Te Arnhem heeft zich eene commissie gevormd voor het oprich ten van een gedenksteen ter her innering aan het behoud van Kla- renbeek voor die gemeente. De kos ten worden geschat op f5000. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de afdeeling Groningen van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, een besluit genomen, dat onze onverdeelde goed keuring wegdraagt. Het heeft na melijk een net karretje laten maken, waarop een groote koffieketel is geplaatst,met een overdekte lade voor eenvoudige, nette koppen, met een bak voor water om ze te reinigen en met linnen doeken. Onder den ketel brandt een flink petroleum- toestel; boven in den ketel is een groote filtreerbus geplaatst, waarin door een der leden des besruurs telkens de koffie wordt gedaan. Binnen eenige dagen zal men dit karretje in de straten der stad zien verschijnen. Voor 2 cents zal ieder zich daarbij een kop «goede» koffie kunnen verschaffen. {Pr. Gr. Ct.) Ter inkrimping van uitgaven is door den minister van binnen- landsche zaken besloten het getal beurzen voor kweekelingen gaande weg tot vijf terug te brengen aan elke normaalinriehtidg, die meer kweekelingen in het genot eener dergelijke toelage telt. Bij het weg vallen der toelagen zullen alzoo voortaan geen nieuwe kweekelingen kunnen worden aanbevolen vóór dat het getal beurzen tot vijf is ver minderd. Naar het I). v. Z.-H. ver neemt, zou de heer F. Domela Nieu- wenhuis verklaard hebben gebruik te maken van den bij de wet ge stelden termijn van zes dagen, iede- ren veroordeelde opengesteld voor het indienen van een verzoek om gratie. Domela Nieuwenhuis zal zijne straf ondergaan in de cellulaire gevangenis te Utrecht. Men schrijft aan de N. R. C. Met het oog op de volksfeesten, die in verschillende plaatsen van ons land zullen worden gevierd ter gelegenheid van 's Konings 70sten verjaardag, ware het wenschelijk dat van hooger hand het uur, waarop de militaire parade gewoonlijk wordt gehouden, mocht worden vervroegd en in plaats van op 12 uur, mocht worden bepaald op 9 of 10 uur. Geschiedt dit niet, dan zou daar mede het houden van optochten en volksspelen op het midden van den dag zoo goed als onmogelijk worden gemaakt, wijl men dan niet zou kunnen beschikken over de sehut- terij-muziek, die daarbij onontbeer lijk is. Carl Werner uit Christiania, die heden en morgen op de scbaatsen- rijdersbaan achter het rijksmuseum te Amsterdam proeven van zijne schoonrijkunst zou afgelegd hebben komt eerst in de volgende week. Maandag en Dinsdag moet hij te Hamburg zijn championschap ver dedigen. «Artis» te Amsterdam heeft een das van de grootste soort ontvangen die door den jager van den Koning in het Baarnsche Bosch levend ge vangen werd. Gisteren werd door den rechter commissaris bij de arrondissements rechtbank te Alkmaar bevel tot voorloopige aanhouding verleend gij moogt het willen bekennen of niet onze zaak is verloren. Gij alleen houdt nog stand, maar gij kunt alleen niet het onmogelijke doen. Zwijg! riep Obrevic, ter wijl hij in woeste drift losbarstte. Wat weet gij daarvan? Heeft Stephan zijne lafhartigheid reeds op u overgebracht? Hij spreekt al van zich overgeven en gij? Ik niet! viel hem Danira in de rede. Ik kan begrijpen, dat gij overwinnen of bezwijken moet. Ik wenschte met u te kunnen ster ven, als het zoover gekomen is. De ondergang is geen schande de onderwerping wel! Deze woorden werden gesproken op een toon van de onwrikbaarste vastberadenheid. Men kon er be paald uit opmaken dat het meisje in staat was ze waar te maken, wan neer het er op aankwam; dat ge voelde ook Marco, want zonder