Opnieuw legt de sneeuw in Duitechland aan het spoorwegver keer groote hinderpalen in den weg, Zij viel weder in groote hoeveel heden en versperde weder de ge meenschap met Breslau en de spoorbaan bij Merzdorf en Zillerthal. Tusschen Janowitz en Schildau bleet een trein in de sneeuw steken terwijl de locomotief ontspoorde. Bij Riebnitz ontspoorden zeven waggons van een goederentrein en te Hirsch- berg is de dienst op alle lijnen gestaakt. Een sneltrein, die Woens dag des avonds te Berlijn moest aankomen, bleef den geheelen nacht onderweg en kwam eerst den vol genden morgen aan. Ook Spanje krijgt zijn deel. De weersgesteldheid was dezen winter te Madrid zoo ruw, dat 300,000 menschen ziek liggen. Te Burgos stond de thermometer den vierden Januari 12 graden onder nul. Het spoorwegverkeer ondervindt op de Castiliaansche vlakte groote belem mering. De sneeuw ligt er op enkele plaatsen voeten hoog. In het Zuiden van Erankrijk gaat het sneeuwen vergezeld van hevige stormen. Dezer dagen is zelfs in het hartje van Italië veel sneeuw gevallen. De sporen, die de overleden jockey Ered. Archer droeg, toen hij voor het laatst het paard Or monde bij de Derby-wedrennen be reed en ook den zadel zijn aan den Prins van Wales gezonden, die ver langd heeft deze zaken van den bekende jockey als een gedachtenis te willen bezitten. -Aan het douanenkantoor te Pozzuoli, in Italië, had, een paar dagen geleden, een vreeselijk on heil plaats, doordien boeren, die naar stad kwamen, onder hun groen ten, bommen en granaten trachtten binnen te smokkelen. Een ambtenaar, die onderzoeken wilde of de boeren ook verboden waren bij zich hadden, stiet met een met ijzer beslagen stok in de groen ten en eene geweldige ontploffing volgde. Toen de rook was opgetrok ken, lagen acht vreeselijk verminkte lijken in het rond. Een andere boer wierp vol ont zetting zijn mand weg, waarin zich ook ontplofbare zaken bevonden. Eene tweede uitbarsting had hier door plaats, die echter gelukkig geen schade aanrichtte. Men spreekt wel eens over de duurte van den grond te Amsterdam, doch zoo duur als de grond is in de City van Londen, is hij zeker hier nog niet. De Ind. Mercuur meldt o. a. dat onlangs in Cherpside een stuk grond van 296 vierk. Eng. voeten is verkocht voor 11050 p. st., dat is 6 sh. 8 d. (f 4) per vierkante Engelsche duim of 1.500.000 pond (18 millioen gulden) de acre. Verscheidene horlogemakers te Petersburg hebben in den laatsten tijd jonge meisjes in de leer genomen en daarbij de ervaring opgedaan, dat zij veel sneller het handwerk leeren dan jongens. In Zwitserland, waar de fabricage van uurwerken voor een groot deel in handen van vrouwen is, had men deze ervaring reeds sinds lang ver kregen. Mr. Thomas Stevens, de wiel rijder, die per bicycle de wereld rondrijst, is te Shanghai aangeko men. In China had hij menig ge vaarlijk avontuur te doorstaan. Het Chineesche volk ziet ongaarne, dat vreemdelingen hun land doorreizen. Op een van die onaangename gure en koude avonden, zooals wij er reeds enkele hebben gehad, liep een man langs de straat, met de overjas tot den hals dichtgeknoopt. Hij wilde weten, hoe laat het was, maar hij was te koud en te lui om zijn jas open te maken en zijn hor loge uit het vestjeszakje te halen. Daar zag hij een ander welgekleed man op den weg en toen zij elkan der genaderd waren, raakte hij be leefd aan zijn hoed en zeide«Kan