in MKIWS-1 Maandag- 10 Januari 1887. Humoristisch Zondagsblad. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. ABONNEMENTSPRIJS: Voor K&arlem per maand40 Cent». SYaneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 fesrtijaf Dagelijks aitgenoBien Zou- sn sSpMMB Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat ÏJo. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Vompagnie Générale de xublicite Etrangère 6. L. IA UBE Go., JOE. F. JONESSucr., Parijs, 31biFaubourg Bfontmartre. ADYERTENTIËN- van 15 regela 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 umr| MUSEUMS E Koloniaal museum va» hei PaviljoenIngang aan de Dreefiijde Ze rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, leden met i edonder Nedorlandache Maatschappy ter bevordering van Nijverheid hebben tan Nederland en meer byionder van het H&arlemsohe Biadoia, Kruisweg li 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend vai ï#niagen kosteloos vaa 13—i uur, de overige Christelyke feestdagen tegen tevejrs museum in de lamstraat. Geopend dagelijks nitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zaterdag van 3i unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HA A RL EM, deur. Geopend dagelyki van 10 tot 4, uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandache Maatschappij tor bevordoriug van Nijverheid hobbs* 8g dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'routzijdo van et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. peraoon. Douatenrs er, op vertoon van diploma vryea toegang, donatenrs met geselschap, 'leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst ou goschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- aa Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 conto per persoon. Doorloouende toegangskaarten voor een geneol jaal 15 April tot 14 October alle werkdagen van l06 uur, vaa 16 October tot 14 April op die dagen van 10uur tegen betaling van 25 cents par persoon, alleen og betaling van 25 cants per peraoon. Kinderen beneden ds S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot si jaren uict dan oudor behoorlijk geleidt. m- en Foestdagon veh 11'6 uur. Tut/Iers bibliotheek. Goapoud Woeuodag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 16 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsté Dinsdag van 12 en Donderdag van 33 uur. Toegang ideur Oudegroenmarkt) vry. JJSg?"" Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand December per kwi tantie sal worden beschikt. Bij dit nummer -wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 24 toegezonden. Abonnementen kunnen niet dan bij het einde van elk kwartaal wor den opgezegd. Zij die zich abonneeren kunnen tegen betaling de nommers van af No. 1 bekomen. DE ADMINISTRATIE. AMiEMEEN OVERZICHT. Naar de Standard verneemt, zou Gladstone geneigd wezen zijn Ho- merule-outwerp in dier voege te wijzigen, dat het EngelSChe Rijks- parlement slechts de uitoefening van beperkte, op uitfluitend Iersche aangelegenheden betrekking heb bende bevoegdheden aan een te Du blin zetelen lersch Parlement zou overdragen. De Bulgaarsche deputatie is naar Parijs vertrokken. Zeer groot opzien verwekt te St. Petersburg een artikel in het Parijs$ke blad Matin opgenomen, waarin de schrijver, die volkomen op de hoogte blijkt te zijn van den geest, die in de Russische regee- riDgskringen heerscht, het «oorlogs gevaar» behandelt. Hij geeft toe dat men noch in Duitschland, noch in Fraukrijk den oorlog wenscht; in Duitschland niet, omdat er voor dat rijk niets bij te winnen zou zijn, in ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gehda. 15) Op eene kale, rotsachtige hoog vlakte lag geheel eenzaam en af gezonderd een fort, dat reeds voor jaren gebouwd, in den laatsten tijd weder aanzienlijk versterkt was, en in den tijd waarvan wij spreken een middelpunt voor de militaire ver richtingen tot beteugeling van den opstand uitmaakte. Maanden waren er sedert het uit- barsien van het oproer verloopeu en nog waren de opstandelingen niet geheel en al onderworpen, al had men ook aan enkele kenteeke- nen het eindigen van den strijd kun- Frankrijk niet omdat men zich daar bewust is van 'tgeen men ditmaal op het spel zou gaan zetten; maar Rusland zal in het jaar 1887 den oorlog verklaren, die daar volko men populair is en die minder te gen Oostenrijk dan tegen Duitsch land gericht zai zijn. Met Duitsch land, dat in Ruslaud nog meer ge haat is dan in Frankrijk, moet af gerekend, moet de oude rassenhaat tusschen Slaven en Duitschers in bloed