lü'üülli NII»1 4e Jaargang. Maandag 24 Januari 1887 1089. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' Humoristisch Zondagsblad. AMiKIIKKN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. mh\m. foor Haarlem per maand40 Centi. SYaneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adrezseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie GCmirale de rublicite Etrangère 9. L. DA TJBE 4" Co., JOH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centi. Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën -worden aangenomen tot 's middags 12 umr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal wuseum van het Paviljoen. Ingang aan do Preofzyde 2e dear. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per porsoon. Donateur» en loden der Nederlandsclie Maatschappij ter hevorderiug van Nijverheid hebbes SS /Utoon van diploma vr\jea toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dame. Muieum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang brontzijde van l et Paviljoen op het terra». Geop, dag. v 10—4 unr. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur» en tiender Nederlandsclie Maat»ehapp\j ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vryon toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ran Nederland en meer b\jzonder van het Haarlemsche Biadom, Kmiaweg No. 52. Geopend dagelyks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jeef 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagea van 10 4 uur, van lö October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen o£ fandagen kosteloos via 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. iM$'rs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks nitgonomen Zaterdag, Zon- en Fee»tdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopetê Sosnsdag es Zaterdag van 24 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 nnr. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 26 toegezonden. Abonnementen kunnen niet dan bij het einde van elk kwartaal wor den opsrezegd. Zij die zich abonneeren kunnen tegen betaling de nommers van af No. 1 bekomen. DE ADMINISTRATIE. Stanley is gisterenavond te 8 uren van Londen naar Bvindisi vertrokken. Aau het station werd hij door eene groote menigte leven dig begroet. De Pall Mall Gazette meldt dat Stanley besloten heeft Emiu- pacha te gaan ontzetten langs den weg van den Congo. Volgens de Nordd. Allg.ZeUung heeft de Duitsch.e Keizer, Da de voorlezing van het adres uit het Heerenhuis, aan de deputatie ten antwoord gegeven, dat hij, Da de zoo gedetailleerde omschrijving der behoefte, gemeend had te mogen rekenen op aanneming der legerwet door den Rijksdag. Hij was toen echter genoodzaakt gewordeD, spoe dig en openlijk zijn standpunt te doen blijken. «Laat ons hopen, dat het nu beter zal worden. Uwe ma nifestatie is mij een. bewijs dat ik gelijk had. Het gebeurde heeft mij diep geschokt. Herhaalt dit aller- wege. Het va Ierland verkeert niet in gevaar, zoolang het leger vol hardt' in den geest, waarvan het in de jongste oorlogen door zijne trouw en opoffering zoo menig groot ge tuigenis heeft gegeven. De nieuwe ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. 27) Misschien ben ik de oorzaak van uwen dood! zeide zij zacht maar met diepen weemoed. Het is nu immers eenmaal mijne be stemming onheil te stichten, zoowel hier als elders. Indien ik vroeger heengegaau ware, slechts een paar weken vroeger, dan zonden wij el kander nooit gezien hebben, en gij waart gelukkig geworden met Edith. Ik weet het immers maar al te goed, dat zij zich slechts achter grillen en eigenzinnigheid verschuilt; haar hart behoort den man voor wien zij tot echtgenoot bestemd was. Dit is maatregelen ter versterking der ar mee zullen dienen om elk gevaar voor oorlog te verminderen. Ont vangt nogmaals mijn innigen dank1» Daar uit Mecklenburg bericht wordt, dat aldaar de uitvoer van eenige duizenden paarden plaats heeft en ook uit Westfalen wordt gemeld dat er eene aanzienlijke hoeveelheid paarden voor het buitenland ge kocht is, zoo zal er bij den Bonds raad een voorstel worden gedaan tot verbod van zoodanige uitvoer. Dit voorstel zal reeds de aanstaande week bij dit lichaam in beraad slaging komen. De commissie voor de Fransclie begrooting heeft het door den mi nister van financiën ingediende ver anderde budget verworpen