Raat fler Gemeente Haarlem Uit Brouwershaven wordt van gisteren gemeld: Heden ochtend vermeende men van den vuurtoren te Westerschou- wen nog een mast van het stoom schip Rival op den Banjaard te zien, ofschoon door hooge zee en ver stopte lucht moeilijk iets te onder scheiden was. Eenige Winschoters, onder welke ook Geert Enting, straatmaker al daar kwamen Woensdagmiddag bijlangs de Bult, waar ook de gebr. Fr. uit Oude Pekela aanwezig wa ren, die aldaar den geheelen nacht hadden gevischt. Het schijnt, dat dezen op eene manier, die in de oogen van Enting meer dan laakbaar was, een jongeling, afkomstig uit Oude Pekeladie hen bij het visschen had geholpen, mishandelden. Nu trad E. als beschermer van den jongen op, doch hierover waren de gebroeders, vooral Jan en Johan nes, zoozeer gebelgd, dat een hun ner bij E. in de hoot sprong en hem in het water wierp.Enting, zwemmen kunnende, wilde zich nog zien te redden, doch nu kwam de andere van de heide genoemde broe ders om hem te weerhouden, door hem, naar men zeideeen paar stompen toe te brengen. Ziende in welke positie E. verkeerde, wilde S. Hazelhoff, arbeider aldaar, hem een haak reiken, doch ook hij werd daarin verhinderd door de gebroe ders Jan en Johannes F., die hem bovendien dreigden, zoo hij hulp bood, er ook hem te zullen inwer pen. Niettegenstaande dit echter moet H., toen hij zag dat E. zich zelf niet meer kon redden, eene laatste poging met eene boot in het werk gesteld hebben, dochhij zag hem ongeveer in het midden van de A. wegzinken. Als lijk werd E. weer opgehaald. Reeds spoe dig was de zaak ruchtbaar gewor den te Bellingwolde, en begaven zich de rijksveldwachter Hoeve en de gemeenteveldwachter Bleker naar de plaats des onheils, alwaar zij de gebr. F. direct aanhielden. In den namiddag togen ook de brigadier Prins en de gemeenteveldwachter Bakker, beiden van Winschoten, op weg, en zij keerden, na het opma ken van proces-verbaal, daar giste renavond ruim elf uur terug, de beide gebroeders gevankelijk met zich voerende, terwijl ook het lijk naar Winschoten werd gebracht. Te Groningen heeft zich eene commissie gevormd, die aan armen en minvermogenden, zonder onder scheid van godsdienst in aanmerking te nemen, dezen winter 3 maal per week warme en voedzame spijzen gratis zal uitreiken. Het gemeen tebestuur heeft voor deze nuttige corporatie een subsidie van f1800 toegestaan. Bij de fabriek De Nijverheid te Stadskanaal is Woensdag middag door den wind een gedeelte muur omvergeworpen. Een zestal werk lieden geraakte er onder, van welke twee erg zijn gekwetst. Voor het leven van één hunner wordt ge vreesd. GEMENGD NIEUWS. Door brand is de fabriek van Re- toux te Ferté-Macé (departement Orne) vernield. 600 werklieden zijn daardoor broodeloos. Omtrent de lift, die in den 300 meter hoogen toren op de ten toonstelling te Parijs in 1889 zal worden aangebracht, lezen wij het volgende De ingenieur Backman, wel be grijpende dat het publiek zich toch altijd met eenige vrees tot 300 M. zou doen ophijschen, tracht die vrees weg te nemen. Daartoe zal hij een kleineren to ren van 30 M. hoogte plaatsen op een druk verkeerpunt, b.v. in de Champs Elysées of in den Planten tuin. Deze toren zal in het voorjaar gereed zijn en eenzelfde lift hebben als de toren op de tentoonstelling. Dus zal het publiek zich geduren de twee jaren vóór de tentoonstelling vertrouwd kunnen maken met de lift en derzelver constructie, en zal er in 1889 geen vrees meer bestaan de lift in den toren van 300 M. te gebruiken. Succi is, na tien dagen vas- tens, even gezond en krachtig als altijd. Hij heeft Dinsdag 30 gram men van zijn surrogaat elixir inge nomen, die door scheikundigen met zorg onderzocht zal worden. Na de ontbinding van het comité van ge- neesheeren heeft men te vergeefs getracht Merlatti tot staking van zijn hongerkuur te bewegen. De bedreiging van hem desnoods met geweld voedsel te doen toekomen, had een zenuwtoeval tengevolge, dat, merkwaardig genoeg, verge zeld ging van een zeer aanzienlijke vermeerdering der krachten. Hij klaagt thans enkel over een weinig pijn in de beenen. Verscheidene leden van den Parijschen gemeen teraad, o. a. de dokters Chassaing en Nav.