ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. Ook aan weldoen? Och, wij ho pen hetzoo menige arme stumperd zwerft heden langs de straten, ter wijl al dat lekkers, al dat fraais hem als een Tantalusstraf plaagt; zoo menige arme vader en moeder, die aan alles gebrek heeft, zou dezen avond ook voor de kinderen tot een feestdag maken, zou zelfs o zoo gaarne, de kruimels willen hebben, die van uw tafel vallen. En gij, die alles hebt, wat uw hart begeert, ja meer nog, zult ge aan die arme medebroeders geen surprise bereiden in den vorm van geschenken of klinkende munt. O, doe het, uw dag zal er zooveel gelukkiger door zijn! Sw. De Britsche regeering heeft een extra-blauwboek uitgegeven over de Zuidafrikaanscbe zaken. Het behelst eene depêche van den opper-com- missaris Robinson, waarbij worden overgelegd de jongste offieieele rap porten betreffende Bechuanaland. Daaruit blijkt dat de beschuldigin gen door Wesleyaansche zendelin gen ingebracht tegen de grenspo litie, lasterlijk zijn. De opper-commis- saris acht de rechtvaardiging zoo volkomen, dat hij niets daaraan toe voegt. De Duitsche Rijksdag ving gis teren de algemeene beraadslaging over de legervoorstellen aan. De minister van oorlog betoogde dat de voorstellen in alle opzichten door de dringende noodzakelijkheid ge boden werden. Het is eene uitge maakte zaak dat Duitschland, on danks zijne vredelievende politiek, binnen eene niet.ver verwijderde toe komst in eenen oorlog gewikkeld kan worden. Er is volstrekt geen sprake van een op het oogenblik dreigend gevaar voor oorlog, maar de tijden zijn ernstig. De minister wees op de talrijkheid van het leger, dat in vredestijd op de been gehou den wordt iu Frankrijk, waar de stemming onder het grootste deel der bevolking geen maatstaf ople vert voor de vredelievende gezind heid, welke noodig zou zijn om in gerustheid voort te leven. Uitvoeri ger mededeeling van cijfers is de minister voornemens te doen bij de behandeling van de voorstellen in de commissie. Naar de zienswijze des ministers moet de Rijksdag voor Kerstmis de voorstellen afdoen, wil de bedoeling der regeering bereikt worden. De regeeriDg heeft gedaan wat zij kon om de kosten zoo laag te ramen, als noodig is om den daaruit vloeienden belastingdruk niet on dragelijk voor het volk te maken. Het zou gevaarlijk wezen, de be slissing afhankelijk te maken van overeenstemming betreffende de be- lastingpolitiek. De minister bestreed verder de meening als zou het de regeering geen ernst zijn met haar verlaDgen om de legersterkte vast te stellen voor een tijdperk van zeven jaren. Richter zeide dat hij den toe stand niet als zoo dreigend beschouw de thans ook in zóóver gunstiger, dat er, dank zij prins Bismarck's poli tiek, een verbond met Oostenrijk bestaat. Het geld hier niet een acuut oorlogsgevaar, doch eene duurzame zwaardere belasting van het volk, waarom dan ook eene grondige toetsing van het financieele vraag- eenig geld voor u in bewaring doen geven? Aan den kapitein misschien. Als hij menschlievend en eerlijk is, zal een gedeelte er van wel tot mij komen. Maar dat is ook nog niet zeker. Ik beloofde hem, dat ik den ka pitein geld voor hem zou geven. Het mocht hem dan bereiken of niet, ik zou de voldoening smaken het mijne gedaan te hebben. Maar wat zal er nu verder met u gebeuren? Waar brengen ze u heen, en wat moet gij daar doen Wij worden regelrecht naar het uiteinde van Siberië gebracht, naar Nertchinck. Daar word ik af gevoerd, om in de mijnen te wer ken. Wij moeten dien geheelen weg te voet afleggen en in ketens. Welk een schrikkelijk lot! Ceneri glimlachte. Na al wat ik doorgestaan heb, js het