De Staatscourant meldt dat blijkens mededeeling van de Fran- sche postadministratie aan boord van de op 10 dezer van St. Nazairenaar de Antillen en Venezuela vertrok ken pakketboot, waarmede uit Ne derland brieven en andere stukken voor Guadeloupe, Martinique, St. Lucia, Trinidad, Britsch en F.-ansch Guyana, Venezuela en Colon zijn verzonden, brand is ontstaan, ten gevolge waarvan de post aan boord van dat stoomschip geheel ver brand is. Door den Haagschen corres pondent van de N. Gron. Ct. wordt het vermoeden geuit, dat de heer Gericke wel zal toestemmen, zitting te blijven houden in het Kabinet- Heemskerk, wanneer het verlangen daartoe van hooger hand wordt ken baar gemaakt. De berichtgever ver zekert uit «zeer vertrouwbare» bron vernomen te hebben, dat de minis terraad Z. M. heeft geadviseerd het ontslag niet te verleenen. Het is algemeen bekend, hoe hardnekkig het oude volksgeloof, dat drenkelingen tot de komst der politie met de beenen in het water moeten blijven liggen, bij velen nog voortheerscht. Uit artikel 450 van ons nieuw wetboek van strafrecht blijkt, dat de wetgever dit thans krachtdadig bestrijd; het artikel toch luidt: «Hij die, getuige van het oogenblikkelijk levensgevaar waarin een ander verkeert, nalaat die hulp te verleenen ot te ver schaffen die bij hem, zonder gevaar voor zich zeiven of anderen rede lijkerwijs te kunnen duchten, ver leenen of verschaffen kan, wordt, indien de dood van den hulpbehoe vende volgt, gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie maanden ot geldboete van ten hoog ste f300.» De «Schippersvereeniging» te Terschelling heeft, met het oog op den ellendigen toestand der visscherij op de Zuiderzee en de daaruit in alle vieschersplaatsen ontstane ar moede, aan den Minister van Wa terstaat enz. verzocht, vergunning te verleenen tot het gebruiken van allerlei vischtuig om de Zuiderzee te zuiveren van alle onbruikbare visch, welke het intrekken van be tere visch belet. Men beoogt eene proef op groote schaal, om zoodoende tot een zuiveren toestand te gera ken bij de wetswijziging in 1888. Verder verzocht die Vereeniging, eventueel te bepalen, in het belang van onze en van vreemde visschers, dat niet met zware trawls mag worden gevischt binnen een afstand van 12 Eng. mijlen van de kusten. Daardoor wordt voorzeker het ver nielen van aas voorkomen en de teelt van edele visch ten krachtigste bevorderd. De bepaling is van in ternationaal belang. Men laat (zegt het N. d. V.) ons eene ministrieele beschikking van Juli 1886 zien, waaruit blijkt dat geschreven visitekaartjes wel als drukwerk verzonden mogen worden. Dat onze tegenovergestelde mede deeling van de vorige week op in lichtingen bij de postadministratie be rustte, zal de lezer wel begrepen hebben. Zelfs werd onze aandacht het eerst op het geval gevestigd door een postdirecteur, die ver klaarde geregeld de geschreven kaartjes met port te belasten. Er is dus geen eenheid in de administratie in dit opzicht. Eene bijzonders mocht voorvallen, hem onmiddellijk moest gemeld worden, en begaf zich toen ook ter ruste. In de slaapkamers der beide jonge meisjes, die aan elkander grensden, heerschte er insgelijks diepe stilte. Edith was, afgemat van den verren en vermoeienden rit, terstond inge slapen en doorleefde in een droom nog eens de laatste uren, die zoo vreemd en toch zoo aangenaam ge weest waren. Vreemd, ja zonderling was het immers geweest, dat Gerald er zoo op aangedrongen had hun oponthoud in het fort te bekorten, en dat hij opzettelijk vermeden had de beide meisjes ook maar een en kele bijzonderheid van het inwendige te laten zien. Hij zag er ernstiger uit dan