ammm nieuws, zijne leiding is de concentratie vol bracht. «Maar de kunst ontaardt, i waarde heer!» schrijft de Haagsche sprokkelingenschrijver van het U.D. «Niet alleen doet een dierenbescher mer een beroep op den kwnianilaAren s zin zijner laudgenooten, ten einde de muilkorfwet af te schaffen, om- t dat die sommige hondjes onaange naam is, maar een industrieel heeft ook het portret van ons Prinsesje, de hoop des vaderlands, gedrukt opzakdoeken, zoodat meD, uit reine oranjeliefde, zijn neus zal af- vegen aan het afbeeldsel onzer aan- staande Koningin! Bronzen beelden I op kolo men van fluweel, thermo- - meters op harnassen en strijdbijlen, 1 en portretten van geliefde personen op neusdoekenWaar blijft de waar- heid van de kunst in het dagelijksch i leven? Een nieuwe olie-gasfabriek is te Amsterdam ingericht op de Looiers gracht, ter verlichting en verwar ming van de bekende stoomslijperij van de firma Verschuur en Van der Voort. Deze fabriek is zeer merkwaardig, zegt het N. v. (f. D. Op zulk een kleine schaal is dit de eerste dergelijke gasfabriek in Amsterdam; de geheele inrichting toch beslaat slechts een oppervlakte vau 9 bij 5 m ter (dus 45 M'.j. Men vindt er in: retortenhuis, reinigingskamer en gashouder. Toch heeft deze fabriek bij deze geringe afmetingen een betrekkelijk groot productievermogen; zij levert in 10 werkuren dagelijks een volume gas, aan lichtkracht gelijkstaande met 350 kub. meter steenkolengas, ter wijl zoo noodig het dubbele kan gestookt worden. Aan een vischhandelaar te Amsterdam werd Dinsdag in den vroegen morgen een vischkaar ont vreemd, inhoudende 500 pond spie ring, ter waarde van f 35. «De naaister is dood,» vertelde men te Hoorn elkander verleden week. Wie kende «de naaister» niet, dien langen, schralen kluizenaar (want «de naaister» was een mans persoon), die bij mingegoeden «om den kost» uit naaien ging, precies zooals zijne vrouwelijke naamge- nooten dat gewoon zijn te doen. Dezen zomer zou zijne kluis ver kocht worden; nieuwsgierigheid om het inwendige van die altijd geslo ten, bouwvallige hut te zien, dreef er menigeen heen. De bewoner had het niet noodig geoordeeld, op den kijkdag van het «hechte, ster ke en weldoortimmerde» perceel afwezig te zijn hij lag daar op den grond op een zoogenaamd bed, ziekelijk, met een potje vuur bij zich; geen stoelen, tafel of iets der gelijks; alleen het aller-aller noo- digste was er te zien in dit krot, waarin de vrije wind aan alle kan ten inkwam. Waarlijk, de «naaister» was een toonbeeld van ellende, en ieder beklaagde hem ten diepste. Ten laatste opgenomen in bet dia coniehuis, stierf hij verleden week. En wat vond men nu hij dien ar men, ellendigen man? Niet minder dan het sommetje van duizend gul den Dinsdagnacht zijn ten nadeele van den landman Van Twisk, wonende aan den Zuiderweg in de Beemster, uit de weide ontvreemd vier scha pen en een ram. De dader, die zijn gestolen beesten op de Purmerender een dubbeltje op afkorting nemen... Goed, zei de koopman, ik ver koop ook op de week. Betaal mij een eersten termijn en ik zal de schoenen voor je op zij zetten. Kan ik ze niet dadelijk mee nemen, mijn beste mijnheer? vroeg Toon, zoo vriendelijk als hij het maar geleerd had. Ik zou je eeuwig dank baar wezenmijn voeten slijten met den dag; tegen den dooi zal ik ze heelemaal kwijt zijn. Malligheid; daar houden we ons niet mee op, maar haast je toch, Jan; 't slaat daar al elf; je weet, dat mijnheer Van Brand op zijne laarzen wacht, en die heer houdt niet van wachten. Maar ons en anderen laat hij toch vrij wat wachten, mompelde de zoon, die in