nog een paradijs. Wanneer stuk noodig is. Richter wenschte invoering van den tweejarigen dienst tijd en verklaarde zich tegen eene legersterkte op voet van vrede van één per honderd inwoners. Desgelijks is hij tegen eene goedkeuring van de legerwet voor zeven jaren; hij wenscht die hoogstens voor drie, zoo mogelijk slechts voor één jaar. De Minister van oorlog verklaarde dat de regeering eerst in de laatste dagen het bijeenroepen van den Rijksdag noodig keurde, opdat in April van het volgend jaar het voorstel uitgevoerd kon zijn. Na hem sprak Saldern voor het aannemen van het onveranderd ont werp, Payer daartegen. Men werd het meest getroffen door de verklaring van den Minister van oorlogdat de onverwachte snelle indiening van het wetsvoor stel eerst plaats greep nadat de noodzakelijkheid en het gewicht der verlangde versterkingen juist in de allerlaatste dagen geheel duidelijk waren geworden. Deze zeer verstaanbare toespeling op de laatste politieke gebeurtenis sen verwekte zelfs in de dicht be zette loge der diplomaten niet wei nig opzien. Toen Eugen Richter deed uit komen dat door het verbond tusschen Duitschland en Oostenrijk voortaan 700 bataljons of een millioen sol daten van Oo3tenrijk-Hongarije als medestrijders aan Duitschlands zijde stonden, weerklonken van alle plaat sen in de Kamer langdurige, luide toejuichingen, welke later bij elke verwijzing naar d;ze alliantie krach tig werden herhaald. Bismarck wordt eerst weinige da gen voor Kerstmis verwacht, ter deelneming aan de beraadslagingen. De Fransche Kamer heeft met eene meerderheid van 13 stemmen het amendement tot afschaffing der onder-prefecturen, dat door Sarrien en Freycinet levendig bestreden werd, aangenomen. Nochthans werd de kwestie van vertrouwen door de Regeering niet gesteld. De ministers Freycinet, Sar rien en Goblet zijn te half zes naar het Elysée gegaan en hebben bij Grévy hun ontslag ingediend. Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat graaf Kalnoky de groote mogendheden gepolsd heeft over de vraag of de vereeniging van Bul garije met Oost-Roemelië niet be handeld en uitgemaakt behoort te worden, alvorens de keuze van een vorst van Bulgarije plaats heeft. Italië en Engeland hebben hierop bevestigend, de andere regeeringen ontkennend, geantwoord. Rusland en Turkije verklaarden, dat de «modus operandi», door Oostenrijk voor gesteld, in strijd zou zijn met het pro- tokol der conferentie te Constanti- nopel, waarbij bepaald is dat de vorst van Bulgarije gedurende vijf jaren met het beheer over Oost- Roemelië belast zou zijn. De zaakgelastigde van Servië te Sofia verklaarde aan den minister van buitenlandsche zaken, dat Servië zich zal inspannen om de goede be trekkingen met Bulgarije inniger te maken. Haarlem, 4 December 1886. In het verslag der jongste zitting van den Gemeenteraad werd door iemand zich vergrijpt tegen de Rus sische wet, dan is zijn eenigehoop, om terstond naar Siberië gebracht te worden. Dat is voor hem uit de hel in den hemel te komen. Ik begrijp u niet. Gij zoudt mij begrijpen, in dien gij, even als ik, maandenlang in de gevangenis op uw vonnis had liggen wachten. Als gij gezeten had in eene cel, zonder licht, zonder lucht, zonder ruimte om u te be wegen. Indien gij gevangenen naast u hadt hooren krijschen in hunne krankzinnigheid krankzinnigheid als het gevolg van hunne eenzame opsluiting en slechte behandeling. Indien gij ook eiken morgen bij uw ontwaken tot u zei ven gezegd hadt: vóór het avond wordt, zal ik ook zoo krankzinnig zijn. Indien men u door koude, honger en stokslagen had willen dwingen uw vrienden te verlaten. Indien men u in zulk eenen