Het Maandagavond in de Tes- selsche gronden verzeild geraakte schip is het Engelsche fregat Bram- iletye, kapitein Jones, geladen met lijnzaad, komende van Calcutta en bestemd naar Amsterdam. Daar het schip hoog op strand zit, gelukte het tot heden nog niet het vlot te slepen, zoodat men verplicht is een gedeelte der lading in blazerschui ten te lossen, om te lichten. Yan de ekwipage zijn 21 man (waaron der twee zieken) met de reddingboot van boord gehaald en te Nieuwe- diep aangebracht. Vijf man bevinden zich nog op het schip, dat zich uit stekend houdt. Drie sleepbooten be vinden zich in de nabijheid van het schip. Door den waterschout te Scheve- ningen is proces-verbaal opgemaakt tegen eenen matroos van schipper Jac. Kuiper, wegens desertie. Men meldt uit Scheveningen dd. 1 December: Volgens rapport van schipper Jacob Kuiper, heden aangekomen, zijn hem Maandag door eenen Eu- gelschen visscher tien netten met toebehooren moedwillig afgehakt, die hij niet heeft kunnen terugvin den; dezelfde Eugelsehe visscher zeilde toen in de vleet van eene andere hem onbekende schuit, aan welker vleet hij belangrijke schade toebracht. Het vernielen blijft dus aanhouden. Ook de honden te 's Hage wil men even als in Arnhem in het vervolg voor de belasting laten me ten. Hoe grooter het beest is, hoe meer zijn meester aan belasting zal moeten betalen. Elke hond, die staande gemeten, heneden 50 centimeter blijft, zai den eigenaar f 3 aan belasting kos ten, boven de maat f 6. Voor de honden, die men voor de uitoefening van een beroep noodig heeft, wordt een afslag tot een derde gegeveD. Gisterennacht werd aan de petro- leurnbergplaats bij Charlois, op de Maas, ten gevolge van het opsteken van eenen storm, een schip dat daar ter oplading lag uit een Ameri- kaansch stoomschip, naar den wal geslingerd, doordien het anker van den ketting brak, met het gevolg dat het vaartuigje op den wal werd geslingerd en eenige averij bekwam. Ook het Amerikaansche schip brak van het anker los en raakte mede 1 op wal, en zoo de bui niet eeuigs- zins was verminderd, zou het kleine vaartuig van den schipper v. T. te Rotterdam, geheel vernield zijn ge worden. De opvarenden hebben geen j letsel bekomen. Door de politie te Rotterdam zijn aangebonden drie personen, be- schuldigd van diefstal van een vat boter uit een pakhuis. Op het oogen- blik dat een hunner den winkel van den opkooper binnenging om het j gestolene te gelde te maken, werd hij door de politie gegrepen, waar- na de arrestatie van de beide ande ren volgde. De persoon, die in het bezit van het vat boter was, is reeds ter be- schikking van de justitie gesteld. Bij een klopjacht, Dinsdagnamid- dag te Nijkerk gehouden, ging de haan van het geweer van een der jagers onverwachts over, waardoor het geweer afging en een der drij- gemaakt, dat zij den anderen mor gen naar kennissen van haren oom zou gaan, om daar eenigen tijd te vertoeven, onkundig van de aange legenheid, die onverwacht de samen- spanners naar het buitenland zou doen vertrekken. Pauline, zeide Ceneri, ga liever naar bed. Antony en ik hebben samen nog over zaken te spreken. Ik zal wachten, tot Antony heengaat; maar als gij ergens over spreken moet met hem, dan zal ik wel in de andere kamer gaan. Terwijl zij dit zeide, ging zij naar de piano in de andere kamer, eu begon te zingen en zich te acoom- pagneeren tot haar eigen amusement. Het is te laat om nu over zaken te spreken, zeide Antony, terwijl zijne zuster de kamer verliet. Maar ik moet morgen uit En geland vertrekken; dus is het be- fer, dat wij van deze gelegenheid vers getroffen werd. