ALGEMEEN OVERZICHT. UINNKNLANK). schriften, schoolopzieners, directeurs van banken en grooteondernemingen, leden van jury's voor tentoonstel lingen, dwarskijkers bij levensver zekeringen, bestuursleden van kies- vereenigingen en leden der com missie voor landbouw-enquêtes. Is het niet knap? Sw. De mayor van Lowestoft heeft van de Britsehe admiraliteit eenen brief ontvangen in antwoord op de resoluties der te Lowestoft gehouden vergadering, waarin geklaagd werd over de onvoldoende bescherming, welke de Engelsche visschers in de Noordzee genieten. De admiraliteit deelt den mayor mede dat bevel is gegeven tot het uitrusten van acht snelvarende kruisers, waarvan vier stoomvaartuigen, ten einde de Brit- sche visschersvloten te beschermen. Mochten de vreemde visschers voortgaan geweld te plegen, dan zal de admiraliteit met de andere mo gendheden gemeenschappelijk maat regelen beramen om zulks verder te voorkomen. In den Zaterdagochtend gehouden ministerraad deelde de Freyeinet mede, dat Kaulbars aan den Fran schen diplomatieken agent en de Fransche consuls de bescherming der lieden van Russische nationaliteit in Bulgarije heeft opgedragen. Deze daad heeft geen politieke strekking. De heer Bihourd heeft de be trekking van resident-generaal in Tonkin en Annam aangenomen. Door het Weener Kabinet is voorgesteld, alvorens eene beslissing te nemen omtrent de keuze van een vorst van Bulgarije, de toekomstige verhouding van Oost-Rumelië en Bulgarije, die tot hiertoe nog niet door de groote mogendheden gele galiseerd is, tot klaarheid te brengen. Daardoor zou Rusland ook tijd win nen voor een behoorlijken terug tocht, die met de terugroeping van Kaulbars is begonneu. In eene voltallige zitting der Oostenrijksche delegatie werden de hegrootingen van oorlog' en finan ciën aaogenomen. Voor de voltallige zitting hield de commissie voor het budget eene geheime conferentie, op voorstel van de linkerzijde bijeen geroepen. In die bijeenkomst werd bij meerderheid van stemmen aan genomen het staatkundig gedeelte van het rapport over de begrooting van buitenlandsche zaken. Toen daarop de openbare zitting der com missie was hervat, heef' Kalnoky zijne levendige voldoening betuigd over de overeenstemming omtrent de taak en het doel onzer politiek. Deze overeenstemming in eene kwes tie, die het prestige en de stelling der monarchie tegenover het buiten land raakt, was voor den minister van hoog gewicht- Hij zag daarin met erkentelijkheid een kostbaar resultaat van zijn streven. De Russische vlag op het consu laat te Varna is Zaterdag namiddag te 4 uur ingehaald. Te 5 uur is de Russische consul met zijne familie aan boord gegaan van een Russisch pantservaartuig. Voor het consulaat bevond zich eene talrijke, maar zeer kalme menigte, welke den consul tot de plaats van inscheping ver gezelde. Het meerendeel der diploma dat zij eenen trouwring aan den vinger had. Zij vroeg mij hoe die daar aankwam. Ik zeide haar, dat ik het niet zeggen kon. Toen zat zij den ring uren achtereen om ha ren vinger rond te draaien, en te peinzen, te peinzen. Ik vroeg haar ten laatste waar zij zoo over peinsde. Ik tracht mij droomen te her inneren, antwoordde zij, mat dat lieve glimlachje, dat haar eigen is. Ik brandde van verlangen, om het lieve vrouwtje te zeggen, dat zij het wettige vrouwtje was van mijnen goeden jongenheer. Ik was telkens bang, dat zij den ring van den vin gen af zou doen, maar, goddank! zij deed dat niet. Ja, goddank zij deed dat niet! Toen ik Priscilla's brief ten einde had, kwam er groote lust bij mij op, om terug te keeren. en naar mijn