4e Jaargang. IDonderdag 30 December 1886. No. 1069. ABONNEMENTSPRIJS: uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN* ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN 00 ft DE EL GODS. HINNKNI ?oor Haarlem per maand40 Centa. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco ta adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 0. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de xvblicite Etrang'ère G. L. DATJBE Co., JOH. 7. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7 s middags 12 ua?i MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal uttwn van het Paviljoen. Ingang aan do Dreefzjjde 2e dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ccnte per persoon. Donateur» eu leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bovordoriug van Nijverheid hebbes 6y -irtooa van diploma vrjjeB toegang, donateur» met gezelschap, leden met i dame. Huseum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijde van net Paviij'oon op liet terra». Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ea dender Nederlaudacho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, loden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedeui», vooral ï,n Nederland en meer bijzonder van het Haariemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopeud dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jasf gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, vaB 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per pnrsooa, alleen 0£ ©ndsgen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in het geheel uiot toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geleide. ISeyfirs museum in de Hamstraat. Geopend dagel\jk» uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopeud Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopecé Woensdag en Zaterdag van S4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudogroeumarktï vrij. In gezaghebbende Engelsehe kringen verzekert men dat wan neer de onderhandelicgon van Sa lisbury met HartiDgton misiukkeD, eerstgenoemde de koningin zal ad- viseeren liet Parlement te ontbinden. Het gerechtshof te Brussel heeft Desfuisseaux (thans voortvluchtig), schrijver van den Grand Calèchisme du Peupletot 4 jaren gevangenis straf eu 1000 francs boete veroor deeld; den drukker en De Wit die het werkje in het Vlaamsch heeft vertaald, tot 2 maanden gevange nisstraf en 500 francs boete. Te Brussel is verleden Zater dag een socialistisch werklieden congres gehouden. Zij hielden een optocht met roode vlaggen en mu ziek. De manifestanten, zegt het Journal de Bruxelleszagen er uit als «heeren», die voor hun vermaak uit waren. Ook deed de muziek enkel vroolijke deuntjes hooren. Men toog naar de Beijersche straat, waar een «volkshuis» zou worden inge wijd. Er waren omstreeks 1500 deel nemers, waarvan een zeker aantal uit Gent. Zekere «burger» Bertrand, die de eerste redevoering hield, zeide, dat dit nederig huis des volks zijn paleis zou zijn, tot tijd en wijlen de invaliden van den arbeid hun intrek zouden kunnen nemen in het thans door Leopold II bewoonde paleis. In het eigenlijke congres, dat des namidags werd gehouden, wer den uitfluitend werklieden toege laten. Reeds werd vermeld, dat prins Alexander van Battenberg te Keu len een onderhoud heeft gehad met de heeren Grekoff en Kaltscheff, leden der Bulgaarsche deputatie. Zij hebben den prins tot Frankfort be geleid en keerden Donderdagavond te Keulen terug, waar zij Vrijdag de bezienswaardigheden in oogen- sehouw namen met hunne collega's. Zij zetten des middags, in gezel schap van den kort te voren uit Darmstadt aangekomen afgevaar digde Stoiloff, de reis naar Londen voort. Uit nadere bijzonderheden omtrent de ontvangst van de Bulgaarsche gedelegeerden door graaf Herbtrt von Bismarck, blijkt, dat deze cate gorisch heeft verklaard, dat, aange zien Rusland den vorst van Min- grelië voorgesteld en de Porte met die keuze zich vereenigd heeft, Bul garije zich slechts daaraan hal te onderwerpen. Le graaf voegde er bij, dat voor het overige het regent schap deze kwestie met het suze- reine hof had te regelen. De gede legeerden moeten niet minder be slist hebben geantwoord, dat de Bulgaarsche regeering was besloten nooit den prins van Mingrelië aan te nemen. Men bericht, dat tengevolge van wederkeerige concessiën het conflict, tusschen den heer De Brazza en