den tegen F. PI. te Franeker, in zijne kwaliteit van vertegenwoordiger der Alkmaarsche meelfabriek, verdacht van verduistering van hem toever trouwde goederen. Hij werd gisteren, terwijl hij zich te Alkmaar bevond, door de politie aangehouden. Onder de van wege de politie te Alkmaar gepubliceerde lijst van gevonden goederen, komt ook voor een na afloop van de laatste kaas markt aldaar gevonden stapel kaas Drie metselaars, die een stevigen borrel kunnen 6touwen, hadden vier-en-twintig centen bij elkaar, terwijl één nog een leeg fleschje bovendien had. Hem werd opge dragen in eene naburige herberg jenever te halen. Eenige minuten daarna vervoegde hij zich weer bij zijne kameraden met de gevulde flesch in een zijner achterzakken en een glaasje zonder voetje, dat hij in bruikleen had gekregen. Het drietal ging onder de poort van een hofje staan, om «eens aan de wieg te stooten», doch hoe groot was hunne teleurstelling, toen Klaas, die het gehaald had, het fleschje te voorschijn bracht en er niets in zat daar de kurk er was afgegaan. Aau razen en tieren door de twee anderen was toen geen gebrek, waarbij Klaas het verwijt naar 't hoofd geslingerd werd, dat hij het al door zijn keel had. Bijkans was men tot handtastelijkheden overgegaan, toen de verdachte eensklaps een inval kreeg. Hij ging met het fleschje naar een pomp en liet er dezelfde hoeveelheid water in loopen, als er jenever in was geweest. «Vooruit, jongens, ga nu mee!» Thans traden alle drie de herberg binnen en Klaas deed natuurlijk het woord. «Juf die twee brave jongens, die ik hier bij me heb, lusten geen klare! Zou j'er asjeblief geen beetje extract door willen doen, we komen hier toch meer?» «Je weet toch wel, Klaas, dat ik er geen extract op na houd,» zei de juffrouw, «en mijn bitters altijd aangemaakt krijg. Maar dat is min der, geef maar hier, dan zullen we het overgooien!» Zoo gezegd zoo gedaan! De jeneverkaraf kreeg den inhoud van het fleschje en dit werd toen met bitter gevuld. «Dankje wel, juffrouw,» zei Klaas, jij «bent de beste!» Latere bezoekers, die een borreltje namen, klaagden over de slapte van de jenever. Haagsche Ct.) Door de politie te 's-Hage is eene vrouw aangehouden, die bij een winkelier in de Vlierstraat op een valschen naam eene naaimachine huurde, en het werktuig, bij een uitdrager verkocht. Te s'-Hage heeft een behendige zakkenroller zich op de Hoefkade van de portemonnaie eener juffrouw meester gemaakt, waarin ongeveer f35 was. Een der beide kinderen, die jl. Dinsdag in eene woning aan 's-Gra- venweg te Kralingen brandwonden bekwamen doordien zij een pot met kokend water, die op de kachel stond, op het lijf kregen, is gisteren- ochtend aan de gevolgen daarvan overleden. Hubertus van Meerendonk, oud strijder bij Leipzig, Quatrebras en blik van haar gelaat af te wenden zeide hij langzaam Gij moest een man zijn en Stephan eene vrouw. Gij hebt het bloed van uwen vader geërfd hij niet. Hij stak haar de hand toe en drukte de hare vast in de zijne, ge lijk het hier slechts onder maunen gebruikelijk was. Danira had hem gedwongen haar als zijns gelijke te erkennen. Dat getuigde deze handdruk. In den grond hebt gij gelijk, vervolgde hij. Het is nu geen tijd om aan eene bruiloft te denken, wij hebben wat beters te doen. Komt de tijd evenwel en hij zal ko men dan wordt gij de mijne, Da nira, dat heb ik gezworen en ik houd woord. Uit zijne oogen straalde weder dezelfde hartstochtelijke gloed van zooeven; maar het antwoord bleef het meisje bespaard, want juist kwam Waterloo, is te Rotterdam, in den ouderdom van ruim 92 jaren over leden. Dezer dagen gingen