Door kapitein T. Klop, Tan de sleepboot Zuid-Hollandwerd de eerste machinist van de Egret op- 1 gevischt, die nog teekenen van leven '18 gaf; het mocht hem echter niet ja gelukken bij den drenkeling het leven weder op te wekken; even- min slaagde daarin de twee genees- 1 heeren, die zich aan boord begaven van de Zuid-Holland, welke inmid- dels naar hier gestoomd was. Het stoomschip heeft roer en ^achtersteven verloren en iB lek. i Volgens later bericht is de toe- "gt stand van het stoomschip Egret onveranderd. Kleine vaartuigen zijn i langs zijde, om, zoo mogelijk, van '(«(de lading te bergen. In de maand November 1886 'l-zijn in de haven van IJmuiden uit- gegaan 9 schepen en barken, 4 1 brikken, 9 schooners, 2 kofschepen, 1 zeetjalk, 1 ander vaartuig, 131 stoomschepen, en binnengekomen 7 11\] schepen en barken, 1 brik, 7 schoo- ners, 2 zeetjalken, 1 ander vaartuig, 133 stoomschepen. Naar den land aard kunnen deze schepen gerang schikt worden als volgt: uitgegaan 40 Nederlandsche, 78 Engelsche, 13 Noorsche, 15 Duitsche, 5 Zweed- G sche, 2 Deensche, 2 Spaansche, 2 "Russische, en binnengekomen 47 Nederlandsche 71 Engelsche 10 Noorsche, 18 Duitsche, 3 Zweed- tche, 1 Deensch, 1 Spaansch. Totaal uitgegaan 157 en binnengekomen 151 schepen. De standbeelden-manie schijnt naar ons te zullen overslaan. Te j Hoorn tracht men een commissie r te vormen voor de oprichting van j een standbeeld van Jan Pieterszoon j Koen. i De voorwerpen, die in den nacht van 15 op 16 Dec. jl., door middel van inklimming zijn ontvreemd uit de Roomsch-Katholieke pastorie te Zeist, zijn de volgende: 1 gouden damescylinder horloge in een zwart lederen étui; 1 gouden schakelket ting, ruim 1 meter laDg; 1 gouden halsketting, vijf snoeren dunne schakels, met juweelen slot; 1 gou den halsketting, een snoer dikke schakels, met gouden sluiting, waar aan een kruis van goudsteen; 2 gouden oorknopjes; 1 stel gouden oorknopjes en broche, rond van vo ren 1 gouden broche met een vier kant paars steentje in het midden en aan de beide zijden een pareltje; 1 gouden broche; 1 gouden broche, waarin een zwarte steen in den vorm van een duifje; 1 gouden broche in den vorm van een krakeling; 1 gouden vingerring met bloedkoralen steen; 1 gouden vingerring met Bloedkoralen stokje; 1 gouden vin gerring waarop een gouden kruisje; 2 gouden vingerringen met juweelen steentjes; 2 gouden vingerringen met bruine steentjes; 6 gladde gouden vingerringen; 1 gekartelde gouden vingerring; 1 gouden vingerring waarin vijf steentjes; 1 gouden kruis; 1 zwart koordje waaraan een gouden tonnetje en een gouden hartje, van binnen met haar gewerkt; 1 zwartzijden koordje met gouden schuifje; 1 paar ouderwetsche juwee len oorbellen; 6 zilveren vorken; 8 zilveren lepels; zilveren lepel en saladevork, aan elkander verbonden; 2 zilveren sauslepels; 1 zilveren lepel en gembervork; 3 zilveren suiker strooiers; 2 zilveren groentenlepek; 1 zilveren vischlepel met open rand; 2 zilveren oorbellen, in den vorm is, met respekt gesproken, een pracht van een meisje! Zij ziet er uit als de zonneschijn in levenden lijve, en lachen kan ze en grappen maken als een schalk. Ik sta zeer bij baar in de gunst en moet gedurig ver tellen van Tyrol, waar zij ook ge- horen is. Neen, de juffrouw staat mij best aao, Eerwaarde. Maar wat bedoelt gij dan met uwe opmerking? De jonge soldaat woelde verlegen met de hand door zijn zwart krul haar. Wat zal ik zeggen? mijnheer Gerald kust haar wel altijd de hand; hij brengt haar ook bloemen en gaat met haar uit rijden maar ik zou met mijn meisje anders om gaan. Dat wil ik wel gelooven, zeide de pater met een vluchtig lachje. Maar in de kringen van