PIII'IIUIK Al) ABONNEMENTSPRIJS: VsrsGhijnt Dagelijks uitgenomen Zan- en aipmaeae Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. foor Haarlem per maand40 Cent». Frsnao door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Jtublieite Etrangère 0. L. DA UBE <jr Co., JOE. F. JONESSuer., Parijs, Slóis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal mnttum van het Paviljoen. Ingang aan da Dreefeyde 2o deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4, uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden dor Nedorlandsclie Maatschappij tor bovordoriug van Nijverheid hebben fif f-litoon van diploma vïjjeï *o«gang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kwsstnijverheid op het Paviljoen. Ingang broutzijde van t et Paviljoen op het torras. Goop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» e rdsnder Nedcriannscha Maatschappij ter bevordering vas Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryon toegang, douataers mat gezelschap, leden raat 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke endheid, knust eu geschiedenis, voora' 'an Nederland en meer bijzonder van hot Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor oen geheel ja»| •3 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alio werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen botaliug van 25 cents per persooH, alleen OP ieai&gen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tcgea betaling van 25 cents per persoon. Kindereu benoden de 8 jaren worden in het geheel niet tcegolateukinderen van S tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. «=3 itye{rs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—8 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 1uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gropsté ^oaasda": os Zaterdag van f4 unr. Orgel-bespeling in da Qroote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 unr. Toegang (den? Oudegroeamarkt) vrij. In de troonrede, met welke gis teren de zitting ran liet Engelsche Parlement geopend is, wordt ge zegd: «De betrekkingen met alle mogendheden zijn vriendschappelijk. De zaken in Zuidoostelijk Europa verkeeren nog steeds in eenen on- zekeren toestand, maar het staat niet te vreezen, dat de nog niet uit den weg geruimde moeielijkheden welke in die streken gerezen zijn, er toe zouden kunnen leiden, op eenigerlei wijze den Europeeschen vrede te verstoren. De gebeurtenis sen betreurende welke Prins Alexan der van Bulgarije hebben genoopt, zich uit dat vorstendom terug te trekken, heb ik het toch niet nuttig geacht tusschen beide te komen in zake de verkiezingen van eenen opvolger, alsvorens de gebeurtenis sen in ziodanig stadium zullen ge komen zijn, in hetwelk, krachtens de bepalingen van het tractaat van Berlijn, mijne toestemming zal wor den vereischt. De taak mijner regee ring in Egypte is nog niet geëin digd maar er valt reeds duidelijk vooruitgaug waar te nemen in de richting van verzekering der rust, zoowel tegenover het buitenland, als wat de inwendige aangelegen heden betreft. De toestand van Ier land vereischt voordurend de angst vallige aaudacht van de Wetgevende Macht.» De troonrede maakt verder gewag van den stelselmatigen tegenstand der pachters tegen het betalen der paehtpenningen, en zegt dat er wetsontwerpen zullen worden inge diend ter verzekering der nauwge zette en afdoende toepassing der strafwet in Ierland. ELISABETH WERNER. Naar hel Duitsch door Gebda. 32) Na den overhaasten, vermoeien" den tocht genoot hij hier eene korte rust, en hier streed hij nog den laatsten strijd om het meisje tot zwijgen te bewegen; zij was vast besloten om haren broeder te zeggen wat zij gedaan en wien zij hulp verleend had. Zelfs met den vrede en de ver zoening in het vooruitzicht, zou zij, na zulk eene bekentenis, geen uur meer zeker van haar leven geweest zijn. De ontzettende gebeurtenis, die aan het leven van Marco een einde gemaakt had, sprak echter ook hier De troonrede handelt overigens over onderwerpen van zuiver bin- nenlandsche staatkunde. Bij de behandeling van het adres vau antwoord in het Hooger- huis sprak lord Salisbury tegen, dat hij vorst Alexander weder in Bulgarije op den troon tracht te brengen. Rusland heeft, naar zijne meening, zekere verlangens ten opzichte van de Balkan-staten. Wij wenschen, zeide hij dat Kus- landB legitime wenschen daar ver vuld worden. Maar wanneer het die wenschen tracht te verwezen lijken op onverdraagzame