gem«d mmm< als: 289 tusschen jonkmans enjon- gedochters, 10 tussohen jonkmans en weduwen, 1 tusschen een jonk man en eene gescheiden vrouw, 32 tusschen weduwnaars en jongedoch- ters en 10 tusschen weduwnaars en weduwen. In het afgeloopen jaar werd hij de Spaarbank van het Haarlem- sche Nutsdepartement in 5754 pos ten ingebracht f 154.094.11' en uitbet. in 3087 posten f183.349.915. Het kapitaal der Spaarbank be droeg bij den aanvang van 1886 f 815,200.68. Het vermeerderde door inbreng met f 154,094.115, door be haalde winst met f20,266.59, doch verminderde door terugbetaling met f 183,349.91' en bedroeg dus op het einde des jaars f806,211.47. Dit kapitaal bestond toen uit de vol gende waardenHypothekenf92,000, beleeningen f 24,000, prolongatién f 636,000, saldo's in rekening-cou rant f27,859.47, obligatien ten laste der provincie Noord-Holland f24,000, meubelen enz. f91, kasgeld f2261. De rente-standaard was in 1886 bijzonder laag, door elkander niet hooger dan 21/» percent. Toch kon, hoewel van lijd tot tijd eenig geld onbelegd moest blijven, en na be taling der onvermijdelijke onkosten, nog hetzelfde rente-cijfer aan de deelhebbers worden toegekend, die dus op het einde des jaars omstreeks f766,700 hadden te vorderen, ter wijl de reserve, die bij het begin des jaars f37,000 bedroeg, door eigen rente en het overschot vaa de behaalde winst aangroeide tot on- g-eveer f39,500. In het bestuur der Spaarbank ont stonden twee vacaturen, door het overlijden van den heer G. P. van Vladeracken en het bedanken van den heer mr. W. J. B. Besier. In hunne plaats werden door het Nuts departement verkozen de heeren D. Raven en F. M. baron van Lijnden. Donderdag avond werd door directeur en onderwijzers van de Kweekschool voor onderwijzers al hier aan de tegenwoordige kweeke- lingen een feest aangeboden, dat eene aanvulling kan worden ge noemd van de reünie van oudkwee- kelingen van genoemde inrichting, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Die datum was gekozen omdat het dan juist 25 jaar geleden was, dat de eerste les aan de Kweek school gegeven werd. Behalve di recteur, ouderwijzers met hunne da mes en kweekelingen waren ook tegenwoordigde heer districts-school- opziener, het personeel van de Rijks- Leerschool en de hoofden der ge meentescholen, die kweekelingen van de Kweekschool bij zich ontvangen voor hunne praktische vorming. Het feest liep goed van stapel: de jonge lui hadden zich met groote ambitie voor het feest geprepareerd, come- diestukjes, zang en muziek, litteraire voordrachten, meestal van komischen aard, wisselden elkander af, en de plaat met afbeeldingen, waarbij toe passelijke refreinen gezongen moes ten worden, ontbrak evenmin. Flink ook weerde zich het Frie- sche element. Eigenaardig is het, dat van de oprichting af steeds zoo vele Friezen aan de Kweekschool hier te Haarlem zijn geweest. Hun Friesch hart moest zich luchten in hun volkslied,terwijl een der kweeke lingen een verhaal van «Waling Dijkstra» voorlas. Een der heeren genoodigden drukte in eenige korte hartelijke woorden in dezelfde taal, dus den heer von Steinach en zijne manschappen in het fort aange meld Ja, binnen een half uur zul len zij hier zijn; ik hoop in leven den lijve. Waarom? zijn er gewonden bij den troep? Neen, toen ik wegging waren ze nog allen wel; maar men is hier geen uur zeker van zijn leven. Hoe dikwijls reeds, als wij vroolijk mar cheerden en het schoone Tyroler volkslied zongen, is ons dit ver- wenschte Krivosia op het lijf geval len Zoo is de wildernis nog geheel leeg, en opeens staan de kerels voor u -Isof ze uit de steenen zijn