deze boodschap wei nig behagen scheen te vinden. Heeft vader wel al eens de kleur van zijn geld gezien? markt van de hand wilde doen, is door de politie gearresteerd. Aan de arbeiders, die zoo krachtig hulp verleenden bij het bedreigen van den zeedijk op Tessel tijdens de stormen der vorige week, is eene belooning van 50 ct. per uur toe gekend. Sommige verdienden op die wijze in ruim een etmaal f 12.50. Uit het verslag van den toestand der Studenten- Roei vereeniging «Njord te Leiden, over het vereenigingsjaar 18S586, blijkt, dat de vereeniging in een zeer bloeienden staat ver keert. Menig blijk van belangstel ling mocht zij ondervinden van vrienden en vereerders uit het bin nen- en buitenland. De materieele toestand ging aanmerkelijk vooruit, alsook het ledental, dat thans pl. m. 300 bedraagt. Ook dit jaar kan «Njord» met groote voldoening op haar campagne terugzien. Behalve een oefeningswedstrijd in April en een onderlinge en groenen-wedstrijd in October, nam «Njord» van Mei tot Sept. aan niet minder dan zes wedstrijden deel. Te Haarlem aan den universi teitswedstrijd, te Oudshoorn aan dien, uitgeschreven door de Zeil en Roeivereeniging «Hollandia», te Delft aan dien van «Laga», op het IJ aan dien van de Ivon. Ned. Z.- en R.-Vereeniging, op de Belg. Maas aan dien van Luik, en op den Am- stel aan dien voor het Champion- naat van Nederland. Al deze plaat sen waren getuigen van de over winningen van «Njord». Sinds het jaar 1876, dus in een tiental jaren behaalde «Njord» in de wedstrijden tegen andere vereenigingen niet min der dan 53 prijzen en 14 premiëu, te zamen 67. Van de 26 roeiers in dit tijdvak behaalde het tegenwoor dige eerelid dr. P. H. Damsté de meeste prijzen, nl. 34 (32 prijzen en 2 premiën); van de 10 stuur lieden, de heer A. A. Humme, nl. 26 (23 prijzen en 3 premiën). Een omstreeks 20-jarig jongeling te 'a Hage, van tijd tot tijd aan toe vallen lijdende, ging gisteren och tend tegen 4 uur uit zijne woning om zich naar zijn werk te begeven in de Van Diemenstraat, waar hij in een in aanbouw zijnd perceel water had op te malen uit den moerassi- gen bodem. Toen om half acht de werklieden daar aankwamen om den arbeid te hervatten, ontdekten zij, dat de jonge man voorover ge vallen, met het hoofd in het slijk geraakt en op die wijze gestikt was. Zijn lijk werd naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Er komt ook wel eens een geluk bij een ongeluk. Woensdagavond (het stormde ver schrikkelijk; verliet in Den Haag de vrouw vau een gepasporteerd militair haar werkhuis en nauwelijks had zij haar paraplu opgestoken, of de wind liet deze een luchtreis maken, terwijl zij den knop er van in haar handen hield. Het regenscherm kwam juist neer op de imoëriaai van een voorbij snorrende vigelani. en in aanraking met den hoed van den koetsier, waardoor diens hoofddeksel zeer uederig de laagte zocht Onderwijl hij met een hand het katoenen ver sleten ding machtig had weten te worden eo met de andere zijn voer tuig deed ophouden, had de vrouw zich meester gemaakt van den ouden hoed en staken ze gelijk over. St, st! bedenk van wien gij spreekt, mijn zoon. Ik voor mij zal u niet laten wachten, verzekerde Toon; alle acht dagen betaal ik u eerlijk af. Goed, goed, mijn joDgen, houdt prompt woord, en met tien weken zijn de schoenen je eigendom. Maar tegen dien tijd hehben we alweer voorjaar, zuchtte de arme sukkel en ging bedroefd heen. Hij was echter nog geen vijftig passen ver, toen een gelukkige invai hem op een drafje deed terugkomen. Gij vertrouwt me misschien niet, omdat gij mij niet kent, sprak hij; ik