i rriii FEUILLETON. Teruggeroepen. HUGH COHWAY. 4e Jaargang. Vrijdag 26 November 1886. No. 1041. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en tigemesne Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEHEEN OVERZICHT. V DOOR 37) ELFDE HOOFDSTUK. EENE HEL OP AARDE. Varlamoff liet eerst -wijn en ciga rettes brengen, vóór wij tot de zaak kwamen, toen, zeide hij, dat hij mij in alles van dienst wilde zijn. Ik deelde hem mede, wat ik ver langde. Om een der veroordeelden al leen te mogen spreken zeker, deze brief beschikt over mij te uwen be hoeve, maar welken veroordeelde? Ik gaf hem den waren naam op. Hij schudde het hoofd. Ik ken er geen van dien naam. De meeste namen der staatsgevan genen zijn valsch; maar dat maakt niets uit, want als ik ze overgeef, worden ze enkel nommers. Ik noemde den naam Ceneri. Hij schudde weder met het hoofd. Ik weet dat de man, dien ik zoek, bij uwe groep is, zeide ik, hoe zal ik hem nu vinden? Kent gij hem van aanzien? Ja, heel goed! Welnu, ga dan met mij tus- schen de arme kerels rond, en zoek hem er uit. Steek eene nieuwe ci garette op, zeide hij, die zal u wel te pas komeD, voegde hij er bij met een begrijpelijke betee- kenis. Hij ging mij voor, en weldra kwa men wij aan een zware deur. Op zijnen wenk kwam er een cipier, voorzien van een paar groote sleu tels. De knarsende sloten werden geopend, en de deur ging los. Volg mij nu maar, zeide Varlamoff, met een langen trek aan zijne cigarette. Ik volgde, en terwijl ik nog op den drempel stond, had ik moeite om niet van mijzelven te vallen. Te oordeelen naar den stank die mij tegen kwam uit die open deur, kon het de ingang geweest zijn tot een verpest hol, in welks diepte alle onreinheden der wereld lagen samen te rotten en te stinkeD. Terwijl die walgelijke lucht langs u stroomde, voeldet gij, dat zij ziekte en dood in zich droeg. Ik herstelde mij zoo goed ik kon, en volgde mijnen leidsman in dit afschuwelijk verblijf. De deur ging achter ons dicht. Zoo ik het talent had te beschrij ven wat mijne oogen zagen, nadat ik in die betrekkelijke duisternis wat begon te onderscheiden, dan zou men mij niet willen gelooven. Die gevangenis was ruim, maar gere kend naar 't getal gevangenen, had zij drie maal zoo groot moeten zijn. Zij was overvol gepropt met die rampzalige menschen. Zij stonden zaten of lagen overal in 't rond. Men schen van allerlei leeftijd, en, naar het scheen, van allerlei naties. Som mige echt gemeene tronies van de laagste type. Zij waren verdeeld in groepjessommigen twistten, schol den en vloekten onder elkander. Toen zij ons zagen, kwamen zij om ons heen staan, zoo dicht als zij durfden, en lachten of mompelden in hunne onverstaanbare dialekten. Ik was in een hel, een walgelijke, verpestende hel, en die hel was gemaakt door menschen voor hunne medemen sehen. Vuilmen zag niets dan vuilig heid. Vuil op den grond, vuil tegen de wanden, vuil op de riggels langs den wand, en zelfs boven tegen de balken. Vuil ronddrijvende in die heete, stikkende en stinkende lucht. Elk van die menschen scheen eene bewegelijke massa vuiligheid. Zola zou zich vergast hebben bij de mi- nutieuse beschrijving van die af schuwelijke plaats, maar ik moet het overlaten aan de verbeelding van den lezer, hoewel ik niet geloof, dat iemands verbeelding die werke lijkheid nabij kan komen. Het eenige, waaraan ik denken kon was ditwaarom spanden deze menschen niet samen, om de wach ters te overrompelen en te ontvluch ten uit dat akelig hol? Ik deed die vraag aan den kapitein. Op marsch zijnde trachten zij nooit te onvluchten, zeide hij) dat is een punt van eer onder hen; want zij weten, dat indien er één ontsnapt, de anderen met des te meer strengheid behandeld worden. Ontsnapt er nooit een? Ja wel, dikwijls; als zij naar 't werk gezonden worden, maar het helpt hun niet veelzij moeten ste den passeeren, anders komen zij toch van gebrek om, en in de steden m u Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale da ruèlicite Etrangère G. L. DA IJ BE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 316is Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cenml Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 u«rj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. t A. O. «intir Gooöond daeeliilt» van 10 tot 4 uur. Toogan. 