den «maatschappelijken -welstand,» den heer Heemskerk nog verder te willen dringen, zonder dat daarmede kan gezegd worden, dat een nieuwe formule meer genade zou vinden in de oogen der liberale meerderheid.» Bij aanschrijving van den Minister van Oorlog is het aan de officieren eu opzichters de genie verboden inlichtingen te geven om trent ontwerpen, begrootingen enz. aan autoriteiten, niet tot het wapen der genie behoorende. Bij de practische oefeningen der dd. schutterijen in 1886, waar die onder leiding van officieren van het leger hebben plaats gehad, is gebleken dat bij veel korpsen de oefeningen niet worden ingehaald, als die wegens ongunstig weder moesten worden uitgesteld. Naar aanleiding hiervan zijn de commissarissen des konings door den minister van binnenlandsche zaken uitgenoodigd om te bevor deren dat de oefeningen van de dd. schutterij, waar die op eenigerlei wijze op den bepaalden dag niet konden plaats hebben, zoo eenigs- zins mogelijk, op een anderen dag worden gehouden. {U. D.) De tegenstanders der prov. inkomsten-belasting, door de Staten van Groningen aangenomen, zijn nog vol hoop, dat dit besluit niet door de Hooge Regeering bekrach tigd zal worden. Er circuleeren reeds lijsten om Z. M. in dien geest te verzoeken. Bij de indienststelling der cel- gevans-enis te Amsterdam, gaven wij een overzicht der gevangenis straf in Nederland. Als aanvulling daarvan diene nog het volgende Aan het onderricht der gevan genen beneden de 40 jaar wordt de noodige zorg besteed en de daar door verkregen resultaten zijn zeer gunstig te noemen. De onderwijzers hebben dan ook eene dankbare taak, omdat het meerendeel der veroor deelden inziet, dat het tot hun eigen welzijn strekt, en, op eenigszins meer gevorderden leeftijd, gemak kelijker iets begrijpt. Zoo o. a. is er te Arnhem een celgevangene, die, torn hij in zijne cel kwam, niet le zen of schrijven kon; na een drie- maandelijksch verblijf aldaar, schreef hij reeds een behoorlijk verstaan- haren brief. Is ieder gevangene ver plicht tot den hem opgedragen ar beid, toch wordt er zooveel doenlijk rekening gehouden met 's mans ge schiktheid voor het een of ander ambacht. Erwten lezen, stroohulzen en matten vlechten enz., wordt in den regel verricht door hem, die geen ambacht verstaan en van min dere ontwikkeling zijn; den meer ontwikkelden wordt zoo mogelijk schrijfwerk opgedragen.Vroeger ver viel een gedeelte van 't geen de ge vangenen verdienden aan het Rijk; thans blijft dit hun eigendom, zoo lang het verdiende 25 cents daags niet te boven gaat. En zelfs met schrijfwerk is gemiddeld nog 15 k 20 cent te maken. Het meerdere wordt in hunne uitga.ngskas gestort en hun bij 't einde van den straftijd uitbetaald. De kosten der verlichting van bet gebouw en de cellen, door middel van electriciteit, bedragen te Arnhem nog geen halven cent per uur en per Gel, en dan is biet nog onder be grepen, dat de stoom, bencodigd voor de dynamo's, ook wordt aau- gewend voor de bereiding der spij zen, het wasschen der goederen en het water voor de badkuipen. Dit invalik plukte een roos in den tuin, en wilde die door 't open raam naar binnen mikken. Als zij die vond, zou zij wel raden, van wien die kwam, en ze morgenvroeg op de borst steken; dat zou een goed voor teeken zijn. Ik wierp de roos naar binnen, het gordijn bewoog zich, en om niet nagekeken te worden, stapte ik snel voort. De morgen brak schoon aan. ik stond op met alle hoop in het hart. en zette alle vrees van mij af. Zoo vroeg ik hopen kon Pauline op te zullen vinden, ging ik tot haar. Zij was reeds uitgegaan. Ik vroeg wel ken kant zij