vier personen te Homoet (Gelderland) voor de woning van een paar, dat onder trouwd was, zoogenaamd geluk schieten. Toen hun daarop geen sterke drank werd aangeboden laadden zij hun geweren opnieuw en wel met kogels eu schoten door de vensters er op los. De kogels vlogen door het vertrek en drongen rakelings langs een oude vrouw in een kabinet. De daders zijn nog on bekend, de politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld. In het Zeijlensteinsche bosch on der Leersum is door de veldwachter van Beekhuis en van Amerongen met groote moeite een strooper, zekere B. v. V., angehouden. Bij de schermutseling tusschen het drietal bekwam de strooper een paar won den. Aan de wed. Visser en vrouw Van de Broek, beiden teTerheijden woonachtig, die bij het ongeluk aan den overweg te Breda belangrijke verwondingen bekwamen, is door Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen ieder eene som van f500 als scha deloosstelling toegekend. Deze week kreeg de postdirectie te Breda bericht van het vermissen van een aangeteekenden brief, met f 1000 geldswaarde, afgezonden uit Woudrichem en bestemd voor Goes. Nadat eerst alles in de weer was geweest en zelfs de justitie in de zaak was gemengd, kwam het cor pus delicti Woensdag plotseling bo ven water. De brief was bij abuis naar een plaatsje in Frankrijk ge zonden, welks naam veelop«Goes» gelijkt. In het R. K. gasthuis te Breda is overleden de 90-jarige Petrus Sweep, die ruim 70 jaar geleden met 20 jongelieden uit De Beek in den slag van Waterloo tegen Na poleon streed. Hij was van dat 20tal de eenig overgeblevene. In de suikerfabriek van de firma Daverveldt, Binck en Co. te Ouden- Bosch had Dinsdag het volgende ongeluk plaats. Een der werklieden, werkzaam aan de turbine, had het ongeluk tusschen den suikerbreker te geraken, met het noodlottig ge volg, dat hij meer dood dan levend werd te voorschijn gehaald. Zijn toestand is hopeloos. Op de Belter-Wijde, een meertje in het Noorden van Overijsel, is een meisje van Wanneperveen door het ijs gezakt en verdronken. Zekere D. K. in de gemeente Smallingerland, die voor de aar digheid met iemand om het hardst op schaatsen had gereden, kreeg denzeltden dag eene bloedspuwing, die den dood tengevolge had. GEMEM NIEUWS- Op de volgende eigenaardige wijze vertelde indertijd de bekende Duitsche schrijver en dichter J. P. Hebei de ramp, die nu juist 80 jaren geleden de stad Leiden trof. «De stad heette sinds ontelbare jaren Leiden en wist niet waarom zij dien naam droeg, tot aan den Stephan binnen en de mannen maak ten nu aanstalten om heen te gaan. Het afscheid was koel en kort. Deze ruwe zonen van het gebergte ken den wel hartstochten, maar enkel gemoedsaandoeningen waren hun vreemd. Zelfs Stephan dacht er niet aan een hartelijk afscheid van zijne vronw te nemen, die bij hem kwam om hem het geweer aan te reiken; en toch was hij eerst sedert eenige maanden getrouwd, en moesten de beide mannen ieder oogenblik op den dood zijn voorbereid. Alleen Marco wendde zich, op het punt van heen te gaan, nog eens tot Danira met de vraag: Waren er heden morgen sol daten in het dorp? Ja, maar zij verwijlden hier niet lang en trokken nog binnen het uur weer weg. Denkelijk komen er nog andere hedenavond of morgenvroeg. Zij zoe ken ons, gelijk zij reeds zoo dik 12en Januari 1807. Zij ligt aan den Rijn in Holland, en had op dien dag elf duizend huizen, bewoond door 40,000 menschen; zij was na Amsterdam de grootste stad van het geheele land. Aan den ochtend van dien ongeluksdag stond een ieder naar gewoonte op; de een bad, de ander liet het na, en niemand