m mm-1 Teruggeroepen. 4e Jaargang. Zaterdag 27 November 1886. No. 1042. ABONNEMENTSPRIJS: Verselijnt tajalfs ifipiMM Im-m iSpMm Feesttapa. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HUGH COHWAY. M' Toor Haarlem per maand40 Cent», ifmneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adresgeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublicite Etrang'êre L. DAU3E Co., JOE. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent*; Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSW AARDIGH ED EN VAN HAARLEM. Kolomaal museim van hei Paviljoen. Ingang aan de Droefzyde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang S5 cent» per persoon. Donateurs en loden de? Nedorlandsclxe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbes ej tfOlèooa van" diploma vrije» toegang, donatenra met gezelachap, leden met 1 dame. Mus own van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur# eïi •giendee Nederlandscho Maatschappij ter bevordering vas Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral fan Nederland en meer bijzonder van het Haarlemseho Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 coats per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaal B 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October allo workdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tagen botaliug van 25 cents per peraooa, alleen op fandagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelato»kinderen van 3 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. «3 &W9irs museum in da Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen" Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag eQ Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopetö Woensdag ca Zaterdag van 2—4 uur. Org airbespeling de GrootKerk. Dinsdag van A—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. In de gisteren gehouden troon rede ter opening der zitting rail den Duitschen Rijksdag wordt de indiening van een wetsontwerp aangaande het leger gemotiveerd door de versterkingen der legers in naburige staten. Voorts wordt erin gezegd, dat de betrekkingen met alle vreemde Staten van vriend- scbappelijken aard zijn. De Duitsche politiek blijft voortdurend er naar streven, niet slechts voor Duitscb- land den vrede te doen handhaven, maar ook tot behoud der eendracht onder alle mogendheden den invloed te doen gelden, waardoor die poli tiek wegens hare vredelievendheid algemeen vertrouwen wekt, te meer wegens gemis van eigen belang bij aanhangige kwestiën en de nauwe vriendschap des Keizers met de heide naburige Keizerlijke Hoven. Voorts wordt te kennen gegeven, dat de Regeering, ia weerwil der dringende noodzakelijkheid eener belastinghervorming, waarnaar zij tot nog toe heeft gestreefd, voorals nog van die zaak afziet, zoolang tot de behoefte aan die hervorming ook hij het volk zal zijn erkend en die erkenning zal zijn uitgedrukt in de verkiezingen. De middelen ter uit voering van het legerontwerp wil de Regeering vinden door aanvrage om crediet, bij verhooging van den omslag over de bondsstaten voor hunne bijdragen aan 's Rijks kas. Ten aanzien der Troonrede valt op te merken dat de voor naamste verklaring van politieken aard gevormd werd door den ster ken nadruk, met welken gesproken wordt van de nauwe vriendschap van Keizer Wilhelm met de beide nabuurstaten. 38) TWAALFDE HOOFDSTUK. DE NAAM VAN DEN MAN. Ik dankte hem, en zond terstond mijnen gids uit, om den besten wijn en het beste vleesch te halen, dat hij krijgen kon. Wijn, besteld door een heer, beteekent in Rusland nooit iets anders dan champagne I In elke eenigszins fatsoenlijke herberg kan men champagne krijgen, of ten minste wijn van den Don, die er voor doorgaat. Mijn boodschapper kwam spoedig terug met een flesch echte en eene goede portion koud vleesch en wittebrood. Zoodra dat Na de jongste voorvallen op di plomatiek gebied, ziet men in deze verklaring eene nieuwe den vrede verzekerende uiting. Bij het bij den Rijksdag inge diende ontwerp, betreffende de leger- sterkte >p voet van vrede, wordt deze gesteld op 468,409 man. De infanterie zal 534 bataljons, de ca valerie 465 eskadrons, de veldartil lerie 364 batterijen, de vestingartil lerie 31, de genie-troepen 19 en de trein 18 bataljons tellen. In de toe lichting wordt gewezen op de be langrijk grootere sterkte en hoogere