Het smokkelen neemt op onze oostelijke grenzen hand over hand toe, naarmate het werk opraakt. De smokkelaars worden bij hunne le veranciers (van «spruut» of foezel) goed onthaald. Troepen van twaalf man zetten zich aan tatel, waar flink wat te schaften valt, waarna ieder zijne «vracht» opneemt en goedschiks, kwaadschiks de grenzen weer zoekt over te steken. Zoo doende wordt er geen tiende gedeelte «aangehaald» van hetgeen behou den in het lieve vaderland wordt ingevoerd. Een 18-jarige knaap te 's-Heer Arendskerke zou met een oud ge weer, dat geladen was, op vogels schieten. Het geweer sprong in stuk ken en een deel er van trof hem aan het hoofd. Zwaar gewond werd hij naar binnengebracht; zijn toe stand is niet zonder gevaar. Twee inwoners van Waddinks- veen, verdacht van verschillende diefstallen van konijnen, hebben, na in een verhoor hun schuld te hebben bekend, de wijk genomen naar Amerika Uit Delfzijl wordt van 10 Dec. gemeld: Heden middag kwamen hier binnen met de Fr. Hatterkapitein Van der Kleij, vijf man ekwips en de loods, die vóór twee dagen schipbreuk leden bij den orkaan, die bet schip, met haver geladen voor Engeland, aangreep en deed zinken. Dien zelfden dag had het schip, uit Groningen afkomstig, alhier de haven verlaten en was nog niet buitengaats, toen het zonk 48 uren heeft de ekwipage in den mast doorgebracht, totdat heden de Fr. Haller de verkleumde manschap pen opnam en alhier binnenbracht. sebgd nieuws, Het hof van Keurne (België) heeft twee heeren van Boulogne, die op Belgisch grondgebied duel leerden, zonder eikander te verwon den, elk tot 300 francs boeten ver oordeeld. Eeu zekere Emile Tousset heeft in het bosch van Orleans een avontuur op de jacht gehad. Hij kreeg een groot wild zwijn onder schot, doch wondde het dier slechts. Het woedende dier wierp zich op hem en kwetste hem aan de dij. Een zekere Dubois kwam zijn vriend ter hulpe, doch werd ook aan de dij gewond en de twee mannen hadden moeite zich tegen het zwijn te verdedigen, toen een derde jager, Laroche, het met een welgericht schot doodde. Onder den titel «Manuel de struction Nationale» is dezer dagen in Frankrijk een niet onbelangrijk vlugschrift verschenen, waarop van onderscheidene kanten de aandacht wordt bevestigd. In verband met de binnen kort te behandelen leger- wet, wordt daarin gewezen op het feit, dat in den oorlog van 1870 het leger moreel en in getalsterkte groo- tere verliezen heeft geleden tenge volge van de lichamelijke zwakte der mannen, dan door de vijande lijke kogels. Niet minder dan 330,000 man waren niet in staat de ver moeienissen van den oorlog te ver duren, en werden ziek of' stierven. Deze ziekten veroorzaakten veel last; zij vulden de hospitalen, dikwijl ten koste van de gekwetsten, wien het meermalen aan de noodige verple ging ontbrak, of wel zij werden op weg achterblijvers, hetgeen uadee- lig werkte op het moreel van den troep, en vielen dan later op ge makkelijke wijze in handen van den vijand, die ze zonder slag of stoot krijgsgevangen maakte. Met het oog op deze vreeselijke les, wil de schrijver de kracht van het leger, dus van de natie, ver- hoogeu door alle jongelieden bens den de 20 jaren te verplichten, zich te oefenen in het gebruik der wa penenen in het afleggen van groote marschen. Door die oefeningen zou hunne gezondheid gebaat, hunne lichaamskracht vermeerderd,en daar door de kracht der latere mannen en bij gevolg die van het leger en van Frankrijk belangrijk v-rhoogd worden. Te Lycra is in hechtenis ge nomen zekere Goguet, oud 38 jaren, die onder niet minder dan 19 ver schillende namen voor 300,000 francs had opgelicht; 15 maal reeds was te vergeels bevel tot inhechtenis neming gegeven. Een toeval bracht de politie op het spoor. Bij het Fransche leger zullen de lanciers weder ingevoerd worden. Generaal Renaux-Morlière is, na een ernstige studie van de zaak ge maakt te hebben, tot de conclusie gekomen, dat de lanciers