gesmoord worden. Ook de czaar haat Duitschland zooals ieder Rus; hij heeft geen rekening meer te houden met de overwegingen die bij zijn vader golden ten opzichte van keizer Wilhelm. In 1886 heeft men den aanval uitgesteld omdat Duitschland, in weerwil van het verlangen van zijn trouwen bond genoot Oostenrijk, Rusland vrije hand liet in Bulgarijemaar hij zal in 1887 des te zekerder plaats hebben. Als bewijs daarvoor wordt gewezen op de houding van Katkow, aan wiens blad de czaar vroeger medewerker was en wiens invloed op den alleeuheerscher nog steeds alvermogend is. Volgens Katkow zal de oorlog in het voorjaar uit breken en zullen Engeland en Italië, als zij beseffen wat tot hun heil dient, zich onzijdig houden. Dat Ruslaud in het oosten Engelands concurrent zou ziju zegt Katkow is een vooroordeel; Rusland be geert ook niet Constantinopel te be zetten, maar wel dm sultan te hand haven; na de ondankbaarheid van Bulgarije te hebben ondervonden, ware 't dwaasheid een grooten sla- vinschen staat aan den Balkan te helpen oprichten, en wat Iudië be treft, heeft de czaar ronduit gezegd, dat hij geen plan had zijn troepen daarheen te zenden, wanneer de Eugelschen er hem niet toe noodza- nen te gemoet zien. De troepen had den gedurende dezen oorlog gevaren en ontberingen van allerlei aard doorgestaaner lag eene reeks van heete gevechten achter hen. En hier viel niet alleen met de menschen te strijden, maar ook met den bodem, het klimaat, met de geheele onge baandheid en naaktheid van deze rotsenmassa, die als vijanden tegen over hen stonden, terwijl zij voor de bergbewoners vrienden en boud- genooten waren. Nochtans was het grootste deel van den zwaren ar beid reeds verricht en het lot van den opstand beslist. Alleen de stam, aan welks spits Joan Obrevic gestaan had, bood den troepen nog een taaien, bardnekki- geu tegenstand. Hij had zich, ter stond na den dood van zijn aan voerder en den terugkeer van diens zoon, bij de opstandelingen aange sloten; en thans verving deze de plaats zijns vaders en voerde een ken. Rusland denkt in Azië alleen aan uitbreiding van zijn macht naai den kant van den Stillen Oceaan, waar het winterhaveus noodig heeft, en Engeland het niet in den weg is. Italië kan alleen vergrooting van grondgebied ten koste van Oosten rijk verwachten, dus niet als het met Oostenrijk verbonden is. De correspondent der Kó'ln. Zei- tung te St. Petersburg bevestigt dat het artikel in de Matin zeer juist den geest teruggeeft, die in de in vloedrijke kringen in de Russische hoofdstad heerscht. In een andere correspondentie meldt dezelfce berichtgever, dat te St. Petersburg groote misnoegdheid tegenover Italië heerscht, wegens zijn overhellen tot Oostenrijk. Ook is men er nog altijd vergramd over dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf' Robi- iant, indertijd Ruslands politiek ten opzichte van Bulgarije en Kaulbars' optreden aldaar heeft afgekeurd. Aan de Standard wordt uit Sofia gemeld, dat Zankoff door de Porte naar Constantinopel was ontboden, alwaar zij hem eene opdracht wilde verleenen tot het vormen eener coalitie der partijen in Bulgarije, en dat de grootvizier hem daartoe een vrijgeleide had gewaarborgd. Zankoff had dit aanzoek aangeno men en de opdracht aanvaard. Doch daar zijne verzoenende pogingen bij het Bulgaarsche regentschap zijn mislukt, steunt hij nu weder de caodidatuur van den prins van Min- grelië. Bij den Senaat der Vereenigde Staten v. N.-A. is een wetsont werp ingediend, houdende eene nieuwe regeling der naturalisatie. Het behelst de volgende bepalingen: woesten, wanhopigen strijd, waarin de wreedheid van zijn volk ten volle uitkwam. In hoogmoedigen trots wees hij iedere onderwerping, elke onderhandeling van de hand, en wee hem, die gewond of gevangen in zijne handen viel Men had in het fort een aantal gewonden binnengebracht, wier toe stand niet toeliet, dat zij vervoerd werden, en daarom bevond zich hier ook pater Leonhard, die gekomen was om den zieken geestelijken troost en bijstand te verleenen. De zon wierp hare brandende stralen op de steenmassaas der kleine vesting; maar binnen, waar men door de dikke muren beschut werd, was het ta melijk koel. In de kleine kamer, die men hem aangewezen had, zat de pater en voor hem stond Jurgen Moosbacher, door eu door bestoven, verhit en met alle kenteekenen van een vermoeien den marsch. Naturalisatie kan niet door eeuen vreemdeling worden aangevraagd dan na een 3jar:g verblijf in het gebied der Vereenigde Staten. De aanvraag moet vergezeld