4e Jaargang. Zaterdag 15 Januari 1887. No. 1082. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks aitgennmen Zen- en algemeene Feestdagen. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de xublieite Etrangère 8. L. HATJBK Co., JOH. F. JONES, Sucr., F ar ijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN' ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot middags 12 uori MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefiyde Se deur. Geopend dagelyka van 10 tot 4 uur. Toegang 85 cont» per persoon. Donateur» en leden der Nedorlaud»clie Maatackappy ter kevordorlug vau Nyvorkeid hebbel 8j irioon van diploma vryen toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijde\an et Paviljoen op het terra». Geop, dag. v 104 uur. Toegang 85 ct. p. persoon. Donateur» ei cdsnder Nedorlaadsche Maatschappij ter bevordering vaH Nyverheid hebben op vertoon ran diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuuat en geschiedenis, voor*' fan Nederland en meer byzonder van het Haarlemsche Biadom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelyk», uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 85 cent» per persoou. Doorloopeudo toegangskaarten voor een geheel jaai 3 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, v&a 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen 0» iêndagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beueden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dau onder behoorlijk geleid». Cfpjrs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopeud Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend oensdag en Zaterdag van S4 uur. Orgelrbespeling in de Groo -»h. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nar. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. Aan Stanley werd gistereu te Londen het eereburgerschap der City verleend. Bij eeuen maaltijd in het Mansion House stelde de Lord Mayor eenen dronk in op het wel slagen van Stanley's zending in Soedan. Stanley antwoordde dat hij niet daarheen giug om grondgebied in te lijven of den argwaan van Duitschland gaande te maken, doch uitsluitend om Emin Bey te ont zetten. Hij gelooft dat hij binnen drie maanden daa'in zal kunnen slagen. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag verklaarde Bis marck naar aanleiding der opmer kingen van Richter, dat de geheele inmenging van de Duitsehe re geering in de Bulgaarsche aange legenheden het gevolg was van den wensch, te voorkomen dat de sa menzweerders werden ter dood ge bracht, omdat anders het behoud van den vrede moeilijker, ja zelfs onmogelijk zou zijn geworden. De Rijkskanselier las ten bewijze hiervan verschillende documenten voor, eu vestigde voorts de aandacht op de onberekenbare, veranderlijke meerderheid (:n den Rijksdag), die thans weder Bulgarije had laten vallen. Hoe kon men op de houding van deze meerderheid rekeneD, over drie jaren? Bismarck las daarna een stuk voor uit een dagblad, in hetwelk wordt verlangd dat Duitschland aau Rus land den weg naar Constantinopel zou afsnijden, waarbij wellicht En- geiand belang heeft. Op Duitsch land rust de zware taak, den vrede te bewaren tusschen de betrokken ELISABETH WERNER. Naar hel Duitsch door Gebda. 20) Gij vergist u. Ik heb daar alles achtergelaten. De stem van het meisje beefde voor een oogen- blik; toen echter herhaalde zij met hartstochtelijken, bijna toornigen na druk: Alles. Vraag het aan mijn broeder of ik het werk schuw, dat mij vreemd was, of ik weiger te doen, wat mij wor.lt opgedragen. Ik eisch slechts één ding vrij te zijnEn dat ben ik niet, wanneer ik een man toebehoor. Ik ben der gevangenschap niet ontvlucht om mij in slavernij te begeven, eu bij u is de vrouw een slavin! bevriende mogendheden. Ta-t Rus land ons aan, dau zullen wij ons verdedigen tot op onzen laatsten droppel bloeds. Rusland heeft echter geen reden ons aan te tasten, en wij hebben geen reden Rusland aan te vallen. Dat de Polen (zoo sprak Prins Bismarck verder) ons tot oorlog met Rusland trachten te drijven, is niet verstandig: want hun voordeel zou bij eene overwinning van Rus land zeer twijfelachtig zijn. Het is onbegrijpelijk, dat ééne en dezelfde partij ons in een oorlog wil wikke len, en toch het geld daartoe ons weigert. Spreker wees elke over eenkomst af tusschen de