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. Te Deventer kwam dezer dagen een Amsterdammer werk zoeken. Terwijl hij zoo langs de straat slen terde, liep hij kroeg in, kroeg uit en kreeg zoodanig de hoogte, dat hij het dak van de stallen der ca- valeriepaarden voor zijne legerstede aanzag. Hij vleide zich in de goot welbehagelijï neder en sliep weldra vast. Onze sinjeur schijnt echter nog al woelig geweest te zijn, want hij viel uit «bed» op den grond. In dien toestand werd hij door den stalwacht gevonden die den soeze- rigen maat aan de politie overle verde. Daar was hij juist aan het rechte kantoor, want men herkende in hem een veroordeelde, die nog twee vonnissen te zijnen laste had. Dezer dagen verhaalt de Zw. Cl. ging een Graafschapper boer een burgerwoning te Ootmarsum binnen en verzocht «een zeupken». De bewoners keken den vreemden gast verwonderd aan en brachten hem een glas water. «Nee», zeide hij, «dat raeen ik nich, ik mot 'nen borrel haben», waarop hem te ken nen werd gegeven, dat hij zich in geen tapperij bevond. «Ie hebt jao de vergunning opdedeure! «De be zoeker bad echter niet goed gele zen. Er was een biljet aangeplakt met de woorden: «Besmettelijke ziekte, mazelen.» Vanwege de Kamer van Koop handel te Winschoten, is onlangs een onderzoek ingesteld aangaande de smokkelarij op de Grouingsch- Drentsche grenzen. Daarbij is ge bleken, dat 68 kinderen dagelijks en ongeveer 30 nu en dan zich met den sluikhandel bezighouden. Sedert tien dagen wordt te Hoo- gezand vermist Annegie Venema, oud 15 jaren. Zij was sinds een'gen tijd dienstbaar bij J. van Dijken te Westerbroek. Zaterdag 20 Nov. jl., 's avonds om 7 uur, is zij, kort na dat zij over een klein verzuim be rispt geworden was, vertrokken en niet teruggekeerd. Zoo althans ver teilen Van Dijken en vrouw. Van haar vertrek werd echter vóór Maan dag aan niemand kennis gegeven, zelfs niet aan de moeder van het kind, de wed. Venema te Hooge- zand. De buren werden het eerst 's Maandags namiddag gewaar. Men vraagt niet zonder redenwaartoe die geheimhouding? Doch er zijn nog andere verhalen in omloop, die de zaak niet beter maken. Des te onverantwoordelijker mag het ge acht worden van het hoofd der po litie in die gemeente, dat er nog geen ernstig onderzoek is ingesteld. Uit Maastricht wordt gemeld: De Belgische twee-centimenstuk- ken, in de wandeling genaamd Bel gische centen, komen weder hoe langer hoe meer in omloop, zoodat bij de ontvangst van een stuiver er zich meestal twee of drie hij be vinden. Zij worden dan ook op de markt, in de koffiehuizen en in de meeste winkels als gangbare munt in ontvangst genomen. Bij het da- gelijksch verkeer met de omwonende Belgische dorpelingen was dan ook wel te verwachten, dat zij langza merhand hunne oude rechten alhier zouden herkrijgen. Het is echter te hopen, dat er aan de grenskantoren streng op gelet worde, dat die gebruik maken. Daarop ging Antony weer zit ten: hij wilde toch eerst gaarne eene openlegging van zijnen oom aanhooren. Zeer goed; maar daar behoe ven geene vreemden bij te zijn. Dat zijn eigenlijk geene vreem den. Dat zijn mijne vrienden, die de waarheid zullen getuigen van 't geen ik zeggen zal. Ik wil over mijne zaken niet gesproken hebben in tegenwoordig heid van eenen man als hij, zeide Antony, terwijl hij met verachting op Macari wees. De beide mannen fluisterden met elkander. Macari hoorde de woorden van Antony, en zag hoe deze naar hem wees, maar dewijl Pauline niet ver af was, wilde hij haar niet ver schrikken door hooge woorden, of eenen opkomenden twist; doch zijne oogen schoten vlammen van woede, en hij boog zich over naar den vreemde muntspecie niet als voor eenige jaren een handels- en spe culatie-artikel worde, hetgeen des tijds goed merkbaar was aan den grooten toevoer van geheel nieuw geslagen twee-centimenstukken, die tegelijk in betaling