HI'liUIII NIEUWS- i 4e Jaargang. Woensdag 12 Januari 1887. No. 1079. ABONNEMENTSPRIJS: Versebljat Dagelijks aatgenoraen Zen-en atgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. foor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franeo te adresaeeren aan het Bnraan, Kleine Hontatraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland- Compagnie Générale de rublieite Etrangère 8. L. DA JJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bix Faubourg Montmartr». ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent*. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 unrtj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. IngaHg aan de Dreefzytte 2e deur. Goopeud dage ly ka van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per porsoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebbaa §j} förtoon van diploma vryos toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzyde van liet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 UHr. Toegang 25 ot. p. porsoon. Donateurs e.-. (dender Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Njjvcrheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, loden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»? »an Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 85 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaal 1 gulden, Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Goopend van 15 April tot ld Octobor alle werkdagen van IC—4 uur, vaH 15 October tot ld April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 26 cents per persoon, alleen 0£ /■eudagen kosteloos vaa 12i uur, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benedon de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot ld Jaren niet dan onder behoorlijk geleide.-^ 'evtjrs museum i» de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1d unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaopasd Woensdag ca Zaterdag van 8d uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 unr. Toegang (denr Oudogroenmarkt) vry. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand December per kwi tantie zal worden beschikt Reuter seint uit Londen: Sir Henry Holland (conservatief) is benoemd tot minister van kolo- Naar aanleiding van het bekende bericht omtrent eene overeenkomst tusechen Nederland, Duitschland, Frankrijk en België, wordt nu in eene hoogst officieuse mededeeling der Duitsche Regeering het volgende bekend gemaakt: «Wij kunnen ten stelligste verklaren, dat het bericht (voor zoover het niet in verban 1 staat met onzuivere beursspeculatiën in Frankrijk en België) gegrond is op eene ver keerde opvatting van een gezegde van den directeur-generaal Eyschen in Luxemburg. Bij gelegenheid van het begrootingsdebat in de Luxem- bargsche Kamer van afgevaardigden werd hem gevraagd, of er een vol doend aantal manschappen was om ongereldheden van werklieden tegen te gaan en eene storing der open bare orde te voorkomen. Hij gaf hierop een geruststellend antwoord en voegde er bij, dat er in het land zelf werd toegezien op gevaarlijke personen, van welke men rustver storing had te vreezen, en dat tevens de autoriteiten laDgs de grenzen met die der naburige staten zich ten deze met elkaar hadden verslaan; zoodat in het belang der wederzijd- sche veiligheid zekere gevaarlijke ELISABETH WERNER. Naar het DuitscA door Gerda. 17) Ja, dat vond de luitenant ook, en daarom breng ik u Jovica juist. Maar, Eerwaarde, gij zult heel wat met haar te 6tellen hebben, want ze is nog een verschrikkelijk hei- densch kind. Reeds den eersten dag is het gebleken, dat zij nog geheel en al eene heidin is. Zij kent kerk noch kruis, en onzen lieven Heer noemt zij Allah. Dan behoort het meisje waar schijnlijk tot een Mohammedaan- schen stam, die op de grenzen woont. Indien zij werkelijk eene wees en geheel verlaten is, moeten wij ons sujetten van beide zijden werden gesurveilleerd. Van eene internatio nale overeenkomst was er dan ook geen sprake geweest; zelfs was daarop niet gezinspeeld. De maat regelen, door den heer Eyschen ge noemd, behooren tot de onderwer pen van zuiver feitelijk overleg tus- schen de grensautoriteiten, gelijk die zeer dikwijls, ten behoeve der politie, ter wering van smokkelarij, enz. voorkomen, zonder dat de Regee ringen der daarbij betrokken staten zich met dergelijk overleg tusschen hare