heet Toon Reintjes en ben in dienst bij mijnheer Slokker den procureur. Als mijnheer Slokker goed voor je zegt, wil ik e de schoenen dadelijk geven. i Goed; ik zal 't mijnheer ver zoeken. Zet het paar dan maar zoo lang voor mij weg. Waar mot je heen, moeder? vroeg de koetsier. «Naar het Scheveninsche Veer!» was het antwoord. «Stap dan maar in! Ik moet in de Zeestraat voorkomen.» De vrouw liet zich dit niet twee maal zeggen, en haar paraplu had daardoor «vrij van dienst» gekregen. Naar men verneemt is M. Hak ker, die zich sedert eeuigen tijd te 's Hage in verzekerde bewaring be vond, onder verdenking van op zij ne huisvrouw (de «vuurduivelin») gepleegden doodslag, Dinsdagavond op vrije voeten gesteld. Maandagavond is een zware brand uitgebroken op de hofstede, behoo- rende aan baron Heyndrix te Gent, en bewoond door P. Dossche, gele gen aan den steenweg van IJzen- dijke naar Biervliet. Er zijn ver brand 14 paarden, 27 koeien en eenig graan en stroo. Alles was tegeu brandschade verzekerd. Oor zaak onbekend. In de Boterstraat te Utrecht had Dinsdagavond tusschen twee echte lieden een vechtpartij plaats, waarbij door den man een zeer zonderling wapen werd gebruikt. Toen hij zijn vrouw nl. uit huis had gejaagd, nam hij de brandende kachel op, zette die op straat en ranselde ver volgens met de warme pijp zijn wederhelft op duchtige wijze af. Daarna bracht hij ze (niet zijn vrouw, maar de kachel) naar een uitdrager in de Vissehersteeg om er «klein geld» van te maken. Gisteren namiddag om half twee is te Utrecht een ontzettende brand uitgebroken in het magazijn en de werkplaats van de Centraalspoor- weg-maatschappij. Reeds om half drie lag alles tegen den grond. De hooggaande vlammen bleven toen nog voortwoeden. Er is belangrijke schade aangericht. Nader wordt gemeld, dat de za delmakerij met de wagenmakerij en den schilderswinkel, alsmede de bureau's eene prooi der vlammen zijn geworden. Om 3 uur was ver der gevaar geweken. Twee mannen zij onder neder- vaiiende voorwerpen geraakt en ernstig verminkt naar het Zieken huis gebiackt. De spuiten werden vooral gebe zigd tot bescherming der omlig gende huizen. Er was eene ontzaglijke men- schenmassa op den Amsterdamscheu straatweg bijeen. Volgens gerucht is een man door een ijzeren luik getroffen, en, of schoon terstond heelkundig behan deld, overleden. Het Ulr. Dagtl. meldt nog om trent dezen brand: Het vuur, gevoed door den voor raad droog hout, verf en andere brandbare materialen, nam zoo snel in omvang toe, dat alles in onge- loofelijk korten tijd een vuurpoel geleek. In dat gebouw waren de bureau's der tractie, de rijtuig- en wagenmakerij en de remise, zoo mede de schilderswerkplaats. Het omvangrijke perceel is tot den grond toe af- en uitgebrand. Een paar rijtuigen zijn mede door de vlammen verteerd, waaronder een dat juist gereed was gekomen. Maar men zegt, is de brand op een der bureau's uitgebarsten en in den schafttijd ontstaan. Een werkman, zekere S., die eene groote zware Het kantoor van mijnheer Slok ker kwam uit in een steegje en nam twee benedenkamers van een der oudste huizen van de stad in. Door het eerste vertrek, waar de klerken zaten, verkreeg men toegang tot het heiligdom, waar de jurist onder een hemel van spinnewebben te midden van zijne liassen en rechtsgeleerde folianten troonde. In de laatste vijf en twintig jaren althans waren de ruiten daar niet geboend of gewas- schen, had luiwagen noch dweil er den vloer geraakt, terwijl de voor maals gewitte wanden zwart waren, meer van den tijd dan van den rook, want om zijn klerken een goed voorbeeld te