NBM-1 Teruggeroepen. 4e Jaargang1. Dinsdag 23 November 1886. No. 1038. ABON NEMENTSPR LIS: ïsrssMjaS Dagelijks uitgenomen Zen-en algemne Fiesldsp. ADVERTENTIËN* Twaalf ambachten, dertien ongelukken. FEÜILLETON. HUSH COHWAY. "Toot Haariem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Noinmera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco 4a adreaaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat Ho. 9. Roofdagsnis-a voor het .Buitenland: Compagnie Générale de rublieite Etrang'&re 0. L. DAUB JE Sr Co., JOH. 7. JONES, Sucr., F ar ijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. fan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents; Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur; MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Zolomaal Kvieutn van hat Paviljoen. Ingang aan do Draafde Se dear. Geopend dagelijs# van 10 tot 4 nar. Toegang 35 cent, por persoon. Ilonatenre en ledon der Nedorlandeche Maatschappij tcr bovordariog van Nijverheid hebbel t| rertoon van diploma vrijen toegang, donateura met gezelschap, leden mot 1 dame. Muisum van kumtnijverheid op het Paviljoen. Ingang brontzijde van l et Paviljoen op liet torras. Goop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 et. p. persoon, lloaatouri ett 'dender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van dtploma vrjjen toegang, donaten» met geselschap, leden met I dame. Bmehoppelijk muienm voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral pan Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 2 0—5 nur. Toegang S5 cents por persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jail 9 1 vulden. Mtiesum dor itad Haarlem op het Raadhuie. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nnr tegen betaling van 25 conto per persoon, alleen 01 Iwvdagen kosteloos van 134 nnr, de overige Christelijks feestdagen tegen betaling van 25 cents por pereoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in bot geheel niet toegelatenkinderen vnn 8 tot 14 jaren niet don onder behoorlijk geleide. H in de Ttametraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Teylere bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stad/bibliotheek Printenhof. Geopend 84 uur. Orgsl-beipeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 on Donderdag var. 28 uur. Toegang (daur Oudogroonmarlct) vrij. Scg»jrs museum Woonadag ou Zaterdag van De wereld is tegenwoordig rijk aan personen, die zich, telkens voor een blauwen Maandag,nu op dit vak, dan weer op een ander toeleggen. Niet zoo zeker is het, dat de maat schappij onder ben haar nuttigste en beste leden telt en evenmin, dat die lieden er wèl bij varen, want in den regel zijn het echte onge luksvogels; dat duidt dan ook reeds het spreekwoord aan hetwelk hen als het dertiende ongeluk er bij re kent, en in den regel is het ook zoo. De schuld ligt deels aan hen zel ve, dsels aan de omstandigheden, waarin zij opgebracht zijn en de toe standen, waarin zij leven. Nu eens zijn onverstandige ouders oorzaak, dat hun kinderen van den hak op den tak springen en de eene maand bij dezen baas, een volgende bij een anderen in de leer gedaan worden, niet om hetzelfde vak beter telee- ren, maar om een geheel nieuw te beginnendan weer is het aan licht zinnigheid te wijten bij de personen zelve, die, als ze de moeilijkheden leeren kennen, aan eenig vak ver bonden, daartegen verschrikkelijk opzien en daarom dadelijk beproe ven, of een ander vak hun meer gemak zal opleveren. Het blijft dan bij proefnemingen en teleurstellin gen, tot de tijd om zich ergens op toe te leggen verstreken is en de wereld weer met een nieuw onge luk meer verrijkt is. Voor vele eeuwen had zoo iets bij de meeste volkeren zeiden of nooit plaats, daar er toen bijna overal een verdeeling in kasten be stond, gelijk nu nog in vele Oos- tersche rijken het geval is. Van va- 34) TIENDE HOOFDSTUK. DE WAARHEID ZOEKENDE. De politie, volkomen van alles onderricht, had gewacht, tot dat de bom zou losbreken, en toen op eens alle saamgezworenen ingepakt. Bijna geen enkele ontsnapte, en Ceneri, een van de aanleggers, werd zonder genade behandeld. Zeker had hij weinig aanspraak op genade. Im mers hij was geen Rus, zuchtende onder den druk van een despotisch bestuur. Hoewel hij voorgaf een Italiaan te zijn, was hij in waar heid een wereldburgereen van die der op zoon werd immer hetzelfde handwerk of beroep uitgeoefend, en het werd daarom een soort mono polie in dezelfde familiën, waarvan de leden er een goed bestaan in vonden. De vader leerde zijn zoon het vak zoo g ed hij het zelf kende, en bedacht men iets nieuws, of kwam men er toevallig achter, dan werd het zorgvuldig geheim