7 Onze gemeente is dezer dagers looi' het afsterven van een harer judste en verdienstelijkste ingezete- ren een gevoelig verlies toegebracht. Maandag overleed de heer A. L. Dyserinck op bijna 75 jarigen leef tijd. Tot den koopmansstand opge leid trad hij op in de zaak, door zijn grootvader, den heer C. Dyse rinck, den 7den April 1774 opge richt en was de heer Dyserinck gedurende zijn geheele leven een sieraad daarvan en was hij daarin met zijn beate krachten en gaven een onverpoosd werkzaam eigenaar en bestuurder. Doch niet alleen in den kring dezer gemeente, ook bin- nens- en buitenslands had zijn naam een goeden klank verkregen en be houden en werd steeds met eere genoemd. Dat men zijne kundighe- den wist te waardeeren bewees te dezer stede zijne benoeming in 1853 tot lid van den gemeenteraad. Twee jaren later afgetreden zijnde volgde zijne herkiezing in 1859. Nadat men hem het lidmaatschap der Kamer van Koophandel en Fabrieken had opgedragen, bekleedde hij sedert 1872 tot voor korten tijd de ge wichtige betrekking van voorzitter. Nog van een aantal andere nuttige, openbare en bijzondere instellingen was de overledene gedurende een reeks van jaren lid en medebestuur der, als van Weten en Werken, Nederlandsch Mettray afd. Haarlem, der kweekschool voor zeevaart te Leiden, van het Weeshuis der Doops gezinden enz. Verder nam hij in de Provinciale Staten van Noord-Hol land gedurende geruimen tijd een waardige plaats in. In al die be trekkingen was hij met bezielenden ijver en onverdroten toewijding werkzaam en steeds vond men hem bij zaken en ondernemingen van al gemeen belang, waaraan hij zijne krachten kon wijden, in de voorste gelederen. Ten zeerste zal men zijn heengaan betreuren en wel niet het minst daar, waar hij op liefdadig gebied hulp kon verschaffen. De verdiensten van den overledene von den van 's Konings wege een er kenning in zijne benoeming, den 12n Mei 1874, tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. HH. MM. de Koning en Koningin zullen aanstaanden Zaterdag te 1 uur de gebruikelijke Nieuwjaarsre- I ceptie ten Hove verleenen aan ver- schillende autoriteiten, benevens de leden van het civiele en militaire Huis des Konings, de hofdames, enz. Door jhr. mr. Victor E.L. De Stuers, referendaris der afd. Kunsten en Wetenschappen bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, is on- laDgs aan het Rijk, ter plaatsing in het Rijks-museum van Oudheden, ten geschenke aangeboden en bij die instelling met ingenomenheid en dank opgenomen, eene Egyptische mummie met houten kist en deksel, waarschijnlijk afkomstig vandein den laatsten tijd ontdekte grafkamers te Akhmin, het oude Chemmis (C-hebi), bij de Grieken Letopolis. De Staats courant bevat een nadere omschrij ving. Vanwege de Meubel-patroons- vereeniging te Amsterdam zal in het voorjaar van 1887 eene nationale tentoonstelling worden gehouden. In eene advertentie in de Am- sterdamsche bladen geven 24 pa troons waaronder de voornaamste meubelmakers van Amsterdam, ken nis, dat door hen geen deel zal ge nomen worden aan de aanstaande meubeltentoonstelling, die door het Kon. Nederl. Handelsmuseum is uitgeschreven. De Fransche correspondent van het Vad. sluit zijn jongste schrijven aan dat blad met de volgende woor den «Maar om tot mijn uitgangspunt terug te keeren en te besluiten: wanneer ik lees hoe zelfs eergiste ren in den geduchten sneeuwstorm het Straatsburger garnizoen is uit gerukt, om vooral geen oogenblik van oefeniDg te verliezen (iets an ders dan de schutterij mijner ge boortestad, die alleen des zomers om de veertien dagen naar buiten wilde