onmisbaar zijn om dezelfde diensten in oorlogs tijd te bewijzen als de uhlanen bij het Duitsche leger. Het is thans voor de achtste maal dat de lanciers afgeschaft en weder in eere her steld zijn. De beeldhouwer Baflier, die, gelijk wij reeds in het Overzicht van ons nummer van Vrijdagmeldden, den afgevaardigde Germain Casse Don derdag met een dolk trachtte te vermoorden, liet hem door een briefje weten dat hij hem verlangde te spreken. Germain Casse verliet hier op de vergaderzaal en begaf zich naar de wachtkamer van het paleis Bourbon. Zoodra Baffler hem daar zag komen, wierp hij zich op hem, uitroepende«Ik ben Baffler, beeld houwer; ik kom om een verrader te straffen.» Hiermede wilde hij zeggen dat Germain Casse ontrouw was geword en aan zijn verkiezings programma. Germain Casse, achteruit sprin gende, riep: «Moord, moord!» Te gelijkertijd greep hij den dolk, die den aangevallene maar even aan den onderbuik geraakt had. Twee afgevaardigden Clovis Hugues en Simyan, die insgelijks in de wacht kamer waren gekomen om bezoe kers te spreken, waren middelerwijl toegeschoten en konden Germain Casse hulp bieden. Clovis Hugues greep den moordenaar bij het baar en Simyan bij den arm. Spoedig waren nu ook dienstdoende beambten toegesneld, die, geholpen door het publiek, zich meester maakten van Baflier. De moordenaar is groot van ge stalte en forsch van lichaamskracht. Hij stelde zich te weer als een be zetene; zoo Germain Casse mm der kracht bezeten had, zou hij den dolkstoot niet hebben kunnen af weren. Bij het grijpen van het wa pen werd hij aan den rechterhand gewond. Baffler heeft voor twee jaren een door hem vervaardigd beeld vai Marat naar den Salon gezonden. Eene tweede medaille is hem daar voor te beurt gevallen. Een bewijs, dat de veldmaar schalk Graaf Moltke bij de Duit echers zeer gezien isblijkt wel daaruit, dat, toen zich Donderdag' jl. het valsche gerucht omtrent ziju plotselinge ongesteldheid verspreidde de Berlijnsche dagbladbureau's be stormd werden door menschen, die kwamen vernemen, of er extra bul letins waren uitgegeven. Toen de grijze krijgsman 's mid dags uitreed, werd hij door de me nigte op straat met toejuichingen begroet. Omtrent den bekenden Lieb- knecht, deelt de Norddeutscke Allg. Zeilung het volgende mede: «In een brief uit New-York ver telt Liebknecht, dat hij de ter dood veroordeelde anarchisten te Chicago de gevangenis bezocht en hen voor onschuldig houdt, waarom de arbeiders alles zullen doen om de veroordeelden van de galg te red den. Als Duitscher achtte hij zich te hoog, om Duitschers tegen de Re geering op te zetten. Hij verklaart dit niet te hebben gedaan. Wanneer evenwel de dag des strijds gekomen zal zijn, verklaart hij, trots zijn 60jarigen leeftijd, als een jongeling te zullen strijden voor zijn partij.» Bij een voorstelling in het cir cus Carré te Müns er viel een paard, bij het springen over een plank en brak den nek, zoodat het dier op de plaats dood bleef. De berijderes werd slechts licht gekwetst van on der het dier gehaald. Een Münchener industrieel, de heer H. Trautmaun, is er in geslaagd om langs kouden weg de planten en bloemen met een metaalhuid te overdekken, waardoor de levende planten een ongeloofelijke duurzaam heid verkrijgen en men b. v. de gisteren geplukte Convallaria-bloe- men, rozenknoppen, enz. heden in hun eigen gedaante in blinkend of mat goud, zilver of koper vóór zich heeft, en ze voor broche of doek speld kan gebruiken. Eerloos. In vroegere tijden werden soldaten, die zich volgens de heerschende denkbeelden of vol gens de bepalingen der krijgsarti kelen aan onteerende daden schul dig maakten, onder allerlei half treurige, half kluchtige plechtighe den, eerloos verklaard. De meesl gewone plechtigheden bestonden in het verbreken der wapenen, af- sniiding van de eereteekens en de onderscbeidingsteekenen der uni form door den beul, die daarna den schuldige met een schop tegen het rug-einde