kosten der Fransche en Russische legers. Nieuw geformeerd worden, be halve de verschillende staven, 5 regimenten en 15 bataljons infante rie, ééu jagerbataljon, 24 veldbatte- rijen, 9 spoorweg-compagnieën en 14 trein-compagnieën. Zeer belangwekkend is vooral, dat in de toelichting van dit ontwerp, welke tamelijk kort is, slechts over de legers van Frankrijk en van Rusland wordt gesproken. Zelfs wordt de vermeerdering van Frank- rijks leger, naar verhouding, slechts even aangeroerd, en is het grootste gedeelte gewijd aan de vermeerde ring, welke Ruslands leger heeft ondergaan sedert den laatsten oorlog in het Oosten, en aan zijne slag vaardigheid voor een oorlog in Europa. In de toelichting wordt gezegd, dat Duitschland bij een oorlog in de toekomst buiten twijfel van meer dan ééne zijde zou worden aangevallen. De tegenwoordige toe stand van Duitschland dwingt ter stond zijne slagvaardigheid te ver beteren; elke vertraging zou nood lottig kunnen worden. Het Italiaansehe blad de Popoio Romano zegt, dat de ministers van op de ruwe tafel gezet was, bracht een soldaat den gast binnen, dien ik verwachtte. Ik zette eenen stoel gereed voor Ceneri, hij liet er zich vermoeid op neerzakken. Terwijl hij dat deed, hoorde ik het gerammel van zijnen keten. Ik verzocht mijnen tolk ons alleen te laten. De soldaat, die on getwijfeld orders dienaangaande had gekregen, maakte een militair saluut, en verliet ons ook. De deur werd achter hem gesloten, en Ceneri en ik waren alleen. Hij was eenigszins bekomen van zijne verbazing, en terwijl hij mij aankeek, zag ik eene uitdrukking van nieuwsgierig verlangen op zijn gelaat. Zinkende als hij was, greep hij zich ongetwijfeld vast aan het strootje mijner onverwachte verschijning, in de gedachte, dat het hem weer aan zijne vrijheid zou helpen. Misschien was het om een paar verhelderde oorlog en van marine in eene bij eenkomst van de meerderheid der Kamer, op de vraag naar den toe stand van het leger en de vloot, verklaard hebben, dat Italië klaar is voor alle gebeurlijkheden, welke ook. De Times verneemt uit Weenen, dat Kaulbars weigert weder daar heen te gaan, en wel tengevolge van de door Kaluoky gehouden redevoering. Alle groote mogend heden, behalve Engeland, hebben per nota hunne goedkeuring ge hecht aan de keuze van den prins van Mingrelië tot candidaat voor den troon van Bulgarije. Het schijnt dat de Russische regeering geneigd is, de bemiddeling van Duitschland in zake Bulgarije aan te nemen, en met dat doel thans pogingen aanwendt te Berlijn. Het Journal de St. Pétersbourg verneemt, dat de Russische re geering, tengevolge van het vertrek van Kaulbars en van alle Russische consuls uit Bulgarije en Oost-Roe - melië, de Russische onderdanen in Bulgarije onder Duitschlands be scherming heeft geplaatst, en in Oost-Roemelië, waar geen Duitsche consuls zijn, hen aan Frankrijke bescherming heeft toevertrouwd. Eenige Bulgaarsehe cadetten hebben kapitein Tepavitcharoff aan geklaagd, dat hij eenige cadetten, die aan de revolutie van 19 Aug. hebben deelgenomen, maar gratie ontvangen hebben, trachtte te win nen voor een opstand. De plaatse lijke commandant heeft alle cadet ten der school doen ontwapenen, kapitein Tepavitcharoff in hechtenis genomen en een streng onderzoek ingesteld. oogenblikken van flauw doorsche merende hoop te genieten, dat hij mij niet terstond toesprak. Ik heb een langen, langen weg afgelegd, om u te spreken, dokter Ceneri, begon ik. Zoo u de weg lang gevallen is, wat moet die voor mij geweest zijn? en gij kunt tenminste terug- keeren tot vrijheid en geluk. Hij sprak op den rustigen toon van iemand, die geene hoop meer heeft. Ik had aan mijne woorden en mijne stem geene opwekkende uitdrukking vermogen te geven. Zoo mijne komst al eenige hoop in zijn binnenste gewekt had, de toon waarop ik sprak, deed die weder vervliegen; hij begreep, dat ik de reis niet ge daan had om zijnentwil. Of ik kan terugkeeren tot ge luk of niet, hangt af van 't geen ik van u vernemen zal. Gij kunt denken, dat het geen onbeduidende kleinigheid is, die mij zoover van Telegrammen uit Weenen mel den, dat de regeering van Roemelië met die van Bulgarije overeenge komen is, de Bulgaarsehe uitgewe kenen uit te leveren. Reeds acht en twintig zijn dientengevolge uitge leverd. Gadban polsde het regentschap hoe het denkt over den prins van