ooit, maai' niettegenstaande dien ernst, betoonde hij zijne jonge verloofde eene hartelijkheid en innigheid als nooit te voren. Hij week op den terugweg niet van hare zijde en algemeene kennisgeving van wege het hoofdbestuur ia zeer zeker noo- dig. NR. Ct.) Aan de wegwachters J. Cre- mers en A. Rubbens zijn door de Exploitatie - Maatschappij eervolle vermeldingen toegekend voor hunne activiteit wegens het bijtijds op ruimen van omgewaaide telegraaf palen, zoodat daardoor ongelukken voorkomen worden. Op lo. Januari zijn te Amsterdam aangeboden 1200 en ontvangen 1400 telegram-nieuwjaarskaarten. Zondagavond had te Amster dam bij de vertooniug van de «Gijs- brecht van Amstel» een klein on geluk plaats, dat echter groote gevolgen had kunnen hebben, waren de medespelers niet vlug en beslis send opgetreden. Een lamp, naast «Badeloch op tafel staande had reeds een tijdlang verdacht geknetterd en het scheen dat de vlam naar bin nen was geslagen. Een der beide schildknapen, mej. M., nam, toen «de Bode» opkwam, de lamp en wilde haar wegdragen, doch kreeg het kokende vocht, dat over den rand heensprong, op den arm en liet de lamp vallen, die brak, terwijl de brandende stukken over het tooneel tegen het zijdoek rolden. «Gijsbrecht» greep echter spoedig de stukken lamp, terwijl «de Bode» met zijn voet het vuur uittrapte, zoodat dadelijk verder gespeeld kon worden. De arme schildknaap, in «Kloris en Roosje» een boerinnetje trad later met verbonden arm op. Het publiek bleef gelukkig zeer kalm. ln de Verlengde Vondelstraat te Amsterdam is een der huizen deels op Amsterdams en deels op N-Amstels grondgebied gebouwd en de eigenaar in de grondlasten voor N'-Amstel aangeslagenvoor 2 centen! De Amst. D. v. N. meldt: Naar ij vernemen zal a.s. Woens dag door het Duitscbe gezelschap in het «Grand Théaire» voor het eerst worden opgevoerd «Durchdie Intendanz», een bekroond blijspel in vijf bedrijven van Heule, dat alhier (Amsterdam) nooit werd vertoond. Tevens hooren wij, dat wij deze maand weder gastvoorstellingen mo gen verwachten. De heer Van Lier heeft Franz Tewele, den «Bon-vivant en Komiker» van het Karl-theater in Weenen, geëngageerd. Behalve Frl. Friederike Bognar kwam uit Oostenrijk, gedurende het 35-jarig beheer van den heer Van Lier, geen enkele gast. Thans houdt dus de humor van het goedlachsche Wee- ner volk zijn intocht. Die maagt, die mint, Ofschoon het gezegde «die waagt, die wint» niet in alles opgaat, ondervond in de vorige week toch een Tesselsche visscher, dat het voor hem waarheid behelsde. Hij waagde 't, twee nach ten achtereen op de Noordzee te blijven, wat in dezen tijd des jaars nooit door zulke kleine vaartuigen wordt ondernomen. De uitslag was dat de waaghals 'erugkeerde met een vangst van f 250 aan tongen. Hij besomde ongeveer tweehonderd gulden meer dan zijne makkers. Eenige jongelieden te Schermer- horn hebben van sneeuw een huis gemaakt. Het huis herft eene deur en een raam; op het dak wappert de vaderlandsche driekleur en in wendig heeft het zitplaatsen voor onderhield zich zoo druk met haar, dat zij geen tijd had om op te mer ken, hoe hij vermeed met Danira te spreken, en hoe deze zich geheel had teruggetrokken. Het was een heerlijk uitstapje geweest. De lamp, waardoor de slaapkamer verlicht werdwierp haar matte schijnsel op het bed, waar het jonge meisje sliep, dat er in haren slaap allerbekoorlijkst uitzag. Het blonde hoofdje lag iets up zijde in de kus sens gedoken; om de halfgeopende lippen speelde het lachje van een liefelijken droom en de bomt ging regelmatig op en neer. Het was de slaap van een kind, dat nog door geen zorgen en kommer verontrust wordt. Reeds was het