Mi» 1 ABONNEMENTSPRIJS: Veriehijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' Donderdag 6 Januari 1887. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. ?oor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommert 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco ie adregaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat Ho. 9. 1Hoofdagenten voor hat Buitenland: (ompagnie Générale da i ubhcite Etrangère Q. L. DATJBE $r Go.. JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bix Faubourg Montvuirtro. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cema. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 utir* MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal wusswn van hat Paviljoan. Ingang aan de Dreefiijde 2o 'wl to on van diploma vryo». toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dender Nedoriandache Maatichappy ter bevordering van Nijverheid hebben r.n Nederland en r-eer bijzonder van het Haarieraache Bisdom, Kruisweg t gnldou. Museum dar stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van cnd.-.geu kosteloos va- 12—4. aar, de overige Ckristelyko feestdagen tege« •syt't'rs museum in de Damstraat. Geopend dagsJ.yks uitgonomen Zaterdag, Wornnda^ cv Z-iferdag van —4 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. deur. Geopend dagelijks vau 10 tot 4 nnr. Toegang 25 conts per persoon. Donateurs en loden der Nederlandscho Maatschappij tor bevordering van Nyverheid hebban if dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'rontzijde van i.et Paviljoen op het torras. Geop, dag. v 104 u»r. Toegaug 25 ct. p. persoon. Donateurs e op vortoon van diploma vryen toegang, donater.rs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor korkolyke oudheid, kunst eti geschiedenis, voorai No. 89. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- an Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 conto per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel j*t| '16 April tot 14 October allo werkdagen van 104 uur, vau 15 October tot 14. April op die dagoa van 10uur tegon betaling vau 25 cents per persoon, alleen gjs betaling van 25 cents por persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ouder bolioorlijk geleide.-caj Zon- en Feestdagen van 11'6 nnr. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopotd Dinsdag van 12 en Donderdag van 2-8 nnr. Toegang (deur Ondegroanmarkt) vrjj. Reuter seint uit Londen Blijkens een schrijven aan Har- court hecht Gladstone zijne goed keuring aan de voorgenomen be raadslaging tusschen Chamberlan. Harcourt en Morley. Hij meent dat eene vrije gedachtenwisseling over het Iersche vraagstuk zal leiden tot eenen modus vivendi in de libe rale partij en tot het treffen van eene overeenkomst tot gezamenlijk handelen, of ten minste tot het verminderen der geschilpunten tus schen de aaubangers van Chamber lain en die van Gladstone. Goschen zal waarschijnlijk als candidaat voor een der kiesdistricten te Liverpool optreden. De steun van conservatieven en unionisten beiden is hem toegezegd. De Times zegt, dat Goschen's op treden in het Kabinet de Iersche terroristen ontmoedigd heeft, terwijl het daarentegen het vertrouwen van het Vasteland in de Britsche poli tiek heeft versterkt. Smith heeft den post van eer sten Lord der schatkist aangeno men; tevens zal hij de aanvoerder der ministerieelen in het Lagerhuis zijn. Northbrook wordt minister vour Indié. De keus van eenen nieuwen minister van oorlog is nog niet vast gesteld. Bij koninklijk besluit zijn de Pruisische Kamers tegen 15 dezer bijeengeroepen. Het gerecht wil eene vervol ging instellen tegen de Postdamer Nachrichten wegens verspreiding van een gerucht betreffende de voor ge wende verwonding van den Duit- schen militairen gevolmachtigde te ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. 12) Hij had nooit genegenheid voor mij, evenmin als ik voor hem hij mag mij vervloekenMaar gij, Edith, hebt mij liefgehad met al mijne ruwheden. Gij hebt mij nooit met opzet leed gedaan, u nooit koel van mij afgewend, zelfs wanneer gij mij niet hebt begrepen. Gij moet niet ge- looven, dat ik ongevoelg geweest ben. Ik was slechts ongelukkig, zoo diep ongelukkig 1 Denk daaraan, wanneer morgen allen den staf over mij breken, en dan vergeet mij. Zij had dit alles bijna in één adem, op gejaagden toon gesproken en Petersburg, den heer Villaume, door den Czaar. De Januari-afi. der Fortnightly review bevat het eerste eener reeks artikelen over den tegenwoordigen stand der Europeesche