4e Jaargang, Dinsdag 1 Februari 1887. No. 1096. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijn! Degelijks uitgenomen Zen- en alpmesne Feestdagen. AD VERTEN TI ËN* A LU K11 EKRH) V K RZICIIT FEUILLETON. EEN OöltDEEL GODS. Foor Haarlem per maand40 Cents. S'raneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Q&nérale de rubliette Etrangère 8. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bu Faubourg Montmartro. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 een*» Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middags 18 uur* MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ing&ag aan de Draefzyde 2o dear. Geopend dagelykg van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» por persoon. Donateur» en leden der Nedorlandsche Maatochappy ter bevordoring van Ny verheid hebbos gj /Qltoon van diploma vrysE toegang, donateurs met gezelschap, Isdon mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'rontzijde van et Paviljoen op hot terra-s. Geop, dag. v iO4 uur. Toegang 25 et-, p. persoon. Donateur» o gionder Nederlandache Maatschappy ter bevordering van Nyverheid habben op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs m«t gezelschap, loden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooro* jjan Nederland en meer byzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents p6r persoou. Doorlooponde toegangskaarten voor eeu geheel ja»l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hat Boadhuis. Geopend van 15 April tot 14 Octobor alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op dïe dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents por persoon, alloon op ïiniagen kosteloo» van 12—4 uur, de overige Chriotelyka feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderon beneden de S j&ron worden in üat geheel met toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dan ouder bohoorlijkgeleide. Styfirs museum in de Damstraat. Geopend dagalyks uitgenomen Zatardag, Zon- on Feestdagen van 11—3 nnr. Teylers bibliotheek. Goopand Woousdag, 'Donderdag, Yrydag on Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheak Prinsenhof." Geop.^e Woensdag es Zaterdag van uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van J 2 "--J--3 -2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vry. Uit eene goede bron wordt ver nomen dat de Koning van België voornemens is, bij de Kamers eene boodschap in te zenden, om te wij zen op de noodzakelijkheid van ver plichten persoonlijken mlitairen dienst en van het toestaan dernoo- dige gelden ter voltooiing van het defeueiestelsel. De Japantscbe minister van ma rine is thans te Berlijn, om er militate en andere inrichtingen te bestudeeren. Prinses Wilhelm van Pruisen (gemalin van den oudsten zoon van den kroonprins) is Zaterdag bevallen van een zoon. In de Fransche Kamer van af gevaardigden stelde de heer Pichon voor, de begrooting van eeredienst af te schaffen, als reden daarvoor aanvoerende, dat het Concordaat door het Vaticaau verbroken is, sedert het ultramontanisme in de plaa's trad van het Gallicanisme. Na wederlegging dezer rede door den minister Goblet, werd art. 1 der begroeting van eeredienst met 340 tegen 180 stemmen aangeno men. De Justice heeft er op aan gedrongen, dat het Fransche minis terie in de kamer eene verklaring aflegde omtrent Frankrijk's vrede lievende gezindheid. De Temps acht dit ontijdig en nutteloos. «Weet men dan niet,» zegt h^t blad, «dat vrede en oorlog volstrekt niet van ons laud afhaugen? zij zijn in de handen van twee personen, keizer Wilhelm en Czaar Alexander.» «Hoe!» roept de Justice uit, «dat is eene zonderlinge politiek! Eene ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. 33; Men kon aan het gezicht van den pater zien, dat hij over Jurgen's be scherming niet bijzonder gesticht was, maar hij herhaalde slechts, terwijl hij zich tot Jovica wendde: Ga naar mevrouw von Stei- nach! en toen zij zich verwijderd had, giug hij voor Jurgen staan, die er ui'zag, alsof hij volstrekt geen plan had naar de pijpen van den pater te dansen. Wat moet dat beduiden, Jur gen? zeide bij. Ik bebueensen voor al deze vertrouwelijkheid met het jonge meisje verbodenmaar gij natie van 37 millioen zielen, die wel de meeste milliarden voor hare wapening heeft bestetd; eene mili taire mogendheid die, naar men algemeen erkent, alleen Duitschlaud tot mededinger heeftkan zulk een mogendheid niets doen tot het be houd vau den vrede? Beschikken twee monarchen over