-.rre, hebben den zonderlin gen hongerlijder bezocht en zijn van oordeel dat diens toestand niet het miDste gevaar oplevert. De heer de Brazza ging gis teren te Bordeaux scheep naar zijn post in de Fran^che bezitting aan den Congo. Hij heeft sedert zijne terugkomst een jaar in Frankrijk doorgebracht en zich dien tijd ten nutte gemaakt, om een aantal Fran- sche fabrikanten in betrekking te stellen of bekend te maken met de kolonie aan den Congo. De kas van den algemeenen betaalmeester te Tours is bestolen voor eene som van omstreeks D/s millioen. Om te begrijpen hoe het mogelijk is, dat zulk een bedrag ontvreemd kan zijn, zonder dat de betaalmeester er de lucht van ge kregen heeft want met den dief stal ging er een lange tijd heen dient men te weten, dat er bij de kas voortdurend sommen gestort werden voor inschrijvingen op het Grootboek. Een der ambtenaren, met de administratie daarover be last, moet nu door valschheid in geschrifte of andere bedriegelijke handelingen, de zaak' zoo aangelegd hebben, dat het bedrog geruimen tijd verborgen kon blijven. Welken invloed de veenontgin- ning op de toeneming der bevolking in eene streek heeft, blijkt hieruit, dat de gemeenten Borger sinds 1830 met 242, Emmen met 390, Odoorn met 526 procent in zielental zijn vermeerderd, welke vermeerdering alléén is toe te schrijven aan den bloei der vervening, die in deze drie gemeenten bestaat. Zondag werd op de Spree, bij Berlijn, eene nieuwe electrische boot geprobeerd. De boot is ongeveer 4 meter lang en 1 meter breed en wordt gedreven door een dynamo machine, die met de schroef ver bonden is. De galvanische batterij, om den electrischen stroom op te wekken, kan 10 h 12 uren werken. Het vaartuig kan twee of drie per sonen bevatten en heeft een snel heid van 2 h 21/M. per seconde, dus ongeveer 28 mijlen per wacht (4 uur.) Groote stoombooten hebben slechts zelden die vaart. Prins Christiaan, de oudste zoon van den Deenschsn kroonprins, brak een rib en bezeerde zijn arm hij gymnastische oefeningen. Een zonderling en gelukkig zeldzaam proces is te Turijn gevoerd. Bij de politie aldaar waren drie beambten in dienst geweest, die een vreemde opvatting van hun beroep hadden. Dit drietal, bestaande uit den onder-brigadier Zinzani en de agenten Goriano en Pezzoni, maakten er hun werk van aan de herber giers, onder bedreigingen, wijn en hier at te persenzij gingen zelfs zoo ver, dat zij des nachts rustige burgers overvielen, hen in het ca chot wierpen en mishandelden. We gens deze feiten zijn deze vreemd soortige politiemannen veroordeeld: de onder-brigadier tot vijf jaren gevangenisstraf, de twee anderen tot drie en twee jaren. Te Genève werd een geheime drukkerij van nihilisten 's nachts geplunderd. Alle clichés werden vernield, alle manuscripten gestolen de kas werd niet aangeroerd. Men denkt, dat de Russische politie niet vreemd is aan het gebeurde. Een nieuwe soort van impre sario-zwendel. Te Mexico, waar twee concerten van Adelina Patti waren aangekondigd, had zich een persoon door middel van valsche aanbevelingsbrieven voor haar im presario uitgegeven en was ijverig aan het plaatsenverkoopen gegaan. Toen de politie argwaan kreeg en naar New-York telegrafeerde, was het te laat. De gauwdief was er met 30,000 dollars van door. De geschenken, voor den Paus bestemd, bij gelegenheid van zijn 50jarig priesterjubilé, groeien voort durend aan, zoodat reeds verschei dene zalen in het Yaticaan er meê opgevuld zijn. De commissie, die zich met de tentoonstelling heeft belast, zal