toestand gebracht had, dat u ons medegedeeld dat de grond in de Jacobstraat in huur is gegeven aan P. Jung. Dit was echter niet het geval: de Raad heeft overeen komstig het voorstel van B. en W. het verzoek gewezen van de hand, omdat het erf voor den dienst der gemeente noodig is. In plaats van de Maandag vertrokken dienstdoende heeren, zijn thans dienstdoende bij Z. M. Hof houding de heeren: jhr. Gevers Deijnoot, referendaris van Z. M. kabinet, jhr. van Spengler, adjudant van dienst, jhr. van den Bosch, or- donnance-officier, en graaf Dumon- ceau, particulier secretaris. Naar men verneemt, is het huis van den heer J. W. de Hey te Hoofddorp door het Rijk aange kocht voor postkantoor, om het met 15 Februari a. s. te doen betrek ken. Den 20sten dezer ontving de directeur van politie te Kopenhagen van zijn ambtgenoot in Den Haag een telegram, inhoudende dat eene portefeuille met eene aanzienlijke geldswaarde in papier op den weg tusschen Kopenhagen en ICörsör, of op de reis van deze stad naar Lu- beek verloren was. De portefeuille behoorde aan den secretaris van het Japansche gezantschap en moest Woensdag te voren verloren zijn. De directeur van politie liet een rechercheur roepen en deze ontving den last, er op uit te gaan, om te zien of hij den verloren schat kon terugbrengen. Vóór hij in den trein ging, om naar Körsor te rijden, kwam hij op den inval, aan het station te vragen, of daar ook de perteleuille lag. Er waren wel ver scheidene dagen overheen gegaan sedert ze verloren was, en was ze gevonden, dan was men er niet on kundig van gebleven; maar men kan licht vragen, dacht de recher cheur. En ja, er was eene porte feuille gevonden, die bij nader on derzoek eene waarde van 85,000 gulden bevatten aan obligatiën en bankbiljetten. Ze was Donderdag morgen gevonden door een reser ve-stoker, toen deze de waggons zou reinigen, en ze heeft Woens dagavond de reis naar Körsör ge daan, is daar 's nachts blijven liggen en heeft des morgens in den trein den weg naar Kopenhagen afgelegd, zonder dat iemand ont dekte dat ze op den grond lag. De rechercheur ging dadelijk naar den directeur van politie, die onmiddel lijk naar Den Haag telegrapheerde, dat het verloren schaap gevonden was. De verzending van postpakketten bij gelegenheid van het St. Nico- laasfeest, is aan het bureau in de Spuistraat te Amsterdam in vollen gang. De bezorgers maken queue om geholpen te worden. Vijftig mili tairen onder het bevel van twee sergeants zijn aan de administratie toegevoegd om hulp te verleenen. Zij zijn verdeeld aan het bureau in de Spuistraat en aan het Centraal station. Ter gelegenheid van het St. Ni- colaasfeest vierden de jongens aan boord van het opleidingsschip Anna Paulowna Donderdagavond feest, in bijzijn van de onderofficieren met hnnne vrouwen en kinderen en van eenige officieren. Er werden door een goochelaar eenige toeren uit gevoerd, en voorts werd het feest opgeluisterd door een muziekkorps. Gedurende de pauseering werd door de welwillendheid van den com mandant van het opleidingsschip aan de joDgens chocolademelk met de dood welkom zou geweest zijn, dan, mijnheer Vaughan, zoudt gij met verlaDgen hebben uitgezien naar de liefelijke strengheden van Sibe rië. Ik zweer u, mijnheer, ging hij voort met meer vuur en bezieling, dan hij tot nog toe had ten toon gespreid, dat indien de beschaafde natiën van Europa maar een tiende gedeelte wisten van de afgrijselijkheden eener Russische ge vangenis, ze zouden zeggen: schuldig of niet, geen menschelijk wezen mag op die wijze gekweld worden! en om den wil der gansche menschheid zouden zij dat vloek waardige goevernement van den aardbodem