I liPULAffi MI» i MERTENTIEBLlll. 4e Jaargang. Woensdag 1 December 1886. No. 1045. ABONNEMENTSPRIJS: SfgreeSiijBt OageSijks ultpnoiBsti Zon-en gtgemesRE Fsestdages. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND. it'oo? Haarlem per maand40 Oenta. ij'ïsüfio door geheel het Kijk p. maand 55 a Wonderlijke Nommere 5 Brieven, gelden, advertentiën ena. franco te adresseeren twin het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de tublicite Etrangère 8. L. HA UB B <f Co., JOH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 3lbi; Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cenuu Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot *s middags IS MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal vsuseum van het Paviljoen. Ingaag aan de Draefzyde Se deur. Geopend dagelijko van 10 tot 4 uur. Toegang 25 conta per peraoou. Donateuro en loden dor Nedoriandaclie Maatschappij tor bevordering van Nyverheid hebben @g /artoon van diploma vryea toegang, donateurs met gozolschap, leden mot 1 dame. Muienwt van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang i'rontzijdo van l et Paviljoen op liet terras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur» en Bdauder Nederlandsche Maatschappy ter bevordering vaa Nyverheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs met gazclschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudlieid, "kunst eu geschiedenis, vooral »»n Nederland en meer bijzonder van hot Ha&rlemacho Bisdom, Kruisweg No. 58. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toogangskaarten voor een geheel jaaf B 1 gulden Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle workdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dsgon van 108 uur tegen betaling van 25 couts por persoon, alleen Of fandagen kosteloos van 124 nar, de overige Christelyke feestdagen tegen betaling van 25 cents por porsoou. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegolatea; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.^ gswirf museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgonomon Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag on Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaopeni Wo*n»£ag c* Zaterdag van 24 uur. Orgelbespeling t J' v—1- de Groote Kerk. Dinsdag van 12 on Dondordag van 28 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Eene aanzienlijke troepenmacht heeft SligO (Ierland) bezet. Inge volge het verbod van den onder koning heeft de nationalistische bij eenkomst aldaar niet plaats gehad; doch er werd eene geheime ver gadering gehouden in een dorp na bij de stad. In die vergadering heb ben de afgevaardigden Obrien en Kelly heftige redevoeringen gehou den tegen de regeering, terwijl zij verklaarden dat zij de agitatie zou den voortzetten. Het goevernement heeft besloten, eene vervolging in te stellen tegen Obrien zoowel als tegen Dillon. Bij de ontvaugst van het Rijks dagbureau sprak de Keizer van Duitsciiland over de taak van den Rijksdag en legde vooral den nadruk op het militaire wetsontwerp, op welks aanneming hij hoopte. Ook elders, zeide hij, toonen de parle menten zich steeds bereid, aan de eiscben van leger en vloot te vol doen, en Duitschland mocht wel bedenken, dat het door zijne na buren reeds overvleugeld is. De minister van oorlog zou verdere bijzonderheden mededeelen. Overi gens legde de Keizer het grootste vertrouwen in bet behoud des vre- des aan den dag. In deze toespraak valt vooral op te merken dat de Keizer, tot aan beveling van de voordracht betref fende bet leger, voornamelijk op de toerustingen van Frankrijk en wei nig of niet op die van Rusland zinspeelde, en hij daarbij te kennen gaf, dat de minister van oorlog in bet parlement dienaangaande nog nadere mededeelingen zou doen. HUGH COHWAY. 41) DERTIENDE HOOFDSTUK. EENE VREESELIJKE BEKENTENIS. March was een zeer rijk man. Hij was eenige zoon, waaruit te verklaren is, dat Pauline, voor zoo ver Ceneri wist, geene nabestaanden bad van vaders zijde. Verscheidene jaren leefden de jonggehuwden zeer gelukkig. Er werden bun twee kin deren geboreneen zoon en eene dochter. De vader stierf echter, toen de zoon pas twaalf, en de dochter tien jaar oud was. Zijne weduwe, di<- in Engeland weinig vriendschaps banden bad aangeknoopt, en Enge- Eene motie van Raoul Duval, in de gisteren gehouden zitting der Fransche kamer ingediend, om Tonkin te doen ontruimen, werd door den minister-president De Frey- cinet levendig bestreden onder toe juiching van het centrum. De al- geineene beraadslaging