bijeengebracht door den verkoop van 10 fre. aandeelen, wier eige naars vrijen toegang hebben tot den toren. Men berekent de be- noodigde hoeveelheid hout op 10,000 M® en het gewicht van den toren op 15,000 t. De Brusselsche Gazette ont ving reeds meer dan 21,000 francs voor de betrekkingen der slacht offers hij de jongste mijnramp, die te Hornu heeft plaatsgehad. Onder de edelmoedige gevers bevind zich ook de majoor A. De Crady de Croënendaal, die het nuttig acht bij zijn gift te vermelden, dat hij de eerste Belgische officier was, die in den oorlog van 1830/31 de ge lederen van het Nederlandsche leger verliet, omdat hij niet tegen zijn landgenooten wilde vechten. Dinsdagmorgen had in den trein bij het station Uchiry (Frank rijk) het volgend voorval plaats. De trein was in volle vaart, toen een knaapje, dat tegen het portier leunde, plotseling uit den trein viel. De goevernante, die met het kind reisde, sprong offchoon de passa giers baar trachtten tegen te houden, dadelijk het kind na. Onmiddellijk gaf men het noodsignaal, de trein stopte en kind en goevernante werden ongedeerd op de spoorbaan teruggevonden. De wijnoogst van Frankrijk in 1886 bracht slechts 25,063,000 hectoliter op, tegen 28,536,000 in 1885, of 11,615,000 minder dan het gemiddelde van de laatste 10 jaren. Nog is het niet met zekerheid uitgemaakt, welke landslieden de twee vreemdelingen zijn, die te Lyon in verzekerde bewaring zijn genomen als verdacht van spion- nage. (Zooals gemeld is, boden zij een soldaat der bezetting 20,000 fr. aan, indien hij hun een repeteer geweer met patronen bezorgde.) Vol gens sommige berichten zouden het Duitschers zijn en moeten er onder hunne papieren ook Duitsche brie ven gevonden zijn. Sedert eenige dagen word in het hótel «Droubt» te Parijs de na latenschap geveild der tooneelspeel- ster Marie Heilbronn. De opbrengst komt ten bate van haar dertienjarig dochtertje. De voorwerpen van waar de zijn in 45 rubrieken verdeeld. Voor een binocle van schildpad met diamanten bezet werd 1600 fr. be taald. Voor een zilver tafelservies, modelLodewijkXVen uit 175stukken bestaande, werdeenprijs besteed van 2910 fr. Een klein beeldje van oud Saksisch porselein werd voor 99 fr., het meubilair van een eetsalon voor nagenoeg 3000 fr. en eenige schil derijen voor 2000 fr. verkocht. Een slaapvertrek, stijl Lodewijk XIV, en een garderobe van de overledene komen nog onder den hamer. Op last van generaal Boulan- ger heeft Ambroise Thomas 16 vreemde volksliederen voor orkest ingericht; zij zullen door de mu ziekkorpsen van het Fransche leger worden ingestudeerd. Terwijl op de Britsche eilanden de thermometer eenige graden bo ven vriespunt stond, hetgeen mede het geval was in het hooge Noor den Kopenhagen, Stockholm, Chris- tiania, kwam de felste koude uit het Oosten en Zuiden. Te Hamburg heeft de thermometer 8°, te Karls ruhe 11°, te Breslau zelfs 1°. Fahr. gestaan. In het zuiden van Frank rijk steeg de koude met buitenge woon veel sneeuw. Te Nimes tee- kende de thermometer 20°, te Cler mont (Puy de Dome) 14» F. Met een Z.Z.O. wind heelt het in ons land het hardst gevrorengemiddeld ge nomen stond 11. Maandagochtend te 8 uur de thermometer Fahr. op 12o, dat is 20o vorst! Er werd ZW. wind verwacht, doch deze is omgeloopen naar het Noorden. De lucht is schoon ge waaid, en nog dooit het. Misschien dat uit het noorden de dooi is ont staan, die tevergeefs uit het zuiden verwacht werd. Troum van een leeuw. Van Gérard, den grooten leeuwenjager, wordt verteld dat hij eens iu het ge bergte Jebel-Mezoers, Algiers, een leeuwenwelp machtig werd, dien hij den naam «Hubert» gaf en als een jongen hond grootbracht. Toen zijn pleegkind te groot en te gevaarlijk werd om los teloopen, gaf Gérard het aan zijn vriend, den hertog van Aumale, ten geschenke en Hubert verhuisde in een groote kooi taar Parijs, zeer treurig gestemd over de scheiding van zijn meester. Het volgende jaar kwam Gérard met verlof te Parijs en