pom mins- i 1IIÜTENTIEBMD, ABONNEMENTSPRIJS: tferseliijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommera 40 Centi. maand 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de Oubliette Etrangère 6. L. DATJBE <f- Co., JOH. F. J ONES, Sucr., Ear ijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regela 25 Cent; iedere regel meer 6 cent*. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totT* middags 12 unrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het PaviljoenIng&ag aan de Dreefzyde 2e :'6ZtooB van diploma visjes toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1- cdender Nedorlandaolie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben r&n Nederland en meer bijzonder van het Haarlemncho Bisdom, Kruisweg 9 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Goopend van lêadagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegeB ggyejrs museum in de Damstraat. Goopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zaterdag van S4 uur. Or gel-la speling in da Groote Kerk. deur. Goopend dagelijlts van 10 tot 4 uur. Toegang S5 cents per persoon. Donateurs en leden der Nodorlandsche Maatschappij tor bovordoriug vaa Nijverheid hobbel ff dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang hrontzyde van i.et Paviijoen op hot terras. Goop, dag. v 104 uur. Toogaug 25 et. p. persoon. Donateur» e., op vertoon van diploma vrijen toegang, donatours met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, voors' No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een goheel jasl 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 «ur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benoden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1-—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaoperi Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Ocdegroenmarkt) vrg. De Nation zegt, dat de Belgi sche regeering weldra in de Kamera eene verklaring zal geven, welke in hoofdzaak hierop neerkomt, dat België's onzijdigheid steeds nog be staat, en de tractaten, welke deze waarborgen, volstrekt niet zijn ver vallen. Tevens zou die verklaring behelzen eene kredietaanvrage voor versterkingen der Maas. Renter's Agentschap meldt van daartoe gemachtigde zijde, dat de regeering nog niet heeft beraad slaagd over een krediet van 50 millioen voor wapening en fortifica tiën. Het gerucht dienaangaande is in allen geval minstens voorbarig. De afgevaardigden der drie vereenigingen«Association», «Li- gue» en «Union libérale», zijn Woensdagavond, onder voorzitter schap van Ferdinand van der Tae- leD, opnieuw bijeen geweest, ten einde over de middelen te beraad slagen, waardoor een vergelijk tus- ecben de verschillende fracties der liberaien te Brussel tot stand te brengen zou zijn. Na zeer levendige debatten, welke langer dan twee uren hebben geduurd, hebben de verschillende partijen de overtui ging uitgesproken, dat een verge lijk onmogelijk is geblekeD, en zijn de onderhandelingen afgebroken. In het Engelsche Lagerhuis is van regeeringswege ten stelligste het gerucht tegengesproken betref fende den moord, gepleegd op den Kban en zijne koelies te Kalaab- dula, aan den spoorweg van Quetta. Lord Randolph Churchill heeft gisteren Londen verlaten em zich naar Parijs te begeven. Men gelooft ELISABETH WERNER. Naar het Daitsch door Gekda. 37) Zij kan immers niet eens Duitsch praten, riep zij toornig uit. Dat is een mooi ding! Wilt ge ons haar soms op de Moosbacher hoeve brengen? Dat wil ik niet hebben, zei ie de boer nadrukkelijk. Wij hebben geen zigeunervolk in huis noodig. Laat het meisje hier blijven en ga met ons mee wij moeten naar huis. Maar Jurgen was er de man niet naar om zijne Jovica in den steek te laten. Hij trok haar vaster tot zich en antwoordde met trotsche dat hij naar Monte Carlo zal ver trekken. Hij vertrok onverwacht. De buitenlandsche politiek was aan de orde in een u.eeting van anarchisten te Parijs, die jl. Zon dag werd gehouden. 