derlandsche Maatschappij voor elec- triciteit en Metallurgie aangevangen de haar voor eenigen tijd verleende concessie tot het maken van eene centrale electrische verlichting te 'sHage tot uitvoering te brengen. Zij heeft zich dezer dagen bij adres tot het gemeentebestuur gewend met verzoek tot plaatsing van de benoodigde machines voor beweeg kracht en electriciteit. Onmiddellijk nadat zij daartoe toestemming zal hebben verkregen, zal zij aanvan gen met hel leggen der kabels en met den bouw en inrichting van het centrale Btation, zoodat het te verwachten is, dat reeds in de eerste helft van het volgende jaar de in gezetenen, die het verlangen, zich hij deze nieuwe inrichting kunnen aansluiten. De medewerking welke het gemeentebestuur tot dusver heeft betoond en voortdurend aan den dag legt om eene centrale electrische verlichting daar ter stede te bevor deren, doet verwachten, dat, evenals in vele groote steden van het bui tenland, thans ook spoedig in de residentie velen, die het verlangen, in het genot der nieuwe verlichting zullen kunnen worden gesteld. Wegens mishandeling van agen ten van politie is te Amsterdam een marinier aangehoudeneen der agenten was zoodaning aan de hand verwond, dat hij in het Buiten- gasthuis moest worden verbonden. Het raadslid Hovy hield gis teren avond te Amsterdam in eene vergagdering van Patrimonium eene rede, naar aanleiding van het mot to: «Is dienstbaarheid al dan niet een juk?», welke rede eene aaneen schakeling was van citaten uit na genoeg alle bijbelboeken, om aan te toonen dat wanneer patroon en knecht door God bekeerd zijn, er alsdan van een drukkend juk der dienstbaarheid geen sprake is. De aanvang der bijeenkomst kenmerkte zich door een incident. Het convo catiebiljet behelsde namelijk de op roeping in eene openbare vergade ring tegen 5 ct. entrée, en gelijk men kon verwachten, waren de so cialisten in grooten getale opge komen, zoodat er reeds voor den aanvang letterlijk niemand meer in de zaal kon. Zoodra de bijeenkomst met gezang, gevolgd door gebed van den voorzitter van Patrimonium geopend was, beklom de heer Hovy het spreekgestoelte, doch eer hij zijne lezing aanving, vroeg Van der Stadt, of er debat zou volgen, en toen daarop een ontkennend ant woord werd gegeven, ontstond er een groot tumult, dat zich oploste in het zingen van socialistische lie deren, terwijl men bij honderden de trap afdaalde. De ontruiming duurde ongeveer een half uur, waar na de heer Hovy, nu voor den voor lezerslessenaar, zijne lezing hield, na zijn leedwezen over de stoornis te kennen te hebben gegeven, welke des te langer duurde, doordien ve len de entrée terug eischten. On geveer 250 mannen en vrouwen woonden de godsdienstige lezing -bij, die eindigde met een vers van .Bilderdijk. Bij het verlaten der zaal ^hielden 10 agenten aan de deur de wacht. Door een bouwopzichter en een officier der brandweer is te Am sterdam, ten behoeve der Enquête commissie, een onderzoek in een aantal fabrieken en werkplaatsen ingesteld. de grootste minachting: Ba, het zijn toch onze Tyroler '•'bergen niet! Geen bosch, geen neer stortende beek, geen menschelijke woning daar boven! 