NIH ME» i ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 25 Januari 1887. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algeraeene Feestdagen. A DVERTENTIN ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. MNNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag e-Aten voor het Buitenland-. Compagnie Qènéral» de rublxcite Etrangèr» 8. L. DAJJBE Co., JOH. F. JOH ES, Suor., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent# Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur* MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. mustum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e Koloniaal /dltoon van diploma vryes toegang, donateur» met gezelschap, leden met I eilander Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ran Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg A 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het RaadhuisGeopend van Zondagen kostelooB vra 126 nnr, do overige Christelijke feestdagen tegea ïtiftirt museum in de Damstraat. Geopeud dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag ea Zaterdag van t—A nnr. Orgel-bespeling in de Oroote Kerk. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cento per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverhoid hebbia 3j dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Prontzijde van liet Pavi joon op het terrai. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs e op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust cu geschiedenis, voara' No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 nur. Toegang 35 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor oou geheol jztr 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nnr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nnr legen betaling van 25 cents per persoon, alleen op betaling van 25 cents per perooon. Kinderen beneden do 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geloida. Zon- on Feestdagen van 118 uur. Teyiers bibliotheak. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaopsté Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vry. Aan onze lezers bui ten de stad wordt medegedeeld, dat dezer dagen per post-lcwi- tantie over de abonnements gelden van 't 4e ltwartaal 1886 zal worden beschikt. Op eene Zaterdagochtend te Lon den gehouden vergadering van de Balloon-Society of Great Britain is beraadslaagd over de aanbieding van duizend pd. st., gedaan dooi' een lid dier vereeniging, als eerste bij drage voor bet uitrusten eener tweede expeditie tot bet bieden van hulp aan Emin-pacha, uitgaande van Afrika's Westkust. De verga dering besloot den commandant Cameron, van de Britscbe marine, per telegraaf bet bevelhebberschap over deze expeditie aan te bieden. Chamberlain voerde Zaterdag in eene vergadering van liberalen te Harwich bet woord. Hij zeide dat, ofschoon de gewensebte een- beid ouder de liberalen steeds nog op groote moeielijkbeden afstuit, toch de onlangs gehouden confe rentie de hoop deed herleven op een vergelijk, aangezien alle aan wezigen bezield waren van den wenscb daarnaar. Spreker houdt zich overtuigd dat een ontwerp tot afdoende regeling der landkwestie gevonden kan worden, hetwelk de goedkeuring zal wegdragen van liberalen, conservatieven en Ieren altegader. De Duitsehe «nationale vrou wen vereeniging» telt 650 afdeelin- gen en 70,000 leden. Het kapitaal bedraagt M. 2,100,000. de vorige ELISABETH WERNER. Naar bel Duitscti door Gerda. 28) Wanneer Gerald gered en in vei ligheid was, dan terug naar baren broeder en Daar Marco, bet opper hoofd van den stam, en bekennen wat zij gedaan bad. De verraadster trof de dood, zij wist bet des te beter 1 .Dan was er voor goed een einde aan die eeuwige tweespalt tus- schen geboorte en opvoeding. Zij wierp nog een blik in de diepte, waar bet water der Wilabron door bet maanlicht werd beschenen. Gebeimzinuig uit de diepte der rot sen ontstaan, kwam zij slechts een maal te voorschijnaanschouwde week kwam bet hoofdbestuur, on der praesidium der Keizerin, bijeen om de punten van behandeling voor een Donderdag a. s. te houden al- gemeene vergadering va-ttestel- len. Deze zal zich hoofdzakelijk bezighouden met het beramen van maatregelen tot tijdige huipverlee- ning bij eventueele mobilisatie van het Duitsehe ieger. In bet proces tegen socialisten