4e Ja arsons'. Woensdag' 5 Januari 1887. 1073. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Oapüjks uitggnoman Zan-en aSgemsene Feestdagen. ADVERTENTIËN- Aüimo OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. HUNNENLAND. ?oor Haarlem per maand40 Centi. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer® 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(.omp&gnie Générale de x ublinte Btrangère Q. L. BA UB R Jjr Co., JOH. JON SS. Sucr., t'ar ijs, 31bis Faubourg Montmarire. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Adyertentién worden aangenomen tot 's middags 12 uuri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal muttwn van het Paviljoen. Ingang aan df? Uroefiyae 2o deur. Geopend dagolyfce van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donatauro on lodoa dor Nedorlandscho Maatacliappij ter bevordering vah Nyverheid hebbsm Sf 'pttoon vhu dtpiosia vijej. loagang, donateurs Biet geselschap, ioden met 1 damo. Huseum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Iroutzijdo van i et Paviljoen op hot torrai. Geop, dag. v 104 uur. Tuogaug 25 ct. p. persoon. Donateurs en dender N'ododaudschp Maatuchswpy tor bevordering vrh Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs m?t geselschap, iedon met 1 damo. Bisschoppelijk museum voor korkolijk» oudheid, kunst ou geacliiodeuig, vooral •en Nederland en rveer byzonder van hot Kcsrlomacha Biodora, Kruisweg No. 50. Goopeud dagelijks, uitgcuomen Zaterdag, Zou- on Feoatdageu, vau 10b uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eou geheel jasf 1 galden. Muteum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen ran iO-i uur, *aa 15 October tot 14 April op die dagea van 108 uur tegen betaling van 25 cents por porsooa, alleen op on dagen kosteloos va- 134 uur, de evariga Ohristalyko faeatdaguu tcge.i. betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan onder bolioorlyk goleido. cysjrf museum in de Damstraat. Geopend dagalyfcö uitgenomen Zaterdag, Zon- ea Feestdagen van 11—8 uur. Tellers bibliotheek. Goopeud Woopadag, Donderdag, Vrijdag ou Zaterdag van 3—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeci 'WO'iUBdatr '--Terdag van Ï---4 uur. Org el-bu speling in de Groott Kerk. Dinsdag van J2 on Donderdag van 2uur. Toogaag (door Oudogroanmai-ktl vrij. Reuter seint uit London De Pall Mall Gazette meldt, dat Chamberlain er in heeft toegestemd, deel te nemen aan eene officieuse conferentie met Gladstone, Morley en Harcourt over de Iersche kwestie, ten einde een grondslag te verkrij gen voor eene overeenstemming tus- schen de liberale groepen in het parlement omtrent eene home-rule- politiek, waarin Chamberlain en Parnell zouden kunnen samenwer ken. De heer Goscben beeft de be trekking van kanselier der schatkist in het ministerie Salisbury definitief aangenomen. Lord Hartington heeft hieraan zijue goedkeuring gehecht. Volgens de ioopende geruch ten bestaat er, ten gevolge der op treding van den heer Goschen als kanselier der schatkist, waarschijn lijkheid op eene wijziging vau het Kabinet, waarbij Iddesleigh en Cross zouden aftreden, Salisbury de porte feuille van buitenlandsche zaken en Nortbrook die van Indië zou aan vaarden, terwijl Smith zou optreden als eerste lord der schatkist. De Bulgaarscke deputatie heeft gisteren bij den lord-mayor op Maa sion House gedéjeuneerd. Overeen komstig het verlangen der leden had de bijeenkomst een strikt intiem karakter. De Duitsche Kroonprins hield 1 Januari aan de spits der bevel voerende generaals van het Duitsche leger, eene aanspraak tot den Kei zer, waarin hij een terugblik wierp op de 16 laatste, door vrede geze gende jaren, welke aan de ontwik keling en versterking van het rijk ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. 11) Hij bood haar met koele beleefd heid de Land om op te stijgenmaar zij wees, zonder een woord te spre ken, zijne hulp af en zat met een wenk stevig in haar zadel. Op het zelfde oogenhlik was ook Gerald gereed, en zij vervolgden hunnen weg, zonder dat er verder een woord tusschen hen gewisseld werd. Boven op den berg werden zij opg'ewachi door Edith, die opgeto gen was van vreugde, omdat zij er zooveel eerder was dan de beide anderen,en zich tevens verkneukelden over Gerald, dien zij meende er wd gewijd zijn geweest. Die vreedzame arbeid kon slechts slagen, omdat des Keizers zaakkundige en rustelooze leiding de slagvaardigheid vau het leger bevorderde. De Pruisische grondstelling, dat