middernacht. Daar werd de deur van de aangrenzende kaüier zachtjes geopend en Danira stond op den drempel. Zij was ge heel gekleed en had een donkeren regenmantel omgeslagen, die haar meer dan 30 personen. Vooral 's avonds brengen velen een bezoek aan het sneeuwhuis; het is dan uit en inwendig verlicht, en aldus maakt het een aardig effect. Gisteren ochtend zijn te Leiden twee hitten, voor een wagen be spannen, bestuurd wordende door een inwoner van Leiderdorp, op hol gegaan. Aan de Mare gekomen, viel de voerman van den wagen en kwam tegen een lantaarnpaal terecht met zóóveel kracht, dat hij voor dood bleef liggen. Naar het Acade misch ziekenhuis overgebracht is hij kort daarop overleden. Men meldt uit 's Hage Ondanks strafwetboek en drank wet zijn de vechtpartijen en dron- kemanstooneelen op den openbaren weg nog niet verdwenen. Dat bleek wederom in den Oudejaarsnacht. Op het Buitenhof kwam het na tweeën tot eene botsing tusschen politie en burgerij. De openbare macht ran selde met den wapenstok den troep uit elkaar. Aan het Kerkplein moest de kennismaking met het knuppeltje aan eenige zich verzettende arres tanten worden opgedrongen. Zaterdag in den vooravond ge raakten in de Bagijnestraat burgers en soldaten aan het vechten, welke schermutseling echter geen bloedige gevolgen had. Binnenkort hopen drie boek drukkers ter Algemeene Landsdruk kerij te 's Hage voor hen belang rijke herinneringsdagen te vieren. Op 11 Januari aanstaande zullen de drukkers W. F. C. Lespau en J. F. Lunenburg 40 jaar hun ambt aan die inrichting vervuld hebben, terwijl op 1 Februari a. s. de druk ker P. van Es van Conkelenberge niet minder dan 60 jaar aan de Landsdrukkerij verbonden zal zijn. Zulke langdurige diensttijd pleit èn voor de werklieden, èn voor de in richting zelf. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Ct. meldt, dat de impresario Simon, die de rondreis met Coquefin onderneemt, te 's-Hage in twee avonden f4150 vrij geld heeft ontvaugen. De Haagsche politie is door welwillendheid van de Londensche in het bezit gesteld van de uniform, die de inspecteurs of officieren van politie in de Engelsche hoofdstad dragen, ten einde als model te die nen bij de aanstaande keuze van de inspecteurskleeding aldaar. De heer F. Strub, pachter van het «Hotel Knrhaus» te Schevenin- gen in den afgeloopen zomer, is al daar overleden. Op 1 September, bij het vernemen dat het gebouw in brand stond, verschrikte de heer Strub zoodanig, dat hij langen tijd lijdende bleef. Hij heeft zich van dien schok niet meer hersteld en is Zaterdagnacht gestorven. Onder een grooten toevloed van vrienden had gisteren zijne begrafenis plaats. De Raad van beheer der Maatschappij «Zeebad» was op de algemeene be graafplaats vertegenwoordigd. Een «gebrekkig» man, die op den Rijswijkschen weg de voorbijgan gers «heil en zegen» toegewenscht had en zich voor het ingezamelde geld een stevigen roes had gedron ken, viel eindelijk neer, en kon het met zijn houten been niet verder brengen. De politie kwam hem met een brancard te hulp en wilde hem van het hoofd tot de voeten bedekte. Zij sloop onhoorbaar over het tapijt heen en ging bij Ediths bed staan. Er lag iets onheilspellends over deze lange, sombere gedaante, die zich zoo diep over de lieve slaapster heenboog, dat haar adem Edith bijna aanraakte. Zoo bleef zij eenige oogenblikken beweegloos staan en hield hare oogen onafgewend op de slapende gericht. Maar toen ontvloeide er een zware heete droppel aan de donkere oogen en viel op Ediths wang neder. Deze kreeg een lichten schok en opende de oogen. Danira, gij? zeide zij, nog half droomend. De aangesprokene richtte zich haastig