politiek. De anonieme schrijver zegt o. a. over de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk: «De heide groote ri valen zijn thans wederzijds te sterk voor elkander. Frankrijk zou zelfs als het Rusland tot bondgenoot mocht krijgenniet gemakkelijk voorbij Metz en Straatsburg komen en den Rijn overschrijden en even min zonder gevaar door België mar- cheereu. Duitschland aan den an deren kant zouzonder Belgisch grondgebied te passeeren, evenmin in Fraukrijk kunnen doordringen. Van de tegen Duitschland gerichte militaire grenzen van 270 kilome ters bevinden zich 200 onder het bereik van het geschut, en de ove rige grenzen zijn, naar de overtui ging van Duitsche militaire deskun digen, niet te passeeren. liet is op merkelijk, dat in Engeland er blijk baar nooit aan gedacht is om te overleggen, wat men daar zou doen voor het geval Duitschland in een eventueelen oorlog de neutraliteit ië schendt. Blijft Duitsch land die neutraliteit eerbiedigen, dan zullen beide mogendheden zich waarschijnlijk tot het defensieve be palen, en in dat geval zal Duitsch land het 't langst kunnen uithou den. Geen der beide mogendheden zal intusschen een langen oorlog kunnen uithouden en dit is zeker de beste waarborg voor den vrede. Het grootste gevaar dreigt van den kant van Rusland en van de poli tiek van die mogendheid tegenover Oostenrijk. Duitschland zal echter nooit een verbrokkeling van Oosten rijk dulden. wilde toen opstaan; maar Edith, die nu eindelijk eerst recht begreep dat het afscheid ernstig gemeend wa=, sloeg beide armen om haren hals en begon luid te schreien. Stil! fluisterde Danira, half smeekend, half bevelend. Houd mij niet terug, bepro.f het niet mij in mijne vlucht te ver hinderen ik laat mij niet terughou den, al moest het mij het leven kosten. Wanneer gij de anderen wakker maakt en op mijn spoor brengt, dan veroorzaakt dit waar schijnlijk mijn dood terugbrengt het mij nieti De laatste woorden klonken zoo vreeselijk beslistdat Edith ver schrikt de armen liet zakken, en Danira maakte hiervan gebruik om zich geheel los te maken. En nu nog een verzoekZeg hem Gerald von Steinach dat ik geen verraderes ben, geen vij andelijke plannen beraamd heb tegen Aangezien de Portugeesclie af gevaardigden een lid vau de oppo sitie tot voorzitter gekozen hebben, verlangt de 'Voorzitter van den Raad van State eene bijeenkomst, in welke hij de ontbinding der Cortes zal voorstellen. De Raad zou heden ver gaderen, en het decreet tot ontbin- bing zal Vrijdag in de Kamer wor- deu voorgelezen. Aan de Daily News wordt uit Odessa bericht, dat wederom 2000 soldaten naar Batoem vertrokken zijn, en dat Rusland de troepen macht in den Kaukasus sterk ver meerdert. De Times verneemt uit Weenen dat de regeering van Bulgarije voornemens is, aan de groote mo gendheden een manifest te zenden, waarin zij den staat van zaken blootlegt en verklaart, dat zij zal berusten in elke oplossing van het vraagstuk, welke eenstemmig aan bevolen wordt. Rusland stelt voorlo, dat het regentschap zijn ontslag neemt, 2o. dat een nieuwe Sobranje, voor Bul garije alleen wordt gekozen 3o. dat de tegenwoordige bewindslieden het bewind blijven voeren, mits zij in het bestuur opnemen een paar leden der oppositie; 4o. dat decan- didatuur van den prins van Mingre- lië bij de Sobranje wordt ingediend 5o. dat de gewone wetgevende raad van Oost-Rumelië bijeenkomt, ten einde de zaken van Oost-Rumelië af te doen. Haarlem, 5 Januari 1887. De ijsvlakte bij den Zijlweg. door de Haarlemsche club tot 6chaatsen- heu, die zich mijne weldoeners noe men het heeft slechts eene redding gegolden morgen zal hij weten wat er van de zaak is. Edith hield eensklaps op met wee nen en vestigde hare oogen wijd geopend en verbaasd op de spreek ster: Eene boodschap aan Gerald van u? En die moet ik hem over brengen Ja, ik wil, ik kan de verach ting van dien man niet met mij nemen. Ik heb in den laatsten tijd veel verdragen; dien verachtelijken blik uit zijne oogen verdraag ik niet. Beloof mij hem te herbalen, wat ik u gezegd heb, woord voor woord! En nu, vaarwel voor altijd I Zij hoog zich nog eens voorover, Edith voelde twee brandende, tril lende lippen, die een kus op de hare drukten, voelde dat zij aan eene on stuimig kloppende borst gedrukt rijbaan in gebruik genomen, bood gisteravond een eigenaardig schouw spel. Talrijke lampions, door rijders en rijderessen aan stokken in de hand gehouden, zweefden over de effen vlakte. Nu en dan flikkerde een raket en verlichtte bengaalsch vuur de baan op