gegeven werden en dus blijkbaar ia massa waren ingevoerd. Ook zijn wij hier goed voorzien van marken en hare onderdeelen en van vijf- en tien-centimenstuk- ken, zoowel Belgische alsFransche en zelfs Engelsche pasmunt, die ook al grootendeels voor de volle waarde worden ontvangen. SEEVIEN60 NIEUWS, Een der zonderlingste men sehen van België is voorzeker zekere S. uit Bergen. Die man was voor 35 jaar tamelijk welgedaan van eene bruiloft gekomen, de nachtlucht had hem bevangen en in plaats van in zijn bed was bij in de straatgoot terecht gekomen, waar de geburen hem daags nadien vonden liggen. Dit maakte hem zoo beschaamd, dat hij het voornemen maakte, zich niet meer onder de menschen te vertoonen. Sedert 35 jaar heeft hij woord gehouden. Te Veltwezelt, eene Belgische gemeente nabij Maastricht, zijn door Belgische ambtenaren aangehaald 72 kisten sigaren, die men fraudu leus uit Nederland had getracht binnen te smokkelen, terwijl te Vroenhoven, mede in de nabijheid gelegen, op eene plaats verborgen zijn gevonden 54 kisten sigaren, die men daar had nedergelegd, in af wachting van eene geschikte gele genheid om ze verder te vervoeren. Een meisje van 18 jaar, te Brussel, heeft zich met lucifers ver giftigd, omdat haar minnaar (een Hollander), die beloofd bad haar te zullen trouwen, haar had verlaten. Men v >nd haar dood in haar bed. Een wildman. Jozef van C., kaaiwerker te Brussel, kwam in de vorige week uit de gevange nis van St.-Gilles, waar hij eene tamelijk lange straf had uitgediend en er dus met werken een goed spaarpotje had verzameld. De vrije lucht deed hem goed. Hij was weer een fatsoenlijk aoan, want zijne schuld met de samenleving was vereffend en hij wilde dus ook als fatsoenlijk man thuis komen. Daar om: eeu rijtuig gehuurd, hier en daar «eentje» gepakt en toen in draf naar de Raapstraat, waar zijne ouders wonen. Maar op den hoek der Raapstraat stond een kruiwagen met eenige manden bokking. Van C. stuurde zoo slecht, dat zijn rijtuig met den kruiwagen in aanraking kwam, deze werd verbrijzeld en een aantal bokkingen plat gereden. De koopvrouw eischte natuurlijk, dat Van C. de aangerichte schade zou betalen, maar dat wilde hij niet. Hij sprong van den bok, greep de vrouw bij de haren, sloeg haar met 't hoofd tegen den muur, scheurde ha&r de kleeren vau het lijf, smeet de bokkingen in 't midden van de straat, sloeg den kruiwagen verder tegen de keien in splinters en wierp met de stukken naar de omstanders, die hem tot kalmte wilden brengen. Verscheidene hunner werden door hem ten gronde geworpen en ge slagen of geschopt. Eindelijk kwam er een politieagent tusschen. Van C. trok zijn kleeren uit en riep dat hij van geen twintig agenten bang was. Toen een tweede agent aan- jongen March. Over een paar dagen, zeide hij tot Antony, zult gij wel van zeif voor mij doen, wat gij mij on langs geweigerd hebt. Ceneri merkte wel op dat de rech terhand van den sprekende voor in zijnen rok verborgen was, maar de wijl dat eene gewone houding van hem was, had hij geen kwaad ver moeden. Antony verwaardigde zich niet te antwoorden. Hij wendde zich af van den man met eenen blik van ver achting, eenen blik, die Macari on getwijfeld bijna buiten zich aelven bracht van woede. Vóór wij over iets anders spre ken, zeide ADtony daarop tot zijnen oom, moet ik er op aan dringen, dat Pauline, van nu af aan onder mijn toezicht geplaatst worde. Zij, noch hare fortuin, mag de prooi worden van eenen lagen en ge- meenen Italiaanschen avonturier, kwam, lag de eerste op den grond te spartelen en een derde zon waar schijnlijk hetzelfde lot ondergaan hebben, maar deze scheen den vogel te kennen. Althans, hij wist hem met een zacht middeltje tot kalmte en hem met behulp van vijf ande