MIRTEIÏÏliBLlD 4e Jaargang1. Woensdag: 15 December 1886. No. 1057. ABONNEMENTSPRIJS: VersGiiSjnt OspSps aitgeniHBen Zon-en aipsM Fwtdngen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. lïi '"oor Haarlem per la&Mid40 Cents. v.,.oto door geheel het Rijk p. maand 55 'wonderlijke Noramers 5 Brieven, gelden, advertentiën ena. franco te adresgeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Böofdaggnltn voor hêt BuitenlandCompagnie OSaéralt dt jrubltette Etrangère 6, L. DAUBE <F Co., JOH. F. JON/CS, Stier., Earyt, Slbit Faubourg Hontmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. AdTertentién -worden aangenomen tot 'a middags IS usurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolonsaal vtussusn van Alt Paviljoen. In^ag aan de iJreefsyd. £e deur. Gnopond da^elijki van 10 tot 4 nor. Tosganit 25 cenu per poraoou. llonateure en leden der Noderlandsche Maatsehappy ter bevordering vaa Nyverheli hebbtt Ig /rrwon van diploma vryea toegang, donateurs met getelichap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op hu Paviljoen. Ingang Frontsyde van '..t Paviljoen op hot terra,. Geop, dag. V 10—4 n«r. Toegang 85 et. p. perioon. Donateur» «a eiendor Nederlandacbe Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma v.-ij on toegang, donaten rv met geselschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geecbiedenil, vooral Van Nederland en meer bijzonder van het Haarleaische Bisdom, Kruisweg No. 51). Geopend dagelök», nitgenomeo Zaterdag, Zon. en Feestdagen, vaa 105 uur. Toegang 25 cent» per pereoon. Uourloopende toegangikaarten voor een geheel ju] p Liden, Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van lö4 uur. vaH 15 October tot 14 April op die dagen van 199 nar tegen betaling vau 25 cents per persoon, slleen of bandagen koeteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jareB worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid». £3 'Sirnrt museum in dl Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- oh Feeitdagon van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 15 uur. Stadsbibliotheek Prisllinho/. GeopSnj Sfosnsda- en Zaterdag van J4 unr. Orgthbnpelinv in it Erooli Eirk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—S uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrjj. Evenals vorige jaren zal aan de geabonneer- den op dit blad gratis worden aangeboden ean nette "Wandkalender voor 1887 Deze Kalender biedt voor het ad- verteerend publiek eene goede ge legenheid aan om met vrucht voor uiterst geringen prijs een ge heel jaar door te adverteeren. Meu gelieve zich aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der Advertentiën aan te melden tot uiterlijk 21 Dec. a.s. De Advertentiën worden in twee grootten geplaatst, tegen den prijs van f2,50 en fl,25. De Administbatie. Nadat in de Duitsche Rijksdag- commissie voor de iegervoorstellen herhaaldelijk geklaagd was, dat geen vertegenwoordiger van het ministerie van bnitenlandsche zaken aanwez;g was, om officieele inlich tingen betreffende den staat van zaken te geven, deed gisteren de minister van onrlg voorlezing van de volgende door prins Bismarck gestelde mededeeling «Verklaringeu van de verbonden regeeringen betreffende onze buiten- laudscbe betrekkingen kannen al leen afgelegd worden in bewoor dingen, welke onder verantwoorde lijkheid zijn vastgesteld, en mogen niets bevatten, wat ook niet in open bare zitting gezegd zou k nnen worden. Ook wanneer de rijkskan selier zich te Berlijn bevond, zou hij niet in staat wezen, in de com missie over de onderlinge betrok kingen van andere mogendheden verklaringen at te leggen, welke HUGH CQHWAY. 53) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. van leed tot vreugde. (Slot.) Gilbert, mijn beste, zeide zij, ik heb geschreid, maar nu glim lach ik. Het verledene is voorbij. Laat die duisternis plaats maken voor de helderheid van het tegen woordige, en de beloften van de toekomst. Mijne liefde voor mijn broeder zal, hoop ik, dubbel over gaan op mijn echtgenoot. Laat ons die donkere schimmen den rug toe- keeren, en een nieuw leven samen beginnen. iets anders inhielden, dan hetgeen reeds bekend was, dewijl uiteenzet tingen over de intieme verhoudin gen en de mogelijke politiek van de eene of andere mogendheid, de vre despolitiek, welke wij betrachten, zouden bemoeilijken of benadeelen. De toestand if niet zoo verre ge vorderd, dat zij van Duitsche zijde