4e Jaargang. Woensdag 22 December 1886. No. 106.3. ABONNEMENTSPRIJS: Herschijnt Ongelijks uitgenomen Zen-en elgeneene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. LAND. Voor Haarlem per maand40 Centa. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommeri 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adreszeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de jrubliette Etrangère 8. L. DA ÜBE Co., J OH. I. J ONES, Suer., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM, Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs fartoon van diploma vryea toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Fi en leden der NederlandBche Maatschappg ter bevordering va» Nijverheid hebbsa 5) - - - O, ut Fa»d,c„. lw» t roniigd. v.« l,.t Paviljoen op h.t terra,. Swp,dag. t 10-4 nr. T.«n.c 45 .t.,,.r,ooti. Ifeaatmn .<i Odender Nedorlandsche Maatsohappy ter bevordering vaH Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis voorai »an Nederland en meer bytonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 cents per persoon, üoorloopendo toegangskaarten voor een geheel iaa| 1 guidon. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 Aprsl tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cents per persoon alleen OB feadagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Okristelyke feostdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiuderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleid*.^ $W\rs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen v&a 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woonsdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaosand Woensdag en Zaterdag van SA unr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (dear Oudegroenmarkt) vry. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gsopeaj w. t van gisteren bevat eeu geïoapireerd artikel, waarin de Porte gewaarschuwd wordt voor het gevaar, dat zii loopt door hare tegenwoordigejegens Rusland vriendschappelijke politiek. Een voortzetten van deze politiek (zegt het blad) zou van Engeland's zijde een krachtig en onverwijld optreden kunnen noodig maken. Engeland is bereid aan zijne traditioneele poli tiek tot handhaving van het Turk- sche rijk getrouw te blijvendoch met het oog op den ernstigen staat van zaken in het Oosten, kan het den sultan niet veroorloven, in zijne huidige dubbelzinnige politiek, weike de bestaande moeilijkheden slechts verergeren kan, te volharden. Het weifelen van Turkije zou de Brit- sche regeering kunnen noodzaken om tegenover Rusland's bedreigin gen op te treden met besluiten en maatregelen, welke de Porte spoe dig tot het inzicht zouden brengen, hoe hoogst verderfelijk hare huidige politiek voor hare eigene belangen in Europa en Azië is. Renter's office verneemt, dat het bericht ongegrond is, hetwelk door enkele Londensche bladen van den 18en is openbaar gemaakt, dat in den Kabinetsraad van den 17en besloten zou zijn, eene nota aan de mogendheden te zenden ter uit eenzetting van Engeland's inzichten omtrent den financieelen en militairen toestand in Egypte. In dien Kabi netsraad is de Egyptische kwestie zelfs niet behandeld. De gedachten- wisselingen, welke hier onafgebro ken voortgezet worden tusschen de regeering en Sir Drummond Wolff, schijnen gun6tig voor de voortzet ting der onderhandelingen over Egypte met de Porte, maar hebben nog niet tot een definitief besluit geleid. De Norddeutsche Allg. Zeihmg gaf gisteren een hoog officieus hoofd artikel, waarin zij verzekert, dat de Duitsehe politiek nooit haar ver trouwen op de wijsheid en op de vastheid van karakter van den Czaar heeft verloren. Onmiddellijk daarop laat zij zonder commentaar eene mededeeling volgen, overge nomen uit een Russisch blad en handelende over de groote koers verliezen, die het Russisch papier in de laatste maanden ter Beurze aldaar heeft ondergaan, ten gevolge van opruiingen in panslavistische bladen tegen Duitschland. De Czaar heeft te Berlijn eene groote verrassing teweeggebracht door toezending eener bijdrage van 1000 mark voor het gedenkteeken ter eere van Weber, te Eutin. Deze toezending wordt niet zoozeer be schouwd als eene hulde op het honderdjarig jubilé van den compo nist, dan wel als eene nadere poli tieke demonstratie ten gunste van Duitschland. De Vossische Zeitung vermeldt geruchten van een zeer bedenke- Iijken gemoedstoestand bij den Czaar. Volgens die geruchten heeft er bij hem reeds eene uitbarsting plaats gehad, waardoor zelfs zijne gemalin met gevaar was bedreigd. ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. Ij Het had den geheelen na 'ht ge stormd. Eerst toen de dag aanbrak, werd het kalmer in de lucht en ook begonnen de hooggaande golven der zee langzamerhand minder onstui mig te worden. De stoomboot, die in de volle zee een vrij hevigen worstelstrijd tegen wind en golven had moeten voeren, liep juist de baai binnen, die haar beschutten zou. Aau het uiteinde van die baai zag men het doel der reis, eene schilderachtig gelegen ha ven, aan welker uiteinde zieh eeu versterkt kasteel op eene rotsachtige hoogte verhief. De Daily Nems meldt uit Con- stantinopel, dat de ministerraad de rapporten der Europeesche cou suis omtrent Gadban Eifendi behan deld heeftwelke aantoouen dat deze handelde in strijd met de in structies der Porte- De ministerraad heeft de houding van Gadban Ef- fendi afgekeurd, en in dien geest aan den Sultan gerapporteerd. Ajoub-pacha, minister der ci viele lijst, is tot miuister van finan ciën, Zihni Effendi, minister van financiën, tot minister van koophan del, en Hakki-pacha, minister van koophandel, tot president der amb tenaars-commissie benoemd. De Porte heeft ongunstige be richten uit Tripoli ontvangen, vol gens welke Arabieren een inval gedaan zouden hebben. De Porte vermoedt, dat er vreemde kuiperijen in het spel zijn. Naar de Times uit Constan- tinopel meldt heeft de grootvizier eene deputatie uit de ledeu der weg gejaagde Oost-Rumelische adminis tratie ontvangen, die kwam petition- neeren tegen de Bulgaarsche regen ten, als het Bulgaarsche volk niet vertegenwoordigend, met het ver zoek hare petitiën aan de groote mogendheden voor te leggen en dezen uit te noodigen een ander Bulgaarsch bewind aau te stellen. Vooraan op het schip stond een jong oflicier in de uniform van een Oostenrijksch-Keizerlijken Jager, die met den verrekijker in de hand de omgeving opnam. De lichte veld muis, waaruit het dikke lichtbruine haar te voorschijn kwam, wierp haar schaduw over een gelaat, dat geheel bij de echt mannelijke verschijning paste. Iedere trek daarin was ern stig, vastberaden; en de heldere, lichtbruine oogen met hun kalm onderzoekenden blik, stemden even eens met dit uitzicht overeen. Alleen zou men hem wat meer leven en vui: toegewenscht hebbende ern stige rust, zonder eenigen hartstocht, gat aan de nog zoo jeugdige trek ken iets koels. Op de trap der kajuit liet zich een zware stap hooren, en onmid dellijk daarna kwam een jeugdig soldaat te voorschijn, die dezelfde uniform droeg. Bij de nog steeds schommelende beweging van het Haarlem, 21 December 1886. De afdeeling Haarlem van het N. O. G. hield Zaterdag avond jl. harfe laatste vergadering in dit jaar. Ook deze gelegenheid zou weder niet zonder eenige feestelijkheid voor bijgaan, waarvoor eene vroeger be noemde feestcommissie had zorgge dragen. Na het afdoen van eenige huishoudelijke werkzaamheden waar bij o. a. de heer J. Meurs Rz. met 31 van de 51 stemmen tot bestuurs,- lid werd gekozen, ving het feest aan met het zingen van eenige muziekstukken, onder leiding van den heer W. H. C. Sehmölling. Toen volgden er een aantal num mers voor soli op 't gebied van zang of muziek; letterkundige voordrach ten en operettes wisselden elkander snel af en de avond werd besloten met de welgeslaagde uitvoering van een koddig blijspel «De Bloedzui gers of de Minnehandel in de Apo theek», door A. Ruisch. Zeer vol daan gingen de aanwezigen daarna huiswaarts. Den heer baron B. is Vrijdag, terwijl hij onder deze gemeente ja gende was, een ongeluk overkomen. Eenige hagelkorrels, afkomstig van een geweerschot, verbrijzelden de glazen van zijn bril, waardoor zijn oogen werden gekwetst en hij zich in het gasthuis te Amsterdam onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het aantal ingeleverde biljet ten voor de op heden gehouden verkiezing van een lid van den Ge meenteraad (vacaturen van Eyk) bedraagt 948. Het aantal kiezers te dezer stede is 2119. schip kostte het hem eenige moeite, over het verdek te gaan en bij den officier te komen, die thans den ver rekijker van de oogen nam en zich omkeerde. Nu Jurgen, hoe staan de za ken? vroeg hij. Hoe gaat het beneden Ellendig, luitenant, luidde het autwoord. Ze zijn allen nog