ambtenaren bemoeien.» Van andere zijde wordt hierbij nog gevoegd, dat de afspraken met de Luxemburgsche autoriteiten, voor zoover Duitschland betreft, alleen betrekking hebben op Elzas-Lotha- ringen. De autoriteiten langs de grens zullen voortaan door gere gelde correspondentie elkander in lichten omtrent bedenkelijke bewe gingen onder werklieden. De heer Goblet heeft de leden der Bulgaarsche deputatie op par ticulieren voet ontvangen. Hij ver klaarde, niets meer te kunnen zeg- geD, dan hetgeen de heer Flourens had gezegd: dat Frankrijk sym pathie gevoelt voor de vrijheid der volken, maar in de eerste plaats bedacht moet zijn op zijne eigeue belangen en niet uit het oog mag verliezen, door welke banden de Bulgaren verbonden zijn aan de mogendheden, waarmede Frankrijk in vriendschappelijke betrekking staat. Hij kon slechts eene spoedige gunstige oplossing van de Bulgaar sche kwestie wenschen die voor ge heel Europa eene bron van onrmt is. Te Parijs hebben 25 Duitsche socialisten een Vereeniging opge richt, onder den naam: «Duitsche Socialistenclub te Parijs». Dit is de in allen gevalle over haar ontfer men het is maar de vraag, wat wij met haar zullen beginnen. In de eerste plaats moet zij gedoopt worden, zeide Jurgen vaderlijk. Dat kan hier dadelijk op het fort geschieden, maar ik wil peter zijn. Dat gaat maar zoo niet. Voor eerst moet het meisje in de christe lijke leer onderwezen worden en wij moeten weten of zij daar vatbaar voor is. Jurgen was zeer teleurgesteld, dat de doopplechtigheid, waarbij hij zulk eene gewichtige rol had denken te spelen, nog zoo laug moest uitge steld wordentoch zeide hij met onderwerping Nu, gij weet dat het best, eer waarde; maar het arme kind kan toch niet in het heidendom op groeien; dat spreekt vanzelf. Voorloopig blijft ze hier, zeide de pater op beslisten toon. eerste socialistenclub door vreem delingen te Parijs opgericht. Aan de Times wordt uit Weenen geseind, dat de betrekkingen tus schen Rusland en Oostenrijk in den laatsten tijd veel verbeterd zijn, waartoe vooral bijgedragen heeft het in zeer welwillende woorden vervatte telegram van den Czaar aan den Keizer op den Nieuwjaars dag. Wel onderrichte kringen te Weenen gelooven thans eerder aan eene vreedzame oplossing der Bul gaarsche kwestie. - Prins Alexander van Batten- berg heeft aan graaf Kalnoky ver klaard, niet naar Bulgarije te wil len terugkeeren, zelfs wanneer hij er door een machtige partij werd teruggeroepen. Volgens telegrammen uit St. Pe tersburg heeft Turkije aldaar doen voorstellen, de keuze van een vorst voor Bulgarije aan keizer Wilhelm toe te vertrouwen. De Standard verneemt uit Sofia, dat Zankoff, op eene nieuwe drin gende défêche van den grootvizier naar Constantinopel is vertrok ken. Vandaar wordt aan hetzelfde blad geseind, dat de Sultan, tijdens een vertrouwelijke audiëntie van den En- gelschen ambassadeur, ophelderin gen heelt gegeven ter zake van de tegenwoordige politiek der Porie tegenover Rusland; de ambassadeur herhaalde Engelands bedenkingen tegen de voorgenomen Turksch-Rus- sische alliantie. De goeverneur van Creta heeft dringend versterkingen bij de Porte aangevraagd. Hij rapporteert dat reeds op twee plaatsen van het eiland - Ik kan zeer goed eene helpster bij het verplegen mijner zieken ge bruiken, en daar een hunner vloeiend Slavoonsch spreekt, kan hij tot tolk tusschen mij en het kind dienen. Wij zullen het dadelijk eens pro- beeren. Hij wilde Jovica bij de hand vat ten om haar mee te nemen; maar deze verzette er zich uit al hare macht tegen, dat men haar van ha ren beschermer wilde scheiden. Zij klemde zich angstig aan hem vast en begon bitter te schreien, terwijl zij op smeekenden toon een paar Slavoonsche woorden sprak, die Jur gen natuurlijk evenmin verstond als de anderen. Maar hij trad beslist op haar toe eu trok haar tot zich. Dat gaai zoo niet, eerwaarde, zeide hij met nadruk. Met Jovica moet men geheel anders omgaan, anders schreit zij en dat kan ik niet velen. Het arme kind is zoo schuw als eene gems en is bang voor ieder- onlusten zijn uitgebroken en be schuldigt de Grieksche consuls van het aanstoken van oproer. Naar de Times uit Constantinopel verneemt, maakt de Porte toebereidselen om ten spoedigste troepen naar Creta te zenden. Uit Rome wordt aan de Times gemeld, dat de Russische regeering heimelijk een opstand voorbereidt