Europa en zijn ook republieken aan deze twee des poten onderworpen? En hebben deze twee kiezers dan raadslieden en staatslieden, die de kansen over wegen en hen omtrent de publieke opinie inlichten?» Het Journ. de St. Pétersb. ge looft, dat de gelijktijdige aanwe zigheid van Zaukoff en de Bul- gaarsche deputatie te Constauti- nopel eene gelegenheid zou kunnen opleveren tot verklaringen, die, on dersteund door adviezen der mogend heden en der Porte, ten gevolge zouden kunnen hebben eene schik king naar het Russische program ma, en de samenstelling eener re geering, die erkend zou kunnen worden. In alle geval zouden ou derhandelingen nuttig zijn, al ware het slechts om Rusland te ontheffen van verantwoordelijkheid voor de gevolgen vau den voortdurenden staat van zaken in Bulgarije. Het Buigaarsche goeverne- ment heeft aan den Franschen con sul, ter mededeeling te St. Peters burg, ter hand doen stellen het in Roemelië uitgesproken vonnis, waar bij Nabokkoff (Russisch onderdaan) is ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in het gebeurde te Burgas. IHNN&NGANIJ. Haarlem, 31 Januari 1887. Bij gelegenheid van het 70ste jaarfeest vau Z. M. den KouiDg zal schijnt iu het geheel niets om mijn verbod te geven. Ik ben zeer onte vreden over u. Nu, eerwaarde, ik ben ook lang niet te vreden! zeide Jurgen toornig. Ik beb Jovica gevonden en als kind aangenomen, maar nie mand respecteert mij als vader. Als ik bet meisje maar aankijk, dan komt gij, eerwaarde, mij dadelijk eene strafpredikatie bouden, en dan komt weer de luitenant en baalt baar zonder omwegen weg om zijne vrouw als kamenier te dienen. Mij wordt niets gevraagd; ik beb er niets in te zeggen dat kan ik niet langer uitslaan Ik heb u al dikwijls genoeg gezegd, dat gij veel te jong zijt om eene dergelijke plaats bij Jovica in te nemen. Het gaat op die manier niet. Daar hebt ge gelijk in, eer waardel zeide de Tyroler zoo na drukkelijk, dat de pater hem heel des avonds op de Groote Markt alhier eene muziekuitvoering worden gegeven en zal de daarvoor ge bruikte muziektent eu het Raadhuis door gas worden geïllumineerd. Zaterdagnamiddag is een 16- jarig jongeling alhier bij bet cricket spel gestruikeld eu met bet achter hoofd tegen eeu boom terechtge komen. Hij is in bewusteloozeu toe stand in eene woning gebracht en later per raderbaar naar de ouder lijke woning vervoerd. Zaterdagavond is eene bejaarde vrouw in den Kinderhuissingel al hier geraakt. De luitenant L., in de nabijheid woonachtig, snelde op baar hulpgeschrei toe en bad het geluk baar te redden. De minister van Marine ver wittigt belanghebbenden dat door hem in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met 4 Februari aanstaande, des voormiddags te 11 uren, aan het lokaal van het departement van Marine te 's-Hage, zullen worden ontvangen degenen die hem over zaken, gezegd departement betref fende, wenschen te spreken. Naar men meldt beeft de mi nister van Oorlog opnieuw eene bij drage van, f500 geschonken, ter beschikking van de commissie ter verbetering van het paardenras in Gelderland. Heden morgen is op de spoor- weglijn voorbij bet oude station gevonden het vreeselijk verminkte lijk van eene vrouw, die klaarblij kelijk door een spoortrein is over reden. Het is naar het St. Elisa beths Gasthuis overgebracht. Een door circa 3000 personen onderteekend adres met 24 geze gelde vervolgen met handteekeuin- gen, is door de leden der kleeder- verwonderd aankeek. Ik beb dat al lang ingezien en wilde juist met u daarover spreken. Met bet «vader schap» wil het niet vlotten en ik beb er ook geen pleizier in; ik wil daarom de zaak van een geheel an deren kant aanvatten, kort en goed, ik wil met Jovica trouwen. Pater Leonhard was niet erg ver wonderd over deze openbaring, waar voor bij reeds lang gevreesd bad; maar hij fronste zijn voorhoofd en zijn antwoord klonk heel ernstig, toen hij zeide Dat zult ge wel laten! Het meisje is nog half en half een kind, en bovendien, gij kunt elkauder niet eens verstaan. Neen, verstaan doen we elkaar niet, maar we bouden toch dol veel van elkander, zeide Jurgen op recht, en 't is daarom maar bet best, dat we samen trouwen. En uwe ouders? Hebt gij er wel aan| gedacht wat zij van zulk makersvereeniging «de Ster» te 'sHa- ge en door keedermakers en gepa tenteerde winkeliers uit andere plaatsen in Nederlaud aau de Twee de Kamer verzonden, benevens eene afzonderlijke adhaesie-betuiging uit Rotterdam, 600 bandteekeningeu, waarin in bet breede de