26 cent, por persoon. Donateur» en leten der Nedorland»clie Maatiohappij tor tevordertug van Nijverheid hehhas IJ ingang aan ae -ureoiiyeo »e u u e v pan «r I'-..I.., H... inA 'rv...u «K .t n...en Xolcmaal "^ênriênra mXvelelêchaT leien "met dame'Uuisum va» kunilnijvrkeid op 'nu Tamljoim. Ingang troutaijde v faxtooa van diploma toegang,aonavag j^Vtrheid hehben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mrt gezelschap, leden met 1 dame^Btitchoppelyi mut.itm voor kerkelijke oudheid, kunst eo geschiedenis, vooral an et Paviljoen op liet terras. Gcop, dag. v 104 uur. Toegang £5 et. p. persoon. Donateurs en r kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor&i 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang S5 cents per persoon. Doorloopcudo toegangskaarten voor een geheel jaftl Siender Nedorlandsche Maatschappij o fan Nederland en iaeer bjjzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October al'e'wnrkiW*,, v„n To a - landagen kosteloos van 12l nur, de overige Christelijke foeatdagen tegen betaling van 25 cents per persoon Kinderen ben d T'z 0ctober tot April op die dagen van 10—8 uur Wen hctali Vamttraat. Geopend degelijk» uitgenomen Zeterdag, Zon- eo Fe.etdagen van 11—3 nu',. Tnlm uilOotL' Sm» TS "L1"" S"1*™1 oiot toegelaten; kinderen van 8 tot li i.rën da d 'T ,P"TJ' f'°" Woenidag en Zaterdag van 4 nnr. - «„or. Din.d.g van L, en Donderdag van Volgens de Pall Mall Gazette ko men de eischen der zoogenaamde socialisten te Londen, blijkens de pas verleden Zondag door hen ge stelde en aangenomen resolutiën, op het volgende neer: lo. werkver schaffing door het doen ondernemen van zekere openbare werken (relief works) gedurende den aangebroken winter; 2. uitbreiding van bet stelsel van armenbedeeliug ook buiten bet armhuis (outdoor relief); 3o. invoe ring van den werkdag van acht uren in alle goevernements-werkplaatsen 4o. één kostelooze maaltijd daags in de scholen van den Londenschen «School Board». Al deze eischen zijn misschien betwistbaar, doch al thans minder buitensporig, dan het geschreeuw en gedreig en het ge wapper met roode lappen op het Trafalgar-plein wel moesten doen verwachten. In de op Dinsdag heropende zit ting der Italiaansche Kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenlandsche zaken de over de Bulgaarsche kwestie gewisselde di plomatieke stukken overgelegd. Er is eene interpellatie aangekon digd over de buitenlaudsche staat kunde der regeering; de minister Robilant zal aanstaanden Zaterdag antwoorden. De Russische regeering schijnt thans het reeds lang gevormde plan van de verbinding van Petersburg met Peking en Shanghai, of eigen lijk van de Oostzee met den grooten Oceaan, te zullen verwezenlijken, althans te oordeelen naar berichten uit Orenburg. Aan de Russische regeering zijn daaromtrent drie plannen ingediend die alleen daarin van elkander ver schillen, dat zij verschillende steden als punt van uitgang voor dien we- reldweg noemen. Het laat zich aan zien, dat de Russische regeering de stad Jekaterinenburg als punt van uilgang nemen zal en de weg dan over Tomsk, K achta, Urga enKe- lyan naar Peking zal loopen. Men zegt, dat deze baan geheel naar het model van de Transkas- pische baan gebouwd zal worden; ook deze baaD, waardoor aan den handel tusschen Rusland en China een krachtigen stoot gegeven zal worden, zal het Petersburgsche ka binet geheel op staatskosten aan leggen. Italië moet aan de mogendheden hebben voorgesteld, den prins van Mingrelië als Bulgaarsch troon- candidaat aan te nemen, op voor waarde dat Rusland van zijn eisch afstand doet, dat de Sobranje ont bonden wordt. Volgens berichten uit Sofia zou de openbare meening in Bulgarije voor den prins van Mingrelië niet gunstig gestemd zijn. De Norddeutsche spreekt het tegen, dat er tusschen Kaulbars en de Duitsche vertegenwoordigers on derhandeld is over bescherming der Russische onderdanen in Bulgarije. Dit geschiedt altoos tusschen de Re geeringen zelve. Volgens de Indép. Beige loo pen teBucharesten elders onrustwek kende geruchten over de houding van Rusland. Een handelend op treden van dit rijk in Bulgarije schijnt ophanden. De Russische stoombootmaatschappijen aau den Donau hebben bevel ontvangen, al haar schepen naar Odessa te zen den. Dit alles heeft een