Twee jaren zijn voor de uitvoering noodig. De geheele som komt op de begrooting van Pruisen, op die van 1887 ad 300,000 m., en de door Nederland te betalen som komt ■daarop voor als ontvangst. Men meldt ons uit 's-Hage: Ten stelligste wordt verzekerd dat de heer Gerieke als minister van Marine aanblijft, daar de Koning zijn ontslag-aanvrage niet zou heb ben ingewilligd. Amst.D.v.N De Tweede kamer is tot her vatting harer werkzaamheden bij eengeroepen tegen Dinsdag 8 Fe bruari, 's namiddags te 2 uren. De Indische Mercuur (no. 272) behelst naar aanleiding van het onlangs verschenen tweede stuk van het tweede deel van den algemee- nen catalogus (over caoutchouc en gutta-percha) een zeer waardeerend artikel over het Koloniaal Museum op het Paviljoen te Haarlem. De schrijver van het stuk v. G. te Baarn zegt o. a. «Onze Oost-Indische gewesten zijn rijk aan gewassen, die de beide grondstoffen leveren, welke in steeds toenemende mate door de industrie gevraagd worden, terwijl de vrees niet ongegrond scheen, dat er aan die onontbeerlijk geworden produc ten weieens gebrek zou kunnen komen. «De opgewekte belangstelling doet die vrees ruimen voor gegronde hoop, dat de productie en exploitatie van caoutchouc en gutta-percha nieuwe, rijke bronnen van welvaart voor onze Oost-Indische gewesten zullen kunnen worden. De bijzondere studie en toewijding van dr. Burck en de krachtige medewerking van dr. Treub staan er ons borg voor, dat deze natuurlijke bronnen, zoodra en waar mogelijk, voor onze ondernemen Ie landgenooten zullen worden geopend. «De beschrijvende catalogus van Neêrlands Koloniaal Museum kan en moet ook hier de belangstelling prikkelen, en zoo werke men hier en ginds zamen tot verlevendiging van den moed en de hoop op krach tige, degelijke ontwikking van Indië, ten bate van handel en nijver heid, in moederland en wijdere kringen.» Voor de Enquête-commissie heeft Ansingh verklaard, dat de directie der Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amster dam niets doet voor hare werklie den die een ongeluk krijgen. Naar aanleiding daarvan meldt het Nieuws van den Dag'. «Voor on3 verscheen, ongeroepen en ongevraagd, J. W. Bomer, vrouw van J. H. Ochse, Saenredamstraat 25. Zij kwam op verzoek van haar man, bankwerker aan de Kon. fabr. van St. en andere Werkt. (v. d.Made) thans wegens verwonding tehuis, en zij deelde mede dat haar man met verontwaardiging kennis genomen had van de verklaring van Ansingh. Hijzelf was een levend bewijs van het tegendeel. In Januari 1886 was hem een ongeluk overkomen, toen hij voor zijne fabriek eene herstel ling verrichtte in eene diamantslij perij in de Zwanenburgerstraat. Na dat hij naar huis vervoerd was, ont ving hij al spoedig bezoek van twee heeren van de fabriek, die naar zijn toestand kwamen vernemen, en se dert dien tijd, dus nu reeds een vol jaar, ontvangt het gezin een onder stand van f 3 per week. «De vrouw van Ochse verklaarde ons, in strijd met de mededeeling van Ansingh, dat het haar bekend gaan staan. En de slag treft mevrouw, uwe moeder, zoo ging Jurgen met zijne sombere voorspellingen voort. Mijne moeder! zeide Gerald, die eensklaps ernstig was geworden. Ja, met haar zal ik een zwaren strijd te strijden hebben. Om't even. daar moet ik mij doorheen slaan. Geen woord meer, Jurgen! dus viel hij zich zeiven in de rede, toen deze nog wat wilde zeggen. Gij weet, ik kan veel van u verdragen zoolang het mijzelven geldt; maar verder moogt gij niet gaan. Gij hebt van nu af aan in Danira Hersovac slechts mijne aanstaande echtgenoote te eerbiedigen, onthoud dat en richt u daarnaar. Nu, misschien worden we vóór dien tijd nog