met 18 stemmen tegen 6. Na deze verwerping hebben er particuliere bijeenkomsten plaats gehad in het Paleis Bourbon, tus- schen Goblet, Dauphin, Rouvrier en Wilson. Men kon evenwel niet tot overeenstemming geraken. Heden zou in den ministerraad worden be raadslaagd over den toestand, die verschillend beoordeeld wordt. Het gerucht loopt dat Stoiauoff, de agent van het regentschap, die zich gisteren te Bucharest bevond, nog des avonds is vertrokken. Te Sofia moet Stoianoff, in een haastig onderhoud, gezegd hebben dat er in Bulgarije ernstige gebeurtenissen ophanden zijn, en dat de regeering geneigd is energieke maatregelen te nemen. Volgens een telegraphisch be richt uit Sofia is het gerucht dat Zaukoff gearresteerd zou zijn, klaar blijkelijk onjuist, omdat uit de laatste tijdingen uit Constantiuopel blijkt, dat hij heden aldaar een ou de eerste ernstige en diepe ervaring haars levens; het ontwaken uit den droom der kindsheid. Thans onder vindt zij ook de eerste bittere smart, door mij 1 En zij is toch het eenige wezen, dat ik ooit heb liefgehad. Zij wilde hare hand uit de zijne vrijmaken, maar te vergeefshij liet ze niet los, en boog zich tot haar voorover, zoo diep dat zijn adem haar beroerde. Het eenige wezen? Danira zal dit oogenblik zelfs ons nog niet tot de waarheid brengen Wie weet hoe kort ik nog te leven heb 1 Ik geloof niet dat Obrevic's woestheid en wraakzucht deze plaats ontzien zullen; ik ben er op voorbereid als slachtoffer door zijne hand te vallen. Maar nog eenmaal moet ik mijn naam van uwe lippen hooren, gelijk hij mij bij onze ontmoeting in uwe woning tegenklonk; deze bede moogt gij mij niet weigeren. Wanneer deze lippen zelfs thans, met den dood derhoud zou hebben met den Groot- Vizier. De Times meldt uit Sofia, dat in Bulgarije overal het volk uit eigen beweging bijeenkomsten or ganiseert, ten einde de regenten hef dringend verzoek kenbaar te maken om niet af te treden, maar ver trouwend op volk en leger, den loop van zaken af te wachten. Haarlem, 22 Januari 1887. De verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in het hoofdkies district Haarlem, ter vervulling van de opengevallen plaats door het over lijden van den heer A. L. Dyserinck, is door Ged. Staten van Noord-Hol land bepaald op 22 Februari e. k. De uitslag van de gisteren ge houden verkiezing van een lid der Provinciale Staten te Edam, is, dat herstemming zal moeten plaats heb ben tueschen de heeren W. Slig- cher van Monnikendam en F. Pont van Edam. Blijkens het vijftiende verslag van het bestuur der kweekschool voor onderwijzeressen alhier, ver kregen in het schooljaar van 1 Mei 1885 tot 1 Mei 1886,'.an hare leerlingen 23 de acte van onderwij zeres, 4 die van hoofdonderwijzeres, 1 die voor de Fransche en 1 die voor de Hoogduitsche taal; terwijl zich terugtrokken of werden afge wezen: 13 voor de acte van onder wijzeres, 4 voor die van hoofdon derwijzeres. De reden van afwijziDg ligt voor velen in de onvoldoende kennis der Nederlandsche taal. Bij het bestaande verschil van opvatting of bij het examen in de Nederland sche taal op den voorgrond moet staan de kennis der levende taal of wel de grammaticale theorie der taal voor oogen, koel en trotsch de be kentenis houden opgesloten, welnu, het zij zoo maar noemen moet gij mij zooals mijne moeder mij noemt; slechts een enkele maal moet gij Gerald zeggen. Zijne stem beefde, terwijl hij vol hartstocht deze bede uitsprak. Het scheen te vergeefs te zijn, want Da nira bleef nog eenige oogenblikken sprakeloos en onbeweeglijk. Einde lijk keerde zij hem langzaam haar gelaat toe en hare oogen blikten diep in de zijne. Gerald! Het was slechts een enkel woord, maar er lag alles inde zoo vurig gewenschte bekentenis, de volko- menste toewijding, het aanbrekende geluk! En het was ook een over maat van geluk, waarmee Gerald thans de geliefde aan zijn hart drukte. Boven hunne hoofden loeide de storm en om hen heen zweefde het blijft het steeds eene moeilijkheid, dat men niet weet, naar welke de zer beide richtingen het examen in de Nederl. taal wordt afgenomen. Het aannemen van een va-t begin sel, naar hetwelk voortaan het exa men in de Nederl. taal zal worden afgenomeD, schijnt het bestuur dan ook wenscbelijk toe. De school was bij voortduring goed bezet; eenige plaatsen voor interne ieerlingen zijn thans door vertrek van leerlingen