openlijk en ambtelijk beproken kan worden. Wanneer de algemeen be kende, door de verbonden regeerin gen als dringend opgegeven rede nen voor de Iegervoorstellen zoowel uit een krijgs- als staatkundig oog punt, aan de commissie niet over tuigend genoeg voorkomen, dan is de rijkskanselier niet in staat, daar aan iets toe te voegen ten aanzien van hetgeen tot dusver op diplo matiek gebied nog niet bekend is, wat op het oogenblik zouder gevaar voor onze buitenlandsche betrek kingen en voor den algemeenen vrede gezegd kan worden.» Tevens wordt verzekerd, dat prins Bismarck eenige dagen ongesteld geweest, doch thans aan de betere hand is, zullende hij op raad van den lijfarts Schweninger niet vóór Nieuwjaar te Berlijn komen. Reuter meldt van Zondag namiddag uit Berlijn: Te 3 tire is er vóór het keizerlijk paleis een persoon gearresteerd, die een steen naar bet hoekraam vaa het paleis bad geworpen. Uit bet gerechtelijke onder zoek is gebleken, dat de verloopen slotenmakersgezel, welke den steen, zoo groot als een vuis% naar deu aan het hoekvenster van het paleis staauden Keizer wierp, alleen door verbrijzeling van een vensterruit wilde maken dat bij in de gevangenis gezet werd, dewijl hij geen onder komen bad. De onverlaat werd door de menigte duchtig afgeranseld, alvorens hij aan de politie werd overgegeven. Keizer Wilhelm toonde aan de menigte den steen, die vóór hem gevallen was. Reuter seint uit ParijsDe heer Flourens, ondervoorzitter van den raad van state, vroeger chef der algemeene directie van eerediensten, is benoemd tot minister van buiten landsche zaken. Aan de Times wordt uit Weenen geseind, dat prins Lobanoff de Bul- gaarscbe deputatie met een telegram van den Czaar heeft in kennis ge steld, inhoudend dat de deputatie te St. Petersburg niet ontvangen zal worden, ja zelfs bet baar niet gegund wordt naar Rusland te ko- Uit Pbilippopel verneemt de Stan dard, dat Rusland nog voortdurend in Bulgarije intrigeert door tus- scbenkomst van de ambassade te Constantinopel, maar steeds te ver geefs. Uit Sofia wordt aan genoemd blad geseind, dat het tusschen de regeering en den Turkschen com missaris tot een volkomen breuk is gekomen. De laatstgenoemde werd zoo heftig en beleedigend, dat de Bulgaarsche minister van buiten landsche zaken weigerde hem weer te ontvangen. Gadban-pacba vertelt aan zijn vrienden, dat bet geduld der Porie is uitgeput, en dat er met Rusland schikkingen gemaakt zijn voor eene oogenblikkelijke be zetting van Bulgarije onder een Russisch commando. De Russische consulaat-secre taris Samow te Sofia, beeft bevel ontvangen zich gereed te houden om naar Belgrado te reizen, dewijl de omstandigheden plotseling zijne Heb ik nog meer te verhalen? Nog slechts één ding. Verscheidene jaren later was ik te Parijs. De groote oorlog, zoo noodlottig voor Frankrijk, was ten einde. De sporen van dien krijg wa ren bijna niet meer zichtbaar, maar de sporen van den broederkrijg, den burgeroorlog waren overal zichtbaar. De Galliër bad vernield wat de Teutoon gespaard bad. De Tuilerieëu staarden met ledige oogkassen op beklagenswaardige wijze naar de Place de la Concorde, waar de stand beelden stonden van de scboone verlorene provincies. De YeQdöme- zuil was omvergeworpen. Dé scboone stad was verkoold en zwart gebrand door de brandende toortsen van haar eigen zonen. Maar reeds eenigen tijd waren de vlammen gedoofd, en was de vergelding gekomen. Een vroo- lijk, jongofficier, een vriend van mij, nam mij destijds eens mee naar een militaire gevangenis, om die te zien. Terwijl we daar in de open lucht wat stonden te praten onder het ï'ookeu van een sigaar, kwam er een peloton soldaten buiten, die tus schen zich in drie gevangenen weg voerden, die geboeid en met ge bogen hoofd met ben voortgingen. Wie zijn dat? vroeg ik. Communistische deugnieten. Waar worden zij heengebracht? De Franschmau baalde de schou ders opwaar ze allen moesten heengebracht worden, zeide bij, om doodgeschoten te worden, dat beestegoed Beesten of niet, drie mannen, die nog maar eene minuut te leven heb ben, boezemen ons belangstelling in, zoo ook al geen sympathie. Ik keek oplettend naar hen, ter wijl zij voorbijgingen. Een van ben bief daarbij zijn hoofd op. en keek mij wederkeerig aan. Het was Ma- cari! Ik schrikte toen mijne oogen de zijne ontmoetten, maar ik schaam terugroeping noodig zouden kunnen maken. De Times meldt uit Constan tinopel, dat de Porte hare