perieuren voorbijgaan. Te dien einde was zijn bureau in de ateliers van de Maatschappij prachtig met bloe men, groen en vlaggen versierd, om den jubilaris en zijne medeambte naren en anderen die den vaardigen ambtenaar zouden komen geluk- wenschen, op feestelijke wijze te ontvangen. Te tien ure verscheen de heer van Tonderen en werd door de aan wezigen met gejuich ontvangen. De heer J. H. W. de Bell, de oudste der overige ambtenaren aan het bu reau van den heer v. T., maakte zich tot tolk zijner collegaas en bracht in gevoelvolle bewoordingen den waardigen chef een gelukwensch met het feest van dezen dag. Ver volgens bood hij hem namens allen die er toe hadden bijgedragen, een prachtig geschenk aan, bestaande uit een mahoniehouten tafel en zes stoelen. Op deze tafel lag een pak ket, dat bij opening het fraai ge schilderd familie-wapen van den ju bilaris bleek te bevatten, waaronder een lange lijst met de namen der schenkers. Voorzeker was dit voor den ju bilaris eene buitengewone verras sing, daar hij bij zijn bekenden een voud nooit had gedacht, dat iemand buiten hem wist, dat de familie van Tonderen een prachtig wapen voerde en hij er zich nooit op had laten voorstaan. Dit prachtig stuk werk is uitge voerd door den heer J. M. C. v. Bla uw Sonneveld v. d. Berg; de sierlijk gecalligrafeerde naamlijst is van de hand des heeren Mensing. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris in treffende bewoordingen voor de vele bewijzen van hoogach ting en genegenheid, hem op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag te beurt gevallen. Nog viel hem de groote eer te beurt door den heer J. H. v. Has selt, administrateur der H. IJ. S. M., die expresselijk uit Amsterdam was overgekomen, persoonlijk te worden gefeliciteerd, terwijl de heeren Mid- delberg, Sloot en Vogel, ingenieurs en chefs van den jubilaris, mede tegenwoordig waren en hem hunne sympathie in hartelijke toespraken betuigden. Moge de heer van Tonderen nog een aantal jaren in gezondheid en met denzelfden ijver en toewijding in zijne functie werkzaam zijn. Zondag avond 11. is eene ge huwde vrouw, die eene tooneelvoor- stelling bijwoonde in de schouwburg Jansstraat, aldaar op de gaanderij gevallen tegen een bank, waardoor zij eene rib heeft gebroken. Zij is per raderbaar naar hare woning overgebracht. Z. M. de Koning van België heeft benoemd tot officier der Leo poldsorde van België den heer A. Clermont, directeur der LuikMaas- trichtsche spoorwegmaatschappij. De postduivenvereeniging l)e Ooievaar te 's Hage is voornemens, bij genoegzame deelneming, in het volgende jaar een nationaal concours en eene tentoonstelling te houden. De Minister van oorlog heeft den commandeerenden officieren van de korpsen der landmacht, gedeel telijk uit militie samengesteld, on derricht, dat, indien eene ziekte mazelen uitgezonderd in eene gemeente epidemisch heerschende is verklaard, verlofgangers der mi litie te land, in die gemeente woon- dien zijne zuster geleefd had, zou zij hare fortuin even vrijwillig ge geven hebben als haar leven! Wa ren niet hare kinderen half Itali- aansch? De vrijheid lachte over de kleinigheid die misbruik van ver trouwen heet. Op een paar duizend pond na realiseerde hij zonder bedenking het geheele vermogen der kinderen, en offerde het op. Duizenden bij dui zenden telde hij in de handen, die hem werden toegestoken. Die aan zienlijke sommen werden besteed waar het noodig was, en Ceneri had het bewustzijn, dat hij Italië bevrijd had door die gepaste en tijdige hulp, Misschien was dat zoo wie zal het zeggen I Later werden hem titels en eer bewijzen aangeboden voordeze groote hoewel geheime, diensten. Dat