er geen ouder scheid is tusschen volk en leger, omdat beide één en ter verdediging van het vaderland ten allen tijd be reid zijn, is door des Keizers goede zorg een gemeen goed der geheele natie geworden. In deze weerbaar- beid van het geheele volk ligt de voornaamste waarborg voor den vrede. De Keizer dankte met zeer harte lijke en warme woorden. Hij her innerde aan den moeilijken tijd, toen hij tachtig jareu geleden in het leger trad met de hoop betere tijden te zuilen beleven. De Voorzienigheid heeft hem deze doen beleven, door het welslagen dat hij met het leger heeft gehad. Hij zeide het leger dank. De Keizer omhelsde hierna den Kroonprins en Moltke, welken laatste hij dankte voor zijne onvergetelijke diensten. De St. Petersburgscbe correspon dent van de Daily News seint dat er te St. Petersburg een alge meen wantrouwen heerscht. De han delshuizen beperken zooveel moge lijk hunne verbintenissen. Iedereen is van meening dat de oorlog in bet voorjaar onvermijdelijk is. De Parijsche correspondent van de Times bevestigt zijne vorige mededeeling omtrent een Duitsch- Russisch bondgenootschap hoewel het, naar hij zegt, niet bekend is of de beide keizers persoonlijk het bondgenootschap, dan of de weder- zijdscne kanseliers een geregeld trac- taat hebben gesloten. De tot stand gekomen alliantie heeft in elk geval een negatief karakter, in zoover een beetje te hebben laten inloopen met zijn gezelschap. Zij kon het immers duidelijk op beider gelaat zien, hoezeer deze gemeenschappe lijke rit hen ontstemd had. Daar komen de achterblijvers aan! riep zij. Waarom zijt ge ook onderweg afgestegen. En wat zijt ge verschrikkelijk lang daar ginds op de rots gebleven! - Dat deden we om het prach tige gezicht, zeide Gerald kortaf. Gij waart ons een heel eind voor uit. Heelt Jurgeu goed voor u ge zorgd, toen hij het steile zijpad met u opging? Het jonge meisje lachtehet was het heldere lachen als van eene klok, dat haar altijd ten dienste stond. O, jal Jurgen heeft best voor me gezorgd. Maar gij moet hem toch eens onder handen nemen, Ge rald! Hij heeft mij niet meer en uiet minder dan ten huwelijk ge- Duitschland en Rusland elkander onthouding van tusschenkomst toe zeggen, Duitschland in geval van een Russisch-Oostenrijkschen, en Rusland in geval van een Duitsch- Franscheu oorlog. Aan de Daily News wordt uit Belgrado geseind, dat de Russische agent verklaard heeft, dat de eeuige vreedzame oplossing der Bulgaarsche kwestie bestaat in het aannemen der candidatuur van den prins van Mingrelië. De herkiezing van pr.ns Alexander zou onmiddellijk het be zetten van Bulgarije door Russische troepen ten gevolge hebben. De vorst van Montenegro heeft, in antwoord aan de Porte, geloo chend, dat hij agressieve plannen tegen Servië koestert, en verklaard dat Montenegro's toerustingen geeus zins tegen de Porte gericht zijn en slechts geschieden uit voorzorg tegen mogelijke gebeurtenissen, onder op merking, dat ook Servië toebereid selen maakt. De prins vermoedt, dat de kwaadwillige geruchten door Oos tenrijk zijn verspreid. De correspondent vau de Times te Sofia meldt dat de volksbewe ging ten gunste van prins Alexan der toeneemt. De meeste leden van de Sobranje verklaren, dat prins Alexander moet herkozen worden, al zij het bij wijze van protest tegen de caudidatuur van den prins van Mingrelië. Volgens dépêche's uit Sofia ver vangt Cbakir-pacha als Turkscll commissaris Gadban-Effendidie vertrokken is. Laatstgenoemde strooit uit, dat hij volstrekt niet in onge nade gevallen is bij den sultan, dat deze hem. integendeel, een anderen vraagd, en ik heb hem gezegd, dat ik er me nog eens op moest beden ken, want de erfgenaam van de Moosbacher hoeve is toch altijd eene goede partij. Wat dunkt u ervau? De jonge officier glimlachte slechts vluchtig bij deze scherts. Hij be vond zich reeds aan de zijde zijner verloofde en reed dicht naast haar voort. Het was hem te moede, alsof hij bescherming moest zoeken bij deze vriendelijke oogen, bescherming voor iets, hij wist niet recht wat, dat hem als met donkere vleugelen omsckaduwde. Zij bereikten thans de laatste krom ming van den weg en hier had men nog eens het volle uitzicht op de wijde ruimte, maar grootscher, meer omvattend dan beneden. Aan hunne voeten lag het land met zijne rotsen en stroomen, zijne kale, steenach tige woestenijen en weelderige oevers. De schitterende zonnestralen vielen er op neder en ver op den achter- gewicktigeu post, misschien dien van