poph mi BINNENLAND. Tweede Blad van Maandag 29 November. ALGEMEEN OVERZICHT. Te Gent blijft 'tnog altijd on rustig. De fima De Smet blijft weer stand bieden aan de werkstakers en wil liever haar fabriek sluiten dan hun overdreven eischen in te willigen. In eene buitengewone raadsver gadering, aan welke de onderko ning van Ierland, de Iersche se cretaris, de procureur-generaal en de commandant sir Redvers Buller deelnamen, is, naar het gerucht luidt, besloten geworden tot kracht dadige maatregelen ter onderdruk king van onwettige samenspannin gen tegen het betalen van pacht, alsook ter beteugeling van de op hitsende taal van een deel der Ier sche pers. Men verwacht binnenkort de aanhouding van één of twee personen, die als de voornaamste raddraaiers bekend staan. Op voorstel van Windthorst heeft de Duitsehe Rijksdag bij accla matie de leden van het presidiaal bu reau herkozen. Dinsdag eerste lezing der begrooting. De Duitsehe dagbladen spre ken op zeer ernstigen toon over de troonrede van Donderdag. De tot het ministerie van buitenlandsche zaken in nauwe betrekking staande Post maakt de opmerking, dat de troonrede ditmaal alleen gewaagt van pogingen tot instandhouding van den Europeeschen vrede, doch omtrent den uitslag dezer pogingen niets mededeelt. De dezer dagen te Berlijn op gerichte Zuid-Afrikaansche Vereeni ging besloot gisteren den reiziger Beyrich binnen kort uit te zenden ten einde geschikte landstreken op te sporen, om daarheen Duitsehe landverhuizers uit den landbou wersstand te zenden. DeAfrika-rei ziger Weber heeft tot dat doel de Transvaal aanbevolen. Er had Donderdag te Madrid eene vergadering plaats van repu' b-likeiDen, aanhangers van Salme- ron en aanhangers van Zorilla. De beraadslaging was levendig en uit de aangenomene resolutien mag men afleiden, dat de staatkunde of ge- - dragslijn van Zorilla verkozen werd boven die van Salmeron. De correspondenten van Times en Standard te Sofia telegrapheerden, dat de Bulgaarsche regenten on- voorwaardelijk de candidatuur van den prins van Mingrelië verwerpen, In het regentschap moet Gadban- Effendi verklaard hebben, dat deze prins volstrekt onaannemelijk zoowel wegens zijnen lagen rang. alsook omdat zijn vader den troon van Mingrelië aan Rusland ver- schaeherd heeft. Volgens den be richtgever der Times wil het re gentschap de candidatuur van den prins van Oldenburg steunen. De Duitsehe consul-generaal heeft ter kennis van de Bulgaar sche regeering gebracht, dat hij den last heeft ontvangen om de Russische onderdanen in Bulgarije onder zijne bescherming te nemen, Over het voorgevallene be treffende de opdracht tot bescher ming der in Bulgarije verblijf hou dende Russische onderdanen aan de aldaar gevestigde consuls, wordi inans uit diplomatieke bronnen het volgende gemeld Bij het vertrek van generaal Kaulbars moet Czaar Alexander, zonder den heer Von Giers te raad- plegen, rechtstreeks den Franschen minister-president de Freycinet per telegraaf hebben doen verzoeken, de bescherming der Russen aan deD Franschen consul op te dragen. Hierop werd een toestemmend ant woord ontvangen, dat in handen viel van Von Giers, die daarover zeer ontstelde, dewijl het te beschou wen was als eene volslagene breuk met de bemiddeliugs-politiek van Duitschland. Von Giers, die per soonlijk bij den Czaar weinig in vloed bezit, wendde zieh onverwijld tot de voornaamste leden van 's kei familie, ten einde dezen te bewegen, zijnen onberaden stap zoo spoedig mogelijk ongedaan te maken. Eenige dagen lang bleven alle pogingen in dezen zin vruch teloos, totdat de uit Berlijn te Pe tersburg teruggekeerde grootvorst Wladimir zijnen aandrang bij dien der overigen voegde, waarop de Czaar ten laatste toegaf. De h De Freycinet was zoo welwillend aan te nemen dat er een «misver stand» bestaan had, zoodat nu de bescherming der Russische onder danen in Oost-Roemelië en Bulga rije over de Fransche en Duitsehe consuls verdeeld wordt. Het nieuwe ministerie van Peru is als volgt samengesteldDelgolar. voorzitter van den ministerraad; Zegara