uit den kring van het verzamelde regement of vaandel verwijderde. Somtijds gebeurde het wel eens, dat zulk een eerloos ver klaarde, na eenigen tijd, op zijn ver zoek weder in zijne eer hersteld (gerehabiliteerd) werd. De plech tigheden daarbij waren bij ver schillende mogendheden tot in de 18e eeuw toe. nog veel bespottelij- ker dan die van de eerloosverkla ring. Degeen, die in zijne eer wilde hersteld worden, moest op handen en voeten den gesloten kring zijner afdeeliug nadereD, daarbuiten ver scheidene keeren als een hond blaf fen en op de vraag, wie hij was en wat hij verlangde, antwoorden dat hij een eerlooze kerel was en weder eerlijk wilde worden: dan werd hij binnengelaten en als de troep genoegen nam met zijne re habilitatie kreeg hij vergunning om op te staan, waarop zijne formeele herstelling door het zwaaien der vaandels en de plechtige verklaring van den kommandeerenden officier plaats had. Bij de Zwitsers mocht de betreffende persoon opgericht in den kring treden, bij anderen moest hij er, met de muts in den mond, op handen en voeten binnen krui pen. De eerloos verklaring is bij ons leger bij de wet van April 1886 afgeschaft. Naar luid van een telegram uit Weenen heeft in de nabijheid van het Rumeensche koninklijke slot «Controceni» eene groote dynamiet ontploffing plaats gehad in een aldaar zich bevindend magazijn Het verbrijzelde lijk werd gevon den van den man, die de ontplof fing had veroorzaakt. Overigens werd er niemand gekwetst. Men zegt, dat de Czaar den Duitschen Keizer in Maart a.s. bij zijn 90en verjaardag zal bezoeken. De vorige week wilden de studenten, ook vrouwelijke, te St. Petersburg een demonstratie op een dsr kerkhoven houden, wat door de politie verhinderd werd. Naar het Berliner Tagellatt meldt zou dit voorval wel tengevolge kunnen heb ben dat de colleges voor vrouwe lijke studenten, ondanks het belang, door de keizerin daarin gesteld, nu gesloten zullen worden. Om gist te conserveeren. H. Böhro, te Tornow, heeft onlangs patent verkregen op zijne methode om gist te conserveeren. De methode is deze: De gist wordt ter verdee ling in kleine stukjes gezeefd, bij ongeveer 35° tot op een vochtig heidsgehalte van 10 h 12 ge droogd en met 71/, °/o druivensui- ker en 3 °/o dubbelkoolzure soda vermengd. De zóó verkregene droge gist, die gedurende een geheel jaar onveranderd blijft, moet niet ver ward worden met, het bekende, wei nig werkzame, droge gistpoeder. Het drogen slechts bij eene zachte warmte en het ivachtnemen van de vermelde vochtigheids - verhouding zijn voor de uitkomst der bereiding volstrekt noodig. Te Inverness overleed dezer dagen de heer Horatio Ross, die wel eene halve eeuw lang als de koning der sportsmen bekend stond. Hij mocht dan ook 85 jaar oud worden. Ross was de overwinnaar in de eerste «steeple chase», die men bent. Hij was ook een geroutineerd zeeman en een scherpschutter van den eersten rang. - Den 28en Nov. word te Chris- ti&nia reeds druk schaatsen gereden en zouden op 5 en 12 Dec., opeen baan van 25,000 M. wedstrijden plaats hebben tusschen Paulsen en Hagen. Drie treinen, waaronder een goederentrein, geraakten in botsing in een tunnel van den ondergrond spoorweg te Londen tusschen de stations King's Cross en Farring- donstreet. De materiëele schade is aanzienlijk en verschillende passa giers werden ernstig gewond. Het parquet te Brussel heeft uit Londen bericht ontvangen, dat de politie aldaar de dieven van den posttrein ontdekt zou hebben. Zij worden ook verdacht van den post trein tusschen Londen en Dover in April 11. te hebben geplunderd. Een der dieven is op 26 Nov. van Charing Cross Station naar Ostende gegaan en den volgenden dag te ruggekomen; in de City heeft hij diamanten te koop aangeboden. Doch de mannen zijn Engelschen en de Engelsche wet laat niet toe hen leed te doen; toch hoopt men een ander wetsartikel zoo te kunnen verdraaien, dat uitlevering mogelijk wordt en zij te