400 personen waren bijeen, Felix Pyat presideerde en hij had Louise Michel naast zich. Een der sprekers wees op de voortreffelijke organisatie der Duit- sche socialisten, waaraan men zich spiegelen moest. Maar daartoe was geld noodig; de spreker stelde nu voor, geld te zenden, om bij de verkiezingen de Duitsche socialisten tegen Bisma'ck te steunen. Op een of anderen dag zou men hun hulp noodig hebben, om de tirannen in Frankrijk te verpletteren. Een tweede redenaar sprak over den oorlog, die, naar hij zeide, door iedereen werd verlangd, door Moltke, den ouden Pruisischen Déroulède en ook door de Fransche burgers, wier zonen in Duitschland een oogst van rid derorden, epauletten en buit hopen te behalen. Men moest niet mee doen met die «revancharde», die van «patrie» spreken. «Wat heeft het vaderland voor ons revolutionairen gedaan? Het is geen moeder, maar een stiefmoeder voor ons geweest; laat het onder de algemeene ver achting vallen, wat raakt het ons? De socialisten moeten, als men ons onder de wapenen roept, weigeren tegen den vijand op te trekken en de wapens tegen de burgers en hen die het volk exploiteeren. De Duit sche broeders zullen hun de hand reiken.» Andere redenaars scholden op het leger, dat zij een samen raapsel noemden, en wat Elzas- Lotharingen aangaat, dat kon hun geen zier schelen. De Italiaansche Kamer hield beslistheid Waar het meisje blijft, daar blijf ik ook, en als zij niet op de hoeve mag komen, kom ik ook nooit weer tehuis. Gij moogt Jovica niet beleedigen, beste ouders, want ik zal het maar ronduit zeggen ik heb mij haar tot mijne vrouw be stemd. De ouders stonden als aan den grond genageld en keken hunnen zoon aan, alsof zij geloofden, dat men in Krivosia niet alleen het hoofd maar ook het verstand verliezen kon toen echter kwam er van beide zij den eene uitbarsting. Het was ge lukkig dat in de algemeene vreugde ieder het meest met zich zeiven te doen had, eu de anderen even luid spraken als de vertoornde boer en boerin, anders zou bet een toestand geweest zijn. Eindelijk echter wist Jurgen zich met geweld gehoor te verschaffen Laat mij toch eens aan het gisteren levendige beraadslagingen over het aangevraagd krediet van vijf millioen. Verscheidene sprekers verklaarden dat zij voor het krediet zullen stemmen, maar de houding van het ministerie niet goedkeuren. De minister van oorlog zeide, dat hij aan majoor Genée bevel had ge geven om de forten Stamlo en Mon- kullo te behouden. De beraadslaging zou heden worden voortgezet. Bij besluit des *RussiseIien kei zers is Woensdag tot nader order de uitvoer van paarden langs de Europeesche en de Transkaukasi- sche grenzen des rijks verboden. De Daily News verneemt uit Constantinopel dat, volgens een aldaar loopend gerucht, Rusland en Roemelië onderhandelen over het verleenen van doortocht aan Rus sische troepen naar Bulgarije. De correspondent der Times te Parijs seint, uit gezaghebbende bron te vernemen, dat de mogendheden het eens zijn geworden over de ten aan zien van Bulgarije te volgen ge dragslijn. Stanley is, vergezeld van een 60tal Soedaneesche vrijwilligers, gis teren van Cairo vertrokken om hulp te gaan verleenen aan Emin-bey. Haarlem, 4 Februari 1887. Gisterenavond waren wij in de gelegenheid eene voorstelling bij te wonen van het Fantaisie-theater onder directie van den heer Saka rinie Kinsbergen in den Schouw burg alhier. Wat wij zagen gaf ons het bewijs, dat de heer Kins bergen op gelijke lijn gesteld mag worden met andere mannen woord komen! riep hij. Gij kent Jovica nog in het geheel niet, zij is een best meisje, en al is zij ook nog maar een arm heidensch kind, zij Verder kwam hij nietde onbe- zonnene had het allerergste middel gekozen. De boerin gilde luide van schrik op die vreeselijke woorden en de boer maakte een kruis voor zijne aanstaande schoondochter. Een heidensch kind! God helpe ons! Hij wil ons eene hei- din in huis brengen Jurgen gij zijt van den duivel bezeten! Jovica sidderde over het geheele lijf. Zij bemerkte maar al te goed, dat zij het voorwerp van afschuw was, en begon daarom luid en bitter te weenen. Nn verloor Jurgen het laatste restje van zijn geduld. Lieve ouders! schreeuwde hij met zulke woedende gebaren, alsof hij zijne «lieve ouder» te lijf wilde. Ik ben altijd een gehooizame van het vak, wier namen in deze stad misschien beter bekend zijn dan de zijne. Zeker is het, dat het publiek, dat jammer genoeg niet zeer talrijk was, van het begin tot het einde genoot. Vele verrassende goocheltoeren met en zonder instru menten, werden door den heer Jos. Kinsbergen ten uitvoer gebracht. We zullen daarvan alleen noemen: «Om uit niets iets te voorschijn te brengen», «Het komieke avond brood», «De