ALGEMEEN OVERZICHT. allerlei vormen. Voor hen is die tijd, zijn die lange avonden de slechtste van het geheele jaar, want evenals Maria de Medici, eens koningin van Frankrijk, maar later bannelinge, zijn ze soms verplicht bij gebrek aan vuur, licht en voedsel het bed reeds vroegtijdig op te zoeken, om door den slaap honger en koude te vergeten. Gelukkig, dat er zoo veel weldoende menschen, zooveel liefdadige en philanthropised instel lingen zijn, die dan doen, wat zij kunnen, om den nood te lenigen. S*. Goblet heeft de onderhandelingen bijna beëindigd. De volgende samen stelling is heden in het officieele Fransche blad verschenen: pre mier, binnenlandsche zaken en eere- dienst, Gobletbuitenlandsche zaken, De Courcelles; financiën, Dauphin; onderwijs, Buredeau; justitie, Sar- rien; oorlog, Boulanger; posterijen, Granet; koophandel, Lockroy; open bare werken, Millaud; landbouw, Ricard. Het toewijzen van deze laat ste portefeuille is nog niet zeker. In de telegrammen uit Weenen wordt gemeld, dat de Bulgaarsche deputatie aldaar nog wacht op nieuwe officieele instructiën. In eene har telijke samenkomst met de deputatie heeft graaf Kalnoky verklaard, dat Bulgarije en de nieuwe vorst op den steun van Oostenrijk konden reke nen. Hij gaf aan de deputatie den raad ook bij Lobanoff een bezoek af te leggeD, doch aangezien er offi cieus was te kennen gegeven, dat de Russische gezant haar niet mocht ontvaBgen, heeft zij aan dien raad geen gevolg gegeven. De Oosten- rijksche Regeering heeft vergunning verleend voor het vervoer van wapenen en ammunitie van Bul garije over Oostenrijksch grondge bied". Dientengevolge zullen er eerst daags 50 stuks zwaar geschut, drie bergbatterijen, 30,000 kilo buskruit en 500,000 kardoezen naar Sofia worden getransporteerd. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat aldaar op last der Russische Regeering graanpak- huizen tot kazernes worden inge richt voor 75,000 man, die er in garnizoen zullen worden gelegd, met het oog op mogelijke gebeur tenissen in het voorjaar. In een officieel communiqué zegt de regeering, aansluitende aan de circulaire nota betreffende de resultaten der zending van generaal von Kaulbars, dat zij aan bare meeniug vasthoudt, dat het slechts eene onbeduidende minderheid is, welke in Bulgarije zich van de re- geeringsmacht heeft meester ge maakt, en dat het land, hetwelk in stoffelijke en zedelijke welvaart toe nam, alleen door de revolutie van Philippopel in de gevaarlijkste avonturen gestort is. De regeering, op den grondslag staande van het Berlijnsche verdrag, streeft er naar Bulgarije blijvend te bevrijden van den op land en volk geoefenden druk en de wettelijke orde te her stellen. Vreemd aan alle eigenbe langzuchtige bedoelingen, zal de regeering zich met geene combina tie kunnen vereenigen, welke,slechts onder een vernis van wettelijkheid, feitelijk niet anders dan de bestaan de abnormale toestanden zou beves tigen. heen. Men had er een schoon uit zicht over de rivier, die door de vallei kronkelde, en op ds heuvels aan de overzijde. Ik vertoefde er gaarne. Hier had ik uren lang met Pauline zitten praten. In mijne droomen had ik daar lucht gegeven aan de woor den van liefde, die ik eerlang voor haar hoopte te ontboezemen. En hier zou ik haar nu voor altijd vaarwel zeggen Toeu ik aan de open plek kwam, was ik alles behalve blijmoedig ge stemd. Ik ging op den afhellenden grond liggen, en richtte mijne blik ken naar het pad, waarlangs Pau line komen moest. Ik liet mijn hoofd rusten op een omgevallen boomstam. Een zachte wind ruischte door het gebladerte. Aan den voet van den heuvel hoorde men het zachte mur melen van de rivier. Een paar witte wolken dreven langzaam