4e Jaargang. Vrijdag 28 Januari 1887. No. 1093. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks uitgennmen Zen- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ILf.EMEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. rum mus- i 7oor Haarlem per maand40 Centi. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de rublictte Etrangère 9. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ▼»n 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cent» Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Faviljoen. Ingang aan de Dreefxyde 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Ny verheid hebbel if /trtoon van diploma vryen toegang, donateurs met gerelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Kronfczijde van i.et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur» en •dender Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering vaa Nyverheid hebben op vertoon ran diploma vryen toegang, donatears met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiodeuis, voor»! ran Nederland en meer byzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelyks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaa| J X gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10i uur, van 16 October tot 14 April op die dagea van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persooH, alleen Of ieniagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Ckristelyke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen bonedon de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. teweirs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Gsopené Tfoonsdi" ca Zaterdag van 24 nar. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—8 nnr. Toegang (denr Ondegroonraarkt) vr«j. De uitslag der gisteren te Liver pool plaats gehad hebbende stem ming was dat de heer Neville, een liberaal van Gladstone's richting,3222 stemmen bekwam en de heer Neville 3211. Heden herstemming, daar de geldigheid van eenige stemmen be twist is. De Times bericht, dat de ont ruiming vau Port Hamilton op 23 dezer heeft plaats gehad. Dr. Windthorst heeft een open bare dankbetuiging in de Duitsche dagbladen geplaatst voor de geluk- wenschen, hem aangeboden op zijn 75e jaarfeest. Hij ziet in die blij ken van sympathie een bewijs voor de goedkeuring, welke men hecht aan zijn arlementaire houding. Hij hoopt in den strijd voor belangen, welker behartiging hem werd toe vertrouwd, te volharden tot de Heer van leven en dood hem uit zijn werkkring oproept. Het ReichsgesetMatt bevat een keizerlijk besluit, waarbij de uitvoer van paarden over alle grenzen des rijks wordt verboden. Het verbod treed onmiddellijk in werking. De Fransche transportcommissie heeftin haar laatste rapport verklaard, dat, indien een oorlog met Duitsch- land uitbrak, binnen tien uren na de oorlogsverklaring 40,000 man op elk gegeven punt van de grens kunnen worden geconcentreerd, en dat de met de spoorwegmaat schappijen en de plaatselijke ad- ministratiën gesloten overeenkom sten het ministerie van oorlog in staat stellen, in de volgende vieren twintig uren 18000 man per uur op ELISABETH WERNER. Naar hel Duitsch door Gehda. 31) De woeste zonen van het gebergte waren met alle verschrikkingen van den oorlog vertrouwd; zij zagen den dood iederen dag en ieder uur voor oogen, maar voor dit teeken beefden zij toch, en het verschrikkelijke antwoord, dat de hoon van hunnen aanvoerder had uitgelokt, was ook voor hen gesproken. De maunen droDgen zich om Ste- phan Hersovac heeD, het jonge, thans het eenige opperhoofd van den stam. Er volgde eeue halfluide, drukke beraadslaging, die met volkomen eensgezindheid scheen te eindigen. dezelfde plaats te brengen, zooHat daar, vier en dertig uur na de oor logsverklaring, 472,000 man be schikbaar zouden zijn. In den Italiaanschen Senaat heeft de minister van buitenland- sche zaken, graaf Robilant, ver klaard dat de toestand te Masso- wah niets verontrustends heeft. De daar aanwezige strijdmacht is sterk genoeg om eiken aanval af te slaan. De minister van oorlog deelde mede, dat een bataljon infanterie met twee stukken herggeschut en eene compagnie troepen van de genie ter versterking naar Massowah ge zonden worden. De Senaat gaf hij eene motie zijn vertrouwen in het Kabinet te kennen. In de Kam-r van