begaf zich ter stond naar den Jardin des Plantes, om den jongen leeuw een bezoek te brengen. Hij beschrijft die ont moeting als volgtHubert lag half slapend op den vloer van zijn kooi en keek nu en dan met half ge sloten oogen naar de voorbijgangers. Plotseling hief hij den kop op en sloeg met den staart heen en wel er; zijn oogen waren wijd geopend, terwijl een zenuwachtige beweging der spieren zijDe trekken verwrong. Hij had de uniform der Spahis ge zien, maar zijn vriend nog niet her kend. LaDgzaam trad ik nader, doch kon mijne aandoening niet langer bedwingen en stak mijn hand door de tralies naar hem uit. Met denzeltden ernstigen blik drukte hij zijn neus tegen mijne hand en besnuffelde die geruimen tijd. Met elke ademhaling werd zijne houding edeler en zag hij er meer voldaan en blijder uit. Onder de uniform, die hem zoo lief was, be gon hij zijn boezemvriend te her kennen. Ik gevoelde, dat een enkel woord voldoende zou zijn, om allen twijfel bij hem te doen verdwijnen. «Hubert», zeide ik, terwijl ik mijn hand op zijn kop legde, «mijn oude krijgsmakker!» Niets anders. Met een woesten sprong en een doordringenden herkenningskreet wierp hij zich tegen de staven zijDer kooi, die bij deze aanraking bogen en trilden. Mijn 3 vrienden namen van schrik de vlucht en smeekten mij mijn leven niet te wagen. Edel dier! Zelfs in de uitiDg van uw blijdschap deedt gij de wereld voor u sidderen. Hubert drong met zijne zijde tegen het traliewerk en be proefde den scheidsmuur, die hem van mij verwijderd hield, te ver breken. Het was een prachtig ge zicht, toen hij de wanden van zijn kerker deed schuddeD, daarbij beur telings van vreugde en toorn brul lende. Met zijn groote tong likte hij mijne hand, die ik hem liet liefkozen, terwijl hij met zijn poot mij zachtjes naar zich toe poogde te trekken. Als iemand naderbij wilde komen, geraakte hij buiten zichzelf van woede en bedaarde niet, vóórdat de bezoekers zich ver wijderd hadden; dan begon hij mij weder te liefkozen en elk zijner gebaren en ieder gebrom gaven blijk van zijne vreugde en liefde. Toen ik mij afwendde om hem te verlaten, hief' hij een hartverscheu rend gebrul aan, en niet vóórdat ik twintig malen naar hem terugge keerd was en hem had trachten te beduiden, dat ik hem weder zou bezoeken, gelukte het mij de plek te verlaten. Daarna kwam ik dage lijks mijn vriend bezoeken en bracht som-i uren in zijn hok door. Na eenigen tijd bespeurde ik echter, dat hij niet zoo levendig en opgeruimd meer was, hetgeen door de oppas sers werd toegeschreven aan de overprikkeling en woede, waarin hij telkens verkeerde, wanneer ik hem bad verlaten. Ik gaf aan dien wenk gevolg en verminderde mijne bezoeken. Vier maanden ongeveer, nadat ik hem het eerst te Parijs had ontmoet, ging ik weder naar den Jardin des Plantes. Een der oppas sers kwam naar mij toehij groette mij en zeide«U behoeft niet meer te komen, mijnheer, Hubert is dood Volgens de Pruisische rang en kwartierlijst bedraagt het aantal ridderorden van den kroonprins niet minder dan 72. Graaf Puckier, de huismaarschalk, bezit er 51, vorst Bismarck 41, dan volgt de opper hofmaarschalk, graaf Perponeher, met 46 ridderorden. Vier-en-veertig ridderorden sieren de borst van Von Moltke, en het hoofd van het militair kabinet des keizers, generaal Von Albedyll, heeft er slechts één minder, Graaf Eulenburg bezit er 41, de generaal adjudant, graaf Lehndorff, weder één minder, Prins Willem en prins Hendrik mogen er elk 34 dragen, terwijl prins Frederik Leopold het reeds tot 13 heeft gebracht, evenals de jongste zoon van den Rijkskan selier, Graaf Willem. Graaf Her- bert Bismarck bezit reeds 19 rid derorden. Van hen, die de jaren 1813 15 hebben meegemaakt en het ijzeren kruis mogen dragen, is nog slechts de Duitsche keizer in ac tieven dienst. Tijdens een getuigenverhoor voor het kon. landgericht te Mem- mingeD, heeft de procureur der te genpartij aan den gedaagde een f orvijg gegeven, die door de geheele