IIH1MWIEBL11I. 4e Jaargang. Maandag 7 Februari 1887. No. 1101. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zon-en nlgemeene Feestdagen. ADVERTENTIN FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNKNLAND. 7ooi Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag tnten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Jub licit e Etrangère Q. L. DA OBE jr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Faryjt, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Tan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentién -worden aangenomen tot 's middags 18 unrl MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal «iumum van kit Taviljom. Ingang >an de Dreefiijde 8. Jear. Geopend degeljii een 10 tot 4 uur. Toegang 85 eente per pereooo. Uooetenre en leden der Nedorlendiclie Mutichappy ter be,ordering ven Nijverheid hebbel II lartonn van diplome vrijen toegang, donetenre met geielaehep, leden met 1 dame. Hunum van kunjtnijvirhsid op 'me Paviljoen. Ingang Krontiijdo van l.et Paviljoen op liet terra,. Geop, dag. v 10—4 nnr. Toegang 85 ot. persoon. Ilonatenra e Edander Nedorlandaehe Maatschappij ter bevnrdering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met geielschap, leden met 1 dame. Bjnikoppilijk mujeum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis vooral lan Nederland en meer bjjaonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg Nn. 5». Geopend dagelijks, citgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 85 cents per persoon, lloorloopendo toegangskaarten voor een geheel jeu 1 gulden. Mutium der ,lad Haarlem op het Raailmi. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nnr, van 16 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon alleen 08 lin dagen kosteloos vaa 124 nnr, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 85 eente per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide. Stfejn muteutn in de Hamjtraat. Geopend dagelijks nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—S nur. Teyleri bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. S'adibibliotheek Printmhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 84 nnr. Orgeb-betpeling sis de Qroote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 88 nnr. Toegang (dear Ondegroenmarkt) vry. BjmK. Aan onze lezers binnen destad wordt medegedeeld dat in den loop dezer weel; over het abonnementsgeld van de maand Januari per kwi tantie zal worden beschikt. Aüi!iM15K\ OVERZICHT. In het Lagerhuis heeft Fergus- son gisteren verklaard, dat omtrent de grensscheiding tusschen Enge land en Zanzibar eene overeen komst is gesloten, waarbij de kring van beider belangen is afgebakend en aan Frankrijk en den Sultan van Zanzibar de gedeelten zijn toe gekend, waa op hunne belangen ze aanspraak geven. Engeland heeft aan de Italianen te Massowah aan geboden door geneesheeren en le vensbehoeften hulp te verleenen. m De Standard meldt dat niet Duitschland, maar Pruisen voor nemens is eene oorlogsleening van 300 millioeu mark te sluiten. Een daartoe strekkend wetsontwerp wordt eerstdaags bij den Landdag ingediend. Beuier seint uit Metz: Het verkiezingsmanifest van An- toine is door de politie in beslag genomen. De drukkerij en het re dactie-bureau van den Moniteur de la Moselle zijn gesloten. Naar men verzekert, heeft Sigis- mond Lacroix aan Goblet zijn voor nemen te kennen gegeven, om hem in de Kamer te interpelleeren over den buitenlandschen politieken toe stand, ten einde hem gelegenheid te geven, de vredelievende politiek der Fransclie regeering opnieuw te bevestigen. Goblet moet hem geantwoord hebben, dat zulk een ELISABETH WERNER. Maar het Duitsch door Gerda. 38) (Slot.) Hij maakte het hun duidelijk dat het hier gold eene ziel te redden; dat het eigenlijk eene verdienste van Jurgen was om het arme heiden- sche kind, dat hij gevonden had, tot een christelijke vrouw te maken, en dat hun, den ouders, ook een deel van dit verdienstelijke werk werd toegestaan. Dit werkte vooral bij de moeder, die reeds in doods angst verkeerde, dat haar zoon toch eindelijk ook een heiden zou wor den, wanneer hij naar de wildernis terugkeerde. stap na de herhaalde verklaringen van de Freycinet en van het tegen woordige Kabinet, die geenen twij fel laten omtrent de vredelievende bedoelingen van Frankrijk en zijne regeering, onnoodig is. Hij voegde er bij, dat ook uit een financieel oogpunt dergelijke verklaring even zeer overbodig was, aangezien hij stellige bewijzen had, dat de