justitie; Ckacaltara, buiten landsche zaken: Yrigoyen,financiën Torrico, oorlog. Er is aan het Nederlandsche Hof een Siameesch gezantschap in- jesteld, aan het hoofd waarvan ge plaatst is Z. H. prins Prisdang, alt- buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, en waarvan het personeel verder bestaat uit een secretaris van legatie le kl., eeD secretaris van legatie, een attaché, een militaire attaché, terwijl mr. H. J. C. A. Keuchenius als- attaché-tolk aan het gezantschap is- Haarlem, 27 November 1886. In de Nederl. Aviculturabijblad van Flor alialezen we, dat het deD heer Bronkhorst te dezer stede ge lukt is eenige zijner postduiven, die hij in een til te Leiden heeft, zóu af te richten, dat zij, na te Leiden vrijheid te zijn gesteld, naar Haarlem vliegen, aldaar in een hok aederdalen, met smaak wat eten eD vervolgens naar de plaats terug- keeren, van waar ze gekomen zijn, De afstand tusschen de twee ste den is 30 K.M. Den 27en Mei 11 vlogen 2 doffers en 2 duiven in 30 minuten van Leiden naar Haarlem, van waar ze na 3 kwartier te hebben gerust in 20 minuten de reis terugmaakten naar Leiden De heer Bronkhorst moet duiven aebben, die dezen tocht dagelijks, onverschillig welk weder het is, doen. Op een vraag hoe de heer B, zijn duiven onderricht, antwoordde hij: «dit is mijn geheim.» Een ge heim, dat voor ministers van oorlog misschien wel wat waard is Van bevoegde zijde wordt aan het Haagsche Dagblad het volgende geschreven «M. i. is de thans in Indië heer- schende bere-bere (niet: berri-berri het woord behoort tot een der Papuasche dialecten en beteekent ie ziekte van bere) niet zoo moeie- lijk te overwinnen. Kwamen er vroe ger bere-bere lijders in een gevan genis, kazerne of aan boord vai een schip, dan werden de bewoner.- direct de Kampong ingejaagd, de gebouwen dag en nacht opengela ten, schepen met zwavel en teer berookt. Op die wijze werd meer malen de ziekte bedwongen. Thans. qu men betere desinfectie-middelen kent, schijnt dit nog gemakkelijker geworden. De bere-bere is niet aan stekelijk, maar de infectiestof zit in de lucht der vertrekken, gebouwen of schepen en ontwikkelt zich in vochtige, warme, gesloten mephy tische holen.» John P. de Rot vestigt in het U. D. de aandacht op de onbegrij pelijk groote hoeveelheid asbestos, die in Transvaal te vinden is. Hij vraagt of geene Hollandsche Maat schappij deze stof, die nu renteloos daar ligt, productief kan maken. Hij voegt aan zijne vraag ten siotte nog deze toeweet men in Nederland nu alles van de Transvaalsche goud velden en zilvermijnen die ontgon oen worden, en waar reeds dui zenden personen, meest Engelschen, zijn? Men schrijft uit 's Hage Wij vernemen, dat een gewijzigd voorstel omtrent art. 76 van de Grondwet en een additioneel kies reglement in de volgende week bij de Tweede Kamer worden inge wacht. De Regeering moet daarbij uitgaan van grondslagen, die de invoering van algemeen stemrecht niet mogelijk maken. AmstdD. v. N,) Sedert een 40tal jaren is in Nederland het telegraaf wezen be kend en nóg zijn de begrippen dien aangaande dikwerf zeer primitief. Het volgende moge dienen tot ver meerdering van de dagelijks voor komende bewijzen daarvoor: Aan een vereenigd post- en telegraaf kantoor vervoegde zich dezer da gen een oud vrouwtje, dat aan haar zoon, die als milieieu bij de artillerie 'ngedeeld, per telegrafischen post wissel f 10 wilde doen toekomen, Bij het kenbaar maken van haar wensch aaa den beambte, die haar hielp, zeide zij«Ziede, meneer, 'k hed rnaor 4 rieksdaolders met ebrocht: want, dog ik, zoo'n dun pampierke, een bankbelet ueumt ze 't, geleuf 'k, zol op dat ieserdroadke wel kepotte gaon.» Dat onze amb tenaar geen pogingen aau wendde om 't vrouwtje een betere voorstel ling van de telegrafie te geven, zal wel onnoodig zijn hier bij te voegen. De politie heeft een onderzoek in gesteld. De heeren J. Mouton en zoon icheikundigen te 's-Hage, onder zochten dezer dagen gekleurde griffels die in nette doosjes in deD handel komen, en bevonden van twee soorten de kleuren niet on