wel allebei doodge slagen! zeide Jurgen op een toon alsof hem dat eene groote verlich- ing zou wezen. Ik geloof niet, at deze heksenbron een voorbe is dat de bedoelde directie zich veel gelegen laat liggen aan den toe stand van hare werklieden, wien een ongeluk mocht overkomen zijn. Het geval van haar man staat ook niet op zichzelf. Aan den bankwer ker Moons is ook een wekelijksche onderstand toegekend al den tijd dat hij verpleegd werd, nadat hij een been gebroken had.» De Nederlanclsche Sport be helst een portret van Carl Werner, van Christiania, die de vorige week te Amsterdamverwierf de groote gou den medaille van de Amsterdamsche Sport-club, waarop staat gegra veerd: Meesterschap voor Nederland. Het blad betreurt, dat het publiek zoo weinig waarde hecht om iets waarlijk goeds en kunstigs te zien, hetgeen zoowel den heer Carl Wer ner als onzen ijverigen sportsman baron De Salis zeer leed u oet doen; vooral laatstgenoemde, die kosten nog moeite ontziet om onze land genooten op dit gebied iets buiten gewoons te laten aanschouwen. In hetzelfde nommer van de Ne- derlandsche Sport staat van de hand des heeren E. Wiedenbrug een uit voerig verslag over de Internatio nale wedstrijden op schaatsen, te Hamburg. Omtrent den onderlingen wed strijd op schaatsen door leden der studenkorpsen te Utrecht, Gronin gen, Amsterdam en Delft voor eenige dagen te Amsterdam gehouden, deelt de P. G. Ct. nog de volgende belangrijke bijzonderheden mede: De gouden korpsmedaille werd ge wonnen door de 5 rijders van Gro ningen, de heeren Hesselink, Firma, Boelstra, Lingbeek en Molena, die de 150 M. lange in 138/4 sec., 154/» sec., 161/» sec., 161/» sec. en 17 sec. aflegden; te zamen dus in 797io set- De tweede korpsprijs, eene zilveren medaille, werd gewonnen door de rijders van Amsterdam, de heeren Wartena, P. Ruitinga, S. Ruitinga, Terpstra en Wijga, die de baau af legden in 16 sec., 161/10 sec., 161/» sec., 167/io sec. en 16*/s sec., te zamen in 814/s sec. De rijders uit Delft legden te zamen de baan af in 901/» sec., die uit Utrecht in 94s/10 sec. Zoo-als wij reeds mededeelden, werden de personeele prijzen, eene gouden, verguld zilveren en zilve ren medaille, gewonnen door de heeren Hesselink en Firma van Groningen en Wartena van Am sterdam, de langstaangeblevenen in den gewonnen wedstrijd. De Duitsche en Nederland- sche turfstrooiselhandel op Engeland wordt bedreigd door zware concur rentie uit Ierland, waar men zich sinds eenigen tijd is gaan toeleggen op de vervaardiging van turfstrooi- sel van de ook daar zeer veelvuldig voorkomende venen. Als men weet dat Engeland in den kostenden prijs 70 pet vervoerkosten betaalt, dan lijdt het geen twijfel, of de min dere afstand van Ierland naar En geland zal eene geduchte concur rentie kunnen in het leven roepen en handhaven. Omtrent het schoonrijden van den doofstommen Carl Werner zeggen het N. v. d. D. en het D. v. N., dat hij op de maat van de muziek reed. Op welke wijze die maat hem ter oore, of willicht ter schaats komt, is ons niet recht duidelijk. Het gemeentelijk abattoir en de nieuwe veemarkt te Amsterdam hoedmiddel tegen het doodslaan is, en wanneer de vijanden het werke lijk niet doen, dan doet het de ver- wenschte steen, die daar boven in de lucht hangt. Hij heeft zich al bewogenzooeven toen de bora zoo dol en onzinnig aanging, heb ik het duidelijk gezien. Hij knikte mij toe alsof hij wilde zeggen: - Wacht maar, straks val ik u beiden op het hoofd Hij wees naar boven en Geralds blik volgde de aangeduide richting. Donker en dreigend als een reus achtige schaduw hing de rots boven den ingang der diepte en het maan licht bracht