voorhet aanstaande voorjaar op Creta en in Macedonië, welke laatste be stemd zou zijn om het Bulgaarsche regentschap omver te werpen. Men verzekert, dat de koning van Nyanza een honderdtal Mooren heeft laten vermoorden. Uit vrees voor de Duitschers, die zich te Zan zibar bevinden, heeft hij de Euro- peesche missionarissen gespaard. Haarlem, 11 Januari 1887. Evenals alle jaren had gisteren avond, Koppermaandag, in de groote zaal van de sociëteit «de Kroon», het gewone jaarlijksche Kopperfeest plaats, gegeven door en uitsluitend voor de leden van de typografische vereeniging «Tot nut en gezellig verkeer» en hunne dames. Ditmaal vierde men het vijf en dertigste Kopperfeest. Na het gezamenlijk zingen van het «Welkomstlied» opende de president de bijeenkomst met eene toespraak en een beknopte mededeeliDg van den stand der ver eeniging, gedurende het afgeloopen jaar, welke volgens zijne beschei den, alhoewel niet direct ongunstig ook niet rooskleurig mocht worden genoemd, in vergelijking met vorige jaren, hetgeen hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de tal van uitkeeringen (ruim f 1100) we gens ziekte van leden. een behalve voor mij. Men moet heel vaderlijk met haar praten, en dat kan ik alleen. Hij streelde geruststellend het glanzend zwarte haar van het meisje en begon nu inderdaad een gesprek waarin hij zijn Tyroler Duitsch geheel willekeurig met een paar Slavoonsche woorden vermengde, die bij hier of daar opgevangen had. Het klonk eigenlijk meer barbaarsch dan vaderlijk, maar toch werd Jo vica zichtbaar kalmer. Zij verzette er zich niet meer tegen, toen hij haar bij pater Leonhard bracht en haar door gebaren de voortreffe lijkheid van dezen eerwaarde aan het verstand trachtte te brengen. Maar hare oogen waren nog vol tranen en met eene roerende vast houdendheid onafgebroken op haren beschermer gericht. Deze scheen nog heel wat omslag bij het afscheid nemen te willen maken, maar de pater maakte er Vervolgens gaf de geheel uit leden der Typ. Ver. bestaande zangveree- nigiDg «Voor den zaDg vereenigd», een tweetal liederen ten beste, daarop volgde een komediestukje «Arthur of zestien jaar later» naar het Fransch door mr. Burlage, toen weder zang van evengenoemde ver eeniging en tot slot een blijspel «De Bloedzuigers of de minnehandel in de Apotheek», van A. Ruijsch. Vlot en aardig werden de beide too- neelstukjes afgespeeld. Bood het eerste afwisselend ernst en luim, het laatste bleek uitslui tend bestemd om de lachspieren der toeschouwers geen rust te laten. De jeugdige zangvereeniging, die wij gisteren voor de eerste maal hoorden, zij is in April van het vo rige jaar opgericht, had veel succes met de door haar uitgevoerde stuk ken. Zij moest ten minste verschil lende nummers bisseeren. In den loop van den avond werd een telegram van gelukwensching afgezonden naar eene zustervereni ging te Breda, die baar vijftig-jarig bestaan vierde en terstond daarop ontving het bestuur der vereeniging alhier een telegram terug van gelijke strekking. Van beide telegrammen werd door den president melding gemaakt. Nog deelde deze mede, dat in den loop van den avond een tweetal giften ten behoeve der ver eeniging waren ingekomen en wel een van f 10 en een van f5, waar voor hij de gevers dank betuigde. De avond werd met een zeer op gewekt bal besloten. De gezellige, nette geest en de welgekozen tijdpasseeringenken merkten ook ditmaal weder deze feestviering, waarvan de deelnemers ongetwijfeld nog lang een aange name herinnering zullen bewaren. Moge de typografische vereeniging kort en goed een einde aan en nam Jovica mee. Jurgen zag beiden zeer gerustgesteld na; hij had de beide dingen, die hem op het hart lagen aan een eerwaarden geestelijke op gedragen en was vast overtuigd, dat deze het zoowel met de «hek serij» als met het «heidendom» klaar zou spelen. Hij wilde juist heeDgaan, toen zijn kameraad Bartel er aankwam, die eene boodschap voor den luitenant had. Wel, Jurgen, ben je goed en wel van je vondeling afgekomen? zeide hij spottend. Wat zegt pater Leonhard van het heidensche kind? Zal hij het doopen? Bartel, pas op! zeide Jur gen. Gij zijt mijn vriend en landsman, maar als ge mij en Jo vica niet met vrede laat, dan komt ge er niet goed af. Bartel stoorde zich niet aan de waarschuwing; hij zeide nog ste-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1