geven, deed mr. Slokker het zelfs in de barre win termaanden zonder vuur. Dit jaar alleen had hij voor 't eerst eens van dien regel moeten afwijken. Mijnheer, zeid* Toon, met zijn petje in de hand voor den beslisser deur trachtte te redden, door die uit de hengsels te lichten, kreeg dat voorwerp op zich, waardoor hij viel en ernstige kneuzingen aan borst en rug bekwam en per bran card naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. Door twee in wer king gebrachte stoom- en tal van andere spuiten, zoomede door de waterleiding van den Amsterdam- schen Straatweg, is het vuur zoo danig bedwongen, dat gisteren na middag om 31/., ure het geuaar ook voor de omliggende werkplaatsen en gebouwen eenigszins geweken was. Na dien tijd stak de zuidwes telijke wind zoo hevig op, dat op tal van plaatsen in het afgebrande pand overal het vuur opnieuw op flikkerde, zoodat om vijf ure bij het afzenden van dit bericht nog vele spuiten en eene stoomspuit hunne krachtige waterstralen uitwerpen om verdere uitbreiding te voorkomen. Het naastbij gelegen woonhuis van een der ambtenaren leed aanmer kelijke waterschade, daar dit steeds nat moest gehouden worden, en vele ruiten daardoor braken. Vele autoriteiten waren ter plaatse. Schutterij en politie handhaafden de orde op uitstekende wijze, zoo dat de brandweer ongehinderd haar arbeid kon verrichten. Van verdere ongelukken is tot nu toe niets vernomen. Het verbrande is, naar wij vernemen, grootendeels verzekerd. De trein van den Centraalspoor- weg, die om 1.15 ure naar Harder wijk moest vertrekken, had door het uitbreken van den brand een oponthoud van H/s uur en vertrok dientengevolge eerst om 2.45 ure. Te Venendaal is zekere H. van Wagensveld, een oppassend, jeugdig metselaar, van het dak der Katho lieke kerk gevallen. Men wanhoopt aan levensbehoud. Maandag avond, bij aankomst van de stoomtram te Sprang, ont dekte de machinist dat de lijn ver sperd was door sparren, die over de rails lagen en daaraan waren vastgemaakt, met het doel om den trein te doen ontsporen. De daders zijn onbekend. De justitie doet onder zoek. Uit Gulpen wordt gemeld: Bij de politie alhier is thans be richt ontvangen van de Belgische maiéchaussée, dat de beruchte Zi geunerstroep door de Belgische gen darmen via Aubel en Moutza over de Pruisische grenzen is gezet. Als nu de Duitschers ze maar niet weer terugzenden. Door de ijverige bemoeiingen van den wachtmeester der maréchaus- sée te Sittard, in vereeniging me: den brigade-commandant der rnaré- chaussée te Beek, is Dinsdagavond ter laatstgenoemde plaatse aange houden zekere G. N., herbergier aldaar, zijnde vermoedelijk degene der drie smokkelaars die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. bij hunne aanhouding nabij Millen op den ambtenaar Buitenhuis van Sittard een schot hagel heeft ge lost, waardoor deze ernstig werd verwond. Ook de beide gezellen van N. zijn reeds door dé politie opgespoord. N. is gisterenmorgen naar Maas tricht overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. De boekhouder der chemicaliën- van zijn lot een eerbiedige strij kage makende, wil u goed zeggen voor mij? Goed zeggen voor jou! Ja, mijnheer, bij den schoen maker. 