WIEBL1Ö. No. 1039. Woensdag 24 November 1886. FEUILLETON. Teruggeroepen. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. 2?aneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer® 5 Versehijnt Dagelijks aitgenomen Ion- en aigemeene Feestdagee. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de rub li cite Etrangère Q. L. DA ÜBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN' van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centij Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS u*r| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan do Dreefzgde 2e deur. Geopend dagelyfcs van 10 tot 4 nar. Toegang 35 centa por persoon. Donateurs en loden dor Nederlandsclie Maatschappij] tor bovordoriug vaa Nijverheid hebhai if /0rtoon van diploma vryoa toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'routzijdo van het Paviljoen op liet terras. Goop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» en fitnder Nederlaadsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voor»! Jjan Nederland en meer bijzonder van het HasrlemBche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaf 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vub 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of fandagen kostelooB van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaron worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dan onder behoorlijk geleid». 3 9*V»irs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 nar. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Aan de Standard wordt uit St. Petersburg geseind dat het juist is, dat Ruslaud's vertegenwoordiger te Londen aan de Engelsche regee ring de pijnlijke verrassing van de Russische regeeriDg heeft uitgedrukt over de rede, door lord Salisbury in de Guildhall uitgesproken, maar dat bet door De Staal aangevraagd verlof daarmede niet samenhangt, daar dit reeds aangevraagd was vóór Salisbury's rede. De Times schrijft, dat Europa niet toelaten zal, dat Bulgarije, al leen met uitzondering van den naam, eene Russische provincie wordt. PogiDgen om dit, zonder Europa's toestemming, te bewerken, zouden Rusland in conflict brengen met eene strijdmacht, welke even krach tig is als de zijne, maar achter welke eene dubbele rij van bondgenooten zou staan. Het behoud der consti- tutioneele vrijheid iu Bulgarije hangt nauw samen met belangen, welke de groote mogendheden vast besloten zijn te verdedigen. Is Rus land bereid zich tevreden te stellen met een onafhankelijk Bulgarije, waarin rust en orde gewaarborgd zijn door eene krachtige en popu laire regeering, dan zal het Europa bereid vinden om met Ruslands gevoeligheid rekening te houden en zijne billijke aanspraken te er kennen. De aangekondigde demon stratie van werkeloozen op Trafal- gar-Srjuare te Londen is rustig af- geloopen. Men schat het aantal aanwezigen op 50000 personen, de nieuwsgierigen daaronder begrepen. Verschillende deputatiëu werden in gehaald met muzek, welke de Mar- 35) HUGE COHWAY. ELFDE HOOFDSTUK. EENE HEL OP AARDE. We waren vijf dagen op het wa ter de vijf langste dagen, geloof ik, die ik ooit beleefd heb. Die kron kelende rivier, en die langzaam va rende stoomboot deden mij hartelijk verlangen weder den voet aan land te zetten. Nudaar schenen we weer heter vooruit te komen. De weg liep rechtuit, en niet in honderderlei bochten. We waren nu nagenoeg aan het uiterste einde van Europa. Nog een kleine veertig uren, en we gaan den seillaise speelde, en haar werd op dezelfde wijze uitgeleide gedaan. Drie sprekers voerden het woord en de gewone socialistische resolutiën werden aangenomen. De Daily News meldt uit Odessa dat de Russische regeeriag weder het plan heeft opgevat, de land engte van Perekop te doen door graven en dat dadelijü met het graven van het kanaal begonnen zal worden. Uit Sofia meldt de Standard, dat Kaulbars bij zijn vertrek de wei nige omstanders toesprak en zeide, dat hij heengaat, omdat de onder drukkers van Bulgarije niet luisteren willen naar Ruslaud's raadgevingen, zoodat Bulgarije voortaan Ruslaud's steun ontberen moet. Kaulbars wilde, te Philippopel aangekomen, afdrukken van zijn afscheidsmauifest onder het volk ronddeelen, maar de politie noodigde hem uit, de