baron von Steinach vrijt men anders dan op de Moosbacher hoeve. van duifjes2 zilveren knipjes met blauwzijden beurs; 1 zilveren pot loodhouder; 1 platte zilvereu naal denkoker; 1 zilveren lepeltje en vorkje met uitgewerkte stelen; 1 zilveren pepermuntdoos, met de let ters M. W. op het deksel gegra veerd; 5 kurken met zilveren dop pen; 1 bruin lederen portemonnaie met overslag, inhoudende vijftien gulden aan zilvergeld1 bruin lede ren portemonnaie met koperen beu gel, inhoudende drie gulden aan klein geld; 1 portemonnaie van schildpad, waarin een rijksdaalder; 2 rozenkransen met zilver gemon teerd; 1 dopje van paarlemoer, in houdende een rozenkrans met zil veren schakels waaraap een zilveren kruisje; 1 kruisje van paarlemoer waarop een zilveren Christusbeeldje; 2 koperen kruisjes; geëmailleerd2 bloedkoralen kruisjes, in het midden met goud gewerkt. De burgemees ter van Zeist verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Alweder is een geniesoldaat te Utrecht wegens diefstal naar Arn hem gebracht, waar hij voor den krijgsraad zal terechtstaan. Hij had zich een horloge met ketting toegeëigend. Uit Nijmegen wordt gemeld: Met ingenomenheid is hier ver nomen, dat door de Geldersche hard draverij- en renvereeniging is be sloten, in de eerstvolgende drie ja ren weder alhier hare wedloopente houden, wanneer de gemeente eene subsidie van f 600 voegt bij het door de ingezetenen bijeengebrachte be drag van f1900. Over een voorstel van Burg. en Weth., tot verleening dezer subsidie, hebben in de jongste raadszitting de stemmen gestaakt. Men twijfelt thans niet, ot de ge meenteraad zal de subsidie voor de eerstvolgende drie jaren toestaan. De oud-burgemeester Tijchon, wonende te Sippenaeken, bij Epen (Wittem, Limburg), werd 'Vrijdag ochtend dood in zijne woning ge vonden. Hij was aan het hoofd zwaar verwond. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De man bad zich wegens gemeenteaangelegen heden vele vijanden gemaakt, en men verdiept zich derhalve in gis singen. De werkman J. Verdaas, die in de kuiperij van den üeer Simons te Breda zoodanig door eene plank werd verwond, dat hij wegens ver brijzeling van het voorhoofdsbeen in het gasthuis aldaar moest wor den verpleegd, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Het bestuur der Bredasche Hard draverij en renvereeniging heeft plan gemaakt voor wedstrijden, in 1887 te houden. De eerste zal plaats heb ben op den 2en Paaschdag des na middags van 1 tot 5 uur. Een 7 k 8 tal nummers zullen daarop voor komen, waaronder eene nationale harddraverij voor inlandsche heng sten, eene internationale harddraverij eenige officierswedrennen en een concours met rij- en springpaarden. Een uitstekende maatregel, die in groote garnizoenen zeker navolging verdient, is te Bergen-op-Zoom ge nomen bij het tegen de Kerstdagen met verlof vertrekken van een groot gedeelte van het garnizoen. Een half uur vóór het vertrek der trei- Dat is alles goed en wel! Ik weet best, dat het bij de grootelui anders toegaat dan bij ons soort menschen, maar als men verliefd is, dan gaat het bij de boeren net pre cies toe als bij de heeren, en ver liefd is mijnheer Gerald dan al bitter weinig. Kort en bondig er hapert iets aan, eigenlijk moest de een of andere Eerwaarde zich eens met de zaak bemoeien en ze weer in orde zien te brengen. Hij keek den pater zoo trouw hartig en smeekend aan, dat men wel kon zien, hoe stellig hij over tuigd was, dat een priester iedere zaak, die hij maar onder handen nam, weer in orde kon brengen. Pa ter Leonhard echter zeide met een afwijzend gebaar: Neen, Jurgen, zooiets moet het jonge paar onder elkander uit maken, daar moet geen derde tus- schen komen. Zij zullen elkaar wel nader leeren kennen en liefhebben. nen waren alle militairen voorzien van plaatskaarten en stonden zij in rij en gelid geschaard, onder toe zicht van een adjudant-onderofficier, de aankomst der treinen af te wach ten, om daarna in volmaakte orde in te stappen. De adj.