op gegroeid en hunne kogels vliegen u om de ooren. Daarbij houden ze n ergens st; nd, wanneer wij hen in .c diepte grijpen willen, zijn zij al eer boven, en als wij naar b/ven luteren, zijn zij weer beneden, mt het tot een aanval, dan is in die vrij wel algemeen verstaan wer den, zijne vreugde hierover uit. Als blijk van waardeering overhandig den de kweekelingen hunnen direc teur een keurig cadeau, bestaande uit een schoonen lagen stoel en een inktkoker met toepasselijke inscrip tie. De heer Slangen dankte in eenige weinige diepgevoelde woorden. Na menigen heildronk en hartelijke toast, o. a. van den heer districts schoolopziener, vau de heeren Al lan, v. d. Ley, Tuytel en nog an deren, werd de avond besloten met het Volkslied. De Minister van Waterstaat heeft een nieuw model koopakte ontworpen, waarbij als regel geldt, dat geen eigendommen ten bate van den Staat zullen worden aan gekocht dan tegen voorat over te leggen bewijs, dat op het goed geen hypothecaire inschrijvingen rusten. Tot invoering van het kon. besluit van 13 Dec. 1886 Stilno. 186), houdende bepalingen omtrent het gebruik van maltose in bier brouwerijen, welk besluit den 6den Januari in werking is getreden, zijn door den Minister van financiën eenige nadere toelichtingen aan de ambtenaren verstrekt, vooral om te wijzen op het gevaar dat deze stof oplevert uit het oogpunt van hei melijke bijstorting van grondstof. Voor het jaar 1887 zijn de volgende ijkmerken vastgesteld bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter X in den gewonen drukvorm, schuins ge steld bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. In de Haagsche afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland, werd Donderdagavond nadat een uitdeeling van onder scheidingsteekenen aan drie en veer tig werklieden voor langdurigen trouwen dienst bij hunne patroons had plaats gehad en verschillende andere werkzaamheden waren afge daan, een klacht besproken van een der leden der afdeeling. Deze had tot zijn leedwezen ge zien dat de kunstschatten, uit het Museum der Residentie, voor vier en een half jaar naar het Rijks museum te Amsterdam overgebracht, nog niet uitgepakt waren en in de opeengestapelde kisten verblijf hiel den. Niet alleen was daardoor de resi dentie onnoodig reeds voor langen tijd beroofd, doch het was te vree zen dat de kunstvoorwerpen in dien tijd schade zouden hebben geleden. Er werd besloten zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden, ZExc. de billijke grie ven bloot te leggen en van diens antwoord te laten afhangen, welke stappen verder zouden moeten ge daan worden. Het bewij9 van waardeering, hetwelk de heer G. Vrugte, vroe ger stationschef van de Nederl. Rijn spoorwegmaatschappij te Arnhem en van den Staats-spoorweg aldaar, thans in eerstgemelde betrekking te 's Hage geplaatst, uit handen van den directeur-generaal der Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen ontving, bestond uit eene prachtig bewerkte schrijfpor tefeuille met het in goud gebor duurde monogram G. V., gekroond door het stedelijke wapen, en de jaartallen 18651887 aan dekeer- een oogwenk de geheele bende ver dwenen alsof de rotsen ze hadden ingeslokt; en wij staan te kijken als verwezen Louis, kijken elkander aan, en tellen onze neuzen en ooren om te zien of we ze nog allemaal hebben. De even plastische als afmattende beschrijving van de Krivosiaansche wijze van oorlogvoeren riep een vluchtig lachje op pater Leonhards gelaat te voorschijn. Wanneer men u hoort praten zou men zeggen, dat gij een slecht soldaat waart en slechts half ge dwongen uwen plicht deedt, zeide