WIliTlTIIESÜ 4e Jaargang. Donderdag 16 December 1886. No. 1058. ABONNEMENTSPRIJS: Ssrsehifnt öoyslps uitgenomen Zen- en algeiMe Feestdagen. ADVERTENTIËN' AÜIEJIËKM OVERZICHT. FEUILLETON. Een bankje van duizend. ^oor Haarlem per maand 40 Cente, frweo door geheel het Rijk p. maand 55 Wonderlijke Nommerss 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie QCnèrale de lublieite Etrangère S. L. DA TJB E jp Co., JOH. F. JOH ES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartr». ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan do Dreefzgdo 2e deur. Geopend dagelykg van 10 tot 4 nar. Toegang 25 cents per porsoou. Donateur» en leden der Nedorlandsche Maatachappg ter bevordoriug van Nyvorlioid hebbes cj nrtoon van diploma vryea toegang, douatenr» met gezol»chap, 'loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Kroatzijdc vau et Paviljoen op het ton a j. Goop, dag. v 101 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Du auteur» t., «dender Nedorlandsche Maatschappg ter bevordering vsh Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijoa toegang, donateurs met gezelschap, leden inet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkolijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voo al »tn Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsshe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagolijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents por porsoou. Doorioopeude toegangskaarten voor een geneol jaar 9 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geope .d van 15 April tot ld October alle werkdagen van lO4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10X uur tegen betaling vau 25 cents per persoon, alleen op Itndagen kosteloos van 124 nar, de overige Christelijke feeatdagen tege.-; betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden do 8 jaren worden in bet geheol uiet toegelaten kinderen vau 8 tot 14 jaren niet dau ouder behoorlijk goleire. Sêfèjrs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks aitgenomen Zatordag, Zon- en Fee»tdagon van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopetd Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van J2 eu Donderdag van 2—8 unr. Toegang (deur Oudegroenmarkn vrjj. Evenals vorige jaren zal aan de g*enbonlieer den op dit blad gratis worden aangeboden een nette Wandkalender voor 1887 Deze Kalender biedt voor hetad- verteereud publiek eene goede ge legenheid aan om. met vrucht voor uiterst geringen prijs een ge heel jaar door te adverteeren. Men gelieve zich aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der Advertentiën aan te melden tot uiterlijk 21 Dec. a.s. De Advertentiën worden in twee grootten geplaatst, tegen den prijs van f2,50 en fi,25. De Administratie. De kon'ng van België heeft aan Stanley die in Amerika bezig is voordrachten te honden, getelegra- pheerd om dadeljk terug te komen, dewijl zijne aanwezigheid iu Congo vereischt wordt. Stanley zou heden vertrekken. Stanley, die ue expeditie tot bij stand van Emir Bey zal aanvoeren, wordt op 22 dezer te Londen ver wacht. Hij zal toezicht houden over de uitrusting der expedite, die bin nen twee maanden vertrekken zal. Naar men verzekert, heeft tenge- gevolge der jongste onderhandelin gen het Britsche ministerie beslo ten het staande leger vau Egypte tot 10,000 en het Engelsche bezet tingsleger tot 5000 man terug te breDgen. De uitspraak der rechtbank in zake Dillon verklaart dat hel oorlogsplan der Liga dat is de samenspanning der pachters om niet Jan Helraers zat op den rand van zijn ledikaut, met één kous ver keerd aau zijn linkervoet, zoekende naar dat noodzakelijk bekleedsel voor zijn rechter; nog dronken van slaap, tuurde hij uaar het venster, waarop dikke ijsbloemen een koud luchtje voorspelden. Jan rilde in zijn profond negligé; maar 't was niet alleen de kou, die hem mismoedig en huiverig maakte. Een bankje van duizend! mompelde hij, waar haal ik het van daan? en zuchtte, zuchtte, dat het bed er van trilde. 