verhouding van Pruisen tot Italië in 1866 en die van IConing Georg van Han nover tot Napoleon. Tegenover Windthorst verklaarde de Rijkskan selier nogmaals, dat de grondwet eenvoudig eu duidelijk de vaststel ling der legersterkte aau den Keizer opjraagt. Weigert de Rijksdag de noodige middelen, dan zou den Ko ning van Pruisen steeds nog de uit weg blijven van zich tot den Prui- sischen Landdag te wenden, die de middelen wel zou loestaaD. Wat betreft de aanvallen op sprekers oeeonomische politiek, zoo liet zich het feit niet wegcijferen, dat de welvaart daarbij gestegen is. Wan neer (zeide spreker nog) de Regee ring deu Rijksdag ontbindt, dan verlaat zij niet den grondslag der Constitutie. Op den zevenjarigen duur der wet moest de Regeering blijven slaan. Heden stemming. In de Fransche Kamer vermaan de Floquet, bij het aanvaarden van het voorzitterschap, tot de noodige eenheid om de Regeering staande te houden. Hij wenschte eene voort- Hare oogen gleden met een half medelijdendenhalf verachtelijken blik over de vrouw van haren broe der, die nog met het werk bezig, op den grond zat neergehurkt, en die ondanks jeugd en schoonheid, duidelijk het stempel der slavernij droeg. Zij had het maal bereid en de mannen bediend, zonder dat ze verder op haar gelet hadden; zelfs in tegenwoordigheid van haren man had zij schuwe vreesachtigheid en onderwerping aan den dag gelegd, en zag thaus met ongeveinsde ver bazing naar het meisje, dat het waag de een man zulke dingen te zeggen. Zij was in haar geheele houding en voorkomen een sprekend bewijs voor die woorden, en dat juist ver bitterde deu woesten Obrevic. Wilt gij ons vreemde zeden leeren? zeide hij opstuivend. Bij ons is de man de baas en wat onze vrouwen tot nog toe geweest zijn, dat zullen zij blijven! during van de vaderlandslievende beweging tot ontwikkeling der na tionale instellingen, inzonderheid van het leger. Wij willen, zeide hij, aan Frankrijk slechts datgene ver zekeren, wat eene hoofdvoorwaarde uitmaakt tot den vrede. De Kamer weigerde de urgentie uit te spreken ten gunste van een voorstel, strekkende tot ontwapening van Europa. De Times verneemt uit St. Pe tersburg dat Kaulbars, volgens betrouwbare berichten, eerlaug naar Bulgarije terug zal gaan. De heer Wyschnegradsky is belast met het bestuur over het departement van fiuanciën, en de heer Buuge is aangesteld tot presi dent vau het miuister-comité. Het Journ. de St. Pélersb. verklaart in de redevoeringen van Von Bismarck en Carnot eene vrede lievende strekking te zien, welke overigens door alle mogendheden wordt erkend en bekrachtigd. Het blad spreekt met lof over hetgeen Goblet en Flourens tot de Bulgaar- sche deputatie hebben ge egd, en spreekt er zijne blijdschap over uit, bij den aanvang van het jaar alle deze aanduidingen dat de vrede be waard zal blijven, te kunnen op- teekenen. De Daily News verneemt uit Belgrado dat de toestand van het Servische leger der regeering zorg inboezemt. De officieren heeten allen door Rusland omgekocht, terwijl ook op de gewone soldaten niet te ver trouwen valt. De minister van oorlog bepleit eene onmiddellijke hervor- m ng van het leger. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeld, dat de Engelsche Danira hief trotsch het hoofd op en hare oogen fonkelden, toen zij met hartstochtelijkeu hoogmoed ant woordde Ik ben echter niet gelijk uwe vrouwen, wil het ook niet zijn, en juist daarom wil ik niemand der uwen toebehooren. Deze trotschheid prikkelde Marco, maar boezemde hem tevens ontzag in, want er lag iets van ziju eigen onbedwongen kracht in, die voor niemand bukte. Zijne vuist was nog dreigend gebald, maar zijne oogen rustten op het schoone gelaat, dat vurrood van opgewondenheid was en halfluid mompelde hij Neen, gij zijt anders, daarom juist kau ik u niet opgeven. Er volgde eenige oogenblikken stilte. Danira bukte zich om nieuwe houtsblokken aan het vuur te leggen. Hare hauden leverden het bewijs, dat zij had leeren werken en zich daarbij niet ontzien had; maar iedere gezant eene scherpe houding heeft aangenomen tegenover de Porte, en in krachtige termen Eugeland's mis noegen heeft uitgesproken over het beleid der Porte in de Balkan-aan gelegenheden, in het bijzonder ten aanzien der missie van Zankoff. De Daily News verneemt uit Constantinopel dat de