uitgegaan wasen volgde haar. Ik vond haar langzaam voortwan- delende met het hoofd naar den grond gericht. Zij groette mij vrien delijk als naar gewoonte, en wij 1 gingen samen voort. Ik zocht te vergeefs naar mijne roos. Wellicht 1 is de roos zóó gevallen, dacht ik, licht is tevens constanter dan dat in de celgevangenissen te Breda en Scheveningen. Het verbod om cou ranten te lezen heeft in zooverre waarde, dat den gevangenen op die wijze geen verkeerde lectuur in han den komt; toch kan men bezwaar lijk beletten, dat hunne familieleden hen op de hoogte houden van de feiten van den dag. ArnhCl.) De 101e algemeene vergade ring van de Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen, die Woensdag 15 December te 'sHage zal worden gehouden, zal een eenigs zins feestelijk karakter dragen, daar de Vereeniging alsdan haar 25jarig bestaan hoopt te herdenken. Door den secretaris zal een 25jarig overzicht worden gegeven en voorts o. a. worden behandeldde taak der enquête-commissie zoo voor land bouw als voor nijverheid, het voor- loopig verslag omtrent de aanhan gige telefoon-wet. en de consulaire verslagen. Onder den titel: «Naar Indië» heeft de heer G. E. V. L. Van Zuy- len te 's-Hage in het Handelsblad een artikel geschreven, waarin hij hen die zich krachtig voelen om ouder alle omstandigheden mannen te blijven, hen die weten en doen wat zij willen, aanraadt naar Indië te gaan. In onze Oost-Indische Koloniën moet zich volgens den schrijver langzamerhand al meer en meer een middelstand van nijvere handwerks lieden vestigen, die nieuwe bronnen van welvaart opent al naar mate de wineten, op den handel en den groot-landbouw behaald, door na tuurlijke redenen minder worden. Door voorheelden toont de heer v. Z. aan dat in Indië voor een flink man uit de z. g. middelklasse werke lijk een goed stuk brood te verdienen is. Reeds vele oud-militairen zag hij er langzamerhand tot eer en aan zien geraken. Hoe er echter te komen? «De beste weg om in Indië te slagen zoo luidt het slot van het artikel gaat dóór het leger. Dit is reeds door veel anderen gezegd, doch het kan niet genoeg herhaald worden. Reeds gedurende den dienst tijd begint de ijverige werkman met verdienen en sparen, en is de dienst tijd om, dan kan hij zoo goed als zeker zijn, dat hij ruim en fatsoen lijk zijn bestaan zal vinden, zoo niet meer. «Nog altijd ontvangt het werfde pot met open armen ieder Neder lander die zich voor den kolonialen krijgsdienst aanmeldt, en in Indië zelt worden fatsoenlijke jonge man nen uit het vaderland ook in het leger meest op prijs gesteld!» Woensdag stelde de kapitein der Zwolsche nachtboot de politie te Amsterdam in kennis met een vreemd en droevig voorval, dat in den voor- afgeganen nacht aan boord had plaats gegrepen. Een jonge, hem onbekende vrouw was ter hoogte van het eiland Urk over de verschansing gesprongen en jammerlijk verdronken. Eenige kleedingstukken waaronder een fla nellen hemd gemerkt C. B., bene vens eenige toilet-artikelen vormen de nalatenschap Ier onbekende. Ki en Ëftiarig aan op den Haar lemmerdijk te Amsterdam, die een Hoeveelheid loog had ingenomen, o m zich van het lever te berooven, is naar het binnengasthuis vervoerd; zijn toestand is gevaarlijk. dat zij ze niet kon zien liggen. Toch was ik er niet gernst op. En er stond mij nog wat ergers te wachten. Zij had geene hand schoenen aangetrokken, en ging met inelkandergeschoven vingers voort; ik ging aan hare linkerzijde, en zag dat zij de ringen niet meer aan had. Die gouden ring, die tot dusverre een baak van hoop voor mij was geweest, was verdwenen. Het hart zonk mij in de