zulk een zonderling ge zichtsbedrog teweeg, dat het scheen alsof de rotstop werkelijk eenigszins gezakt en de opening kleiner ge worden was. Maar de officier schudde het hoofd en zeide: Dwaasheid, ge hebt immers gehoord, dat de rots al sedert eeuwen zoo afhangt. Zij heeft nog wel an- zullen 1 Juli aanstaande in ge bruik worden gesteld. De vorige week zijn te Ams terdam door de ambtenaren der in voerrechten benaderd 52 kisten vloerzeil, welke ver beneden de waarde voor de invoerrechten wa ren aangegeven. Een dag later wer den aan het Oosterspoor (N. vaart) 109 rollen benaderd om dezelfde reden. En de kisten èn de rollen waren voor dezelfde firma, en de gezamenlijke waarde was ongeveer f 4500. Vrijdagmorgen, ongeveer vijf uur, brak te Purmerend een hevige brand uit in het station van den stoomboot- dienst van Purmerend op Amster dam van de heeren Gebr. Goedkoop Door de krachtige hulp der spoedig aangerukte brandweer bleef de brand beperkt tot het voorste gedeelte van het station, dat geheel is uitgebrand. De brand schijnt in het kantoor ontstaan te zijn, doch de oorzaak is onbekend. Bij het ongeluk Vrijdag op het ijs aan het Broederpad te Leider dorp, begaf' zich de bloemistknecht A. van der Reyden, wonende te Leiden, onmiddellijk op het brooze ijs en had het geluk een der beide meisjes een touw om te slaan. Toen brak het ijs, en lagen er drie te water. Nu kwam de heer Speet met eene ladder en legde die op het ijs. Hij begaf zich er opmaar toen hij de drenkelingen had bereikt, brak ook het ijs onder de ladder en lagen er vier te water; doch de heer Speet had het geluk een hem toegewor pen touw te vatten. Hij had Van der Reyden aan de andere hand, en deze een der beide meisjes steeds vastgehouden, en weldra waren drie drenkelingen gered. Het tweede meisje was reeds onder het ijs ge schoven en werd door een schipper, die zijn haak in eene bijt stak, ge red. Zij verkeerde in zorgzamen toestand en werd in het gezin van den heer Speet liefderijk opgenomen en tot heden verpleegd. De genees kundige had verboden haar te ver voeren. Aan Van der Reyden behoort in de eerste plaats een woord van hul de te worden gebracht voor zijn moed. (L. D Men is voornemens in den loop van de volgende maand het bekende zangspel «Sneeuwwitje» nogmaals te 'sHage in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te doen opvoeren. De opbrengst zou dan bestemd worden voor de Vacantie-kolonie te Pinsenhage. De gemeente-ontvanger te Klaas waal, de heer J. A. M., is naar de Dordr. Ct. verneemt, gevankelijk naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht, verdacht van valschheid in geschrifte. Men schrijft aan den N. R. Ct.: Dinsdag jl. was ik getuige van een levendigen strijd op schaatsen te Onderdendam, tusschen Lodewijk XV, Flodoa-do, Orleans, Memmo, Luigi Guinani, Drego, Lodewijk XIV, Polichinel, Don Cesar de Bazan, Alva, St. Germain, Sussex, Cagliostro, Pierrot, Astro (sterren), Koning en Arlequin. Noch Alva, noch Polichinel, noch Arlequin konden verhinderen, dat n.b. Lodewijk XV en Lodewijk XVI en dere stormen doorgestaan dan jnist dezen; zelfs de onstuimige bora ver mag niets tegen dit ijskoude ge steente. In allen gevallen hebben we hier het beste punt om ons te verdedigen. Wij zijn inden rug ge dekt en kunnen het naderen van den vijand halt! Wat is dat? Hoort gij niets? De beide mannen luisterden met ingehouden adem. Ook Jurgen was opgeschrikt, want hij had insgelijks een vreemd geluid vernomen; maar de storm overheerschte het terstond. Er verliep een geruimen tijddaar hield eindelijk de bora eenige oogen- blikken op, en nu hoorde men dui delijk op geringen afstand het ge