't Is of hier de wildernis begint, en als we daar in komen zal het wel met ons ge daan zijn! Hij loosde zulk een diepen zucht, dat de luitenant zijn voorhoofd fronste en hem knorrig aankeek. Wat moet dat beteekenen, Jur- gen? Ben je soms bang? Tehuis waart gij toch lang niet van de meest vredelievenden. Waar maar wat te vechten viel was George Moosbacher er altijd bij. Ja, dat was hijbevestigde Jurgen met de meeste zelfvoldoe ning. Maar dat was onder beken den. Wanneer het tegen eerlijke christenen was, had ik er niets op tegen, ook eens van leer te trekken. Men is daarbij tenminste onder eigen, en als men elkander werkelijk al Men schrijft uit Purmerend: De veiligheid laat alhier den laatsten tijd wel iets te wenschen over. Binnen enkele dagen is hier nu driemaal eene poging tot in braak gepleegd, het eerst in het kan toor van den rijksontvanger, waarin de dief echter niets vond, maar door de vrouw des huizes werd opgeslo ten tot de politie kwam. Een paar dagen later werd de goudsmid Smelik met een nachtelijk bezoek vereerd, en in den nacht van Vrij dag op Zaterdag ds. Simon van der Aa. Het is den dief of de dieven echter niet gelukt iets mee te nemen; zij werden tijdig door de bewoners gestoord. Bij 'sRijks marinewerf te Willems oord zijn, wegens de drukke werk zaamheden der laatste weken, tij delijk 120 losse werklieden aange steld. De waagmeester te 's Hage deelt aan het D. v. Z. B.-en 's Gr. het volgende medeDonderdagochtend werd aan de Stadswaag gewogen een dubbelklep van een Eridacna gigas, afkomstig uit de zee tusschen Blitong en Banka. Die twee schel pen hadden elk eene lengte van 1,20 en eene breedte van 0.775 M.; de onderklep woog 166,5 en de bovenklep 161, zamen 327.4 K G. Deze prachtige en zeer bijzondere dubbelklep is het eigendom van den ingeneur C. De Groot en de grootste thans bekende woning van een weekdier; een kleiner exemplaar van deze schelpen ligt, naar de eigenaar verhaalde, als twee wij watervaten, aan den ingang van de St. Pieterskerk te Rome. De N. R. Ct, meldt: Volgens een gerucht, dat sinds eenige dagen hier in omloop is, zou de dader ziju ontdekt van den moord, die een aantal jaren geleden gepleegd is op eene bejaarde dame, woonachtig op de Schiekade, oost zijde. Bij informatie was ons echter reeds gebleken, dat er bij het cen traal bureau van politie niets van die ontdekking bekend was en dat het gerucht dienaangaande scheen te zijn ontstaan uit eene verwarring met opsporingen omtrent eene zaak van lateren datum. Eene curiositeit. In Hillegers- berg is sedert eenige weken het uurwerk van den toren in de war, zoodat de klok stilstaat. Alles wordt daar nu bij den dag geregeld op het horloge van een conducteur van de tram. Des avonds doet de klepperman met het officieele «ellef heit de klok» er nog uitstekend? diensten. Betreffende het overrijden van een vrouw door een trein, nabij het station Gouda, wordt nader gemeld dat het ongeluk geheel en al aan de omgekomene te wijten is. Nadat de pasaagierstrein, te 10.22 's och tends uit Den Haag komende, den overweg voorbij was, kroop zij on der den gesloten boom door en werd door den sneltrein van 10.16 van Gouda naar Den Haag getroffen en gedood. De werkman, die bij den brand van de werkplaats der Nederland- scheCentraalspoorweg-maatschappij een ongeluk bekwam, is reeds aan de bekomen verwondingen overleden. eens doodslaat, dan wordt men chris telijk begraven. Doch er valt met deze wilden niet te spotten. Ik heb me laten vertellen, dat ze iederen vijand den neus afsnijden als ze er namelijk een hebben en beide ooren bovendienen dat is toch eene leelijke gewoonte. Dwaasheid! Jij en je kamera den, hebt je alle mogelijke sprookjes op de mouw laten spelden, en nu zweert ge daarbij, zooals dat uw aard is. Maar hare genade, mevrouw von Steinach, was toch ook in dui zend angsten, toen het bevel kwam