schadelijk voor kinderen die op zulk een griffel zuigen. Twee machinisten van de G. O. Lokaal-Spoorwegmij. kregen Don derdag in het machinegebouw te Zevenaar zulk een hevigen twist dat zij elkander met beitels en vijlen wat hun maar voor de haud kwam hevige wonden toebrachten, De politie scheidde de vechtenden, een van hen, de twistzoeker, werd dadelijk in zijn dienst dooi de Maatschappij geschorst. Een jongen klom Donderdag in de Plantage-Middellaan te Amster dam in een lantaarn en viel er uit. Zwaar gewond werd hij naar zijn woning gebracht en is gisteren aau de gevolgen overleden. Een huis op den Nieuwendijk te Amsterdam, waarin eene comes- tibles-zaak wordt uitgeoefend en waarvan de kap werd opgevijzeld, s gisterei^ even vóór 12 uur inge- tort. Persoonlijke ongelukken heb ben daarbij niet plaats gehad. Het ongeluk moet, zegt men. geweten worden aan de slechte hoe danigheid van het houtwerk, waar uit de kap was samengesteld. Donderdagnamiddag werden in een mauufacturenmagazijn in di Nieuwe Leliestraat te Amsterdam cwee stukken goed gestolen. De winkeljuffrouw, d:e alleen thuis- was, zette deu dief na en pakte deD kerel beet. Een worsteling ontstond, waarbij de juffrouw meester bleef en één stuk terugkreeg; het andere had de vent onderweg reeds weg geworpen. De dief maakte zich snei uit de voeten en, dank zij de af we zigheid der politie, ontkwam hij. Op Tessel levert de stroohulzen of foudralen-fabricatie, die voora des winters plaats heeft, aan vele behoeftige gezinnen werk. Da han delaren in genoemd artikel zorgen gewoonlijk voor stroo en touw, dat zonder winst aan de werksters wordt overgedaan. Gisteren nacht is de Eugelsche ;mak Herbert and Polly, schipper R. Bird, van Yarmouth, in de Tes selsche gronden verongelukt. De opvarenden, 6 in getal, die met hunne eigen sloep het lek gewor deu vaartuig hadden verlaten, wer den tegen den morgen door Hel dersche vletterliedcn in deernis- waardigen toestand op zee aange troffen, opgenomen en te Nieuwe diep aangebracht. Vau het vaar tuig is niets meer te ontdekken. Naar wij vernemeü, is thans be vel tot gevangenhouding uitgevaar digd tegen den bekenden M. Hakker n den Haag, verdacht van moord ip zijne huisvrouw (de vuurduive lin»). (N. R. Ct.) De schipper Joh. Siebe, die zich te voet van Rijswijk naar Elèi (Utrecht) begaf, is nabij het veer te Wijk bij Duurstede door twee personen aangevallen. Te vergeefs trachtte men hem geld af te persen hij verweerde zich duchtig met een mes. De aanranders brachten hem eene wonde bij het rechteroog toe. Te Breda is binnengebracht eeD aan verstandsverbijstering lijdende jongen, van wien men vermoedt, dat hij niet onschuldig is aau de verschillende branden, die in den aatsten tijd te Oudenbosch hebben gewoed, en waarbij men vermoedde, dat kwaadwilligheid in het spel was, In de varkensstoomslachterij van den heer L. te Ede werden Don derdagnacht zevenentwintig halve varkenskoppen vermist. De plaatse- ij ke politie deed alle mogelij kt moeite om den dief op het spoor te komen. Weldra vond men de over blijfselen, die onder den grond be graven waren en bemerkte nu ook den dader van deu diefstal, die zijn buit kwam opzoeken. Het was een groote hond. De 18jarige Marie Coenegracht, van de hofstede Laefelt te Vlij tin- gen, ging Donderdag meel halen werd door een wiek van den molen zóó ongelukkig aan het hoofd getroffen, dat zij onmiddel lijk dood was. Toen de machinist v. H. Woens dag eenige oogenblikken zijn wo aiug onder Stompwijk verlaten had, meldde zich een onbekend persoon bij diens vrouw aau met een briefje, zeggende dat zij hem op last vaD haar man f10 moest ter handstel len. Hoewel de vrouw begreep, da' de zaak niet in orde was, gaf zij uit vrees de gevraagde som. Toen de man eengen tijd later thuis kwam, vond hij zijn vrouw, van schrik bevaDgen, in deerniswaardi- geu toestand. Bij eeu Maandag avond te Hoo geveen uitgebroken brand, die zoo snel om zich heen greep, dat een persoon, die een kind uit een der reeds brandende huizen haalde, zijn boezeroen verbrandde, bleek teven; hoe