ADIRTITIEBUII Teruggeroepen. Jaargang. Donderdag 2 December 1886. ïo. 1046. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zen- en slpmeene Feestdagen. ADVERT EN TIEN' Dit nummer bestaat Bit twee bladen. AL<iE!HBENJ)VERZIGIIT. FEUILLETON. HUGH COHWAY. foor Haarlem per maand40 Cents. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco ts adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale da rublimte Etrangèra G. L. DATJBE J* Co., JOH. F. JONES, Sucr., Darijs, 3 ibis Faubourg Montmartrt. van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 centi. Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 18 unr( MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. lolomaal wusttm van hli Paviljotn. Ingaag aan do Dreef* ij tie So dour. Geopend dageijjka van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateurs en leden lor NedorlandseUe Maatschappij tor bovorderiu lörtoon van diploma vrüea toegang, donatenri met geselschap, leden mot 1 dame. Uuleum van kmutnijvirhsii op hit faviljam. Ingang Kronteijde van l et Paviljoen op liet. torras. Geop, dag. v 10—t uur. ïosgaug 25 Mander Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateere met geselschap, teilen met 1 dame. Biiiehoppslijk mtititim voor ter 1.dijkt oudheid, kunst ou geschiedenis, vooral fin Nederland en meer bijionder van hot Haarlornscha Bisdom, Kruisweg No. 62. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag,^Zon- 'J 1n' g vah Nyverheid hebban 6j3 ot. p. [jeraoon. Donateurs en Feestdagen, van 10o uur. Toegang 25 cents per persoon. Daorloopende toegangskaarteu voor een geheel juf B 1 gulden. Mme urn der stad Haarlem op hot Raadhuis. Geopeud van 'io April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagea van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of fandagen kosteloos van 124 uur, de avorige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents por persoon. Kindoron beneden da 8 jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van 8 tot. 4 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. «=a Vevfrt museum de Damstraat. Geopend dagelyka uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag on Zaterdag van 14 uur. --- Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopaci Wosnsdag en Zaterdag van S4 uur. Orgel-bespeling in ds Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van »-R nnr. Toegang (deur Ondegrooumarkt) vrjj. Eerste Blad. Men verneemt, dat de lieer Wad- dington, Fransch gezant te Londen, lord Iddesleigh gevraagd heeft om een beslissend antwoord betreffende de ontworpen regeling voor bet Suez-kanaal. Verscheidene ochtendbladen melden uit Dublin de benoeming van generaal Buller tot permanent onder-secretarisS voor Ierland. Het proces van Dillon is uit gesteld tot den Hen December a. s. Volgens de Times is de regeering van bet Duitsche rijk voornemens, opnieuw eene maritieme demonstra tie aan de kust van Zanzibar te doen plaats hebben, ten einde den sultan van dat rijk schrik aan te jagen. De eerste lezing (algemeene beschouwingen) der rijksbegrootiDg in den Rijksdag is gisteren geopend. De secretaris van financiën, Jacobi, gaf een overzicht van de inkomsten en uitgaven over bet loopende dienst jaar, benevens cijfers uit de nieuwe begrooting, daarbij melding maken de van beschikbaarstelling van zil ver in baren aan de Egyptische Regeering. Ingeval de Rijksdag zich tegen de jongste belastingvoorstellen verzette, zou er tot dekking der noodige uitgaven niets anders over blijven dan eeue verbooging van den aanslag over de bondsstaten voor hunne bijdrage aan 's Rijks kas. Rickert critiseerde eenige posten op de begrooting, en deed eenen levendigen aanval op de tegenwoor- 42) DERTIENDE HOOFDSTUK. BENE VKEESELIJKE BEKENTENIS. Iq zijne geheime bijeenkomsten was hij een man van veel gewicht. Als hij te gronde gebracht en ge vangen gezet werd, dan zou men hem missen. Had hij niet het recht, om zijn eigen verheven plannen in de waagschaal te leggen, tegen het vlinderachtig bestaan van zijnen neef? Op die wijze redeneerde hij, en kwam tot de overtuiging, dat hem in 't belang der menschheid bijna alles vrijstond te doen, ten einde dige financieels politiek. Stephan en Scholz dienden daarop van re pliek. Scholz zeide dat wie van het Duitsche volk beweerde dat het de tot zijne veiligheid noodige uitga ven niet kan opbrengen, eene on waarheid sprak. Benda betreurde het dat de Regeering geene nieuwe belasting-ontwerpen, b. v. op ge distilleerd, heeft ingediend. Het Duitsche volk, zeide hij, zal in