en dan nog onder uitdruk kelijke voorwaarde, dat het mooi weer zou zijn!); wanneer we zien hoe de eene natie zich rept en roert om de ander voor te zijn met een nieuw moordwerktuig; wanneer van alle zijden dagelijks meer rekruten worden opgeroepen; wanneer alle kunstmiddelen der chemie worden aangewend, om de forten bij dozij nen en de menschen bij duizenden tegelijk in de lucht te doen sprin genwanneer de aardbol vanwege de millioeneii bajonetten meer en meer op een toornig stekelvarken begint te gelijken; wanneer zelfs honden, duiven en valken worden te hulp geroepen om de menschheid te verdelgen; wanneer het slechts een kwestie van een paar jaren, misschien van een paar maanden is, dat de aarde opnieuw met stroo men bloed zal worden gedrenkt Och, heeren predikers en geachte toehoorders, duidt het me dan niet euvel, dat ik al uw uitweidingen over «Vrede op aarde» niets dan gebabbel vind.» Louis Lesaffre, soldaat bij het Nederlandsch-Indische leger, geboren te Tourcoing (Nord), die den 25en Februari 1884 te Djocja is over leden, beeft een testament ten gun ste zijner dochter Christine achter gelaten. Eene som van 1355 francs en eenige familiepapieren, belioo- rende tot de nalatenschap van ge noemden Lesaffre, zijn in bewaring gegeven aan de Weeskamer te Sa- marang. Christine Lesaffre zou ge boren zijn te Wellsjiughe (Welsin- ge?) in ZeelaDd, den 7en Augustus 1869, en laatstelijk gewoond hebben bij hare tante Elisabeth Alurcher, bandelende in boter en kaas, en wonende, luidens opgave, «Grande rue prés de la Grande Place h Am sterdam.» De aldaar gedane naspo ringen zijn echter vruchteloos ge bleven. Inlichtingen worden liefst vóór 1 Januari e. k. bij het departement van justitie iDgewacht. De voornaamste Nederlandsche handelssteden worden thans bezocht door een paar agenten van een EDgelsch bankiershuis, die al het zich in ons land bevindend Engelsch goudgeld tegen tamelijk koogen prijs opkoopen. Van de afdeeling Utrecht der vereeniging tot bevordering van Fa- Irieks- en Handwerksnijverheid in Nederland is verschenen een hoogst belangrijk rapport der commissie tot onderzoek naar de wenscheiijkheid van coöperatieve vereenigingen tot den bouw van arbeiderswoningen van welke de eigendom na een be paalden tijd door de leden (huur ders), doch bij overlijden vóór dien tijd onmiddellijk door hunne we duwen of kinderen wordt verkregen Het bevat korte beschrijvingen van zoo het heet om onderhandelingen aan te knoopenen men heeft hem helaas, niet onverrichter zake laten vertrekken. Helaas? herhaalde Danira. Gij schijnt dat te betreuren, mijn heer von Steinach. Zeker doe ik dat, want ik houd de geheele manoeuvre voor een voor wendsel, ten einde tijd te winnen om andere bemoeiingen te verber gen. Joan Obrevic heeft trouwens alle redenen om zich voorloopig nog rustig te bouden, omdat zijn zoon zich bij ons in gevangenschap be r"" Deze zoon was een der eersten erzet aanteekende, toen men ot dienstplichtigheid wilde :en; daarenboven schoot hij omwegen den officier dood, detachement aanvoerde. Het begin dier bloedige too 1 "ater zoo dikwijls her- I worden; maar men is toch in geslaagd den de wijze van inrichting der verschil lende coöperatieve bouwvereenigin- gen in ons land en elders, waarbij vooral de te Haarlem bestaande als een der voorbeeldigste wordt ge prezen. Het spoort verder den werk man aan om toe te treden tot deze hoogst nuttige instelling, waarvan de schoone resultaten in verschil lende steden aanwezig zijn. - In de Zondag jl. te Utrecht (hotel Bellevue) gehouden bestuurs vergadering van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond zijn, na verschil lende stemmingen, herbenoemd tot bondsvoorzitter de lieer Edo J. Bergs- ma, te Grouw (Friesland); tot le ouaervoorz. de heer E. Kol te Am sterdam; tot 2e ondervoorz. de heer W. Hoevenaar, te Nijmegen; tot penningmeester de heer N. Kool hoven, te Bloemendaal; tot archief bewaarder de heer D. C. Ruth, te Amsterdamtot voorzitter der com missie voor reisaangeleg'enheden de heer L. A. Thomée. te Leiden; h secretaris de heer O. H. Wildt/te Amsterdam. Gekozen werden tot leden der commissie voor wedstrijden in 1887 de heeren Edo J. Bergsma, E. W. baron van Wassenaer (Leiden), W. Hoevenaer (Nijmegen), jhr. T. V. A. ridder De Stuers (Delft), en tot adviseur de beer C. H. Bingham (Utrecht.) De redactie-commissie voor 1887 werd als volgt samengesteldhoofd redacteur de beer W. Hoevenaar (Nijmegen), redacteuren de heeren O. H. Wildt en W. E. Voüte(Am sterdam), L. A. Thomée (Leiden) en A. L. Couvée (Delft). De hti De Stners en Holst hadden voor reeds voor eene eventueele benoe ming bedankt. Tot officieel verslaggever van den Bond werd benoemd de beer A. L. Couvée. stud, te Delft. Deze zal op kosten van den bond in 1887 de internationale congressen en wed strijden te Neurenberg, Nijmegen, Londen, Antwerpen en Berlijn bij wonen; behalve volledige vergoeding van reis-, verblijf- en representa tiekosten geniet hij geene bezoldi ging. Als leden der commissie tot uitgifte van den bondsreiswijzer werden benoemd de hb. L. A. Tho mée (Leiden), L. J. R. Holst en W E. Voüte (Amsterdam.) De bondsbegrooting voor 1887 werd vastgesteld met eene geraamde uitgaaf van f 6500 en eene geraamde ontvangst van f 7500, alzoo vermoe delijk batig saldo van f1000. moordenaar gevangen te nemen. Den moordenaaromdut hij zijne vrijheid verdedigde Omdat hij den officier, die ge durende eene kalme onderhandeling vóór hem stond en niet up een om val verdacht was, als een s.uip- moordenaar doodschoot bij be schaafde volken noemt men da t moord mejuffrouw Vraag en antwoord klonkeu even scherp; maar nu mengde Ed;th, die met het grootste 'uid alles aan gehoord had, zie het gesprek. Mijn hemel,. iudt dan toch eindelijk eens op n, die staatkun dige en militaire l sprekingenIk ga Jurgen tot mijn cavalier aan stellen; deze loet f ;i minste zijn best, om op onderhoudende wijze met mij te praten en verveelt mij niet met berichten eer den op stand. Wel was de bedreiging niet heel ernstig gemeend, maar Gerald scheen Een jongen, die Maandagavond te Amsterdam met zijn kameraden aan het sneeuwballen gooien was, wierp er een door de vensterruit van een winkel. De sneeuwbal kwam tegen een brandende hanglamp aan en wierp die naar beneden, zoodat er een begin van brand ontstond, De brandweer blusebte bet vuur gelukkig spoedig. Een marinier, die Maandag op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een nieuwe pet wi)de koopen, nam met het gekochte de vlucht, zonder te betalen. Op het geroep van den winkelier werd hij aangehouden en gevat. waren de straten ook gedeeltelijk onbegaanbaar. Een honderdtal werk lieden werd door de stadsreiniging aangenomen om de sneeuw op te ruimen. De treinen liepen vrij ge regeld. Een beschonken vrouw te Leiden viel Maandag bij haar aan huis voorover in het vuur. Waren op haar hulpgeschrei niet een paar buren toegeschoten, zeker zou de vrouw levend verbrand zijn: zij had de kracht niet meer om op te staan. Het te 's-Hage gevormde comité voor de feestelijke viering van 's Ko nings 70sten verjaardag is niet op getreden om algemeene feestelijk heden voor te bereiden, maar om de Kon. Nat. Zangschool in hare plannen