hij elke belooning afsloeg, strekte hem tot eer naar mijn gevoelenwel licht zeide hem zijn geweten, dat achtig, niet onder de wapenen mo gen komen zoolang die epidemie aldaar blijft aanhouden, ook al- mochten zij daartoe krachtens de zerzijds gegeven bevelen reeds zijn opgeroepen. Deze bepaling geldt echter niet in geval bij mobilisatie van het leger de militie met spoed onder de wapenen moet komen. In de Kamerzitting van gis teren werd den leden medegedeeld, dat ingekomen was een wetsont werp tot regeling van de uitoefening van het notarisambt. De heer J. Millard en andere belanghebbenden bij de suikerin dustrie op Java hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met verzoek om bij behandeling der voorstellen van den heer Van Dedem c. s. ook de opheffing van den cijns op den goevernements aanplant in gunstige overweging te willen nemen. Naar het U. D. verneemt is tot hoofdredacteur van het Sama- ran rsche dagblad de Locomotiefin plaats van den als zoodanig afge treden heer Scheltema, benoemd, mr. P. Brooshooft, die in Januari a. s. naar Indië zal vertrekken. Burgemeester en wethouders van 's-Hage hebben voor de ver vulling der betrekking van kom- maudant der brandweer aanbevolen de heeren G. de Wijs, kapitein bij den generalen staf van het O.-I. leger, met verlof; R. H. Eijssonius de Waal, gepens. kapitein van den generalen staf van het leger hier te lande; G. P. Van der Garden, le luitenant der infauterie, gedeta cheerd aan het departement van oorlog. De geheele lijst der sollicitanten wordt gepubliceerd, een naar het ons voorkomt min wenschelijke nieuwigheid, zegt de Zm. Ct. Door den luitenant-kolonel Ypey te 's-Hage zijn in Normandië twee hengsten aangekocht om ge bruikt te worden bij het onderwijs der officieren aan de rijschool, en wel tot het rijden der hooge rij school. De koopprijs bedraagt f 1000 per stuk. Deze maatregel werd ge nomen, omdat hengsten beter voor dit onderwijs geschikt zijn dan rui nen of merriën. Wie de Amsterdamsche beurs bezoekt weet wat het zeggen wil een kringetje trekken. Voor wie niet in Mercurius tem pel verkeert diene tot opheldering, dat een «kringetje» op een gegeven oogenblik, met eene eenparigheid eener betere zaak waardig, getrok ken wordt om een persoon, die 't waagt zich als vreemdeling in den eflfectenhoek te wagen. Alle omstanders wijken dan eens klaps rugwaarts uit, en de persoon in kwestie, zooeven nog worstelend met gedrang, bevindt zich op eens in een geheel vrije ruimte, terwijl de omstanders hem braaf uitlachen. Soms echter, wanneer 't stil is, moet ook wel eens een trouw be zoeker 't ontgelden, zooals uit het volgende blijkt. Een klein mannetje, die bij voor keur handelt, heeft gevonden dat de Beurs hem niet langer belang stelling inboezemt, en, als ijverig koopman, heeft hij zich reeds sedert jaren op de veemarkt, speciaal de varkensmarkt, bewogen, waar hij niet weinig zaken doet. Eensklaps op een teeken door niemand natuurlijk gegeven, staat 't goede oude koopmannetje dezer hij niet uit zijn eigen zak gegeven had. In alle geval, hij bleef een voudig dokter Ceneri, en brak met zijne vroegere voorgangers en vrien den, toen hij zag, dat Italië een koninkrijk zou zijn, en niet eene republiek. Een paar duizend pond, zeide ik, had hij achtergehouden. De jongen en het meisje groeiden op, en hun oom dacht, dat zijn pa triotisme hem wel veroorloofde, zoo veel achter te houden, als noodig was, om hunne opvoeding te vol tooien, en hen de wereld in te zen den. Pauline beloofde zoo schoon te zullen worden, dat Hij zich over hare toekomst niet ongerust maakte. Een rijke echtgenoot zou alles weer in orde brengen. Maar