over mij heen. Het was een schoone morgen, hij wekte poëtische mijmeringen in De Standard meldt van den 9den dezer van Madera, dat volgens al daar ontvangen berichten, een Ara bisch slavenstation bij de Stanley- watervallen van den Congo is ver overd, waarbij één blanke gedood werd. f?s fs,t w TIJ! tol r ft I'ê ia l I ïda I li. 4 ia L>s 13 Haarlem, 11 December 1886. De kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, lettende op eene missive van de commissie uit de Tweede Kamer tot het houden eener enquête betreffende de werking en uitbreiding der wet op den kinder arbeid en naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen, richt tot de besturen van alle in deze ge meente bestaande Werklieden-, Bouw- en Vakvereenigingen enz. de uitnoodiging om vóór of uiter lijk op 20 December e. k. aan het adres van baren secretaris, den heer G. Petri, wonende Zijlstraat no. 39, eene opgave te zenden van één of meer werklieden met vermelding van beroep en woonplaats welke bij de enquête zouden kunnen wor den gehoord. Van alle artikelen is zekerlijk een mooi en precies horloge als kerstgeschenk het best aan te be velen. Het duurt een menschenleven, heeft immer zijn waarde, en com bineert het nuttige met het schoone. Wij kunnen de wereldberoemde Remontoirhorloges van de Conkling Manufacturing Company, die op de eerste wereldtentoonstellingen met de hoogste prijzen bekroond zijn geworden en die in ons nummer van heden geadverteerd zijn, de bij zondere opmerkzaamheid onzer lezers aanbevelen. Wij verzoeken bij be stelling op te geven dat de lezer de advertentie uit ons blad gezien heeft. Gisteren is een paard met kar van de gemeente-reiniging alhier, nabij de Kleine Houtbrug achter uit in den Gasthuissingel gereden. Beiden waren echter spoedig op het droge gebracht. Persoonlijke onge lukken hebben hierbij niet plaats gehad. Gisteren namiddag is in het Zuider-Buitenspaarne onder de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude gevonden, in een Bpanendoos, het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Door den Commissaris des Konings in de provincie Noord-Hol land zijn tot zetters voor 's Rijks directe belastingen benoemd de vol gende heerenrte Beverwijk G. Meijer, te Graft J. van Tiel Cz., te Oud- karspel A. Halff, te Schellinkhout IC. Teusen ICz., te Velsen W. J. H. La Lau, te Watergraafsmeer D. Martens, te Wormerveer P. Ruyter Dz., Ie Zandvoort J. van der Mije. Een transport O. I. militairen, sterk 36 man, dat uit Indië per stooms ffiip Prins Hendrik naar het vaderland terugkeerde en op de Voorwaarts was overgescheept, is Donderdag te half een van Velsen per sleepbootje te Amsterdam aan gekomen. Het trangoort stond onder leiding van den adjudant-onderoffi cier Mantjose. Een marinier en een Afrikaansch soldaat werden onmiddelijk per bran card naar het hospitaal vervoerd; de eerste wegens verlamming in de beenen, de laatste wegens verwon ding door een vijandelijke kogel in het been. Op 12 December zal te 's-Her- togenbosch eene vergadering worden gehouden van wielrijders uit Noord- Brabant, ter behandeling van het voorstel, om een wielrijderskring op te richten, die op de volgende grond slagen zou rustena. het bevorderen van het wielrijden in Noord-Brabant door het uitschrijven van wedstrijden, uitreiking tan medailles enz; b. het lidmaatschap van het Algemeen Nederlandsch Wielrijdershond ver plichtend te stellen en dat Bond door geldelijke bijdragen zooveel mogelijk te steunen. Ia De Standaard en in De Tijd vind men een artikel opgeno men over de verdedigbaarheid van mij op, en daar Pauline nog altijd niet kwam, en ik in twee, drie nachten bijna niet geslapen had, schoten mij, de oogen dicht, en voor een