het Fransche departement van koloniën ontstaan, bijgelegd is. Fransch CoDgo zal onder het b§-' heer van den minister van marifie blijven en in het bijzonder ouder dat vau den onder-jecretarfe van staat, die zijn recht van coutrflle zal uitoefenen op het bestuur van den toekomstigen goeverneur. Daar entegen zal de heer De Brazza een zekere vrijheid van handelen heb ben, binnen de perken van het cre- diet vau 1,600,000 lrs., dat de be grooting uitmaakt. ELISABETH WERNER. Naar het Daitsch door Gerda. V Jurgen maakte de achterhoede uit, hij reed welgemoed voort, en verdiepte zich in de beschouwing, hoe dwaas het toch van den luite nant was, zoo naar den veldtocht te verlangen, waar men in stof en zonnehitte moest marcheeren, terwijl men hier zoo recht gemakkelijk op muildieren voortreed. Zij hadden zoo ongeveer de helft van den weg afgelegd, toen hun een ruiter tegenkwam. Hij was ge kleed in de schilderachtige kleeder dracht der bergbewoners, hetgeen de krachtige gestalte en het don kere uitzicht van den reeds eenigs- zins bejaarden man zeer goed stond. De rijke kleeding en het kleine maar krachtige paard met zijn glimmend bruine huid en kostbaren toom, de den duidelijk zien, dat hij tot de rijken en aanzienlijken onder zijn volk behoorde. Ook ging voor hem uit een bediende of ondergeschikte, die dezelfde kleederdracht droeg, maar te voet was. De beide personen kwamen van een smal voetpad af, dat hier op den weg naar den berg uitliep, en bij een korten draai van den laat sten, ontmoetten zij Gerald eu de beide dames. De vreemdeling hield zijn paard in om hen voorbij te la ten. Hij groette fier en waardig, maar liet tevens een vijandigeu blik op den jongen officier vallen. Deze bea'utwoordde den groet op mili taire wijze, en Edith, wie de indruk wekkende persoon bevielknikte vriendelijk. De goeverneur van den Congo gaat den 20sten Januari naar zijn bestemming scheep. Generaal Boulanger heeft in plechtige audiëntie ontvangen priiïs Komazu, lid der keizerlijke Japad- sche familie en het hoofd der Fransch- gezinde partij in Japan. De prins vertelde aan den minister, dat hij naar Frankrijk gekomen was om aldaar de militaire organisatie te bestudeereu eu een bezoek te bren gen aan de scholen en inrichtingen voor ziekenverpleging. Een kapitein der genie is door de Regeering te zijner beschikking gesteld. Te Ravenna en Forli heeft Zon dag jl. de verkiezing plaats gehad vau een afgevaardigde, doordien de verkiezing van den ex-communard Cipr,ani, die reeds twee achtereen volgende malen door de beide dis tricten naar de Kamer was gezonden en die wegens moord tot dwang arbeid is veroordeeld, nietig was verklaard. Hoewel de uitslag der thans plaats gehad hebbende ver kiezing nog niet volledig bekend is, weet men toch uit de reeds bekend gemaakte cijfers der stemming, dat Cipriani ook ditmaal door de beide districten gekozen is. t aa-lem, 29 December 1886. Gisteren werd hier bij gelegen heid van het 25-jarig jubilé der Kweekschool voor O nder wijzers eene téunie van oud-kweekelingen, on geveer 170 in getal, gehouden. Eene commissie van acht leden had het initiatief genomen én zich met de organisatie belast. Om half twee waren allen ver eenigd inhethótel «De Leeuwerik»; Zij waren reeds een heel eind vooruitgereden, toen Danira voorbij deze plek kwam. De vreemdeling zat nog altijd ernstig en onbeweeg lijk te paard. Op eens struikelde het muildier van het jonge meisje, toen begon het te steigeren en deed een sprong tegen de rots aan. Op dit gevaarlijke oogenblik greep de ruiter met krachtige hand den teu gel vau het dier eu hield het vast. Daarop sprak hij half luid een paar woorden in de Slavoonsche taal. Danira antwoordde op dezelfde wijze; misschien betuigde zij haren dank voor de betoonde hulp. De dieren stonden een paar minuten vlak naast elkander, terwijl de vreemdeling voortpraatte; eerst toen Jurgen dich terbij kwam, liet hij den teugel van het muildier lo.