MElTiUBUD. 1 Vrijdag 17 December 1886. ABONNEMENTSPRIJS: Versshijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- psK -y=«lï. >src.:i: lï-m AÜIK1IEEN OVER/JOUT. FEUILLETON. Een paar schoenen. ''oor Haarlem per maand40 Cent». ran co door geheel het Rijk p. maand 55 i 4 Wonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoc te adresseeren aan liet Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de trubliette Etrangère G. L. DA JJBE Co., JOH. 7. JONES, Suer., Farigi, 31 bit Faubourg Montmartr». ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot middags 12 unr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museuvt van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefiyde 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 nar. Toegang 25 cent» por peraosu. Donateur» en leden dor Nedorlandsche Maat»ckiappy ter bevordering N.a.Lnd.gh.VHut.ch.pp« tor b.vord.lg tp" v.rtoof 3" 1 J.™b' S"°r- l0-«'u»r. 25 "0t. p. f„' joaiageo ko.t.loo. 12_» nar, d. .«r.R. lft™tol,k. f...td.R.a top» b.taliag r.a 26 p.r Kinder., beneden de i -.ren Jl 3 f" ?T T "Ur P" peren.., „ll.ao, têyt\n «ure™ m dl Damiiraat. Geopend dagelyke ultjc.nom.il Zatarda*. Zon- en Feo.tdairon ven 11—3 „ar T—Uri biblinth..k C.é i w ff'."felstenkinderen vnn 8 tot li jsren niet dsn onder b. no/liik „.l.lj. _5 o.n.d.jc en Zaterdag nor. - d, CW, Din.dag va. Ag Evenals vorige jaren zal aan de geabonneer- den op dit blad gratis worden aangeboden een nette Wandkalender voor 1887. Deze Kalender biedt voor bet ad- verteerend publiek eene goede ge legenheid aan om met vrucht voor uiterst geringen prijs een ge heel jaar door te adverteeren. Men gelieve zich aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der Adverteotiën aan te melden tot uiterlijk 21 Dec. a.s. De Advertentiën worden in twee grootten geplaatst, tegen den prijs van f2,50 en fl,25. De Administratie. De Kreuzzeitung deelt, in den vorm van een brief uit Londen, op hare eerste kolommen mede dat de be trekkingen tusschen Duitschland en Rusland in den jougsten tijd zoo gespannen waren, dat zelfs nu nog van beide kanten eene groote troe penmacho aan de grenzen bijeenge trokken wordt. Om de gemoederen gerust te stellen, is het dienstig niet onver meld te laten, dat deze wederkee- rige bijeentrekking van troepen reeds langer dan een jaar plaats vindt en bekend is. Het opwarmen daarvan in de Kreuzzeitung op dit oogenblik geschiedt blijkbaar slechts om in den Rijksdag meer stemmen te winnen voor bet ontwerp tot vermeerdering van het leger. De Allgemeine Zeitung meldt, dat de prins-regent van Beieren na zijne terugkomst te München een hartelijk telegram aan keizer Wil helm heeft gezonden, die het vol- 't Was in.... 't jaar doet er niet toe maar 't was in 't hartje van den winter en van wkt een lang durige» e harden winter. Bij 's men- schen geheugen had men hier te lande zoo'n kou niet beleefd, 't Vroor baksteenen dik en de ongelukkigen, die gedoemd waren, om op versle ten schoeisel te gaan, sukkelden voor een groot deel met bevroren teenen voort, zooals de groote ar- mée van den grooten keizer dat in 1812 deed. De held van dit verhaal, Toon Reintjes, was een brave jongen; al liep hij 's zomers barrevoets en 's win ters met de bloote voeten in oude sloffen, die hij in een vuilnisbak had gevonden de waarde van een mensch gende er op heeft geantwoord«Hoe zal ik u danken voor uw zoo har telijk en vriendelijk telegram op den eersten dag na uwe terugkomst te MünchenGij hebt u er van kunnen overtuigen, hoe blijde uwe eerste komst na de aanvaarding van het regentschap bij ons werd begroet, hoe oude herinneringen uit de zeven maanden van samenzijn in den zoo gewichtigen onvergetelijken oorlogs tijd ons op nieuw vereenigden. Moge het steeds zoo blijven! Uwe harte lijke woorden, gericht tot uwe onderdanen in den Rijktdag, zullen naar ik hoop in goeden grond zijn gevallen.» Uit Weenen verneemt de Times dat prins Ferdinand van Saksen- Coburg de Bulgaarsche deputatie, die hem de Bulgaarsche kroon komt aaubieden, ontvangen heeft. De prins zeide dat hij den Keizer van Oostenrijk moest raadplegen. Hij