30 October 1816, en op 19 Maart 1840 gehuwd met graaf Alfred Neipperg, die op 16 November 1865 overleed. Maandag 17 Januari a. s. zal de heer mr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer, in de Doelen te Gorinchem, eene voor dracht houden over «het maatschap pelijk vraagstuk». Voor werklieden zullen toegangs kaarten h 10 ets. worden verkrijg baar gesteld. Bij de verloting van de «Ver- eeniging tot bevordering van Beel dende Kunsten», te Amsterdam, werd J. W". van Borselen's «Bloe mendaler Bosch» door Z. M. den Koning gewonnen. De Westinghouse-rem, die tot dusver op den Nederl. Centraal spoorweg nog niet is ingevoerd, zal met den aanstaanden zomerdienst ook daar in sommige treinen wor den aangebracht. Dinsdag werd te Amsterdam de verdaagde buitengewone alge- meene vergadering gehouden van aandeelhouders der Maatschappij tot Exploitatie van Sïaatspoorwegen, ter behandeling van de bekende voor stellen om de obligatiën te conver- teeren. Daartegen is, voor zoover de 4 pets. leening betrof, door de Ne- derlandsche Handelmaatschappij, als bezitster van een groot aantal obli gatiën, geprotesteerdterwijl het bestuur bad bericht eventueel in rechten te zullen opkomen tegen zoodanige vervroegde aflossing. Door de heeren Stoop en Lebret uit Dordrecht en den heer August Philips te Amsterdam is krachtig tegen de conversie gepleit; zij noem den die onrechtmatig. De voorzitter, de heer A. C. Wertheim, en de di recteur, de heer Vrolik, verdedigden haar op grond van het belang der aandeelhouders en van den staat, terwijl zij zich beriepen op 't ge voelen van bevoegde rechtsgeleer den, wat de rechtmatigheid betrof. Het voorstel is ten slotte aange nomen met 528 tegen 264 stemmen. Naar De Financier verneemt, bestaat het voornemen weldra eene vergadering van aandeelhouders van den Parkschouwburg (te Amsterdam) bijeen te roepen, ter behandeling van een voorstel tot inkoop van den Parkschouwburg voor rekening der aandeelhouders en reorganisatie der maatschappij. De «Haagsche kout» der Pr. Gr. Ct. bevat o. a. het volgende: «Men zoekt nog altijd naar een op volger voor de marine-portefeuille. Kapitein Boogaerdt is genoemd, maar deze zit in de West, en daar er geen telegrafische gemeenschap met die kolome bestaat, kan het weigerend antwoord nog volstrekt niet aangekomen zijn. In de bureau's van het departement van marine noemt men den heer De Gelder, die als gepensionneerd lid van den Raad van Nederlandsch-Indië zich te 's-Hage gevestigd heeft. Deze zou het minst te verliezen hebben, en licht de portefeuille kunnen dragen, totdat de grondwetsherziening den gezamenlijken val van het kabinet veroorzaken mocht. «Minister Gericke is een zeer ijverig hoofd van onze marine ge weest, die van 's morgens tot 's avonds laat werkte en alles onderzocht, daar hij van meening was, dat alle belangrijke zaken door zijne handen moesten gaan. De marine is meer dan ooit ge beten op de Tweede Kamer, wier de zoon is in de bergen ontvlucht. Hij verspreidt daar het bericht van hetgeen gij gedaan hebt. En ik heb u immers reeds gezegd, dat gister avond het bevel gegeven is, u van uw post at te lossen en u met uwe manschappen het regiment achterna te zenden. Wat al lang mijn vurigste wensch geweest is! Ik ben het waar lijk moede gevangenen te bewaken, terwijl mijne kameraden tegen de opstandelingen mogen vechten. De overste schudde het hoofd, en de uitdrukking vau zijn gelaat was nog zorgvoller dan daareven, toen hij antwoordde: Gij kent dat vdk niet, gelijk ik het heb leeren kennende bloed wraak bestaat bij hen in al hare verschrikkelijkheid. De aanvoerder is door uwe hand gevallen, niet in den