vrouwtje te vliegen. Maar ik be dwong mij, ofschoon ik meer en meer de zekerheid in mij voelde, tieke agenten van de mogendheden te Sofia, gingen van Kaulbars af scheid nemen op het oogenblikvan zijn vertrek. Le Nord zegt, naar aanlei ding van het vertrek van Kaulbars, dat dit geen terugtrekken, maar het afbreken der betrekkingen beduidt. Hierdoor geeft Rusland geenszins te kennen dat het verder bij de Bulgaarsche kwestie geen belang meer heeft, noch dat het iets van zijne bijzondere of internationale rechten opgeeft. Uit Sofia wordt aan de Stan dard gemeld, dat Kaulbars den Rus- sischen consul te Burgas bevel heeft gegeven, troepen te doen landen tot bevrijding van de Montenegrijnsche medeplichtigen aan den opstand te Burgas, welke de Bulgaarsche re geering weigerde uit te leveren. De bevrijding zou des avonds door ge weld moeten geschieden. Het regent schap heeft daarop echter bevolen de gevangenen los te laten. Het regentschap verbood de jong ste nota van Kaulbars met de post te verzenden. Het resultaat der verkiezingen te Bucharest is ten gunste van de nationaal-liberale partij. Te Havanna zijn 32 personen in hechtenis genomen wegens het verduisteren van gelden welke be hoorden in de kas der schuld van Cuba. Het bestuur der schatkist is er nog niet in geslaagd, weder de hand te leggen op de gestolen mil- lioenen. Haarlem, 22 November 1886. De liedertafel «Zang en Vriend schap» alhier, heeft van den heerP. van Ooij, een harer werkende leden, ten geschenke ontvangen een com pleet toonwerk voor mannenzang, getiteld «Ons Vaderland», van Ri chard Hol. Door den Minister van Wa terstaat, handel en nijverheid is den 15den dezer afwijzend beschikt op het adres van den heer C. J. Bru- tel de la Rivière, te Haarlem, en op dat van C. Kroon c. s. aldaar, waarbij werd verzocht om aan de verschil lende spoorwegdirectiën de verplich ting op te leggen om geen andere beambten in dienst te hebben, dan die het gebruik van sterken drank geheel nalaten. De beslissing van den Ministerie gegrond op de volgende feiten: dat misbruik van sterken drank in dienst bij de verschillende spoorweg-onder nemingen onverbiddelijk wordt ge straft met ontslag; dat gebruik van sterken drank wordt tegengegaan, daar de bepa ling bestaat, dat locomotief-personeel dat betrapt wordt van sterken drank met zich te voeten op de machine, onmiddellijk uit den dienst wordt verwijderd; dat een absoluut verbod om ster ken drank te gebruiken eensdeels te ver, ar derdeels niet ver genoeg zou gaan, daar onachtzaamheid van het personeel ook van andere oor zaken, b. v. het onmatig gebruik van bier, het gevolg kan zijn. Verder werd ook aangenomen, dat de spoorwegondernemingen maat regelen hebben genomen ter voor koming van dronkenschap van het personeel buiten dienst. UD.) dat mijne ontmoeting met Ceneri mij geluk aanbrengen zou; dat ik zou terugkeeren, en desnoods ten tweeden male dien ring aan haren vinger zou steken, om haar de mijne te kunnen noemen, wetende, dat zij zuiverder was dan het goud, waar van dat blinkend kleinood was ge maakt, Pauline! mijne schoone Pau line! mijne vrouw, mijne geliefde, wij zullen nog gelukkig zijn Den volgenden dag vertrok ik naar Siberië. ELFDE HOOFDSTUK. EENE HEL OP AARDE. Het was midden in den zomer, toen ik St. Petersburg verliet. Het was drukkend heet; ik had mij het Russische klimaat heel anders voor gesteld. Ik giDg per spoor tot Moskou over den spoorweg, die in rechte lijn van de eene stad naar de andere loopt. Op bevel van den Czaar is Een groot aantal deurwaarders bij de verschillende rechts-colleges in Nederland hebben