dacht er aan, wat de avond zou brengen, ofschoon er een schip met zeventig vaten kruit in de stad was. Men at des middags even smakelijk als altijd, ofschoon het schip nog steeds aan den wal lag. Maar des namiddags om halfvijf, terwijl de vlijtige lui aan den arbeid waren, de brave moeders hare kinderen wiegden, de kooplui op verdienen verdacht waren, de kinderen in de avondschool zaten, de trage lieden zich verveelden en in de herbergen bij gelach of spel zaten, de bekom merden angst hadden voor den dag van morgen, wat men zou eten en drinken, en waarmede men zich zou kleeden, en een dief wellicht juist een valschen sleutel in eens ander mans deur stak, daar kwam opeens een geweldige slag. Het schip met de zeventig vaten kruit vatte vuur, sprong in de lucht, en (gij kunt het lang niet zoo gauw lezen, als het gebeurde) in een en kel oogenblik waren lange straten met huizen, met alles wat daarin woonde en leefde, verpletterd en in een steenhoop veranderd of ontzet tend beschadigd. Honderden men schen werden levend en dood onder de puinhoopen begraven of zwaar gewond. Drie scholen gingen met alle kinderen die er zich in bevon den ten gronde; menschen en die ren, die in de nabijheid van het onheil op straat waren, werden door de kracht van het kruit in de lucht geworpen en kwamen in een be- klagenswaardigen toestand weder op den grond neder. Tot overmaat van ramp brak nog een hevige brand uit, die bijna niet gebluscht kon worden, zoo erg was hij, daar vele pakhuizen met olie en traan in lichten laaie vlam ston den. Achthonderd der schoonste huizen waren ingestort, of moesten worden omver gehaald. Toen zag men. hoe alles op één dag veranderen kan; niet slechts met een mensch, maar met eene ge heele stad. De koning van Holland loofde dadelijk eene premie uit voor iederen levend geredde. De dooden, die men uit de puinhoopen haalde, werden op het stadhuis gebracht, ter herkenning voor hunne bloed verwanten. Van alle kanten kwam er hulp. Hoewel er oorlog was tusschen Engeland en Holland, zoo zond men toch uit Londen scheeps ladingen vol van levensmiddelen en groote sommen gelds voor de on- gelukkigen.» De Avenir de la Dordogne maakt gewag van een nieuwe ont plofbare bom, uitgevonden door den oud artillerist Thimon, thans van beroep werktuigkundige. Deze bom, waaraan men den naam van «mi trailleuse» gegeven heeft, vat vuur, zoodra zij een hinderpaal ontmoet, en werpt bij de ontploffing 144 pro jectielen in alle richtingen uit. Het vernielingswerktuig zal eerstdaags door kolonel De Bange te Périgueux beproefd worden. De juwelier M., avenue de l'Opéra te Parijs was afwezig; zijn vrouw bevond zich even in de kel derkamer, toen zij de schel hoorde bewegen en naar boven ging. Aan wijls deden en zullen ons ook dit maal niet vinden, wanneer wij ons niet willen laten vinden. Zoodra zij naar ons vragen, brengt gij hen op het verkeerde spoor. Het meisje schudde het hoofd. Ik kan niet liegen, dat weet gij! En zij vragen nooit, want zij weten heel goed, dat wij de onzen niet verraden. Zal Stephan zich met zijne manschappen bij u voegen? Ja, aanstonds, opdat wij bij den eerstvolgenden aanval veree- nigd zijn. Vaarwel! De beide mannen gingen de deur uit en beklommen den rand van den afgrond. Men zag nog eene poos de twee donkere gestalten, die zich krachtig tegen den storm verweer den en toen verdwenen. Het dorp lag stil en verlaten als te voren, schijnbaar in den diepsten slaap. Ook in de woning van Stephan Hersovac was het stil geworden, en Danira zat nog bij den haard en de trap werd zij opgehouden door een heer, die een boodschap verzon omtrent