strijd, niet dat gij handgemeen werdt, maar op de vlucht en men weet, dat gij hef0 F^ood hebt zoetwater-admiraals een oordeel uit spraken overschepen en inrichtingen, waarvan cij, altijd volgens de Haagsche marine, geen verstand hebben. De heeren D. Cordes en mr. N. A. Calisch hebben zich namens het bestuur der Nederlandsch-Zuid- afrikaansche Vereeniging gewend tot den gemachtigde der Zuidafri- kaansche Republiek, mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland te 's-Hage, met verzoek zijnerzijds pogingen aan te wenden, «dat de Zuidafrikaansche Republiek zich aausluite bij de in ternationale postovereenkomst, ten einde zoodoende eene verlaging te verkrijgen van het posttarief tus- schen Nederland en Zuid-Afrika, een maatregel,, die zeker zou strekken tot bevordering van het postverkeer, dat thans door het hooge tarief zeer wordt gedrukt.» De mailcouranten brachten het bericht, dat prof. Pekelharing den len December van Batavia naar Atjeh was vertrokken. Dit bericht was niet juist. Blijkens particuliere brieven was hij, naar Het Vader land mededeelt, toen nog te Batavia en bestond er nog geen plan van vertrek. Ook op 1 Januari bevonden de heeren Pekelharing en Winkler beiden, blijkens een telegram van laatstgenoemde, zich nog te Batavia. Men meldt aan de Dorische CtTe Stoupkv in Rusland waait onze nationale driekleur. De heer D. van der Made, president der Hollandsche Maatschappij tot zout- exploitatie in Rusland, heeft het telegraphisch bericht ontvangen, dat er eergisteren reeds twee meter diep in het zout gegraven is. De toekomst dezer onderneming schijnt hiermede verzekerd. Met belangstelling hebben wij kennis genomen van een brochure, Een moord over Brandkastenuitge geven door Jb. de Haas Zoon te Rotterdam. In weinig vakken van nijverheid wordt tusschen de groote fabrikanten zoo groote mededinging en zoo felle strijd gevoerd als in dat der brandkasten. De tentoon stelling te Arnhem met de bekende proefnemingen is hier te lande nog niet vergeten. De genoemde brochure brengt deze feiten in herinnering en stelt zich op het standpunt der N ederlaudeche brandkasten-industrie tegenover de buitenlandsche. Het bestaande plan tot invoe ring van een honden-postrit tusschen Bruinisse en Zierikzee is door den Minister niet goedgekeurd. De voor dracht voor een rijks honden-postrit is thans, naar de Midd. Ct. bericht, in eene voor een rijks hitten-post dienst veranderd. Dinsdagmiddag zakten op de Stad houderskade bij de Van der Helst- straat te Amsterdam twee jonge lieden door het ijs. Een werd gered, doch toen de andere werd opgehaald was hij reeds een lijk. Uit Amsterdam wordt gemeld Aan het bestuur der Vereeniging «De IJsploeg» is tot wederopzeg- gens concessie verleend tot heffing van een ijsgeld gedurende de maan den November, December, Januari, Februari en Maart van elk jaar, van de zeeschepen, bedoeld in art. 1 van het tarief van kanaal-, haven en steigergelden op het Noordzee kanaal en zijn zijkanalen. Het be drag van dat ijsgeld is bepaald voor stoomschepen op tien cent voor elke 10 Ms bruto inhoud en voor zeil- gij zijt vogelvrij daar boven op de bergen Gerald trok de schouders op. Daar is niets aan te verande ren. Zooals de zaken nu stonden, kon en mocht ik niet anders han delen. Ik moest op de vluchtelingen schieteD, toen zij niet op mijn ge roep stilstonden, te meer nog, omdat zij mij zelf aanvielen. Gij hebt volkomen juist gehan deld; maar het is niettemin eene treurige verwikkeling van omstan digheden. Het geslacht Obrevie heeft zich ongetwijfeld zoolang lijdzaam gehouden, totdat de zoon van den aanvoerder bevrijd en in veiligheid was. Thans zullen zij