men verzocht v. B. de heeren een heetje op zij te gaan, waarop zij weigerden en zeiden dat hij dan maar over den grasberm moest uit halen om zoo voorbij te komen, v. B. deed dit, en had daarbij het ongeluk het rijtuigje der beklaag den aan te rijden, dat daardoor even op zijde werd geschoven doch geen noemenswaardig letsel bekwam. Nu echter geraakten beide beklaagden in drift en er ontstond een woor denwisseling met v. B., die daar mede eindigde, dat deze door de jongelieden, die hem inmiddels ach terna gereden waren en, hem ge naderd zijnde, uitstegen, werd aan gegrepen en er een vechtpartij ont stond en v. B., die op den grond gevallen was, verscheidene slagen en trappen bekwam. De beklaagden verdedigden zich met de bewering, dat zij alleen om den bleeker voor zijne onhandigheid te straffen hem zijn naam hebben afgevraagd en eerst bij zijne weige ring om dien te noemen en door rijden wilde, hem hebben tegenge houden en daarop v. B. een paar trappen heeft uitgedeeld en zij hem die eenvoudig hebben teruggegeven, tot een politie-agent tusschenbeide kwam en de vechtenden scheidde. Het O. M. achtte deze verdedi ging onaannemelijk daar het ge welddadig aangrijpen was bewezen, terwijl het nog zeer de vraag is of niet de beklaagden zich den schok, aan hun rijtuig toegebracht, door niet te willen uitwijken, hebben op den hals gehaald. Gesteld de blee ker had aan een der beklaagden, toen den man naar zijn naam werd gevraagd, een schop of duw gege ven, hetgeen echter niet bewezen is, dan nog hadden de beklaagden het er bij moeten laten en niet hun eigen rechter zijn. De spr. noemde de handeling van de beklaagden een laakbare en zeer strafwaardige daad, vooral ook met het oog op den stand en de opvoeding der be klaagden. Het requisitoir luidde schuldig verklaring aan mishandeling en voor beiden 7 dagen gevangenisstraf. Voor de beklaagden trad op als verdediger jhr. mr. J. F. Backer, adv. te Amsterdam, die betoogde dat het feit geenszins dat boosaar dig karakter heeft, dat in het alge meen aan het begrip van mishan deling eigen is. Volgens de verkla ringen van meer dan een getuige, was noch de aanrijding noch de mishandeling van veel belang. De weg was breed genoeg voor 3 rijtui gen en de aanrijding was van den kant des bleekers een groote lomp heid. Omtrent den eersten beklaagde is niet anders bewezen, dan dat hij van het rijtuig is gesprongen, maar met de teugels in de hand is blij ven staan. Voor dezen concludeerde de spr. tot vrijspraak, subsidiair vroeg hij zoowel voor dezen als voor den tweeden beklaagde een veel lichtere dan de geëischte straf, daar de beklaagden door de terecht stelling en de publiciteit reeds zwaar genoeg gestraft zijn, voor hetgeen zij in jeugdigen overmoed misdreven. Uitspraak 3 Februari. De rechtbank alhier heeft be vestigd den eisch tegen den heer A. H. v. W. C., in zake het op 12 Nov. jl. in de Barteljorisstraat niet voldoen aan een bevel van de poli tie om met zijn rijtuig uit te wijken voor een tramwagen, en welke beer te dier zake de vorige week werd veroordeeld tot eene boete van f 200, lijk, waarbij Jovica haren bescher mer juichend en jubelend te gemoet ijlde, en er bij Jurgen ook aan het verwelkomen geen einde scheen te zullen komen, had pater Leonhard bedenkelijk aangezien, en voortaan beperkte hij het samenzijn dezer twee zooveel mogelijk. Bovendien was hij er mee verlegen wat hij eigenlijk met het jonge meisje zou aanvangen. Een tehuis of betrekkingen, die haar tot zich konden nemen, bezat Jovica niet, en het lag vooral ook in de plannen van den priester om haar als christin op te voedenmaar hij zijne veelvuldige ambtsbezighe den had hij nog weinig tijd gevon den om haar te onderrichten. IL