luid van voetstappen en stemmen, die van een groote schaar mannen schenen te komen. Daar zijn zijzeide Gerald, die, toen het gevaar naderde, zijne koele vastberadenheid en zijne kalmte geheel terug kreeg; zijne stemver- al de overige rijders, mitsgaders de keurmeester, geverbaliseerd werden. Te zamen 36 processen-verbaal, omdat de ijsclub «Hunsingoo» geen verlof had (of heeft kunnen krij gen van den burgervader, om de gekostumeerde hardrijderij te hou den.) De hardlooper-schapendief, die onlangs te Arnhem wist te ont snappen en daarna in Duitschland werd gearresteerd, zal niet weder worden uitgeleverd, doch daar hij Duitscher is, in zijn vaderland an dermaal voor hetzelfde feit terecht staan, waarvoor hij te Arnhem werd veroordeeld. Onder Almeloo was Vrijdag een boer bezig een wagen met hout te laden. Hij viel van den wagen en brak zijn arm. Huiswaarts keerende viel hij andermaal van den wagen en brak zijn anderen arm, zoodat hij met twee gebroken armen tehuis gebracht moest worden. Het ijsvermaak heeft op het Al- meloosche kanaal een offer geëischt. Drie schaatsenrijders zijn er door het ijs gezakt, en een van hen is verdronken. De landbouwer B. teTubbergen, die bezig was met houthakken, wilde over een wal stappen, doch gleed daarbij uit, waarbij hij zich zoo bezeerde, dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. De landbouwer J. W. W., te Ve- nebrugge, bij Hardenberg, is Woens dag nacht zeer plotseling aan bloed vergiftiging oveileden. Voor een paar dagen kreeg hij een zweren- den duim, doch in den nacht van Woensdag zwollen eensklaps de hand en de arm zoodanig op, dat hij na enkele uren een lijk was. Het te kort in de kas van wijlen den gemeente-ontvanger te Wil lemstad, dat ruim f 3000 bedroeg, is door zijne weduwe geheel aan gezuiverd. Het nieuwe voor Limburg inge voerde wapen bestaat uit een ge vierendeeld schild, het eerste kwar tier in zilver: een van goud ge kroonde en geklauwde leeuw van keel met dubbelen staart («Valken burg»), het tweede kwartier in goud een van keel getongde en geklauw de ongekroonde leeuw van sabel («Gulik»), het derde kwartier in goud: drie horens van keel, ge plaatst twee en een, voorzien van banden van zilver («Horn»), het vierde kwartier in azuureen leeuw van goud met dubbelen staart, ge- tongd van keel, gekroond en ge klauwd van goud («Gelderland» vóór 1371 j; over alles heen een hartschild van zilver, beladen met een van goud gekroonden en ge- klauwden leeuw van keel met dub belen staart («Limburg»), het schild gedekt met den Limburgschen her togelijken hoed of kroon. Naar de Goesche Courant verneemt hebben zich voor de betrekking van werkbaas of waterbouwkundig amb tenaar aan den calamiteusen polder Oost-Bevelaud, op een voorloopig traktement van f 700 meer dan 80 sollicitanten aangemeld, waaronder jonge lieden die eene voortreffelijke opvoeding hebben genoten. ried nauwelijks eenige ontroering. Komt hier naast mij, Jurgen. Wij blijven bij elkander, zoolang wij nog staan kunnen. Zij zullen tenminste moeten erkennen, dat zij met mannen te doen hebben, die zich niet weerloos zullen laten ver moorden. Jurgen gehoorzaamde aan het be vel en ging dicht naast zijn luite nant staanmaar hij kon toch niet laten in dit gevaarvolle oogenblik nog een laatst kort gebed tot zijn schutspatroon op te zenden. Heilige George! zoo bad hij. Ik heb u nooit veel met bid den lastig gevallen en mij altijd zeiven geholpen, zooveel ik maar kon, doch nu kan ik het niet lan ger uithouden. Gij weet ik ben nooit een slechte jongen geweest, behalve dat ik wat veel hield van twisten en vechten, maar dat heb ik met u gemeen, Heilige George! Gij