niet dralen zich bij de opstandelingen aan te sluiten en gij moet misschien ter stond tegen hen optrekken. Beloof mij, dat gij voorzichtig zult zijn; en begeef u vooral nooit alleen op weg, verstaat gij? Ga nooit zonder geleide uit! schepen op 14 cent voor elke 10 M8 bruto inhoud, behoudens de even redige verminderingen en vrijstel lingen, toegekend bij de artt. 2, 3, 4 en 18 vau genoemd tarief. Uit de opbrengst dezer heffing zal door de Vereeniging moeten worden voorzien in het bij vorst, zoo mogelijk (ter beoordeeling van den Minister van Waterstaat), be vaarbaar en openhouden van eene vaargeul in het Noordzeekanaal, van de Noordzeesluizen tot het bas sin in de Rietlanden. Men leest onder de ingezonden stukken van de Amst. Ct.: Een werkman (naam en woonplaats bekend) als straatreiniger geplaatst tegen f 6 per week, heeft o. a. bij eeDige winkeliers vuilnisbakken op te halen op ongezette tijden. Deze bakken worden door de adminis tratie van den stadsreinigingsdienst aan belanghebbenden verstrekt. De man belast zich den bak uit de werkplaats of winkel ter ruiming weg te halen. Zulks geschiedde op 8 December 1886. Bij het opnemen van dien bak ontdekte de man een papier, hetwelk bij zijn onderzoek (hij bevond zich in eene werkplaats, van dat huis), bleek te zijn een bankbiljet van f 40. Hij gaf het aan een der knechts en deze aan zijn patroon, en de man werd beloond met f 5. Daarmede dacht de man aan zijne verplichting te hebben voldaan, en gaf van het voorgevallene geen ken nis. De opzichter van den reini gingsdienst kwam echter het geval te hooren, maakte rapport aan den directeur, en deze strafte den man, die voor zijn arme moeder den kost verdient, met eene maand schor sing. Hij had, volgens den directeur, het bankbiljet aan het bureau moe ten brengen, en niet, op eigen ge zag, aan den rechtmatigen eigenaar. Een jager, die Dinsdagavond bij vertrek van den trein uit Amsterdam waar het korps hoornblazers eene muziek-uitvoering had gegeven, weinig lust betoonde om mede naar den Haag terug te keeren, werd wegens gewelddadig verzet in arrest genomen. De schermclub «Concordia» te Amsterdam zal den 12den Februari a. s. een nationalen wedstrijd geven, uitsluitend voor meesters op den de gen, welke vergezeld zal gaan van een onderlingen wedstrijd op degen en sabel. De zee tusschen Monnikendam en Marken is zóó gelijk dichtgevroren dat de ijsclub besloten heeft zoo spoedig mogelijk een wedstrijd met ijsschuiten op die groote ruimte te doen plaats hebben. Uit Hoorn wordt gemeld: De 7de Januari a. s., de dag waarop Jan Pietersz. Koen drie hon derd jaar geleden hier ter stede geboren werd, zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Er zal een optocht ge houden worden, verschillende groe pen uit Koen's tijd voorstellende, terwijl des avonds in het Park een concert wordt gegeven. Uit Tessel wordt gemeld Aan het Oostelijk deel van dit eiland zit veel ijs tegen de kust zoodat de postdienst tusschen de Cocksdorp en Vlieland gisteren niet heeft kunnen plaats hebben. De jonge officier trad met eene onwillige beweging een paar stap pen achteruit en zeide Moet ik mijnen lieden het voorbeeld van vrees en angstvallig heid geven? Gij zijt soldaat zoowel als ik, en het gevaar is nu eenmaal aan ons beroep verbonden. De voorzichtigheid strekt ook den soldaat niet tot schande, daar waar het listen en lagen geldt. Gij zult uwen plicht ten strengste ver vullen ik verwacht niet anders van umaar doe ook niet meer, en laat u niet door uwen ijver verlei den een gevaar uit te lokken, dat, na hetgeen er heden voorgevallen is, u en u alleen bedreigt. Gij zijt dat aan u zelf en bovenal aan