't Was dan ook lang geen gekheid. Als je zeven jaren geblokt hebt voor een hoofdonderwijzersacte en oo'n ding eindelijk bij verrassing meer pacht te betalen dan zij zeiven verkie/.en volslagen onwettig is; en voorts, dat Dillon's redevoer n- gen gericht waren op het doen schenden van contracten en het verstoren van de openbare orde. Bij gevolg wordt aau Dillon gelast, voor zichzelven eenen borgtocht te stellen vau 1000 pd. st., te storten ten binnen twaalf dagen, eu twee verdere borgtochten van 1000 pd. st., elk als waarborg voor zijn ordelijk gedrag in de toekomst. Bij gebreke van deze borgtochten moet Dillon zes maauden gevangenis ondergaan. In de Fransche Kamer heeft Wilson gisteren namens de com missie voor de begrooting het verslag van deze voorgelezen, concludeerende tot het toestaan van de door de Regeeriug gevraagde credieteu. Clé menceau zeide dat de crisis nog niet voorbij is, aangezien de minis- terieele verklaring met bevredigend wordt geacht. Toch. zou hij voor de credieten stemmen. Hij voegde er bij, dat eene scheiding van Kerk en Staat meer bepaaldelijk onder andere hervormingen, eene meer derheid zou vinden, samengesteld uit al de groepen der linkerzijde. Het Goevernement, zeide hij, moet kiezen tusschen de uiterste linker zijde en de republikeinsche rechter zijde. Hij eindigde met de verkla ring, dat eene ontbindiug in het buitenland eene nadeelige uitwer king hebben zou. Goblet beautwoordde hem. Hij be gon met kulde te brengen aan Frev- cinet. Het waren geene ijdele woor den, maar daden, op welke de ini- nisterieele verklaring doelt, en die het Kabinet in het begin van 1887 zal uitvoeren. De kerkelijke kwestie zal eerst kunnen worden ter tafel gebracht, wanneer eene groote meer veroverde; als je dan 900 gulden traktement hebt als eerste adjudant van een schoolhoofd; als je op den koop toe vijf jaren verliefd bent op en drie jaren in optima forma ge- engageerd mét een bakkersdochter; als je diezelfde bakkersdochter reeds begiftigd hebt met een verguld hor loge, een naaimachine en een pe- troleumtoestel, dan verlang je eindelijk om te trouwen. En als dan de vader van die doch ter hardnekkig weigert hierop zijn zegen te geven, onaer voorwendsel, dat je eerst een bankje van duizend gulden moet toonen, om in je huis houden te komen! 't is verschrik kelijk Gisteren was Francientje weer ja rig geweest. Bij bet petroleuratoe- stel was een poëziealbum gekomen ter aanvulling van den inventaris, en onder het glaasje warmen wijn, dat de familie week van gemoed maakte als een verscb kadetje uit derheid in den lande dit eischt,. Go- biet verklaarde dat er in de Kamer geene meerderheid voor de schei ding van Kerk eu Staat te verkrij gen is. Tot de rechterzijde zich wen dende, zeide hij dat hij, met het land achter hem, den strijd vol ver trouwen aanvaardt. Hij doet een beroep op de medewerking van alle republikeinen. De Kamer heeft eenstemming de urgentie verklaard en vervolgens het geheele ontwerp mer 508 tegen 12 stemmen aangenomen. Aan de Times wordt uit St. Pe tersburg gemeld, dat er weder geruchten in omloop zijn over het aftreden vau den heer Vou Giers en van deu minister van financiën Bunge. Als de vermoedelijke opvol ger van dezen laatste wordt ge noemd de heer Visbingnadzky, die aan den keizer een belangrijk rap port over de Russische financiën heeft uitgebracht. Haarlem, 15 December 1886. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht Bernard Jacob Goedhart, oud 44 jaren, kuiper, ge boren te Horst, zonder vaste woou- p'aats, die zich aan het hoofdbureau van politie, alwaar hij wegens dron kenschap in bewaring was geweest, had schuldig gemaakt aan diefstal van een duffelsche ja-, die aldaar door een persoon, aan wieu nacht verblijf was verleend, was achter gelaten. Hij had de jas reeds bij een uitdrager verkocht. Een groote drijfjacht is Maandag door Z. M, den Koning en zijne den winkel, had Jan nogmaals ge waagd te zinspelen op Maar vader had bij zijn «bis schop» zijn «positieven» behouden en lachende gezegd; Mij wel, maar het bankje, beste man! Een briefkaart voor mijnheer! Goed, juffrouw, zei de school meester eu nam onverschillig het stukje papier aan. Had u nog iets juffrouw? Maar lees eens, mijnheer.... Helmers keek eerst het mensch, toen de briefkaart aau eu begon met een onverschillig air te lezen. Hij verschoot eventjes van kleur, maar keek zoo mogelijk nog ijs- beeraebtiger dan daar straks. De briefkaart luidde WelEdelgeboren Heer! Wij hebben de eer u kennis te geven, dat de in uw bezit zijnde bon werkelijk het nommer is, waarop gasten gehouden in de Soerensche bosschen. Er werd ook een hert geschoten. De Koning heeft geweigerd, de nieuwe verordening voor de be lasting op de honden voor de ge meente Arnhem goed te keureD, omdat