uit- deeling te staken, daar deze onwet tig was wegens den staat van beleg. De Russische commissaris voer daar op hevig uit tegen da Bulgaarsche regeering. De Russische consul te Philippopel verzekerde zijnen vrien den Vrijdag, dat de Czaar onher roepelijk besloten had Bulgarije en Oost-Roemelië te doen bezetten. De Times meldt uit Sofia, dat de Duitsche consul-generaal ver klaard heeft, dat Duitschland be reid was, de Russische onderdanen bescherming te verleenen, maar niet de Montenegrijnsche en Bulgaar sche beschermelingen; daarop ont ving Kaulbars van den Czaar be vel, de bescherming van den Fran- schen consul in te roepen. MeD vermoedt dat dit incident eene ver koeling tusschen Rusland en Duitsch- laud aanduidt, te meer daar de Ural over, en komen in Aziatisch Rusland. Te Perm maakten we onze laatste toebereidsels. Van Perm af kunnen we alleen met postpaarden reizen. Ivan, mijn gids, koopt mij, na veel loven en bieden, een tarantas eene soort van phaeton. De bagage werd er in geborgen; we namen plaats; onze eerste postpaarden wer den gehuurd, drie in getal, opge tuigd op de eigenaardige manier der Russen. De Yemschick spoorde ze aan met de vriendelijke, moedge vende woorden, die, naar de Russi sche opinie, meer doen dan de zweep, en voort gingen we in 't vooruit zicht van onzen langen tocht. Wij reden den Ural over, die echter niet zeer hoog is. Wij pas seerden de steenen obelisk, opgericht, zooals Ivan mij zeide, ter eere van een Kozakken-opperhoofd Yermak genaamd. Aan den voorkant lazen we het woord Europa, en op de Duitsche consul-generaal niet aan wezig was bij het vertrek van Kaulbars. Verscheidene ontslagen Bul gaarsche officieren, met name Dun- dereff, Grueff en Dimitrieff, die den val van vorst Alexander bewerkteu en zich thans in Rumelië ophouden, hebben aan Lord Salisbury gete- legrapheerd, om te verklaren dat het laster is, wat hij in zijne rede heeft geze?d omtrent geld dat zij van Rusland zouden hebben ont vangen. Nadat de waarnemende Russische consul te Philippopel de overheid bericht had, dat hij de Russische vlag intrekken en Rumelië verlaten zou, is hij vandaar vertrokken. Uit Constantinopel wordt van 21 dezer geseind: Generaal von Kaulbars komt morgen alhier, via Adrianopel, om met Nelidoff, den Russischen ambassadeur, te con- fereeren. Vervolgens gaat hij van hier over Odessa naar St. Petersburg. Naar men verzekert, heeftFrank- rijk aan de Porte verklaard, dat aangezien de Egyptische kwestie een internationaal vraagstuk is, het eene afzonderlijke EngelschTurk- sche schikking niet zou erkeunen. Rusland heeft gelijke mededeeling gedaan. Overigens schijnt men ook overtuigd, dat de Porte, in het belang van Turkije zelf, trachten moet tusschen Frankrijk en Enge land overeenstemming omtrent deze zaak te verkrijgen, opdat niet En geland absoluut heerscher in Egypte blijve. Aan de Times wordt uit Caïro geseind, dat Sir Drummond Wolff Mtikhtar-pacha eene Eugelsche con ventie tenaa nzien van Egypte zal aan bevelen op de volgende grondslagen: achterzijde het woord Azië. Mijn eersten nacht in Azië bracht ik door te Ekaterinenhurg; ik lag echter het grootste gedeelte van den nacht wakker, uitrekenende hoeveel uren gaans ik nu van Pauline af was. Want er zijn reeds verscheidene da gen verloopen, sedert ik St. Peters burg verlaten heb, en ik heb gereisd met den meestmogelijken spoed toch schijnt het mij toe, dat onze reis nauwelijks begonnen is; ik kan werkelijk ook eerst ten naastenhij gissen hoever ik nog zal moeten reizen, wanneer ik Tobolsk kan be reikt hebben. Eerst nog de kleinigheid van hon derd vijftig uur van Ekaterinenhurg tot Trumendan Log half zoo ver tot Tobolsk, en ik zal den goever- neur-generaal kunnen spreken, en afwachten welke informaties hij mij zal gelieven te geven. We worden met ons rijtuig overgezet in eene pont over de breede Irtuisk die Engeland erkent de soevereiniteit des Sultans over Egypte; het ver bindt zich in Egypte de orde te handhaven en het land naar buiten te beschermen, tot dat het Egyptische leger gereorganiseerd zal zijn, waar na de BriLche troepen hetNijlland ontruimen zulleD, terwijl deze in middels dadelijk terugtrekken op Alexandrië. De gezagvoerder en zeven man van het Fransche