schoenen. De zin was maar al te duidelijkin verband met hare woorden van gisterenavond was er geen misvatting mogelijk. Hoewel zij wist dat zij mijne vrouw was, was zij van dat juk niet gediend. Pauline voelde geene liefde voor mij. De waarheid, die uit de nevelen van 't verledene lang zamerhand tot haar doorbrak, zou haar niet gelukkig maken; nu zij zich herinnerde, wenschte zij weer te vergeten. De riDgen waren af gelegd, om mij zonder veel woorden - Op de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam geraakte gisteren ochtend een voorbijganger onder een door den storm vallenden boom. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Hij bracht een kind naar school, dat ongedeerd bleef. Ook een vasterdoek tegen nil en dank. Op het stoomschip As- trea, dat vier weken geleden van Amsterdam naar Koningsbergen ver trok, werd bij het vertrek de kat ver mist. Thans is het schip weder terug, en Dinsdagnamiddag, toen de lading er uit was en men in het ruim den kettingbak opende, kwam het poesje daaruit te voorschijn, levend en wel, doch mager. Het arme dier had dus vier weken zon der eten of drinken daarin opgeslo ten gezeten. Men begrijpt dat poes dadelijk goed bediend werd. Zekere B. v. B. is onder Hilver sum bekeurd wegens het nemen van wild uit strikken. Wel zette hij het op een loopen, doch werd door den jachtopziener, die op de Gooische stoomtram sprong, achterhaald. Gisteren nacht omstreeks 2 ure is het stoomschip Stella der Ko ninklijke Ned. Stoombootmaatschap pij, komende van de Middellandsche zee en bemand met 26 koppen, ge strand benoorden de pier te IJmui- den. Het volk is met de redding boot gered. Volgens gerucht zou het schip niet gevaarlijk zitten, doch de zee staat hol. Toen de Purmerender boot Dins dagmorgen Buiksloot gepasseerd was, viel een der helpers, zekere J. Groen, bij het opendraaien van de brug, te water en verdronk. Zijn lijk vond men een half uur later reeds drijvende. Bij Uitgeest, aan den langen dijk, is Woensdag middag de woning van C. van der Kommer algebrand. Te Heilo bij Alkmaar woedde Woensdagnacht een brand, waardoor drie woningen in de asch zijn gelegd. Vier huisgezinnen met een twintig tal kinderen zijn van dak beroofd. Uit vrees dat hunne netten door den grooten golfslag stuk geslagen zouden worden, waagden zich Woens dag twee Hoornsche visschers met een boot in zee, met het ongelukkig gevolg, dat het bootje omsloeg en zij verdronken. Te Den Helder kondigt een acro baat zich aan onder den hoogdra- venden titel van: «'sRijks geoc trooieerde Hercules!» Het te Nieuwediep gezonken En- gelsche fregat BramMelye zit thans met het achterschip tot den fokke- mast onder water, en zinkt nog steeds meer weg. Het lichten van het 3chip zal dus met zoovele be zwaren gepaard gaan, dat de goede uitslag van de daartoe aangewende pogingen zeer in twijfel mag wor den getrokken. Uit Tessel wordt geseind, dat de stoomboot Ada van Holland om assistentie heeft gevraagd. De sleep boot Hercules is derwaarts vertrok ken. Te 'sHage viel gisteren aan den Zuid-Oost-Buitensingel een 9-jarig knaapje, aan die gracht woonach- te zeggen, dat zij mijne vrouw niet kon zijn. Hoe kon ik nu spreken Het ant woord was al gegeven, voor de vraag nog gedaan werd. Zij zag, dat ik naar hare kleine hand keek, maar zij sloeg hare lange wimpers neer, eu z-ide niets. Ongetwijfeld hoopte zij, dat ik haar de moeite van een nadere verklaring zou hesparen. Als ik het van mij kon verkrijgen, was het misschien het beste, dat ik haar zoo spoedig mogelijk verliet om niet terug te keeren. Onstemd en troosteloos als ik mij gevoelde bij de gedane