verhouding tusschen de Porte en Griekenland gespannen is tengevolge der gebeur tenissen op Creta. Frankrijk heeft zijne interventie aangeboden. Volgens een telegram uit Con stantinopel aan de Times, heeft de goeverneur van Creta gemeld dat Grieksche gewapende benden on langs de vesting Episcopi des nachts overrompeld hebben. De plaa's werd later heroverd door Tuvksche troe pen. Voorts meldt de goeverneur dat onder de geheele bevolking op Creta de gisting toeneemt. Hij heeft na dere instructiën gevraagd. De Porte is voornemens den staat van beleg en de krijgswet op Creta toe te passen. De Nem-York Times bevat een bericht uit Washington, volgens hetwelk de Senaat met eene meer derheid van s/s eete resolutie heeft aangenomen in welke president Cle veland wordt uitgenoodigd onder handelingen aan te knoopen met de regeering van Nicaragua over een tractaat, houdende concessie voor het aanleggen van een scheepvaart- kanaal door Nicaragua, onder be scherming der regeering van de Ver- eenigde Staten. Deze laatstgenoemde regeering heeft een nieuw tractaat gesloten met China, in hetwelk de aanvoer van Chiueesche koelies in de Unie geheel verboden wordt. Het Congres der Unie heeft een wetsvoorstel aangenomen, hou dende instelling van een ministerie beweging getuigde van kracht en bevalligheid. Marco volgde stilzwij gend deze bewegingen; hij wendde zijn oogen niet van haar af, kwam eensklaps eene schrede nader, greep den arm van het meisje en vraagde schielijk en gejaagd Waarom versmaadt gij mijn aanzoek Ik ben de eerste, de rijkste van mijn stam, rijker zelfs dan uw broeder. Gij behoeft niet te werken gelijk andere vrouwen, gij zult geen slavin in mijn huis zijn gij niet Danira ik beloof het u. Er lag een zonderling meDgsel van sombere bedreiging en hevigen hartstocht in deze woorden en zijne belofte werd zelfs op den toon van een verzoek uitgesproken. Men zag dat de ruwe zoon der bergen geheel beneveld was door een gevoel, dat hij voor het eerst leerde kennen, en dat zelfs ziju mauuelijken trots fnuik te. Hij smeekte, waar hij, zijns in ziens, bevelen kon; maar Danira van landbouw en arbeid. De nieuwe minister zou de bevoegdheid hebben tusschenbeide te komen in geval van geschil tusschen werkgevers en loon- trekkenden. Het is twijfelachtig of de Senaat dit ontwerp zal aannemen. Haarlem, 14 Januari 1887. In hare gisteren gehouden zitting heeft de rechtbank alhier den ge wezen matroos, die te Purmerend bij den Rijksontvanger Prins heeft getracht te stelen, tot eene gevan genisstraf van vijftien maanden ver oordeeld. Ph. M. en M. M., die de vo rige week terechtstonden wegens verwonding en mishandeling van den koopman J. E. d. V., werden beiden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De audiëntie, welke Z. M. de Koning jaarlijks aan de leden van van de Eerste Kamer verleent, zal thans niet plaats hebben. Naar men verneemt heeft de Ind. regeering aan het opperbestuur ge adviseerd, afwijzend te beschikken op het verzoek van den Chinees Oei Jan Lee, student in de rechtsge leerdheid te Leiden, om naturalisatie als Nederlander, daar de inwilliging van dat verzoek in strijd zou ziju met de tot dusver door de regeering gevolgde beginselen, en die inwil liging meer gelijksoortige verzoeken zoo uitlokken. Op de stations der Ned. Rhijn- spoorweg-Maatschappij te Utrecht, Amsterdam, Rotterdam,. 's-Hage, Arnhem, Gouda en Scheveningen zullen door de Leidsche machinen- fabriek«AutomatischeKrachtmetersi> geplaatst worden. maakte met kalme vastberadenheid baren arm los. Gij kunt niet tegen uwe na tuur handelen, Marco, al zoudt ge ook willen. Gij moet heerschen en onderdrukken, en in den toorn kent gij geene grenzen. Zelfs mijn broe der doet gij onvoorwaardelijk voor uwen wil buigen; wat zou dan het lot uwer vrouw zijn? Eu is het bovendien nu ook een tijd om aan bruiloft vieren te denken Stephan heeft u toch verteld wat er gebeurd is; hij heeft voor de overmacht moe ren bukken. Ten derdenmale! Ik zou mij niet hebben laten overrompelen, bij alle heiligen, maar Stephan is geen aanvoerder; hij is het nooit ge weest! Mijn broeder is nog zeer jong, zeide Danira, hem verdedigende. Het ontbreekt hem aan ondervin ding, niet aan moed, en wat kan hij uitvoeren op een verloren post, want

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1