zoo zeeziek, dat hun hooren en zien vergaat. U en ik, wij zijn de eeni gen, die op de been gebleven zijn. Je bent er, dunkt me, trotsch op, dat wij beiden alleen ons goed gehouden hebben? zeide de lui tenant met een vluchtig lachje. Dat zou ik denken, zeide Jurgen. Wanneer men zijn ge- j heele leven niets dan bergen gezien heeft, dan is het geen kleinigheid op deze verwenschte zea rond te zwalken, zooals wij nu al drie dagen eu nachten gedaan hebben. Ik ge- [loof dat Cattaro bijna aau het an-j De Minister van marine, de heer Gericke, heeft zijn ontslag aan Z. M. den Koning gevraagd. Door den heer Meijier is op de Middelenwet een amendement voor gesteld om de vijf buitengewone opcenten op het personeel te doen vervallen. Door het hoofdbestuur der posterijen is aan het Departement van oorlog aangevraagd om ook bij de te verwachten drukte met Nieuw jaar weder militairen op de post kantoren tot adsistentie te krijgen. Zondag jl. had een wedstrijd plaats tusschen de Amsterdamsche Football Club «Sport» en de Haarlem- sche Football Clubwelke door eerst genoemde club werd gewonnen. Het spel, dat vijf kwartier duurde, werd gespeeld op de terreinen der Am- dere einde van de wereld ligt. Hij sprak in zuiver Tyroler dia- lekt en vatte nu vlak achter den luitenant post met eene vertrouwe lijkheid, waaruit men wel kon op maken, dat zij in eene nadere be trekking tot elkander stonden dan die van een meerdere tot zijn min dere. Jurgens was een knappe, stevige borst met zwart krulhaar en een frisch, door de zon gebruind ge laat; met zijne donkere oogen keek bij moedig en vroolijk in de wereld rond. Thans echter waren zij met kennelijke nieuwsgierigheid op het doel der reis gericht, dat men steeds meer naderde. Zij verloren de open zee reeds uit het gezicht en de donkere, reus achtige rotstoppen, die sedert het aanbreken van den dag in de verte zichtbaar geweest waren, kwamen nader. Vau alle zijden schenen ze uit deu stroom op te doemen en het sterdamsche Cricket en Football Club Sport in het Vondelspark en werd door een talrijk publiek bij gewoond. Door de «Amsterdamsche Sport club» worden wedrennen te Bussum aangekondigd tegen Zondag 19 Juni van het volgende jaar. Twee der rennen gaan om in- teekeningsprijzen, d. i. om het be drag van den voor ieder paard op f180 gestelden inleg. De sportclub waarborgt daarbij een minimum van f4800, onder voorwaarde dat de ren alleen dan doorgaat, wanneer nog 30 paarden ingeschreven blij ven. nadat f90 van de f180 gestort is. Dit blijkt bij de tweede storting op 26 April. Aan de militairen, die bij ge legenheid van het St. Nicolaasfeest dienst hebben gedaan bij den poet- pakketdienst, is daarvoor eene be- looning toegekend van f 0,75 per dag voor een onderofficier of kor poraal, en van f0,50 per dag voor een soldaat. De Maastrichtsche balie ver loor onlangs tien harer leden, waar onder een tegenwoordig en een voormalig lid der Tweede Kamer, drie notarissen, een burgemeester en een districts schoolopziener, ge lukkig niet door den dood, maar tengevolge eener kennisgeving van den president der rechtbank, dat hij alle ingeschreven advocaten en procureurs beurtelings zou toevoegen als verdedigers in strafzaken. De advocaten, die wel op het tableau stonden, doch de praktijk niet wer kelijk uitoefenden, lieten zich daarop schrappen, waardoor tevens, daar er slechts twaalf advocaten overblij ven, de raad van toezicht en disci pline van de orde der advocaten vervallen is. (Maasbode.) Naar wij vernemen, is de Ne- vaartuig den doortocht te beletten Thans opende zich eene smalle rots'- engte, als eene groote duistere poort, en daar lag de bocht in haar ge heelen omvang, en de boot stoomde hare diepte in. De schuimende, brui sende vloed was achtergebleven en zacht golvend, bijna zonder bewe ging, lag de watervlakte, omgeven door een krans van bergen, die haar beschutten. Reeds streed de zon met de over trekkende wolken; eenige gouden stralen braken er doorheen en dan sten op de golven, en breede schit terende lichtstrepen glaDsden in den nevel. Alleen boven de stad hing nog eene zware donkere wolken massa en het kasteel was nauwe lijks zichtbaar in de schaduw, die erop neerviel. Een prachtig gezicht, deze baai! zeide de jonge officier half overluid en meer tot zichzelven dan tot zijn reismakker; deze echter zeide met

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1