ren naar het politiebureel te bren gen. Daar begon hij echter opnieuw, maar het gelukte eindelijk, hem het dwangbuis aan te trekken. Hij is ter beschikking van den procureur des konings gesteld. Succi is, niettegenstaande het verschil van gevoelen dat volgens sommige Parijsche bladen tusschen de geneesheeren en hem bestond, toch zijn hongerproef van 30 dagen begonnen. In welken zin de kwes tie is bijgelegd, wordt niet gemeld, wèl dat Succi zich Dinsdagnacht ter beschikking van het comité ge steld heeft. Tal van doctoren, een schilder, een leger van journalisten enz. waren bij deze gebeurtenis tegenwoordig. Om zich op zijn vas tentijd voor te bereiden, had Succi des middags een stevige lunch ge bruikt, doch tegen den tijd van het diner enkel een half dozijn oesters en een «bock». Even vóór midder nacht stak hij zijn laatste sigaar op; zooals bekend is, rookt hij ge durende de proef volstrekt niet. Met klokslag twaalf uur werd hij ge meten en gewogen, waarna hij zich te bed begaf. De helft vm de op brengst der entrées is door Succi bestemd voor de watersnoodlijdenden in de zuidelijke provinciën. Hij be woont een keurig appartement in de rue Pelletier; zijn slaapkamer levert een vreemdsoortigen aanblik op. Men ziet daar tegen een rooden achtergrond een zeer klein veldbed, voorzien van een kostbaar dekkleed, terwijl overal langs de wanden de gens, maskers en sehermhandschoe- nen verspreid liggen. Door middel van zijnw nderdadigen tooverdrank stelt Succi zich voor sterk en gezond te blijven, in staat om paard te rijden, te zwemmen en te schermen. Dit juist maakt het interessante van zijne proefneming uit, waarvan an ders de belangrijkheid door de con currentie van Merlatti een geduch- ten schok zou gekregen hebben. Laatstgenoemde ontvangt sedert drie dagen druk bezoek tegen 2 franks de persoon. Hij blijft nog steeds doof voor de vermaningen der ge neesheeren en is vaster dan ooit besloten om tot het einde van zijn 50 dagen vol te houden. Ook Brussel mag thans cp het bezit van een hongerlijder bogen. De heer Simon heeft Dinsdag te middernacht zijn proef aangevangen. Het hewakingscomilé bestaat nit 12 geneesheeren, 2 apothekers, 1 tand arts en 41 studenten in de medicijnen. Twee personen zullen geregeld zes uren lang de wacht houden om on middellijk door twee andere opge volgd te worden. In de magazijnen van «Bon Marché» te Parijs heett zich Zater dagavond de kunst gepaard aan den handel. De magazijnen waren name lijk in eene reusachtige concertzaal herschapen. Eaure en andere kunste naars deden er hunne wegsleepende melodieën hooren, in vereeniging met koor en orkest, geheel samengesteld uit bedienden van deze handelsin richting. Het orkest werd aan mevr. Boucicaut, eigenares van «Bon Marché,» aangeboden uit dankbaar heid voor de groote som, die zij on langs in de pensioenkas voor de bedienden heeft gestort. zooals die vriend van u. Dat waren de laatste woorden, die de jonkman in zijn leven meer sprak.. Macari deed eene schrede nader, maar gaf door woorden of vloeken geen lucht aan zijne woede, waardoor zijn slachoffer had kunnen gewaarschuwd worden. Hij naaide den langen scherpen dolk uit zijne schuilplaats, en toen Antony, dit ziende, zich achterover wierp in zij nen stoel, om den dolk te ontwij ken, trof hem de nederwaartsche steek met al de kracht van dien sterken arm midden in het hart. Antony March was voor altijd tot zwijgen gebracht. Toen hij viel, hield Pauline eens klaps op, en haar gil van schrik klonk door de kamer. Van hare plaats voor de piano kon zij zien wat er gebeurde. Is het wonder, dat. zij er half zinneloos van werd? Ma cari stond over zijn slachtoffer ge bogen. Ceneri stond ontsteld over Te Elberfeld is een scheikun dige, dr. Rüger, wegens