> eu verwijderde zich met een lichten groet, '"rwijl Danira voortreed. Ook Gerald en Edith 'aren op>- merkzaam geworden; z' haduon uitgenoodigd waren het corps van Directeur en leeraren der school, de oud-leeraren Logeman en dr. van Rijsen, de beide schoolopzieners Pautsma en van der Yen, de oud- schoolopziener inspecteur van Eyk, de inspecteur Moens, het hoofd der leerschool Donck, de Burgemeester Jordens, de predikanten, die zich belasten met het godsdienstonderwijs aan de kweekschool, de hh. Hoog, Barger en Brutel de la Rivière, en nog eenige anderen, die echter ver hinderd waren, de bijeenkomst bij te wonen. De voorzitter der commissie, de heer P. H. van der Ley opende de bijeenkomst met eene rede, waarin hij, na een hartelijk welkom, een kort overzicht gaf van de geschie denis der school, wees op de belang rijkheid der vier jaren door de réu- nisten te Haarlem doorgebracht, ver schillende bezwaren besprak, die er af en toe regen de kweekscholen werden geopperd en wekte aan 't slot allen op tot hoogst ernstige vervulling van de taak, die op den onderwijzer rust, maar voor heden ook tot ongedwongen feestvreugde. Hij herdacht den vorigen direc teur, den heer D. L. vau der Heide en andere personen, wier leven nauw samenhangt met de geschiedenis der kweekschool,niet het minstdenwaar- digen Logeman. Vervolgens richtte hij het woord tot de aanwezige autoriteiten en bood den heer Slan gen, thans directeur, den eeuigen man, die van den aanvang af zijne beste krachten aan de inrichting wijdde, een prachtig cadeau aan: eene pendule met twee coupes vau cuivre poli. Nadat ds. Hoog en de heer Moens nog het woord gevoerd hadden, bracht de heer Slangen zijn inni- gen dank. Onderwijl waren tele- zich omgekeerd en het voorval mede aangezien. Wel was er geen reden tot bezorgdheid, daar de berijdster nog vast in haar zadel zat, maar toch kwamen zij naar haar toe. Kijk, daar heeft Danira op den openbaren bergweg een ridder ge vonden zeide Edith lachend. Hare landslieden zijn toch anders niet gewoon de dames ridderlijke diensten te bewijzen; dit schijnt een uitzondering te zijD. Het is ook een uitzondering, dat een kalm en stevig muildier op dezen wég struj'- 1 antwoordde Gerald, zonder z /ik van de kleine groep af te wei Ik begrijp niet hoe of het ji plaats hebben het dier moet jprikkeld zijn ge- worden. Wel, Darira! wat is er toch gebeurd? riej. Edith hare pleeg zuster toe, die bij dit kleine ongeval geheel onverschillig gebleven was en thans heel kalm antwoordde grammen van gelukwensching ont vangen, o. a. ook vau de Groninger réunisten. Men scheidde voor 't oogenblik, doch vereenigde zich ten 6 ure aan een diner in «De Kroon»; het hoogst gezellig samenzijn werd tot 's nachts half drie voortgezet. Verschillende dronken werden uitgebracht, waar van sommige den betrokken perso nen of corporatiën per telegraaf werden overgebracht, o. a. op Zijne Majesteit den Koning, op Mr. Heems kerk, enz. Gedurig kwamen ook van verre vrienden en belangstellenden telegrammen van gelukwensching. De feestrede van den heer van der Ley is gedrukt en voorzien van een groot aantal bescheiden, door den heer Luyten uit de archieven der kweekschool bijeenverzameld, eene teekening van het gebouw, enz. Als eene aangename herinnering aan dezen voor velen der réunisten éénigen dag, zal het hoogst wel kom zijn. - Aan het Museum van Kunst nijverheid alhier, heeft de kapitein ingenieur van Schermbeek, die als Nederlander eenige jaren in Japau- schen dienst heeft doorgebracht, een belangrijke verzameling Japansche kunetvoorbrengselen in bruikleen af gestaan. Het zijn meest zeldzame voortbrengselen van porselein, die, thans tentoongesteld zijnde, de aan trekkelijkheid van het museum ver- hoogen. Naar men ons meldt, is hier ter stede tot stand gekomen eene af> deeling van den Nederlandschen Timmerliedenbond. Als vakvereèni- ging kan deze afdeeling veel nut stichten. Het doel is om door onder linge besprekingen op maatschappe lijk, staatkundig en vooral op in dustrieel gebied elkander voor te lichten en te bekwamen. Ik weet het niet; het dier moet geschrokken zijn. Kendet gij dien man, juffrouw Danira? vraagde Gerald. Neen, ik bedankte hem alleen voor zijn hulp. Het antwoord klonk zoo beslist en afwijzend, dat men duidelijk mer ken kon, dat zij verdere vragen wilde voorkomen. De jonge officier zweeg ook. Hij keek nochtans met een scherpen blik naar den kant waar de vreemdeling langs eene kromming van den weg verdween. Edith daarentegen vraagde nieuws gierig Kendet gij hem, Gerald? Zeker, het is Joan Obrev'e de aanvoerder van een hootds' de- bergbewoners. Hij heeft zich is vaar nog niet openlijk tege verklaard, maar wacht slech het teeken om terstond in een lijken opstand los te barsten sedert een paar dagen in

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1