poos vaagde de slaap al mijne beslommeringen en teleurstellingen van mij we;'-. j {Wordt vervolgd v Nederland, onderteekend Claudius. De schrijver doet uitkomen dat zoowel de legerorganisatie als de garnizoensindeeling zelfs aan beschei den eischen niet voldoen. Komt Nederland eens in de noodzakelijk heid zich tegen een buitenlandschen vijand te verdedigen, dan zou alles aankomen op het snel bezetten der posten in de linie van verdediging. Bij de tegenwoordige indeeling is die snelle bezetting onmogelijk. Voigens Claudius zouden wij, voor hetzelfde geld dat nu aan het leger wordt besteed, indien een verstan dig, energiek man aan het hoofd van het departement van oorlog stond, de kans kunnen erlangen, met gegronde hoop op den goeden uitslag de verdediging van het va derland te aanvaarden. Scherp keurt Claudius het beleid at van den tegenwoordigen Minis ter van Oorlog, «die nu weder bijna vier jaren aan het hoofd van het departement staat (en) in al dien tijd geene enkele ernstige verbete ring voorstelde». Bij de lijkschouwing van den Zaterdag te Haarlemmermeer ver moorden jongeling J. J. Mennes is gebleken dat de steek met het bijzonder scherpe mes eene snede van 17 cM. diepte in de linkerzijde heeft veroorzaakt, ten gevolge waarvan de lijder doodgebloed is. Woensdag is het lijk te Haar lemmermeer ter aarde besteld. De medeverdachte H. P., die voor- loopig weder op vrije voeten was gesteld, bevindt zich wegens zijn toestand onder geneeskundige be handeling. Wanneer thans in het Nieuwe- diep oorlogsschepen in de haven manoeuvreeren of zelfs maar ver halen, wordt van het havenkantoor eene roode, en dadelijk daarop van het havenhoofd een blauwe vlag gehesch»n. Dan staat de scheep vaart stil; geen enkele stoomboot, geen visschersvaartuig komt uit of in de haven. Aan de veiligheid der verschil lende partijen kan dit bevorderlijk zijn; maar de vraag doet zich voor, of de haven-autoriteiten het recht hebben met hunne vlaggen aldus de vaart te sluiten. De Gemeenteraad van Uithoorn heeft besloten een tweede najaars veemarkt aldaar te houden en wel veertien dagen na de eerste najaars veemarkt, welke gehouden wordt acht dagen na de in October te Woerden invallende veemarkt. Eene verpleegde nit het R. -IC Wees- en Oudeliedenhuis op de St.- Jacobsgracht te Leiden, die Donder dag uit wandelen was, werd plot seling ongesteld. Met eene vigilante naar genoemd gesticht gebracht, ontwaarde men, daar aankomen, dat de levensgeesten haar reeds ver laten hadden en slechts een lijk zich in het rijtuig bevond. Uit Leiden wordt gemeld: Men zal zich herinneren dat voor eenige maanden het schenden van eene teekening langs de trap van bet Leidsche academiegebouw eenig gerucht maakte. De dader bleef on bekend en men onderstelde dat het wel een student kon geweest zijn. Gelukkig is dit gebleken niet waar te zijn. Eene half simpele juffrouw, die meermalen zwerftochten door het gebouw hield, is de ontoereken bare bewerkster geweest van de "srminking. We hebben indertijd gemeld, dat de heer Victor de Stuers de teeke ning zou herstellen. Dit is eergiste ren geschied. Maar niet alleen werd d>. geheel uitgewisehte voorstelling van df,u naar Leiden vertrekkenden zoon opnieuw geteekend, maar ook alle andere bekeningen, die onder den tand des tijds en de onhandige stokken der voorbijgangers geleden hadden, werden in vorige frischheid hersteld. Zelfs teekende hij in het «Zweetkamertje» nog een knap vrou wenkopje, als beeld van «het eeuwig schoone». De heer De Stuers zij er van overtuigd, dat zijne welwillend heid en kunstvaardige hand beiden op hoogen prijs worden geschat. Gisteren morgen zijn door de politie te Leiden in eene herberg aangetroffen, en vervolgens