zaal weerklonk. Tengevolge van dit intermezzo we'd bet verhoor geschorst en tegen den al te driftigen pleitbezorger proces-verbaal opgemaakt. Eenige dagen geleden is in eene oude steengroeve in de nabij heid van het Duitsche dorp Kemp- field eene werkplaats van valsche munters ontdekt. Ongeveer 180 val sche tweemarkstukken werden ge vonden, welke nog niet geheel af gewerkt waren. Naar de misdadi gers wordt ijverig gezocht. De gedenkschriften van den Oostenrijkschen staatsman, graafVon Beust, vormen twee dikke deelen; het eene loopt van 1809 tot 1866, het andere van 1866 tot 1885. In den II is natuurlijk Von Bismarck een der hoofdpersonen. Graaf Von Beust oordeelt niet zacht over den rijkskanselier. De volgende passage gaat ook ons, Nederlanders, aan: «Von Bismarck is zeer slecht te vertrouwen. Eens spraken wij over de Duitsche provinciën van Oosten rijk en ik vroeg hem, of hij er ooit aan gedacht had, ze te annexeeren: «Het zou een domheid zijn,» ant woordde hij. «De bevolkiDg is Ka tholiek, het zou een kweekplaats van oppositie worden. Het zou nog beter zijn Nederland te aunexeeren.» Eenige maanden later was ik gezant te Londen. De Nederlandsche zaak gelastigde, die uit Berlijn kwam, vertelde mij bij toeval, dat hij eens op een avond aan Von Bismarck gevraagd had, of deze er ook aan dacht, Nederland te annexeeren. De rijkskanselier antwoordde: «Het zou eene domheid zijn. Het zou eene kweekplaats van oppositie worden. Het zou nog beter zijn, Oostenrijk te annexeeren!» Wij maakten reeds meldiDg van de vreeselijke paniek, die Woens dagavond in een schouwburg te Londen aan zeventien menschen het leven kostte. Nadere bijzonderheden deelt de Pall Mall mede. Het blad geeft verschillende verhalen uit den mond van hen, die de ramp over leefden. William Cohen, een wever, die met vrouw en kinderen de voor stelling bijwoonde, doet het volgen de verhaal: Het stuk, dat werd ipgevoerd,is in de Jodenwijk zeer geliefd en vandaar dat het bebouw tot aan den nok toe vol was. Ik schat het aantal aanwezigen wel op 800. Alles ging goed tot vijf minuten over elf. Toen hoorde ik verwarde geluiden, die van de galerij kwamen. Ik dacht eerst, dat er een vechtpartij was ontstaan, maar daarop hoorde ik het geroep: een lek in het gas! Dan eene stem, die «brand!» riep. Het was een stem eener vrouw of van een jong'en en zij kwam zonder eenigen twijfel van de galerij. De uitwerking was ontzettend. Elkeen stortte zich naar de deuren. Eensklaps wordt het gas uitgedraaid, een ondoordringbare duisternis treedt in en de verwarring, het hulpge schreeuw zijn niet te beschrijven. Het gegil der vrouwen en kinderen was hartverscheurend. De mannen brulden van angst. Een ieder wor stelde om eigen lijf te bergen. Eeni ge minuten, die een eeuwigheid schenen, kon men met geen moge lijkheid iets onderscheiden. Niemand wist wat hij deed. Wij zaten als haringen op elkaar gepakt. Ik hoor de mijn kleine meid, niet ver van mij af, schreeuwen: «Vader, vader, help!» maar ik kon geen vin ver roeren. Mijn vrouw was ook dicht bij mij. Ze was kalm, maar het waren ook voor haar vreeselijke oogen- blikken. Ze had onze jongste op haar arm. Daar werd licht op de trap ontstoken, kaarslicht; en het tooneel, dat ik toen zag, ging alle beschrijving te boven. Mannen, vrou wen, kinderen vochten, gilden en beten elkaar als razenden. Voor de deuren lagen voeten hoog mensche- lijke lichamen opgestapeld, alle kans om naar buiteu te komen werd door den aandrang der menigte verijdeld. De angstkreten sneden door de ziel Nu verscheen er een agent op het tooneel en slaagde er in eenigen in zijne naaste omgeving tot bezin ning te brengen. Om wat meer ruimte te verschaffen werden trap leuningen en schutten weggebroken en van lieverlede kwamen allen nu buiten. Daarop begon men het werk van het wegdragen der dooden en gekwetsten. Velen droeg men ook naar buiten, die gelukkig slechts bewusteloos blekenonder deze wa ren een menigte kleine meisjes. De