Jovica had inderdaad ook nog ^weinig Duitsch geleerd en begon juist de grondbeginselen van het o' ristendom eenigszins te begrijpen, toen het bevel kwam om naar Cat- taro terug te trekken, en bij deze subs. 8 dagen gevangenisstraf. De rechtbank overwoog, met betrekking tot het door den verdediger aange voerde. dat wettig vastgestelde po- litie-verordeningen volgens de in voeringswet wel degelijk met «be velen, gegeven uit krachte van een wettelijk voorschrift», kunnen wor den gelijkgesteld. Woensdag- en gisterenavond zag men in de groote zaal der So ciëteit «Vereeniging» wederom de leerlingen der Muziekschool van de afdeeling Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst met humie ouders en verdere belang stellenden bijeen om de jaarlijksche proef af te leggen van hunne vor deringen. Voordat de uitvoering van het met zorg gekozen programma begon, gaf de voorzitter der af deeling, de heer Prinsen Geerligs, een overzicht van den toestand der school. Deze wordt thans door 190 leerlingen bezocht, waarvan 42 in meer dan ééne klasse les ontvangen, zoodat de verschillende klassen te zamen 232 leerlingen tellen, als volgt verdeeld119 in de gewone pianoklassen22 in de solo-piano klassen 40 in de koorklassen8 in de solo-zangklassen; 32 in de viool klassen; 8 in de violoncelklassen; 3 in de theorieklasse. De voorzitter maakte van deze gelegenheid ge bruik jm den directeur der school, den heer Schlegel, en hun, die zich met hem aan het onderwijs aldaar wijden, den dank van' het bestuur te brengen voor hunne goede zorgen. Hetgeen men op deze twee avon den te hooren kreeg gaf op nieuw een uiterst gunstigen indruk van de wijze, waarop het onderwijs aan de Muziekschool gegeven wordt. De gelijkheid hij de uitvoering der pia noklassen, de proeven van samen spelen der viool-, violoncel- en pia noklassen, de koorklassen, dat alles gaf niet minder dan de vocale en instrumentale solo-voordrachten der leerlingen bewijzen van ernsti ge studie en dikwijls verrassende vorderingen. Het is niet de eerste maal, dat het bestuur der school deze jaar lijksche uitvoering over twee avon den verdeeldhet toenemend aantal der leerlingen noopte daarmede reeds in vorige jaren eens de proef te nemen. Later is men weder teruggekeerd tot één avond, die dan echter wei eens wat lang gerekt moest wor den, ook al liet men niet elk jaar alle klassen optreden. Beide wijzen van doen hebben hare voor- en nadeelen. Welke grooter zijn, wagen wij hier niet te beslissen; het bestuur der Mu ziekschool zal trouwens allicht van de Daastbelanghebbenden daarom trent wel opmerkingen of wenschen voor een volgend jaar vernemen. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bepaald dat de loting over de ingeschrevenen in 1886 voor de lichting der nationale militie in 1887 dezer gemeente zal worden gehouden of Dinsdag 8 en Woensdag 9 Februari. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten al hier zal plaats hebbenvoor ten verkoop bestemde maten en gewich ten op 19, 20 en 21 Aprilvoor apothekers, goud- en zilversmids- gewicht en verdere gewichten, be stemd tot fijnere wegingen, op 22, 23 en 25 April, en voor den herijk in het algemeenvoor de bewoners gelegenheid trad de vraag, wat er van het «heidensch kind» worden zou, ernstig op den voorgrond. Jur gen wilde haar volstrekt meenemen naar de Moosbacher hoeve om haar plechtig aan zijne ouders als zijne beschermeling voor te stellen. Pater Leonhard evenwel, die den boer en de boerin beter kende, verzette zich tegen dit plan; maar nu kwam Ge rald met een voorstel, waarin beide partijen genoegen namen. Jovica, die zeer handig en dienst vaardig was, zou Danira, met wie zij taal en vaderland gemeen