Antony, die een wild, vurig jongmensch werd, dat was iets anders. Zooira de jon geling tot mannelijke jaren zou ko men, wilde Ceneri open kaart met hem spelen; hem ronduit zeggen, waar hij het geld aan besteed had; dagen midden in een kring, en heeft een gedienstige hand een klein houten zwijntje uit een speelgoed doos naast hem op den grond ge zet. De beurs weergalmde natuurlijk van gelach en geschreeuw, te meer daar de dupe der historie den be drijvers door boos te worden satis factie van hun grap gaf. Wanneer zullen die flauwe aar digheden eens ophouden? Wanneer zal men op de Beurs alleen zaken doen? vraagt de Amstd. Ct. Uit Terheiden wordt gemeld: Zaterdag is alhier weder een hond afgemaakt, waarvan de dolheid door den rijksveearts werd geconstateerd. Sedert Donderdag, toen het dier te Gilse vermist werd, heeft het rond gezworven en behalve eenige hon den in de gemeente Terheiden, die mede zijn afgemaakt, ook een meisje van ongeveer tien jaar gebeten. Na negen maanden gemuilkorfd te zijn geweest, waarvan ze pas onlangs bevrijd werden, moeten de honden opnieuw voor vier maanden vastge legd worden of den muilkorf dragen. De onlangs door een revolverschot verwonde M. Bovens te Geleen, voor wiens levensbehoud zoo zeer werd gevreesd, is thans weder in zooverre hersteld, dat hij zijne gewone be zigheden heeft kunnen hervatten. De bou winst te Tilburg is in den laatsten tijd weder aangewakkerd. Dagelijks verrijzen nieuwe heeren huizen binnen 4én jaar zal men ter een veertigtal, waaronder twee villa's, kunnen tellen ongere kend de menigte burger- en ar beiders-woningen. Uit Limburg wordt gemeld: Bij eene door den baron de Loë, te Mheer, gehouden drijfjacht op zijne goederen, gelegen te Mheer St. Pietersvoeren en St. Meertensvoeren, werden geschoten: 890 konijnen, 170 hazen, 3 vossen, 10 snippen, 6 patrijzen en 1 fazant. Bij een op Vrijdag jl. gehouden drijfjacht, door notaris Boots te Amby op de goederen van het kasteel Hoogeruts, werden geschoten36 konijnen, 8 hazen, 1 ree, en 1 wilde kat. De postbode tusschen Oosterwolde en Haulerwijk heeft voor eigen re kening den weg tusschen die plaat sen hier er daar laten verbeteren, om hem begaanbaar te maken. Wie de eigenaren van dien weg zijn wordt niet gemeld. 'tWas an ders wel de moeite waard het te weten. Men meldt uit Bolsward: Door drie ontsporingen, eene op de lijn Joure Sneek, eene tusschen Sneek en Bolsward, eene van hier naar Harlingen, is op de lijnen der Ned. Tramweg-maatschap de ge heele morgendienst in de war. In sommige diensten kan in het ge heel niet worden voorzien, terwijl alle trammen te laat aankomen. Zaterdag avond is te Dokkum een brutale diefstal gepleegd bij de wed. B. A., melktapster van beroep. Terwijl deze van huis was om de melk rond te brengen, is de dief door het raam naar binnen geslo pen, heeft door middel van een bei tel een kabinet opengebroken en daaruit vele voorwerpen van waar zijne vergiffenis daarvoor vragen, en zoo noodig de straf ondergaan voor zijne ontrouwe handeling. Maar zoolang er nog geld voorhanden was, kwam hij niet tot die open legging. De jonge manhoewel geene sympathie aan den dag leg gende voor de hervormende plan nen en vrijheidlievende onderne mingen van zijn oom, wantrouwde diens eerlijkheid niet. Zich zeker wanende, dat hij, meerderjarig zijnde, een schat van geld zou machtig worden, gaf hij het geld met han denvol uit aan allerlei buitensporig heden, tot dat Ceneri zag, dat hij nagenoeg op den bodem der kist was. Zoolang er nog geld was, stelde hij den kwaden dag van bekente nissen uit. Hetzelfde idéé, dat Macari had willen uitwerken met mij te zamen, om zich namelijk te