smaad tegen de Roorasche en de Protes- tantsche kerk, tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hij had in eene op Hemelvaartsdag gehou den vergadering van vrijdenkers, onder meer, de zendingshuizen en kerken «verstompings-inrichtiugen» genoemd. Door de firma Sönderop Co., vereenigiDg tot aanleg en exploi tatie van spoorwegen, wordt op machtiging van Elberfelder kapi talisten een plan gemaakt voor eenen luchtepoorweg voor perso nenvervoer tusschen Barmen en Elberfeld, volgens hetNewyorksche systeem. Er zal van dubbel spoor worden gebruik gemaakt, eu de locomotie ven zullen den stoom condenseeren. De treinen zullen om de vijf minu ten rijden, en wel met de dubbele snelheid van eene paardentram. Te Ettelbriieh (Luxemburg) is de vloer eener bovenzaal van het Raadhuis ingezakt, onder den last van een 100 tal personen, die aan een openbare verkooping deelnamen. Het aantal zwaar gekwetsten is zeer groot. Bij eene gemeenteraadsver kiezing te Frankfurt, a/M werd o.a. bet volgende stembiljet afgegeven: «Generaal Nikolai v. Kauibars, te Constantinopel, Russisch roover- hoofdman.» De generaal schijnt recht goede vrienden te hebben. De immortellen, waarvan men de grafkransen maakt, worden in groote hoeveelheid in het departe ment Var verbouwd. In de maand Mei, even voor dat de knoppen opengaan, snijdt men deze af, en hangt ze in pakjes op, om ze inde open lucht te drogen. Daarna wor den ze in kistjes van ongeveer 250 gram verpakt, en verkocht tegen 55 a. 60 francs het honderd. Daar een bunder land ongeveer 7000 kg. inmortelen opbrengt, heeft men elk jaar eene winst van vele honderd duizenden fraDCs. De kistjes met immortellen worden naar de voor naamste steden van Frankrijk ge zonden, waar men er kransen voor de kerkhoven van maakt, door ze met ijzerdraadjes vast te steken op strooien vormen, even als men dit doet met lovende of kunstbloemen. De rechtbank voor de eenvou dige politie overtredingen te Ostende deed gisteren uitspraak in vier aan klachten van Engelsche tegen Bel gische visschers. Drie schippers van Ostende werden vrijgesproken, twee andere veroordeeld tot betaling der kosten van het geding en bovendien onderscheidenlijk, tot eene geringe geldboete en één dag gevangenis. In September 1887 zal te Milaan het tweede congres der af gevaardigden van verschillende Spoorwegmaatschappijen in Europa plaats hebben. De Koningin-regentes van Spanje onving voor eenige dagen bericht, dat na het overlijden van den Koning, de 1000ste knaap reeds te Madrid bij zijn geboorte den. naam «Alfonso» ontvangen had. Diep getroffen door dit bewijs van sympathie zond de Vorstin aan den lOOOsten Alfonso een compleet stel kindergoed, een zilveren kroes be nevens een lepel en vork van het zelfde metaal en «last not least» een spaarbankboekje met een flinke inlage, waarop zij zelf geschreven had: Aan den lOOOsten Alfonso, van een vrouw die door twee Alfon so's gelukkig werd gemaakt. de misdaad, die in één oogenblik het uitvoeren van al zijne plannen onnoodig maakte. De eenige per soon, die bedaard bleef, was Petroff. Het was volstrekt noodzakelijk, dat Pauline niet gilde; daardoor zouden de buren gewekt worden. Hij liep naar haar toe, wierp een tafelkleed over haar hoofd, drong haar naar de sofa, en hield haar daar vast. Op dat oogenblik kwam ik zoo onverwacht de kamer in, blind en hulpeloos, maar toch voor hen schijn baar als een bode der vergelding. Zelfs de woeste Macari schrikte van mij. Het was echter Ceneri, die, uit instinkt tot zelfbehoud, een pi stool greep, en de haan overhaalde; maar hij was het ook, die mijn jammerend beweren van blindheid onderzocht, voor waar verklaarde en mij het leven redde. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2