Brussel zullen wor den gevonnisd. -De Times ontvangt door Lloyds agenten mededeeling van niet min der dan 29 groote en kleine sche pen, die Donderdag op de Engelsche kust vergingen. Van die 29 vergin gen er 7 met man en muis. Wij noemen als Hollandsche sche pen de schoener Wietska, gel met guano en cokes, die tegen het strand sloeg en vol water liep. Het volk werd gered. Het stoomschip Henriettavan Amsterdam naar Cardiff, strandde 'savonds om 6 uur; bet scheeps volk werd met moeite gered. Van Batavia wordt bericht, dat eene weduwe aldaar, die sinds jaren blind was geweest, door zoo hevig met het hoofd tegen een deurpost te stooten, dat zij in zwijm viel, het gezicht heeft terug be komen. Blijkens het jaarverslag heeft het Syrische weeshuis te Jeruzalem, sedert zijn bestaan, reeds ongeveer f270,000 ontvangen. Daarvoor zijn 414 weezen, verlateneu, blinden en kranken verpleegd, van wie velen, na eenige jaren aldaar hun opvoe ding te hebben ontvangen, in goede maatschappelijke betrekkingen zijn geplaatst. Van de vroeger verpleegden zijn thans 4 predikant of evangelist, 14 onderwijzers, 21 koopman, 3 dokter en apotheker, 1 lithograaf, 3 advo caat, 5 soldaat, 6 dragoman en vreemdelingengids, 154 handwerks man, 103 landbouwers en 101 knecht en daglooner. Met inbegrip van het personeel zijn nu reeds in deze stichting 150 personen aanwezig. De jaarlijksche uitgaven beloopen ongeveer f25,000, welk bedrag in Duitschland en ook in Nederland wordt bijeengebracht. Ook in Amerika heeft men een «Lutine»-visscherij. In de Dela- ware-baai is nl. in de vorige eeuw een Engelsche fregat gezonken, dat. volgens de overlevering, een som van 16 millioen dollars bevatte. Men heeft reeds een kanon opge- vischt, dat men van dit schip af komstig acht. Het visschen geschiedt met een nienw soort dreggen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAl. Zitting van 11 December. In deze zitting werden de ver schillende wetsontwerpen tot pro vinciale heffingen alle aangenomen- Bij de uitzonderingswetten, die de heffing van plaatselijke indirecte belastingen vergunden welke be lastingen alle zijn aangenomen werd door den heer van Akerlaken bij het ontwerp van Veere, het grond wettig bezwaar geopperd, dat de wet was geamendeerd. Dit werd door den Minister van innenlandsche Zaken bestreden. Evenzoo bestreed de heer van der Breggen de ontwerpen voor de vier Noord-Hollandsche stedenwelke ipreker betoogde dat het niet in de bedoeling der wet lag, de uitzon deringen te bestendigen. Door den Minister werd er op gewezen dat de Tweede Kamer den duur reeds bekort had. Het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeente Ubach, over Worms en Rimburg, werd na bestrijding door den heer de Bruynaangeno men met 29 tegen 6 stemmen. Daarna is de vergadering geschei den tot 20 December a. s., om bij de behandeling der Indische begroo ting zekerheid te hebben van de beslissing der Tweede Kamer om trent de suikerwetten. ONDERWIJS. zal bare gewone vergadering honden op Woensdag 29 December e.k. in //Eensgezind heid" te Amsterdam. In die vergadering zal de beer C. H. den Hertog de vraag behan delen: ,Is de klacht gegrond, dat de nieu were leerwijzen van den onderwijzer, zoowel als Yau de leerlingen, te weinig inspanning vorderen?" De heer J. E. L. A Timmerman zal eene voordracht houden over de methode van het onderwijs in verband met het gebruik van hand en leerboeken". De heer P. H. van der Leij te Haarlem zal bespreken: //Het onderwijs in Natuurkunde in da volksschool* en de heer D. Dekker, te Beemster, de vraag: „ln hoeverre beantwoorden do stijl oefeningen, zooals ze in de tegenwoordige handleidingen aan de lagere school worden aangeboden, aan de eischen?" LETTEREN EN KUNST. Anna Haverland's gastvoorstellingen in ons land. zijn wegens ziekte der artiste gestaakt. Venl succes schijnt de Duitsche actrice ove rigens te Amsterdam niet te hebben gehad. VEETEELT. Door den districts-veearts te Alkmaar is te Castricum en Heemskerk bij eenige vee houders schurft bij eenige schapen geconsta teerd. POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. Konden de postambtenaren tot dusver, in bijzondere gevallen, ten opzichte van het ge wicht der postpakketten met eenige toege vendheid te werk gaan, thans is bij b?schik- king van den Minister van Waterstaat be paald, dat vi. ortaan geene postpakketten meer ter verzending mogen worden aangenomen, waarvan het gewicht 5 kilo te boven gaat. mmwmmmm. Haarlem, 13 Dec. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 7.15 a f 0.w'tte tarwe f 7.25 a f 6.85 rogge 5.15 a f 4.70 haver f3.30 a f3.Garst 5 25 a f0.Duiven- boonen f6.75 b f6.50 Paardenboonen f 5.85 b f0.Bruine boonenf0. af0.Groene Erwten f0.—a f0.Witte Erwten f0. b f0.Capucijners f 0.—a f0.— Kanarie zaad f 0. b fO.— Oliezaad f0.b f0. Koolzaad f 0. a f 0.Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f - Karweizaad 0.— a f 0. &§'IERDA3A, 13 Dec JJ<> prijsem d«?r Aardappelen waren ait volgt: Friesche Dokkumer Jammen f2.60 a 2.75, dito Franeker f 2 50 a 2.60; dito Engelsche f 1:90 a 2.— dito Hamburger f 0.a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f3.a 3.40; dito Elakkeesche f 2.80 a 2.90, dito Blauwe 75 a 2.85; Geld. Blauwe f 2.90 a 3.—, dito Kralen 10.a 0.Pruisische Ham burgers f 2.60 a 2.70; Duin Zand f 0.— a 0,—Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen fG.a 0.Pruisische Ronde fl.80 a 2 10, Maastrichtsche Roode f2 25 a 2.35, Friesche Hamburger f0.a 0. Groninger Turken f 1,60 a 1.70. Zeeuw sche Groene Jammen f0,a 0. Aangevoerd 5 versehe ladingen, Handel flauw. Koffie. De markt vervolgde de vorige week hare willige stemming en vonden er belang rijke omzettingen plaats, zoowel uit de le hand als in ceelen in de 2e hand. De markt Bluit vast op 40 et. Suiker. Biet stil, Geraffineerd prijshoudend. Rijst. Aangevoerd voor de pellerij circa ,000 bn. Japan en 15,000 bn. Bassein. Ge pelde eoorten in eendoen. Specerijen. Op 17 dezer komen bij de Ned. Handel Maatschappij aan de markt 87 kn. Noten en 23 Foelie. De vraag en omzet zoo wel voor Noten als Foelie, was de vorige week hoogst bevredigend en verwacht men algemeen eene coulante verkoop. Nagelen stil maar vast. Peper onveranderd. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Heden 311/jj318/4 31 311 4 303/4301/? 30'„30 293,<29 281/;27,/.i 27 27 1885. 3D/: c. - 30 29l/a 28 271;» 277s 267- - 25V4 267a 2572 247« 2572 Zö'/s f •24 25 237a 247s 0 267- 267: 247- 247° r De Gewestelijke Vereeniging Noord-Hol land van het Ncd. Onderwijzers-Genootschap Looo Middling fair Fully Good Middling. Good Strict Middling. Low Middling. Good Ordinary. Good Tmneveily (nom.) 263/„26 Fully good Dhollerah. 26 Good Dhollerah. 25 Goodfair Dhollerah nom. 24 Good Oomra. 25 Fully goodf. Oomra. 23' Goodfair Oomra. 23 Fine Bengal. 26 Good Bengal nom. 24 Heden onveranderd, met verkoopers Febr. 273 e ct. Mei 287a ct. Tin onveranderd. 'iarwe op levering fl hooger, Mei f223. Notssring van de Commissie voor dsn raanhandel. Rogge op levering vast. Maart f126. Noteering van M-jkeö Tb oio. Koolzaad zonder handel. Raapolie onveranderd, lo. Mei f 23x/4. Lijnolie traag, lo. Jan/Mei. f21s/«. lo. Maart Mei f22, 227s- lo. Sept. Dec. f22. Edam, 11 Dec. Kaas. Aangevoerd 50 stapels vegende 10949 kilo; hoogste prijs Gras- b f 30.—laagste f 0.de 50 kilo. Hooi f 0.—. Alkmaar10 Dec. Kaas aangevoerd 297 ipels, wegende 80906 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f' 31.50 dito Hooi f 0.com missie Gras- f 35.— dito Hooi f 0.—. mid delbare Gres f35*dito Hooi f 0. Leid- 11 Dec. Aan de Gemeente-Waag gewogen 220 :/3 en 101 7u deelen Boter, te zamen 5410 stukken. Eerste kwal. f50.b 64.2e kwal. f0.a 0. Bcfotodam-, 13 Dec. Moutwijn i 6 75 3®a«- rar i -2 25, Amat. Prc»£ £13.50, dp. u::;- 2 dcor do Sehiodair-echu SpG«>Ii»g- VorMaigiikg t 2.—

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3