door de heeren: B. H. Heldt, re dacteur van de Werkmansbode en lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal; Geert de Jonge, re dacteur der Nederl. Bakkers-Courant', A. Kreunen, lid der firma Kreunen frères, confiseur-patissier te Amster dam; A. Schagen, mr. brood- en beschuitbakker te Zaandam, Hout rijk en Polanen en Monnikkendam; S. W. Siemons, president van den Nederl. Brood-, Koek- en Banket- bakkersbond, te Amsterdam. Zoover wij kunnen nagaan, zegt de N. B. C., zijn alle elementen der bakkerij in deze commissie ver- eenigd en we meenden de vakken nis van de 4 laatste leden een be langrijke aanvulling te moeten ge ven door tot liet lidmaatschap uit te noodigen een man uit bet volk, die geheel doordrongen is van bet nut van vakscholen en die omtrent het bestaan en de regeling dier in richtingen de meest gewenscbte in lichtingen kan geven. Binnenkort zal deze commissie vergaderen en de prijsvraag uit schrijven. Naar men verneemt zullen eerlang uit bet Noorden bliksem- treinen naar Amsterdam loopen. De Raad der gemeente Zandvoort heeft besloten, de kinderen der openbare lagere school en van de bewaarschool bij gelegenheid van 'sKonings 70sten verjaardag een gezelligen dag te bereiden. Dinsdagochtend heeft eene stoom boot beproefd de reis van Nieuwe- diep naar Amsterdam te aanvaar den, doch na 5 uur stoomens kon het schip niet verder komen dan tot de Zandsluis, in gewone omstandighe den op een uur afstand stoomens van Nieuwediep gelegen. Het ijs op het Noordhollandsch kanaal is nog zóó dik, dat men op vele plaatsen zonder gevaar over het kanaal kan loopen. Doordien het 's nachts nog blijtt vriezen, wordt de opening der vaart in de eerste dagen nog niet verwacht. Maandag wandelde H. K. H. prin ses Wilhelmina met haar goever- nante op den Ouden Schevening- schen weg, toen een escadron huzaren daar voorbij kwamde commandant, H. K. H. bemerkende, liet front maken en het prinsesje de verschuldigde eer bewijzen. Een oud Scheveningsch moedertje, die dit zag, kwamen de tranen in de oogen en zij riep: «Och Heer, be waar dit lieve kind toch voor 't vaderland in {D.v. Zk. en'sGr.) Maandagavond werd te Rotterdam door de activiteit van een politie agent een gesignaleerd marinier aan gehouden, die in de maand Mei van het vorig jaar van zijn korps was gedeserteerd, daar hij, met verlof zijnde, niet terugkwam. Het vreemd ste van het geval is, dat hij eenigen tijd geleden hier in het Stadhuis trouwde en dat hij op den Schied. dijk tegenover het Museum Bov- mans, dus in de onmiddellijke na bijheid van het politiebureau en een vasten wachtpost eene water- en vuurnering heeft uitgeoefend. Toen een agent hem Zondagavond wilde arresteeren, ging hij op de vlucht, doch stuitte op een ander op post staand agent. Hij werd daarop door twee agenten in tegen woordigheid zijner jonge vrouw naar het politiebureau gebracht, waar hij en dan is zij verloren. Thans niet meerl zeide de officier met bedwongen ontroering. De oorlog is geëindigdwij wil len vrede sluiten. Stepban Hersovac heeft mij bij zijn aftocht toegeroe pen, dat hij morgen met eenige zijner krijgsmakkers op het fort zal komen om de onderhandelingen te leiden. Ik geloof dat hij dit reeds lang ge wild hadmaar de invloed van Obrevic hield hem tot nog toe te rug. God zij dank! Dan kan en zal hij op zijne zuster den weg niet wreken dien hij morgen zelf zal be treden, zij was niet te bewegen onder onze hoede te blijven. Ik denk dat zij zich nu aan de mijne zal toevertrouwen, zeide Gerald met een helderen gloed in zijne oogen. Zij moet zoo spoedig nogelijk weten dat hier geen ander iloed vergoten is dan dat van den