voor eene waardige viering van den 70sten verjaardag van haar beschermheer te steunen. In Den Helder heeft het zoo ge sneeuwd dat de dakgoteu onder hun last bezweken, en er stukken vau op straat vielen, zoodat het niet raadzaam was te dicht langs de huizen te loopen. In Leeuwarden In een der meest stalrijke straten der resideniie heeft een groote om wenteling plaats gehad met betrek king tot de deuren van stallen en koetshuizen, die naar buiten open slaan. Sedert bekend is gewoiden voor hoeveel naar de straatzijde openslaande deuren in de belasting op het innemen van gemeentegrond worden aangeslagen, zijn de meeste van die toegangen «omgedraaid», namelijk zóó veranderd, dat zij, in plaats van naar buiten, naar binnen slaan. Niet alleen stalhouders, maar ook vele zeer vermogende personen, die paarden en ekwipages bouden, heb ben deze verandering doen bewerk- telligen. Er schijnt te 'sHage valseh kleingeld in omloop te worden ge bracht. Verscheidene firma's hebben reeds daarvan aangifte gedaan o. a. eene die reeds een tiental valsche kwartjes ontving. Gisteren nacht heeft in bet kan toor van de heeren S. te Vlaardm- gen inbraak met poging tot brand stichting plaats gehad. Na de voor- en binnendeur ge opend te hebben, die door een toeval juist niet op het nachtslot waren, heeft men onmiddellijk bij den in gang den vloer met petroleum ge drenkt en toen in brand gestoken. Gelukkig was juist op dat pand de nachtwacht, die den brand opmerkte en dadelijk kon blusschen. Vermist wordt er niets en van de daders was geen spoor te ontdekken. Bij een daar in de nabijheid liggend schip van den heer P. was het touwwerk afgesneden; men zou alzoo geneigd zijn aan baldadigheid te denken, daar ook van het touwwerk niets is meêgenomen, maar dan kan het eene baldadigheid van de ergste soort genoemd worden, want bij het ontbreken van de nachtwacht bad een kolossale brand niet uit kunnen blijven, omdat het woonhuis van een der heeren S. onmiddellijk aan het kantoor grenst. Midden in Rotterdam werd Maan dagavond op eene bijzondere wijze een eend gevangen. De vogel nam zijne vlucht door de Hoofdsteeg, en kwam met zoo veel geweld tegen de electrische booglamp voor het «Hotel Goomans» te Tand, dat hij dood op de straat neerviel. Een voorbijganger haastte zich het boutje buit te maken. ze toch zoo op te nemen, althans hij antwoordde koel: Als gij aan Jurgens geleide de voorkeur geeft boven de mijne, dan zal ik mij daarnaar moeten schikken. En opnieuw dat schouderophalen en dat medelijdende glimlachje, dat de jonge dame altijd zoo toornig maakte; het miste ook nu zijn uit werking niet. Zij haalde haastig den teugel in, wendde zich toen om en riep luide: Kom hier, Jurgen! Wij zullen vooruitrijden En tegelijk reed zij een zijpad in, dat steil opliep en een grooten hoek van den bergweg afsneed. Jurgen liet zich dit geen twee maal zegger lij zette zijn muil dier in eer a f en was binnen een minuut or Je aangewezen plaats. Er v "s r' is eene zekere vertrou- welij. tusschen hem en de jonge dame .n. vroeg verheugd over de halte, die aan de spoorwegbrug zou opgericht worden en die in de winterdienst- regeling der staatssporen reeds was opgenomen. Tengevolge van een verschil tusschen den minister van waterstaat en de exploitatie-maat schappij over de vraag wie de bosten van de halte moet betalen, is de halte nog niet verrezen en ontbreekt ook nog de gelegenheid tot in- en uitstappen. En men had wegens 't heugelijk nieuws de vlaggen reeds uitgestoken Gisteren morgen is zekere C. v. d. D. te Zoeterwoude onder een hooiberg geraakt, met het gevolg dat hij