oivoor- waardelijke ondersteuning der cau- didatuur van den prins van Miu- grelië heeft teruggenomen. Er zouden belangrijke dépêches uit St. Peters burg gekomen zijn, waarin Rusland, naar het gerucht wil, het handha ven dier candidatuur verlangt ld aan de Porte eene gemeenschappe lijke bezetting van beide deelen van Bulgarije voorstelt. De Porte zou geweigerd hebben, en voornemens zijn een tweede commissie naar Sofia te zenden. Aan de Standard wordt uit Constantinopel geseind, dat de ant woorden, door de Porte op hare nota betreffende Bulgarije vau de mogendheden ontvangen, geheel onbevredigend zijn; in het kort houden zij niet anders in dan dat de mogendheden aan het onderhan delen zijn. De Daily News meldt uit Constantinopel, dat de Porte ver boden heeft de meerderjarigheid van den Griekschen kroonprins in Tur kije te vieren. Uit Caïro verneemt de Standard dat, behoudens onvoorziene gebeur tenissen, de gebeele Britscbe troe penmacht in het Nijlgebied vóór April naar Caïro terugkeeren zal, op welk tijdstip eene belangrijke vermeerdering van het bezettings leger voorgenomen is. Haarlem, 14 December 1886. De laatste eer werd heden voor middag op de stedelijke begraaf- mij niet te zeggen, dat ik geen ge voel als van medelijden in mij be speurde. Met Ceneri bad ik mede lijden ondanks mij zei ven, en ik zou hem geholpen hebben, ware dat mogelijk geweest; maar al bad ik door 't opsteken van éénen vinger dien schurk, dien leugenaar, dien verrader van zijn vonnis kunnen redden, ik zon het niet gedaan heb ben. Het was lang geledeu, sedert ik met hem in aanraking was ge weest, maar mijn bloed kookte nog, toen ik hem zag, en bedacht wat hij gedaan had. Ik wist niet hoe hij inmiddels geleefd had; ik wist niet hoevelen hij verraden had, se dert ik hem bet laatst bad gezien; maar zoo de gerechtigheid zich bad laten wachten, 2ij bad hem nu be reikt, binnen weinige oogenblikken zou zijn einde da&r zijn. Hij herkende mij. Misschien dacht hij wel, dat ik opzettelijk gekomen was, om mij te vergasten aan ziju plaats door familie en een groot aantal vrienden aan J. P. Kenzen, in leven rijtuigbankwerker bij de H. S. M. alhier, bewezen. Yier we ken geleden gaven zijne vrienden, die hem thans ter laatste rustplaats vergezelden, door eene fraaie ver siering en schoone geschenken blijk van hunne genegenheid, bij gele genheid van zijn voor drie weken geleden gesloten huwelijk, waarin bij zich in blakende gezondheid, met bet meisje zijner keuze begaf; en thans, tengevolge eener plotseling opgekomen ziekte, werd bij na een kort lijden van haar weggenomen. Twee fraaie kransen, een van zijne echtgeLoole en een van zijne vrien den versierden de baar. In hartelijke bewoordingen, bij monde van den heer Kerkhof, werd hulde gebracht aan de voortdurende vriendschap welke de overledene gedurende zijn leven aan alle zijne kameraden aan de Werkplaats had betoond. Nadat nog door de familie dank was betuigd voor de eer den afge storvene bewezen, nam de plech tigheid een einde, allen die er bij tegenwoordig waren, een diepen indruk nalatende. Door den Commissaris des Ko- nings in Noord-Holland is bepaald, dat de jacht op klein wild in dit gewest zal worden gesloten op Vrij dag 31 December e. k., met zons ondergang, en dat dus het verkoo- pen, te koop uitstallen en vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1887 zal mogen plaats hebben. De bij het 4e reg. inf. be noemde 2e luit. J. L. Menningh is ingedeeld bij de 3e comp. 3e bat. alhier. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is gisterennamiddag diefstal gepleegd op een bovenwo- terecbtstelling. Hij bleef staan, en vloekte tegen mij. De soldaten duw den hem voort. Hij keerde zich om, en ging voort met tegen mij te vloeken, totdat een der soldaten hem een klap op den mond gaf. Dat moge wreedaardig geweest zijn; men bad in dien tijd zeer weinig mede lijden met communisten. Onderwijl gingen de soldaten met hunne ge vangenen een hoek van bet ge bouw om. Zullen we er eens naar gaan kijken? ze-de miju vriend, terwijl bij de ascb van zijn sigaar afknipte. Neen, ik dank u. Maar wij hoorden bet: binnen tien minuten hoorden wij bet knal len der geweren, en ik wist, dat de laatste en echuldigste vau de moor denaars van Antony March, naar verdienste gestraft was. Ik herinnerde mij mijne belofte aan Ceneri. Met veel moeite gelukte bet mij een bericht aan hem af

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1