hij. En toch heb ik, een paar dagen geleden, aan uwe ouders kun nen schrijven, dat hun Jurgen zich bij iedere gelegenheid dapper houdt, en zijne superieuren met lof van zijne onversaagdheid en dapperheid gewagen. Deze lof deed Jurgen goed, maar toch wees hij ze met bescheiden zijde. Bovendien verborg de porte feuille een stoffelijk blijk van de erkenning der diensten, die de Ex ploitatie-maatschappij gedurende 22 achtereenvolgende jaren van den chef van het gemeenschappelijk sta tion te Arnhem genoten had. Door «gedroogd spek» is blijkens resolutie van den minister van financiën in den zin van het tarief van rechten te verstaan spek dat niet alleen gezouten, maar vóór het inpakken in kisten in de lucht gedroogd is om het beter te kunnen bewaren. Dat spek, veelal afkomstig uit Amerika en belast met fl.25 de 100 kg., is wel nog eenigszins voch tig, maar toch door zijne hardheid gemakkelijk te onderscheiden van het enkel gezouten spek, dat we gens zijn grooter specifiek gewicht slechts met f 1 de 100 kg. belast is. Een Hagenaar, die Zondagavond te Amsterdam vertoefde en met de tram van de P. C. Hooftstraat naai den Dam was gereden, bemerkte kort daarna, dat hij zijne portemon- naie verloren had, waarin voor meer dan f500 aan bankpapier en geld, benevens een paar spoorwegkaartjes geborgen waren. Hij deed hiervan aangifte bij de politie, en werd reeds den volgenden morgen verblijd met het bericht, dat de portemonnaie met den inhoud terecht was. De tramkoetsier W. Verlee had het vermiste voorwerp gevonden en ter stond bij de politie gebracht. De eerlijke vinder ontving f25 beloo ning. Nv. d. D.) In de Maandag a. s. te Amster dam te houden vergadering van «Burgerpligt» zal de heer H.J. van der Mandele spreken over: De ver betering der sluis- en havenwerken te IJmuiden in verband met de aan hangige Regeeringsvoorstellen. Introductiekaarten zijn verkrijg baar bij den secretaris, den heer J. Yoüte Cz. In het afgeloopen jaar steeg de bevolking van Amsterdam 372,325 tot 378,969 zielen. Gesloten werden 2763 huwelijken. Op de Zuiderzee ondervindt men veel last van het ijs. Eenige vaar tuigen die voornemens waren Ter schelling binnen te loopen, werden hierin verhinderd, en waren verplicht buitenom naar' Nieuwediep af te houden, terwijl verschillende schui ten, die met bestemming naar Urk en Enkhuizen van Helder waren vertrokken, genoodzaakt werden halverwege terug te keeren. De sociaal-democraat A. J. Bel- derok, die zich gisteren ochtend te 11 uren in arest moest begeven om het nog overblijvende deel van zijn straftijd te ondergaan, is tot dusverre daarin in gebreke geble ven. Gisteren werd te Hoorn overeen komstig het vastgestelde programma de feestelijke en gecostumeerde op tocht gehouden ter herinnering aan den geboortedag van Jan Pietersz. Coen, die 8 Januari 1587 te Hoorn het levenslicht aanschouwde. Het huis in de Gravenstraat, waar zijne ouders toen woonden, zal worden gerestaureerd. Aan de zorgen van het bestuur en de feestcommissie der Vereeniging voor volksverma ken is het te danken dat de feeste lijkheden van gisteren konden plaats vinden. Hoewel het moeilijk sneeuw- heid af. Dat heb ik mijn luitenant af gekeken, - zeide hijDie gaat er nog anders op los, en wanneer hij met de opstandelingen slaags ge raakt, laat hij ze altijd met bebloede koppen achter. Hebt u ook soms aan mevrouw von Steinach geschre ven, eerwaarde? Neen, ik had er geen aanlei ding toe, en ik denk ook wel dat de luitenant het zelf zal doen. Ik moest het eigenlijk doen, zeide de jonge Tyroler met een ver legen gezicht. Mevrouw heeft mij mijnheer Gerald met lijf en ziel aanbevolen maar ik kan het niet over mijn hart verkrijgen haar zoo veel verdriet te veroorzaken. Verdriet? omdat haar zoon zich zoo onderscheidt? Neen, daarom niet. 