bezwa ren worden ontwikkeld, waarmee bet kleedermakersvak hier te lande te kampen beeit, met verzoek die bezwaren te doen onderzoeken, en bet vervolgens daarheen te leiden, dat binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop worde vastgesteld: a. zwaardere inkomstenheffing van uit het buitenland ingevoerd wordende nieuwe gemaakte klee- dingstukken; b. dat de arbeid iu de gevange nissen worden beperkt tot de behoef ten der gevangenen zelve, of zoo noodig, dat zij niet aan concurren tie onderhevig zij. Te Amsterdam is thans vau ge meentewege een aanvang gemaakt met den aanleg van het park aan de Linnaeusstraat. Een kleine veertig man zijn er bezig. Een deel er van houdt zich onledig met het omspit ten van den grond, terwijl door een ander deel 3000 Ms. grond moet ontgraven worden voor een vijver. In een dag of veertien zal dit werk zoover afgeloopen zijn, dat men dan een aanvang kan gaan maken met de opbooging van bet gebeele terrein. Men moet met den aanvoer van zand biertoe echter wachten tot het ijs uit het water is. Bij de loods der Hollandsche Spoorweg-maatschappij te Amster dam, viel bij het draaien met een goederenwagen, eene flesch vitriool van den wagen, met hetgevolgdat een gedeelte van den inhoud over een keus zullen zeggen? Ja, mijne ouders! die zullen zeker een spektakel maken, dat men het in geheel Tyrol boort; maar daarom zal ik net doen als mijn heer Gerald en nog op reis trou wen. Wij blijven immers acht dagen in Triest, eerwaarde, daar kunt gij ons verbinden. Eerst moet gij mijn meisje natuurlijk doopeD, want zij kan toch geen heidin blijven, en dan terstond daarna trouwen. Dan is de zaak afgedaan, als ik tehuis kom, en dan kunnen mijne ouders en de gebeele Mousbacher hoeve op bun hoofd gaan 'staan; ik heb Jovica! Dit voorstel kwam zoo vlot van de lippen van den jongen Tyroler, dat men wel zien kon, dat bij zich reeds lang met dit plan vertrouwd bad gemaakt. Pater Leonhard scheen evenwel geen lust te hebben om dit voortreffelijke plan 'te helpen vol voeren, want bij zeide op strengen toon de achterpooten van bet paard kwam. Het dier sloeg als een ra zende van de pijD. Een werkman schoot toe, om met een paar em mers water de pijn van bet dier te stillen. De nsan viel echter in bet brandend vocht en moest nu op zijne beurt een koud bad nemen. Met een paar lichte brandwonden en een verschroeiden broek kwam hij vrij. Met den expresse-trein van den Hollandscben spoorweg reisden Za terdag, onder geleide van een maré- chaussée, 12 Zigeuners of Grieken, (mannen, vrouwen en kinderen), naar Amsterdam, pan waar zij per stoomschip naar hun land worden vervoerd, gedeeltelijk onder geleide van den brigadier-majoor der rijks— veldwacht Goudriaan, die zich aan het station te 's-Hage bij de twee beambten der maréchaussée voegde. Behalve deze Grieken, bestaat de Zigeuner-troep, die nog altijd onder de gemeente Eysden op den groo- ten weg naar Luik in tenten gele gerd ie, uit 18 Serviërs en 15 Hon garen. Ook dezen zullen spoedig naar hun land gezonden worden. Ofschoon bet wilde volkje, dat, jammer genoeg, erg aan watervrees schijnt te lijden, want er zijn eenige flinke mauuen en scboone vrouwen bij, een koudeu tijd in de weinig beschutte teuten beeft doorgebracht hebben de Z'geuuers geen gebrek ge leden en zullen zij de meest booze da gen van hun leven niet op Hollaudsch grondgebied hebben doorgebracht. Door de zorg van den minister van Justitie kregen zij een goed aantal dekens en dagelijks werd bun door den brigadier der maréchaussée voor elf gulden aan aardappelen, spek, brood en koffie uitgereikt. De A. C. meldt het volgende: Gisteren middag wierp een man Zet deze dwaasbeden uit uw hoofd, daarvan kau in geen geval sprake zijn. Ik wil mijn luitenant maar na doen, zeide Jurgen. Bij hem verzetten zich ook hemel en aarde tegen het trouwen; èn mevrouwde moeder, èu de overste Arlow, èn mijnheer de zwager èn de gebeele rommel in Krivosia schreeuwden moord en brand. Hij beeft er zich echter volstrekt Diet aan gestoord, maar is met hei hoofd door den muur geloopen, en zoo zal ik ook doen. Met mijnheer von Steinach is bet een geheel ander geval. Hij is reeds lang meerderjarig en kan doen wat hij wilbovendien heeft hij al het mogelijke gedaan om de toe stemming zijner moeder te verkrii- gen, vóór hij den beslissenden stap deed. Het is mij zwaar genoeg ge vallen een huwelijk in te zegenen waaraan de moederlijke zegen ont_

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1