't Is zoo bitter koud van den winterdat ik niet langer bijna blootvoets loopen kan. Blootvoets! riep de procureur en zette zijn bril op. Schobbejak, daar je bent, doe je mijne bood schappen dan blootsvoets? Wat moe ten mijne clienten daarvan denken? Zullen ze mij niet houden voor een hard onmeedoogend man? Hei, Mosch, hei! Mosch, de eerste klerkkwam naderbij Bijna niets aan de voeten, herhaalde de procureur; en dat on mondig kind heeft eene moeder, die 't volgens alle menschelijke en god delijke wetten voeden, kleeden en onderhouden moest! Heeft dat mensch fabriek van dr. H. te Roermond is voortvluchtig, een belangrijk tekort in de kas achterlatende. Uit Maastricht werd gisteren ge seind: De Maas is een halve meter in een etmaal gewassen. Stand: 45.70. De rijksambtenaren te Afferden (Limb.) hebben zich, na hevigen tegenstand, meester gemaakt van eene kar met 220 liter spiritus, aan gevoerd uit Pruisen. De kar was gemaakt met dubbelen bodem en houten as. Op het oog was zij niet van eene gewone kar te onder scheiden, en dus zeer geschikt voor smokkelen, wat daarop groote schaal geschiedt. De instructie tegen G. F. Hendriks, secretaris en ontvanger van het polderdistrict Herwen, Aerdt, en Pannerden, thans in hechtenis ter zake van valschheid in geschriften en verduistering van gelden, duurt nog steeds voort. Verscheidene val- sche handschriften zijn reeds aan het licht gekomen. In het journaal en het kasboek werden valsche cijfers en onregelmatigheden aange troffen. Men raamt het tekort in de dis- trictskas op circa f5000 en in de kas van den dorpspolder op f 900. De borgtocht zou slecht f 1000 be dragen. De beklaagde is 26 jaar oud en nog geen jaar in betrekking, toen hij met zes van de zeven stem men door het gecombineerd college gekozen werd. (AC.) Tusschen Arum en Witmarsum is eene onbekende vrouw, die voor de stoomtram zou uitwijken, doch den verkeerden kant opging, door de locomotief overreden. Zij was da delijk een lijk. Te Leeuwarden is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die ge tracht heeft een dienaar van politie van zijn plicht af te brengen, door hem eene gift in geld te doen aan bieden. Te Jubbega (Fr.) is een kind van 31/» jaar, even aan het oog der moeder ontsnapt, in eene sloot ge vallen en verdronken. De goederentrein van M. Glad- bach naar Vlodrop is Dinsdag in de nabijheid van het station Rhein- dahlen ontspoord, waardoor een groot gedeelte van het materieel verbrijzeld en de lijn versperd werd. De personentrein van M. Gladbach naar Roermond ondervond daardoor eenige uren veitragiug, omdat men op herstelling der lijn moest wach ten. Het personeel kwam gelukkig met den schrik vrij. De violoncel van Stradivarius, de eenige, die nog voorhanden is van den beroemden instrumentma ker en die in het bezit van Joseph Servais was gekomen, is thans door een rijk Brusselaar voor 50,000 fr. gekocht. Een Fransch ingenieur heeft van den Shah van Perzië concessie gekregen tot het maken vau eea spoorweg van Teheran tot Shabdu- laza, een afstand van vier mijlen. Voor het meerendeel wordt door Russisch kapitaal in de kosten voor zien. Hoe slecht het politiewezen onder de veelgeroemde republiek te Parijs is, bewijst het feit dat Zon dagavond laat een huurrijtuig op het plein Réunion door vijf straat- roovers is overvallen, evenals vroe ger de diligences in de eenzame bosschen door bandieten aangeval len werden. Op het hulpgeroep van de in het rijtuig gezeten heer en dame, die twee der schurken tracht- dan geen hart in haar lijf? Mijn moeder is zoo goed als de beste, antwoordde Toonmaar ze heeft geen geld. We loopen al lemaal zonder behoorlijke schoenen, tot oom Berend terug komt, die op de walvischvangst uit is. Mosch, betaal dadelijk vijf stui vers aan Toon Reintjes hier present. Hij heeft zijn dag niet vol uitge diend, maar hij had er den wil toe en ik wil hem niet bekorten. Volle vijf stuivers, en dan laat hem opstappen. (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2