ADVGRTËN1IËSL4II. 4e Jaargang1. Woensdag 29 December 1886. No. 1068. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT EN TI ËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. Foor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommer» maand 40 Cent». 55 5 Versebijnt Dagelijks Bltgeaewea Zea-ee algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland: (,ompagnie Ginirale de rublieite Btrangère Q. L. DATJBB J" Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartrs. van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 een*». G-roote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'a middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen, lngaag aan de Drecfzydo Se daar. Geopend dagelijks van 18 tot 4 nur. Loegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebban G;i 'toon van diploma vrije*. toegang, dour.tour» mot goxolochap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzijde an i et Paviljoen op liet terrai. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. [israoon. Duuuteur» e i 4fln4er N»Q« rlaBtUch» Maatschappij ter bevordering vsa trjjtf.riieid hebben op vertoon ran diplome vrijen toegang, do natoer, met geselschap, enen mot 1 4ame. Btitchopptlyk mul,um voor kerkelijke oudheid, kuuat eo geacliiedcaie, vooral 'O Nederland en reeer bysondor van bet Haarleunehe Bieóom, Kroieweg No. 59. Geopend dagnlijk», oitgenomen Zaterdag. Zoo- en feestdagen, van 105 oor. Toegong 35 cent, per pereooo. Doorloopende toegangskaarten voor een geiiotl jael p golden. Muttua der tod Haarlem ep het Raadhui,. Geopend van 15 April tot 14 October alle «erkdagen van 104 nur, vee 15 October tot 14 April op die dagen van 10—» «ur tegen betaling van 85 eont, per prraoon, alleen 05 öldagen koitelooa van 134 nor, de overige Obriateljjkn foe*tdngnn tegea betaling van 35 cent, per peraoan. Kinderen benedon de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dun onder behoorlijk geleide. Beyr/rt muietim in de llamitraai. Geopend dagelyki nitgenoïneu Zaterdag, Zon- en beeitdagen van 118 nor. Teylert bibliotheek. Geopend Wnenedag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 15 unr. Stadbibliotheek Print,ahaf. Geonned n'o.nidag en Zaterdag van 14 nor. Orgel-beipelinp in de Oreote Kerk. Dinndag van i—3 en Donderdag van 3—8 unr. Toegang (door Oudegroeumnrkt) vry. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemdoen te weteu; dat de MARKT voor bloemen, bloemhout, vruchtboomen en andere boomentijdelijk ver plaatst naar de Kampervest, wegens den bouw eener nieuwe brug over het Spaarne, voortaan weder zal gehouden worden op het Spaarne, tusscheu de Korte Veerstraat en de Berkenrodesteeg. Haarlem, 24 December 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. De Secretaris A. A. LAND. Het Engelsche goevernement heeft bericht gekregen, dat ver schillende dyDamiteurs van Amerika op reis zijn naar Eügeland. Ofschoon men zich niet ongerust maakt, is men toch op zijne hoede. Stanley is te Southampton aaugekomen. De Frankfurter Zeitnng meldt dat aan verscheidene Duitscbo so ciaal-democraten, onder wie de Rijks dag afgevaardigde Sabor, het verder verblijf is ontzegd binnen den kring, door den kleinen staat van beleg aangewezen. Zij moeten dat gebied binnen 24 uren verlaten hebben. Bij de uitdeeling der prijzen van de Sociélé de sauvetage hield de Fransche minister-generaal Bou- langer eene redevoering, waarin bij o. a. zeide: «De redders hebben op ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. Niettegenstaande bet vroege mor genuur wa< in bet huis van den overste reeds alles op de been en gereed voor het uitstapje, dat men gisteren afgesproken had. ledereen was klaar, behalve Edith, wie het op het laatste oogenblik nog inviel, niet vau de partij te zijn. Zij vond het weder onvast, den weg te ver, den rit te vermoeiend, om kort te gaao, zij wilde te huis blijven; en haar vader, in plaats van deze gril met een krachtig woord tegen te gaan, nam zijne toevlucht tot be- toogeu. de soldaten het onschatbaar voor recht, dat hunne lauweren niet nood wendig bloedige lauweren zijn, ver kregen bij de vaneenrijting des va derlands. De redders vinden hun roem in het helpen hunner natuur- geDooten te midden van dien vre Ie, waaraan de volken zulk een groote behoefte hebbeD, dat zij, die met het bestuur belast zijn, hun dien moeten verzekeren ten koste van alle opof feringen, voor zoover deze noch de eer noch de veiligheid des lands raken. Het officieele Itallaansche blad behelst een besluit der regeering, waarbij de heer Maffei di Broglio, gezant te Brussel, benoemd wordt tot gezant te Madrid, de heer Delia Croce de Dojola. gezant te's Hage, als zoodanig te Brussel, en de heer Spinola, gezant te Stockholm, als Italie's vertegenwoordiger te 's Hage. De verspreiders vau een praatje, nl. dat de Keizer van Rusland, in een aanval vau woede, den Duit- schen militairen attaché te St.