Mingrelië. Het regentschap ant woordde, dat het den prins kent, en dat de verkiezing van een vorst uit sluitend aan de groote Sobranje be hoort. Gadban sprak ook over eene benoeming van een regentschap door de Porte.Het regentschap antwoordde dat in dit geval niet was voorzien door het tractaat van Berlijn, en dat het thans hierop geen bescheid kon geven. UitConstantinopel verneemt de dat de Porte besloten heeft, een rondschrijven te zenden aan de groote mogendheden, in hetwelk de staat van zaken wordt uiteengezet, en de noodzakelijkheid aangetoond van eene spoedige oplossing der kwestie, vooral met het oog op de gevaren, dreigende iu de grensdis tricten, waar de Bulgaarsehe en Oost- Roemelische vluchtelingen in grooten getale binnenstroomen. De Turksche agent te Sofia rapporteert, dat de candidatuur van den prins van Min grelië alleen met geweld van wa penen aan de Bulgaarsehe bevol king kan worden opgedrongen. Uit Constantinopel wordt aan de Daily News geseind, dat de mi nisterraad het volgende plan tot regeling der Bulgaarsehe kwestie heeft goedgekeurd. De groote mo gendheden zullen de regenten van Bulgarije uitnoodigen af te treden, nadat de Sobranje ontbonden is. De nieuwe Sobranje zou den prins van Mingrelië verkiezen. Mochten de huis gevoerd heeft, om u een paar minuten te kunnen spreken. Hij zag mij nieuwsgierig, maar niet kwaaddenkend aan. Kwaad kon ik hem niet doen met de buiten wereld bad bij afgedaan. Al kon ik hem beschuldigen van vijftig moor den, en kon ze alle bewijzen, dan zou zijn lot er toch niet te erger om worden. Hij was uitgewischt, te niet gedaanniets kon hem deren, dan meerder of minder lichamelijk leed. Ik huiverde, toen ik bedacht, wat zijn vonnis was, en ondanks mijzelven bekroop mij een gevoel van medelijden. Ik heb u veel belangrijks mee te deelen, maar laat ik u eerst een glas wijn schenken, en wat te eten geven. Heel gaarne, zeide hij op een bijna nederigen toon. Gij zult u haast niet kunnen voorstellen, mijnheer Vaughan, dat een mensch in zulk een toestand kan regenten weigeren, dan zoude Bul garije bezet worden. Hetzelfde blad verneemt uit St. Petersburg dat Rusland tracht Turkije over te halen om Oost- Roemelië te bezetten; maar tevens dat de Russische invloed bij de Porte sterk verminderd is door het vertrek van Kaulbars, hetwelk de Turksche regeering beschouwt als eene nederlaag van Rusland. De Porte ontving van Mukh- tar-pacha een bevredigend verslag ever de Egyptische aangelegenhe den. Aan Mukhtar zullen twee hooggeplaatste adsistenten worden toegevoegd. De Porte heeft besloten, eene fa briek van Whitehead-torpedo's te Constantinopel op te richten. Kil»Uf Haarlem, 26 November 1886. In de zitting van de Arr. Recht bank alhier werd gisteren eene strafzaak behandeld tegen zekeren J. F. Roele, die van het volgende was beschuldigd Een door hem geschreven briefje onder enveloppe was door hem aan de geopende straatdeur aan de dienst bode voor den bewoner overhan digd, in welk geschrift om eenigen onderstand werd gevraagd en wel tot het zich verschaffen van een paar schoenen en tevens vermeld dat hij werk kon krijgen aan den bouw van het gesticht Meerenberg, mits bij van het noodige gereedschap was voorzien. Op dezelfde wijze had hij bij een ander inwoner dezer ge meente, den heer L., een volgbriefje weten te krijgen voor een troffel en een kaphamer in een ijzerwinkel te halen. Het briefje, waarin hij de aanvraag van den heer L. deed, was gebracht worden, dat hij zich nau welijks kan bedwingen bij 't zien van een fatsoenlijken maaltijd. Na het aanschouwen van het in wendige van eenen ostrog kon ik mij alles voorstellen. Ik ontkurkte de flesch, en zette die voor hem. Terwijl hij at en dronk, kon ik hem op mijn gemak gadeslaan. Zijn lijden had een groote ver andering bij hem teweeggebracht; elke trek was scherper geteekend; alle ledematen schenen dunner; hij scheen tenminste tien jaar verouderd. Hij droeg de gewone kleeding van een Russischen boer, en zij hing hem in flarden aan het lijf. Zijne voeten, gewikkeld in eene soort van wollen lappen, kwamen hier en daar uit zijne laarzen te voorschijn. Zijn lichaam droeg overal de sporen van zijn lange vermoeiende marschen. Hij had nooit den indruk op mij gemaakt van een sterk gebouwd man, en zooals ik hem nu zag, kwam

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1