roekelooze, die daar verslagen ligt, door marinesoldaten Dinsdag werd afgehaald, om voor den krijgsraad terecht te staan. Maasb Te Renkum is Dinsdagnacht de nachtwacht onverhoeds door een nog onbekend persoon aangevallen, die hem met een stok hevige slagen op bet hoofd toebracht, zoodat hij geruimen tijd zijn bewustzijn verloor. Op den Zuid-oosterspoorweg ge raakte Dinsdag in de nabijheid van Vucht, tusschen wachtpost 16 en 17, een 5-jarig meisje, eenigst dochtertje van A. de Laat, onder een voorbij vliegenden trein, met het treurige gevolg, dat slechts een deerlijk ver minkt lijk kon worden opgenomen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op de buitenplaats «Vij verhof» te Loenen ingebroken. De dief heeft op eene naburige hofstede eene ladder gehaald en die tegen den achtergevel van het huis geplaatst en eene ruit stuk gesla gen. Op dit geraas sloeg een hond aan, waardoor de inbreker het hazen pad koos, met achterlating van een met bloed bevlekten halsdoek en van een jasknoop, na nog een paar schoe nen medegenomen te hebben. De politie doet onderzoek. Dinsdag werden door de kommie zen van 's Rijks belasting te Nij megen eene Duitsche vrouw en een als heer gekleed Duitscher aange houden, wegens frauduleusen invoer van eenig liters spiritus, welke zij in blazen op het lijf droegen. Daar zij vreemdelingen zijn, moesten zij terstond in hechtenis blijven en zijn dientengevolge naar de gevange nis overgebracht. Door het onvoorzichtig omgaan met een geweer kreeg de knecht van een landbouwer te Spekholzer- heide (Limburg) eene volle lading hagel in de longen en onder de armen, aan de gevolgen waarvan hij eenige dagen later is overleden. Dinsdag avond is te Tilburg eene vrouw van eene zoldertrap gevallen. Zij brak het nekbeen en was ter stond dood. Men schrijft uit Roermond: Gedurende den laatsten tijd zijn alhier door jagers en landbouwers onder bijzondere goedkeuring van den commissaris des Konings, groote drijfjachten gehouden op vossen en wilde zwijnen. Slechts één zwijn is gedood, en wel eene zeug met acht jongen. De deelnemers staan er ver baasd over, dat men geen grooter aan tal heeft gedood, daar men ze soms bij troepjes van tien stuks op klaar lichten dag hun vernielingswerk tot nabij de woningen zag ver richten. De jagers verklaren, dat de zwij nen dadelijk over de grenzen vluch ten en in het dichte onderhout aldaar de wijk nemen. De Duitsche klop- of drijfjachten leveren betere uitkomsten; gedu rende twee dagen werden 9 en 7 zwijnen gedood, waarbij een jager uit Elmpt zelf coup double maakte. Het beste wa*e, eene afspraak te maken met de buurlui, om tegelijk op Duitsch en Nederlandsch grond gebied te drijven. Eene behoorlijke opruiming onder deze gevaarlijke dieren zou dan niet kunnen uit blijven. en dat heeft geen menschenhand gedaan. Dat was een «oordeel van God zelven», dien hij heeft getart. Eerwaarde, gij zijt te laat gekomen om den doode, die daar verslagen ligt, den laatsten troost toe te die nen. Hij stierf onverzoend met zich zelven en met zijnen God. Zij begaven zich naar de plaats des onheils, waar de anderen reeds in een kring omheen stonden; maar toen pater Leonhard kwam, opende zich de kring. Langzaam trad de priester nader en beschouwde eenige oogenblikken zwijgend het verstijfde, bebloede hoofd. Toen hief hij het kruis omhoog, dat hij aan den gor del droeg en terwijl hij het over den doode uitstrekte zeide hij met diepen ernst Mij is de wrake I spreekt de Heer. Mij is de vergelding? De oorlog in de bergen was ten einde. Aan den laatsten wanhopi- Tot secretaris van den polder Ommeren is benoemd de heer Van Ommeren te Ommeren. Een