-onderoflf. maakte de reis tot Rozendaal mede, om ook daar, aan dat drukke grensstation, de orde te handhaven. Bij terugkomst werd op gelijke wijze gehandeld en het geleide tot in de kwartieren voortgezet. Een brutale diefstal heeft Woens dagavond te Giethoorn plaats gehad. Eenige oogenblikken nadat de pre dikant der Herv. gemeente cathe- chisatie had gehouden, is de cathe- chisatie bus met ruim f 10 aan geld weggenomen. De politie doet on derzoek. Uit Deventer wordt gemeld: Domela Nieuwenhuis heeft in den laatsten tijd getracht hier een lokaal te huren om er eene voordracht in te houden. Niemand echter wilde hem tot dat doel een lokaal afstaan. Uit Hansweerd wordt gemeld: Zaterdag middag is de aak Pie- ternellaschipper Van Biezen, met ijzererts van Gent naar Rahrort, op de Westerschelde gezonken, doordat een boeiketting tusschen het roer den achtersteven geheel afrukte. De opvarenden zijn gered. De onbezoldigde rijksveldwachter H. te Hemen (gem. Bergharen), verdacht van zich te laten omkoo- pen om tegen den gemeente-veld wachter van Bergharen proces-ver baal op te maken wegens dronken schap, zal Donderdag a. s. te Tiel, beschuldigd van meineed, terecht staan. SEMENGS NIEUWS, «Een belangstellende» heeft een kort overzicht der valsche rijks- en bankpapieren, in den loop der laatste tien jaren elders ver vaardigd en uitgegegeven», opge steld. De lijst is van eene respec tabele lengte. Des te grooter oorzaak voor tevredenheid, dat Nederland, naar de inleiding mededeelt, bijkans de eenige staat was, die, met wei nig te beteekeneu exceptiën, be veiligd bleef voor eene catastrophe van namaak en vervalsching. Dit wordt toegeschreven aan de oor deelkundige wijze waarop de ver vaardiging van geldswaardig papier ten ontzet geschiedt. Een vreeselijk drama is Woens dag jl. in de Rue van Dijck te Brussel afgespeeld. Een schoenma ker, zekere Demesmaeker, wiens vrouw uit werken gaat, wilde haar dat Woensdag beletten. Zij beloofd hebbende op tijd bij de menschen te zullen zijn, waar zij moest wer ken, wilde met alle geweld de deur uitgaan, doch plotseling greep haar man de arme vrouw aan en bracht haar met een broodmes acht diepe sneden toe. De oorzaak voor de mis daad is geheel onbekend, wel scheen Demesmaecker den geheelen morgen erg somber te zijn geweest. De moordenaar is in hechtenis. De toestand van het slachtoffer is ernstig, doch er is geen levensge vaar. Demesmaecker was reeds ge- ruimen tijd ziekzijn buren verkla ren dat hij niet wel bij 't hoofd is. Hij is ook reeds vroeger opgesloten Gerald von Steinach is iemand van eeu uitmuntend karakter. Ja, helaas al te uitmuntend! zeide Jurgen verdrietig. Ik ge loof dat hij nog nooit van zijn leven eene dwaasheid begaan heeft, en dwaasheden moet een mensch toch begaan, Eerwaarde, daar is hij ook mensch voor, dat is nu eenmaal niet anders. Dat hebt gij tenminste duide lijk genoeg bewezen. Moosbacher en zijne vrouw verkeeren in groote zorg, hoe het hun lichtzinnigen en eenigszins twistzieken zoon in den vreemde wel gaat. Ik heb hun be loofd een oog op u te houden, maar ik vertrouw toch, dat ge de belofte bebt gehouden, die ge mij bij het afscheidnemen gedaan hebt. Hoe komt ge aan die buil op uw voor hoofd Jurgen bracht gezwind de hand aar. het hoofd en trok zijne poli- ciemuts wat lager om de verdachte geweest in een krankzinnigenge sticht. Hij