in een adres verklaard, hunne volledige en al- geheele adhaesie en goedkeuring te schenken aan het adres, door de Vereeniging van Deurwaarders aan den Minister van justitie ingezon den ter zake van het door den Mi nister aan de procureurs-generaal te kennen gegeven verlangen, dat voortaan alle exploten zooveel mo gelijk aan rijksveldwachters zullen worden opgedragen. Op den aanstaanden Nieuw jaarsdag zal weder gelegenheid be staan tot overbrenging per telegraaf van nieuwjaarskaarten, in het on derling verkeer der Nederlandsche rijkstelegraafkantoren. Het Vaderland meldt, dat vol gens particuliere berichten uit Indië door den Goev.-Generaal aan de eigenaars der suikertabriek Sindan- glaoet in Cheribon uitstel van de betaling van den accijns ad f30,000 is verleend. Tot nog toe was op verzoeken om uitstel in den regel afwijzend beschikt. Met het oog op de ontworpen visschershaven te IJmuiden, biedt thans IJmuiden een belangrijk schouwspel aan. De geheele noord zijde der haven, waar de ducdalven staan, waaraan de groote Bchepen moeten meren, is geheel bezet door visschersvaartuigen, zoodat, wanneer een zeeschip binnenkomt en het uit zijn koers loopt, er groote kans be staat voor averijen. Dus de visschersvaartuigen liggen onveilig. Bovendien loopt elk bin nenkomend, dus ook uitgaand schip, de kans, behalve zijn eigen averij, nog die aan de visschersvaartuigen te moeten betalen. Het is meer dan tijd dat er een visschershaven komt. Sedert een paar weken zijn te Amsterdam aan de Handelskade brandspuiten geplaatst, die door de werking van de hydraulische in richting water krijgen. De samen stelling van die spuiten is eenvou dig. Aan de as van een twee-wielig wagentje is eene luchtpomp beves- tihd; om diezelfde as loopt een rad waarover de slang is gewonden. De wagen wordt naast de hydraulische waterleiding geplaatst en de stang met den zuiger in het water ge laten. Eene stevige ijzeren buis, juist lang genoeg om de aankop peling aan waterleiding en lucht pomp op den wagen te bereiken, maakt de verbinding, en dadelijk na aankoppeling en het openen der kraan is de spuit in werking, met hetzelfde of nog meer effect dan eene stoomboot, (90 h 100 KG. drukking.) Een Israëliet, uit Galicië, van hoogen leeftijd, die Vrijdagavond met de Rijnspoor te Amsterdam aangekomen was, zakte op de St. Anthoniebreestraat aldaar ineen. De politie bracht den ongelukkige, die waarschijnlijk weer uit zijn land verdreven is, naar de brandweer post op de Nieuwmarkt en vervol gens per brancard naar het gasthuis. De toestel, vóór ruim een jaar door den heer P. C. Koning te Texel uitgedacht en bestemd om voor gestrande schepen mogelijk te maken, dat zij verbinding met den wal verkrijgen, is Donderdag jl. in het Zuidergat beproefd. Daartoe stoomde de Hercules onder storm- die weg zoo aangelegd, zonder krom mingen cf afwijkingen. Toen de in genieurs den Czaar vroegen welke volkrijke steden de weg' moest aan doen, nam Zijne Keizerlijke Majes teit een liniaal, en trok op de kaart eene rechte lijn van Petersburg naar Moskou. Maak hem zoo, was zijn bevel, en zoo werd hij gemaakt: even streng en onverschillig omtrent de belangen van anderen, als zijn eigen despotisme een spoorweg van meer dan honderd veertig uren gaans, recht op dat doel aan, en hoe ook in verzoeking gebracht, het niet wagende op zijde af te wijken, tegen het bevel van den autocraat. In het indrukwekkende Moskou vertoefde ik een paar dagen. Ik had mij voorgenomen daar eenen gids, tevens tolk, te engageeren. Daar ik behalve mijne eigen taal, twee of drie vreemde talen sprak, had ik