wijze, dan zou daaruit gevaar voor Europa's vrede ontstaan. Hij ziet gevaar drei gen in de toenemende toerustingen in Europa, maar dit gevaar is nu niet grooter dan toen hij zijn ambt aanvaardde. Volgens de Britsche gezanten te Berlijn en te Parijs is de toestand niet oorlogdreigend, maar vredelievend. In het Hoogerhuis brachteD Salisbury en Granville warme hulde aan de nagedachtenis van Lord Id- desleigh. In het Lagerhuis kondigde Smith aau, dat hij de prioriteit ver langt voor een ontwerp ter hervor ming der regeling van zaken. Beach kondigde aan eene nieuwe wet op de rechtsmacht in Ierland. Churchill verklaarde in het Lagerhuis dat de voornaamste reden, waarom hij zijn ontslag als minister genomen heeft, gelegen was in de begrootingen voor marine en leger; ook was er verschil van meening over andere zaken, maar hier was een compromis nog mogelijk geweest. Nog las Churchill voor de brie ven, welke hij met Salisbury had gewisseld. Uit die brieven bleek, dat Salisbury de hegrootingen voor het leger en marine ondersteunde, een besli-send woord en deed den onbuigzamen wil van het meisje bezwijken. En het was haar geliefde die haar smeekte te zwijgen, die haar met al de kracht zijner liefde zocht te overtuigen dat, waar geen bloed door hare schuld vergoten was, er ook harerzijds van geene boete doening sprake behoefde te zijn. In- tusschen deden zich van alle kanten nog hinderpalen tegen de mogelijk heid eener echtverbintenis opde althans voor het uiterlijk nog be staande band tusschen Gerald en Edith; de tegenkanting zijner moe der, die hij wel voorzien kon; de strijd tegen Stephan, die het natuur lijk niet onverschillig zou aanzien,dat zijne zuster een vreemdeling ging volgen. Al deze bezwaren had den evenwel geen invloed op den moed en het vertrouwen van den officier, nu hij Danira's belofte had om de zijne te zullen worden; wel liet hij haar met een bezwaard hart omdat hij de toekomst op het vas teland van Europa donker inzag, en Engeland, in geval de oorlog uitbrak, daarop moest zijn voorbe reid. Churchill daarentegen stond de meening voor, dat eene wijze buitenlandsche politiek Engelaud moest houden buiten vreemde ver wikkelingen, en dat de politiek der regeering gevaarlijk was. Bij het officieel onderzoek naar den uitslag der stemming te Liver pool is gebleken, dat Neville eene meerderheid heeft verkregen van 7 stemmen. Het Internationaal Vredes- en Vrijtieidsverbond heeft uit Genève het volgende manifest aan de Duit- sche kiezers gericht: «Duitsche kiezers! De Rijksdag is ontbonden. Gij zijt geroepen, een nieuw Parlement te kiezen. De Duitsche natie is daardoor onver wacht in de mogelijkheid gesteld, hare vrijheid te herwinnen, heton- menschelijk beginsel van «macht boven recht» af te werpen en, bij volledige bevestiging harer eigene autonomie, aan alle volken waar borg te geven, dat Duitschland op loyale wijze bij anderen de rechten zal eerbiedigen, op wier volledige uitoefening het voor zich zelf aan spraak maakt. «Kiezers! Neemt die gelegenheid te baat; maakt gebruik van het oogenblik, waa op gij de zaak in handen hebt. Herstelt het interna tionaal vertouwen. Maakt de ont wapening mogelijk. Gaat met eere voor aan de spits van Europa. Kiest afgevaardigden, die besloten zijn, de politiek van verzoening en vrede te gronden op gerechtigheid en vrijheid!» Op vzrzoek van Depretis, heeft de Italiaanseh.e Kamer met 229 tegen 154 stemmen eene verklaring achter in de woning haars broeders, die, voor het oogenblik, haar eenig toevluchtsoord was. Iu den woest opkomenden strijd, toen bij het naderen der troepen alle manschappen het beleg voor de Wilabron wilden opbreken, en allen door elkander riepen en schreeuwden, waren de laatste woor den van Marco, in welke hij die verdenking tegen Danira uitgilde, door niemand gehoord of verstaan dan door Stephan, en deze vond het beter te zwijgen. Hij hield zich alsof hij niet wist, wat hij geen recht meer had te straffen van het oogen blik af aan, dat hij zelf naar zijn vijand gegaan was om zich aan hem te onderwerpen. Marco Obrevic zou met onwrikbare consequentiezelfs zijne geliefde, zelfs zijne vrouw, opgeofferd heb ben, als hij zulk eene ontdekking gedaan had; de aard van Stephan Hersovac was geheel anders. Hij van vertrouwen in het ministerie aangenomen. De Popoio Romano zegt, dat van elk garnizoen vier compagnieën zijn vertrokken, om naar Massowah te gaan. Ook werden uit Vicenza twee stukken berggeschut verzon den