Wegens het ontbreken van wette lijk bewijs en ook van de overtui ging der schuld, vroeg pleiter ge- heele vrijspraak van de beklaagden. Uitspraak over 8 dagen. Nog stond in dezelfde zitting te recht de ontslagen stoker van de K. N. Stoomvaart-Maatschappij P., beschuldigd van inbraak bij den heer Prins, rijksontvanger te Pur- merende, op een avond in het begin van den winter, toen deze heer van huis was. Gelijk we indertijd vermeldden werd door het moedig optreden van mevr. Prins en hare beide dochters, de inbrekerdien men spoedig in huis ontdekte, in zijn voornemen verhinderd en op gesloten gehouden, totdat de polit e hem haalde. Het O. M. bracht een woord van hulde aan het moedige gedrag der dames. De eisch was, wegens miS' lukte poging tot inbraak en diefstal eene gevangenisstraf van 4 jaren. De toegevoegde verdediger, mr. L, C. Kronenberg, adv. en proc. alhier, achtte met het O. M. de feiten vol komen bewezen, maar beval den beklaagde, die dubbel te beklagen was, omdat hij voor het heete vuur zijn eene been verbrand had en daardoor zijne betrekking had moe ten verlaten, hij dus zonder werk liep en honger had, in de clementie van het gerecht aan, verzoekende hem wegens den slechten staat zij ner gezondheid geene eenzame opsluiting te geven. Subsidiair verzocht hij een onderzoek naar zijn geestestoestand te doen instellen omdat hij het aan twijfel onderhe vig achtte of beklaagde wel volko men toerekenbaar was. Het Hof heeft voor den tijd van vier weken, te rekenen van gisteren, den lichten rouw aange nomen, wegens het overlijden van Prinses Marie van Wurtemberg. De Regeering heeft een wets voorstel, bevattende nadere bepa lingen omtrent den accijns op bet zout, aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal ingezonden. Naar het U. D. verneemt, heeft de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij de exploitatie der lij nen van de Kon. Nederl. Locaal- Spoorwegmaatsch. op zich genomen, en zal 1 Juli a. s. daarmede een begin worden gemaakt. Aan den stationschef der Ne- derlandeche Rijn - Spoorweg-Maat schappij, den heer G. Vrugte, werd Woensdag middag, onder eene har telijke toespraak, door den heer Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen een soevenier aangeboden en zulks bij zijn vertrek uitArnhem,alwaar bij gedurende 22 jaren als gemeenschap pelijk stationschef steeds de belangen der Exploitatie-Maatschappij behar tigde. De Voedingstentoonstelling zal zich in zooverre van hare voorgan- sters onderscheiden, dat er geen monopolie voor den verkoop van levensmiddelen zal bestaan, maar dat er gelegenheid zal zijn voor eene behoorlijke mededinging. Een der Amsterdamsche bakkers heeft voor zulk eene monopolie een aardig sommetje gelds geboden, hetgeen echter van de hand werd gewezen. Of er dus wel liefhebbers zullen zijn, die lust hebben om eene zware concurrentie te voeren om dan nog een zekere percentage van den om opgewonden zag. Nu, bij u had ik zulke ideeën wel het allerminst verwacht! zeide hij toornig. Gij treedt im mers geheel en al als verdediger der vluchtelingen op. Edith, wat zegt gij toch eigenlijk van deze dingen? Gij zegt geen enkel woord! Ediths oogen waren nog altijd op den jongen officier gevestigd, en zij wendde ze ook nu niet van hem af, toen zij met zachte stem zeide -Ik geloof dat Gerald gelijk heeft. Ik heb hetzelfde gevoeld, toen Danira mij heden nacht vaar wel zeide. Ja, zoo is de jeugd; zij ziet altijd naar de lichtzijde, riep de overste wrevelig. Van u beiden is geen onpartijdig oordeel te ver wachten; wij