men bijua nog banger dan voor brand, voor de groote massa der redderd moet zijn. Van den inboedel van het huis Pen toch en van den voorraad goe deren is het meeste gered van deD brand, maar bijna alles beschadigd door de redders. De goede wil was grooter dan het beleid: geen ruit, bijna geen raam is heel gebleven, en de win kelgoedereD, suiker, meel en menie, zijn broederlijk dooreen gemengd met jenever, olie en azijn. V j herinneren ons hierbij een ge val -egt een berichtgever in de Asser Cl., -fat vcor jaren bij een brand plaats g;eep. Op de eerste verdieping van een huis was de brand uit ge ro ken en uit de tweede verd eping gooide men het porselein naar buiten, dat bij deze poging tot red ding natuurlijk niet heel bleef. De braud werd beperkt tot de bene deuverdieping, maar de bewoner van de tweede verdieping was zijn prachtige verzameling porselein kwijt, waarvoor geen vergoeding wegens bra- dschade kon worden gegeven. Bij den brand te Hoogeveeu wa ren echter ook andereD, zoowel mannen als vrouwen, die niet tot het «reddingsleger» behoorden, maar tijdens den brand zich in niet ge ringe mate te buiten gingen aan beste jenever uit een vat, dat ge red heette. Naar het schijnt is de brand van buitenaf ontstaan. Het gerucht loopt, iatde inwoner eenige weken geleden een dreigenden brief zou hebben ontvangen. Een liefdesavontuur, zooals hei op het platteland hoogst zelden voorkomt, werd voor eenige dagen in een Twentsche buurtschap afge speeld. Eene 21jarige rijke' boeren dochter had eene betrekking aan geknoopt met een jongeling uit eene naburige gemeente; maar de stiefvader van het meisje wilde et niets van weten, en het leven in de ouderlijke woning was dus voor het meisje, zooals licht .te denken lies behalve rooskleurig; maar wat men ook deed, zij bleef haai uitverkorene getrouw, en ofschoon niet aiders over den drempel kwam dan des Zondags naar de kerk, en dan nog altijd onder streng opzicht, had de liefde toch mid delen en wegen weten te vin den, om schriftelijk de verkeering voort te zetten. Voor eenige dagen bleef de dochter wat langer daD gewoonlijk te bed; men ging een kijkje nemen, en o schrik!... het bed was onaangeroerd en het meisje verdwenen! met hare beste klee dingstukken. De stiefvader laat er geen gras over groeien; in vliegende haast gaat hij naar het naburige dorp, Je woonplaats van den vrijer, en verneemt daar, dat de jongelui dien zelfden nacht met een rijtuig naar Zutfen zijn gereden, om met den eersten trein naar Rotterdam en van daar naar Noord-Amerika te vertrekken. De stiefvader stoomt hen achterna; maar te laat... Ti Rotterdam aangekomen, vindt hij de jougelui reeds afgereist naar het verre Westen. GEMENGD NIEUWS, Dinsdagavond was 't in Gent weer tamelijk woelig. Een troep, voor het meerendeel uit werklieden van de dokkeu bestaande, trok door Ie stad met een dronken vrouw, wier gelaat zij zwart hadden ge maakt en op wier hoofd zij eeD Ichakot van de burgerwacht had Jen geplaatst. Nadat de gendarme deze troep had uiteengejaagd hebben eenigen zich naar de wo ning van bedoelde vrouw begeven en daar, om den avond verder aan genaam te slijten, den boel kort en klein geslagen. Eenigen dier helden werden gearresteerd. De vereenigde koks van Brus sel zullen van 2226 Dec. e. k, een tentoonstelling houden van al wat op de keuken betrekking heeft. De rechtbank te Blois veroor deelde Thomas en zijn vrouw, die hun moeder verbrandden, tot de doodstraf, eèn der broedes Lebon. medeplichtig aan dit feit, tot levens lange gevangenisstraf en de andere tot twintig jaren, Het Fransche kamerlid, de heer Roulleaux, vernam dezer dagen, dat een politiek tegenstander diens hond naar hem genoemd had. Naar aan leiding daarvan verklaart thans de afgevaardigde iG eeD Normandisch blad, dal het hem volstrekt niet hindert, wanneer zijn naam gedra gen wordt door eeu hond, een ver handige en goedaardige diersoort waarvan hij veel houdt. Wat hem echter geducht zou hinderen n ze" aanleiding zou geveu tot ee.ie Een schipper uit Berncastel trad te Keulen een zwaardvegers- winkel