ontdekking zag ik ook weldra een groote ver andering in Pauline: zij was niet meer dezelfde. Er was iets tusschen ons beiden, dat den ouden vriend- schappelijken omgang in den weg stond, en dien tot weinig meer dan maatschappelijkebeleefdheid maakte. Schuwheid en afgetrokkeuheidstraal- den nu door in elk woord, in elke tig, in het water. Onmiddellijk sprong de heer J. Kemps Jr., mede aan den Z. O. Buitensingel wonen de, in het water, en smaakte de zelfvoldoening den jongen, hoewel met veel moeite, te redden. Gisteren ochtend is te 'sHage overleden, in den ouderdom van ruim 63 jaar, de heer W. C. baron Snouckaert van Schauburg, thesau rier des Konings en controleur-ge neraal over personeel, materieel en administratie der departementen van 's Konings hofhouding. Tengevolge van den hevigen storm is gisteren ochtend een gedeelte van den nieuw opgebouwden muur aan de zeezijde van het Badhuis te Sche veningen, benevens een gedeelte van de kap,binnenwaarts omgeslagen, terwijl een gedeelte van den ouden muur buitenwaarts instortte. Per soonlijke ongelukken hebben geluk kig niet plaats gehad. Door den storm, die gisteren woedde, werd eene branderij aan het Slootje te Schiedam voor een groot gedeelte van haar dak beroofd. Een paar hoornen aan den Rotter- damschen dijk werden ontworteld en kwamen in hun val terecht op de daken van een paar aangren zende woningen, die daardoor nogal schade leden. Nog op andere plaat sen werden hoornen uit den grond gerukt, terwijl vele panuen van de daken werden geslingerd en enkele schoorsteenen naar beneden stort ten. Persoonlijke onheilen kwamen niet voor. Woensdagnamiddag omstreeks 1 uur is uit de Maas nabij de fabriek van den heer Wilson, te Oud-Delfts haven, in vergevorderden staat van ontbinding gevonden een lijk, het welk later is gebleken dat te zijn van de vrouw van schipper G. v. Honstede, die ongeveer 3 weken geleden bij het zinken van hun scheepje het leven verloor. De wijzerplaten van de klok in den toren te Oud-Delftshaven zijn door den wind afgerukt. Op het stoomschip Leerdamlig gende aan de Stieltjeskade te Rot terdam, is een werkman tusschen- deks door een laadgat in het laad ruim gevallen, met het treurig ge volg, dat hij zijn linkerzijde brak. De duisternis had den man misleid. Twee schippers waagden het gis teren met eene praam vol lekzand nog de reis te maken van Vreeswijk naar Utrecht. Natuurlijk was de praam zoo diep geladen als maar eenigszins met mogelijkheid kon; het boord eene handbreedte boven water. Dat ging goed zoolang de golfslag van achteren kwam, maar aan den Bon- genaar begon het er leelijker uit te zien, want nu kregen ze de rol lers op zij. Al spoedig ging de eene golf na de ander er over heen, en de praam zonk. Het was gelukkig nog al dicht onder den wal, zoo dat de schippers met een forschen sprong aan land waren. Eene dienstmeid te Oldeboorn (Friesland) heeft zich bij een boer in Amerika verhuurd tegen een jaarlijksch loon van f 600 hoven gewone verpleging, terwijl boven dien de kosten van overtocht geheel vergoed worden. handeling misschien ook van mijn kant. Wij brachten den dag wel samen doormaar voor beiden moet de verhouding gegeneerd geweest zijnzoozeer was de verandering merkbaar. Ik ging dien avond te bedalles behalve gelukkig, De prijs, dien ik trachtte te winnen, ging mij voorbij, juist toen ik dacht dien gewonnen te hebben. Zoo verliepen er verscheiden da gen. Pauline gaf geen teeken, geen teeken althans, dat ik gunstig kon opvatten. Dat leven kon ik niet lan ger uitstaan. Priscilla, wier scherpe blik zag, dat de dingen niet in den haak warenwas mij vreeselijk