naar het politie-bureel geleid drie kwartjes vinders, uit Amsterdam. Een der militairen, die Zaterdag il. in Den Haag beiast was, behulp zaam te zijn bij de pakketverzen ding ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, waande zich blijk baar nog in de theoriekamer in de kazerne, want toen een beambte aan hem vroeg: «Hoeveel pakken heb je?» kreeg deze ten antwoord: «Drie. Groot tenue! Marsch tenue! Klein tenue eu een witte broek!» Van de drukte in de jongste St. Nicolaasdagen beeft een sluwe op- lichtster, een 12 h 13jarig net ge kleed meisje te Rotterdam, behendig partij getrokken.Zij ging hier en daar in winkels, kocht een kleinigheid en bleef dan wachten. Als de win kelier haar om geld vroeg, ant woordde zij een gulden gegeven te hebben en te wachten tot men haar geld van den gegeven gulden zou teruggeven. Om den winkelier nog meer in twijfel te brengen, had zij eenige guldens in haar hand. Bleef de winkelier weigeren, het verlangde geld te geven, dan ging zij ten slotte schoorvoetend weg. Een dienstbode, nog niet lang te Rotterdam woonachtig, moest Za terdag een pakje naar het postkan toor brengen, doch niet goed den weg wetende, vroeg zij in de Meent aan een vrouwtje dat ook met een pakje gewapend was, hoe of zij déér kon komen, «Ga maar met me meê, kind, ik moet er, helaas, ook heen!» kreeg zij ten antwoord. De meid gaf daar gevolg aan, doch kwam spoedig tot de overtuiging, dat de oude ziel haar niet begrepen had, want beiden stonden weldra voor de bank van leening. Gisteren morgen, kwam het stoomschip Ingerid van Rotterdam, opstoomende naar Dordrecht, bene den 's Gravendeel bij het stoomge maal London in aanvaring met het tjalkscbip van schipper Mulder van Puttershoek, geladen met steenen en pakhooi. Het tjalkschip is on middellijk gezonken. Tot de St. Nicolaasverrassingen van dit jaar behoorde voor een win kelier te Utrecht ook de omstandig heid, dat de vloer van zijn wel voorzien winkeltje wegzonk en vaten met ingemaakte groenten, klompen, turf, hout, aardewerk, kruideniers waren enz. in den kelder terecht kwamen. Een paartje uit Amersfoort, dat ongeveer drie weken geleden aan den ambtenaar van den burgerlijken stand zijn wensch kenbaar maakte om in het huwelijksbootje te stappen en dan ook in ondertrouw werd opgenomen, is Woensdag den voor het huwelijk bepaalden dag niet in den echt vereenigd. Op 't laatste oogenblik scheen de 28-jarige jonkman er niet veel zin in te hebben zijn 50-jarige uitver korene naar het echtaltaar te ge leiden en hij liet ze eenvoudig zitten. Ze wacht dan ook nog steeds. 'tls overbekend, dat de Breda- sche Gemeenteraad een grappige Gemeenteraad is, waartoe ook de geachte voorzitter het zijne bedraagt. Jammer evenwel, zijn de grappen niet altijd van onschuldig allooi. Allerminst was dit zeker het geval met een grap in de zitting van 4 Dec. jl. Mededeelende, dat de heer J. F. de Booij hem een bezoek had gebracht, om te vragen, of hij, zoo er bezwaren mochten bestaan tegeu zijn aanstelling als makelaar in alle vakkenten minste in het vak «roe rende goederen» als makelaar zou worden aangesteld, merkte de voor zitter het volgende op: «Of hier onder ook blanke slavinnen bedoeld worden, waarover in de Tweede Kamer zoo dikwijls discussie wordt gevoerd, is mij niet gebleken.» Dat loopt naar onze bescheiden meening, zelfs voor den Bredaschen Gemeenteraad, wel een beetje de spuigaten uit. In plaats van er over te lachen, ware het voegzaam ge weest, den geachten voorzitter te doenopmerken, dat zulke «grappen», op zijn zachtst, ernstige onbetame lijkheden zijn. {Tijd.) In storm en regen hield de brand weer te Yenloo Donderdag eene oefening met eenen nieuwen red- dinszak, vervaardigd