-Pe- tersburg, met een revolver zou heb ben doodgeschoten, zullen, Daar alle waarschijnlijkheid, in Duitschiand gerechtelijk worden vervolgd. Ver borgen haat tegen gekroonde hoof den in het algemeen is blijkbaar aan de tallooze seDsatie-berichten omtrent den Czaar, die in den laat- sten tijd de ronde hebben gedaan, niet vreemd. Haarlem, 28 December 1886. De Minister van Financiën maakt hekend, dat de recepissen voor 3Vs ten honderd rentegevende schuldbekentenissen aan toonder, ten Maar kiDd, wees toch verstan dig, zeide hij.Wat zal Gerald er van denken, als gij werkelijk te huis blijft? Moet hij dan niet den ken, dat zijne nabijheid en zijne begeleiding op den tocht u geheel onverschillig zijn? Misschien even onverschillig als hem de mijnel luidde het trotsche antwoord. Nu goed, dan zijn wij quitte! Gisteren haperde er iets aan tusschen u beiden? Ik zag het u aaD, toen ik binnenkwam. En moet de arme jongen daar nu voor boe ten? Wees voorzichtig, Edith, en span den boog niet te stijf; hij is niet zeer toegevend in dit opzicht. Papa, gij hebt mij liet, niet waar? De stem van het jonge meisje had een geheel ongewonen, schrillen klank. Gij zoudt zelfs uw liefsten wensch opofferen om mijnentwilgij zoudt mij nooit wil len dwingen tot eene verbintenis, die- laste van den Slaat uitgegeven krachtens de wet van 9 Mei 1886, ten kantore van een agent van het Ministerie van Financiëu te Amster dam, te beginnen met Woensdag 5 Jan. 1887, op lederen werkdag van des voorm. 10 uren tot des nam. 1 uur, zullen kunnen verwisseld wor den tegen definitieve schuldbeken tenissen, voorzien van twintig half- jaarlijksche rentecoupons, waarvan de eerste verschijnt 1 April 1887. De gelegenheid tot verwisseling van recepissen bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam, zal op een nader te bepalen tijdstip worden open gesteld. Men zal zich herinneren, dat de opgaven in de Staats-Courant voorkomende nopens de vergunnin gen, ingetrokken of verleend, tot erkoop van sterken drank in het klein, een zonderlinge uitkomst ga ven voor de verschillende provin ciën. In de Tweede Kamer kwam de zaak onlangs ter sprake. De Minister van Binneulaudsche Zaken heeft thans aan Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën een circulaire gezonden, waarin hij de aandacht vestigt op het feit, dat geen eenvormigheid in de inrichting der volgens art. 12 der drankwet te maken statistiek wordt verkregen. De oorzaak hiervan ligt in de be- teekenis, welke verschillende colle ges van Gedeputeerde Staleu aan de woorden «verleende» en «inge trokken vergunningen» hebben ge geven. In sommige provinciën zijn onder verleende vergunningen begre pen die, welke verleend zijn aan andere personen dan die daarvan in het vorige jaar genot hadden; in andere zijn onder die rubriek alleen opgenomen die, welke verleend zijn voor nieuwe localiteiten tot verkoop Om 's hemelswil, wat moet dat beteekenen? riep de overste uit, die inderdaad geschrokken was. Wat is er dan tusschen u en Gerald voorgevallen? In plaats van te antwoorden be gon Edith zoo bitter en zoo smar telijk ie weeDeD, dat haar vader zieh er zeer bezorgd over maakte. Maar kind, wat hebt ge dan eigenlijk tegen Gerald? Is hij geen verloofde vol attenties en beleefd heden Vervult hij niet den ge- ringsten uwer wenschen? Ik begrijp u niet. O ja, hij is attent en beleefd en ijskoud, zoodat ik er somtijds van huiver. Danira had gelijk, toen zij reeds bij het zien van zijn por tret zeide, dat hij volstrekt niet be minnen kon en het ook nooit zou leeren. Ik heb nog geen enkel in nig, hartelijk woord uit zijn mond gehoord. Daarentegen speelt hij bij iedere gelegenheid den baas, en als van sterken drank, krachtens art. 2, 8e zinsnede der drankwet. Onder ingetrokken vergunningen heeft men daarentegen in sommigen provinciën l egrepen die, welke volgens art. 7, al. 2 der drankwet bij gebreke van tijdige betaling van bet vergun ningsrecht zijn vervallen. Verbete ring van den vorm dezer statistiek is dus noodig en daarom wordt aan Ged. Staten een nieuw model toe gezonden, met verzoek deze opgaven dienovereenkomstig te doen verstrek ken door de gemeentebesturen der provinciën. Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn in de maaDd Nov. 1886 vervoerd: 4523 passagiers waarvan de opbrengst was f 928.38 van goederen - 721.33s van diversen - 299.04s Totaal f 1.948.76 Uitmakende per dag en per kilo meter f7.64. De heer J. Dirks, hoofdinge nieur van den waterstaat en oud-lid van de tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam is na eene langdurige ziekte te Scheve- uingen overleden. Onder onze waterbouwkundigen nam de heer Dirks eene eerste plaats in. Zijn groote kennis werd niet alleen hier ter lande, maar ook in het buitenland zeer gewaardeerd, zooals o. a. gebleken is uit de op dracht, die bij ontving om De Lesseps bij te staan in het ontwer pen van plannen voor de doorgra ving van de landengte van Panama. Zijn belangrijkste arbeid op het gebied der waterbouwkunde is de aanleg van het Noordzeekanaal. Ook als lid der Tweede Kamer had de heer Dirks groote verdien sten. Zijn besluit in het vorige jaar om, wegens den slechten toestand zijner gezondheid, uit de parlemen- ik dat niet velen kan, dan haalt hij de schouders op en glimlacht medelijdendzooals men om een kind lacht dat verdraag ik niet langer! De overste greep de hand van het hartstochtelijke, opgewonden meisje en trok haar naar zich toe. Edith, gij weet hoezeer dit huwelijk een lievelingswensch van mij en Geralds moeder is, maar gij weet ook, dat ik u nooit zou willen dwiDgen. Wees oprecht, spreekt er in uw hart werkelijk geeue stem voor den speelmakker uwer jeugd? Een verraderlijke blos vloog over Ediths gelaat en terwijl zij zich tegen haren vader aanvlijde, ver borg zij haar gelaat aan zijne borst. llij bemint mij niet! snikte zij. Hij heeft niets dan den veld tocht bet hoofd. De bodem brandt hem bit or de eten. Hij wil gaarne hoe; ee der hoe liever weg; hij gecó. er niets om, dat ik achter taire loopbaan terug te treden, werd algemeen betreurd. Sedert 11. Zaterdag wordt uit het gesticht «Meerenbosch» voor epilep tische ziekten, gelegen onder de ge meente Heemstede, vermist de patient Hendrik Hobé, oud 27 jaren, mid delmatig lang met blond haar en brandvlek in het aangezicht, gekleed met blauwe jas, zwarte broek en fantasiehoed, zijn ondergoed gemerkt 32. Men vermoedt dat hem een on geluk is overkomen. De burgemees ter van Heemstede verzoekt namens den directeur van genoemd gesticht zijne opsporing, aanhouding en be richt. Een onzer lezers deelt ons een geval mede, dat dezer dagen met «Stella», de dame zonder onderlijf, niet te verwarren met het gestrande stoomschip Stella voorviel. Op zekeren Zondagmiddag dat Stella voorstellingen gaf in de Ba- gijnhofsteeg, hoorde men eensklaps in hare omgeving roepenbrand I brand Plotseling sprong de dame zon der onderlijf van de plank en liep haastig naar een ander vertrek. Tableau(A. C.) Eenige reiskoffers met goederen, uit het Noorden van Frankrijk naar 'sHage verzonden en b'stemd voor dienstpersoneel van den Franschen gezant aldaar, zijn opengebroken bevonden en van een gedeelte van den inhoud beroofd. Een huzaar, die Zondag in de Passage te 'sHage in een opgewon den bui zijn sabel trok, om ivoor de grap» er mee te balanceeren, liet bet wapen vallen, dat juist terecht kwam op het hoofdje van een kind, moet blijven. Gij vergist u, zeide Arlow ernstig, maar uit volle overtuiging. Gerald kon iets minder soldaat en wat meer verloofde zijn, dat stem ik toe; maar aan zijne liefde moogt gij niet twijfelen. Hartstochtelijk heid) ligt nu eenmaal niet in zijn aard, maar hoe meer ik zijn karak ter leer kennen, des te meer waar borgt het mij uw toekomstig geluk. Hebt gij het al eens ernstig be proefd hem aan u te binden? Dat geloot ik niet. Edith lichtte het hoofd op. Men kon duidelijk merken, dat zij zich gaarne liet overtuigen en zachtjes vraagde zij: Wat bedoelt gij, papa? Ik bedoel, dat Gerald tot nog toe meer van uwe grillen dan van uwe lieftalligheid heeft leeren ken nen. Zou het mijne kleine Edith dau wezenlijk niet mogen gelukken vonken uit den steen te slaau, wa ■-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1