dat wij moesten uitrukken. Zij heeft mijzelven nog eens bij zich op het kasteel laten komen en mij op mijn woord van eer doen beloven, dat ik niet van uwe zijde zou wijxen, mijnheer Gerald vergeef mij mijnheer de luitenant wilde ik zeg gen. Noem mij maar, zooals ge van Toen G. van Es Zaterdag middag met zijne hoogaars van de garnalen- vangst te Stellendam terugkeerde, sloeg zijn vaartuig even voor de haven om. De schipper met zijn zoontje en twee knechts raakten daarbij te water, met het noodlot- lig gevolg, dat vader en zoon ver dronken. De beide knechts werden gered door een schipper die zich toeallig in de nabijheid bevond. Het lijk van den schipper is ge vonden. Zaterdagavond is een van Am sterdam komende goederentrein door verkeerden stand van een wissel, nabij het station Amersfoort, op een viertal ledige waggons geloopen, waardoor een van deze werd ver brijzeld en de anderen, evenals de machine, zwaar beschadigd werden. Machine en waggons geraakten van de rails. Men maakte 's-nachts de baan weder vrij. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. {U. D.) Den wegwerker Ettes, die den 4en dezer het ongeluk had aan den Helder met zijn been onder een trein te geraken, werd Zaterdag dit lichaamsdeel afgezet, daar op her stel geen vooruitzicht meer was. De Arnh. Ct. verneemt, dat te Arnhem bij den heer D. Meijer en eenige veehandelaren het plan be staat, om eene filiaal inrichting te vestigen te Milaan voor den verkoop van rundvee. In den laatsten tijd zijn meermalen, ook nog dezer da gen, aankoopen van vee voor Ita- liaansche rekening geschied en de prijzen van het vleesch in Italië geven te hopen, dat dit land een goed débouché voor onze runderen kan opleveren. Men meldt uit Arnhem: Klaren- beek, met zijn heerlijke lanen en schilderachtige hoogten en laagten, pas het eigendom der gemeente ge worden, met het doel die schoone plek als wandeling voor de stad- genooten te behouden, is aan een groot g-evaar ontsnapt. De commis sie voor de gemeentereiniging had voorgesteld er eenemestberg- plaats aan te leggen! In de zitting van gisteren van den gemeenteraad is het praeadvies van Burg. en Weth., om het voorstel van de Commissie voor de gemeentereiniging niet goed te keuren, met 21 tegen 4 stemmen aangenomen. Bij de behandeling van de ge meentelijke begrooting in den ge meenteraad te Breda, werd bij den post: Onderhoud van pompen, door den voorzitter gezegd: «Ja, mijne heeren, de pompen hebben mij al sedert jaren bezig gehouden, en niet zelden heb ik, door zelf te gaan pompen, mij per soonlijk van hare meerdere of min dere deugdelijkheid trachten te overtuigen. Zekere I. J., Duitscher, sedert eenigen tijd de slachterij drijvende van de Wed. M. L., te VierliDgs- beek, met wie hij ook verloofd was, maakte zijne meesteres wijs dat hij een half beest gekocht had, waar voor de wed. hem f 60 ter hand stelde. De man heeft zich hierme de uit de voeten gemaakt en nog verscheidene voorwerpen van waar de medegenomen. Hij werd echter te Gulpen door de brigade maré- ouds gewoon zijt, wij zijn immers thans niet in dienst, zeide Ge rald met een afwijzend gebaar. De eerbied voor uwen luitenant gaat best zamen met de herinneringen aan onze jongensjaren, toen wij sa men speelden. Mijne moeder heeft u dus laten roepen? Ja, zij maakt zich altijd bezorgd over het leven van haren eenigen zoon en kan zich maar niet wennen aan het denk beeld, dat het gevaar nu eenmaal aan het soldatenleven verbonden is. Doch daar komt reeds de haven in het