gaan van eene beëedigde verklaring van een Amerikaansch burger, uit welke blijkt dat de aanvrager 3 jaren in de Unie gewoond heeft en 1 jaar in den Staat, van welken hij het burgerrecht verlangt, en dat hij van behoorlijk levensgedrag is. Op grond van zoodanige beëedigde aanvraag zal door rechterlijke macht aan deu verzoeker een bewijs worden ver strekt, krachtens hetwelk hij het burgerrecht, maar niet het stem recht, mag uitoefenen. Het Ptemreeht kan hij pas verkrijgen twee jaar later, nadat hem het pasbedoelde cerficaat van burgerschap gegeven is. Minderjarige kinderen van bui tenslands geboren burgers zullen worden beschouwd als burgers der Vereenigde Staten, na een driejarig verblijf in het land. Het ontwerp bevat voorts straf bepalingen tegen .het op bedriege- lijke wijze gebruik maken van na- turalisatiebewijzen, en tevens het zeer belangrijke voorschrift, dat nie mand genaturaliseerd kan worden, zoo hij de Eugelsche taal niet machtig is. Het hoofddoel van dit wetsontwerp schijnt te zijn, den uit Europa naar de Unie overgekomen socialisten en anarchisten het verwerven van het burgerschap der Vereenigde Staten moeilijk te maken. De Raad van de Fenian-broe- derscbap herhaalt nogmaals dat O'Douovan Rossa uitgeworpen was wegens oneerlijkheid en verraad; hij voegt er bij, dat in de broeder schap de volmaaktste vriendschap heerscht. 't Leger der Unie heeft veel Daar zijn wij, eerwaarde! zeide hij. - Dat wil zeggen daar ben ik al vast, half dood van den dorst, drie vierde dood van den hon ger en geheel en al gebraden door de zonnehitte. Nu, als men alle da gen dat.genoegeu heeft, gewent men er eindelijk wel aan. De vermoeienissen schijnen u evenwel nog niet zoo slecht te be komen, merkte de geestelijke aan, met een blik op het gelaat van den jongen soldaatdat wel meer door de zon verbrand was, maar waar de donkere oogen toch even moedig en levenslustig uitkeken als gewoonlijk. Men kan het er uithouden, zeide hij gevat. Ik heb het im mers vooruit geweten, dat het een godvergeten land wasMenschen zijn hier in het geheel niet, behalve de getrouwe troepen van Zijne Ma jesteit, die met deze wilden moeten vechten. Wij marcheeren uren lang, officieren, maar weinig soldaten. Op 't papier telt het 26,000 man, doch in werkelijkheid slechts 18,000, die, sedert bet ten onder brengen van de Roodhuiden, een heerlijk vredes- leven leiden in de vestingen. Dat legertje kost dertig millioeudollars. f-'aarlera, 8 Januari 1887. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 Dec. 1885 (behalve de sterkte van het garnizoen en de be volking der gevangenis) 22,001 m., 24,733 vr., totaal 46,734. Zij ver meerderde in 1886 door geboorte met 891 in., 857 vr., totaal 1748, en door vestiging in de gemeente met 1562 m., 1808 vr., totaal 3370; dus te zamen met 2453 m., 2665 vr., totaal 5118 personen. De bevolking verminderde in 1886 door overlijden met 485 m., 471 vr., totaal 956, en door vertrek uit de gemeente met 1306 m., 1455 vr., totaal 2761, dus te zamen met 1791 m., 1926 vr., totaal 3717 personen. Hieruit is dus eene vermeerdering der bevolking ontstaan van 662 m., 739 vr., samen 1401 personen. De sterkte van het garnizoen bedroeg op 31 Dec. 1886 661 m., 60 vr., totaal 721, en de bevolking der gevangenis 66 m., 2 vr., totaal 68 personen, zoodat de geheele bevolking dezer gemeente op 31 Dec. 1886 bedroeg 23,390 m., 25,534 vr., samen 48,924 personen. Onder de geborenen ziju begrepen 32 tweelinggeboorten (43 j., 21 m.) Overleden zijn: ongehuwd 318 m., 293 vr.gehuwd 121 m., 93 vr.; iu weduwenstaat 38 m., 83 vr.; ge scheiden vau echt 1 m.; elders over leden 7 m. en 2 vr., die behoorden tot de bevolking dezer gemeente. Er werden 342 huwelijken gesloten, zonder een boom of struik te zien; niets dan lucht, steenen en zonne hitte, en iot afwisseling eens een bora l), dat iemand hooren en zien vergaat. Indien gij niet bij ons waart, eerwaarde, dan was er ook geen Christendom; we zijn bier geheel onder Turken en heidenen verzeild geraakt. O, mijn schoon, gezegend TyrolDat heeft de lieve God voor ziju eigen pleizier geschapen, maar ik zou wel eens willen weten wat Hij eigenlijk gedacht heeft, toen hij Krivosia schiep. Jurgen stond nog altijd op een gespannen voet met den naam, dien hij dan ook afschuwelijk uitsprak. De priester zeide echter terechtwij zend Onze lieve Heer weet het best waarom Hij zijne gaven zoo en niet anders verdeeld heeft. Gij hebt bora wind op de bergen van Kriroii;: in Honguriji

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1