hebt er immers ook altijd maar met het Naar aanleiding van den onlangs gepleegden postdiefstal in België, is op den trein YlissingenGennep, waarmede de brievenmail van En geland naar Duitschland wordt ver voerd, een flink gewapend ambte naar ter bewaking aangesteld. Donderdag ochtend ontstond eens klaps brand op eene der hofsteden van den Wilhelminapolder in de na bijheid van Goes, en wel op die, bewoond door S. van Noort, gelegen aan den weg naar het Kaatsche veer. De brand ontstond zoo plotse ling en nam zoo in hevigheid toe, dat de dochter van den bewoner, die te Wolfaartsdijk woont, maar dien dag bij hare ouders had door gebracht, de geheele vernieling van den schuur bij hare aankomst te Wolfaartsdijk (een halt uur afstand) vernam. Acht en twintig stuks melk vee en achttien paarden werden een prooi der vlammen. De Vereeniging voor volksvoor drachten en volksvermaken te Vlis- singen heeft eene nieuwe soort Flo- ralia op touw gezet. In hoofdzaak als vroeger ingericht, zal nu aan elk kind, jongen of meisje, gelegen heid verschaft worden, onder toe zicht der ouders of voogden planttn te kweeken, en voor de beste groep of de beste plant in elke soort toe passelijke prijzen te behalen. Voorts zal elk kind, dat bloemen tot mede dinging zal inzenden, aan een kin derfeest kunnen deelnemen, dat men zich voorstelt in den aanstaanden zomer aan het strand bij het Groote Badhotel te geven. Men stelt zich voor, dat deze zaak groote deelne ming zal ondervinden, terwijl door de onderwijzers hunne medewerking en aanbeveling is toegezegd. Te Deventer heeft zich een verg eeniging gevormd onder den naam van «Daventria», met 300 leden. Zij stelt zich voor de gemeente te verfraaien, in en om de stad bloem en lieesterperken uan te leggen. Er werd een definitief bestuur gekozen, bestaande uit 7 leden. De statuten bepalen dat ieder lid fl of meer per jaar en ieder donateur f 10 of meer betaalt. Er doet zich te Schoonebeek, (Drente) het zeldzame geval voor dat een ooievaar tot nu toe den ge- heelen winter is overgebleven. Lang been had het dikwijls kwaad te verantwoorden. GEMENGD NIEUWS, -Twee architecten te Brussel, de heeren Hennebique en Reve, zijn voornemens in de Belgische hoofdstad een toren van Babyion te bouwen, ter hoogte van 300 m. evenals die, welke te Parijs bestaat, Deze toren zal echter geheel uit hout worden opgetrokken. Het plan vindt inderdaad ondersteuning. De toren zal een grondvlak hebben van 50 m. in het vierkant en gebouwd worden in den vorm eener pyra- mide met 8 beren, ied r van 15 m. voorsprong bij 5 m. breedte en met schoormuren tegen een parallellopi- pedum van 20 m. in het vierkant. Het inwendige zal worden ver deeld in drie verdiepingen, welke langs zeven trappen zullen te be reiken zijn. De laagste verdieping wordt eene restauratie, de tweede eene belvédère en de hoogste zal als observatorium dienst doen. Het werk zal in één jaar voltooid zijn en ten hoogste 2 mill. fr. kosten. Zij, van wie het plan uitgaat, mee- nen, dat het kapitaal kan worden zwaard op ingehouwen en den draak verslagen, zoodat hij niet wist waar hij bleef. Help ons dus nu bij het vechten, of doe het nog liever zelf, want alleen redden wij het niet. En indien gij volstrekt niet wilt, geef ons dan tenminste een zalig uiteinde en ontferm u over het arme heiden- sche kind Jovica, opdat zij gedoopt worde en eenmaal ook bij ons in den Hemel kome Amen! Jovica! dat was de laatste ge duchte van den jongen Tyroleraan haar dacht hij nog na zijn zalig uiteinde, en hij wilde tenminste de geruststelling hebben haar in den Hemel weer te zien. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2