afgevaardigden heeft de minister van buitenland- sche zaken verklaard, dat de regee- ring voor het oogenbiik niet voor nemens is in Afrika eene staatkunde van uitbreiding van grondgebied te volgen. Een aanval van Abessinië op de Italianen achtte hij onwaar schijnlijk. De minister verzocht de Kamer alle bekommering op zijde te zetten. De verklaring des ministers schijnt aan te duiden, dat er tot dusver nog geen enkele aanval van de Abessi- niërs heeft plaats gehad. Het agentschap «Stefani» meldt uit Soeakim: Volgens de iaatste directe tijdingen uit Massowah be vindt zich Rasaloela nog altoos te Ghinda. De Italiaansche troepen staan gereed om hem te ontvangen, maar Rasaloela aarzelt op te rukken. De Bulgaarsehe agent te Con- stantinopel heeft verklaard dat de Bulgaarsehe regenten bereid zijn af te treden, indien al de groote mo- Na eenige oogenblikken zonderde Stephan zich van zijne metgezellen af en trad van de andere zijde naar den ingang der diepte. Hij riep een paar Slavoonsche woorden. Gerald, die deze taal goed verstond, ant woordde evenzoo. Toen gaf de nieuwe aanvoerder het teeken van vertrek, en stil en somber trok de kleine schare af. Zij konden het lijk van Marco niet meenemen; er zouden verscheiden uren voor noodig ge weest zijn om het puin weg te rui men, waaronder zijn lichaam bedol ven lag. In de vale, grauwe morgensche mering naderden intusschen de man schappen, die uitgezonden waren om Gerald en Jurgen te bevrijden. On der hen bevond zich ook pater Leo- nhard, die zich bij hen aangesloten had, toen hij hoorde wiens redding het gold, en die nu moedig en on versaagd den moeilijken tocht in storm en nacht meemaakte. Het was gendheden daartoe adviseeren. Ah leen Engeland weigert zoodamg ad vies te geven. De Times verneemt uit Caïro, dat er te Massowall eene paniek heerscht wegens den aanval der Abessiniërs. De Arabieren vluchten in grooten getale naar Massowah. De Italianen zenden versterkingen naar Makullah, hetwelk de Abessi niërs trachten te omsingelen. De Senaat der Ver. Staten van N.-A. heeft een voorstel verworpen om eene wijziging van de grondwet der Unie ten gunste van het toe kennen van stemrecht aan vrouwen bij de verkiezingen voor de wet gevende raden der Staten van de Unie te steunen. Haarlem, 27 Januari 1887. De zoo gunstig bekende calligraat Bunzei uit Praag zal hier ter stede weder een cursus openen voor slechte schrijvers en schrijfsters die hun hand schrift willen verbeteren. De me thole van den heer Bunzei moet tot verrassende uitkomsten leiden, te oordeelen naar de resultaten die voor ieder belanghebbende in het bfltel Fuuckler, waar genoemde heer logeert, ter inzage liggen. Die goede resultaten moeten in den betrekkelijk zeer korten tijd van 8 uren te bereiken zijn. Een zeer verdienstelijk oud hoofd-officier, de heer L. S. R. Ses- seler, is hier ter stede overleden. Na verschillende rangen te hebben doorloopen, werd hij 19 April 1869 bevorderd tot majoor bij het le re giment vesting-artillerie en den 25en April 1872 gekozen tot directeur van lieverlede lichter geworden, zoo dat men alles duidelijk onderschei den kon en zij zagen nog juist Stephan en zijne volgelingen in de verte verdwijnen. Wij zullen toch niet te laat komenzeide de officier, die het bevel over het detachement voerde. Ginds trekken de vijanden heen Als zij hun bloedig werk maar niet reeds volvoerd hebben' Dat verhoede Godriep de pater. Wij zijn immers op de plaats waar wij wezen moeten, maar ik zie de rotspoort niet, welke Da- nira ods heeft beschrevendaar ligt niets dan een hoop puin. Zouden wij ons vergist hebben? Dat zullen we aanstonds zien. Voorwaarts! laat ons de rotskloof onderzoeken. Wij moeten heiden, le vend of dood, vinden. En met gezwinden pas ging het voorwaarts, maar eer het nog mo gelijk was in de diepte te kijken, der artillerie-slapel- en constructie magazijnen te Delft, met den rang van luitenant-kolonel, welke laatste betrekking hij tot in 1875 met on derscheiding vervnlde. De overledene vond zijne verdiensten erkend in de benoeming tot ridder in de Orde van den Neder!andschen Leeuw. De heer Gericke is gisteren afgetreden als Minister van Marine, na van ambtenaren eó officieren aan het departement afscheid te hebben genomen. Te half twee uur heeft de heer Tromp zijn ambt aanvaard. De