gezicht! Ga nu naar uwe ka meraden zij zullen wel zachtjesaan weer opknappen, immers zijn de gol ven hier in de baai zoo effen en kalm mogelijk. Opperbest, mijnheer de luite nant!antwoordde Jurgen, terwijl hij zich op militaire wijze oprichtte en afmarcheerde. Gerald von Stein ach hervatte intusschen zijne waar nemingen met den verrekijker. chauasée uit Boksmeer gearresteerd en ter beschikking der justitie ge steld De politie in ie kast Men schrijft uit Vierlingsbeek: Door eene bal dadige hand werden dezer dagen bij den heer R. H. alhier, in diens boomgaard, 25 stuks prachtige vruchtboomen totaal vernield. Hier van werd aangifte gedaan bij de rijkspolitie, die, daaromtrent on derzoek doende, vermoedens had op zekeren C. J., varkensslachter alhier, welke dit uit wraak zou gepleegd hebben. Dedienaren vandenHerman- dad besloten het verhoor met J. aan den heer H. in diens woon huis op te dragen, waarbij een der politiedienaren zich zou verschuilen in een kast. Bij die instructie be kende J. al spoedig den bedrijver te zijn, doch smeekte den heer H. onder gedeeltelijke schadeloosstel ling, zulks niet aan de politie te zeggen. Men kan zich J. 's ontstel tenis verbeelden, toen de politie uit de kast stapte en zei: «Ik heb niets meer noodig? ik heb alles waarge nomen.» Naar men verneemt, heeft J. in zijne woning van kleeding verwis seld, eenig verdiend geld bij zich gestoken en de wijk naar Duitsch- land genomen. Een zwarte castoren hoed, een mantel, een mof, een voile, een fijne zakdoek, gemerkt D. en een paar handschoenen geven te Nij megen wat stof tot veronderstellin gen en gissingen. Al die voorwerpen toch heeft men Zaterdag morgen heel netjes bij elkaar op de Waalkade aldaar gevonden. Men heeft nog niet het minste spoor omtrent de herkomst uier zaken. De barones E. de V., eene oude ongehuwde dame, te Oost, gem. Valkenburg (Limburg), heeft een patent genomen als koopvrouw in honden, hetwelk haar f 1,24 kost, en waardoor zij vrijdom geniet van de hondenbelasting. De dame houdt er 12 honden op na, die haar an ders aan belasting f 24 zouden kosten. Uit Terneuzen wordt gemeld: De landbouwer C. is aangehou den en alhier door de maréchaus see in verzekerde bewaring gesteld. De bijzonderheden omtrent deze arrestatie ontbreken. De veelbesproken zigeunerstroep is thans gelegerd tusschen Eijsden en Mouland op Belgisch grondge bied, waar de Nederlandsche maré- chaussée haar belet weder naar Ne derland en de Belgische gendarmes verder België in te dringen. De troep wordt door de grensbewoners van -beide.. Janden van levensmiddelen voorzien. Acht jongens, uit de weesinrich ting te Neerbosch, zullen over eeni gen tijd naar Amerika vertrekken. Dit zijn de eerste weezen-emigran ten, die door den directeur dezer inrichting aldaar in Hollandsche gezinnen zullen worden geplaatst. Eene vrouw te Bruinen, die zich aan kokend water brandde, deed loodwit op de wonden, tengevolge waarvan zij Donderdag 11. is over leden. Weer wat nieuws! Aan de andere zijde van den oever had men intusschen ook de stoom boot in het oog gekregen en hare verschijning bracht eene levendige beweging in den omtrek van de ha ven teweeg. Wel is waar kwamen er dagelijks vaartuigen aandie troepen naar deze uiterste grens van het rijk brachten, maar het was toch altijd eene gebeurtenis van belang. Er verdrong zich dan ook eene boute menigte aan de aanlegplaats, onder welke de uniformen wel den boven toon hadden, om de aankomenden te begroeten. Niet ver van den oever lag een deftig