en vertrok uit Pavia ééue com pagnie genietroepen. Alles zal te Napels op 1 Februari scheep gaan, onder bevel van een majoor. Oostenrijk verwerpt liet program- ma van Zankoff als onaannemelijk. De Bulgaarsche regeering heeft een ander programma opgesteld waarvan de hoofdtrekken op het volgende nederkomenTen eerste, de groote mogendheden benoemen eenen candidaat voor den troon van Bulgarije; ten tweede, de Bulgaar- eche Unie wordt door de groote mogendheden erkend; ten derde, de regenten krijgen hun ontslag zoodra de candidaat voor den troon is aan gewezen; ten vierde, er wordt een voorloopig bewind gevormd van 16 leden, van hetwelk het hoofd wordt benoemd door de groote mogend heden. Dit hoofd heeft de vrije be schikking over de portefeuilles, maar twee van deze worden gegeven aan aanhangers van Zankoff. Ten vijfde, de verkiezing van den vorst ge schiedt dadelijk door de tegenwoor dige Sobraaje, en de afgevaardigden van Oost Roemelië nemen aan deze verkiezing deel. De Times verneemt uit Weenen dat Rusland, Duitschland en Oos tenrijk hebben besloten aan hunne gezanten te Constantinopel gelijk luidende instruction te zenden in zake de aanstaande conferentiën over het Bulgaarsche vraagstuk. Stanley is te Alexandria aan gekomen en naar Caïro vertrokken. wilde zijne zuster niet door de han den zijner stamgenooten zien vallen, en hij wist dat zij verloren was, wanneer men ook maar in de verte vermoedde, dat zij met den vijand geheuld had. Hij hield zich alsof hij geloofde, wat men hem en zijnen krijgsmakkers op het fort had mee gedeeld om Danira tegen eene mo gelijke wraak te beschermen. Men had hun daar namelijk gezegd dat het regiment, zonder iets vau Geralds toestaud te vermoeden, met zuiver militaire doeleinden was uitgerukt om den vijand op te zoeken, dien men giste dat in die richting was heengetrokken, en dat men zeer ver baasd geweest was hunnen officier daar te vinden. Met deze opheldering namen de bewoners der bergen genoegen; het was hunne gewoonte niet, lang te peinzen over iets, waar toch niets meer aan te veranderen viel. Dit toevallig vinden van den vreemden De Times verneemt uit Soeakin dat de bijzonderheden aangaande den veldslag tusschen de Abessi- niërs en de Italianen overdreven zijn, maar dat een ernstig treffen onvermijdelijk is, als de Italianen blijven voortrukken. Een uit IChar- thoem aangekomen Griek bevestigt dat Khartoem geheel verwoest is én dat de Europeanen die gespaard bleven, gedwongen werden Moham medanen te worden. Haarlem, 28 Januari 1887. Iu de gisteren gehouden zitting der rechtbank alhier hadden zich te verantwoorden de beide jongelie den H. J. D. v. L. te Heemstede en jhr. W. Ph. B. te Vogelenzang, resp. 20 en 21 jaren oud, beklaagd van den ten Nov. jl. te zamen op den Dreef een bleeker, zekeren v. B., te hebben aangegrepen, geschopt en geslagen. Hoewel na een nauwkeu rig getuigenverhoor enkele bijzon derheden minder duidelijk en onze ker waren gebleven, achtte het O. M. de te last gelegde feiten en de schuld der beide beklaagden vol komen bewezen. De zaak waarvoor zij terechtston den heeft zich als volgt toegedragen De beklaagden ontmoetten op 1 Nov., omstreeks 41/, uur, in een open rijtuigje langs de Dreef rijdende, een ander rijtuig. De beide jonge lieden hielden even stil en knoopten een gesprek aan met degenen die in het andere rijtuig zaten. Toevallig kwam de bleeker v. B. met een handwagen, met wasschen beladen en waarop ook zijn vrouw had plaats genomen, van den kant der stad af. Daar de beide rijtuigen bijna over de geheele breedte de Dreef inna- officier kwam hun slechts voor als eene bevestiging van het vonnis, dat aau hunnen aanvoerder was voltrok ken, omdat hij het gewaagd had met de aloude, heilige traditie van zijn volk te breken. Niemand open baarde dan ook eenige verdenking tegen Danira; eerst toen het oogen blik van afscheid gekomen was, ver nam Stephan uit haren mond, wat voor hem geen geheim meer was. Jurgen Moosbacher, wiens dienst tijd binnen weinig weken was ver streken, was er vau den eenen kant zeer trotsch op, als roemrijk over winnaar van Krivosia en versierd met de medaille van dapperheid, in het vaderland terug te keeren; van de andere zijde was hij daarentegen zeer ontstemden beleedigd, dat pater Leonhard hem niet wilde veroorlo ven, zijne vaderlijke plichten, over eenkomstig zijn eigen wenschen, na te komen. Het wederzien op het fort name-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1