betooverde knaap of de onvermoeid legrende hen». Niet minder succes had de heer Kins bergen met «The Fakyr en de sla pende silphyde», een vertooning van tableaux die altijd schoon en nieuw zullen blijven. De kroon op den avond werd gezet door een al lerprachtigst diorama van achttien nummers, waarvan enkele weder in verschillende afdeelingen waren ge splitst. De heer Kinsbergen heeft getoond een kunstenaar van den eersten rang te zijn. Zijn uiterst be schaafd optreden neemt terstond voor hem in. Wat wij daarom een ieder aanraden, is het fanlaisie-theater van den heer Kinsbergen niet te verge ten met een bezoek te vereeren. On getwijfeld brengt men er eenige hoogst aangename uren door. -De rechtbank alhier, gisteren uitspraak doende in de zaak van den bleeker, die op 1 Nov. jl. werd mishandeld aan den Dreef, door de beide jongelieden H. J. D. v. L. te Heemstede en jhr. W. Ph. B. te Vogelenzang, veroordeelde den eerste tot 5 dagen en den tweede tot 7 dagen gevangenisstraf. De volgende niet onbelangrijke rechtsvraag werd gisteren aan de beslissing van de arr.-rechtbank al hier onderworpen. Een zekere Kruger uit IJmuiden had eenigen tijd geleden een aude- zoon voor u geweest, maar als gij mijne verloofde zoo ontvaugt, dan zal u toch de drommel halen Jurgen! - riep Jovica ang stig, terwijl zij met beide handen zijn opgeheven arm aangreep. Jur gen Ja zoo met allen kinder lijken eerbied natuurlijk, bromde Jurgen, die terstond bedaarde, toen hij hare stem hoorde. De ouders evenwel bedaarden niet, en de strijd zou juist op nieuw beginnen, toen pater Leonhard aankwam, voor wien men eerbiedig plaats maakte. Hij beantwoordde slechts haastig de vroolijke begroetingen, die hij van alle zijden ontving, en trad lraa-tig op de twistenden toe, want hij zag wel, dat zijne tegenwoordigheid daar het meest vereischt werd. Dag Moosbacher, zoo begon hij. Gij en uwe vrouw zult wel blij zijn, dat ge uwe jongen weerom hebt? Hij heeft zich braaf en dapper ren inwoner dier plaats in het open baar uitgemaakt voor «dief, ban diet» enz. Eene klacht werd door den beleedigde bij den burgemeester van Velsen, als hulp-officier van justitie, ingediend en eene vervol ging ingesteld. De verdediger van den beklaagde, jhr. mr. F. W. van Styrum, adv. en proc. alhier, maakte gebruik van de in art. 153 Stratv. gegeven bevoegdheid om, voordat tot de behandeling der zaak werd overgegaan, te betoogendat de officier van justitie niet-ontvankelijk was in zijne vervolging. Art. 13 W. v. S. vordert z. i., dat bij mis drijven, die slechts op kiachte ver volgbaar zijn, deze kiachte eigen handig door den hulp-officier wordt in schrift gebrachten zulks op straffe van nietigheid. Dit was in deze zaak niet geschied en dus was er geene rechtsgeldige klacht aan wezig. De eubst.-offi;ier van justitie, mr. A. A. van der Mersch, achtte het daarentegen voldoende, dat van de aanklacht onder toezicht van den bevoegden ambtenaar een geschrift werd opgemaakt en door dezen on derteekend. «In schrift stellen» en «eigenhandig schrijven» toch zijn geene uitdrukkingen van dezelfde beteekenis. De rechtbank heeft zich daarmede vereeuigd en de voort zetting van de behandeÜDg dei- zaak gelast. Op bijna tachtigjarigen leef tijd is te dezer stede overleden de landschapschilder A. J. van Wijn- gaardt. Hij werd den 27en Juni 1808 te Rotterdam geboren. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 25 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Januari van het vorig jaar war dit getal, 31 dus 6 meer. in den veldtocht gehouden, dat be wijst u immers zijne medaille op de borst. Eerwaarde, help onsjam merde de boerin. Hij is behekst, onze jongenHij heeft eene heidin, eene Turkin, eene heks voor zich meegebracht, en wil met haar trou wen! Zie dat donkerbruine ding eens aaD, eerwaarde! zoo viel nu de boer met een grijnzenden lach in. Dat is de toekomstige meesteres op de Moosbacher hoeve. Zeg nu zelf eens of Jurgen zijn verstand niet verloren heeft. Dat is immers Mijn pleegkind, dat ik in de christelijke leer onderricht, eu dat binnenkort den heiligen doop ont vangen zal, vulde pater Leon hard met nadruk aan, terwijl hij beschermend en zegenend de hand op het hoofd van het jonge meisje legde. Gij behoeft uwen zoon niet zulke scherpe verwijtingen te doen;

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1