werd geslo ten na verwerf ing van een amen dement strekkende om het krediet voor Tonkin met tien millioen te verminderen en bet door de regee- ring in overeenstemming met de commissie aangevraagde bedrag van dertig millioen toegestaan met 27S tegen 249 stemmen. De radicale linkerzijde bad besloten de voor Tonkin aange vraagde kredieten goed te keuren, ten einde het spel der vijanden van de republiek niet in de hand te werken. Zaterdag namiddag zon er te Parijs, in de Salie Tivoli, eene ver gadering plaats hebben van de radi caal progressistiscbe comités in het departement der Seine, maar de anarchisten beletten de bijeenkomst en trachtten zich meester te maken van de estrade. Een geducht ge vecht volgde er uit, en velen wer den gekwetst. De politie nam twaalf personen gevangen en deed de zaal ontruimen. Graaf Robilant, minister van bui- tenlandsche zaken, verklaarde in de Kamer van afgevaardigden, op eene interpellatie van eenige leden, dat Italië met alle mogendheden in goede betrekkingen was. De regee ring heeft in de Bulgaarsche kwes tie een afwachtende houding aan genomen zij is waakzaam en heeft den door andere Kabinetten gegeven raad van voorzichtigheid onder steund. Niemand kan er voortaan aan twijfelen, dat Italië's medewer- land alleen liefhad om baars mans wil, keerde weldra naar Italië terug, en al hare oude vrienden verwel komden haar met vreugde. Zij werd beschouwd als fabelachtig rijk. Haar echtgenoot had in een opwelÜDg van liefdehaar alles vermaakt. Hoewel er later kinderen waren, had hij zijn testament onveranderd ge laten, zoo groot was zijn vertrou wen in zijne vrouw. Geen wonder, dat mevrouw March, met zulk eene fortuin te harer beschikking, alge meen geëerd en gezien was. Zij had vóór haar huwelijk altijd haren broeder bovenalles lief gehad. Zij deelde zijn patriotisme, sympa thiseerde met hem in zijne plannen, en luisterde naar de hersenschim mige conspiratién, waarvan hij het hoofd steeds vol had. Hij was eenige jaren ouder dan zij, en bij hare te rugkomst in Italië vond zij hem weer als eenen uiterlijk rustig levenden, hardwerkenden,slechtbetaalden dok king in de regeling der Bulgaarsche kwestie een feit is. Alle mogend- beden willen, evenals de regeering, den vrede handhaven en den eer bied voor de tractaten verzekeren. 's Ministers verklaringen werden met levendigen bijval begroet. De dagbladen zeggen dat het antwoord van den minister een gunstigen indruk teweeg heeft ge bracht. Don Corlos is te Vireggio aangekomen. Hij heeft eene vrij ernstige keelziekte. De Daily News meldt uit St. Petersburg, dat de Russische re geering de candidatuur van den prins van Mingrelië heeft opgege ven. De prins verklaarde op zijne jongste audiëntie bij den Czaar, dat hij alleen den Bulgaarschen troon beklimmen zou, ingeval de Czaar het hem beval. Daarop heeft de Russische keizer zich andermaal tot den Oldenburgschen prins gewend, maar deze weigerde opnieuw. De Standard meldt uit St. Petersburg, dat de Russische re geering meer tot concessie geneigd is in de Bulgaarsche kwestie; zij is thans gezind het rechtskarakter der Sobranje te erkennen indien de groote mogendheden den Russi- schen candidaat voor den Bulgaar schen troon steunen. Men verwacht in dien zin van de Porte het initiatief. Dépêches uit Weenen melden, dat een komplot ontdekt is tegen den Servischen koning, waarbij hoog'geplaatsie Serviërs en Monte- negrijnen zouden betrokken |<ijn. Het plan bestond Milan op te lichten, terwijl hij in het Vraujhgebergte op de jacht zou zijn, en hem naar Montenegro weg te voeren. Hoogst neêrslachtig zou de Servische ko ter. Zij verwonderde zich, dat die vurige plannenmakende jonkman van vroeger zoo veranderd was. Eerst toen Ceneri zeker was, dat zijne zuster nog aan Italië getrouw was, liet hij haar zien, dat onder dat prozaïsche uiterlijk een van de slimste en bekwaamste geesten ver borgen was, onder al degenen, die werkten aan de vrijheid van Italië. Toen kreeg hij zijne vroegere heer schappij terug. Zij bewonderde, aan bad hem bijna. Zij ook was bereid alles op te offeren, zoodra de tijd zou gekomen zijn. Wat zij zou gedaan hebben, in dien zij 't beleefd had, dat men hare hulp inriep, is moeilijk te zeggen; maar zeer waarschijnlijk zou zij hare fortuin, en die harer kinderen, vrij willig geofferd hebben voor de goede zaak. Zij stierf echter lang vóór dat er iets kon ondernomen worden, en bij haren dood liet zij in 't volste vertrouwen alles in handen van ha- ning daarom plotseling naar Bel grado teruggekomen zijn, waar de