eerst daags met de taak van het rang schikken een begin maken. De ge- heele Roomsche hiërarchie beijvert zich om deze tentoonstelling rijk en schitterend te maken; kardinalen, bisschoppen, prelaten en priesters van eiken rang sporen in alle lan den de geloovigen aan om op schit terende wijze hunne belangstelling in 's Pausen feest te doen blijken. De verzameling zal dan ook kost baarheden, kunstwerken en wonde ren uit alle werelddeelen bevatten. De Katholieke vereenigingen te Rome doen vooral hun best. Zoo zullen de gewezeu officieren van het Pauselijk leger den H. Vader een prachtigen inktkoker van zilver en goud aanbieden, versierd met een beeld van den aartsengel Mi chael, die satan den voet op den nek zet. De Napolitaansche Katho lieken zullen een gouden troon zen den, terwijl die van Lombardië, Ve netië en Piemont niet in de kost baarheid hunner gift voor hunne zuidelijke broeders onderdoen Alle Engelsche Atlantische stoomvaartmaatschappijen hebben de tusschendeksprijzen uit New-York oostwaarts van 20 tot 15 doilars verlaagd. De Red Star-lijn kondigt een dergelijke prijsverlaging aan voor Antwerpen. De Engelsche commissie van en quête naar de conflicten op de Noord zee heeft o. a. twee reeders van Lowestoft gehoord, die respectieve lijk verklaarden in den tijd van vijf jaren wegens het vernielen van netten door vreemde visscherlieden, 7 en 8 duizend gulden schade geleden te hebben. De politie te Manchester heeft zekere Arthur Foster, vroeger klerk hij een procureur te Birmingham, gearresteerd. Hij had voor 5000 pd. st. aan wissels nagemaakt. Men vond nog 4000 pd. st. in goud in zijne woning, behalve 300 pd. st. in bankbiljetten. tweede nmm DEI STATER-GENERAAL Zitting van 9 December. Ingekomen is een telegram van de heeren Suermondt en Van den Berg, berichtende dat de memorie omtrent de suikervoorstellen, vroe ger aangekondigd, den vorigen dag verzonden was. Met algemeene stemmen werden verschillende kleine wetsontwerpen aangenomen. Bij het ontwerp tot wijziging der Indische begrooting voor 1885 deelde de minister van Koloniën mede dat de gunstige koffieprijzen uitzicht geven op nieuwe voorstellen tot re geling der financieele verhouding tusschen Indiê en Nederland. De heer Corner Hooft wenschte regeling onafhankelijk van den fi- nancieelen toestand. De heer Keuchenius drong aan op nader onderzoek der beri-beri. Bij het onderwerp tot goedkeuring der hegrooting van het Domeinfonds voor 1887 drong de heer De Beau fort aan op het behoud van Staats domein. De heer Clercx wenschte herzie ning der wet op de jacht en vis- scherij en vroeg of het vischrecht in de Staatswateren naar vaste rege len verpacht wordt. De discussie over Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) is aange vangen. Door den heer Van Delden werd geprotesteerd tegen het Kon. be sluit waarbij een raadslid werd toe gelaten, nadat men de stemmen op den tegen-candidaat nietig had ver klaard, daar hij tusschen de her stemming was overleden. De heeren De Beaufort en Rut gers drongen aan op verandering der grensregeling tusschen Amster dam en Nieuwer-Amstei. De heer Oorver Hooft bestreedt de grensregeling van Amsterdam en Nieuwer-Amstei en drong aan op herziening der Wet op hondsdol heid. De heer Keuchenius drong op de bekende gronden aan op herziening der kiestabel voor de Grondwets herziening. De minister van Binnenl. Zaken verdedigde de beslissing ten aanzien van Hattem genomen, deelde mede dat eene grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstei nog niet is uitgemaakt en dat een ont- eigeningsontwerp voor de Vecht waterleiding te verwachten is. Herziening der kiestabel achtte de Regeering raadzaam noch voeg zaam, vooral met het oog op het lot dat de motie-Keuchenius in Maart jl. is ten deel gevallen. Gisterenavond werd de zitting voortgezet. VERGADERING VAN DEN VAN Woensdag 8 