landbouwer, te Oosterwolde, ving dezer dagen een bunzing op een eigenaardige wijze; den dief, die hem reeds verscheiden vogels had ontroofd, ziende loopen, wierp hij er met een hooivork naar en had het geluk den brntalen roover daarmee aan een schutting te na gelen. Te Noordwolde waren een vader en zoon bezig met houthakken. De vader struikelde, terwijl de zoon den bijl liet neervallen; met het treurig gevolg dat de bijl den vader zóódanig in het hoofd trof, dat zijn toestand zeer zorgwekkend is. GEMENGD NIEUWS. Het meubilair van wijlen Kei zerin Joséphine, de eerste gemalin van Napoleon I, dat zich vroeger op het kasteel-Malmaison bevond, is door aankoop grootendeels het eigendom geworden van den gezant van Bolivia, den heer Aniceto Arce. Daaronder behoort ook het beroem de slaapkamer-intérieur. Eergisteren heeft in het El dorado te Marseille een vergadering plaats gehad van Eranschen en Italianen om te protesteeren tegen het oprichten van een standbeeld voor Napoleon III te Milaan; er waren ongeveer 150 personen. De Eranschen en Italianen verzeker den elkaar in heftige redevoeringen hunne vriendschap en een motie werd aangenomen waarin besloten werd, dat de Italianen niet zouden toelaten dat in hun vaderland, waar de asch van Dante, Michel Angelo Mazarin en Garibaldi rust, een zoo schandelijk standbeeld werd opge richt. De burgerlijke rechtbank van Parijs heeft de Parijsche spaarbank veroordeeld tot terugbetaling aan zekeren Collée van een vrij groote som, welke hij in den loop van 1882 op verschillende tijdstippen had ingebracht en welke zijn doch ter met behulp van een medeplich tige zich op vertoon van een valsche procuratie, op naam van haar vader gesteld, had laten ter hand stellen. De rechter was van meening, dat het bestuur der spaarbank een on voorzichtigheid begaan had, waar voor het aansprakelijk was, omdat het zich niet van de echtheid der handteekening vergewist had. Er moet bijgevoegd worden, dat de dochter van Collée door het Hof van Assisen vrijgesproken werd omdat zij bewezen had, dat het geld, 't welk zij zich door de valschheid in geschrift verschaft had, slechts gediend had om het lijden eener ongelukkige vriendin te verzachten. Zondag jl. is in het Hippo- dróme te Parijs het derde of laat ste bloedelooze stierengevecht ten bate der slachtoffers van den waters nood gehouden. De drie voorstel lingen hebben gezamenlijk 205,000 fr. opgebracht. Een vernielende storm. De hevigste orkaan van den lateren tijd was die, welke den lOen Oc tober 1780 woedde. Hij begon zijn verschrikkelijken loop bij Barbados waar geen huis en geen boom staan bleven, vernielde toen een smaldeel van de Engelsche vloot, die voor Sanla Lucia lag, en verwoestte dit eiland, waar 6000 menschen onder gen weerstand, dien Obrevic aan de spits van zijn stam geboden had, kwam door zijn dood een einde. Stephan Hersovac was de man niet om eene zaak, die reeds verloren was, tot zijn eigen ondergang door te zetteD hem ontbrak tegelijk met den trots ook de energie van zijnen voorganger. Hij was werkelijk op het fort gekomen en had de hem gestelde voorwaarden aangenomen, en daarmede kon de oorlog, voor zoover dit gebied betrof, als ge ëindigd beschouwd worden. Er verliepen evenwel nog weken en maauden eer de troepen naar het vaderland terugkeerden, en Ge ralds regiment was een van de laatste. Het moest eenigen tijd in Cattaro blijven, eer het ingescheept werd, maar het toeval bespaarde den officier eene pijnlijke ontmoe ting de overste Arlow en zijne dochter bevonden zich niet meer in de stad. de puinhoopeu bedolven werden. Toen keerde de storm zich tegen het eiland Martinique, bereikte