gelaatstrekken der dooden waren akelig verwrongen. Er zijn onder de ongelukkigen, die bij deze ramp zijn omgekomen, verscheiden men schen, die ik sedert jaren gekend heb, maar ik verzeker, dat ik ze niet herkennen kon. De dooden wer den bij elkaar gelegd en de gewon den zoo snel mogelijk naar hunne woningen of naar het gasthuis ver voerd. De bankiersfirma gebr. Ba ring te Londen heeft aan haar ge heele bureau-personeel een geheel jaar honorarium als Kerstgeschenk vereerd. Aanleiding tot deze gene reuss belooning gaven de schitte rende zaken, welke het huis bij de brouwerij van den prins der brou wers Guiness in een venootsehap met aandeelen heeft gemaakt. De firma moet daaraan f 1,200,000 ver diend hebben. Door een beschermer van vogels is uitgerekend, hoeveel een vogel nestje waard is. Neem aaD, zegt hij, dat iemand een nestje met 5 jongen uithaalt. Deze 5 kleine vogeltjes verteren dagelijks 250 rupsen; de voedering door den ouden vogel duurt ongeveer 30 dagen; dat maakt dus 7500 rupsen. Als nu elke rups da gelijks slechts één bloesem opeet, dan eten deze 7500 rupsen dus in 30 dagen 225,000 bloesems. Laat nu de helft van die bloesems toch door vorst enz. verloren gaan, als ze niet door de rupsen vernield werden, dan komt het dooden van de 5 kleine vogeltjes ons toch op 112,500 ap pels, peren, pruimen enz. te staan. Dit wordt ter overdenking aan som mige jongens aanbevolen. Het H.llad deelt eenige bijzon derheden uit de oude doos mede, waaruit blijkt, dat ook onze voor ouders zich wel op het ijs wisten te roeren. Van twee Leidenaren, Tasseron en Kettenis, vind ik opgeteekend, dat zij eens, na het aangaan eener weddenschap, op schaatsen over de geul van de Haagsche schouw (14 h 20 voet breed) sprongen. De eer ste sprong «zonder kantroeren» eeni ge malen links en rechts over 3 achter elkaar op het ijs geplaatste keukenstoelen. Van den heer Pieter Koopmans, burgemeester van Bolsward, is het overbekend, dat hij, naast eene hard draversslede rijdende, verscheidene malen links en rechts in vollen loop over paard en slede heensprong. Adam, hardrijder, de Wetering komende afrijden, bemerkte op het onverwachts dat de geul bij de Oude Schouw, welke voor hetpas- seeren der rijtuigen werd openge houden, voor zijne voeten lag, en zoo ras zijne vaart niet kunnende stuiten, sprong hij er over heen. Deze geul was met de ruwe kan ten circa 20 voet breed. Dat in vroegere jaren de mede dinging aan eu de belangstelling voor hardrijderijen niet voor de thans behoefde onder te doen, kan blijken uit het volgende Aan de beroemde hardrijderij van vrouwen, den ln en 2n Februari 1805 te Leeuwarden gehouden, na men 130 vrouwen en meisjes deel, terwijl het feest werd bijgewoond door 10 5 12000 toeschouwers. In den winter van 1830 werd er te Delft eene hardrijderij gehouden, waaraan 500 rijders deelnamen. De rijderij duurde 4 dagen. Ten slotte nog een staaltje van den beroemden Frieschen hardrijder Cornelis IJnzen Reen (boer te Ku- baard), die in 1808 den grooten prijs te Sneek won. Men berekende dat hij bij gelijke snelheid één uur afstand in minder dan 5 minuten bad kunnen afleggen. Meest liep hij de baan al stappende ten einde en maakte met eene verbazende vlugheid eiken tred 11 Rijnlandsche voet lang. Hij had de gewoonte zijne partij altijd slechts een weinig voor te blijven en maakte daardoor niemand beschaamd. Bij het einde der baan stapte of sprong hij altijd vlug over de streep, dat hem zoowel bij eene lichte als zware partij even gemakkelijk scheen te vallen, en dan zei hij ge woonlijk, Jdaar hij nooit een rit ver loor: «just woen». ONDERWIJS. Door Gedeputeerde Staten van Noord Hol land is de goedkeuring onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Heems kerk, waarbij het traktement van eene te benoemen onderwijzeres werd verlaagd van f600 tot f450. LEQER EN VLOOT. Den kapitein ingenieur Van Schermbeek van het corps der genie die gedurende drie jaren in Japan de genitwerkzaamheden heeft geleid, werd dezer dagen door den minister van O.rlog in Japan, namens den keizer van Japan, dank betuigd, voor de door hem aan het goevernement en leger bewezen diensten. Tevens is genoemde kapitein door den kei zer benoemd tot ridder van de Orde van de //Rijzende Zon". Ook het Nederlandech goevernement heeft Zr. Ms. daiik ontvangen voor de bereidwil ligheid, waarmede genoemde kapt.