had, als een soort kamenier vergezellen en onder hare hoede blijven, totdat er voorgoed over de toekomst was beslist. Jurgen was nog maar half met deze schikking tevreden, omdat hij zijne vaderlijke rechten nu niet ge noeg kon laten gelden, maar daar hij het vooruitzicht had Jovica da gelijks te zien, vond hij het toch van afd. I op 26, 27, 28 en 29 April; afd. II op 30 April, 2, 3 en en 4 Mei; afd. III op 5, 10, 11 en 12 Mei; afd. IV op 13, 14 en 16 Mei; afd. V op 17, 18 en 20 Mei; afd. VI op 21 en 23 Mei, en voor de bewoners in het algemeen op 24 Mei. Het getal tapperijen enz. hier ter stede, waarin met vergunning sterken drank in het klein wordt verkocht, is in 1886 met 2 vermin derd en bedroeg 1 Jan. jl. 214. In het afgeloopen jaar zijn deze gemeente 3 zeeschepen doorge varen en zijn binnengekomen 14296 schepen, tezamen metende 798,824 tonnen. Aan J. V. Rusconi, die ver gunning aangevraagd had tot het oprichten vau eene bewaarplaats van roet in het perceel aan de Bakenes- sergracht kad. sectie D. No. 1574, is die vergunning verleend. De commissie van enquête uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft gisteren de volgende getuigen gehoord lo. J. Lambrix, graveur in de aardewerkfabriek «Céramique»,vroe ger werkzaam in de fabriek dei- firma P. Regout Co. te Maas tricht; 2o. E. Waleffe, ingenieur, direc teur der Maatschappij J. Regout en der Nederlaudsche zinkwitfabriek te Meersen. 3o. P. Jeukens, directeur in de Nederlandsche zinkwitfabriek te Maastricht. De Standaard meldt over Mi nister Tromp: «Bijna algemeen is de ingeno menheid met Minister Tromp. Ligt dit in den naam? Weereen Tromp aan het hoofd van Neêriands vloot? Dit mag betwijfeld, daar juist Gericke als zee-officier de vlag strijkt en Tromp als civiel persoon hem vervangt. Tromp is een tweede editie van van Erp Taalman Kip, en, naar men vertrouwen mag, een veel hetere editie. Hij is, dit wete men wel, libe- ralist, maar geen liberalistisch par tijganger. Veeleer heeft de kliek hem altoos tegengewerkt, en ten leste zelfs uitgestooten. Ook in het Parlement mag van Tromp dus zekere mate van zelf standigheid worden verwacht. Men zal niet met hem spelen kunnen. En zelfs tegenover Heemskerk zal Tromp desnoods pal staan. Al hadden we Geiicke dan ook liever zien aanblijven, nu hij ging, en geen officier zijn nalatenschap kon aanvaarden, dunkt ons Tromp's optreden een geluk voor onze vloot, en waarschijnlijk ook voor Amster dam's werf. De Volksvriend, het orgaan der Afschaffings-vereeniging, drukt de hoop uit dat de feestdag van 's Konings verjaardag zooveel mo gelijk zal verschoond blijven van dronkemansvertooningen. Het blad zegt: «Wij Willem III» (zoo staat aan het hoofd der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap) «hebben goedgevon den» «lasten en bevelen.» «Geen sprekender blijk van het eeren des Konings zal op 's Konings 70n verjaardag den Koning door zijn volk kunnen geschonken worden dan wanneer die voor Nederland en maar het best zich in het onvermij delijke te schikken. Het oogenblik om zich in te sche pen was gekomen, en de boot, die de officieren en een klein gedeelte der manschappen met zich voerde, stoomde weg van de aanlegplaats. Dicht bij de leuning, op eenigen af stand van de keuvelende kameraden stond Gerald von Steinach en naast hem Danira, die sedert gisteren zij nen naam droeg. Pater Leonhard had, daags te voreD, in alle stilte het huwelijk voltrokken. De jonge vrouw droeg een een voudig reisgewaad, en nochtans lag er eene eigenaardige bekoorlijkheid over haar geheele wezen, die zelfs destijds ontbrak, toen de schilder achtige kleederdracht van haar land hare schoonheid zoo sterk en heer lijk deed uitkomen. Het