gehou den, om er zooveel mogelijk munt uit te slaan. Personen, die beurtelings een half of heel dozijn ambachten uitoefen den, kwamen dus zeer zelden voor, maar toch had die indeeling in kasten zooveel bezwaren en mis bruiken, dat wij in weerwil van de voordeelen er aan verbonden, ze niet gaarne zouden terug wenschen, niettegenstaande het aantal knutse laars en knoeiers in eenig vak in onzen tijd verbazend toeneemt. Eer stens toch werden duizenden zonen gedwongen, zonder de minste voor liefde of roeping zich op het be drijf huns vaders toe te leggen en werd dus de grond gelegd tot luste loosheid, onwilligheid en onver schilligheid; maar daarenboven wer den velen, die als ze zich vrij hadden kunnen bewegen geniale mannen waren geworden, verplicht hun ge- beele leven tegen wil en dank, vaak met geweld er toegedwongen, zich op iets toe te leggen. Hoeveel groote mannen zouden in onzen tijd onbekend gebleven zijn, als zij de voetstappen huns vaders hadden moeten drukken! Daarom terecht is een vak of beroep uaar vrije keuze van den knaap of jon geling het best en het meest aan te bevelen; maar, wanneer hij ge kozen heeft, houde men in den regel voet bij stuk, leere hem de moei lijkheden onder de oogen zien en overwinnen en trachte hem liefde rustelooze geesten, die eiken vorm van bestuur, behalve den republi- keinschen, trachten omver te wer pen. Hij had plannen beraamd, en geconspireerd, zelfs gevochten als een man voor de Italiaansche vrijheid. Hij was een van Gari baldi's vertrouwelingen geweest maar hij bad zich heftig tegen dien volksvriend gekeerd, toen hij zag, dat Italië een koninkrijk zou wor den, en niet eene republiek, het ideaal zijner droomen. Laatstelijk had hij zijne aandacht gewijd aan Rusland, en nu het komplot, waarin hij betrokken was, was verraden, nu was zijne loopbaan, naar alle menschelijke waarschijnlijkheid, ten einde. Na maandenlang te hebben ge zeten in de citadel St. Peter en St. Paul, stond hij terecht, en werd veroordeeld tot twintig jaar dwang arbeid in Siberie. Eenige maanden geleden was hij opgezonden naar er voor in te boezemen, opdat hij zich er met voorliefde op toelegge en een meester er in worde! Zeer zeker is deze raad vrij eenvoudig, maar honderdmaal beter is het aldus te handelen, dan hem een vak op te dringen. Het gedurig veranderen, echter, zonder doel en alleen uit gril of lichtzinnigheid, leidt tot niets, en in de meeste gevallen blijven de genen, die dat doen, sukkelaars en knutselen meer dau zij werken, daar zij hun ambacht in den korten tijd, dat zij er zich aan wijden, zel den goed leeren. Natuurlijk zijn er uitzonderingen op dien regel en zijn er velen, die twee of drie vakken in den grond en dus goed kennen, maar de uitzonderingen bevestigen den regel. Iets anders echter is het, als de omstandigheden tot gedurige verandering dwingen, gelijk nu en dan gebeurt, of wanneer de onver zettelijke wil om vooruit te komen, zooals met vele groote mannen het geval is, hen aanspoort zich op een vak of beroep toe te leggen, waar in meer fortuin te maken is, of roem of eer hen spoediger tegen lacht! Een Franklin, een Garfield, een Sarah Bernard behooren tot dezulken. Ieder heeft in zijn omgeving van die menschen, welke zich in hun jeugd en jongelingsjaren nooit met de borst op eenig vak toegelegd hebben, tenzij in de eerste weken, als bet nieuwe nog niets van zijn aantrekkelijkheid en bekoorlijkheid verloren had; ze kunnen menig ambacht nog niet eens ten halve uitoefenen en het gevolg is, dat ze bij geen enkelen flinken baas terecht komen, of het moest zijn voor jon genswerk; daarom verdienen ze slechts weinig en zijn niet in staat voor zich, veel minder voor een de plaats zijner bestemming, en naar men mij zeide, was bij nog al zacht behandeld. Waar was hij nu? Dat kon men mij met zekerheid niet zeggen. Hij kon zijn te Kara bij 't goudwas- sehen? te Utskutsk in de goudmij nen te Troitsk, te Nertschinsk. Alle veroordeelden werden eerst naar To bolsk gezonden, waar zij dan alle bij elkander kwamen; van daar werden zij afgevoerd, naar goedvin den van den goeverneur-generaal, naar verschillende plaatsen en werk zaamheden. Als ik dat verlangde, zou men telegrafeereu, of schrijven, naar den goeverneur te Tobolsk, maar daar ik tocb in elk geval naar Tobolsk moest, kon ik even goed mijne in formaties nemen in persoon. Hier stemde ik gaarne in toe, want ik had geen hoog idee van den spoed bij de Russische post, of den nieuw geopenden telegraaf. Ik was gereed gezin, het brood te winnen. Zou dit niet een oorzaak zijn dat er zoo- velen tegenwoordig gebrek lijden? Nu zelfs bekwame werklieden, kun stenaars soms in hun vak, vaak geen werk kunnen bekomen, is