de honden worden aange slagen naar de grootte. Eenige leden vau de vorste lijke familie Van Wal leek Pvrmont worden op het Loo verwacht. Te Zutfen zal een extra-trein gereed staan om hen naar het Loo te brengen. Een drietal Japansche autori teiten, waaronder de heer K. Fuji- nami, kamerheer van den keizer van Japan, bracht in de afgeloopen week een bezoek aan de gemeente Hazers- woude, om de nieuwe boerderij van den heer Visser van Hazerswoude te bezichtigen. Het doel hunner reis waskennis te maken met de Ne- derlandsche zuivelbereiding. Het gezelschap, dat onuer geleide was van den heer Bauduic, van 's-Gravenbage, had vooraf de Leid- sche melkinrichting bezocht en daar met veel belangstelling de behande ling der melk en de vervaardiging van boter en kaas nagegaan. Tot nader bericht, zal eiken middag om 3.55 een trein uit IJinui- den naar Amsterdam vertrekken (Holt. spoor). Deze trein zal met stoppen te Santpoort en te Halfweg-. Aan deu tweeden nationalen wedstrijd voor meubel spiegel- en tapijtlabrikanten, uitgeschreven door het «Ned. Hantelsmuseum» zullen 43 inzenders dselnetnen met 48 salon-, huiskamer- en slaapkamer ameublementen en 103 inzendingen van afzonderlijke meubels, spiegels en tapijten. Deze cijfers zijn die der thans ontvangen toezeggingen; waarschijn de premie van «duizend gulden» is gevallen. Tegen inruiling van de bon zijn dezelve ten allen tijde aan ons kantoor te ontvangen. Hoogachtend, Gebroeders Leliekom. Begrijp eens, mijnheer, dui zend gulden! Wat een fortuinI Jan Ifelmers haalde de schouders op en gaf op stomme, maar wel sprekende wijze te kennen, dat hij '(gezelschap der hospita niet langer onontbeerlijk vond. Neem me niet kwalijk, mijn heer, maar als 't u schiktdie 20 gulden van de vorige maand Ziet u, de kleine meid moet zoo noodig een nieuw jurkje hebben en de kolenkoopman Ja wel, juffrouw, ik zal er aan denken. Morgen uiterlijk! Dat moest er nog bijkomen zuchtte de gelukkige, toen hij alleen was. lijk zullen nog meerdere inzenders zich aanmelden, om deel te nemen aan dezen wedstrijd van Nederland- sche Nijverheid. - In de jongste aflevering van de Economist wordt gewezen op den onbillijken druk, dien de zoutaccijns op deu bjter- en kaashandel uit oefent. De zoutaccijns, die 9 cent per kg. bedraagt, is bijzonder zwaar, daar de waarde van het artikel slechts ongeveer 3 cent per kg. beloopt. Voor zout bij denlandbouwgebruikt, is voor eenige jaren vrijdom van den accijns verleend, maar op de boter- eu kaasmakerij is dit niet toegepast. Alleen wordt bij uitvoer vau boter het bij de verpakking gebruikte zout vrijgesteld, maar niet het zout, dat in de boter en kaas is gemengd, welke naar het buitenland, worden verzonden en daar met de producten van audete Staten moeten mededingen. De Economist berekent, dat aldus de boter met 1/i pet, en de kaas met 1 pet. der waarde in prijs wordt verhoogdvoor de goedkoopere mar- garineboter is de verhouding nog ongunstiger. Een huurboertje, die 20 koeien houdt eu 5000 kg. kaas 'sjaars maakt, heeft f 30 aau ac cijns te betale.D. De uitvoer van boter en kaas (gemiddeld 30 en WO kg. in de laatste jaren) is zood jende met ongeveer een half millioengul den. ean zoutaccijns bezwaard. Ei.-cht uiet rle billijkheid, daarvan vrijdom te verleenej, evenals bij uitvoer van verdikte n elk de accijns voor de suiker, daarin vervat, wordt terug- gegeveu r de belasting op zout is, vergeleden inet de waarde v n het artikel, nog eens zoo hoog als die op suiker' De Economist hoopt, dat de Mi nister van Financiën op dit belang Op school gekomeu, snelde een viertal collega's hem als dol te ge- moet. Hoezeel hoezee! de buit is ons! Weet jelui het dan ook al? Kijk maar, 't staat in de cou rant Waarachtig, daar had je het. Ia een reusachtige advertentie werd met vette letters geannonceerd: «De premie van f 1000, uitgeloofd bij onze laatste aanbieding, is ten deel gevallen aan den heer Jan Helmers, onderwijzer te Hoogstede.» De onderwijzers waren uitgelaten dien ochtend. Want de zaak was deze Op den laatsten verjaardag van het schoolhoofd achtte het per soneel zich verplicht een bewijs van genegenheid te geven. Een der luid- jes kwam op den lumineusen inval, gebruik te maken van de laatste aankleding der Gebr. Leliekom, die bij honderd vel postpapier, envelop pen etc. etc. een prachtige oleogra-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1