sombere, vreemdsoortige, dat voorheen die schoonheid omgaf, was nu weggevallen, fn den helderen Oranje alleszins heugelijke feestdag mocht kunnen voorbijgaan zonder éénig proces-verbaal wegens over treding der drankwet, zonder eenige rechterlijke uitspraak te dier zake in naam des Konings. Ook de te Brussel gevestigde Nederlanders wenschen den 70en verjaardag van onzen Koning niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Zij zijn voornemens een inschrijving voor het houden van een feestmaal te openen. Ook de mindergegoeden zullen worden onthaald.De opbrengst eener tweede inschrijving is bestemd om een zeker aantal nooddruftige, fatsoenlijke Nederlaudsche gezinnen aan een gemeenschappelijken disch te vereenigen. De 24e algemeene vergade ring der schippersvereeniging« Schut- tevaêr» werd Woensdag te Dedems- vaart in het «Hötel Steenbergen» gehouden. Het hoofdbestuur was geheel tegenwoordig. Afgevaardig den vau Amsterdam, Rotterdam, Edam, Enkhuizen, Sneek, Drachten, Bolsward,Zwartsluis, Zwolle, Smilde, Heerenveen, Hoogeveen en Dedems- vaart, 23 in getal, waren opgeko men. Verder woonden 31 belang stellende leden, waaronder het Ka merlid mr. H. Smeenge, de verga dering bij. De vergadering werd geleid door den voorzitter W. U. de Jong, van Bolswardterwijl de heer D. J. H. van Tussenbroek, het secretariaat waarnam. Tot lid van hel hoofdbestuur werd gekozen de heer F. T. Tjerks, van Amster dam, en herkozen de heer H. O. de Jong, van Drachten. De rekening van 1886 werd goedgekeurd bij eene ontvangst van f576.091/» en eene uitgaaf van f578.42'/», alzoo met een nadeelig saldo van f 2.33. De nieuwe voorstellen, 63 in getal, werden stuk voor stuk overwogen, de meeste aan het hoofdbestuur ter uitvoering opgedragen, enkele on uitvoerbaar geacht en nog enkele voorloopig aangehouden voor nader onderzoek. Na afloop der vergade ring vereenigden zich een 40-tal leden aan den gemeenschappelijken disch, waar de eerste toost door mr. Smeenge werd uitgebracht op Z. M. den Koning en het vorstelijk huis, welke toost onmiddellijk werd ge- •seind en per draad beantwoord door den adj. van dienst generaal majoor Dumonceau. De Koning was hoogst erkentelijk voor de oplettendheid en sprak de beste wenschen uit voor het heil der «Schuttevaêr»-ver eeniging. Uit Amsterdam wordt van gis teren gemeld Ongeveer 1500 werkelooze man nen en vrouwen met vele kinderen ontvingen heden in het Volkspark weder 2300 witte- en roggebrooden. De bedeeling zou medelijden wek ken mits de opruiende toespraken wegbleven. Raadgevingen tot het houden van optochten naar verzamelingen op den Dam bleven onopgevolgd. Mor gen gaat eene deputatie naar den burgemeester. Een schijnvrome bedrieger is sedert eenigen tijd te Amsterdam bezig zijn slag te slaan, voorname lijk bij dienstmeisjes. Zoo wist Uij er Dinsdag weder twee, in naast elkander gelegen huizen op die Sin gel dienende, over te halen, hem als voorschot op den bijbel, waarop zij heetten in te teekenen, en dien hij «'s avonds aanreiken zou», 75 cent te betalen. Het zalvende«Dag zonneschijn op het verdek stond de jeugdige gestalte niet meer als een donkere schaduw, de zonnige gloed lag ook op haar gelaat, als eene weerkaatsing van het gelukdat uit Je oogen vau haren echtgenoot straalde. Daar stoomde de boot het huis van den kommandant voorbij, uit welk3 ramen Danira eens het vaar tuig had zien aankomen, dat met Gerald haar levenslot en hare toe komst droeg. Thans was het venster gesloten van het raam, waar des tijds Edith tegenaan leunde om met lachende, gelukkige kinderoogen ha ren verloofde te kunnen zien aan komen. De overweging, voor welken prijs het geluk vau het jonge meisje verkocht was, overweldigde Danira