binnen, om een revolver te koopen. De winkelier wees hem de behandeling, toen plotseling een schot viel en de kooper in het on derlijf werd getroffen. Reeds na ver loop van een half uur was de on gelukkige dood. Iu welke hoeveelheden de frauduleuse invoer van spiritus plaats heeft, blijkt hieruit, dat een enkeie winkelier te Zwartenberg (Duitsch gebied nabij het Compas- cuumveenj binnen twee dagen een vat van 700 liter foezel aan de -mokkelaars uitverkocht heeft. Een politie-commissaris, woon achtig in eene der in aanbouw zijn de wijken te Berlijn, had onlangs een zonderling avontuur. In politiek gekleed, keerde hij verleden week van een feestje naar huis terug, toen hij, bij de deur zijner woning gekomen, bemerkte zijn huissleutel te hebben vergeten. Hij vroeg daarop den daar postee- renden nachtwacht de deur met een looper te openen, zeggende dat hij de politie-commissaris Launer was. De wachter zag hem evenwel aan voor iemand, die kwade bedoelin gen in den zin had, weigerde de deur te openen, en toen hij nog verder zijne identiteit wilde bewij zen, kreeg hij vau den nachtwacht eenige vuistslagen. Toen ontstond een gevecht, een burger kwam den wachter te hulp en beiden trachtten den commissaris naar het nabij- zijnde politiebureau te brengen, waarin zij nog geholpen werden door twee toeschietende uachtwachts. Onderweg mishandelden zij den com missaris, die, op 't bureau aange komen, als de commissaris Launer we.d herkend en dadelijk vrijgela ten. Maar voor zijn huis gekomen, stond daar weder dezelfde wachter, die nog weigerde de huisdeur te openen, zoodat de commissaris moeBt wachteu tot een auder bewoner van het perceel kwam en de deur voor hem opende. Den volgenden dag begaf de com missaris zich naar het hoofdbureau, om aangifte dezer zaak te doen en de drie nachtwachts werden deswe ge in hechtenis genomen. Launer moest zich vanwege de ondergane mishandelingen onder geneeskundige behandeling stellen. Eigenaardig is het nog, dat een der nachtwachts in hetzelfde huis als de commissaris woonde. - In de modes voor heeren heeft te Parijs weder eene groote om wenteling plaats gehad. Twee jaren geleden was het mode alles nauw, stijf te dragen, het tegendeel is nu het geval. De klee- reu worden wijd opeugedragen, linnen, das eu horlogekettiug mogen weder gezien wordeD. De pantalon is breed, en recht neervallend. Hooge boorden zijn nog steeds gewild, zij worden gedragen overdag met over geslagen punt, 's avonds geheel staand. De zachte hoeden zijn een weinig hooger en vol deuken. Hand schoenen liefst hoog rood van kleur mogen alleeu overdag ge dragen worden, 's Avonds zijn zij alleen voor dansers toegestaan. De puntschoenen ten slotte, zijn totaal afgeschaft; de modepoppen dragen weder geheel vierkante schoenen. Drie eeuwen geleden, den 24sten April 1586, vaardige'/? Floris van Pallandt, Graaf van Culei^ het volgende^ voorschrift uit, het onderhouden van desHeei Dat aau de Borger* en ij belast werd in de Voormi Preeke te komen, of zich ne m de Huizen te houden, om alle er gernissen te verhouden, ioo verre die Borgers en inwone'? gedurende ie Predicatie, als voorheen, op de Merkt of—wallen zulken gaan olging, zou wezen, wannéér de eigenaar van deu hou ze/f zijn naam aaunam; dan toch £pu di gevoerd worden door een ueze: Te Zurich werd dezerjjdagti de oud-hoogleeraar iu de real;tswe andeleu, die zelve yder Drie Stads tenschap aan de hoogeschool te Bern, ie tachtigjarige professor Pfoten- hauer, wegens mishandeling vat fijne huishoudster, die zich door kleedenkloppeu zijn toorn op den hals haalde en die hij zelfs in den arm gebeten had, ingevolge het Zwitsersche strafwetboek tot dertig lagen celstraf veroordeeld. Pond zouden verbeuren, dat oök geene Herbergiers, gedurende den Godsdienst, Borgers of ingezetenen zouden mogen zetten (tappen) op verbeurte vau een Oudschilt.» De administratie der posterijen te Weeneu is bezig een proef te nemen om de brievenbestellers op velocipèdes de brieven te doen be- I

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3