huien uit het N. W. naar buiten. Op ongeveer 700 M. van land werd geankerd, waarna bus en lijn over boord werden geworpen. De lijn liep regelmatig af en de toestel werd door de branding en den wind naar het stand geslagen. Twee personen konden de reddingbus terugtrekken naar de boot. Nu de proef zoo uit stekend geslaagd is, heeft de heer Koning het voornemen, naar zijn model toestellen te doen vervaardi gen en deze in den handel te bren gen. Tot dusver heeft de justitie nog geen termen gevonden om den per soon H., te 's Hage, die onder ver denking van doodslag op zijne vrouw in arrest werd genomen, uit de voorloopige gevangenzetting te ont slaan. De hoofdcommissaris van po lite te 's Hage, daartoe vanwege de Duitsche legatie aangezocht, herin nert aan het verzoek tot opsporing van de minderjarigen Wilhelm en Hilda of Hulda vom Lehn, oud 18 en 15 jaar. De jongeling moet hier te lande reizen met eene vrouw genaamd Caroline, moeder van drie kinderen, die met een woonwagen, bespannen met een ezel, rondtrekt. Hiermede zouden kermissen worden bezocht. Nu en dan komen zij te Wagenin- gen, Arnhem, Nijmegen (bij Liskamp aan den Blauwen Weg) en in de omstreken. Het meisje zou wel te Rotterdam en bij Arnhem op het «Nieuwland» bij zekere vrouwen Stromeier en Beringa komen. Naar de N. ScAied. Ct. verneemt, zou de gewenschte deelneming voor het oprichten van een onderlinge alcohol-fabriek te Schiedam zijn ver kregen. «Moge het blijken te zijn een der meest practische middelen tot op beuring onzer aloude industrie, die reeds al te lang in een onhoudba- ren toestand heeft verkeerd» zegt het blad. Uit Utrecht wordt gemeld: Door den heer D. G. Bingham, algemeen goederenagent der Neder landsche Rijnspoorwegmaatschappij alhier, werd dezer dagen ten derden male op de spaarbankboekjes, die hij in 1883 ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum aan de werklieden en het stalpersoneel onder zijn be stuur schonk, een bedrag van 10 pet. der thaus daarop ingeschreven som men bijgestort. Een verblijdend verschijnsel is het dat velen door de even edelmoedige als practische handelswijze van dezen Engelschen Hollander zoozeer tot spaarzaamheid zijn aangespoord, dat op verscheidene boekjes reeds be trekkelijk zeer aanzienlijke sommen zijn ingeschreven. Zeker weegt dit verschijnsel bij den gever zwaarder dan de minder aangename omstan digheid, dat anderen niets meer van het voor hen gestorte bedrag op de spaarbank hebben. (N. R. Ct.) Uit Ouderkerk a/d. IJsel wordt van Zaterdag gemeld: Een prach tig luchtverschijnsel werd heden avond te ruim 10 uur, alhier waar genomen. Een vuurbol, voer den waarnemer ter grootte van een ge wonen appel, vertoonde zich in het luchtruim, zich bewegende van het noorden naar het zuiden en een hel der licht verspreidende, waardoor de ruimer keus, en koos ten laatste een schranderuitziend jongmensch met beschaafde manieren, die mij ver zekerde, dat hij volkomen bekend was op den grooten postweg naar het oosten. Toen vaarwel zeggende aan het machtige Kremlin, met zijne kerken, zijne wachttorens en kanteelen, ver trok ik met mijn nieuwen reismak ker naat Nijnei-Novgorod, vanwaar wij niet verder per spoor konden reizen. Wij hielden ons eene korte poos op in de oude, schilderachtige, maar in verval zijnde, stad Vladimir; wij bezichtigden er de hoofdkerk, een bewonderenswaardig gebouw met vijf torens; wij passeerden verder niets, dat onze aandacht trok, voor we Nijnei bereikten. Mijn metgezel was er zeer opgesteld, dat we een paar dagen in die stad zouden blij ven. De groote jaarmarkt was be gonnen, en hij