daar aan de zuidkust een smaldeel van de Fransche vloot en vernielde 50 koopvaardij- en transportschepen met 5000 man troepen aan boord. Op het eiland zelf werd de stad St. Pierre met 9000 menschen ge heel weggeveegd. Verder noord waarts werden Dominique, St. Eus- statius, St. Vincent en Portorico verwoest; ook hier verdwenen alle huizen, die zich in de baan van den storm bevonden, met huune bewoners. Aan de andere zijde van Portorico keerde de orkaan zich tegen de Bermuda-eilanden en ver nielde verscheidene Engelsche oor logsschepen. Op Barbados, waar de cycloon begonnen was, woedde hij met zulk een geweld, dat de be woners, die in de kelders gevlucht waren, niets vau het instorten van hunne huizen boven hunne hoof den hoorden. In de vergadering van gede legeerden der spoorweg-directiën, welke op 19 en 20 Jan. te Dresden plaats had, ter bepreking van de aanstaande zomerdienst-regeling, is ook onderhandeld over eene nieuwe sneltreinverbinding van Londen naar Berlijn, respectievelijk Hamburg, eu terug via Vlissingen; ten behoeve dier nieuwe verbinding zullen voor het zeetraject Queenboro-Vlissingen en omgekeerd, de onlangs gebouw de stoomschepen der Maatschappij «Zeeland» worden aangewend. De gevoerde onderhandelingen hebben tot een bevredigend resul taat geleid; ten 7.15 des morgens uit Londen vertrekkende, beeft de aankomst te Berlijn ten 7.39 des morgens en te Hamburg om 8.5 des morgens plaats. De nieuwe verbin ding met Berlijn wordt alzoo nog bijna twee uren versneld, ten op zichte van de thans reeds bestaande. In omgekeerde richting is het ver trek uit Berlijn ten 9.31 des avonds en uit Hamburg ten 11 des avonds vastgesteld. Terwijl de aankomst in Londen ten 9.30 des avonds zal plaats vinden. De Neue Freie Presse deelt eenige bijzonderheden mede uit het leven van Amerling, een bekend Weener portretschilder, die voor en kele dagen overleden is. Eens ontmoette Amerling, die weduwnaar was, eene zeer schoone dame en bewonderend bleef hij voor haar staan. Hij sprak haar toe. Ze wilde zich verschrikt verwijderen. «Ik ben de schilder Amerling en ik zou zoo gaarne uw portret schilde ren, want ge zijt zoo mooi.» Toen de dame weigerde, riep Amerling uit: «Ik moet u schilderen, al zou ik met u trouwen.» Vier weken later was de schoone Katharina Henszier de echtgenoote van den schilder en na vier maan den was zij van hem gescheiden. «Och,» vertelde Amerling aan een van zijn vrienden, «het was eene deugdzame, door en door goede ziel en schoonschooner dan onze lieve Heer het eigenlijk moest permit- teeren. Enfin, je hebt gezien. Maar ze was zoo koud als ijs en het aller bedroevendste was, dat zij niet het minste belang stelde in hetgeen mij als kunstenaar interesseerde. Ze keek niet naar mijn schilderijen om. Nu hangt onder deze haar portret, en het is mijn grootste schat. Ze hal het zeer goed bij mij en we zijn als goede vrienden gescheiden.» De kommandaut had gedurende den geheelen opstand in de moei lijke positie, waarin hij zulk eene groote verantwoordelijkheid op zich had genomen, zooveel omzichtigheid en energie aan den dag gelegd, dat de erkenning zijner verdiensten niet uitbleef. Hij werd, tot een hoogeren rang bevorderd, van zijn post geroepen, en hem werd het opperbevel in een der Oostenrijksche hoofdsteden op gedragen. Het was reeds lang zijn wensch geweest de verafgelegen Dalmatische vesting met een gar nizoensplaats in zijn vaderland te verwisselen, en hij had het aan zijn eigen invloed te danken, dat eene verplaatsing zoo spoedig volgde. De nieuwe kommandaut kwam veel vroeger te Cattaro dan men verwacht had, en onmiddellijk daarop verliet de