op de goudvelden op dat eiland gevonden. Zoowel van het gouddel- ven op Aruba als van het koper- delven op Curacao gaf spreker een schets. Op Suriname zelf waren veel mineralen en ook goud te vinden, doch of er van het laatste veel was kon niet worden uitgemaakt. Water was op de drie eilanden weinig. De voorzitter, de heer P. N. Mul ler, bedankte den hoogleeraar voor zijn wetenschappelijk onderzoek in deze kolonie ondernomen. Hij wees op het heugelijke feit, dat de Re geering eveneens meer belangstel ling toonde en wekte tot meerdere ondernemingsgeest, vooral bij jon gelieden met kapitaal, ten opzichte van Suriname op. Bij den postdienst is, hij ge legenheid van den aanstaanden nieuwjaarsdag, aan de directeuren in garnizoensplaatsen weder de hulp van/militairen toegezegd. Een commissie, bestaande uit Jle heeren A. J. Blijdenstein, G. E. H. Tutein Nolthenius en E. L. Lo- huis, benoemd door de Geldersch Overijselsche Maatschappij, om voor stellen te doen omtrent de wijze, waarop de heidevelden het best in cultuur zijn te brengen, wijst op hetgeen op dit gebied in het bui tenland, met name in Hanover, in Jutland en in Sleeswijk-Holstein, geschiedt, omdat naar haar oordeel in die landen veel wordt aange troffen, wat in Nederland kan wor den toegepast. Vergelijking tusschen de uitkomsten daar verkregen en den toestand hier te lande, leidt haar tot de conclusie, dat de op richting van een heide-maatschap- pij, in gelijken geest werkende als de Deensche en de Holsteinsche, voor ons land het best zou zijn. Zij uit de hoop, dat de Geldersch Overijselsche Maatschappij weldra het initiatief zal nemen, om zulk eene maatschappij in het leven te roepen. In den nacht van 27 op 28 De cember is in eene woning te Haar lemmermeer diefstal door inbraak gepleegd. Men is den dader op het spoor. Eerstdaags zal men te Amster dam overgaan tot het maken van winkels van allerlei aard, zonder bedienend personeel. Zij bestaan nl. in vierkante kast jes, die aan sommige gebouwen aldaar zullen bevestigd worden en waar men verschillende voorwerpen van allerlei aard dadelijk kan be komen. Wil men b. v. een briefkaart heb ben, men werpe eenvoudig .3 cen ten in het kistje en er komt onmid dellijk een briefkaart te voorschijn, en heeft men behoefte aan iets an ders, dan werpe men natuurlijk zoovel geld er in als het ta rief zulks zal aanwijzen. (A. Cl.) Tegen A. D. Dz. te Oostzaan is proces-verbaal opgemaakt wegens misbruik van vertrouwen. Door ze- n S. M. was hem f 260 ter hand „ld, om daarvoor 2 koeien te pen. Hieraan werd gevolg ge- p 1 en de koeien aan S. M. ,if- gel, 3rd, die hij de afrekening nog iets aan de reeds gegeven som gelds moeit toevoegen, benevens het com missieloon f2 voor iedere koe. Toen echter S. M. door de verkoo- pers der koeien om betaling werd aangesproken, bleek het dat A. D. Dz. het ontvangen geld ten eigen bate had aangewend. Een loodgieter te Hoorn, die Don derdag de sneeuw ui' de goten op de Groote Kerk moest scheppen, had het ongeluk daarvan af te val len, zonder evenwel eenig letsel te hekomen doordien hij in de sneeuw welke des nachts, evenals op vele plaatsen in den omtrek, was geval len, is terechtgekomen. Het is wel een wonder, dat de man van zulk een hoogte ongedeerd er is afge komen. Het nieuwe reddingtoestel van den heer P. C. Koning te Tessel, on langs met gunstig gevolg beproefd, zal worden ingevoerd bij de Kon. Ned. marine. Ook bestelden reeds eenige reeders van koopvaardijsche pen zulk een toestel. Bij den burgemeester van Ame- rongen werd aangifte gedaan, dat er in den laatsten tijd op den Oos terstoomtramweg tusschen Ameron- gen en Driebergen meermalen pak ketten worden ontvreemd. Bij een dadelijk door hem ingesteld onder zoek zijn verschillende der vermiste goederen in beslag genomen, en is de postbode Z., als vermoedelijke dader, onmiddellijk in zijne betrek king geschorst. Van de begrafenisplechtigheid van den dezer dagen te 's Hage overle den ingenieur Dirks wordt uit Am sterdam het volgende gemeld: Nadat het lijk van wijlen den heer J. Dirks gisteren te 1 uur 20 per Hollandsche spoor uit 's Hage alhier was aangekomen, werd het te 3 uur op de Oosterbegraafplaats bij gezet in tegenwoordigheid van vele vrienden, onder wie de hoofdinge nieurs Caland en Conrad, de voor malige directie en commissarissen vaD het Noordzeekanaal de he»ren Jitta, De Monchy, Wertheim, Van Zoelen en Jolles, en den president van Burgerplicht. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. Cremers, was verhinderd. Een viertal kransen en de insigniën van den overledene dekten de zware kist. Aan het geopende graf bracht de heer Caland de groote kunde, den ijver en de plichts-betrachting van den ontslapene in herinnering, die van den geringsten tot den hoogsten rang in het korps opklom, daarvan een sieraad was, en Neer- lands roem als waterbouwkundige ophield ook in het buitenland (Suez, Panama, Chili). Als lid derTweede Kamer bewees bij den lande ook goede diensten. Bij al zijne vrienden zal Dirks in dankbare berinnering voortleven, en veleu zal hij tot voor beeld strekken. De heer Conrad sprak namens het Koninklijk Insti tuut van ingenieurs, waarvan de heer Dirks een der eerste leden was, on welk Instituut hij in den vreemde bekend en geacht maakte. Ook hij versoberde, dat, waar groote plan non esproken zouden worden, de raad van Dirks zeer gemist zal worden. Een broeder van den overledene dankte voor de bewezen eer. Een belangrijke valschheid in geschriften was door de politie te 's Hage op het spoor gekomen. Toen zij gisteren zich naar het huis Heerenstraat 16 a begaf om den persoon van G., die van de valsch heid verdacht werd, te arresteereu, haar muildier toch getoond had hoe weinig men zich op hem verlaten kon. Zij scheen te dezen opzichte evenwel geheel zonder zorg te we zen. Gerald kon niet nalaten op te merken hoe volkomen vast en kalm het dier over de losse steenen voort stapte, en hoe goed de kleine hand het in toom wist te houden. Zij had hem klaarblijkelijk geheel iu hare macht, en daarom scheen hem het struikelen van daareven des te on verklaarbaarder. •Jjl n'st op een punt waar de werd door v vff» p--' De jonge officier hield dadelijk stil en steeg af; maar ook zijne ge zellin sprong zoo vlug uit haar za del, dat zij reeds op den grond stond, toen hij bij haar kwam. Hij zag dat zij zijne hulp wilde voorkomen, en wendde zich daarom onmiddellijk tot het dier. Het ongeval was niet van belang, de zadelriem was al leen een eind losgegaan. Gerald bracht hem weer in orde, en zeide toen -Me dunkt, wij moesten de bees ten een minuut of wat laten uit en. Zij hebbe een moeilijken f legd er zijn nog een t fort ver- elkan- rots- 1 en kon zij dit voornemen niet ten uit voer brengen, daar de verdachte intusschen een einde aan zijn leven had gemaakt. Terwijl Zondagmorgen de leden der Hervormde Gemeente te Alphen (Maas en Waal) in hun bedehuis bijeen waren, waar Ds. Vollenho ven van Daalen uit Druten op dien morgen de vacaturebeurt vervulde, kwam een man, zeer ontsteld, bin nenstormen, uitroepende: «Brand! boven in de kerkl Er uit!» Men kan zich voorstellen, welk een schrik deze woorden onder de eaamgeko- menen wekte. Elk greep zijn bijbel, stoof op van zijne zitplaats en onder groot gedrang vluchtten allen naar buiten. Werkelijk was er brand ont staan tusschen het kerkplafond en het dak, en reeds sloeg de vlam uit naar huiten. De kerkkachel, waar van de pijpen door de zoldering loopen, schijnt vuur aan het hout werk meegedeeld te hebben. De brandspuit, die zich in de onmid dellijke nabijheid bevond, was spoe dig ter plaatse, en het mocht ge lukken den brand bij het uitbreken te blusschen. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gevonden. De verwarming der waggons van de stoomtram RotterdamSchiedam door middel van stoom, zal toch nog dezen winter tot stand komen. Gisteren is daarmede eene proef genomen, die goed heeft voldaan. Onder de lieden, die te Rotterdam van gemeentewege heiast werden met het wegruimen per sneeuw, bevonden zich een voormalig scheeps dokter, een voormalig advocaat en een voormalig reeder. (A. C.) Gisterennacht is eene 81-jarige vrouw, die zich bij haren schoon zoon, een schipper, met zijn schip liggende in de Leuvehaven, aan boord bevond, door de duisternis misleid in het water geloopen, doch onmiddellijk, zonder letsel te hebben bekomen, door dien schoonzoon op het droge gebracht. Uit Utrecht wordt gemeld: Op nieuw heeft zich hier een ge val voorgedaan, dat de wensche- lijkheid aantoont om koemelk vóór het gebruik te koken. Bij een kind van ouders uit den gegoeden bur gerstand heeft