zullen er maar niet mger over twisten. Intusschen doet et mij genoegen, dat de zaak op wijze geëindigd is. Ik heb het een ongeluk gehouden, zet aaD de commissie af te staan, valt te betwijfelen. Ieder exposant van het midden- eeuwsche marktplein heeft f 2.50 per meter gronds te betalen en voorts f 50 voor het plan van den voorge vel van zijn gebouw, terwijl natuur lijk alle bouwkosten voor zijne eigene rekening komen. De producten der koek- en ban ketbakkerij, als behoorende, volgen, bet oordeel der commissie, niet tot de voedingsmiddelen, zijn uitgesloten. {Ned. BaU,. Ct.) Bet Vaderland heeft verkeer delijk opgegeven, dat het werk der enquête-commissie vermoedelijk voor het loopend zittingjaar zich zou moeten bepalen tot het booren der 146 getuigen uit Amsterdam en Maastricht. Het Vaderland deeli nu mede: «De Commissie zal met haar ver- hooren voortgaan gedurende al den vrijen tijd, dien zij te harer be schikking heeft, zoodat zij dan ook zeker in dit zittingjaar veel meer getuigen zal hooren. Maar de zaak is, dat zij wel niet veel verder zal gekomen zijn dan deze 146 tegen den tijd dat de Tweede Kamer op nieuw bijeenkomt en haar noodza kelijk in haar beschikbaren tijd be perkt». Ook na deze verbeterde mede- deeling blijkt het, dat voor dit on derzoek veel tijd zal vereischt wor den. Wordt elk onderwerp van de arbeiderswetgeving op zoo omslach tige wijze voorbereid, dan ligt de verwezenlijking in een te ver ver schiet. Het Vaderland voegt bij zijne rectificatie den gegronden wenscb, dat de verhooren nu en dan. b. v tweemalen in de week, zullen wor den openbaar gemaakt. Dit zou de belangstelling ver meerderen en de contrêle van bet publiek mogelijk maken. Twee heeren deelden Woensdag avond aan het politiebureau der 3e Sectie te Amsterdam mede, dat twee mannen elkaar naliepen in de Wees- perstraat en de een op den anderen een pistoolschot had gelost. Kort daarop brachten vier soldaten van het 7e reg. inf. den persoon, die het pistool afschoot, aan üet bureau. Het was een schippersknecht, aie be weerde het wapen met hagel te hebben geladen en te hebben ge schoten op den vrijer eener dienst bode, met wie hij vroeger had ver keerd. Op de Leidschestraat, bij de Kerkstraat te Amsterdamwerd dezer dagen plotseling een sigaren winkel ontruimd en verdween de bewoner spoorloos. De reden zal wel hierin gelegen zijn, dat hij, bij vonnis van 14 Maart 1885 door den Raad van Ju stitie te Samaraug wegens moed willige verwonding en bedreiging met moord onder voorwaarde, tot 1 jaar gevangenisstraf en f 25 boete veroordeeld was, en hij de uitvoe ring van dit vonnis tegemoet zag. (A. Ct.) Een man wonende in de Oude Doelenstraat te Amsterdam sprong Woensdagnacht uit het raam zijner woning: hij bekwam geen letsel. De man werd door de politie weder in zijn woning gebracht: hij had de gevaarlijke sprong in een aanval van koorts gedaan. Woensdagavond reed van de brug hij de Rozengracht en Baan gracht te Amsterdam een wagen dat mijne overijling mij genoodzaakt had een dergelijk element in mijn huis te dulden. De tegenwoordigheid van Danira drukte als eene nacht merrie op ons allen. Ja, het was goed dat zij heen ging voor ons allen, zeide Ge rald met een diepen zucht; het scheen bijna, alsof hem ook eene nachtmerrie van de borst genomen was. Arlow ging eenige keeren op en neer, gelijk zijne gewoonte was, als hij eene opwelling bestreed: toen bleef hij voor zijne dochter staan en zeide En bij al deze dingen vergeten wij de hoofdzaak. Gij weet immers nog niet eens, mijn kind, dat Gerald weg