heer Arlow de stad en hij bevond zich reeds in zijn vaderland toen Gerald met zijn regiment te Cattaro Amerling hield er niet van jonge schilders te vormen. Aigner alleen was zijn leerling. Eens bezocht hem een bejaarde burgerlijk gekleede vrouw met hare dochter en verzocht hem het meisje op zijn atelier toe te laten. «Ik doe dat anders niet,» was het antwoord. «Het schoolmeesteren stuit mij tegen de borst. Zit het er in, dan brengt men het ook alleen wel ver genoeg. Wil het meisje echter hier stilletjes afkijken en zelf wat probeeren, dan mag ze daar in dat hoekje gaan zitten. De vrou wen brengen het toch nimmer ver der dan tot dilettantisme.» Het meisje kwam dagelijks, de moeder begeleidde haar, beiden gin gen zwijgend zitten en de laatste breide steeds aan een lange kous. Amerling bemoeide zich niet met heD, tot hij eens op een keer, ver moeid van het werken, lust had een praatje te maken. Hij ging schrij lings voor de oude vrouw op een stoel zitten en begon: «Verontschul dig mij, ik heb zelfs nog niet ge vraagd, met wie ik de eer heb Zijt ge gehuwd?» «Ik ben weduwe.» «Hebt ge kinderen?» «Slechts een zoon en deze dochter.» «Is uw zoon koopman of ambachtsman?» «Neen» Een ambtenaar?» «Naar men het nemen wil» «Een soldaat?» «Niet steeds.» «Maar wat is hij dan eigen lijk wel?» «Koning». Amerling geloofde met een krank zinnige te doen te hebben; maar daar werd de moeder van den kei zer, aartshertogin Sophia aangediend. Ze trad binnen en riep de oude vrouw toe: «Wel, tref ik u bier!» en omarmde haar. De oude vrouw was prinses Chris tine van Saksen, weduwe van prins Karei Emanuel en Savoye-Carig- nan, de moeder van koning Carlo Alberto en nu weder gehuwd als prinses Montleart. Het kerkhof op den Cath- cart's heuvel in de Krirn is omringd door een witten muur, en zeer re gelmatig met fraai geboomte be plant. De graven en monumenten zijn zeer goed onderhouden. Een even gunstig rapport kan worden medegedeeld omtrent het fraaie Engelsche kerkhof te Scoctari. De Engelsche consuls zorgen uitstekend voor de beide genoemde kerkhoven. Sedert eenige jaren is te Corunna bet bastion van het fort waar Sir John Moore begraven ligt, her schapen in een fraai openbaar wan delpark. De graftombe van den held bevindt zich in het midden, ze valt dadelijk in het oog en wordt uitstekend in orde gehouden door de stedelijke overheid van Co runna. De Kroonprins van Grieken land ontving dezer dagen zijn eerste maandelijksche soldij als «souslieu- tenant». Zeven francs werden hem afgehouden, evenals aan al zijne collega's, om de kosten te dekken van een feestmaal gegeven aan den Kroonprins. Stanley, die thans vertrokken is om Emin-bey te gaan bevrijden, heeft het aanbod van vele avontu riers, die hem wilden vergezellen, afgeslagen en slechts zes Engelschen medegenomen. Hij gaat nu eerst naar Egypte, waar hij een aantal goed gedisciplineerde soldaten zal zien te krijgen, om een duizendtal negers te drillen, die te Zanzibar tot zijne beschikking zullen worden gesteld. Van daar Zanzibar ligt op de Oostkust zal hij met deze macht de Kaap omzeilen en, op de West kust den Congo opvarende, de stre ken ten zuiden van Soedan, waar aankwam. De jonge officier had een moei lijken tijd achter den rug. Hij had een maand lang gestreden tegen alle hinderpalen, die zijner liefde in den weg gelegd werden; hij had ze in den volsten zin van het woord moeten overweldigen; nochthans wist hij datgene te behouden, wat het bewuste oogenblik van doodsgevaar hem gegeven had. Hij had Danira weergezien, toen de troepen van de Wilabron naar het dorp terugkeerden. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2