geloofde dat deze en ook de Czaar zijne candidatuur wel zouden goed keuren. De financieele commissie uit den Franschen Senaat heet de crediet- aauvrage voor twee maanden onder zocht, die door de Kamer goedge keurd is. De commissie heeft de be paling omtrent de vermindering van den interest der spaarkassen geschrapt. Een communiqué in het officieele Russische regeeringsblad spreekt het leedwezen der regeeriug uit over de in den laatsten tijd ver schenen dagbladartikelenwelke Duitschland als jegens Rusland vij andig gezind voorstellen. Zij beveelt der pers grootere voorzichtigheid en kalmte aan bij de behandeling der staatkundige verhoudingen. Het communiqué bevat nog: hangt niet onvoorwaardelijk van den staat zijner onderdanen af. Zijne moeder was eene arme met nog vijf andere schapen van kinderen be laste weduwe. Na aftrek van de ka merhuur hield ze nauwelijks een rijksdaalder over, om zes hongerige monden met gezonde tanden, bui ten deu haren, te stoppen, zoodat het goede mensch er dikwijls zelve het eten maar eens aangaf, om de portie barer kindereu wat grooter te maken.... Een rijksdaalder in de week, dat was nog geen stuiver per mond en per dag. Reken daarbij, dat de le vensmiddelen duur waren. In zulk een geval, zegt gij, vraagt men een crediei, liaalt men op rekening. Och, mijnheer, ge weet immers wel, men geeft aan rijken alleen credie*; op rekening te nemen zonder de ze kerheid, zonder de hoop althans, te kunnen betalen staat alleen aan groote heeren vrij. Rusland is aan het aangrenzende Duitschland verbondeu door belan gen, welke zijn bestaan raken en waardoor de wederzijdsche betrek kingen eene hechtheid verkregen hebben, welke menige proef door staan heeft en voor beider welvaart van het grootste gewicht is. Een langjarige duur dezergoede betrek kingen is gewenscht, en de Russi sche regeering heeft het stellige voornemen, vooral aan Duitschland's belangen de passende aandacht te schenken. Zij heeft alleszins reden om aan te nemen, dat ook Duitsch land zich van elke handeling ont houden zal, die aan Rusland's waar digheid en aan zijue belangen met 'betrekking tot zijne Oost-Europee- sche geloofsgenooten te kort zou kunnen doen, en dat Duitschland slechts naar behoud des vredes streelt, hetgeen ook Keizer en volk van Rusland levendig wenschen. Het dagblad Slavianinéte Rustschuk verschijnendbehelsde Dinsdag een uitvoerig artikel van Stojanoff, een vurig aauhanger van het regentschap, waarin gezegd wordt, dat het oogenblik is aange broken om Macedonië in opstand te brengen, ten einde eindelijk het Groot-Bulgarije te stichten, met Alexander van Battenberg als ko ning, of indien dit onmogelijk is, dau onder republikeinschen regee- ringsvorm. Op eene Maaodagjl. gehouden vergadering vau Turkeu te Rust- schuk is besloten, de betaling der nieuw gevorderde belasting te wei geren. De plaünen voor de ophanden zijnde vermindering van het Engel- sche bezettingsleger in Egypte zijn ter goedkeuring naar de re geering te Londen opgezonden. Het Arme Toon! de zolen zijner slof fen vertoonden met den dag groo ter gaten. En toch kon hij onmo gelijk thuis blijven. Van de twee vijfjes, die de aardappels over het vuur hielden, werd een vijfje door Toon verdiend in zijne hoedanigheid van Mercurius, of, om minder dich terlijk te spreken, van looper bij mr. Slokker, den procureur. Om dat vijfje per dag te verdienen en des avouds bij zijne moeder thuis te brengen, moest hij 's morgens vroeg bij de hand wezen en den ganschen dag loopen draven. In de oogen van mr. Slokker was Toon een eenvou dig werktuig, dat nooit stilstaan mocht, als men maar niet verzuimde met voor een vijfje olie dagelijks de raderen te smeren. Na de kou was er niets, dat Toon Reintjes meer pün deed, dan het oog van minachting, waarmede de lui van aanzien en fatsoen op straat op hem en zi'u erbarmelijk schoei- voorstel strekt om eene weinig tal rijke bezetting in Zuid-Caïro te lateu. Vijf bataljons worden vol doende geacht, dewijl de nabijheid van Cyprus en Malta toelaat iu elke voorkomende gebeurtenis te voor zien. Uit Cairo ver eemt de Daily Newsdat