uitwisschen. Wordt vervolgd.) krentenbrood uitgereikt, terwijl aan de onder-officieren en hunne vrou wen en kinderen mede eenige ver- verschingen werden aangeboden. De lading van het te Nieuwediep gezonken Engelsche fregat Bram- lletye, begint reeds zoodanig te zwellen, dat Donderdagmiddag het groot-luik van het schip is gespron gen. Het is dan ook zeer noodzake lijk dat met het lossen der lading wordt begonnen; Donderdag werd hieraan nog niets gedaan. Uit Scheveningen wordt weder gemeld: Volgens rapport van schipper Meelgraaf, gisteren aangekomen, was hem op de Noordzee door een Engelsche visscher een deel zijner vleet afgezeild, waarvan hij nog veel terugvond. Evenwel was hij 12 netten kwijt en de rest was geheel in het ongereede, waardoor hij de visscherij moest staken. Donderdagnacht is door den hevi- gen wind een muur vau het Kur- haus te Scheveningen omvergewaaid. Burgem. en Weth. van 's Hage hebben benoemd tot brandweer commandant den heer De Wijs, kapitein bij den generalen staf in Indië. Aan de kinderen, die de feest cantate bij de onthulling van Hugo de Groot's standbeeld te Delft heb ben gezongen, is een souvenir van dien dag aangeboden, 't Is een op karton gedrukte, goedgelijkende lithografie van het standbeeld, waar tegenover de woorden van de kin- der-cantate gedrukt zijn. Buitenop staat in fraaie letters: «Herinnering aan de onthulling van het stand beeld van Hugo de Groot te Delft op 25 September 1886»; op de ach terzijde prijkt een bouquet van rozen en vergeet-mij-nietjes. Als proef zal de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij des Maan dags, ten dienste van de bezoekers van de graanmarkt te Rotterdam, een markttrein laten loopen, van Leiden tot Rotterdam, aldaar aan komende te 7.46 voorm., en stop pende aan alle tnsschen-stations. Een viertal personen in blauwe kielen bezochten Laren om, zooals ze voorgaven, stuivertjes van een zeker jaar op te koopen. Daar men er echter voor vreesde, dat het op den inhoud der winkelladen gemunt was, slaagden zij niet naar wensch. De ontvanger van den districts polder van Herwen, Aardh en Pan- neröen is gevankelijk naar Arnhem vervoerd, nadat gebleken is dat zijn kas niet in orde was. Te Hallum is eene juffrouw op gespoord en gevangen genomen, die op naam van verscheidene pre dikanten goederen had gekocht, zon der daartoe gemachtigd te zijn. Ook Dokkum heeft thans eene honderdjarige. De weduwe Vlint aldaar vierde gisteren haren hon derdsten verjaardag. GEMENGD NIEUWS, Simon, de Brusselsehe honger lijder, ontvangt nog weinig bezoek; hij verdrijft zich den tijd door met de studenten, die hem bewaken, kaart te spelen en te triktrakken. Een journalist te Parijs heeft Succi gezegd, dat hij zijn vasten als bedrog beschouwt, waarop de Ita liaan schriftelijk geantwoord heeft: «Over 8 dagen zal ik oDgeveer 30 gram van mijn drank gebruiken. Gij zult de rest uit mijn flesch in nemen, maar ik zeg u vooruit, dat gij dan vergeven zult zijn.» De journalist zal er niet van ge diend zijn, doch stelt Succi voor, de rest aan een varken in te geven op 7 December e. k. Te Keulen is een veelbelovende knaap gearresteerd. Vijftien maanden geleden maakte hij zich in dienst van een photograaf, aan belangrijke diefstallen ten nadeele van zijn meester schuldig, waarna hij als kajuitsjongen op een koopvaardij schip de reis naar Amerika maakte. In Duitschland teruggekeerd, vond hij plaats op een kustvaarder, die nabij Hamburg op stroom lag. Eenige weken geleden vermoordde hij op een avond zijn schipper waarna hij, met medeneming van al diens geld en kostbaarheden naar den wal zwom. De misdadiger, die een volledige