kwaad op 't lijf, en zeide haar ge voelen zoo ronduit, dat ik begon te vermoeden, dat zij hare bedreiging reeds had uitgevoerd, en aan Pau line alles verteld had. Ik meende zelfs, dat de gedien stige praatzucht van het oudje oor zaak was van alles, door hare on- Een tapper te Renkum verkocht voor de som van f 400 zijn vergun ningsrecht, welke vergunning nu naar een der voornaamste hotels te Oosterbeek zal worden overgeplaatst. Men twijfelt zeer, of de bevoeg de autoriteiten aan dezen zonder lingen verkoop en overplaatsing wel hare goedkeuring zullen kun nen verleenen. Uil Oudeschild wordt van gisteren geseind Er zijn groote gaten in den zee dijk geslagen, en er bestaat gevaar voor doorbraak. Men poogt de gaten o. a. door middel van zeilen te stop pen. De 21 jarige dochter van de wed. de Wit, als dienstbode bij een land bouwer te Hoencoop werkzaam ge weest, wilde van daar haar kastje en verdere goederen tegen den laten avond afhalen om hij een ander in dienst te treden. Tengevolge van de duisternis ge raakte zij in de sloot voor de wo ning vau dien landbouwer; niemand heeft haar echter gehoord. Na veel zoekens werd zij den volgenden morgen levenloos opgehaald. Daar het plan bestond, Woens dag aan den oever hij Ellewouts- dijk een zinkstuk te gronde te doen gaan, waren daartoe den nacht te voren uit Ter Neuzen vijf met zink- steen geladen schepen daarheen ver trokken. Door den in den voormid dag van Woensdag sterk aan wak kerenden storm moesten die sche pen van daar terug. Drie mochten de haven van Ter Neuzen nog be reiken, echter met belangrijke averij bij twee daarvan; een werd bij Bor- sele op het strand geslagen en be kwam veel schade, zijnde de tjalk, bevaren door G. Visser, van Ter Neuzen; doch het vijfde schip, zijn de de tjalk, bevaren door M. Rauw, van VlissingeD, en waar aan boord zich mede bevonden zijne vrouw met 5 kinderen en knecht, denkt men hoogstwaarschijnlijk dat te gron de is gegaan, alzoo denkt meD, daar men aan het Pas van Ter Neuzen, bij Borssele, een gezonken schip heeft ontdekt, waarvan alleen het bovenste van den mast zichtbaar was. Uit Maastricht wordt gemeld: De Maas is onrustbarend wassen de. De stand is: 44.90. VandeBo- venmaas seint men was. De kantonrechter van H in Noord-Brabant, zal binnenkort moe ten beslissen, of het woord «liberaal» behoort tot de smaad- en scheld woorden, in het nieuwe Strafwet boek als strafbaar aangewezen. In Noord-Brabant geldt «liberaal» voor alles wat laag en gemeen is. Ie mand nu, die onlangs liberaal werd uitgekreten, liet daarvan proces verbaal opmaken. Te Harmeien is gisterennacht de hofstede, bewoond door den land bouwer J. van den Berg, geheel door brand vernield; alleen het bak huis, waarin een paard en twee varkens, is ongedeerd gebleven; ruim twintig stuks hoornvee zijn verbrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Tegen de vroedvrouw T., te Roer mond, is proces-verbaal opgemaakt wegens het verleenen van genees kundige hulp, met gebruikmaking van verloskundige werktuigen. tijdige openharingen. Hadde ik nog maar ééne week, of een paar we ken, tijd gehad, om het hart mijner vrouw te winnen, dacht ik, dan zou alles goed gegaan zijn. Ik begon te vermoeden, dat mijn bijzijn haar begon te hinderen, dat zij zich on gelukkig begon te gevoelen. Niet dat zij mij ontliep; integendeel: zij was even volgzaam als in dien tijd, waaraan ik nu bijna niet meer durfde terugdenken. Maar ik dacht, dat zij toch meer op haar gemak en ge lukkiger zou zijn, wanneer ik niet bij haar was. Ik besloot derhalve te vertrekken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2