lijk een parel, afkomstig van een der Zuidzee-eilanden, die zoo spre kend op het gelaat van von Bismarck gelijkt, dat zelfs de keizer daarover zijn verwondering betuigde. De be zitter van dat voorwerp, een Ber- üjnseh handelaar in kostbaarheden, weigert het af te staan, ofschoon er hem reeds belangrijke sommen voor geboden zijn. Te Dielsdorf, Zwitserland, werd ruim een maand geleden eene landloopster gevat en naar Zürich gebracht, die na onderzoek bleek aan epileptische toevallen te lijden en volslagen onnoozel te zijn. Men bracht haar naar Burghölzli in het gasthuis, waar, na verloop van eenige weken, haar toevallen minder wer den, schoon de uitdrukking van zinneloosheid op bet gelaat dezelfde bleef. Zij is omstreeks twintig jaar oud, heeft een kind gehad, waarover zij echter angstig bet stilzwijgen be waart. Haar broeder heeft het ge dood, zegt zij, en zou allen ombren gen, die iets van den vader verra den wilden. Men beeft kaar laDgen tijd in een kelder opgesloten gehou' den en ook weet ze van een stief moeder verschrikkelijke dingen te verhalen. Het vreemdste is echter hare ken nis van Engelsche, Fransche en Italiaanscbe plaatsen. Zij vertelt dikwijls van Nymphenburgze heeft dr. Gudden gekend en praat over den verdronken koning van Beijeren, Ook praat zij over een pastoor en over een Engelsch meisjesinsti tuut te München. Dat zij eens in zeer hooge kringen moet hebben verkeerd, houdt men voor zeer waar schijnlijk. Toen de koning gestorven was, vertelt ze, heeft haar vader, een officier, haar moeder de fraaie kleederen uitgetrokken en haar met de sabel geslagen. Daarna was bij heengegaan. Hoe zij te Dielsdorf gekomen is, weet zij niet recht. Alleen Lindau en het meer van Constanz noemt zij nu en dan. Ze zegt soms, dat zij naar Genève moet, waar een bloedverwant van haar woont. De politie te München is van het tegen woordig verblijf dezer zonderlinge persoon onderricht. Eenige dagen geleden trad te Weenen een man in armoedige kleeding een aanzienlijk koffiehuis binnen. Met een zekere voornaam heid boog hij voor de aanwezige gasten en maakte de aardige kas- boudster, die over dit vreemde be zoek zeer verwonderd was, een beleefd compliment. Met groot wel behagen ging bij dan aan een tafel tje zitten, strekte de beenen voor zich uit en bestelde een kop koffie. De kellner, die zulke gasten niet gewoon was, mistrouwde den vreem deling en vroeg hem of een kop koffie in zulk een café als dit hem niet te duur zou zijn. «Wat, te duur?» riep de man verontwaardigd. «Wie gelooft ge wel, dat ge voor u hebt? Wanneer ge bet wist, danzoudtge wel respekt voor mij hebben. Breng mij spoedig mijn koffie!» De kellner keek den gast met verbazing aan, maar deed dan gelijk hem bevolen was. Onderwijl door zocht de vreemdeling zijn zakken, doch zij waren leeg. Juist echter had de kellner de koffie op het tafeltje gezet, toen de zonderlinge man uit zijn binnenzak met een plotselinge beweging een boekje te voorschijn baalde, er een paar guldens papier uit nam en die met voorname achteloosheid op de tafel wierp. Daarbij keek hij den kellner triumpbeerend aan. Deze sloeg een blik in het boekje van den raadsel- achtigen gast en ondekte tot zijn niet geringe verwondering, dat het een menigte banknoten inhield. De bezoeker gaf den kellner een vor stelijke fooi en fluisterde hem in het oor: «Weet ge wie ik ben? Maar ge inoogt het niet oververtellen. Ik ben schrik niet Ik ben de scherprechter. Mij kent ieder ster veling in Weenen en de Burge