het geen wonder, dat krukken onver biddelijk afgewezen worden. Eigenaardig is het echter, dat die lieden meestal het hoogste woord voeren, en er volgens hun zeggen geen flinker werklui dan zij be staan, want, zoo redeneeren zij, ze hebben overal verstand van. Wel willend zijn ze dan ook niet, bre- kebeenen als ze zijn in het beoor- deelen en afkeuren van het werk van anderen, maar als men ze hun orakeltaal hoort uitbazuinen, denkt men onwillekeurig aan het spreek woord: «De beste stuurlui staan aan wal!» Daar ze met de half aangeleerde vakken hun brood niet kunnen verdienen, dingen ze naar alle post jes en baantjes, die openkomen en bet getal briefjes, die zij op adver tentiën inzenden, is legio. Al hun bekwaamheden, hun veelzijdige er varing! worden daarin hoog opge vijzeld en in plaats van schande zien ze er een eer in, dat ze zooveel tij de liand gehad hebien! Hoe verschillend de betrekkingen ook zijn, waarnaar zij dingen, ze achten zich er voor bekwaamvan directeur van een tram tot opzich ter bij bouwwerken, van zetbaas in een uitgebreide zaak tot portier bij een fabriek of loopknecht van een kassier; om het even, het zijn echte Passe-partouts. Ongelukkig voor hen echter ko men zij zelden in aanmerking; bren gen zij het zoo ver, dan blijkt hun ongeschiktheid weldra en worden zij goed- of kwaadschiks weggezon den. Armoede en gebrek is dan ook om den anderen dag te gaan ver trekken. Alzoo, na alle terechtwijzingen en informaties te hebben ingewon nen, die ik kon inwinnen, dankte ik den hoofdambtenaar zeer beleefd, en met mijne kostbare papieren in den zak ging ik de verdere toebe reidselen maken voor de reis, eene reis, die drie honderd, of zes hon derd uur langer of korter kon zijn, al naar mate de goeverneur van Tobolsk zus of zoo beschikt had over den ongelukkigen Ceneri. Vóór mijn vertrek ontving ik nog eenen brief van Priscilla een van die half begrijpelijke epistels, die men schen van haar slag niet zonder groote inspanning ten papiere bren gen. Zij schreef mij dat Pauline wel was; dat zij zich door haar liet leiden en raden, en dat zij bij haar blijven zou, tot dat die onbekende vriend of bloedverwant zou terug gekeerd zijn. gewoonlijk hun deel en hoe kan het anders? We willen echter de waarheid hulde doen door te erkennen, dat er ten minste op het platteland velen zijn op wieTwaalf ambach ten geen dertien ongelukken van toepassing is, maar waar de omstan digheden oorzaken waren van het uitoefenen van verschillende vakken en bedrijven. Kleermakers zijn er vaak eu met succes barbiers, win keliers en organist of orgeltrapper; schoenmakers hanteeren er even zeer bij feesten den strijkstok of in den slachttijd bijl en hakmes als in gewone tijden els en pikdraad; metselaars zijn er schoorsteenvegers, herbergiers, lei- en rietdekkers, ter wijl timmerlieden tegelijk dienst doen als schilders, glazenmakers, behangers en meubelmakers;meestal hebben zij het in al die vakken tot een tamelijke hoogte gebracht, omdat hun eigenbelang dat vorderde: met één vak zouden zij niet genoeg verdienenal die ambachten bij elkander geven hun een flink stuk brood en het mes houdt er niet twee, maar verscheidene kanten, zoodat de twaalf ambachten, die zij kunnen uitoefenen, veeleer een geluk, dan een ramp voor hen zijn! In ons land is er nog een klasse van personen, die wel niet twaalf ambachten uitoefenen, want daar voor zijn hun handen te fijn en staan zij te verkeerd, maar die overigens voor alles geschikt schij nen. Wie die gelukkigen zijn? Och, het wemelt er van! Het zijn zij, die den graad van meester in de rechten verworven hebben, hoe dan ook! Dat Mr. voor hun naam is het onfeilbaar bewijs, dat zij in alles de wijsheid in pacht hebben. Leden der volksvertegenwoordiging, redacteurs van couranten en tijd— Maar jongeheer, schreef zij verder, tot mijn leedwezen moet ik hier bijvoegen, dat het mij voor komt, dat zij tusschenbeide toch niet goed is. De jonge dame namelijk praat nu en dan verward over eene vreeselijke misdaad; maar zij zegt er bij, dat zij gaarne wachten zal met het aan te geven aan 't gerecht, omdat zij gedurende hare ziekte, in hare droomen, iemand gezien heeft, die zich die zaak aantrekt. Zij weet niet wie het is, maar zij zegt, dat die persoon er alles van weet. Dat bericht bracht mij meer op mijn gemak. Niet alleen bleek daar uit, dat Pauline wachten wilde tot mijne terugkomst, maar tevens dat er een lichtstraaltje bij haar opging omtrent hetgeen in de laatste dagen was voorgevallen. De slotregels van Priscilla's brief deden mij het hart kloppen van hoopdezen namiddag, jonge heer, scheen zij voor 't eerst te zien

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1