huis, dat het uitzicht op de baai had. Het was de woning van den kommandant van het garnizoen, en voor het open raam stond eene jonge dame, die in gespannen ver wachting de boot zag aankomen, die steeds naderbij kwam. De bevallige gedaante spiepelde zich als een beeld op den donkeren Gisterennacht zijn te Deventer twee huzaren uit de politiekamer der kazerne ontsnapt. Beiden zijn te Laren aangehouden. J. P. B., de aannemer van de meisjesschool te Assen, die voor een paar weken beweerde een aanzien lijk gedeelte der aannemingssom verloren te hebben en kort daarop failliet werd verklaard, is op last der justitie gearresteerd- De burgemeester van Berg en Terblijt heeft na de ontvangst van den eersten dreigbrief nog twee zulke brieven ontvangen. De schrij ver verklaarde ook daarin dat hij den burgemeester zal doodschieten, als deze niet voor zijne betrekking bedankt. Voor de betrekkingen van boter- maker, kaasmaker en machinist aan de Coöp. stoomzuivelfabriek teWarga hebben zich in het geheel ruim 140 sollicitanten aangemeld, waaronder 97 machinisten. Men schrijft uit Groningen De rivier de Eems, waarin sedert menschenheugenis geen zalm bij eenige hoeveelheid gevonden werd, begint tegenwoordig tamelijk be volkt te worden met deze visch- soort. Dit verschijnsel staat in ver band met het inbrengen van zalm eieren in de Noordduitsche rivie ren. GEMENGD NIEUWS- De dieven in de Belgische hoofdstad worden met den dag bru taler, hun brutaliteit in den nacht is reeds zonder weerga. Zoo braken ze in de laatste nachten op niet minder dan achttien plaatsen in, zoowel te Brussel als in de voor steden, zonder dat iemand iets be merkt heeft. Twee wijnkoopers te Parijs, die onder den na -m van «Mdcon», «St.-Julien» en «St.-Emilioni, een met aniline gekleurd aftreksel v*n rozijnen en scheikundige praepara- ten verkocht hadden, zijn tot een jaar gevangenisstraf en 1000 francs boete veroordeeld. Te Sprundel werd den 24en Juli jl. door een arbeidster, die in het bosch onder Vorenseind bout sprok kelde, plotseling een geluid verno men als van eene jonge miauwende kat. Op dit geluid afgaande, ont dekte zij tot haren schrik echter heel iets anders dan zij verwacht had. Het was een schamel gekleed kind van 5 h 6 weken, dat in eene droge sloot tusschen het kreupel hout, met het aangezichtje ter aar de lag. Onmiddelijk stelde zij an deren met deze ontdekking op de hoogte, waarna het kind werd opgenomen en verzorgd. De justitie en politie deden on middellijk een onderzoek en moch ten de voldoening smaken de moe der van den vondeling op te sporen. Deze, zekere E. M., laatst woon achtig te Merxem (België) werd gearresteerd en naar Breda overge bracht. De arr.-rechtbank te Breda ver oordeelde de ontaarde moeder tot 6 maanden gevangenisstraf en f50 boete, benevens in de kosten. -Vijf van de zeven geneeskun- achtergrond der kamer af, een beeld, waaraan alles helder en zonnig was: het blozende, lachende gelaat, de blonde krulharen, de blauwe oogen vol tintelenden levenslust. Er lag zeer veel overmoed en zeer veel eigenzinnigheid in dit bekoorlijke gezichtje, en de hoogst elegante kleeding, die in deze afgelegen plaats de nieuwste mode der resi dentie vertegenwoordigde, deed ver moeden, dat de jonge dame lang niet van ijdelheid was vrij te plei ten. Nochtans was er iets boeiends in de kleine elfengestalte, die zoo bevallig tegen het vensterkozijn leunde en zich thans met alle tee kenen van ongeduld omwendde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2