December 1886. Aanwezig 21 leden. De heer Kist nam bij afwezigheid van den Voorzitter dieus functie waar. Een rekest van den heer Tuber- gen tot verbetering van den toestand in de Zwanenburgerlaau werd na voorlezing gesteld in handen van B. en W. Het eerste der te behandelen pun ten betrof een verzoek van de Haarl. Tramway-maatsehappij om haar te ontlasten vau de verschuldigde re tributie en zij verzocht, indien zij al geen vrijdom van retributie kon ver krijgen, die dan op een vaste jaar- lijksche som te willen brengen in overeenstemming met hare bekrom pen middelen. B. en W. stelden nu voor, den termijn van vrijdom met zes jaren te verlengen, onder bepaliDg, dat dit besluit geacht wordt te zijn vast gesteld in 1884. De heer de Kanter kon zich niet vereenigen met het denkbeeld om de gelden, die de maatschappij sinds 1884 schuidig is, kwijt te schelden, ook was hij tegen eene verlenging van den vrijdom met 6 jaar. Hij achtte dit niet billijk. Wilde men de last eenigszins verminderen, dan gaf hij in overweging om den ar chitect en den gemeente-opzichter vrij te vervoeren, daar deze ambte naren vaak van den tram gebruik moeten maken. De heer Krelage betoogde de wen- schelijkheid om iets toe te geven, niet terug te komen op de vergeten termijnen en den vrijdom te verlen gen tot ulto December 1887; later wenscht hij echter ook van de stoom tram retributie te heffen. De heer de Kanter zag geen reden om 1887 er hij te nemen. De heer 't Hooft zou in 1887 slechts eene vrijkaart voor de amb tenaren wenschen. De heer Krelage wenschte beide denkbeelden in stemming te brengen. De heer von Reeken merkte op, dat, als men vrijdom verleent, de voorwaarde van eene vrijkaart van zelf vervallen is. De heer van Weel verklaarde zich buiten stemming te houden, omdat hij aandeelhouder is. De heer de Kanter stelde nu voor, de woorden «onder bepaling» enz. weg te laten, waardoor de verloo- pen termijnen invorderbaar worden. De heer Macaré achtte de bepa ling der heffing tegenover den stoom tram zeer moeilijk en zou dit liever eerst zien uitgemaakt De heer Bijvoet vroeg, waarom de retributiën sinds 1884 niet zijn ingevorderd. De Voorzitter antwoordde hierop, dat het eene gewoonte was gewor den, dat de Maatschappij vrijdom vroeg en verkreeg, en dat daardoor aan de invordering niet was gedacht. Het amendement van den heer de Kanter werd met 13 tegen 7 stem men verworpen. (De heer van Weel bleef buiten stemming.) Het amendement van den heer Krelage, om den vrijdom alsnog te verlengen tot Dec. 1887, mits de beide Maatschappijen zich verplich ten, aan den architect en den ge meente-opzichter over 1887 persoon lijk vrij vervoer over hare lijnen te verleeneD, werd daarop aangenomen met 18 tegen 2 stemmen. (De heer van Weel bleef buiten stemming.) Bij het voorstel van .B. en W., tot verkoop van boomen, vestigde de heer Stoel de aandacht der com missie op een boom aan hét Bolwerk en de heer Bijvoet op eenige hoo rnen bij de Melkbrug, die moesten worden opgeruimd. De heer Macaré achtte het ver keerd eenigen boom om het uitzicht weg te nemen. De heer Berkhout was weinig ingenomen met den regel boomen voor de Gasfabriek, waarop de heer Krelage mededeelde dat men van plan was er daarvan drie te vellen, om dan later de andere te doen vol gen. Er zou later tusschen deze boomen en de verdere aanplant beter verband worden gebracht, dan tot nu toe bestond. Bij de voorgestelde wijziging van de verordening op de heffing van bruggeld, uithoofde van de nieuwe Melkbrug, zag de heer Huetnietin, waarom nu weder nieuwe heffingen moeten worden vastgesteld. De Voorz. meende, dat zulks noo- dig is overeenkomstig hetgeen de Raad omtrent de andere bruggen heeft bepaald. Het voorstel werd aangenomen tegen de stem van den heer Huet. Een voorstel van B. en W. tot het uitvoeren van eenige riool- en straatwerken werd aangenomen. De