gestolen schilderijen en in middels zijn handlanger gelegenheid liet uit de winkelkast een diaman ten halssnoer en eenige andere ju- weelen ter gezamenlijke waarde van 15,000 fr. te stelen. De eigenares bespeurde dadelijk den diefstal, maar van de dieven was niets meer te zien. Te Crefeld is zekere vrouw Scholten, die jonge meisjes naar befaamde huizen in Holland zond, deswege tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Een visch, die voeten heeft, is stellig een vreemd en wonderlijk dier, en zulk een zonderlingen be woner der grondelooze diepte van den Oceaan heeft men onlangs ge vangen. De Vossische Zeitung deelt dit bericht mede en men mag het derhalve gaaf aannemen. Deze zee bewoner bezit zoovele kwade eigen schappen, dat hij den Daam draagt van den «booze», want hij heet zeeduivel en, naar zijne voeten, heeft men hem bij zijn systema tische benaming van Lophius pisca- torius nog den toenaam van pedicu- latorius gegeven. Welk een grage maag dezeroof- visch bezit, leert ons prof. Möbius te Berlijn. Volgens dien geleerde verslindt hij dagelijks minstens 60 pond, en zijn muil is gewapend met eenige honderden tanden. Het hier bedoelde exemplaar woog 137 pond, toen het aan de Holsteinsche kust werd gevangen, en bevindt zich thans in het museum van na tuurlijke geschiedenis te Berlijn. Te Brünn is weder eene ge heele familie, bestaande uit vader, vrouw en vier kinderen tusschen vier en veertien jaar, door inade ming van koolgas gevaarlijk ziek. De vrouw en twee kinderen stier ven dadelijk, de vader en een kind zijn nog in levensgevaar en het jongste kind werd gered. In het Wallner-theater te Ber lijn heeft eene actrice, Marguerite Kramm, getracht zich door een pis toolschot van het leven te berooven. De kogel drong in haar borst, doch raakte het hart niet; hij is verwij derd, doch de toestand der actrice is zeer ernstig. De reden van deze poging tot zelfmoord is onbekend. De vervaardiging der repeteer geweren moet nu in Duitschland zoover gevorderd zijn, dat de uit rusting daarmede voor de geheele linie-infanterie op oorlogssterkte na genoeg voltooid is en de verstrek king der nieuwe geweren weldra zal plaats vinden. Het nieuwe infan- teriegeweer draagt den naam M. 71/84 om aan te duiden, dat het in beginsel het geweer van 1871 ge bleven is, dat door de in 1884 vast gestelde wijziging een magazijn ge kregen en enkele andere verande ringen ondergaan heeft, die echter het wezen van het wapen onaan getast laten. Het magazijn kan acht patronen bevatten en heeft ten doel deze patronen bij het openen en sluiten van den bak in de kamer te brengen, zoodat hiervoor geen afzonderlijke handgreep noodig is, wanneer bijzonder snel geschoten moet worden. Een bepaalden uit vinder heeft het systeem niet, het is een product van het vereenigd onderzoek der schietschool en der geweerfabriek. Nopens de belangrijke expe ditie, die, onder aanvoering van dr. Bunge en uitgaande van de Peters- legde gedurig weder hout op het vuur, alsof zij de duisternis en den slaap vreesde. Hare schoonzuster was reeds ter ruste gegaan. Deze begreep niet hoe men de eenige verkwikking in het kommervolle leven, den slaap, kon bekorten of hem geheel kon missen, en zij had niets om over te denken, zij sliep vast in het don kere zijvertrek, waar de slaapplaat sen waren. Het jonge meisje had de deur ge sloten, die er heen voerde, om ge heel alleen te zijn, en keek thans strak en beweegloos in de vlam men. Buiten loeide de storm en bin nen flikkerde en knetterde het vuur, maar Danira zag noch hoorde er iets van. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2