uwe verloofde verplicht. Ik eisch uw woord van eer, dat gij geen onbe zonnen stappen zult doen! Ik zal op mijne hoede zijn en mijn leven niet roekeloos in de waag schaal stellen. Meer kan ik niet be- De haven is nagenoeg vrij van ijs. De gemeenschap met den vasten wal wordt dan ook nog steeds on derhouden met de stoomboot Ada van Holland. Omtrent de redding van de tjalk Vroum Gerritjereeds kortelijk door ons vermeld, lezen wij in de Enh- hnizer Courant: De stoombooten van den heer C. Bosman, varende tusschen hier en Stavoren, en die wij reeds kennen als uitstekende diensten bewijzende tot het overbrengen van passagiers en goederen tusschen de Hollandsche en de Friesche spoorlijnen, hebben getoond, ook tot redding van in nood zijnde vaartuigen te kunnen van dienst zijn. De vrachtboot Enk huizen onder stoom liggende, is in den nacht van 1 op 2 Januari, op uitnoodiging van de Enkhuizer Ver eeniging tot aanmoediging der red ding van schipbreukelingen, uitge varen om hulp te bieden aan een in nood verkeerend vaartuig, dat, in het vaarwater tusschen de Frie sche kust en Urk in het ijs bezet, om hulp seinde. Kapitein Piscar, en deze bijgestaan door den heer H. Kouwenhoven, had het genoegen zijn belangeloos pogen met goeden uitslag bekroond te zien. In den morgen van den 2n Januari omstreeks half vijf bracht hij de tjalk De Vroum Gerritje, schipper L. van As uit Huizen, be houden hier binnen. De schipper en zijn zoon, Donderdagavond van Blok zijl uitgevaren, waren al spoedig in het ijs bezet geraakt en hadden om hulp geseind aan de Lemster- boot, die hem dien avond op weinige meter afstand passeerde. Deze had intusschen geen hulp geboden. Sinds hadden zij tusschen het ijs rondge dreven, tot zij Zaterdagavond, al seinende en stakelende, op 9 voet water ten anker gingen, om niet te stranden, en steeds het aandrin gende ijs aan stukken kloppende, om zich voor vergaan te behoeden. Hun licht werd hier opgemerkt, en de heer H. Kouwenhoven stelde den voorzitter der Vereeniging bo vengenoemd met het gevaar in ken nis, waarop gemelde uitnoodiging volgde, die met zoo goeden uitslag bekroond werd. Kapitein E. Holm van de passa giersboot Friesland ontdekte op zijn eersten tocht, Zondag 2 Januari van Stavoren naar hier de Urker vischschuit «No. 241» ter hoogte van de «de Hofstede» in nood. Hij verliet even zijn koers om de in ge vaar zijnde visschers hulp te bie den, en had de voldoening, het ranke vaartuig, met vier koppen bemand, behouden hier binnen te brengen, zoo tijdig dat de uitgevoerde passagiers nog met den trein kon den vertrekken. De spoorwegarbeider Heddes, die op 4 Dec. jl. nabij het station den Helder door een vertrekkenden trein aangereden en belangrijk verwond werd, is aan de bekomen verwon ding overleden. Ook te Leiden heeft zich thans eene commissie gevormd voor de viering van 'sKonings 70sten ver jaardag. LD.) Zekere T. v. R. kwam, even na middernacht op Nieuwjaar, uit een herberg aan den Leidschendam en viel voor de deur dood neer. loven, doch wel zal ik mij wachten voor lafhartigheid. De overste onderdrukte een zucht. Gij hebt gelijk Gerald, maar ik zie u met een bezwaard hart ver trekken. Stil, daar komt Edith aan Laat zij niet vermoeden wat wij besproken hebben, zij behoeft niet noodeloos verontrust te worden. - Dag kind, zijt ge daar! Hebt ge goed geslapen na de stoornis van den afgeloopen nacht? Edith, die juist binnentrad om haren vader den gewonen morgen groet te brengen, zag er niet zoo frisch en opgewekt uit als naar ge woonte. Er lag iets vermoeids en afgemats in hare trekken en hare stem klok ook niet zoo helder als anders, toen zij antwoordde: Ik kon