meester is een zeer goed vriend van mij». Nu was het den kellner duidelijk, dat bij met een krankzin nige te doen had. Hij deed alsof hij met den diepsten eerbied voor den «hooggeplaatsten persoon» ver vuld was en de man verliet nu, door eenige nieuwsgierigen verge zeld het café, terwijl hij voortdurend uitriep «Ik ben scherprechter, scherprechter I» Op de sterrewaaht te Kaloc- s> (Hongarije) is dezer dagen een merkwaardig verschijnsel in de zon waargenomen. Aan de zuid-ooetkant van de zonneschijf zag men name lijk een zonderlingen uitwas. De daaruit slaande vlam verhief zich, volgens de berekeningen, tot eene hoogte van 22,000 mijlen. Later scheidde die vlam zich van de zon en zweefde zij nog een tijd laDg, als lichtwolk, boven de zonneschijf. Van den wielrijder Thomas Stevens, die, zooals wij nog onlangs meldden, een reis per rijwiel om de aarde maakt, is Bericht ingeko men, dat hij Calcutta heeft bereikt. Hij meldde van daar: «Gedurende mijn geheelen tocht door Bengalen heb ik slecht weder gehad, altijd maar regen en nog eens regen; de wegen waren in stroomen veranderd en mijne kleeren voortdurend druip nat. Ik ben door districten geko men, waar de inlanders bij massa's stierven. Dat ik zelf niet ziek ben geworden, heb ik zeker aan mijne dagelijksche lichaamsoefeningen te danken, want ik ben anders niet zoo voorzichtig geweest. Ik heb on verschillig welk water gedronken, in natte kleeren geslapen, en andere onvoorzichtigheden begaan, die niet te vermijden zijn op eene reis per wieier door Indië in de maanden Augustus en September. Niettegen staande alle ongemakken, was ik toch steeds opgetogen over de prach tige wegen, die op vele plaatsen zoo gelijk als asphalt-plaveisel-ijn. Van Lahore tot Sasseram, een af stand van 1000 mijlen, i3 de weg de schoonste der wereld.» Stevens wilde niet langer dan eenige dagen te Calcutta blijven, daar hij vreesde bij langer opont houd aldaar in China door den win ter te worden overvallen, waardoor hij verhinderd zou wezen tegen Kerstmis of Nieuwjaar, zooals hij hoopte, in Amerika te zijn terug gekeerd. Het opera-gezelschap te King ston zou de «Lucretia Borgia» ge ven. De schouwburg was goed bezet en reeds ging het scherm op, toen de prima-donna, mevrouw Abott, die de titelrol zou zingen, ronduit ver klaarde, dat zij geen mond zou opendoen, alsvorens de gage, die ze nog had te vorderen, haar was uitbetaald. Geen smeekbeden, noch voorslagen brachten haar van haar voornemen terug en den wanhopi- gen directeur bleef niets anders over dan het publiek zijn netelige positie bloot te leggen. Het gevolg was dat gelden werden bijeengebracht en weldra werd der zangere3 het dubbele aangeboden van de som, die de arme directeur haar schuldig was. Nu eerst nam de voorstelling een aanvang en mevrouw Abott zong schooner dan ooit. De heer van der Biesen drong aan op vermindering van het bij de wet gevorderde aantal onderwijzers voor de openbare scholen ten platten lande. De Suikerwetten zullen behandeld worden na afloop van Hoofdstuk V. Heden voortzetting. LETTEREN EN KUNST. TWEEDE mm DER STATEN-GENERAAL. m 13 Bij het voortgezet debat over Hoofdstuk V (binnenlandsche zakeD) werd een amendement van den heer van Houten om f 1500 in plaats f 800 uit te trekken voor een bi- bliothecaus aan de Universiteit te Groningen aangenomen met 41 tegen 21 stemmen. Bij de afdeeling onderwijs be toogde de heer van der Biesen dat de Hoogere Burgerscholen geen flinks practische industrieelen en handelaren