uit zeildoek en ruim 13 M. lang. Deze zak is bestemd om personen uit bovenver diepingen van brandende perceelen te redden, die door het vuur of wegens andere oorzaken geen uit weg meer voor levensbehoud kun nen vinden. Op de derde verdieping van het stadhuis werd gemelde zak, waar aan een paar houten bevestigd zijn, in een oogwenk met een touw naar bovengehaald en bevestigd, waarna een 25 tal personen door den lin nen koker in een oogenblik naar beneden schoten om behouden op den vlakken grond uit te stappen. Op verschillende plaatsen in dien zak kunnen nog kleppen openge maakt worden, om bewusieiooze personen daaruit te redden. De proef is uitstekend gelukt. De heer H. A. de Yos, gewezen adjunct-directeur van het gesticht Veenhuizen No. 1, heeft zich op nieuw tot de Tweede Kamer gewend, met het verzoek, alsnog wel te willen doen instellen een onderzoek naar den toestand van onderwerpe- lijke Rijksgestichten tijdens adres sant daar werkzaam was, en naar de handelingen van den inspecteur, den directeur en de onderdirectrice. SEMENGD NIEUWS, De Liberal meldt dat de ban kiers en handelaren te Barcelona, wegens de aanhoudende diefstallen van brieven, zonder dat de daders ontdekt worden, het plan hebben opgevat om een particulieren post dienst op te richten, waarbij echter voor alle door deze onderneming te vervoeren brieven het port aan den Staat zal worden voldaan. De Madridsche correspondent van de Times bericht dat ook de ban kiers aldaar gezind zijn tot dezen postdienst toe te treden. De minister van binnenlandsche zaken, meldt hij verder, heeft on derzoekingen ingesteld, en daaruit is gebleken dat de dieven goed georganiseerd zijn en ook in betrek king staan met het buitenland. Het schrift op de gestolen adviesbrieven, wissels, enz. wordt door scheikun dige middelen uitgewischt, behalve de onderteekening, en daarna wor den valsche adviezen, wissels, enz. ingevuld. Uit Londen wordt gemeld: Gisteren morgen vroeg is het schip Mexico uit Hamburg in den Mereey-mond gestrand. Drie red dingsbooten uit Southport, Lytham en Saintannes, gingen, onder nood- weder, tot redding uit. De booten uit Sjuthport en Saintannes zijn omgeslagen; van de bemanning wer den er slechts 9 gered, 21 zijn er verdronken. De boot uit Lytham slaagde er in de bemanning der Mexico op te nemen. Dépêches uit New-York mel den zware sneeuwstormen, die aller- wege bet spoorwegverkeerstremmen. Te Chalon-sur-Saone zijn twee geheime werkplaatsen voor de ver vaardiging van 15 centimes-postze gels ontdekt. De zegels waven zoo bedrieglijk nagebootst, dat zij van de echte uiterst moeilijk te onder- derscheiden waren, doch daarente gen zeer slecht gegomd. De alge- meene klacht hierover leidde de post administratie tot een onderzoek, waaruit de vervalsching spoedig bleek. Door ijverige nasporingen kwam de politie vervolgens tot de wetenschap, dat de valsche postze gels uitsluitend afkomstig waren uit een sigaren-depot te Parijs en aldaar aangevoerd werden door twee net gekleede dames. Hierop volgde de arrestatie der beide, die nog in het bezit gevonden werden van een aanzienlijken voorraad nagemaakte zegels, en toen zij verhoord werden, al zeer spoedig door den mand vie len. TWEE0E KAMER IIR SÏATEN'SENERAAL In de avondzitting der Tweede Kamer van Donderdag, bleef bij het voortgezet debat over Hoofdstuk Y der Staatsbegrooting de heer Rut gers nader aandringen op grensre geling tusschen Amsterdam en Nieu- weramstel. De Minister verklaarde dat hij alleen de zaak verder zou onder zoeken. Door den heer Beelaerts werd aangedrongen op gelijkmatige toe passing door de verschillende ge westelijke besturen van de bepalin-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2