wenden tot het Italiaansche goevernement, kwam ook bij Ceneri op; maar daar- de ontvreemd, onder anderen een gouden oorijzer, twee mutsenspelden een gouden slot, drie snoeren bloed koralen, enz. Uit St. Jacobi Parochie wordt van 27 November gemeld: Gisteravond had hier een onge luk plaats, dat vreeselijke gevolgen had kunnen hebben. De voerman D. reed nl. met paard en wagen, waarin zijne vrouw en twee kin deren, door het dorp, toen bij de bakkerij van de wed. De W. eene deur werd geopend, waardoor het schijnsel van het lamplicht op de straat viel, iets waarvoor de meeste paarden erg schrikachtig zijn. Zijn paard schrikte dan ook zoodanig, dat met één zijsprong het gansche gerij in het dorpskanaal te land kwam. De passagiers werden met moeite gered, terwijl het tevens vrij wat moeite gaf om paard en wagen op het droge te krijgen. Slechts de wagen is vrij wat gehavend. GEMENGD NIEUWS. De Brusselsche vaster Simon heeft zijn hongerkuur aangevangen, in een daartoe gehuurde zaal van een restaurant om de verzoeking nog sterker te makenHij zal, om te beginnen, 31 dagen vasten; maar als Merlatti, te Parijs, zijn kuur van 50 dagen volbrengt, dan denkt hij het nog langer dan die Italiaan vol te houden. Simon heeft ook een likeurtje, dat hem tot vasten in staat stelt. Hij zal daarvoor, na zijn vasten, patent aanvragen en het gaan verkoopen. De geneeskundige raad is bij Merlatti, de Parijsche vaster geweest om hem te raden zijn vasten te staken; hij heeft geweigerd. Eeu der doctoren vroeg hem of hij den dood niet vreesde. «Neen,» was zijn antwoord. «Ik ben er zeker van dat ik hiervan niet zal sterven. Ik ken mij zeif. Alleen ben ik bang voor koude.» Merlatti, wordt steeds magerder. Spoedig zal hem niets resten dan de huid over zijn beenderen. Een ballon captil' van grooten omvang zal 15 April e. k. te Ber lijn voor 't eerst opstijgen. De firma Tonger Greve aldaar heeft reeds een stuk land daarvoor gehuurd. De ballon heeft een diameter van 75 voet en zal met waterstofgas worden gevuld. Zij zal 1000 voet hoog gaan en dertig personen kun nen medenemen. De beroemde lucht reiziger Richard Opitz zal de kapi tein van het luchtschip zijn. Te Berlijn bestaat eene ver- eeniging de huisvrouwenvereeni- gingen die zich ten doel stelt de goede dienstboden te beloonen. In het afgeloopen jaar hadden 15 «gedienstigen» getoond die on derscheiding waardig te zijn. Van deze was eene dienstbode reeds 45 jaren in hetzelfde gezin, vier waren de laatste 24 jaren niet van dienst veranderd; de anderen hadden het in «dienstvaardigheid» onderschei den tot 22, 17, 10 en 6 jaren ge bracht. Le belooning bestond in een diplo ma en een broche. Zij die meer dan 10 jaren in hetzelfde gezin dienden, ontving daarenboven een spaarboekje van 15 mrk. En de oudste der «oude getrouwen» kreeg nog 20 mrk. in geld. Zekere mevrouw Elven te Faversham, in Engeland, heeft on- voor juist moest hij zijnen neef alles zeggen, want de aanvrage moest geschieden in diens naam. Naarmate die onvermijdelijke open legging van zaken naderdezag Ceneri er meer en meer tegen op. Hij had Antony's karakter gadege slagen, en wist zeker, dat, als deze de waarheid kwam te hooren, zijn eenige wensch zou zijn zich te wre ken op zijn trouweloozen voogd. Ceneri voorzag, dat hij voor een tijd tot dwangarbeid zou veroordeeld worden. Zoo de Engelsche wetten hem wellicht niet bereiken konden, die van zijn eigen land konden te gen hem worden ingeroepen. Het schijnt mij toe, dat hij tot dien tijd toe geenerlei misdrijf be gaan had, waarvan hij zich zeiven niet kon vrijspreken op grond van zijn patriotisme; maar van nu af aan kwam de begeerte in hem op, om elke