leveren. De heer van Biggelen drong aan op uitbreiding der Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus te Hee reveen, tot een 5 jarigen cursus. De heer Rooseboom wenschte een onderzoek naar het onderwijs in de scheepsbouwkunde aan de politech- nische school. Een amendt. van de heeren van AscJi van Wijk en Vermeulen om art. 110 met f20,000 te verminde ren en geen nieuw gebouw voor de H. B. S. te Yenlo te stichten werd verworpen met 40 tegen 27 stem men. Op de daartoe gedane uitnoodi- ging verklaarde de Minister van Binnenl. Zaken een principieele re geling van het meisjesonderwijs gaarne te zullen overwegen. Bij het algemeen debat over het lager onderwijs vroeg de heer Ver meulen of het den minister bekend was dat in Zuid-Holland een exa men voor bewaarschoolhouderessen gevorderd wordt dat niet bij de Wet geëischt wordt. «J. J. CREMERi. Met meer dan buitengewoon suc ces voerde de letterl. vereeniging «J. J. Cremer», gisteren in den schouwburg te Haarlem ten tooneele «Zonder Naam», volksstuk in vijf bedrijven, door Rosier Faaesen en eene operette, getiteld «de Weg naar 'tHart», uit 'tFransch door W. A. Lem. Hadden wij reeds gedurende drie winters gelegenheid om de uitvoe ringen der zich allengs ontwikke lende vereenigiDg bij te wonen, die van gisteren avond mag terecht het bewijs zijn, tot welk eene hoogte ernstige studie, volharding en toe wijdiüg ook het liefhebberij-tooneel kan worden gebracht. Het zij ons voor de zooveelste maal vergund, de uitvoering van gisteren avond in korte trekken te bespreken. Wie de tooneelstukken van onzen gevierden Faassen heeft zien opvoerenzal steeds, «indien hij een voor aandoe ningen gevoelig bart» bezit, getrof fen zijn geworden door de eigen aardige, ongekunstelde wijze waarop de schrijver ons in kringen leidt en toestanden blootlegt, zooals die on der hoogere en lagere standen ge vonden wordeD. Die spelers welke zich nu het juist in die omstandig heden weten te verplaatsen, zullen het best den geest des schrijvers hebben begrepen en den toeschouwer onophoudelijk weten te boeien, ja hem beurtelings doen lachen en schreien, al naarmate de toestanden in het opgevoerde stuk daartoe aan leiding geven. Ook het «Zonder naam» was bij uitstek geschikt om die teedere aan doeningen op te wekken, en niet alleen het stuk zelve, maar bovenal de goedgeslaagde figuren die in de rollen opgingen en ons daardoor een wezenlijk kunstgenot deden smaken. We willen niet terugkomen op den inhoud van het stuk, doch we ge voelen ons gedrongen een woord van hulde te brengen aan de ver dienstelijke spelers. Van een critiek kan in dezen geen sprake zijn, we beschouwen alleen het voortreffelijke der opvoering en laten het aan den criticus over de feilen en misgrepen aan te halen, die ons oog en oor ontgingen bij het prachtige spel waarvan wij ge tuigen waren. In de eerste plaats brengen wij hulde aan Henriette Hermans, die op zoo uitstekende wijze de beide rollen door haar vervuld, heeft op gevat. Hare talenten mochten wij vroe ger genoegzaam bespreken; zooals we haar gisteren avond zagen als verstootene, verlaten en ongelukkig en innig medelijden met haar ge voelden, trof ons in de andere be drijven haar natuurlijk en naïef spel, dat zich zoo goed bij dat harer pleegouders en overige huisgenooten aansloot. Het spel van de Wild en Terbrugge bewees dat zij geheel in hun kracht waren en een zuivere opvattiüg hunner beider toestanden hadden. Het stuk is eene aaneen schakeling van treffende