gestikt is. Een gedeelte van den hooiberg viel namelijk onder het afsteken om. Te Loosdreeht is een werkstaking uitgebroken onder de nacht- wachts. Eenige personen uit de buurtschap Mijnderne, die evenals alle anderen in de termen vallende mannelijke ingezetenen,overeenkomstig de plaat selijke verordening, met een hiertoe aangesteld persoon, den dienst van nachtwaker in beurten moeten waar nemen of doen waarnemen, hebben er voor bedankt. De burgemeester heeft in den dienst voorzien bij verdere weige ring zal de rechter er bij te pas komen. Het bestuur der werklieden-ver- eeniging «Patrimonium» te Dordrecht heeft een adres tot den Gemeente raad aldaar gericht om afschaffing van de kermis. Een magnetisch gemaakte naald beeft te Utrecht uit de hand van een meisje een stukje van een afge broken naald, dat door andere mid delen niet was te vinden, getrokken. De magnetische naald werd aau een katoenen draad opgehangen en werd door de gewonde hand sterk aan getrokken, en terwijl deze heen en weer werd bewogen, duidde de naald een punt aan, dat door eeninktstip werd gemerkt. Op deze plaats werd eene diepe insnijding gemaakt en er werd een stukje vau een naald, dat ongeveer tien millimeter lang en diep in de hand was gedrongen, voor den dag gehaald. Men heeft zich te Zwijndrecht te Zij vond smaak in den wel wat ruwen, maar grappigen en gedien stigen knaap; zij zag in hem meel den speelmakker uit de jeugd, dan den ondergeschikte van haren ver loofde, en had aanstonds voldaan aan zijn verzoek, hem met het ge zellige «jij» aan te spreken. Van zijn kant was Jurgen niet weinig trotsch op het in hem gestelde ver trouwen hij was bijBa meer in ver rukking over de verloofde van zijn heer en meester, dan deze zelf. Het ging ongeveer tien minuten steil berg op, toen kwamen zij we der op den bergweg en waren de achtergeblevenen heel wat vooruit gekomen. Edith deed hier haar muil dier stilstaan en Jurgen ook. Hier wachten we zeker even op den luitenant? vraagde hij. Het jonge meisje keek achterom. Haar toorn was reeds overwonnen; maar straffen wilde zij Gerald toch voor zijn gebrek aan galanterie, door Omtrent den moordaanslag onder Barneveld meldt men, dat als ver moedelijke dader is gearresteerd de 19-jarige stiefzoon Hendrik Veld huizen. Hij is reeds naar Utrecht overgebracht. Onder Eibergen kreeg een man, die een kind weg wilde halen, dat gevaar liep onder een gekapt wor denden boom te geraken, zelf den boom op het lijf. Hij brak een der beide beenen en ontving op andere plaatsen ernstige kneuzingen, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. Zondagavond omstreeks 10 ure is te Wagenberg (gem. Terbeiden) de gemeente-reldwachter Jobse, toen tij na het sluiten der herbergen huiswaarts keerde, op den openbaren weg door een baldadige hand met een steen ge'roffen, die hem ernstig verwondde aan het achterhoofd. Een uur later werd nabij Tiet Witte huis hem te dwingen met Danira te rij den. Zij wist dat hij een beslisten afkeer van hare pleegzuster bad, en dat dit gevoel wederkeerjg was; want ook Danira vermeed hem zoo veel mogelijk. Edith verkneukelde zich bij zich zeif in de ergernis van deze twee, wanneer ze gedwongen werden zoolang met elkander al leen te zijn. Neen Jurgen, zeide zij. Nu we toch eenmaal vooruit zijn, willen we ook het eerst boven aan het fort wezen als gij mij ten minste wilt volgeD? Ik, lieve juffrouw tot in Krivosia, wanneer gij het verlangt! riep Jurgen, wiens tong telkens een aanval van kramp moest overwin nen, zoo dikwijls hij den afschuwe lijken raam uitsprak. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2