nl. de geneesheer alongblaar» geconstateerd, en bij nasporing als oorzaak daarvan ge vonden, dat het kind ongekookte melk had gedronken van eene aan die ziekte lijdende koe. Uit Barneveld meldt men nader in zake den moordaanslag, te Ach terveld gepleegd, dat ook de vrouw van den verwonde gevankelijk naar Utrecht is getransporteerd. Dinsdag namiddag omstreeks 2 uur vervoegden zich te Linschoten, op de hofstede, bewoond door W. A. de Wit, op Achtboven aldaar, twee bedelaars. Na iets gevraagd en ontvangen te hebben, viel een van hen, tot schrik der huisgenooten, achterover, met den uitroep oo God!» De baas, die afwezig was, werd ter stond geroepen, doch de man was, na nog een paar snikken gegeven te hebben, dood. Zijn stoffelijk overschot werd on middellijk per wagen naar het lij kenhuis vervoerd. De andere bede laar moest op last van den burge dat de scherpste tegenstellingen aanbood. Woeste rotsachtige wildernissen, schilderachtige vlakten, landschap pen, die helder door de zon besche nen werden en donkere afgronden, waar nauwelijks een lichtstraal bin nendrong. De weelderige overvloed van het zuiden en de dorre verla- latenheid van het noorden; maar dat alles zag men hier thans als verhelderd door den schoonen och tendstond, in een helder, goudkleu rig licht. Ginds doemde de stad op met hare haven en het versterkte kas teel, schilderachtig aan den oever gelegen; en vlak daar tegenover begon weer de rots, .eene kale, don kergrijze steenmassa, die zich steeds hooger en. woester uitstrekte en ten laatste in hoekige, afgescheurde top pen eindigde. In de diepte ontwaarde m de baai, wier golven zich zeld- i verhieven, en nu eens elkan- meester medegaan. De naam van den overledene moet zijn Gerrit' van Heusden; verdere aanwijzingen om trent zijn persoon heeft men niet. Aan het lijk zijn geen bijzonder heden te ontdekken. Zekere W. A. uit Deventer, die een jaar aan eene rijkswerkinrich ting had doorgebracht wegens open bare dronkenschap, bij herhaling, en verzet tegen de politie, keerde voor een paar dagen aldaar terug. Hij viel echter weer spoedig in han den der politie, door zich opnieuw aan dezelfde feiten schuldig te maken. In eene vergadering, te Roer mond door de burgemeesters en grondeigenaars der grensgemeenten gehouden, is besloten meer drijf jachten te houden, waaraan elkeen kan deelnemen, om een einde te maken aan de belangrijke vernie lingen, die door de wilde zwijnen in die streek worden aangericht. Maandag is Heinrich Georg Lud- wig Kunst, die op 20 November jl. van Hengeloo naar het huis van arrest te Almeloo werd overgebracht en wiens uitlevering door de Prui sische regeering wegens diefstal is aangevraagd, door de rijkspolitie naar Bentheim overgebracht en in handen der Duitsche politie gesteld. Op verzoek van den burgemees ter van Ambt Almeloo begaf zich Dinsdagavond de gemeente-genees heer dr. Aalbertsberg naar de wo ning van den landbouwer Perzie aldaar ten einde een voorloopig on derzoek in te stellen omtrent de oorzaak van den dood eener daar inwonende dienstmaagd Johanna Helena Schipman, oud 26 jaar. Ten gevolge daarvan werd de begrafe nis uitgesteld, en begaf zich Dins dag de rechter-commisearis verge zeld van den officier van justitie en den beëedigden klerk ter gr ffie, benevens de geneesheeren De Vlie ger en Aalbertsberg derwaarts, om het lijk aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Uit een onderzoek is gebleken, dat zij eene wonde aan het hoofd had van 5 centimeter lengte. Aan de justitie was in een ongeteekenden brief, gezonden aan den brigadier- titulair K. Kok te Wierden, ver zocht een onderzoek naar haren dood in te stellen. {Tm. Ct.) Men schrijft uit het Noorden van Overijsel: De verzending van wild naar het buitenland was in de vorige week van geene beteekenis, wijl voor bin- nenlandsche rekening bij de nade ring van het Kerstfeest zooveel ge vraagd werd, dat aan alle bestel lingen niet kon voldaan worden, vooral oek tengevolge van de ge ringere vangst. De prijzen waren dan ook zeer hoog en bedroegen voor hazen f 1,25 2,25, eenden f 0,95 1,60, korhoenders f 4,50 7, fazanten f 2 2,25, ganzen f 1,60 2,75, kalkoenen f 2,25 3, hout snippen f 2,25 2,50, poelsnippen 85 95 cents, watersnippen 75 80 cents, jonge patlijzen f 1,45 1,65, oude dito 80 95 cents, pijl staarten 