't Is geheel iets anders, eerwaarde. Jurgen vouwde aandachtig de handen. U hebt mij dikwijls voorgehouden hoe pad eenig bezwaar opleverde voor de vele voetgangers, zoo deed het zachte vriendelijke weder dit onge rief gemakkelijk over het hoofd zien, en kon het feestplan zonder eenige stoornis worden volvoerd. Voorop gingen de commissarissen van orde, dan volgde de muziek van Sonnemann's kapel, vervolgens in rijtuigen het bestuur der Ver eeniging voor volksvermaken, dat in deze zaak het initiatief had geno men, en het burgerlijk en militair bestuur der gemeente Hoorn. Daar op volgden de 50 gecostumeerden, voorstellende de voornaamste per sonen uit de voor het vaderland en de Oost-Indische Compagnie zoo beteekenisvolle jaren tusschen 1618 en 1629, namelijkde scheepsbevel hebbers v. Twisch, v. Heemskerck, Harmansz en Wintgens, de hoofd persoon J. Pz. Coen, de bewind voerders de Carpentier, Reaal, Van Speult, v. d. Haghen e. a., de In dische rijksbestuurders Arja Rana Menggala van Bantam en Ing- Gnalogo van Mataram, benevens Claes Syms, Jan Merens en Willem Crap, bewindhebbers der kamer Hoorn van de O. I. C. Achter dezen stoet volgden acht verschillende vereenigingen uit de stad met hare sierlijke vaandels en banieren. Alles is in de beste orde afgeloopen. In de Parklokalen hadden matinée en soirée plaats, terwijl het avond-con cert werd afgewisseld door tableaux vivants, voorstellende gebeurtenissen uit Coens leven. Zekere J. H. G. Burgers, gewe zen machinist, voorgevende uit Arn hem te zijn, klopte gisteren nacht omstreeks 12 uren een geacht in gezetene te Venloo uit zijn bed op en bedreigde hem met brandstich ting, ingeval aan zijne eischen om geld niet werd voldaan. Burgers is gisteren aan de justitie te Roermond overgeleverd. Als eene bijzonderheid, in aan merking genomen het gure jaarge tijde, kan zeker worden gemeld, dat te Wageningen de vorige week een gekleurde vlinder is gevangen. Sedert ruim 14 dagen wordt te Nijmegen vermist Lambertus Hoek stra, oud 49 jaar, slank van pos tuur, bruin haar en knevel, loopende eenigzins moeielijk en vooroverge bogen, gekleed met blauwe overjas en dito onderjas en lakensche pan toffels. Men vermoedt dat den man, omtrent wiens wedervaren zijn gezin in de grootste ongerustheid verkeert, een ongeluk is overkomen. Dinsdag stopte de mailtrein van Roozendaal naar Vlissingen onder weg plotseling. Bij onderzoek bleek dat een der passagiers het remtoe- stel in zijn coupé in beweging ge bracht had. Toen men proces-ver baal tegen hem wilde opmaken ver telde hij in de meening verkeerd te hebben, dat de waggon in brand stond, daar vonken langs de ramen waren gevlogen. Voor deze verontschuldiging schijnt grond geweest te zijn; het is ook zeer goed mogelijk, dat de briquets, tot verwarming van de rijtuigen, bij snelle vaart vonken naar buiten laten vliegen. De rei ziger zette, nadat zijn naam was opgenomen, zijne reis naar Engeland met de mailboot voort. {Mild. Ct.) Niet alleen de Burgemeester van veel dwaasheden ik reeds begaan heb, en zoo is het ook. Maar dat maakt niets uit; dat is nog lang zoo erg niet als de eenige dwaasheid, die mijnheer Gerald in zijn geheele leven begaan heeft. Nu kan ik het niet langer uithouden; ik moet het u zeggen. Hij loosde zulk een diepen en zwaren zucht, dat de pater hem ver schrikt en verontrust aankeek. Wat bedoelt gij? Wat is er met den luitenant gebeurd? Behekst is hijbarstte Jurgen wanhopig los. Totaal behekst 