plotseling en zij wendde haar gelaat af om de opwellende tranen te verbergen. Gerald bemerkte het en zeide Het valt u hard uw vaderland kind», waarmede hij voorloopig af scheid van zijne klanten nam, bleek voorgoed te zijn geweest: men zag hem niet weder. Nv. d. D.) Gisteren vertrok uit Nieuwediep eene stoomboot met duikertoestellen, stoomcentrifugaalpompen en audere materialen naar IJmuiden, ten einde te trachten met deze hulpmiddelen het aldaar gestrande stoomschip Stella leeg te pompen en in vlot water te brengen. Door eenige personen, te Leiden zich noemende «commissie voor werkeloozen», is een schrijven tot den gemeenteraad gericht, waarin zij onder anderen verzoeken, dat hun vanwege de gemeente werk worde verschaft, door het doen dempen van kwalijk riekende grach ten, het herstellen van bruggen, het doen bouwen van arbeiderswo ningen; dat daarbij worde vastge steld een normale arbeidsdag van 8 uur, en eindelijk dat kosteloos te ruggegeven worden aan behoeftigen de door dezen beleende panden in de Stadsbank van leeniDg. Dit schrijven werd gisteren in den gemeenteraad voorgelezen en daarop in handen van Burgemees ter en Wethouders gesteld. Iemand, die, na zijne zakken nauw keurig geinspecteerd te hebben, juist zes centen bij elkaar had, trad met dat geld Woensdagavond eene her berg te 's-Hage binnen, terwijl hij de koperstukken tusschen duim en vinger hield. Tot zijne bevreemding kwam, in plaats van den gespierden kastelein, thans diens vrouw voor, wairuit hij opmaakte, dat de baas niet thuis was. «Een boonekampie, juffrouw, asje blieft 1 't Kost immers maar zes cen ten, nietwaar?» Onder een bevestigend antwoord werd het hem voorgezet, en terwijl nij zijne bovenkaak zoo wijd moge lijk van de onderkaak verwijderde, met het achterhoofd bijkans op den rug, scheen hij het vocht zoo recht streeks in zijne maag gegooid te hebb-n, tenminste het glas was leeg. «Ik zal je morgen wel betalen, juf! Je weet, ik beu er goed voor Eu weg was hij. Gisterenmorgen vroeg trad hij de zelfde inrichting binnen, doch nu de baas achter de tooubauk stond, bij wien hij een gesch kt crediet bezat, vond hij het verstandiger, om zeker te zijn dat hij een klaartje zou krijgen, de centen eerst neer te leggen. De waard, van alles op de hoogte gebracht, streek het geld op, onder de woorden: «Ik zal 't je morgen wel inschenken, hoorl Je weet ik ben er goed voor!» Een dreigende blik was toen vol doende, om spoedig van den bezoe ker ontslagen te zijn. Haagsche Ct.) Dinsdagavond, omstreeks half 9 uren, werden te 's-Hage door een vrouw uit een kruidenierswinkel op de Nieuwe Markt twee bloempotten gestolen, waarna zij zich zelf bij de politie aanmeldde, om zoodoende in de gevangenis en.... naar men zegt, van haar man ontslagen te komen. Aan de reederijen te Schevenin- gen is door de heeren Arnold en Strieker, te IJmuiden, eene circu laire gezonden betreffende de op richting te IJmuiden van een flink te verlaten, dat weet ik! meteen neigde hij zich tot haar; maar zij schudde met een afwerend gebaar het hoofd. Het valt mij alleen zwaar zoo heen te gaan zonder een afscheids groet van mijn vaderland, zonder een vaarwel aan mijn broeder. Het is nu immers vrede en hij komt als opperhoofd van zijn stam dikwijls te Catlaro. Op mijn trouwdag kwam hij echter niet, en ik moest zonder het bijzijn van mijn eenigen bloed verwant voor het echtaltaar treden. Hadt gij iets anders verwacht, na de manier waarop Stephan mijn aanzoek om uwe hand opnam? Hij scheen het bijna als een beleediging te beschouwen, en hij heeft het mij lastig genoeg gemaakt om u in mijn bezit te krijgen; ik moest letterlijk om u strijden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2