straf te ontgaan, en hij be sloot op eenigerlei wijs de gevol- dernomen, gedurende acht dagen, ieder uur, van den nacht zoowel als van den dag, drie Engelsche mijlen in het uur in de straten van Londen te loopen. Zij ka-volgens de voorwaarden der weddingschap, nooit meer dan s/i uur achtereen rusten. Zij wordt door vele nieuws gierigen in de straten gevolgd. Als een staaltje van Russi- schen willekeur verhaalt de Egyp tian Gazette het volgende: «Op den 20n Sept. jl. zag de Mo- hammedaansche politiecommissaris Omar el Nagdi, te Kaïro, een paard, dat klaarblijkelijk zijn mees ter was ontloopen. Trots zijne po- giDgen kon hij het dier niet grijpen. Bij de brug ICasr-el-Nil zag hij een rijtuig, waar eene groote volksme nigte omheen stond. Toen Omar naderde, werd hij plotseling aan gegrepen door een bediende van het consulaat, terwijl een ander persoon die later bleek de Russische prins Mouroussi te zijn, nog voor korten tijd medelid van de «gemeng- re rechtbank,» nu Russisch gede legeerde voor de staatsschuld-aan gelegenheden hem eeu 6toot tegen de borst gaf, hem op den grond wierp en in den rug schopte. Een derde persoon, Stieglow, minister ad interim van Rusland, nam den ongelukkigen politieman den sabel af en sloeg hem daarmede. Men behandelde den man zoo, omdat hij het losgebroken paard niet had kunnen vangen. Diezelfde Stieglow heeft voorge steld: «dat Engeland Egypte zou ontruimen, opdat de Russische heer schappij daar de orde zal kunnen herstellen en den armen Fellah be schermen.» Het boveustaaude toont duidelijk genoeg, op welke wijze Rusland den onderdrukten Fellah beschermen zou, als de Engelschen weg waren.» Te Londen werd dezer dagen onder een gro den toevloed van vrienden en vereerders, 't stoffelijk overschot ter aarde besteld van een der kapiteins der Nationale stoom vaartlijn, die bij den jongsten storm in den Atlantischen Oceaan den heldendood stierf. Zoolang er gevaar was voor het schip en de pasagiers wilde kapi tein Grace, zoo heette bij, zijn post niet verlaten. Zoo stond hij 48 uren achtereen op de brug bevelen te geven, telkens overgoten door stort zeeën en schier stijfgevroren door een ijzigen wind. Toen het gevaar geweken was, legde hij zich te bed, maar twee uren daarna was hij dood. KOLONIËN. BATAVIA, 26 October. Het kort verslag omtrent den stand van zaken in de residentie Oostkust van Sumatra, over de maand September jl., bevat de volgende berichten: Van Atjehsche benden werd in den loop der verslagmaand niets vernomen, terwijl ook uitdeGajoe- landen geene nadere berichten bij het bestuur inkwamen. Aan de twee Atjehers, die blij kens het vorige verslag Javascke Courant van 24 September jl. no. 77) wegens deelneming aan de vijan delijke invallen ter dood waren ver oordeeld, werd deze straf te Tand- jong-Poera voltrokken. De Raja-Bataks, wonende op de grenzen van Padang en Bedagei, waren zeer onrustig en hadden we der eenige doesoens nabij Dolok- Merawan bezet. gen zijner verkeerde handelingen te ontwijken. Hij had nooit eene sterke gene genheid gevoeld voor de beide kin deren. Ongetwijfeld waren zij hem in den laatsten tijd voorgekomen als verongelijkte weezen, die hem zouden ter verantwoording roepen. Zij hadden in hun karakter te veel van hunnen vader, om zich sterk tot hunnen oom getrokken te ge voelen. Hij mocht Antony niet lijden om diens jolig en beuzelachtig le ven, zonder plannen of ambitie; hij vergeleek het bij zijn eigen leven. Hij was oprecht van gevoelen, dat hij een goed werk deed in de we reld, dat zijn komplotten en samen zweringen de zaak der algemeene vrijheid zouden bevorderen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2