90 95 cents en konijnen 50 70 cents, alles per stuk. In het overige wild kwam geene prijs- verandering. NR. Ct.) der schenen te zoeken en aan te raken, dan weder ver uiteenspatten. Het gedeelte, dat door de zon be schenen werdblonk gelijk een glimmende metalen spiegel, terwijl het andere gedeelte van dezelfde baai weder donker en onbewegelijk in de schaduw der hooge rotsen lag, die als het ware er uit opstegen en wier steile wanden weer door hare golven bespoeld werden. Over rots en baai heen konden de blikken zich verlustigen in de wijde, open zee. Daar in de verte zag men ze als eene in nevel ge hulde ruimte, die door de doorbre kende zonnestralen beschenen werd. Deze ruimte scheen zich eindeloos, grenzeloos uit te breidenwant daar waar zij den horizont raakte, vloeide ze ineens te zamen met het don kere hemelsblauw, dat zich met de volle, schitterende pracht van het zuiden over het geheel verspreidde. Geralds blikken rustten onafge- De brandkast van den heer Dubbaut, den kapitein der Cléopatre wiens lijk dezer dagen te Stave- nis8e aanspoelde, is op last van het parket geopend geworden en vol komen leeg bevonden, terwijl ze geen spoor van inbraak vertoonde. Volgens het zeggen van sommige personen, die met Debbaut zaken deden, droeg dezen zijn geheel ver mogen bij zich. Men schrijft uit Zwolle: «Bij velen, maar vooral bij werk lieden, die naar arbeid smachten, komt de vraag op: Waarom zijn de werken (onderbouw) tot uitbreiding der werkplaats te Zwolle niet aan de laagste inschrijvers Kloosterman Co. gegund? Waarom eene her besteding? Zou de fijne knoop ook hierin zitten, dat genoemde werken uitgevoerd worden door de Exploi tatiemaatschappij van Staatsspoor wegen voor rekening van den Staat? Wie lost het raadsel op? De Mi nister van Waterstaat weet het ant woord wel.» Op de hofstede van Ch. Dieleman te Hontenisse werd onlangs een zwijntje geboren met 1 kop, 2 rug- geD, 2 staarten en 8 pooten. Kort na de geboorte overleed het. Te Rabher (Oostfriesland) is 3 voet onder den grond een goudstuk gevonden, hetwelk een Merovingi- sche Triens uit de 7de eeuw schijnt te zijn. Het stuk vertoont op de eene zijde een paardenkop, op de andere een kruis. In Friesland is een 92jarig man overleden, die 102 kinderen, klein en achterkleinkinderen nalaat. fiEMEüuO mmm, Naar men uit Oudenaarden, in België, meldt, is in den omtrek van het dorp Maeter verleden Don derdag het geheel bevroren lijk gevonden van een herder, die twee dagen te voren in beschonken staat te Oudenaarden gezien was. Men onderstelt, dat hij op den weg in geslapen en door de koude bevan gen is. Denzelfden dag is onder Lantig- nie, bij Lyon, een postbode voor over op den grond liggende dood gevonden, naar allen schijn mede van koude omgekomen. Te Houdencourt, in het Fran- sche departement Oise, hebben nog onbekende dieven het graf van een jong meisje, dat voor drie weken overleden is, opengebroken en de juweelen versierselen gestolen, waar mede de doode begraven werd. In het Oudheidkundig Museum te Kiew (Rusland) is in den nacht van 5 op 6 December een diefstal gepleegd. 42 oude goudstukken, 335 zilveren en 8 bronzen stukken, ter waarde van 2000 roebels werden gestolen. De dieven hadden blijkbaar geen verstand van de waarde der oud heden, ten minste de belangrijke Novgorod roebels, die ieder 1/s pond aan zilver wegen, en een groot diamanten kruis zijn door hen niet aangeroerd. In den nacht van 26 op 27 Dec. woedde een hevige storm te Parijs, aan de noordelijke kusten wend op dit heerlijke landschap, welks afwisselende bekoorlijkheid ook hem boeide. Eindelijk wendde hij zich tot zijne gezellin; maar zij bemerkte het niet. Hare oogen had den zich droomend in de wijde ruimte verdiept en rustten thans onafgebroken op de rotstoppen van haar vaderland, die ginds uit den nevel in de verte opdoemden. Het meisje stond immers zelf als een moeilijk op te lossen raadsel te midden der omgeving, waarin het lot haar had geworpen. Dit koude, onbeweeglijke gelaat, en toch die vochtige gloed in de groote, donkere oogen, die jeugdige, teedere trekken, en toch die stroeve uitdrukking er in, die aan het gelaat weer alle jeugd ontnam: dit alles was even zeer met elkander in tegenspraak als het land, waar Danira vandaan kwam. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2