te Fraukfort a/Main, wegens deel neming aan geheime vereenigin- gen, zijn Zaterdag de drie voor naamste beschuldigden tot eene ge vangenisstraf van zes maanden, de overigen tot geringere straf veroor deeld; de laatste van één maand. Vier zijn vrijgesproken. De Fransche Ministerraad heeft Zaterdagmorgen besloten, af te zien van de begrooting des heeren Dau phin, ed te aanvaarden bet ontwerp der commissie, waartoe behoort eene uitgifte van zestig jaren geldige obligaties tot dekking van het deficit. Eene ministrieele crisis is door dit besluit voorkomen. Stoianof, agent van Bulgarije, zegt dat bij bet onmogelijk acht dat de tegenwoordige toestand tot na de lente zal voortduren. De aan hangers van het regentschap en de Zankovisten verwachten weldra ern stige gebeurtenissen. In den nacht van 20 op 21 dezer heeft kolonel Brissaud de stelling van Mikal in de provincie Thanhoa veroverd. De opstandelingen werden verdreven met een verlies van 500 dooden. De Franscben verloren nie mand. slechts eenmaal het licht om dan weder in onieraardscbe kloven te verdwijnen, en toch was baar korte loop een zegen voor ieder, die haar nabij kwam. Ook hier had zij een kort geluk geschonken, dat slechts eenige oogenblikken geduurd had, dat slechts even het licht gezien hal en nu in scheiding en dood zou eindigen, maar toch woog dat geluk op tegen een geheelen le vensduur. Nog altijd streden die onzichtbare legers in de lucht, nog altijd weer klonken hunne stemmen honend en dreigend, en zongen het woeste lied van verderf en vernietiging. Danira was met de sagen van haar land vertrouwd; zij begreep dit dreigen van den storm en zij hief het hoofd op, alsof zij wilde antwoorden: Vergeefsik laat mij niet meer terughouden. Wanneer ik verraad pleeg, dan heb ik ook mijn eigen vonnis geveld en Marco zal het mee- Haarlem, 24 Januari 1887. Tot het eerstvolgend concert van de zangvereeniging «Crescendo» op 30 Januari a. s. zal Franlein Kathi Bettaque, dramatische zangeres bij de Hoogduitsche Opera te Rotter dam, hare medewerking verleenen. Door de vereeniging zullen worden uitgevoerd vier Oud Nederlandsche liederen uit de verzameling van Va lerius vau het jaar 1626, welke muzi jk om hare eigenaardige schoon heid bijzonder de aandacht ver dient. Wij ineenen onzen lezers een dienst te bewijzen door te herinne ren dat in de inaaud Januari de belasting der honden moet betaald worden, daar men anders gevaar loopt om vervolgd te worden of ziju houd kwijtteraken. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 October a. b. kunnen wor den toegelaten a. te Delft tot den cursus ter op leiding voor tweede-luitenant der artillerie bij het leger hier te lande, 15 jongelieden. b. te Haarlem, tot den voorberei denden pract schen cursus der mili taire school, ter opleiding voor tweede-luitenant der infanterie bij het leger hier te lande, 20 jonge lieden. De Kamer van Koophandel te Groningen heeft besloten den minister van Waterstaat enz., in lichtingen te vragen omtrent de oorzaak van de voor Nederland hoogere kosten bij het overseinen van telegrammen naar Noord-Ame rika, dan dit het geval is met En geland en Duitschland, zooiat men doogenloos voltrekken, of God moest zelf uit den hemel afdalen en genade verkondigen. Gij zult gered worden, Gei aid; ik word wat ik u beloofde de prijs van uw leven! Zij begaf zich op weg en ijlde voort door de rotsvlakte die door storm omringd en door het maan licht beschenen werd ijlde voort tot redding. De beide mannen waren thans alleen in de diepte, maar de oogen van den officier waren nog niet af gewend van de plek waar Danira verdwenen was. Hij lette er niet op dat Jurgen van zijn rotsblok afklau- terde en naast hem kwam staan; eerst toen deze met een diepen zucht zijne nabijheid te kennen gaf, kreeg hij er erg in en vraagde: Wat scheelt er aan? Jurgen bracht plichtmatig zijne hand aan de politiemuts en zeide: Luitenant, ik ben zoo vrij goedkoopsrover een dezer heide landen seint dan rechtstreeks Daar Ame rika. Om onzen lezers een denkbeeld te geven van hetgeen nu en dan door de arbeids enquête-commissie der Tweede Kamer van de opge roepen personen wordt vernomea, vermelden wij hier enkele grepen uit de omvaugrijke verslagen die dezer dagen zijn gepubliceerdb. v. uit Amsterdam: Omtrent de Kon. fabriek van was kaarsen werden zeer