moet. Gisteren avond is het bevel gekomen en morgen reeds moet hij met de zijnen het regiment vol gen. Zoo spoedig reeds? - vraagde Edith, maar hare stem klonk toon- met elf varkens te water. Door de onvermoeide pogingen der toege snelde slagers mocht men er in slagen tien stuks nog levend op het droge te brengen. De rechtbank te Amsterdam besliste dezer dagen, dat ook bij ontbinding van een vennootschap de boekeu niet mogen vernietigd, maar 30 jaren bewaard moeten blijven. Bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zijn gedurende het laatste kwartaal van het vorig jaar 53 jongens aangekomen. Door de vereeniging «Het Meta len Kruis» te Leiden is een geschenk ontvangen, bestaande in een me talen handring, welke vervaardigd is van een stuk metaal, dat bij het iu de lucht springen der kanonneer boot No. 2 van van Speijk, gevon den is op de Citadel, door wijlen den heer H. van Teeckelenburg, ridder van de Militaire Willemsorde, die er later van heeft laten maken drie handringen, gemerkt H. T. Genoemde heer ran Teeckelenburg was een der dappere verdedigers der Citadel. De tegenwoordige eige naar van den laatsten der drie rin gen heeft dien aan de vereeniging «Het Metalen Kruis» geschonken, onder voorwaarde, dat, als geen der leden er meer zijn zal, de ring aan het Leidsch Stedelijk Museum van Oudheden zal worden afgestaan om bewaard te blijven bij de eeretee- kenen, waarmede de heer van Teec kelenburg was versierd en welke reeds op genoemd Museum een plaats hebben gevonden. Eene ijsclub, die werk heeft, is «DeRijnstreek».Haar ijsgebied strekt zich uit over den Rijn van Leiden tot Zwammerdam met een zijtak van 's Molenaarsbrug tot Woubrug ge- Werkverschaffing is, naast het ijsgenot, doel der Vereeniging. Bij het afschieten van een pistool trof zich Woensdag-middag een 20- jarig werkman te Rotterdam aan de linkerhand. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht. den man en de vrouw die, op verzoek van den procureur des Konings te Antwerpen, te Breda werden gearresteerd (zie ons vorig nummer), kan alleen worden mede- deeld, dat door het Belgisch goe- vernement reeds hunne uitlevering is gevraagd, zoodat zij, als aan de daartoe noodige formaliteiten zal zijn voldaan, zullen worden uitge leverd. De man heet P. Duchés en zijne vrouw (nog voor enkele maan den wed. Brunand), heet van zich zelf von Cutsen. Zij hebben beiden den leeftijd van 60 jaren achter den rug. Er loopen toch (zegt de Mii Ct.) wonderlijke kostgangers op de wereld rond 1 Zoo moet eene dame in de omgeving van onze goede stad, een bijzonder middeltje hebben gevonden, om hare dienstbode te doen bemerken dat zij vertoornd is, nl. haar bij vriezend weer een paar emmers koud water over het lichaam te gieten. Een dergelijke strafoefening had Woensdagavond plaats. 't Gevolg van dien maatregel was, dat de meid haar dienst verliet en bij de politie recht kwam vragen. loos, half werktuigelijk. Haar vader zag haar verwonderd aan; hij had toch gedacht, dat zij deze tijding anders zou opnemen. Gerald echter ging naar zijne ver loofde toe en boog zich tot haar voorover. Ja, ik moet weg, en mijne lieve Edith moet het mij niet kwalijk nemeD, dat ik er naar verlang ein delijk ook eens het gevaar en de vermoeienissen mijner kameraden te deelen. Ik moet immers met dezen krijgstocht mijne verloofde verdie nen. Wanneer ik terugkom, keeren wij dit land den rug toe en breng ik mijne jonge vrouw naar het va derland, het schoone, vriendelijke Tyrol en voer haar in de armen mijner moeder. Geloot mij, Edith, daar