i P0PIM1 Mil-1 Teruggeroepen. 4e Jaargang. Vrijdag 10 December 1886. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en slgemne Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HUGH COHWAY. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand'10 Cent». Fïanao door geheel het Rijt p. maand 55 A&onderlijke Noramer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de jtublicite Btrcmgère 3. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. vail 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eeuw. Groote lettere naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 imrg MUSEUMS E Koloniaal museum van hit Paviljoen. Ingaag aan de Dreefzijde 2e /artooa van diploma vryea toegang, donateurs met gezelschap, leden met i Mander Nedorlandaehe Maatschappy t»? bevordering van Nyverheid hebben fan Nederland en me6r hyzonder van het Haariemocne Bisdom, Kruisweg 1 1 gnlden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van gindagen kosteloos van 124 uur, de overige Chriatelyke feestdagen tegen i ^êt/^rs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zaterdag van 84 uur. Or gel-ba speling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. DonatenrB on leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebbes ff dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'routzijde van i et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs en op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Foestdagen, van 105 nur. Tcegang 25 cents por persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaf 15 April tot 14 October alls werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S nar togen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 cents por porsoon. Kinderen beneden do 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleidt.-g Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Goopeag Dinsdag van 12 oh Donderdag van 28 uur. Toegang (donr OadegroouraarkO -'rij. In de Belgische Kamer hebben, bij het onderzoek in de afdeelingen, van het wetsvoorstel-d'Oultremont, 52 stemmen zich vóór en 43 stem men tegen het beginsel van den persoonlijken dienstplicht verklaard. Het wetsvoorstel zelf is echter in de afdeelingen met groote meerderheid verworpen. De Kamer heeft de begrooting voor oorlog aangenomen met 96 stemmen vóór, 11 tegen en 7 ont houdingen. Lord Salisbury* heeft gisteren in eene conservatieve club te Londen eene redevoering gehouden. Op de buitenlandsche staatkunde heeft hij geen toespeling gemaakt. Hij wenschte zich geluk met den steun der oude hoofden van de li beralen ten aanzien der lersche kwestie. De conservatieven zoeken geen oneenigheid met de liberale unionisten. Zij wenschen alle moge lijke middelen te vinden die leiden kunnen tot een gemeenschappelijk samengaan, zonder dat iemand zijne staatkundige individualiteit opoffert. Wij zijn voornemens, liet de minis ter er op volgen, vooreerst het plaat selijk bestuur in Engeland en Schot land te regelen, en vervolgens, op het geschikte oogenblik, dat in Ier land. Wij wenschen den overgang van den grondeigendom in Groot- Brittannië te vergemakkelijkenzonder te kort te doen aan de rechten van den eigendom. Wat het reglement van het Lagerhuis betreft, te dien aanzien zijn wij niet van gevoelen veranderd. Wij zullen al het moge lijke in het werk stellen om de vrij heid van het woord te verzekeren, 49) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. VAN LEED TOT VREUGDE. Er gingen verscheidene dagen voorbij, 7Óór dat Pauline mij vragen deed aangaande de wijze, waarop ik met haar in betrekking had ge staan gedurende den tijd, dat haar leven zoo beneveld was geweest. Op een avond stonden we op den top van een dichtbegroeiden heuvel, van waar wij juist een vak van de zee konden zien, roodgekleurd door een prachtigen zonsondergang. Wij had den eenigen tijd geen woorden ge wisseld; maar misschien waren ons- doch de middelen, voldoende tegen 40 lersche afgevaardigden, zijn niet voldoende tegen 90. Voordat echter deze aangelegenheden in behande ling kunnen worden gebracht, zijn er dringende zaken af te doen, zoo als die omtrent den toestand in Ier land. Slechts eene krachtige admi nistratieve wet kan het volk voor teleurstelling behoeden. De Bulgaarsche deputatie is aangekomen en noemt de candida- tuur van