op en maakte eene bewe ging, alsof zij wilde vluchten. Maar toen het jon^e meisje, slaapdronken, zeide: Wat wilt gij toch? bleef Danira staan en zeide halfluid en gejaagd: naar het bureau overbrengen. Toen bleek echter dat 's mans houten been slechts eene «illustratie» was van zijne medelijdenwekkende per soonlijkheid; men nam hem het been af en er kwam een stevig «natuurbeen» te voorschijn, zóó flink, dat de beschonken bedrieger tame lijk wel tusschen de politie-agen- genten naar het commissariaat kon loopen. Men schrijft uit Hengeloo: Een 25tal Nederlandsch-lndische suikerfabrikanten en belanghebben den bij de Indische suikerindustrie, hier-te-lande wonende bezochten dezer dagen de machinefabriek van de heeren Gebrs. Stork Co. ter bezichtiging eener diffusiebatterij, die dezer dagen naar Java wordt verscheept. Zij is de eerste inrichting van dien aard, welke voor het geregeld bedrijf eener suikerfabriek op Java dienst zal moeten doen en is be stemd voor de fabriek Klaling, van den heer H. H. Borel te 's-Hage. De batterij bestaat uit 17 diffuseurs en zal per etmaal 5000 picols riet kunnen verwerken. Het riet wordt in eene horizontale snijmachine ge sneden. De firma Stork vervaardigde de installatie met medewerking van een der beste deskundigen op dit gebied in Duitschland, den heer F. Walkoff, ingenieur te Maagdenburg, die zich met de firma S. volkomen van 't succes ker diffusie op Java overtuigd houdt. Aan den na afloop van het be zoek aan de fabriek gehouden maal tijd dankte de heer C. T. Stork de genoodigden voor de betoonde be langstelling en bracht hij hulde aan den heer Borel, die niet alleen de eerste particulier is, welke op Java eene volledige diffusie-installatie in zijne fabriek in werking brengt, maar tevens getoond heeft sympa thie te gevoelen en vertrouwen te stellen in de bekwaamheid van eene vaderlandsche machinefabriek. Alle gasten keerden om half zeven huiswaarts, biijkbaar voldaan over hetgeen zij aan de machinefabriek der heeren Gebrs. Stork Co. ge zien hadden. Te Nijmegen is gisteren een 18- jarig jongeling door het ijs gezakt en verdronken. Te Heusden verdronk gisteren een jongen van denzelfden leeftijd. Uit de Kralingsche plas werden twee schaatsenrijders met groot le vensgevaar gered. Te Willemstad is gisteren ochtend het lijk van den heer P. de R., secretaris en ontvanger aldaar, in eene stadssloot onder het ijs gevon den en wel nabij een brugje, waar langs hij zich dikwijls huiswaarts begaf. Waarschijnlijk is hij door een ongelukkig toeval daarin ge raakt. Bij het afschieten van een pistool te Beekbergen, sprong dit uiteen, waardoor een boerenknecht deerlijk aan het hoofd werd gewond. De ongelukkige is nog bewusteloos, en indien hij er het leven al afbrengt, zal hij toch de beide oogen ver liezen. De gewezen stationschef van Hei voort, de heer M. M. Frarjois, heeft geen genoegen genomen met de verlaging in rang tot gewoon amb tenaar en zijn verplaatsing we- U vaarwel zeggen! Edith scheen nu eerst recht wak ker te worden; zij ging verschrikt overeind zitten. Vaarwel zeggen? Thans, mid den in den nacht? Waar gaat gij dan heen? Weg, voor altijd! Schrik niet zoo Edith, het moet! Het was dwaas onvoorzichtig, dat ik bij u kwam, maar ik kon niet heengaan zonder u nog eens gezien te hebben. Ik dacht ook niet, dat gij wakker zoudt worden. Edith begreep klaarblijkelijk niets van hetgeen zij gehoord had. Zij keek hare pleegzuster aan, alsof zij bedwelmd was. Deze ging harts tochtelijker dan eerst, met spreken voort, en zeide: Ik zou toch heengegaan zijn na verloop van eenige dagen of weken nu moet ik echter reeds dezen nacht weg. Hij heeft ons geene