kan men zeer, zeer gelukkig zijn! Er lag eene ongewone warmte en innigheid in deze woorden, maar ook eene vreemde gejaagdheid en De Tilb. Ct. verhaalt de volgende smokkelaarsgeechiedenisMet z'n drieën kwamen ze, ieder beladen met een zak, van de richting der Belgische grenzen. Met behoedza- men tred fze hadden slechts kousen of sokken aan de voeten) en glui perige oogen waren zij tot Korvel doorgedrongen. Wat ze intusschen niet wisten, of wel wisten doch 't niet wilden weten, was, dat een ambtenaar van 's rijks belastingen hen langs een omweg vooruitschoot, en na eenige oogenblikken stonden de overtreders der wet en de man van den fiscus tegenover elkaar. Slechts één secon de was noodig om in elkander oude bekenden te zien, een van de drie wierp zijn zak weg en zette het op een loopen. Voor de twee anderen, die door den ambtenaar, «na bekendmaking zijner kwaliteit», met namen ge noemd worden, zou niets anders overblijven dan tegen belooning van een paar kwartjes de zakken naar 't kantoor te brengen. De smokkelaars bielden den amb tenaar geruimen tijd aan de praat, en toen hij de zakken opende, was de inhoud, in plaats van zout zand. Intusschen hadden kameraden van de «drie smokkelaars», nu de aan dacht van den beambte was afge wend, hun vracht in veiligheid ge bracht. Hoe de quasi smokkelaars en de beambte scheidden, behoeven we niet te beschrijven. De eersten wisten denzelfden dag hun «grap» nog eenmaal uit te halen. Men schrijft uit Maartensdijk naar aanleiding van een aldaar plaats gehad hebbend en door ons vermeld ongeluk, aan het U. D. 't volgende «Met het personeel aan het sta tion is het allertreurigst gesteld; een chef en één assistent, de laat ste met een houten been, zijn be last met den dienst, bestaande in het geven van kaartjes, het tele- grafeeren, bet houden der admini stratie, het afroepensluiten der hoornen en het bewaken van den overweg (dit laatste laat veel te wenschen over), het omzetten der wissels enz. enz., en dat aan een station, waar dagelijks ruim 20 trei nen ophouden en jaarlijks tusschen de 30 en 40 duizend passagiers op en afgaan. Het is waarlijk hoog tijd, dat de Hollandsche Maatschappij die ten behoeve van hare admini stratie een paleis bouwde, zich de onkosten van eenig meerder perso neel aan het station aldaar getroost. Betreffende het ongeluk aan het station te Maartensdijk deelt de heer H. J. Kwint aldaar, het volgende mede aan het U. I). De waarnemende chef van R., waarschijnlijk door drukke bezig heden overstelpt, wilde zich bij aan komst van den trein van 9.33 uit Hilversum, nog op het laatste oogen- blik over de rails naar het aan de overzijde gelegen perron begeven, maar gleed uit en viel, waardoor de trein over hem heen ging en hem het hoofd van den romp scheid de. Men moet zich verwonderen, dat dergelijke ongevallen hier niet meer gebeuren. Woensdagnacht is er op de secre tarie van Balk ingebroken. Het slot van de deur is er heel netjes onrust. Het was dan ook meer een krampachtige dan wel hartelijke handdrukdien het jonge meisje kreeg, dat geen enkel woord sprak. De overste daarentegen zeide geheel verzoend Nu, dat is verstandig gespro ken! Edith zal zich in deze schei ding wel schikken tot aan uwe te rugkomst; zij is immers een solda- tenkind. Maar ga thans heen, mijn zoongij moet naar de citadel om de zaken te regelen, die wij be sproken hebben. Wij verwachten u in den namiddag terug; ik zal er voor zorgen, dat gij tenminste den laatsten avond nog met uwe ver loofde kunt doorbrengen. Gerald trok de kleine hand, die