offer vaardigheid voor zijne veiligheid niet te kort schieten. Naar men verzekert, moet Kei zer Wilhelm zich Maandag, bij het ontvangen van de deputatie uit den Rijksdag, veel krachtiger hebben uitgelaten, dan tot dusver openlijk bekend werd. De Keizer sprak niet van een vast vertrouwen op het behoud vau den vrede, doch slechts in dien zin, dat hij nog steeds de hoop koesterde, dat de vrede be houden blijven zou. Zeer bijzonder legde hij nadruk op het zeer ern stige van den toestand in Europa, en verklaarde dat hij met de meeste beslistheid op het aannemen van het nieuwe leger-ontwerp moest aaodringen. Reeds eenmaal (zeide hij) had de Pruisische volksverte genwoordiging (namelijk bij het bekende conflict over de legersterkte tusschen Regeering en Parlement na 1860) moeten erkennen, dat de Vorst en zijne raadslieden met hunne militaire eischen tegenover den po- litieken staat van zaken het aan het rechte einde hadden gehad. In de gisteren gehouden zitting der Fransehe Kamer zeide Frey- cinet, dat Frankrijk eenen overwe genden invloed heeft in Madagascar. Een telegram, den 23sten jl. ver- z nden door den resident-generaal, meldt dat het er rustig is. Freppel verlangt dat er krachtig worde ge- zich zeiven huiten gevaar te houden. Antony March was nu twee en twintig jaren oud. Hij had vertrou wen in zijnen oom; was zorgeloos en luchtig; zoolang hem het noo dige geld was verschaft, had hij tot dusverre genoegen genomen met de excuses voor het uitstellen van de rekening en verantwoording. Of hij nu in den laatsten tijd argwaan had gekregen, valt niet te zeggenmaar sedert kort had hij een anderen toon aangeslagen, en had verlangd in 't bezit te worden gesteld van zijn vermogen. Ceneri, die om zekere plannen voor een tijd naar Enge land moest, suste hem door de ver zekering, dat hij hem gedurende zijn verblijf te Londen alles zou openleggen. De openlegging van zaken moest nu plaats hebben, daar de laatste wissel aan Antony het overschotje van zijns vaders vermogen bijna tot niets gereduceerd had. En nu, wat handeld, desnoods eene militaire expeditie er heen gezonden worde. (Beweging onder de leden). Verder zeide hij, dat de vrees van den heer Freppel overdreven is en Frankrijk er eene goede stelling heeft. Het verdrag zal weldra worden uitge voerd op eene wijze, welke Frank rijk tot eer strekt. Toejuichingen De Kamer heeft daarop met 289 tegen 100 stemmen het krediet toe gestaan voor Madagascar. Tusschen Frankrijk en Mexico is een handelstractaat gesloten. Uit Weenen wordt gemeld dat de Austro-Roemenische commissie voor de grensregeling uiteen is ge gaan, zonder haar doel bereikt te hebben, aangezien de instructiëu reeds naar Bukarest teruggezonden zijn, dewijl die als onvoldoende be schouwd werden. Dépêches uit St. Petersburg berichten opnieuw, dat de kanselier Yon Giers eerlang ontslag zal nemen en door prins Lobanoff vervangen zal worden. De Porte heeft het Bulgaarsche regentschap aangeraden, af te zien van de zending der parlementaire deputatie aan de mogendheden, om dat zij zelve met Rusland in eene gedachtenwisseling is getreden over eene oplossing der Bulgaarsche kwestie. In antwoord hierop heeft het regentschap verklaard, geen recht te hebben om de deputatie in de uitoefening van haar mandaat te verhinderen. Boven houdt het re gentschap zich overtuigd, dat wan neer de toestand van Bulgarije aan de mogendheden wordt blootgelegd de taak der Porte hierdoor gemak kelijker zal worden gemaakt. had Macari daarmede te maken? 1-Iij was jarenlang een gedienstige en trouwe handlanger van Ceneri geweest; maar zeer waarschijnlijk zonder zulke hooggaande en on baatzuchtige bedoelingenHet schijnt dat hij het samenzweren beschouwde als een vak, waarbij wat te verdie nen viel. Dat hij eens dapper had meegevochten op het slagveld, was te verklaren uit de aaugeboren, woeste natuur vau den man, waar door hij vocht om den wil van het vechten. Daar hij in alle geheime aange legenheden betrokkeD was, was hij gedurig bij Ceneri aan huis, welk uur vau den dag het ook zijn mocht; en bij meer dan eene gelegenheid zag hij Pauline. Hij werd reeds ver liefd op haar, toen zij nog een zeer joDg meisje was, en deed alles om haar hart te winnen. Jegens haar was hij zachtzinnig en vriendelijk. Zij had geene reden om hem te ra «L/% Haarlem, 1 December 1886. Het mag gezegd worden, dat ons gemeentebestuur vlug is met de uitvoering zijner publieke werken, in het wel begrepen belang onzer stad. Zoo ook is nu weder in be trekkelijk kort tijdsverloop het plan voor