gezant te St. Petersburg, heeft toegedacht. Andere berichten van oupartijdigen kant komen hiermede niet overeen; zij bevestigen veeleer dat Gadban-pacha geheel in onge nade is gevallende sultan zou hem zelfs beschuldigen van hoogverraad omdat hij aangeraden heeft, het koninkrijk Bulgarije te proclamee- ren met inlijving van Thracië en Macedonië en prins Alexander terug te roepen. De Bulgaarsche regenten verwachten, dat de zending van Chakir-pacha een voor Bulgarije en Tursije bevredigenden modus vieendi zal mogelijk maken. Aan de Standard wordt uit Cons'antinopel geseind, dat de Eu- gelsche regeering in antwoord op de vraag der Porte andermaal ver klaarde, dat het haar niet doenlijk is het tijdstip voor de ontruiming van Egypte vast te stellen, zoolaug Egyptes reorganisatie onvoltooid is. Dit antwoord wekte eene groote verontwaardiging in de paleis-krin gen, waar meer dan ooit eene anti- Engelsche gezindheid heerscht. De Porte ontving, volgens den correspondent van de Times te Con- stantinopel, opnieuw ongunstige be richten van Creta, waar Grieksche agenten ten krachtigste werkzaam zijn om de bevolking tegen Turkije op te zetten. Haarlem, 4 Januari 1887. Iu het afgeloopen jaar zijn dooi de politie alhier opgemaakt 419 pro- cessen-verbaal wegens misdrijven en 849 wegens politie-overtredingen waaronder 545 wegens dronken schap op straat. grond bewoog zich de zee in de on metelijke ruimte. Ja, het was een vreemd, zonder ling land! Nu eens stootte het af, dan weder trok het aan, gelijk de menschen, die er tehuis behoorden; en wie er eens voorgoed een blik in geworpen had, begreep zijne raad selachtige betoovering. Helder en schitterend breidde zich de sterrenhemel over de donkere, stille aarde uit. De hoekige toppen der bergen teekendeu zich in ondui delijke omtrekken tegen de lucht af en de donkere rotsklompen vloeiden samen met de zwarte schaduwen, die over de baai vielen. Reeds heerschte de stilte van den nacht in de geheele stad, en ook in het huis van den kommandant was alles in rust. Arlow zelf was eerst laat van de naburige plaats teruggekomen, waar ook eene af- deeling van het leger lag, en had Het stedelijk museum op het stadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door 313 personen, waarvan 100 tegen betaling. Het scheikundig rapport der melk van de Haarlemsche melkin richting onder toezicht der vereeni- ging tot bevordering der volksge zondheid luidt als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. e stoffen. Maximum 1.033 3.6 pc. 12.6 pc. Minimum 1.0295 3.3 11.5 Gemiddeld 1.031 3.37 11.99» Door de sedert kort hier ter stede opgerichte firma Koopman en Roozekrans is dezer dagen een blik semafleider geplaatst op de torenspits van de kerk der Remonstrantsche gemeente in de Wilkelminastraat alhier. Genoemde firma heeft alle eer van haar werk. Door de ijsclub «Haarlem en Omstreken» wordt hedenavond te half" acht op hare baan achter de Delftstraat eeD avondfeest georgani seerd, opgeluisterd door muziek der stedelijke schutterij. Morgen middag ten twee ure is er schoonrijden, om prijs en premie voor heeren en dames leden. Z. M. de Koning heeft den heer F. Gediking, hoofd der open bare gemeenteschool aan de Schelp kade te 's Hage, opgedragen aan H. K. H. Prinses Wilhelraina on derwijs te geven in de beginselen van het lager onderwijs. De vorstelijke leerlinge ontving gisteren ochtend de eerste les, Men meldt uit Deventer Naar wij vernemen, onderhandelt de Kon. Ned. Locaalspoorweg-maat- scbappij met de Hollandsche IJze ren Spoorweg-maatschappij over de exploitatie harer lijnen. hij zijne tehuiskomst Gerald niet meer aangetroffen. Deze had te ver geefs op de terugkomst van den overste gewacht, die buitengewoon lang wegbleef. Maar aaDgezien de jonge officier vóór het invallen der duisternis op zijn post in de citadel wezen moest, liet hij een kort briefje achter, waarin hij op strenge waak zaamheid aandrong, omdat hij rede nen had te vermoeden, dat ds aan wezigheid van Joan Obrevic in de stad in verband stond met geheime plannen. Hij beloofde den volgenden dag een uitvoerig bericht en noemde voorloopig geen anderen naam. De overste schudde het hoofd bij het lezen dezer regelen; hij kende echter den kalm onderzoekenden aard van Gerald, die niet enkel op bloote vermoedens zou afgaau, te goed, om de waarschuwing niet ter harte te nemen. Hij gaf de noodige bevelen, ge lastte uitdrukkelijk, dat al wa: e

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1