is reeds met zijn vrouw ge confronteerd en betoont diep be rouw over zijn misdaad. Een schoenmaker te Brussel, die Zaterdag avond druk werk had met het gereedmaken van lapwerk, had nog geen tijd gehad om zijn boterhammen met een gebakken bokking op te eten. De kat die spoedig de lucht van den visch in de neus kreeg, waagde een sprong en liep met den gebakken bokking weg. De schoenmaker hierover ge belgd, krijgt de kat bij den staart te pakken en trekt haar terug. De kat wendde zich echter om en zette haar nagels in het oog van den werkman. Een oogheelkundige heeft totale blindheid geconstateerd. De twee raddraaiers der on lusten in het land van Luik, in de helft der maand Maart van dit jaar, Wageneer en Rutters, wier veroor deeling door het Luiksche Hof van Assizes vernietigd werd door het Hof van cassatie, zijn door het Hof van gezworenen in de provincie Namen opnieuw schuldig verklaard aan opruiing tot gewapend verzet tegen het wettig gezag, en tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Omtrent de ervaring, die bij de groote manoeuvres van dit najaar in Frankrijk ten aanzien van het nut van wielrijders voor het leger werd opgedaan, meldt de Progrès Militaire het volgende: De voornaamste dienst der wiel rijders bestond daarin, dat zij aan de brigades en regimenten de be velen betreffende kantonneering, ver pleging munitie aanvulling enz. overbi achten. Tijdens den geheelen duur der operaties legde de bij de 12e brigade ingedeelde wielrijder dagelijks 40 tot 50 KM. af. De vé- locipedist, die aan den generaal Bois- denements toegevoegd was, bracht o. ain zóó korten tijd eene dépêche van Toul naar St. Menehould en keerde zóó snel terug, dat het nut van het rijwiel voor dergelijke ge legenheden duidelijk bleek. Verge lijkende proeven leidden tot de uit komst dat, als de paarden der staf officieren geheel uitgeput waren en dringend rust behoefden, de wiel rijder nog bereid was dienst te doen. Wat de machine zelve betreft, schijnt de driewieler meer te belo ven dan de tweewieler. De laatste wordt lichter onklaar en vermoeit den op een zeer kleinen zadel zit- tenden berijder meer dan de ge makkelijke driewieler. Kan men daarmede ook al dezelfde snelheid bereiken als met den tweewieier, die wordt hierdoor vergoed, dat de berijder van den driewieler langer dienst kan presteeren. Bovendien kan hij meer medevoeren en staat niet zoo bloot aan storende invloe den als de tweewielrijder. Over het algemeen leidden de genomen proeven tot het besluit, dat rijwielen zeer goede diensten aan het leger kunnen bewijzen, ook bij mobiliseering, vooral tot het onderhouden van verband tusschen de troepen en de magazijnen, ver- plegings-, munitie- en begagetreinen. In Jeverland (Oldenburg) komt onder de schapen thans eene eigen aardige ziekte voordie aan de meeste landlieden niet bekend is. De schapen worden nl. gedeeltelijk of geheel blind. De oogen worden melkwit van tranen. De veeartsen zijn alom druk in de weer, om het kwaad te keeren. plek te verbergen. Dat is geen sprekens waard! Dat was maar voor de grap, om niet zoo heelemaal het vechten af te wennen. Daarbij komt nog dat Bartel begonnen is, hij gaf mij een stomp, doch ook maar één, en ik gaf er hem zes weerom. Hij zal mij nu wel van het lijf af blijven. Jurgen, gij zijtonverbeterlijk! zeide de pater ernstig. De zondaar zou echter dezen keer de welver diende strafpredikatie nog ontko men, want juist verscheen Gerald, die van de citadel kwam, en verrast en verheugd den geestelijke be groette, van wiens komst hij nog niets wist. Ook nu wisselden groeten en vra gen uit het vaderland elkander af, et toen pater Leonhard zeide, dat hij den