1 Jurgen, ben je gek? Ik niet; maar hij helaas wel. Die arme, lieve juffrouw in Cattaro! Zoo schoon, zoo vroolijk en plaag ziek, dat iemands hart opengaat, als men haar maar ziet, en nu deze Danira De pleegdochter van den kom- mandant, die in den nacht ont- Melick-Herkenbosch (Limburg), de secretaris en de ontvanger, maar ook de wegwerker (de zoogenaam de weegkretser) hebben hun ont slag ingediend. De oorzaak dezer algemeene werkstaking ligt in de indiening van eene klacht bij Ge deputeerde Staten, door den wethou der, inhoudende 13 verschillende beschuldigingen tegen de genoem de hooge en lage ambtenaren. Gisteren morgen is te Zwolle door de politie en den keurmeester de boter, door vier boeren en boerinnen uit Stad Ommen, Nieuwleusen en Oudleusen op de markt te koop gesteld - te zamen 177» kr. in beslag genomen, daar zij in een ondeugdelijken toestand verkeerde. Tegen hen is deswege proces-ver baal opgemaakt. Aan den jachtopziener Brander- horst te Doorwerth gelukte het Donderdag een wildstrooper te Ren- kum op heeterdaad te betrappen op het zetten van wildstrikken, terwijl hij tevens proces-verbaal heeft op gemaakt tegen G. J., onbezoldigd rijksveldwachter aldaar, die het zetten der strikken oogluikend had toegelaten. Dicht bij Alem ligt in de rivier eene groote baggermachine. De 8 werklieden bleven er des nachts steeds op slapen. Verleden week op een morgen ontwaakte plotseling een der werklieden door een gevoel van koude, en ondekte dat het water tot aan zijn bed stond. Hij wekte zijne kameraden en allen ontkwamen, zonder iets te kunnen redden, in een bootje. Slecht een hunner, die achterbleef, vond door verdrinking den dood. Te Ingen zakten op de waarden een 25tal personen tegelijk door het ijs; allen zijn gered. Te Antwerpen heeft zekere Victor Pal, een onverbeterlijke dronk aard, wonende in de rue d'Orange, zijn vrouw met een bijl vermoord en ook zijn kiud een ernstige, niet doodelijke wond toegebracht. Daar na sneed hij zich met een scheermes de keel af. Te Antwerpen zijn Dinsdag 140 teleurgestelde Fransche en Bel gische landverhuizers uit Amerika aangekomen. Het zijn alle werklie den, die op goed geluk de reis naar de Nieuwe Wereld aanvaard heb ben, in de hoop aldaar hun fortuin te vinden. Volgens hun opgaaf loo pen er te New-York nog omstreeks duizend lotgenooten rond, die het noodige reisgeld trachten bijeen te krijgen om zoo spoedig mogelijk te repatrieeren. «Flanor» eindigt in de Spec tator eene schets, aan het oude jaar gewijd, met een woord aan 't nieuwe en zegt: «De lezer is voldoende op de hoogte gebracht, maar bij den in gang van een nieuw jaar zou er nog veel te bespreken, veel te wen- schen zijn. Het ergste dat wij in het vorige jaar hebben beleefd en dat wij in dit niet terug wenschen is dat iamme en verlammende ding, dat men «Malaise» noemt. Zet het gerust in goed Hollandseh over en noem het onlust. Alle andere be zwaren krijgen kracht door dit ge voel van onlust. Is er lust, wakker heid, moed, werkkracht, dan wor den zij wel overwonnen. Er zijn nooit of zelden tijden geweest waarin vluchtte? Wat is er met haar ge beurd -— Dat is de heks, die het mijn luitenant aangedaan heeft! riep Jurgen vergramd uit. Zij heeft hem den een of anderen heksen- drank bereid; zij kunnen daarmee terecht, die wilden, en nu is het ongeluk geschied hij is op haar verliefd! Pater Leonhard stond doodelijk ontsteld op. Onmogelijk! Gerald von Stei nach, de kalme, bezadigde man, met zijn streng plichtgevoel, en zulk een hartstocht dat is onmogelijk. Hoe komt gij op deze gedachte. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2