verzekerde mij, dat straatverlichting als het ware ver duisterde. Slechts enkele seconden duurde de waarneming, daar de vuurbol weldra aan den horizont verdween. Door J. Hugenbosch, te Barne- veid, is een kalf van 14 weken af geleverd, dat niet minder dan 175 Kg. woog. Op een verzoek van mevrouw Bulkly, om de bekende door haar onderteekende verklaring terug te geven en haar daardoor vrij te ma ken van eene belofte, waardoor zij zich zedelijk gebonden rekent, maar die zij onbillijk en voor nakoming niet vatbaar acht, is naar het Vader land verneemt door den minister van justitie afwijzend beschikt. Onlangs werd, zooals gemeld is, in een in aanbouw zijnd blok hui zen te Deventer door een opzichter, terwijl hij des Zondag morgens eene inspectie hield, een man met bebloed gelaat in bewusteloozen toestand op den g:ond liggende, in een der ge bouwen gevonden. De man was waarschijnlijk den vorigen avond loor een luik of van een steiger ge vallen en bleef in dien toestand lig gen; zijne vrouw, die hem wach tende was, meende dat hij 's nachts moest doorwerken. De gekwetste is in het ziekenhuis jl. Vrijdagavond overleden. Geheel onverwacht ontlastte zich Donderdag boven Eindhoven een hevig onweder. Op een schitteren den bliksemstraal volgde terstond een vreeselijke donderslag; de blik sem sloeg op den afleider der pa rochiekerk aldaar, waardoor de to ren eenige oogenblikken in een lichtblauwen nevel gehuld werd. Een hevige stortregen en hagelslag, waarbij zeer groote hagelkorrels, die zich op sommige plaatsen tot een voet hoogte ophoopten, verge zelde het onweder. Dienzelfden avond sloeg de bliksem op deD toren te Acht, waardoor het kruis verbrij zeld werd en het leien dak schade leed. Een 13- h 14-jarige jonge, die in de vorige week voor zijn ouders een rekening had moeten ontvangen of betalen, had het ongeluk, op de Groote Markt te Breda, te vallen, waardoor het geld, dat bij bij zich had, op den grond viel en een bankbiljet van f 100 en een van f 60 door den wind werden weggevoerd. Het geld weder bijeengeraapt heb bende, vond hij op eenigen afstand ook het bankbiljet van f 100, doch dat van f 60 was zoo ver wegge waaid, dat het niet meer te vinden was. Gelukkig evenwel was dit in eerlijke handen gekomen, en wel in die van een soldaat van het 6e regiment infanterie. Deze, dien jon gen voorbijkomende, en bemerkende dat hij naar iets zocht, gaf hem onmiddellijk het gevonden bankbiljet van f 60 terug. Door de rijks-ambtenaren te Maas tricht is tegen een brander aldaar eene bekeuriDg ingesteld wegens het clandestien in zijn paardenstal aanwezig hebben van 3 vaatjes meel beslag, welke reeds gedeeltelijk in de aangegeven beslagskuipen werd overgestort. Het minimum der daar op vallende boete bedraagt f 1000. Er heeft dezer dagen te Mierloo een kindermoord plaats gehad, waar omtrent afgrijselijke bijzonderheden worden medegedeeld. Zoo zou de ongehuwde moeder bekend hebben, dat het kind, waarvan zij bevallen is, heeft geleefd, dat zij het vooraf het alleszins de moeite waard was daar iets van te zien, maar ik was niet in Rusland, om jaarmarkten of festiviteiten te zien; aldus gelastte ik hem terstond toebereidselen te maken, teneinde onze reis te kun nen voortzetten. We reisden nu op eene geheel andere wijze. Daar het zomer was, was de scheepvaart open op de ri vieren. Wij namen plaats op eene stoombooten voeren de breede Wolga af, tot wij te Kasan kwa men, aan de rivier de Karna. Deze kronkelende rivier voeren wij op, tot wij de groote, belangrijke stad Perm bereikten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2