zeer pessi- mistischen indruk teLonden gemaakt. Algemeen is men nu van meening, dat de terugroeping van generaal Kaulbars, welke eerst beschouwd werd als eeu désaveu en een terug treden, integendeel wel eens het teeken van een vermetel handelen zou kunnen zijn. Reuter meldt van gisteren uit Constantinopel, dat de Egypti sche kwestie op het oogenblik rust. De Porte verwacht een nieuw rap port van Moukhtar-pacha, terwijl de Engelsche ambassadeur White den uitslag afwacht der conferen ties tusschen sir Drummond Wolt en lord Salisbury. neming van verzachtende omstan digheden tegen hem geëischt eene geldboete van f25 of sub. 5 dagen gevangenisstraf. De uitspraak is be paald op 2 December a.s. Haarlem, 25 November 1886. Door de arrondissements-rechtbank alhier is, ter vervulling van eene opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, rechter in de arrondisse ments-rechtbank te Breda; mr. D. R. B. baron van Lynden, substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Arn hem; en mr. J. de Clercq van Weel, kan tonrechter alhier. St.-Ct Heden is door de Arr. Recht bank alhier de zaak behandeld tegen J. P. M., aangeklaagd wegens be- leediging van den commissaris van politie. De beklaagde, ter terecht zitting aanwezig, bekende volmon dig het hem ten laste gelegde, maar toonde berouw en gaf voor driftig te zijn geweest. Door den heer Offi cier van Justitie werd onder aan Bij de verkiezing te Arnhem gehouden voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is herkozen de heer Ph. W. van der Sleijden met 1152 stemmen. Uitgebracht waren 1272, geldig 1207 stemmen. De heer Brantzen van de Zijp kreeg 39 stemmen. Door de maatschappij voor electrische verlichting en telegra- phie Helios, te Ehrenfeld en Keulen, is aan het gemeentebestuur te Am sterdam, nu drie weken geleden, aanvraag gedaan voor een concessie voor den tijd van 25 jaren, tot het leggen van geleidingen voor elec trische verlichting, zoowel boven als onder den grond. De maatschappij waarborgt dat de aanleg voor de verlichting geheel zonder gevaar is, ea wel zoodanig, dat al de blanke deelen der geleiding met de bloote hand kunnen aangevat en verbon den worden. Bbl Onze correspondent uit Half weg spreekt het gisteren door ons en andere bladen opgenomen bericht van de spookgeschiedenis te Houtrijk en Polanen ten stelligste tegen. Het huisje is thans wel bewoond. Een winkelierster van de Prin sengracht te Amsterdam wierp een man, die met lucifers ventte, een cent in zijn mandje. Toen de koop man vertrokken was, bemerkte zij tot haar schrik dat het een gouden cent was geweebt. Spoedig werd de man achterhaald, en jawel, het tientje lag nog in het mandje. De vrouw gaf den koopman een 21/s-cent-stuk voor zijne zorgvuldige bewaring. Gisteren in den vroegen och tend werd op de Landswerf te Am sterdam, bij het doen der ronde, de nabij een brug op post geplaatsten schildwacht vermist. Vermoedelijk door slaap bevangen of door den mist misleid is hij in het water ge raakt, zooals na langdurig dreggen bleek, toen zijn lijk werd opgehaald. Dat het wetsontwerp ter be vordering van de Zondagsrust ook te Amsterdam veler belangen be dreigt, zal ieder blijken, die den omvang kent van den handel in en het bedrijf der bewerking van di amanten. Op dit oogenblik zijn 60 h 70 stoomdiamantslijperijen in wer king met 6 h 7000 slijpers, die hunne molens voor 12 achtereen volgende uren daags huren. De slijpers hehben weder hunne ver stellers, die hij den arbeid de be hulpzame hand bieden. Dan rekene men nog de klovers en snijders; de honderden meisjes, die als roosjes- slijpsters in haar levensonderhoud voorzien om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de uitge breidheid dezer industrie. Als een ander bewijs, hoe belangrijk eene plaats deze tak van nijverheid in het industrieel bestaan van Amster dam bekleedt, kunnen gelden de maatschappijen en vereenigingen van onderling hulpbetoon door de diamantwerkers in het leven ge roepen. Zoo beschikte het in 1845 gestichte Diamantslijpers-fonds, een uitvloeisel der Diamantslijperij-maat schappij, op 15 April 1886, over een reservekapitaal van f 220,000, terwijl gedurende het boekjaar 188586, aan 34 leden en 53 we duwen vaste onderstanden werden

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1