de Sheikhs van Soedan Abdullah tot Sultau hebben uitge roepen. Haarlem, 16 December 1886. Voor het nog te plaatsen gedeelte der provinciale leening van f 265,000, ten bedrage van f 100,000 is zes maal dit bedrag ingeschreven. Betreffende deu gezondheids toestand dezer gemeente in de afge- loopen maand November kan het volgende worden medegedeeld: Van in de wet genoemde be smettelijke ziekten werden ter ge meente-secretarie aangegeven20 gevallen van roodvonk, 3 febristy- phoïdea en 2 van mazelen, terwijl 2 lijders aan roodvonk en 2 aan febns typhoïdea bezweken. Het sterf tecijfer was iets hooger dan in de vorige maand. Het totaal der over ledenen, daarooder begrepen 10 le venloos aangegevenen bedraagt 84, Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 20.8. Aau lichaamszwakte stierven 11, aan kanker 2, aan stuipen 2, aan apoplexie 6, aan hersenziekten 2, aan croup 3, aan kinkhoest 3, aan hartziekten 2, aau ziekten der adem halingsorganen 18 (waarvan 5 aan keel- en longteriugof bloedspuwing), aau ziekten der spijsverteringswerk tuigen 3, aan andere organen 14, aan onbekende oorzaken 4 personen. sel neerzagen.... Op zekeren dag bleef hij voor den winkel van een rijken schoen maker staan kijken. Het was een kompleet magazijn van voetbekleed- seis van allerlei aard, en stoep en voorhuis kropen schier weg onder de schoenen, laarzen, pantoffels en kamermuilen, die overal tot hooge bergen en piramiden lagen opeen gestapeld. Onder de honderden paren schoe nen trok vooral één Toons aandacht; 't was van stevig leer, geheel met ijzer beslagen en scheen juist ^oor zijne voeten gemaakt. Het zien was toch voor niet en hij nam ze dus van den spijker af, om ze te beter te bekijken. Alle liefhebbers deden hetzelfde; wat kwaad stak daar ook in? Op eens echter kwam een kleine jongen, de zoon van den schoenma ker, die voor in den winkel op de goederen -het oog hield, uit zijn hoek Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: heneden 1 jaar 22, van 1—5 jaren 11, van 514 jaren 2, van 1420 jaren 0, van 20 - 50 jaren 9, van 50 65 jaren 9, van 6580 jaren 18, boven 80 jaren 3. Geboren zijn: 74 jongens en 78 meisjes. De heer Klaas de Jong, die jaren lang lid in de Tweede Kamer was voor het district Hoorn, is Dins dag in 71-jarigen ouderdom te Hoog- carspel overleden. Het schijnt dat op dit oogen blik in Ned.-Indië, en voornamelijk op Java, guldenstukken in omloop zijn, die op de bedriegelijkste wijze zijn nagebootst, vermoedelijk ge- slageu op valsche stempels. Ook de scheikundige samenstelling van het metaal wijkt geheel van de gewone vervalschingen af en helpt mede om door kleur en klank de nabootsing te volmaken. Verscheidene exemplaren zijn aan 's Rijks Munt te Utrecht onderzocht, en er is gebleken, dat het zeer moeielijk zal zijn om, indien deze stukken in grooten getale zijn ver vaardigd, ze uit de circulatie te weren. Ook voor Nederland is het ge vaar van invoer volstrekt niet denk beeldig. De overleden generaal Dem- meni was slechts 50 jaar oud. Op 20 jarigen leeftijd tot 2en luitenant, in 1860 tot len luitenant, in 1867 tot kapitein, 1875 tot majoor, in 1880 tot luitenant-kolonel en in 1883 tot kolonel benoemd, was hij in den aanvang van dit jaar hoven defor matie tot den rang van generaal- majoor verheven. Op 19 Augustus 1884 aanvaardde hij het civiel en militair bestuur van Atjeh. Onder voor den dag springen, hield Toon vast, rukte hem de schoenen uit de hand en riep: Ha, zoo, maat! daar betrap ik je! Betrappen! waarop? vroeg Toon. Wel, dat je ze wel graag ste len zoudt. Stelen, ik! Pas op watje zegt, riep Toon, die gevoelig was op zijn punt van eer. De j >ngen riep zijn vader, die zich eindelijk na veel vragen en weer vragen door Toons onschuldsbetui- gingen liet tevreden stellen. 't Is mogelijk, zeide hij tot zijn zoon, dat hij geld heeft, om ze te koopen. Twee gulden, vaste prijs! 't Is een spotgeld voor zulke waar. Hoe is 't, wil je de schoenen hebben O ja, lieve mijnheer, ik wil ze heel graag hebben, en als je de prijs verdeelen wilt en alle week

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1