u mij ook zeggen, mijnheer, hoe laat het is?» De ander stond stil, trok zijn rech ter handschoen uit, maakte zijn overjas los en ook de gesloten jas, die hij daaronder droeg.Daarop haalde hij zijn horloge voor den dag, ter wijl de koude wind hem langs het thans onbeschermde lichaam woei. Zijn horloge naar den kant hou dende van het licht, keek hij er eenige oogenblikken op en zeide toen «Ja.» Daarop ging hii voorbij, zonder een woord meer te spreken. Het gebruik van de slak, die van de hoogovens als bij-product verkregen wordt, is door eene nieuwe ontdekking, voor vele nuttige toe passingen, een nieuw tijdperk in getreden. Werd zij reeds sedert eenigen tijd in den vorm van slak- kewol gebracht, thans heeft men geleerd, door langzame afkoeling in ijzeren vormen er een steen uit te maken, die uitmuntend geschikt is voor verschillend gebruik. Wordt die steen fijn gemaakt en met cement vermengd in vormen geperst, dan verkrijgt men na drie maanden een steen die voor plaveisel niets te wenschen overlaat. De oorsprong van het domi nospel zou, zoo lezen wij, dateeren van de 6e eeuw. Twee Benedictij ner monniken van het beroemde Monte-Cassinoklooster waren, we gens een bedreven zonde, samen in één cel opgesloten, en tegen de verveling maakten zij een spel, dat zij met stukjes wit krijt speelden. Zij sneden die vierkant en maak ten er zwarte punten op. Zij plaats ten die zoodanig, dat verschillende rijen dezelfde rekening gaven. Daar zij bang waren, dat de abt hen overvallen zou, hadden zij afge sproken, dat de eerste, die zijn stap hoorde, den eersten regel van den eersten Vesperpsalm: «DixitDominus Domino» zou uitspreken. Verder kenden zij den regel niet en bleven steeds bij het woord «Domino» ste ken, waarnaar hun spel thans ge noemd is. KOLONIËN. BATAVIA, 3 December. Uit Atjeh wordt aan de Javatode geschreven De alhier nieuw ingevoerde ont- smettings-methode strekt zich thans ook uit tot de versch aangekomen manschappen, vrouwen, kinderen, goederen enz. De officieren van gezondheid heb ben bij zoo'n gelegenheid de han den vol werk. Aangezien het ver moeden in den laatsten tijd meer en meer veld wint. dat de troepen bij aankomst in Atjeh reeds min of meer geïnfecteerd zijn, worden de manschappen vóór hun indeeliDg aan eene geneeskundige visitatie onderworpen. Diegenen, welke reeds na aankomst met beri-beri behebt blijken worden terstond naar het hospitaal gezonden, terwijl van de overschietenden nog eens twee cate gorieën gemaakt worden: nl. de gezonden en de verdachten. Onder de laatsten worden die manschap pen verstaan, welke door den dok ter verdacht worden de kiemen der ziekte reeds onder de leden te heb ben. Deze verdachten nu worden in afzonderlijke chambrée's gehuisvest, om daar eenigen tijd geobserveerd te worden. In dien tijd worden hun met kwistige hand sublimaat en carbolzuuroplossingen toegediend. Alles is in den kraton doortrokken van sublimaatgeurenvelen mop peren er over, doch het is met het oog op de hygiëne een alleszins uitstekende maatregel. Volgens den Atjeh-correspon- dent der Soer. Courant zijn van de 400 man versch aangebrachte ver sterking voor Atjeh niet minder dan 40 pCt. bevonden «verdacht van beri-beri.» In eenen brief uit Kotta Radja aan de Sum. Ct. wordt geschreven Zooals u misschien reeds bekend is, is bij besluit van den Goever- neur van Atjeh, krachtens machti ging der Regeering, eene