-ingenieur ter beschikking van de Japansche regeering is gesteld. POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. In het algemeen mogen geldswaardige stukken niet op den voet van gedrukte stuk ken ter verzending per post worden toegela ten. De volgende uitzonderingen zijn echter geoorloofd: lo. bij gedrukte stukken een gedrukt adres te voegen, waarop een frankeerzegel is ge hecht, ter voldoening van het port bij de terugzending 2o. bij aanplakbiljetten, verzonden door gemeentebesturen, notarissen enz., een of twee postzegels van 5 cent te voegen, ter voldoe ning der onkost'n van aanplakking. STSBfëftAARTBEMMTEB. Het stoomschip ,/P Caland'kapt. Bonjer, van Rotterdam naar New York, passeerde 23 Jan. des morgens 1 ure Dover. Lichte W. wind. Het stoomschip ^Leerdam', kapt. Slieren- dregt, van New York naar Rotterdam, pas seerde 22 Jan. des morgens 11 ure Dover en arriveerde den 23en ta Rotterdam. Het stoomschip //Zaandam", kapt. Yan der Zee, van Amsterdam, is 21 Jan. te New York aangekomen. Het stoomschip //Burgemeester den Tex", vertrok 22 Jan van Padang naar Amsterd. Het stoomschip //Batavia", vertrok 22 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip #Gwalior", met de Eng. mail, arriveerde 21 Jan. van Alexandrië te Brindisi. Het stoomschip //Utrecht", van Rotterdam naar Java. vertrok 23 Jan. van Suez. Het stoomschip //Zuid Holland", van Rot terdam naar Java, arriveerde 23 Jan. te Padang. ummssmm, Haarlem, Sé Jan. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 6.60 a f 0.witte tarwe f 7.90 a 17.— rogge 5.25 a f O.-- haver f 3.60 a f3.10 Garst 5 25 a f4.30 Duiven- boonen f6.85 a f6 50 Paardenboonen f 0. a f0.— Bruine boonenf 11.- a f 0.Groene Erwten (0.a f0.Witte Erwten f0. f0.Capucijners f 0.—a f0.— Kanarie zaad f 0.—a f U.Oliezaad f0.a f0. Koolzaad f 0.— a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f0.Karweizaad 0.a f 0. AMSTERDAM, 24 Jan. losprijzen der Aardappelen waren aio volpt; Friesche Dokkumer Jammen f3.— a 3.20, dito Franeker f 3. - a 3.10; dito Engelsche f 2,40 a 2 50; dito Hamburger f 0.a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f3.30 a 3.80; dito Flakkeesche f 3.a 3.25; dito Blauwe f310 a 3.20; Geld. Blauwo f 3.20 a 3-30, dito Roode 12.50 a 2.60; Pruisische Ham burgers f2.75 a 2 90; Duin Zand f3.a 5.—; Friesche ChampionB f0.—- a 0.—; Saksische Jammen f0.a 0.Pruisische Roode f0.a 0.Maastrichtsche Roode f2.60 a 0.Friesche Hamburger f0.a 0. Groninger Turken f 1,80 a 2.Zeeuw sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 vorBehe ladingen. Handel zeer flauw. Suiker. Biet stiller, Geraffineerd prijshou dend. Rijst. Ongepelde. Aangevoerd per diverse schepen 2601 bü. Java Tafel, welke reeds grootendeela zeilende waren verkocht. Ge pelde in alle soorten met bevredigenden omzet. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars Amsterdam, 22 Jan. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 6s/s» 63/4j 63/4, 63,4,63 4,63/4 otpgall. Philadelphia 6l s, 65/?, 69/s 65/*» 6s/s. 6*/8 ct. per gall. Ruwe Olie 71—, 713/4, 72l/si 72x/s, 711/4, 711/* ct. per vat. De prijzen bleven onveranderd, doch was de omzet, tengevolge van het besloten water, beperkt. Van latere termijnen vonden af en toe kleine po ten nemers. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f 8.20 a f Entr Jan.-levering u 8.151, v u Febr. a u 8.a tt Maart Mei 7 75 H n u Sept./Dec h 8.u u a Nobels Petr. (Rus sische) lev. Febr./Mrt u 7 90 u u In consumtie vrij aan boord f 9.75 Bij kleinigheden f a f Vs. kooger.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3