bekententis afge legd heeft, is pas 17 jaren oud en heet Vikus. Te Berlijn is een reusachtige snoek gevaDgen. Het beest woog 511/» pond, was 153 cM. lang en 58 cM. breed. Een restaurateur kocht het dier en stelt het nu levend ten toon. De koningin van Engeland zal bij gelegenheid van haar regeerings- jubiiéum van de ICaapsche struis vogel-boeren een toilet met bijbe- hoorenden waaier en parasol ten geschenke bekomen, dat geheel uit witte struisveeren vervaardigd werd. Ieder struisvogelboer in het Kaap land zendt het comité, dat zich tot het aanbieden van dit eigenaardig cadeau heeft gevormd, zijn schoonste witte vederen en het zal zeker maan den duren, eer al de noodige veeren bijeen zijn gebracht en de bekwame handen der voornaamste modiste in Kaapstad alles gereed zullen bebben. Naar uit Rome gemeld wordt, zou Pasteur, die, zooals bekend is, thans te Bordighera vertoeft, aan eene zijde verlamd zijn. De Itali- aansche Regeering heeft den prefect van Porto-Maurizio opgedragen om den geleerde uit haar naam te com plimenteeren. -— De prins van Oldenburg, neef van den Russischen Czaar, sedert eenige dagen te Parijs, is naar Bor dighera vertrokken, om een bezoek te brengen aan den heer Pasteur. De prins staat aan het hoofd van eene te Petersburg gestichte instel ling tot behandeling van gebeten personen naar Pasteurs methode, en hij is te Parijs gekomen om het laboratorium van dezen geleerde te bezoeken en hem de te Petersburg verkregen uitkomsten mede te dee- len. Op de 114 te Petersburg in- geënte personen is tot dusver slechts één man van 72 jaren aan water vrees bezweken. Onder den titel «Vorst Alex ander van Bulgarije, mededeelin- gen uit zijn leven en zijne regeering, naar persoonlijke herinneringen be werkt,» zal binnen enkele weken van de hand van 's Vorsten vroe- geren hofprediker, den heer Adolf Koch, te Darmstadt, een werk ver schijnen, dat tot grondslag heeft het sedert 1879 door den schrijver gehouden dagboek. Blijken berichten breidt zich de besmettelijke longziekte onder het vee in de omstreken van Chicago meer en meer uit. Omstreeks 10,000 stuks rundvee te Chicago, Orten Lake, Hydeparc, Lakeview en Cicero zijn dientengevolge in verdachten toestand. Omstreeks 160 runderen zijn te Chicago bezweken, terwijl omstreeks een zelfde aantal wegens de ziekte is afgemaakt. Van overheidswege is de raad gegeven al het ziek en verdacht vee af te makendaaraan is echter tot heden geen gevolg gegeven. Daarentegen wordt ernstig gewaakt tegen het ter markt brengen van verdacht vee. Intusschen hebben de Staten Wisconsin, Jowa, Minnesota, Nebrasca, Colorado, Missouri, Kan sas en Kentucky den invoer van vee uit Illinois verboden, tenzij door getuigschrift van een veearts wordt bewezen, dat het in te voeren vee gezond is. Eene nieuwe aardappelziekte. Door prof. Ferd. Cohn, te Breslau, is eene nieuwe aardappelenziekte beschreven. Zij treedt zóó op, dat de stengels der aardappelplanten van beneden naar boven bruin worden, en later de bladen afsterven. De sten gels blijken uitgehold en met een bedorven stof gevuld. In die holten vond Cohn larven van eene vlieg, die de stengels hadden uitgevreten. Bij sommige soorten van aardap pelen komt de ziekte meer voor dan bij andere. Reeds van verscheidene plaatsen in Duitschland is over het voorkomen van deze ziekte bericht ingekomen. TWEEDE KAMER DER STATER-GENERAAL. Zitting van 3 December. Het debat over Hoofdstuk Justi tie werd voortgezet. De Minister verklaarde tot partieele wijziging van de Wetboeken, zoo noodig, be reid te zijn, doch na advies der Staats-Commissie. Wijziging der

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2