onbezet. Er zijn nu 37 interne en 28 externe kweekelingen11 leerlingen voor ééi vak, 19 leerlingen aan den cur sus tot opleidiDg van hoofdonder wijzeres, alzoo te zamen 95 leer lingen. Tot praktische vorming is bepaald dat de leerlingen der hoogste klasse, die vroeger slechts gedurende den tijd van een half jaar praktisch werden geoefend, voortaan gedu rende het geheels laatste jaar op eene school werkzaam zullen zijn. De schoolopziener in het arrondis sement Haarlem heeft er zijne goed keuring aau gehecht, dat kweeke lingen, aan de zorgen van het be stuur ambtshalve toevertrouwd, nu en voortaan, op de wijze in art. 8 al. 9 der wet van 17 Aug. 1878 {SM. no. 127) omschreven, aan de scholen in zijn arrondissement werk zaam zijn. Het bestuur der vereeniging «Door Vermaak tot Nut» heeft het voornemen opgevat, op 19 Febr. a. s., ter gelegenheid van 's Konings 70sten verjaardag, bij voldoende inschrijving alle kinderen der lagere scholen, openbare zoowel als bijzon dere, kostelooze en niet kostelooze, een feestje te bereiden. Daar de Raad Woensdag jl. aan Burg. en Weth. een crediet heeft verleend om dien feestdag ook hier niet ongemerkt doodsgevaar met zijne donkere vleu gels, maar midden uit storm en doodsgevaar steeg een geluk op waariu iedere herinnering aan het verleden, elke gedachte aan de toe komst opging. Gerald en Danira dachten niet meer aan leven en dood, en al ware hun in hetzelfde oogen blik een bloedige ondergang be sehoren geweest, zij zouden hem moedig onder de oogen gezien heb ben met het volle, reine geluk in het hart. Dank 1 zeide Gerald met innigheid, maar zonder de geliefde los te laten. Thans kome wat wil, ik ben bereid 1 Zijne woorden riepen ook Danira tot de werkelijkheid terug; zij her stelde zich. Gij hebt gelijk, wij moeten hem die komt, te gemoet gaanik moet weg. Weg! In dit oogenblik waarin wij elkander gevonden hebbenEn voorbij te laten gaan, heeft voor noemd bestuur zich van de instem ming van het dagelijks Bestuur met zijne bemoeiingen verzekerd. Daar er in genoemde scholen te zamen ongeveer 6800 kinderen zijn, spreekt het van zelf dat er veel geld noo- dig is om het plan te verwezenlijken. De politie-agenten alhier oefen den zich gisteren, onder toez cht van den opzichter over de werken en gebouwen, belast met het beheer der brandbluschmiddelen, in het ge bruik eener nieuwe soort straal pijp. Deze heeft het voordeel afgesloten en geopend te kunnen worden naar verkiezing, zoodat in geval van brand, wanneer tijdens de blussching de straal op een ander deel van het brandend perceel moet worden ge richt, voorkomen wordt dat bij die beweging uabijliggende perceelen of omstanders schade of last van het water bekomen. De drie spuiten der vrijwilligers zijn mede van der gelijke straalpijpen voorzien. De op 13 dezer door B. en W. aanbestede straat- en rioolwerken aan de ICinderhuisvest, de Nieuwe Gracht, het Nas^auplein, de Ge dempte Kraaijenhorster- en oude Grachten en de Plantage zijn ge gund aan de laagste inschrijfster, Wed. A. Reijnders Jz., en wel het eerste perceel voor f 10.067 het twee de voor f3193. In het gebouw «Weien en Werken» alhier zullen de bekroonde antwoorden op de prijsvrageo, in 1884 uitgeschreven door de Maat schappij tot bevordering der Bouw kunst, a.e. Woensdag en Donderdag van 10 tot 4 uur ter bezichtiging zijn gesteld. De Dinsdag jl. door de let- terl. Vereeniging «J. J. Cremer» gege ven liefdadigheids-voorstelling leverde een bedrag op van ruim ik zou u in een gevaar laten gaan, dat ik niet met u deelen kan? Het meisje maakte zich zacht maar beslist uit zijne armen los. Gij verkeert in gevaar, Ge rald, ik niet, want ik ken alle we gen in mijn «rotseniand» en zal Marco weten te vermijdenhij kan thans in het dorp zijn. Wees niet bezorgd; het geldt uwe redding, dus zal ik voorzichtig wezen. Maar geef mij, vóór ik heenga, uw woord, dat gij de Wilabron niet zult verlaten u door geen list, geen bedreiging van hier zult laten verdrijven. Hier alleen is veiligheid en reddiDg voor u en uwen metgezel; bij de eerste schrede over dezen rotsingang zijt gij beiden verloren. De officier zag de spreekster on gerust en bezorgd aan. Hij moe-t wel is waar zich zeiven bekennen, dat zij veilig was, zelfs wanneer zij zijn vervolgers mocht ontmoeten, niemand vermoedde immers waar zij

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1