politie een onderzoek geopend heeft. De Bulgaarsche deputatie is van hare zending teruggekeerd, omdat de groote Mogendheden zich verzet hebben tegen hare voorge nomen conferentie met prins Alex ander. Twee Bulgaarsche ministers zijn naar Bucharest vertrokken voor het negotieeren eener Bulgaarsche staatsleening van tien millioen fr., welkeRoemeensche bankiers geneigd zijn te sluiten met toestemming der Roemelische regeering. Naar men verzekert, hebben de mogendheden gunstig geantwoord op Kalnoky's voorstel, om de ge- dachtenwis8elingen over de herzie ning van het statuut van Oost- Roemelië te hervatten, hoewel daarnevens het denkbeeld is uitge sproken, dat het misschien goed zou zijn, eerst de kwestie der definitieve regeering in Bulgarije op te lossen. Volgens berichten uit Constan- tinopel heeft de Porte elk besluit omtrent Bulgarije uitgesteld, totdat Kaulbars te St. Petersburg zal aan gekomen zijn, waarheen hij door den Czaar is ontboden. De Porte zou echter wel terstond antwoorden op het Engelsche memorandum om trent Egypte, ni. dat de in het memorandum behandelde punten geen verband houden met het rap port Mouktar-pacha. De militaire garantie, waarvan het memorandum niets zegt, moest juist het eerst be handeld worden. Kaulbars heeft het grootkruis, en niet de 2e klasse der Medjidié- orde gekregen. De Times meldt uit Constan- tinopel, dat Kaulbars toen hij door ren broeder, als voogd over hare kinderen. De gedachte evenwel aan de be paald Engelsche gezindheden van wijlen haren echtgenoot deden haar, in hare laatste oogenblikken, haren broeder verzoeken, dat hij zou be loven aan beide kinderen eene En gelsche opvoeding te zullen doen geven. Toen sloot zij voor altijd de oogen, en de weezen werden over gelaten aan de meerdere of mindere zorgen van den voogd. Hij kwam echter zijne belofte ge trouw na. Antony en Pauline wer den naar Engelsche scholen gezon den, maar zij brachten de vacanties altijd door in Italië, aangezien alle oude vrienden uit het oog verloren waren gedurende het weduwschap der moeder. Zoo groeiden zij op, Italiaansch en Engelsch tegelijk. Ceneri administreerde hunne fortuin met de meeste zorg, als een man van zaken, en zonder twijfel ging den Sultan ten gehoore ontvangen werd, aan dezen een uitvoerig ver slag omtrent den toestand in Bul garije overhandigde, hetwelk de Russische commissaris mondeling aanvulde, waarna hij den Sultan nadrukkelijk uitnoodigde, zijn ge- beelen invloed aan te wenden tot het afzetten der Bulgaarsche regen ten, zijnde dit het eenige middel tot behoud van den vrede. De Sultan beloofde de voortzet ting der vredelievende Turksche tactiek in Bulgarije, zonder echter definitief iets toe te zeggen. De kardinaal - aartsbisschop van Algiers, msgr. de Lavigerie, heeft de zendingsstations aan het ooste lijk deel van den Congo en aan de equatoriale meren ingetrokken. De Propaganda heeft de apostoli sche vicariaten aan de meren Nyanza en Tanganyka gereorganiseerd en aan het meer Oeni-Onembe, aan den Boven Congo, nieuwe stations opgericht. Ze zijn alle gelegen tus- schen Zanzibar, het land Gallas en 25 graden zuiderbreedte. De kardi naal-aartsbisschop heeft op die wijze het land in het grootste gedeelte van de Congo-vallei vrijgelaten voor de Belgische zendelingen. Haarlem, 30 November 1886. Heden viert onze stadgenoot de heer A. van Tonderen Jr., chef de bureau ter werkplaats, zijn veer tigjarig jubilé als ambtenaar in dienst van de Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij. Deze voor hem en zijne naaste betrekkingen zoo heuchelijke en gewichtige dag zou dan ook niet onopgemerkt van de zijde zijner medeambtenaren en su- hij daarbij stipt eerlijk te werk. Eindelijkkwam de langgewenschte dagl De groote slag zou geslagen worden. Ceneri, die zich nooit be moeid had met die kleine samen spanningen, die in hare geboorte gesmoord werden, begreep, dat hij nu of nimmer voor zijn land moest doen wat hij kon. Hij begroette met vreugde den komenden man. Hij wist, dat Garibaldi de redder was van zijn verdrukt vaderland. De eerste gewaagde stap was gedaan, en met succes bekroond. De tijd en de man waren gekomen. Vrijwilli gers bij duizenden meldden zich aan voor den strijd, maar de noodkreet was geld' geld! geld! Geld voor wapenen en ammunitie; geld voor vivres en voor kleeding; geld voor omkoopingen; geld voor alles I Zij die de ziel van den oorlog zouden leveren, zouden de ware bevrijders zijn van hun vaderland! Waarom zou hij nu aarzelen In-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1