den vorst van Mingrelië belachelijk en beleedigend. Volgens nadere informatiën be staat er mogelijkheid, dat indien de Bulgaarsche deputatie te Berlijn komt, zij niet officieel zal worden ontvangen, maar wel in een ande ren vorm, ten dienste van vriend schappelijke beraadslagingen. In de staatkundige kringen wil men weten, dat het besluit van den heer de Freycinet om af te treden, gelegen is in redenen van buiten- landsche staatkunde ten opzichte van Egypte en Bulgarije, en dat de kwestie omtrent de onder-prefecten slechts het voorwendsel voor zijn aftreden was. De ontwikkeling van de ministerieele crisis in Frankrijk wordt hier met groote spanning ge volgd, daar haar verloop van ge- wichtigen invloed kan zijn op Rus- lands staatkunde in de Bulgaarsche kwestie. De heer Goblet heeft gisteren andermaal eene bijeenkomst met den President der Fransehe Republiek gehad. Te vier uren ontbood de heer Grévy den heer Floquet. Toen laatstgenoemde in het Ely- eée kwam, was de heer Goblet er nog. De heeren Jules Grévy en Floquet, hunne pogingen vereeni- gende, deden den heer Goblet tot beider gedachten meer in overeen stemming, dan woorden nog hadden uitgedruktal den tijd dat onze vreemde en onzekere verhouding duurde. Ik staarde naar het westen, tot dat de roode gloed allengs ver dween; toen mijne gezellin aan ziende zag ik in hare donkere oogen, terwijl zij mij aanstaarden, een min of meer pijnlijken ernst. Zeg mij eens, zeide zij, zeg mij eens wat ik vinden zal, wanneer die verloren tijd mij zal terugkomen? Hare vingers speelden, terwijl zij dit zeide, met den trouwring aan haren vinger. Zij droeg dien steeds met den diamanten nauweren ring. dien ik er veiligheidshalve had voor- geschoven; maar zij had mij nog niet gevraagd, hoe die ring aan ha ren vinger kwam. Zal die verloren tijd terug komen, Pauline? vroeg ik, wat denkt gij? het vormen van een nieuw Kabinet besluiten. Hij zou de portefeuille van binnenlaudsche zakeu aanvaar den. De heer de Freycinet zou geen deel uitmaken van de ministerieele combinatie. -TTT Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat de Duitsche gezant te St. Petersburg zich beklaagd heeft over den aan Duitschland vij- andigen toonder Russische regeering. Deze heeft hierop geantwoord met eene klacht over de anti-Russische artikelen der Duitsche pers. Naar vernomen wordt, heeft Gad- ban Effendi aan de Bulgaarsche regeering medegedeeld, dat de Porte er in geslaagd is, de besluiten der Sobranje als wettig te doen aanne men, onder voorwaarde echter, dat een gemengd minis erie gevormd, en de prins van Mingrelië als troons- candidaat aangenomen worde. De regeering moet geantwoord hebben, dat zij bereid is hare per sonen ten offer te brengen, maar dat de keuze van den vorst aan de Sobranje toekomt, zoodat zij aan de tweede voorwaarde niet zou kunnen voldoen. Volgens den correspondent van de Standard te Sofia heeft het re gentschap een rondschrijven aan de groote mogendheden gericht, waarin de straks genoemde candidatuur on aannemelijk verklaard wordt. Aan de National Zeitung wordt uit Constantinopel gemeld, dat bij den sultan soortgelijke verschijn selen van krenking van geestver mogens waargenomen zijn, als zich geopenbaard hadden bij wijlen ko ning Lodewijk van Beieren. De sultan laat 's nachts plotseling den een of anderen hoogen ambtenaar Ik hoop het of, wacht eens moet ik het wel hopen? zeg mij eens, zal mij dat vreugde of ver driet aanbrengen? Wie zal het zeggen? Beide gaan gewoonlijk gepaard. Zij zuchtte, en sloeg toen hare oogen naar den grond. Een oogen blik daarna keek zij mij weer aan. Zeg mij eens, zeide zij, hoe en wanneer gij met mij eerst in betrekking kwaamt? Waarom heb ik van u gedroomd? Toen gij ziek waart, kwam ik dikwijls bij u. Waarom vond ik uwe oude dienstmaagd bij mij, toen ik ont waakte Uw oom gaf u aan mijne zorg over. Ik beloofde hem, dat ik over u waken zou gedurende zijne afwe zigheid. En hij zal nooit terugkomen. Hij is gestraft voor zijne misdaad; omdat hij er deel in had, toen de arme uit het bed halen om hem zooge naamd eene «gewichtige zending» op te dragen. Ook hij heeft eene buitensporige bouwwoede; hij lijdt aan deu vervolgingswaanzin, zoodat hij steeds duizenden manschappen als lijfwacht om het paleis bijeen- get.okken heeft. Bevreesd voor