tafreelen, waarin beiden zich op uitstekende wijze wisten te verplaatsen. Nooit zagen we beter geslaagd type van een fat dan Eduard, den zoon van de Wild. Het pedante accent en zijn welbegrepen spel werden door hem blijkbaar zonder moeite tot het einde volgehouden. Zijne zuster Sophie, die de rol van eene beminnende en niet minder beminnelijke dochter op allerliefste wijze vervulde, heett be wezen dat er in haar, die sedert nog zoo kort aan de vereeniging hare krachten leende, voor deze zeer te waardeeren hoedanigheden sluime ren. Zou zij misschien eene oede plaatsvervangster zijn voor de jonge dame, die wij bij vroegere gelegen heden vaak zagen optreden? Wij willen het hopen. Het zoude ons te ver voeren van de overige personen, allen afzonder lijk, de verdiensten van hun «pel op te sommen. Wij drukken daarom in stilte de hand van de Wed. Bloem en der moeder waardigen zoon Jan. Betje was eene aardige babbelaar ster; haar spel bezit eene frischheid en opgewektheid, welke ons steeds in aangename stemming houdt. De trouwe echtelieden Hartkamp ver dienen een woord van waardeering en met den steeds pimpelenden Dam mers en zijne waardige ega nemen wij van de hoofdpersonen afscheid. Het nastukje deed de verdiensten op het gebied van den zang bij het jolige viertal, dat daarin optrad, op voordeelige wijze uitkomen. De kod dige en toch lieve tooneeltjes kwa men goed tot hun recht en deden de toeschouwers tot het einde ge nieten. Naar wij vernemen, zal de ^Internationale Kunstvereenignig", na afloop der tentoon stelling van kunstnaaldwerk, tegen bslf Ja nuari e. k., eene tentoonstelling openen eener zeer belangrijke verzameling schilderijen van wijlen do jonge Russische schilderes Marie Bashkurtseff. te Parijs op 23 jarigen leeftijd in 1884 gestorven- (Amst) Het dageüjkech hestuur te 's-Hage heeft den heer Desuiten voor 3 jaar (tot 1890) met de directie van den Franschen schouw' burg belast, en den duur van het speelsei zoen voor de toekomst bepaald van 15 Sep tember tot 15 Mei. Het onderstaand adres zal weldra, voor zien van de handteskeningen van verreweg de meeste rectoren en conrectoren onzer gymnasia, aan den Minister van binnenland sche zaken worden verzonden: ,De ondergeteekenden, allen rectoren en conrectoren van gymnasia en progymnasia, meenen zich met nadruk te moeten verkla ren tegen het door vele hoogleeraren in de rechten onderteekende voorstel, strekkende om van aanstaande juristen in het vervolg geene kennis van de Grieksche taal meer te orderen. //Hoewel zij de eischen in dit vak voor alle leerl ngon thans te hoog gesteld achten, zouden zij het ton zeerste betreuren, wan neer 3e door genoemde heeren voorgestelde maatregel in de wet of de besluiten werd opgenomen.'* A MSTERDAM, 14 Dec. Da prijzen der Aardappelen waren als roljt Friesche Dokkumer Jammen f2.60 a 2.75, dito Franeker f 2 50 a 2 60; dito Engelsche f].90 a 2.— dito Hamburger f0.a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f 3.a 3.40 dito Flakkeesche f 2,80 a 2.90; dito Blauwe f 2 75 a 2.80; Geld. Blauwe f2.90 a 3.-, dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f 2.60 a 2.70; Duin Zand f0.— a 0.—; Friesche Champions f 0.a 0. Saksische Ja/umen f0.a 0.Pruisisehe Roods f 1.80 a 2.10, Maastrichtsche Roode f2 30 a 2.40, Friesche Hamburger f0.a 0.