niet weer inslapen. Iedereen hier in huis was immers wakker en op de been, en ik wist niet eens, hoe het toch met Gerald ging. Een abonné der Haagsche Ct. gaf onlangs een recept op van een drank dien hij gebruikt had, tengevolge waarvan hij 74 dagen zonder voed sel bleef. Nu schrijft hij «Ik ver klaarde indertijd, dat die drank mij werd voorgeschreven voor een ziekte. Ik was echter in het geheel niet ziek, doch had een lichte verkoud heid opgedaan. Hoodzakelijk kom ik op dit bericht terug, omdat men zich eerst wel mag bedenken vóór men zich aan het vasten met ge bruik van een morphine-drank on derwerpt. Dit toch ondermijnt het lichaam zeer. Ik zelf ben er het bewijs voor. Destijds woonde ik te Leiden en was een krachtvol man. en nu, na bijoa 4 jaren een aller- ellendigt bestaan gevoerd te hebben, ben ik een afgeleefd man.» De politie te 's-Hage heeft aangehouden twee personen, die te Rotterdam handwagens hadden ont vreemd en ze te 's-Hage te koop aanboden. Een heer, die zich Dinsdag op den Grooten Vijver in het Haag sche Bosch met schaatsenrijden ver maakte, had het ongeluk, toen hij plotseling wilde stilstaan, achterover te vallen. Hij bleef roerloos liggen en het bleek dat hij zijn bewust zijn had verloren, terwijl hij ernstig aan het gelaat bloedde. Het duurde een poos alvorens de gevallene zijn bewustzijn had her kregen en naar zijne woning kon worden geleid. Toen jl. Zondag (zegt het R. N.) het brandpiquet te Rotterdam afge loopen was, gingen eenige schutters opgewacht door hunne vrienden, in burgertenue gekleed, langs de Blaak. De heeren burgers waren evenwel zoo beleefd, om de geweren voor de schutters te dragen, met het gevolg, dat de burgers nu dienst deden als schutters en een der schutters als commandant. Na eenige malen ge commandeerd te zijn geworden: «plaats rust, over geweer, voor waarts marsch!» enz. enz., kwam er een agent van politie aan, die hun verzocht geen aardigheden uit te halen en weg te gaau, waarop men hem vroeg, of hij commandant wilde worden. Men ging voort met het comman do: «voorwaarts marsch!» Daar komt een onderinspecteur van politie aan. «Jongens,» roept nu de comman dant, «daar heb je den majoor; geef acht, pink op den naad van de broek.» Zoodra de onderinspecteur voor hen stond, sloegen zij allen aan, en nadat er eenige politieagenten aankwamen, commandeerde de ma joor (nu de onderinspecteur): «in gerukt, marsch», en zoo werden zij naar het politiebureau gebracht. Nader vernemen wij, dat de onder- inspecteur van politie V. te Rot terdam, die op Oudejaarsavond in de uitoefening van zijnen dienst door een hoop dronken personen werd bemoeilijkt en bij die gele genheid aan den pols werd gewond, dientengevolge het gebruik van eene zijner handen zal moeten missen. Ofschoon zwaar gewond, liet deze politie-beambte den dader niet los, maar bracht hem over naar het politie-bureau in de Pauwensteeg. (N. R. Ct.) Bij den landbouwer J. O. te Spijkenisse zijn binnen eenige weken acht paarden gestorven. Naar men aldaar meent is dit het gevolg van «honigdauw», in het erwtenstroo, dat de dieren gegeten hadden. Gerald, die zijne verloofde te ge- moet trad om haar goedenmorgen te zeggen, gevoelde het verwijt, dat in hare woorden lag opgesloten. Hij had er volstrekt met aan gedacht haar eenig bericht te zenden, en toch kon hij vermoeden, dat zij ongerust over hem was. -Vergeef mij, zeide hij snel. Ik dacht dat ge reeds van uw vader gehoord hadt, dat het voor val van dezen nacht niet veel te beduiden had. Men zegt toch dat de vluch telingen op u geschoten hebben, en dat gij ook vuur gegeven hebt. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2