fantastische wijze, terwijl een enkele maal het meer standvastig doch prozaïsch licht van een teerton het vroolijke tooneel be scheen. De muziek was reeds op verren afstand hoorbaar en kweet zich dapper van haar taak, hetgeen de levendigheid van het schouwspel niet weinig verhoogde. liet was er dau ook recht gezellig. De club Haarlem en omstreken mag zich beroemen tal van goede rijders en rijderessen te bezitten; ten minste de avond van gisteren leverde daar van bijzondere staaltjes. Wij zagen enkele jongelieden in schaatsenrij- derscostuum zich op kunstige wijze met het grootste gemak voor- en achterwaarts bewegen, terwijl wij ook de sierlijke streek van menige dame bewonderden. Wat de baan betreft, beter gelegenheid bestaat er voor de club niet. Al is zij wat af- zoo wordt dit toch ruim schoots vergoed door het gemak dat zij wegens hare groote uitgebreid heid oplevert, terwijl de uituemende ververschingstent de gezelligheid niet weinig verhoogt. Gemakkelijk kan er zich een 3 h 4 maalgrooter rijders bewegen dan gisteren. Ten slotte wenschen wij nog op iets attent te maken. Bij de goede orde die er heerscht, kan men toch niet genoeg aanbevelen dat allen in dezelfde richtiDg rijden, waardoor botsingen en dikwijls ongelukken worden voorkomen, terwijl men zich vrijer beweegt, daar het lastige uit wijken voor rijders van den tegen gestelden kant wordt voorkomen. werd; doch ook slechts voor een oogenblikwant in het volgende had Danira zich losgerukt en was verdwenen. Zij trok de deur achter zich dicht en de lamp verspreidde haar matte licht als te voren. Het jonge meisje drukte hare beide han den tegen de slanen om zich te overtuigen, dat het daareven beleefde tooneel niet slechts een droom ge weest was. Het was inderdaad alles te plot seling, te onverwacht gebeurd, en het duurde geruimen tijd, eer Edith tot bezinning kwam. Toen echter stond zij schielijk op, schoot een ochtendjapon aan, en spoedde zich naar Danira's slaapkamer. Het ver trek was leeg en eenzaam, het bed onaangeroerd, de deur, die on de gang uitkwamgeslotenhoogst waarschijnlijk had de vluchteling reeds het huis verlaten. De eerste gedachte van Edith was haren vader te wekken en hem het Jammer dat heden het weder zich zoo ongunstig laat aanzien. Bleef het ijs nog wat of de sneeuw weg, dan kon het bestuur wat meer vol doening hebben van degedane moeite. Op het Z. B.-Spaarne werd gisteren en heden druk schaatsen gereden. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad is als volgt: Opgekomen 972 kiezers (bij de eerste stemming 948). Ge kozen is de heer A. v. d. Steur Jr. met 550 stemmen; de heer H. T. Peltenburg verkreeg er 411. Van onwaarde 13 stemmen. De ontslag-aanvrage van den minister van Marine is, naar men verzekert, nog altijd hangende. De geruchten, dat de ministerraad Z. M. geadviseerd zou hebben het verzoek van den heer Gericke niet in te willigen en dat de Minister zich bij 's Konings wensch om aan het bewind te blijven, zou hebben nedergelegd, zijn nog niet bevestigd. De Minister heeft gister geen ge bruik gemaakt van de gelegenheid om des Dinsdags bij Z, M., wan neer hij zich in de residentie be vindt, op audiëntie te gaan, waaruit door hen, die bekend zijn met de gebruiken van den IConiDg ten aan zien van zijn raadslieden, wordt af geleid dat de heer Gericke nog de- missionnair is. Men vermoedt tevens dat geen beslissing in een of anderen zin te wachten is, dan nadat de Eerste Kamer de credietbegrooting van den minister van Marine zal hebben af gedaan. Dezer dagen vertrokken de heeren J. M. Kraaijenbrink, chef bloemist, en C. J. van Dijk, adsis- teut-bloemist op het Loo, naar Pa- gebeurde mede te deelenmaar daar klonken haar de afscheidswoorden van Danira weer in de ooren Wanneer gij de anderen wak ker maakt en op mijn spoor brengt, dan veroorzaakt dit waarschijnlijk mijn dood terug brengt het mij nietZij kende hare pleegzuster en wist, dat deze in staat was de bedreiging ten uitvoer te brengen. Radeloos trad het joDge meisje naar het raam, van waaruit men een gedeelte van de stad overzien kou. Daar lagen de huizen stil en donker, en boven dezelve stak de citadel uit tegen den schitterenden sterrenhemel. Op die citadel bevond zich Gerald, voor wien die zonder linge boodschap bestemd was. Waarom juist aan hem, die steeds zoo vreemd, zelfs bijna vijandig te genover Danira gestaan haden waarom kon zij alleen zijne verach ting nier verdragen, terwijl zij den vloek Laars pleegvaders zoo onver.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1