keus gelaten en hij is een waak- gens het vroeger vermelde «reclame ongeval» en dientengevolge zijn eervol ontslag gevraagd. In den ouderdom van 124 jaren is de sociëteit «De Harmonie» te 's-Hertogenbosch ontbonden. Een advertentie uit de Provinciale Noordbraiantsche en 's-Sertogenöos- sche Courant: «Huwelijk en nering. Wordt ge zocht een water- en v uurhuis, met al te klein (ik heb eenige spaar penningen) en door eene vrouw wordt gedreven, die weduwvrouw is, om samen te trouwen en de zaak voort te zetten. Gezond en sterk, van goede getuigen voorzien zijnde, hoop ik hetzelfde te vernemen. Ge lieve te schrijven onder motto «Water en Vuur,» Bureau dezer Courant. PS. Vooral geen kinderen ten laste hebbende, die kan ik niet hebben.» Een boertje zou Zondag van het automatisch weegtoestel aan het station te Tilburg gebruik maken, ging naast het toestel staan en haalde de vereischte drie centen uit zijn zak. Voorzichtig schoof hij ze in de gleuf, doch de naald bleef op hare plaats. Zijn kameraad, die het beter wilde weten, gaf hem den raad, de centen zonder tusschenpoos er in te schuiven. Weer werden drie centen geofferd met hetzelfde resultaat. Een medelijdend toeschouwer er barmde zich nu over den slimmert en onderrichtte hem, dat het een eerste vereischte is, op het platform te gaan staan. Eindelijk wist het boertje dan ook hoe zwaar hij was, maar het kostte hem driedubbel geld. Uit Haarsteeg wordt geschreven Ongeveer een maand geleden overleed alhier zekere J. v. O., oud 39 jaren, die in menig opzicht een zonderling mocht geheeten worden. Sinds geruimen tijd gebruikte hij niets dan water en brood en be woonde een hutje aan den dijk, dat zoo bouvallig was, dat regen en wind zich er vrijen toegang ver schaften. In zeer langen tijd was er geen vuur in den haard geweest. Licht werd nooit ontstoken. Eenig vochtig stroo diende tot slaapplaats, dat onder de tafel geplaatst was om tegen den regen beschut te zijn. Schoon linnengoed was sinds lang eene ongekende weelde. Een en ander heeft ook vermoedelijk zijnen dood zeer verhaast, indien het niet daarvan de oorzaak is geweest. Zijn schamele kleeding en have loos uiterlijk trok ieders aandacht en hoewel menigeen beproefde hem te hulp te komen, wees hij alle hulp beslist af, zelfs van zijne aan verwanten. Ook het gemeentebe stuur van Hedikhuizen trachtte zijn ellendigen toestand te verbeteren, doch hij bleef weigerachtig om zijn kluis te verlaten. Alleen gelukte het met moeite zijn ellendig leger met een stroozak te verwisselen. Het trok dan ook na zijn dood alge meene verwondering, dat er nog een sommetje van f 33.35 werd aange troffen, maar nog meer nu er dezer dagen bij opgraving een pot met f 62.50 te voorschijn kwam. Eene passie van gierigheid schijnt zich van den ongelukkige te hebben meester gemaakt, waarom hij lie ver tot de uiterste armoede verviel, dan zijn gespaarde centen aan te spreken. Op Nieuwjaarsdag, toen de wed. H. te Maurik uit de kerk huiswaarts reed, schrikte het paard van haar rijtuigje voor het afschieten van een pistool. Het sprong op zijde, gleed zaam cipier. Hij? wie? Om 's hemels wil spreek niet zoo raadselachtig! Wat is er gebeurd? Waar wilt gij heen? Gij ziet immers, dat ik in doodsangst verkeer! Danira zonk op de knieën en klemde de hanuen van het jonge meisje in de hare; zij drukte ze on stuimig en krampachtig. Vraag mij niets; ik mag u geen antwoord geven. Uw vader zal u zeggen, dat ik ondankbaar, slecht geweest ben; misschien heeft hij gelijk; maar mijn recht staat hoo ger, want het is het recht van mijn vaderland en van het bloed, dat hij mij ontnam. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2