heer de Kanter merkte hierbij echter op, dat eeu gedeelte dezer werken tusschen de Zijlstraat en de Jacobijnestraat niet mag worden betaald uit de gelden van de lee- niug, als zijnde geen nieuwe aanleg. De heer Huet voegde hierbij het eerste gedeelte van de Kraaienhor stergracht, waarop de heer de Kan ter voorstelde de som, die voor den aanleg van publieke werken is aan gevraagd, uit dien hoofde met f 2000 te verminderen. Dit amendement werd aangeno men met 17 tegen 4 stemmen. LETTEREN EN KÜN8T. Giuseppi Verdi scbrïj ;t de Italiaansche correspondent der //N. R Ct." is thans in zijn 73ste jaar en toch staat hem, naar het schijnt, nog een groote triuml te wachtenB Immers van zijn nieuwe opera, //ütello', die vermoedelijk wel zijn zwanenzang zal wezen, vertellen de ingewijden wonderen. Wat daarvan nu blijken moge, zooveel is zeker, dat de uitgever Ricordi den componist de partituur voor 100,000 lire heeft afge kocht, terwijl Yerdi bovendien de helft zal genieten van hi tgeen door theaterdirecteuren in Italië en in het buitenland voor het recht van opvoering zal worden betaald. Dat dezo laatste bepaling den ^maestro" gcene windeieren leggen zal, valt reeds hier uit op te maken, dat het Scala-theater te Milaan, alleen voor het recht van opvoering van //Otello* in het huidige seizoen, 30,000 frs. betaalt, terwijl het Constanzi-theater te Rome zich verbonden heeft om voor mins tens tien opvoeringen 20C0 frs. per avond te betalen. Reeds nu wordt er voor een stoel in het Scala-theater, tegen den avond van de eerste opvoering, 200 frs. geboden. Bij den uitgever Gouda Quint te Arn hem, verschijnt eene Iiollandsche vertaling van vOorlog en Vrede//historische roman van Leo Graaf Tolstoï, Het boek is naar de Franechc en Duitsche vertalingen vertaald door mej. Titia van der Tuuk en van een inleidend woord voorzien door Gerard Keller. In de „Gids" van Juli jl. wijdde de heer J. H. Hooijer aan dit werk eene hoogst waardeerende studie, terwijl de heer Cd. Bus ken Huet in het tijdschrift //Nederland* dit werk met groote ingenomenheid besprak. Aanbeveling zal dus verder wel overbodig zijn. MARKTBEKISITB, AMSTERDAM, 10 Dcc. Da prijzen der Aardappelon war»» al» voiarV. Friösche Dokkumer Jammen f2.50 a 2.70, dito Fraueker f 2.40 a 2.50; dito Engelsche 1.80 a 1.90; dito Hamburger f2. a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f2 80 a 3.40; dito Flakkeesche f2.80 a 2.90; dito Blauwe f 2.70 a 2.7&; Geld. Blauwe f 2.90 a 3. dito Kralen f0. - a 0. Pruisische Ham burgers f 2.60 a 2.70; Duin Zand f 3.a 5.Friesche Champions fl.70 a 0. Saksische Jammer, f 0.a 0.Pruisische Roode f 1.80 a 2.10, Maastrichtsche Roode f2.30 a 2.40, Frieecke Hamburger f0.a 0.—, Groninger Turken f 1,60 a 1.70. Zeeuw- sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 rersche ladingen. Koffie. Afgedaan 433 bn. Macasser (Bon- thain) ex Ernestine" en 92 bn. Java W.-L B alhier gedopt (Kroewoek) ex //Prinses Marie'. Suiker. Biet iets stiller, Geraffineerd prijs houdend. Katoen stijgende. Jan. 281/-! ct. Febr. 28l/s et.. Maart 283/< ct. April 29 ct. Mei 29et. Levendigen omzet, sluit met koopers tot de hoogste noteeringen. Tin vast, onveranderd. Petroleum flauw gestemd. Loco f 8.20 E. Dec. f8.15 E. Jan. f 8.15 E. Febr./Maart f 8.05 E. Consumtie f9,50. Tarwe op levering onveranderd, Mei f 220. Noteering van de Commissie voor deu •raanhandel. Rogge op levering iets lager, Maart f126, 125. Noteering van Me*.ne Tbole. Koolzaad Raap en Lijnolie zonder handel. Zaandam, 8 Dec Heden waren alhier ter markt aangevoerd 16 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 28.—, en middelbare f beiden per 50 kilogr. SöïsledsïR, 10 Dec. Moutwijn f 7 25 Jtma- rer f 12.75, Amat. Pro«f f14 25, Spoeling i 1.90, id«ra door do Schiedam scha Spoeling- Voreeniging f S.—

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3