belang rijke verbetering gebracht in de voeding der mindere militairen. Ongeacht de verbetering der voe ding komt in evenbedoeld besluit ook eene bepaling voor, welke zeker eene goede uitwerking zal hebben. Deze bestaat in het verbod om op het ration iets te bezuinigen tot aankoop van andere artikelen. Het ration wordt dus verstrekt zooals het bij het iarief is vastgesteld, ter wijl ook de noodige maatregelen zijn genomen om het verkoopen vau het ration vleesch door de soldaten aan warongvrouwen of andere spe culatieve personen te beletten. De sedert 4 Mei van dit jaar naar den vijand gedeserteerde Europee- sche fuselier Clemen is door eene patrouille van Lambaroe te Kotta- Radja aangebracht. De man is vrij willig teruggekomen. In de nabijheid van Lambaroe, alwaar hij zich wilde aanmelden, werd door een schild wacht op hem gevuurd, dewijl hij in Atjesche kleeding was, het tee- ken om op te houden met vuren werd niet begrepen, zoodat nog een paar andere manschappen schoten. De deserteur liet zich op den grond vallen, zoodat men dacht dat hij gewond of dood was, en twee dwang arbeiders uitgezonden werden, om hem of zijn lijk te halen. Toen de dwangarbeiders bij hem kwamen, stond hij op, sprak hen toe en ging met hen mede. Prof. Pekelharing is nog niet naar Atjeh vertrokken en houdt zich nog te Batavia in het hospi taal bezig. Naar men verneemt heeft de chef van den geneeskundigen dienst den heer ar. Eiehig te Padang aan den goeverneur-generaal voorgedra gen om deel uit te maken van de wetenschappelijke commissie, die onder presidium van den hoogleeraar Pekelharing een onderzoek zal in stellen naar de beri-beri-ziekte. Hij moet de aanschrijving hebben ontvangen zich gereed te houden, wanneer door professor Pekelharing bepaald is, waar hij zijn onderzoek zal aanvangen. Te Magelang is het doodvon nis voltrokken aan de Javanen Ro- n^dikromo en Kertodikromo, en te Soerakarta aan den roover Singo- dongso. Deze laatste was heel kalm, sprak een paar woorden met den beul over het binden van banden en voeten en was eerst na twee minuten hangens een lijk. Met eene Manilla-sigaar in den mond, vast van tred en getooid met bloemen en melatikransen legde hij den weg van de gevangenis naar het schavot af. Familieleden waren niet tegen woordig, zoodat hij van bestuurs- wege begraven werd. De eenige, die bij hem in de ge vangenis is geweest, was zijne doch ter, wonende te Djokja. Het voor lezen van het geheele vonnis duurde lang. Aan het overzicht in de AD. v. N. I. is het volgende ontleend: Heden is de benoeming gepubli ceerd van de eerste commissie tot vaststelling der verpondingswaarde voor het eerste tijdvak van vijfjaar onder de, op Java waarschijnlijk over 1888 voor het eerst in wer king zullende komen, nieuwe ver- pondingsordonDantie. Art. 10 dier, in de Jav. Ct. van 23 April 11. ge publiceerde, ordonnantie bepaalt, dat de verpondingswaarde telkens voor vijf jaar wordt vastgesteld door eene of meer commissiën van minstens drie leden. Er wordt nu ééne commissie be noemd, welke eene omvangrijke taak te verrichten zal hebben. De griffier van den raad van justitie hier tevens belast met het register der hypo theken, de president-directeur der Javasche Bank, de hoofdagent der N. I. Handelsbank, met een oud directeur der burgerlijke openbare werken tot president en een inspec teur van financien tot secretaris, vormen de