kommaudant wenschte te gaan bezoeken, bood de jonge offi cier aan, hem te vergezellen. Maar eerst keek hij nog even naar Jurgen In de nabijheid van Chemnitz had een windvlaag een muur op een boerenhofstede omgeworpen en de eigenaar schreef het onheil niet aan de gevolgen van natuurkracht of aan onoplettendheid van den bou wer van den muur toe, maar was stellig overtuigd dat bovennatuur lijke machten in het spel waren ge weest. Hij riep de hulp van een juffrouw in, die hem een handje moest hel pen om verder onheil te voorkomen. De juffrouw gaf hem den raad Zon dagsnachts tusschen twaalf en een uur, naar een kruisweg te gaan, een zwarte geit aan een boom te bin den, twee kringen rondom dat dier te trekken en naar alle windstreken stukken papier te leggen. Kwam de duivel, die onmiddellijk te herkennen zou zijn aan de geu ren, die hij verspreidde, en nam hij de geit mee, dan was üij verzoend en zou er geen verder onheil ge beuren. De boer ging rillend en bevend op wacht liggen en deed alles, wat hem was voorgeschreven. Later ver telde hij, dat de duivel werkelijk was verschenen, en wel als een lang man, die erg hoestte; hij had de geit meegepakt en was toen spoor loos verdwenen en de boer gefopt. Omtrent de sneeuw-versper- ringen in Duitschland vinden wij nog de volgende nadere berichten: Weimar, 23 December. Westelijk van Erfurt zullen de spoorwegen waarschijnlijk in den aanstaanden nacht vrijgemaakt worden. Tusschen Weimar en Gera zal de baau niet vóór Zaterdag open zijn. Chemnitz, 23 December. Op de hoofdlijnen naar Dresden, Riesa en Leipzig is nog geen post of spoor wegverkeer mogelijk. Sedert Maan dag rijden geen spoortreinen tus schen hier en Berlijn. Heden wordt een post-slededienst naar Penig ingesteld en de eerste slede van Leipzig verwacht. Er is gebrek aan steenkolen; ook levensmiddelen en slachtvee zijn schaarsch. Keulen, 24 December. Tusschen Würzburg en Kissingen zijn weder nieuwe sneeuwbuien gevallen, waar door de treinen uit München niet konden aankomen. Die uit Berlijn, uit Trier en uit het zuiden onder vonden groote vertraging. Een pas sagier uit Weenen had vier dagen reis van daar tot Keulen gehad. Breslau, 24 December. Het ver keer is weder vrij, doch de treinen komen alle veel te laat aan. München, 24 December. Op alle Beiersche spoorwegen rijden weder personentreinen. Snel- en goederen treinen kunnen eerst morgen den dienst hervatten. Bij Fraiture in Condroz (Luik) is een vrouw van 85 jaar, terwijl zij in een bosch hout sprokkelde, door zekeren L., die zich door haar behekst waande, vermoord. Iemand die de vorige week Hamburg bezocht, verzekert daar 't nieuwste gezien te hebben op het gebied van sport. 't Klinkt haast ongelooflijk, maar 't wordt zeer stellig verzekerd en bovendien door een geïllustreerd programma bevestigd. 't Is een olifant, die velocipède rijdt. Het werktuig is wel wat minder elegant dan dat, waarmede onze wielrijders laDgs de wegen snorren, maar de dikhuid weet het uitste kend te bewegen en te bes! uren op een tooneeltje, dat voor beweging van kolossen overigens beknopt ge noeg is. Binnenkort zal dit kunstig dier ook wel in Nederland optreden. om met de vraag: De muildieren zijn toch wel bijtijds besteld, Jurgen? - Ja luitenant, binnen een half uur zullen ze voor het huis van den overste staan. Goed, ik denk wel, dat de dames dan gereed zullen zijn. Kom het mij even zeggen, als de dieren er zijn. Al pratende met den priester, ging Gerald heen, en Jurgen volgde hen, overgelukkig dat een «Eerwaarde» mede naar de «wildernis» ging, ge lijk hij Krivosia hardnekkig bleef noemen. Wordt vervolgd?)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2