in de zijne lag, aan zijne lippen, en drukte er dezen keer werkelijk een langen, innigen kus op. Er lag een soort bede om vergiffenis in opge sloten, en Hij keek verwijtend op, toen de hand zoo snel werd weg- uitgezaagd. Heel bedaard schijnt de daar hangende lamp te zijn aan gestoken. Daarna is bet bureau van den secretaris opengebroken en het daarin liggende geld medegenomen. De papieren van de gemeente heeft men laten liggen. Men is de daders nog niet op het spoor. Als een bijzonderheid kan ge meld worden, dat niettegenstaande de vorst zich fel doet gevoelen, een ooievaar zich te Lage Zwaluwe nog steeds ophoudt. {N. Br. Ct.) Woensdag is nabij Meppel het lijk gevonden van van der W., ploegbaas bij de Staatsspoorwegen Omtrent den oorzaak van zijn dood is niets bekend. De Internationale wedstrijd op schaatsen te Slikkerveer is voorloo- pig uitgesteld tot Dinsdag en Woens dag. Naar men verneemt, heeft het bestuur van den Nederl. Schaats- rijdersbond geweigerd, Pieter Bruins- ma te Lemmer te laten deelnemen aan de internationale hardrijderij op schaatsen te Slikkerveer. GEMENGD NIEUWS. Sinds eenigen tijd bevatten de Fransche bladen herhaaldelijk ad- vertentién, waarbij een jonge we duwe, die een millioen frcs. bezat, en schatrijke meisjes, wier reputatie niet volkomen vlekkeloos was, ten huwelijk werden aaDgeboden. Dit ging uit van een zekere En- gelsche vrouw Leudsag, die te Pa rijs woonde. Voor die rijke weduwe of schat rijke meisjes speelde bare vriendin Eveline Rappy, een geslepen op- lichtster van 25 jaren. Dit edel twee tal slaagde er in vele mannen, waar onder personen van rang en aan zien, in hun strikken te vangen. Eveline Rappy stak meer dan eens naar Engeland over na met de bewonderaars van haar fortuin gehuwd te zijn, om dan, zoodra zij de gelegenheid schoon zag, met haar bruidsgeschenken en andere kostbaarheden er van door te gaan. Gewoonlijk wisten ze haar slacht offers zoo goed te kiezen, dat er van gerechtelijke vervolging geen sprake kon zijn. Thans heeft de politie echter een einde aan het spel gemaakt en de beide dames achter slot en grendel gebracht. Uit de gevonden papieren komt haar schuld daghelder aan het licht. Eveline Rappy heeft alles bekend, doch doet het voorkomen alsof zij misleid is door hare vriendin. Op den Boulevard des Italiens te Parijs, is Zondagavond een va der, die met zijn zoontje aan de hand de straat wilde oversteken, door een in vliegende vaart aan komend rijtuig overreden. Het jon getje werd gedood, de vader is zwaar gewond. Het plan is te Parijs gevormd om op den Boulevard Haussmann, welken men verlengen wil, de trot toirs te overdekken met een glazen, op ijzeren pijlers rustend dak, waar onder de voetgangers beschut voor sneeuw en regen zullen zijn. Een gedeelte van dat dak wil men van dikker glas maken, om dat ook tot een voetpad te doen strekken, langs de eerste verdieping der huizen. Sierlijke wenteltrappen zouden hier getrokken. Kijk, het ijs is gebroken I zeide de overste schertsend, toen de deur achter den jongen officier ge sloten was. De scheiding schijnt het Gerald eerst recht duidelijk te maken, wat hij in zijne lieve aan staande bezit. Gelooft gij nu nog, dat hij niet in staat is te beminnen Edith keerde langzaam het gelaat naar haren vader toe. Het was ver schrikkelijk bleek en in de blauwe oogen stonden een paar heete tra nen. O ja, Gerald kan beminnen! zeide zij met bevende lippen. Se dert vandaag weet ik dat bij het kan maar mij heeft hij nooit bemind Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2