commissie wier samen stelling zeker algemeen met instem ming zal vernomen worden. Ingevolge den in Nederland her haald uitgesproken wensch om meer opgaven omtrent den omvang van het verkeer door de tegenwoordige Contract-stoomvaartmaatschappij in onzen archipel bezorgd, wordt nu eerstdaags eene opgave van het vervoer van goevernementsgoederen en personen over 1883, 84, 85 van landswege te koop gesteld. De Engelsche regeering heeft de Indische regeering verzocht, den lste-luitenant der infanterie Breijer, adjudant vau den Goeverneur op Atjeh, persoonlijk bekend bij En gelsche hoofdofficieren, die vroeger Atjeh bezocht hebben en nu in Bir- mak een gedeelte der operatiën bij te wonen. De besmetting der stoomschepen die troepen naar Atjeh brengen, heeft zeer de aandacht getrokken van verandering is nog niet ver nomen. De heer Pekelharing doet thans nog hier te Batavia observaties, en neemt, naar wij hooren, ook be- smettings- en inentingsproeven op apen. MARINE DEPAR2EMENT. Verleend: Een tweej. verlof nsar Europa, we gens ziekte aan den 3en stuurman bij de goc- vernejnents-marine P. Zwart. Trouw-, Geboorte en Doodberichten. Gehuwd: E. A. A. Hummelgens en L. de Chauvignv, De Blot. Bevallen. P. M. de JongIntvelt z. Padang. Mevr. BijlevcldVisser d. Padang Sidem- poean. E. J. BrevetVan Hall z. Ambom. J. W. HesselbergLeijman d. Soerabaja. J. A. W. LebaubeBoode z. Deli. M. A. J- T. E. Montague Caron d. Soerabaja. A. R. AbellHoff d. Tjiamis. EP. EuhriNeijn- dorff Jansen z. Soerabaja. J. L. PrinsKuip- horst d. Probolinggo. A. OttoStrootman z. Modjokerto. S. de HaasMiddelaar z. Suiker fabriek Ketcgan. Mevr. KuijkGoslings z. Batavia. C. A. van DroogeDer Kindereu z. Batavia. Overleden: P. L. Sieburgh, Soerakarta. O. van Gcssel 30 j. Samarang. H., zoontje van Gentenaar, Soerabaja. D. H. Löling, Ma gelang. W. H. C. ICempers 31 j. Palembang. L. P. SyniaCohen 18 j. Batavia. Mevr. MeengHalkema, Batavia. TECHNISCHE KUNSTEN. In Diligentia, te 'sHage, waren Zaterdag middag eenige heeren bij een, uitgenoodigd door den raad van beheer der Ned.-Indische bierbrou werij «De Kroon,» om een proefje te nemen van het eerste bier dat op Indischen bodem werd gebrouwen, eu om mededeelingen te hooren over deze welgeslaagde onderneming. De heer J. J. Dermout, secretaris, gaf een uitvoerig overzicht van het tot stand komen van deze eerste Indische bierbrouwerij. Hij wees er op, hoe aanvankelijk ook brouwers de mogelijkheid om in Indië bier te frabriceeren betwijfelden, en hoe het na vele vergeefsche proeven, waarbij indertijd ook de thans zoo gevierden prof. Pasteur was geraad pleegd, gelukt was het doel te be reiken. Eene groote moeilijkheid was thans nog om de noodige fles- schen te erlangen, maar hierin zal spoedig verandering komen. De maatschappij zal nl. zelf eene glas blazerij oprichteD, waarin zij niet alleen de flesschen zal fabriceeren, maar ook lampenglazen, waaraan in Ind zulk eene groote behoefte bestaat. Op eene vraag van jhr v. Alphen wie in Indië de consumenten zouden zijn, antwoordde de heer Dermout, dat hij niet alleen op het leger re kende, maar dat ook bij de inlanders, en evenzeer bij de Europeanen, vooral wanneer, zooals het plau is, ook Engelsche bieren zouden kunnen worden geleverd, het bier meer en meer ingang zou vinden. Het ge bruik van bier bedraagt thans reeds 15,000 liter per dag, terwijl de Maatschappij nog slechts 