sluip moord, laat hij omtrent zijne be zoeken aan de moskeeën steeds val- sche berichten verspreiden. Ieder die de poort van het paleis nadert, w jrdt dadelijk in het oog gehouden. In weerwil van dien toestand leidt de sultan geheel persoonlijk de buiten- landsche staatkunde onder den in vloed zijner omgeving, die door Russisch geld omgekocht is. Haarlem, 9 December 1886. Een recht genoeglijken avond had de vereeniging «Haarlem's Zangge- not» gisteren aan een zeer talrijk publiek van leden en genoodigden in de groote zaal der Sociëteit «de Kroon» bereid. Het programma voor deze uitvoe ring was saamgesteld uit koren, kwartetten en soli, terwijl een in strumentaal gedeelte de kroon op het geheel plaatste. Deze uitvoering- geeft blijk aan de flinke vorderingen, die de zang- vereeuiging bij vorige jaren weder heeft gemaakt. Van de vier koor nummers noemen wij als het best uitgevoerde «Omhoog» van Heinze en het zegt iets om dit moeilijke stuk genietbaar ten gehoore te bren gen. Een aangename afwisseling boden de soli en kwartetten. Door den heer de N. werden n.l. uitgevoerd: «Recit en Aria uit die Sehöpfung» van Haydn en «Erl- jongen vermoord werd. Zij drukte hare handen voor hare oogen, als om iets niet te zien. Pauline, zeide ik, wenschende een anderen loop aan hare gedach ten te geven, Pauline, zeg mij eens hoe gij mij zaagt in uw droo- menwat gij van mij droomdet Zij beefde. Ik droomde dat gij naast mij stond in dezelfde kamer, dat gij de daad mede aanzaagt. Toch weet ik, dat dit niet zoo heeft kun nen zijn. Eu toen? Toen zag ik later uw gezicht meermalen; altijd waatt^gij op reis, op reis door nevelen. zag u de lippen bewegen, en heent te zeggen: ik ga de waarheid ver nemen sedert heb ik geduldig op uw terugkomst gewacht. Droomdet gij vroeger nooit van mij De schemering begon te vallen. Hare wangen waren rood, maar ik könig» Ballade van Schubert. Het was ons een waar genoegen dezen zanger nader te leeren kennen, die iets voor de toekomst belooft. De uitspraak viel ons bijzonder mede, doch hij neme zich in acht voor overdrijving! Zang en voordracht wachten slechts op een goede school om den heer de N. een gulden toe komst te verzekeren. Wat een mu zikaal genot smaakten wij reeds in dien «Erlkönig» ondanks de massa gebreken, die den zang van den heer de N. nog aankleven. Moge een grondige leiding hem bij zijne verdere ontwikkeling in den zang ter zijde staan Het instrumentaal gedeelte werd uitgevoerd door mej. en de jonge- heeren M., die evenals een vorig jaar hunne medewerking verleenden. In de eerste afdeeling werd door hun een trio voor viool, violoncel en piano van Ludwig Meijer ten gehoore gebracht, in de tweede af deeling voerde Mej. M. op de piano drie stukken uit vau Niels Gade, Chopiu eu Charwenka. Het samen spel dezer drie jeugdige personen was zser harmonieus en getuigde van flinke studie, terwijl elk hunner zijne eigenaardige verdiensten had. Mogen zij in de warme toejuich ing van het publiek hunne wel verdiende belooning vinden voor het genot dat zij verschaften en wel inzonderheid mej. M., die ook nu weder getoond heeft veel talent voor het pianospel te bezitten. Wij besluiten met directeur ea werkende leden van «Haarlem's Zanggenot» geluk te wenschen met dezen avond, waarop zij met ge noegen mogen terugzien. In de gisteren gehouden zit ting van den Gemeenteraad alhier, werd het voorstel van B. en W., betreffende de Haarlemsche Tram- kon niet onderscheiden, of het een blos was, of wel dat de schaduw der boomeu dat effect teweeg bracht. Mijn hart klopte hevig. Ik kan het niet zeggen, ik weet het niet; vraag mij dat maar nietzeide zij ontroerd, en keerde zich om. Laat ons naar huis gaan, het wordt donker en koel. Ik volgde haar. Het was zóó de vaste gewoonte, dat ik den avond met haar doorbracht, dat er geen sprake was van inviteerenwij speel den en zongen een paar uur samen. Pauline's eerste wensch na haar her stel was geweest, om een piano te hebben. Dewijl zij meende rijk te zijn, maakte zij geene zwarigheid, om alles te vragen wat zij verlangde te hebben, en daar ik aan Priscilla gezegd had, dat er geen geld moest gespaard worden tot haar genoegen, was er een piano ontboden uit de naburige stad. En zij had haar talent geheel te-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1