luitenant ter zee Ledeboer blijft vGorloopig adjudant van den nieuwopgetreden minister. De stenographen van de Ka mer hebben dezer dageD, naar men mededeelt, een bewijs geleverd van buitengewone bekwaamheid. Bij een der enquête-verhooren kwam een getuige voor, die Hollandsch sprak noch verstond. Het geheele verhoor moest in het Fransch plaats hebben. De vragen en antwoorden kruisten elkaar met de gewone snelheid een uur lang. En binnen een kwartier na den afloop lag het verhaal, waarin woord voor woord het gan- sche verhoor was opgenomen, in het Hollandsch uitgeschreven gereed ter tafel. Men weet dat stenographie de kunst is om door verkorte letter- teekens woordelijk op te teekenen wat iemand spreekt. Vrijdag a. s. zal het Haagsche departement der «Ned. Mij. ter be vordering van Nijverheid» behan delen het voorstel, op de laatst ge houden alg. vergadering te Haarlem aangenomen, om nader door de De- partemeuten te doen overwegen met welk stelselfair trade of free trade in Nederland de nijverheid en daar mede in verband staande belangen, het meest gebaat worden. riep men reeds de namen der ver misten. Mijnheer von Steinach Ge rald! klonk het gelijktijdig van de lippen des officiers en van den geestelijke. Bartel, die er ook bij was, en de ontvangen liefelijke te rechtwijzing van zijn vriend en lands man geheel vergeten was, riep op klagenden toon er tusschen in: Jurgen! Jurgen Moosbacher! Hier is Jurgen zoo hoorde men den onverschrokken Tyroler uitroepen, die meteen uit de diepte te voorschijn kwam. En hier is mijn luitenant, frisch en gezond! Dag kameradenIk wist immers wel dat gij ons niet in den steek zoudt laten. En onze eerwaarde is er ook bij? God zegene u, eerwaarde! Hij klauterde tegen de rotshel ling op en achter hem aan kwam Geraldbeiden werden onstuimig en hartelijk welkom geheeten. Nu was het een vragen, ophelderen, vertel- De heer Kater, president van «Patrimonium», trad dezer dagen te Koog a/d Zaan op, om zoo moge lijk aldaar eene afdeeling van die vereeniging te stichten, wat inder daad schijnt te zijn gelakt. Een 25 a 30:al Amsterdamsche socialisten, daartoe bij advertentie aangespoord, waren overgekomen, met het ken nelijk doel de vergadering inde war te helpen. Onder aanvoering van P. van der S:adt en Fortuin riepen zij vóór de voordracht een aanvaDg nam, en nadat was te kennen ge geven, dat er geen discussie zou gehouden worden: «Waarom geen discussie?» en wierpen den spreker allerlei hatelijkheden naar het hoofd, zoodat een tooneel van schromelijk rumoer en wanorde ontstond. Toen een politie agent hun onder het oog bracht, dat zij niet het minste recht hadden, discussie te vorderen, daar slechts eene voordracht zonder meer was aangekondigd en hun door den voorzitter was aangeboden hun entrée terug te ontvangen, verlieten zij de zaal onder het roepen van «Dag Kater!» «DagKater!» «Poes!» «Poes!» de vergadering, en zetten op straat zingende hun rumoer voort, wat hun echter door het optreden van den burgemeester werd belet. Op een op uitnoodiging van de feest-commissie te Helder ge houden bijeenkomst van vertegen woordigers van verschillende ver- eenigingen, zijn plannen beraamd, betreffende den op 'sKonings ver jaardag te houden fakkeloptocht. Reeds 21 vereenigingen zeiden hun ne medewerking met ruim 800 le den toe. De Ned, Bakkers-Courant heeft tot onderwerp van een prijsvraag gemaakt«Een plan voor een vak school». Het plan zal worden beoordeeld len zonder einde, maar terwijl Ge rald zijnen krijgsmakkers uitvoerig verhaalde wat er gebeurd was, trok Jurgen zijn landsman hij de mouw en vraagde dringend en gejaagd Bartel, gij komt van het fort, hoe gaat het Jovica? Ook pater Leonhard werd onder vraagd. Gerald nam de eerste de beste gelegenheid waar om hem ter zijde te nemen en vraagde ongeruït en bezorgd Waar is Danira? Is zij in het fort achtergebleven Neen, zij is naar het dorp te ruggekeerd, nadat zij ons den weg gewezen had, zoodat wij niet meer konden verdwalen. Zij wilde geen getuige van den te verwachten strijd zijn. Gerald, het kwam mij voor, dat het meisje iets onheilspellends in haar schild voerde. Er was geen woord uit haar te krijgen, maar ik vrees, dat zij aan hare landgenooteu zal vertellen wat zij gedaan heeft-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1