2000 liter per dag kan produceeren. Er bestaat dus gegronde hoop, dat het verbruik zou vermeerderen, wanneer de Mij. het bier voor aanmerkelijk lagere prijzen zal kunnen leveren, dan thans in Indie worden betaald. De heer Hijmans van Wadenoyen verzocht eenige inlichtingen over de verzending van hop en mout, en wees op de nieuwe vinding, mla- tose genaamd. De heer Dermout Jr. gaf op eene vraag van jhr. v. Alphen de beste inlichtingen over het werkvolk, dat geheel uit inlanders bestaat, wier vlugheid en werkkracht hij luide prees. Ook de heer Mondriaan roem de bet Indische werkvolk. Nadat door de aanwezigen een proefje van het gerstebier was ge nomen, dat volgens aller verklaring van goede qualiteit en frisschen smaak was, sloot de voorzitter, jhr. J. Quarles van Ufford, deze bijeen komst. Over de Zuidafrikaansche goud velden komen in wetenschappelijke journalen berichten voor, die aan duiden dat eene goudhoudende laag dwars door het Transvaalland op ongeveer 26° ZB. doorloopt, d. i. vau de Eebombobergen in het O. tot het Bieschuanenland in het W. Wel ontdekte men reeds in 1872 goud in de Transvaal en wel in het district Lijdenburg. Maar van 1872 1880 werd er, naar schatting, niet meer dan 322,300 pd. st. goud uit gevoerd. Na dien tijd vond men goud op veel andere plaatsen, en ontstond daar de tegenwoordige «goudkoorts». Velen in Z. Afrika zien daarin den ondergang van de reeds zeer gedrukte Kaapkolonie tegemoet. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Amsterdam beeft beslist, dat het beleedigend is voor de huisvrouw en grond oplevert voor scheiding van tafel en bed, als de man een dienstbode weder in dienst neemt, die door haar is weggezonden (A.C.) De rechtbank te Maastricht veroor deelde den brander M. aldaar, wegens het clandestien in zijn paardenstal aanwezig heb ben van drie vaatjes meelbeslag, dit reeds gedeeltelijk in de aangegeven beslagkuipen was overgestort, tot eene geldboete van f 10 0 en in de kosten. LEGER EN VLOOT. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de militaire apothekersbedienden alleen dan buiten de hospitalen mogen wonen, wan neer daartoe in deze inrichtingen volstrekt gcene gelegenheid bestaat. Bij de vier regimenten der vesting-ar tillerie, het korps pontonniers en het korpB torpedisten zullen van de lichting 1886, na einde April a. s. niet meer miliciens voor het blijvend gedeelte onder de wapenen wor den gehouden dan bij het le. 2e en 3e reg. vesting-artillerie 270 en bij het 4e reg. ves ting artillerie 370, bij het korps pontonniers 85 en bij het korps torpedisten 60, terwijl de overige miliciens van die lichting van de vesting-artillerie op 30 en die van de pon tonniers en torpedisten op 12 September d. j. in het genot van grcot verlof zullen worden gesteld. (U. D.) JACHT EN VISSCHERIJ. Met 1 Januari jl. zijn de premiën voor bekeuringen wegens jacht en visscherijover- tredingen bij Koninklijk besluit nader vast gesteld. De premiën zijn bepaald als volgt: voor eene bekeuring zonder verzwarende omstan digheden bij dag: op f 2 voor visscherij-, op f 3 voor jachtovertredingenop f 4 voor over tredingen met gebruik van wild- of konijnen- strikken voor bekeuringen bij nachtop f 4 bij visscherij-, op f 5 bij jachtovertredingen en op f6 wanneer de bekeuring heeft plaats gehad, bij dag of bij nacht, vergezeld van verzwarende omstandigheden, op f 15 voor bekeuringen