ongunstige dingen vernomen. De werktijd is er overmatig lang. Meisjes en vrouwen arbeiden soms 24 tot 36 uur ach tereen. Het kwam voor, dat vrou wen twee dagen na hare bevalling weer op de fabriek kwameu. De werklieden hebben het zeer treurig, en er wordt, naar het schijnt, niets voor hen gedaan. Over de drukkerij van de firma «Ellermam, Harms en Co.», de ex peditie van het Alg. Handelsblad en de werkplaatsen van het Dag blad voor Nederland werd ook veel geklaagd, vooral over te langen arbeidstijd voor kinderen. Mej. Dr. A. H. Jacobs verzeker de, dat vele winkeljuffrouwen lij den aan geslachtsziekten door het lange staau, sommigen van 81/» uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Zeer belaugrijk waren de mede- deelingen van mr. A. Kerdijk, die een onderzoek te Amsterdam heeft ingesteld over de werking der wet op den kinderarbeid en o. a. heeft bevonden, dat in 1886 in diamant- fabrieken 42 jongens zijn gaan werken, waarvan de onderwijzers de volkomen overtuiging hadden, dat ze beneden de 12 jaren waren. Hij achtte het instellen van spe ciale inspecteurs noodzakelijk. Opmerkelijk was het, dat meer hooren kon ik boven niets, maar gezien heb ik de geheele geschie denis. Inderdaad? Nu daar kan ik niets aan doen, al bad ik ook liever gewenscht, dat gij er niet hij ge weest w aart. Ik was u in allen ge valle glad vergeten. Dat geloof ik! zeide Jur gen met een tweeden nog dieperen zucht. Gij hadt trouwens alles vergeten. Wanneer onderwijl heel Krivosiaware uitg-erukten ons hadde afgemaakt, ik geloof dat ge het niet eens zoudt bemerkt hebben. Ik heb intusschen de wacht gehouden en al maar door voor uw zielenheil ge bed :n, maar geholpen heeft het geen zier. Dat is braaf van ui zeide Gerald, overmoedig door zijn geluk, dat hem zorg en gevaar thans ge heel deed vergeten. Ik had er althans geen tijd voor, daar ik mij, gelijk gij hebt gezien, verloofd heb. dan een der ondervraagden ziju vrees te kennen gaf, of hij, na het open baren van voor de patroons ongun stige mededeelingen, geen kans liep, daarvan naderhand de onaangena me gevolgen te ondervinden. Zoo o. a. een der werklieden van de lettergieterij der firma Tetterode. De voorzitter merkte hierop aan «Zoudt gij meenen, dat de heer Tetterode, die in zoovele Vereeni- gingen en Commissiëu ten behoeve van den werkman zitting heeft, zijn werklieden, die hier geroepen zijn, zou ontslaan, indien zij de waarheid en niets dan de waarheid zeggen?» Hij antwoordde: «Ja, dat meen ik; na 23 jaren daar geweest te zijn, heb ik zeer dikwijls bij ondervinding, dat, wanneer iemand' voor zijn rechten sprak, hij wel niet op dat punt, maar later altijd op een ander punt gezocht werd.» De Pruisische en de Neder landsche regeeringen zijn na lang durige voorbereiding in Maart 1886 overeengekomen, eindelijk te voor- z'en in de behoorlijke verlichting van de Beneden-Eems. Thans kun nen de monden van de Eems des nachts niet hinnengeloopen worden. Hoofdzakelijk met het oog op de met de hoofdstad der provincie door het Eemskanaal verbondene haven Delfzijl, stelt de Nederlandsche re geering grooten prijs op het spoedig tot stand komen van de verlichting der Boven-Eems. De kosten voor de uitvoering van het gemeenschappe lijk vastgestelde plan, volgens het welk vuurtorens zuilen komen op Borkum, den Raadsel, bij Pilsum, Campen, Watum en Delfzijl, zijn begroot op 720,000 mark voor de werken op Pruisisch en op 131,980 m. op Nederlandsch gebied, te zamen dus op 851,980 m. Daarvan zal elk der beide staten de helft betalen. Mijnheer Gerald! Jurgen vergat in zijne wauhoop zelfs den eerbied en noemde den officier als voorheen, bij zijn voornaam. Mijn heer Gerald bij alle Heiligen maar dat is immers verschrik kelijk. Zich met den dood voor oogen te verloven, bedoelt gij Ongewoon is het zeker, maar men kan niet altijd tijd en plaats kiezen. Zoo had Jurgen het natuurlijk niet bedoeld; hij vond de zaak op zich zelf verschrikkelijk en met een gezicht, dat heter bij eene begra fenis dan bij eene bruiloft paste, zeide hij Ik wist het reeds lang! Eer gisteren nog heb ik aan pater Leo- nharl gezegd: Let op, eerwaarde, er is een ongeluk ophanden En als het gebeurt, dan gaat geheel Tyrol op zijn kop staan en het kasteel Steinaeh er hij. Nu dan, laat ze op hun kop

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1