—, Groninger Turken f 1,60 a 1.70. Zeeuw Bche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 4 rersfiha ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet en Geraffineerd in vaste stem ming Katoen onregelmatig, sluit vast Febr. 28s s ct. Maart 2S7 3 ct. Mei 291/» a 3/s ct. Tin geheel onveranderd, zonder zaken Petroleum. Loco f8.25 E. Jan. f 8127s E Febrv April f 8 E. Consumtie f9.50. 'tarwe op levering hooger, Mei f225. Rogge in eendoen, per 2100 kg. a c.z. k. Taganrog f126. Petersburger f125. Notoering van da Commissi® voor dan !%anhand«l. Ru&gs op levering Maart f126 onveranderd, Mei f128, 129 geopend. Noteerins: «m® Mg-no füolo. Koolsft&o op 800 K. G. Olio stil. Lijnzaad stil. Raapolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f 2270. lo. Mei f 23l/4 Lijnolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f213/4 lo. Jan./Mei f211/», 216 P. lo. Juni/ Aug. f 223/8. lo. Sept.'Dec. f2278. Raapkoeken f 70. a 84 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 8. - a 12.50 per 104 stv.ks. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars, Amsterdam, 11 Dec. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 71 P, 77 f» 67/8) 67/?,67/8,67/8 ctpgalh Philadelphia 7 7—, 63 4 63/4, 63/4, 63/4 ct. per gall. Ruwe Olie 817», 807*, 73—, 697/g, 663 8, 687< ct. per vat. De plotselinge vrij aanzienlijke achteruit gang der Amerikaansche noteering, zoowel van Ruw als Geraffineerd, bleef ook hier niet zonder invloed en liep de locoprijs tot f 8,25 terug. Latere levering wordt tevergeefs tet lagere prijzen aangeboden, zonder kooplust uit te lrkken. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f 8.25 af Entr Dec.-levering 8.15 f, B n Jan. a u 8.10 u a n Febr./April n r 8. Nobels Petr. (Rus sische) lev. Februari8.B In consumtie vrij aan boord f 0.-— Bjj kleinigheden f 7« f 7* hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro- leum-Entrepöt bedroeg op 4 Dec. 21.491 vn. I 34 nuchtere dito f7 a 15.17 schapen en lammeren a 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. vette *wkens 34 a 42 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden f a 556 runderen, l« kwal. f 0.68, 2e kwal. f 0.62, 5e kwal. 0 58 per kg. melk- en kalfkoeien f 100 a 270 p. st. Alkmaar, 11 Dec. Ter veemarkt aange roerd 9 paardenvette kalveren, 2$ auchtere dito, 505 schapen, lammeren, vette varkens, 78 magere dito 164 biggen, II bokken en geiten, 14 runderen 0 kl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijxen waren als volgtvette kalveren f a nuchtere dito f 12 a 25, schapen 14a 23 lammeren f 0 0, vet e varken» h cents per1/, kg., magere dito f 12 15, Hokken en gaiten f 5 a 7 runderen f 130 1 f170 paarden f 75 a 125, biggen f 6 a 8. kl. bokies f 0.— a 0.— graskalvereD fa Ezel f a allen per stuk. v-r 14 Dec. Moutwijn 6 75 Jia»- Ttr f 12 25, -ent. Pï««f f 13.50, spoalinf f2.iü«"i r de Stehuidamseh» Sponlinj- V' nrew -v-i' - 2 20 INGEZONDEN, Dankbaar en zeer voldaan. Dc kunst spreekt van geest tot geest; de stof is slechts de weg, die het verkeer begun stigt. Giumst. Aangevoerd per *Harold* 6.111 Afgeleverd9.194 Voorraad op heden 18.4U8 B Verwacht wordende ladingen: i-Amar&nth' (IJmuiden binnen) 5 266 «/Cashier* (zeilklaar 16 Nev.) 8 467 w #Blac Hawk' 29 6.420 a John Mann* r 4 Dee. 7.070 In lading14 0QG Op d» gisteren gehouden Veemarkt wares aangevoerd: vette kalveren, le kwal 0.— 2e kwal. f 0.