oorlogsschip Pen- gouin zijn te Ambadoe door So- manli's vermoord geworden. De Franschen waren aan wal gegaan om water te halen. BINNÜNLAND. Haarlem, 23 November 1886. De militaire hulpapotheker J. de Haan alhier, is met ingang van 26 dezer verplaatst naar Zutphen. De nieuwopgerichte Schiet vereniging alhier, gaf Zondag jl. op de «Koningin Emma baan», van den heer L. K. Grader van der Maas, aan het Stationsplein, een ouder lingen wedstrijd voor de leden. Er werd gebruik gemaakt van de flo bertbuks. De baan was 15 M. De uitslag was als volgt: In de eerste afdeeling werden door de volgende heeren prijzen behaald: le prijs door C. A. Louis Lasance, met 104 punten; 2e prijs door J. Ruysenaars, met 103 punten; 3e prijs door C. Versteegh, met 101 punten. In de 2e afdeeling werden de prijzen toegekend als volgt: le prijs aan B. BrinkmanD, met 90 punten2e prijs aan A. J. F. Sehus, met 89 punten; 3e prijs aan W. Visser, met 87 punten. In het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier is van dr. M. rivier met haar geel water, die eiken Russischen officier, die er over gaat, eenen graad in rang doet stijgen: want dat lokaas wordt er verbon den aan het dienstdoen in Siberië; en aan den oostelijken oever van de Irtuisk begint het eigenlijke Si berië. Eindelijk en ten laatste Tobolsk! Het inzien van mijne paspoort maakt den goeverneur tot de beleefdheid zelve. Hij noodigde mij bij zich ten eten, en toen ik voorzichtigheids halve zijne uitnoodiging had aan genomen, onthaalde hij mij vorste lijk. Uit zijn register kreeg ik ken nis van al wat ik aangaande Ceneri noodig had te weten. Hij was naar het uiterste einde van 't gebied van den Czaar opgezonden, en de aard zijner misdaad was oorzaak, dat hij met de uiterste gestrengheid zou behandeld worden. Waar hij het einde van zijne reis zou bereiken was nog niet vastgesteld, maar dat Treub, directeur van 's Lands Plan tentuin te Buitenzorg, op Java, ontvangen een herbarium van de hoornen, die op Borneo en Sumatra het bekende vet Minjak Tengka- wang leveren. Dit vet, dat tot de voortreffelijkste plantaardige vet- soorten behoort en tot vele doel einden in de nijverheid geschikt is, wordt in groote hoeveelheid uit Borneo uitgevoerd, doch meeren- deels naar Singapore en de Engel sche markt. De aankweeking van de hoornen wordt thans door de bemoeiingen van den directeur van 's Lands Plantentuin door versprei ding van zaden bevorderd en aan gemoedigd. Het genoemde herba rium bevat 12 exemplaren met bladen, bloemen, vruchten en mon sters vet en zal spoedig in het Mu seum worden tentoongesteld. Eene beschrijving daarvan is gegeven door dr. W. Burck, onder-directeur van 's Lands Plantentuin, in eene aflevering der Mededeelingen uit 's Lands Plantentuin. In de Novem- ber-aflevering van het Tijdschrift der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid zal in een uitvoerig stuk over de Minjak TeDgkawang door den heer Sanders van Loo de aigemeene aandacht op dit voort brengsel worden gevestigd. Door de bemoeiingen van den directeur van het Koloniaal Muse um, tijdens zijn bezoek aan de ko loniale en Indische tentoonstelling te Londen, zijn betrekkingen aange knoopt met verschillende commis- siën der Britsche koloniën, en daar van mogen voor den bloei en de nuttige werking van het Museum gunstige gevolgen verwacht wor den. Tot Raadsleden van het Museum zijn toegetreden de heer dr. J. Co- ronel, uit Suriname, de heeren van maakte voor mij geen verschil. Daar hij grootendeels te voet moest reizen, en daar er maar één weg was, moest ik hem noodzakelijker wijs inhalen, hoewel hij reeds maan den geleden uit Tobolsk vertrokken was. De escorte van die groep ge vangenen werd gecommandeerd door den kapitein Varlamoff. Zijne Ex cellentie zou mij eenen brief mee geven aan dien kapitein, en boven dien eene supplement-paspoort ge- teekend door hemzelven. -**- Waar denkt Uwe Excellentie dat ik hem zal inhalen? vroeg ik. De goeverneur maakte zijne be rekening. Dicht bij Irkutsk ergens, dacht hij. En Irkutsk is maar eventjes zeven honderd uur ongeveer van Tobolsk af! Ik nam dankbaar afscheid van den grooten man, en holde voort met zulk eenen spoed, dat zelfs mijn an-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1