een nieuwe Melkbrug ontwor pen en uitgevoerd eu zal deze nieuwe verbinding der beide Spaarne-oevers het verkeer in de gemeente ten goede komen. De breede, sierlijke en ste vige draaibrug levert toch voor voertuigen en schepen meer gemak dan de vorige, die dan ook haar tijd wel had uitgediend. Heden morgen, half twaalf, was zij in feestdoech gehuld, groen en vlaggen versierden de beide brug- gehoofden, en Burgemeester en Wet houders, leden van den Raad en genoodigden, waaronder de aanne mer van het werk, en een aantal toeschouwers zouden de proef van het open- en dichtdraaien hijwonen. In een kernachtige toespraak dankte Z. E. Achtb. Mr. E. A. Jordens de leden van den Gemeenteraad voor hunne betoonde welwillendheid eu inzonderheid de Commissie van Fa bricage uit den Raad, die zoozeer had geijverd om dit goede en noodige werk tot stand te brengenook den architect, den aannemer en overigen medewerkers aan dit gewichtig ge meentewerk viel een woord van lof ten deel voor de flinke uitvoering. Na deze plechtigheid overtuigden zich eenige der op de brug aanwe zigen heeren proefondervindelijk van het gemakkelijke open- en dicht draaien, dat in ongeveer 11/i minuut kan geschieden. De brug is van de ijzergieterij «de Prins van Oranje# te 's Hage, de fundeeriug en het metselwerk door den heer G. P. J. wantrouwen, maar zij weigerde be paald zijne liefde te beantwoorden. Hij liet haar echter jaren achtereen, bij tusschenpozen, niet los, men moest hem de eer geven, die hem toe kwam: hij was bestendig in zijne liefde. Telkens opnieuw wees Pau line hem af, maar telkens opnieuw deed hij weder eene hopelooze po ging- Ceneri moedigde hem niet aan. Hij wilde hem niet beleedigen; maar ziende, dat het meisje goed bestand was tegen zijn aanvallen, liet hij de zaak op haar beloop, in de hoop dat Macari het eindelijk wel moede zou worden, zoo dikwijls den bons te krijgen. Hij was niet van meening, dat Macari naar Pauline dong om het vermogen, dat zij te wachten had; maar Macari wist zeer goed dat Ceneri enorme sommen aan de goede zaak van het vaderland had besteed, en giste ongetwijfeld wel vanwaar die kwamen. Beccari alhier, uitgevoerd, en dit pleit genoegzaam voor de soliede uitvoering van het geheel. Gisteren had de herstemming plaats voor een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, voor de vacature wegeus gewone aftreding. Er waren uitgebracht 240 stem men waarvan 4 van onwaarde. Ge kozen is de heer J. J. Kerbert (aftr. lid) met 123 stemmen, de heer J. J. F. Beynes verkreeg 113 stem men. Voor de herstemming ter be noeming van een lid in de plaats van den heer C. J. Smits, die ont slag heeft genomen, zijn mede 240 stembriefjes ingeleverd, waarbij 4 van onwaarde. Gekozen werd de heer H. F. Peltenburg met 125 stemmen; de heer A. F. Kremer Jr. verkreeg er 111. Door Burg. en Weth. is voor het jaar 1887 tot deskundigen schat ter vau de huurwaarde der lokalen met vergunning benoemd de heer H. Scherpenhuysen en tot herschat- ter de heer G. Schoevaart. De Haarlemsche Zangvereni gingen «Zang en Vriendschap» en «Crescendo» zullen deelnemen aan den zangwedstrijd uitgeschreven voor kwartetten door de Liederfafel «Kunst en Vriendschap» te Amster dam, welke wordt gegeven ter ge legenheid van den 70en ver jaardag van Z. M. den Koning en waarvoor drie medailles zijn beschik baar gesteld. De turfcollecte, gisteren door diakenen der Nederl. Herv. gemeente alhier gehouden, heeft opgebracht f 1130.82. De commissie alhier, tot het verschaffen van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderenbericht onder dankzegging aan de gevers, dat zij door de milde bijdragen even- Pauline bleef op de kostschool, totdat zij bijna achttien jaar was; toen bracht zij twee jaar door bij haren oom in Italië. Het was een vervelend leven voor het meisje, en zij verlangde hartelijk terug naar Engeland. Ofschoon zij haren broeder zelden ontmoette, was zij hartstochtelijk aan hem gehecht, en het was een heerlijk vooruitzicht voor haar, toen Ceneri haar zeide, dat hij om zaken voor eenen tijd naar Londen moest, en dat zij mee zou gaan. Zij was de aanzoeken van Macari door en door moede, en verlangde ook zeer haren broeder eens weer te zien. Om zijne vele politieke vrienden te kunnen ontvangen, op welk uur van den dag of nacht hij verkoos, huurde Ceneri te Londen voor eenen korten tijd een gemeubileerd huis. Pauline vond het alles behalve aan genaam, toen een van hunne eerste bezoekers aldaar Macari was. Hij

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1