— per kg. 5 Gras- f Een reebt aangenomen avond brachten wij gisteren in den Schouwburg door. De Vereeniging //Cremer" onthaalde bare reeds zoo talrijke kunstlievende leden op het echt Hollandsch volksstuk //Zonder naam" van Rosier Faassen en de operette van W. A. Lem//De weg naar 't hart." Het zij ons vergund hier een oordeel over het spel uit te sprekeu de behandeling der stof blijve aan anderen overgelaten. //Zonder naam" werd in één woord keurig afgespeeld noch bet ensemble, noch de rolvastheid liet iets te wenschen over. Eduard de "Wild was, als gewoonlijk, volkomen op zijn plaats. Zijn kalm en toch zoo gevoelvol en bovenal natuurlijk spreken maakte ook thans weder diepen indruk, terwijl juiste klemtoon en gepaste mimiek blijken waren van bet goed be grijpen van zijn rol. Hendrik Terbrugge kon ons boewei bij, evenals altijd, uitmuntte in rolvast heid niet bevallen. Zijn uiterst rustig spelen zou ons zeer boeien, ware bet niet dat èn gesticulatie èn toon zooveel te wen schen overlaten. Strevende naar het vol maakte, zal bij ougetwijfeld de volgende bescheiden wenken ter harte nemen. Zijn toon is veel te zangerig en daardoor meestal onnatuurlijk. Toch kan dit m. i. gemakkelijk verholpen worden hij ver- mijde slechts het begin van een zin op den gemaakte» tooneeltoon uit te spreken en gebruike zijn normaal geluid, waardoor ongetwijfeld fouten als //ëngelschat" in plaats van //engel! schat!" (voorlaatste uitvoering) enz. verdwijnen zullen. Wat de gesticulatie betreft de gebogen stand der .armen moge soms gepast zijn, gewoon lijk is zij foei leelijk. Ook dit vermeden, Hendrik Terbrugge, en uw spel zal ge roemd worden! Henriette Hermans beeft vol gevoel, met toewijding en waar het moest waardig gesproken. Wij betuigen baar onzen dank voor bet indrukwekkend spelen. Ook aan de overige dames, hulde! Som mige tooneeltjes, o. a. //het kransje", waren onverbeterlijk. Mietje Bloem bedenke, dat het lastig is voor de medespelenden zoo dikwijls aangehaald en omarmd te worden. Over Eduard, zoon van De Wild, ging slechts deze roep«wat, een volmaakte fat"; wel een bewijs, dat hij, kort maar krachtig, uitstekend zijn rol heeft vervuld. Waarlijk wij weten niet wat meer te be wonderen, zijn voordracht of zijn mimiek. Ook de gewone hyatus midden in den zin bleef weg dit blijve zoo. Dammers en Hartkamp voldeden zeer goed. Laatstgenoemde was (behalve in zijn dialect, zeker voor ditmaal Rotterdamsch de juiste verpersoonlijking van den komi- schen drinkebroer uit „Mie de porster" van J. v. Maurik. Sophie heeft hare zeer ondankbare rol zoo goed het kon vervuld wij hopen haar spoedig terug te zien, evenals Leonard die het type van een 17-jarig bedorven zoontje was, en Jan, die het ronde karak ter van den zeeman zoo flink deed uit komen. z/De Weg naar 't Hart" heeft de lach spieren voortdurend in beweging gehou den en dit zegt veel. Zizine past niet alleen wat stem betreft, doch ook wat het spel aanbelangt bij Mimi. Mogen wij de gezusters nog "dikwijls als gasten der vereeniging ontmoeten. Tamerlan en Cclifourchon handhaafden hun ouden roem. Eerstgeuoemde vergiste zich zeker, toen hij het Spaarne en de nieuwe brug in Parijs verplaatste. ,/Cremer" ga voort zóó te studeeren en te vertolken. Haarlem kan er dan trotsch op blijven, zulk een gezelschap te bezitten. Namens eenige hvnsfL leclen: H. S. Met genoegen voldoen wij aan. het ver zoek tot plaatsing van bovenstaand stuk. Zij, die de uitvoering van de vereeniging z/Cremer" gisteren avond bijwoonden,"zul len het met ons eens zijn, dat zij ten volle een belangstellend woord, ook van de zijde van het publiek, verdient. Daar wij reeds onze beschouwing c //Letteren en Kunst" mededeelden, sten wij dit als //Ingezonden."

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3