wegens het aanwenden enz. van tirassen. LETTEREN EN KUNST. Prof. Gustav Michaelis, de groote geleerde op het gebied der stenographie, vierde Woens dag zijn 50 jarig jubileum als dokter. Hij was de eerste, die de stenographie tot een academische wetenschap verhief en is sinds 40 jaren lector in dit vak aan de Berlijn- sche academie. De heer Desuiten heeft mad. Albani geëngageerd voor twee voorstellingen te 'a-Hage en voor twee te Amsterdam, te ge ven tusschen 1 15 Maart aanstaande. Naar wij vernemen, zal de heer Mareel de Vries, broeder van den bariton zanger Maurits de Vries en van Fides de Vries, als le tenor bij de Hollindsche operagezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam op treden. (N. R. Ct.) Aan het Zaterdag 8 Jan. 11. gehouden reciteerconcours te Hoogeveen werd door een twaalftal sprekers deelgenomen, uitslag als volgt: le prijs J H Vruchtman, Zut- phen; 2e prijs L. F. Dreise, Niehove; 3e prijs L Jansen Fz., Haarlem. 3T»8fc'VAAi8TBESiettTE&. Het stoomschip //Rotterdam", kapt. Vis, van Rotterdam, is 7 Jan. te New-York aan gekomen. Het stoomschip «Soenda", is 8 Jan van Batavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip //Gelderland", vertrok 8 Jan. van- Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip //Prins Willem I", vertrok 29 Dec. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip «Prins Maurits", arriveerde 30 Dec. van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip «Leerdam', kapt. Slieren- dregt, vertrok 8 Jan van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip /,P Caland', kapt. Bonjer, van New York naar Rotterdam, passeerde 9 Jen. des ochtends 4,15 ure Lezard. Matige N. wind. Het stoomschip «W. A. Scholten", kapt. Bakker, vertrok 8 Jan van Rotterdam naar New York en passeerde 9 Jan. des ochtends 1 30 uur Dover. Matige ZW. wind. Biirgclijke Stand. BRVAXLBNI 8 Jan. J. Hoeksema geb Brookmeijer d.- G. P. Veldwijk geb. Everaars z. - J. Boeree geb. Vogel wede z. - 9. M. Steenken geb. Smits z. - S. v. Polen geb. Jaarsma z, -10. F. J. Sttenken geb. Retel z. - A. M. Wil helmus geb. Braspenning d. OVKRLBDEN1 8 Jan. G. P. v. Horick 5 m. z Oranje boomslaan. - 9. Wed. Z. v. Assenderp-Ede- lijn 84 j. Essenstraat. Haarlem, 30 Jan. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.— a f 0.witte tarwe f7.25 a f7.rogge 5.25 a f 5. - haver f3.25 a f3.— Garst 5 25 a f5.Duiven- boonen f 6.85 a f 6 35 Paardenboonen f 0. a f0.— Bruine boonen f 0. a f 0.Groene Erwten f6.25 k f0.— Witte Erwten f0. a f0.Capucijners f 0.a f0.— Kanarie zaad f 9.25 a f 0.Oliezaad f 0.a f 0. Koolzaad f 0.— a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f Karweizaad 0.a f 0. AMSTERDAM, 10 Jan. De prezen dor Aardappelen waren ala volgt: Friesche Dokkumer Jammen f3.a 3.10, dito Franeker f 2 90 a 3.dito Engelsche f2,25 a 2 30; dito Hamburger f0.a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f3.30 a 3 80; dito Flakkeesche f 2.S0 a 3.20, dito Blauwe f 3.10 a 3.20; Geld. Blauwe f 3.20 a 0.—, dito Roode f2.40 a 2.50; Pruisische Ham burgers f 2.60 a 2.70; Duin Zand f 0.a 0.—; Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f C.a 0.Pruisische Roode f2.10 a 2.20, Maastrichtsche Roode f2.50 a 2.60, Friesche Hamburger f0.a 0.,iGroninger Turken fl,80aÖ..Zeeuw sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 verBcha ladingen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3