beurs- paniek der jongstverloopen dagen uitsluitend het we k was van spe culanten. Sigismond Lacroix, de juistheid van deze verklaring er- keLnende, moet er van hebben af gezien de regeering te ondervragen. Aan de Standard wordt uit Bern. gemeld, dat de bondsregeering eene aanschrijving aan de kautonale be sturen heeft gericht betreffende de oproeping der landsverdedigers in geval van oorlog, alzoo dat 40,000 mau onder de wapenen kannen ko men binnen tweemaal 24 uur. De vlottende schuld van Spanje bedroeg op 1 Februari jl. 140 mil- lioen francs, de schuld is in Janu ari met 10,750,000 frs. vermeerderd. Een bagatel! De belangrijke daling der prijzen van de Spaansche tondsen heelt bij de likwidatie op de beurzen te Bar celona en te Madrid verscheidene faillissementen veroorzaakt. Dépêches uit Madrid melden dat de Spaansche regeering ernstige maatregelen treft voor 's lands de fensie. Tengevolge der ongunstige tij dingen uit Massowah hadden er Woensdag voor de Italiaansehe Kamer van afgevaardigden afkeu rende manifestatiën van een hoop volks plaats. De politie kwam tus- schenbeide om den hoop uiteen te Het Moosbacher echtpaar waren vrome Tyrolers en dat een geeste lijke zich het lot van Jurgen en Jovica aantrok was voor hen van het grootste gewicht. Dat hun zoon en erfgenaam met eene arme wees van vreemde afkomst wilde trou wen, vonden zij iets ongehoords, iets onmogelijks. Maar hier betrof het het bekeeren eener heidin tot christin, en eene ziel voor den Hemel te winnen, dit veranderde de geheele zaak. Daarvan zou men heinde en ver sprekendat omgaf de Moos bacher hoeve met een waas van heiligheid. Toen nu pater Leonhard eindelijk nog van Geralds huwelijk sprak en van de toestemming zijner moeder vertelde, waarbij hij wijse lijk den voorafgeganen strijd ver zweeg, toen begonnen zijne beide toehoorders ernstig na te denken. Wanneer de trotsche gravin von Steinach niets tegen een schoon dochter uit Krivosia in te brengen drijven, en er volgde toen een, hoe wel niet ernstig, gevecht. Eenige personen werden daarop in verzeker de bewaring gebracht. De Parijsche République frangaise heeft uit Snez berichten ontvangen omtrent de door de Italianen bij Massowah geledene nederlaag. Vol gens deze zijn van 480 kolonisten slechts 50 in leven gebleven. De Italiaansehe kanonnen werden alle door de Abyssiniërs onder Raraloela genomen en de Italianen ontruim den al hunne vooruitgeschoven stellingen. Depretis heeft een beslist vo tum van vertrouwen of van afkeu ring gevraagd. De eenvoudige orde vaa den dag, door den minister president afgewezen, werd met 215 stemmen verworpeD. Na het votum van vertrouwen heeft de Kamer bijna eenstemmig eene motie van Costa, strekkende tot ontruiming van Massowah, ver worpen, en met 317 tegen 12 stem men het aangevraagde buitenge woon krediet toegestaan. De correspondent van de Times te Weenen noemt het bericht on waar, dat Rusland en Oostenrijk eene overeenkomst omtrent de Bul- gaarsche kwestie getroffen hebben, maar eene toenadering tusschen Weenen en St. Petersbug is onte genzeggelijk waar. Haarlem, 5 Februari 1887. Op uitnoodiging van het bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging al hier trad de heer W. de Meijier, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Haarlem, gisterenavond in het lokaal «Weten en Werken» had, dan konden de boeren er toch eigenlijk ook wel vrede mede hebben, Na herhaalde en levendige ge schillen werd eindelijk om den weer- spannigen zoon en erfgenaam ge zonden, die dan ook ten spoedigste voor de vierschaar verscheea. Jurgen, gij zult nu met uwe ouders naar huis rijden en u als een gehoorzame zoon gedragen, zeide pater Leonhard ernstig. Gij zult, wanneer gij den uniform hebt uit getrokken, een vlijtig landbouwer worden. Jovica blijft intusschen bij mevrouw von Steinach om in de eerste plaats Duitsch te leeren en zich met de zeden van ons land ver trouwd te makm; het overige zal wel terechtkomen. In de volgende maand denk ik haar den heiligen doop toe te dienen uwe ouders hebben beloofd peter en meter te wezen. Ja, eerwaarde, maar gij moet het heel deftig aanleggen, zoodat als spreker op met het onderwerp «de Grondwetsherziening.» Spreker begon met in herinnering te brengen hoe de grondwetten van 1814 en 1815 tot stand kwa men; hoe de eerste ontworpen naar de staatsregeling van Amerika en de Nederlandsche van 1798, in 1815 na de vereenigiDg met België in geringe mate gewijzigd, maar niet dan onder veel tegenkanting in België en na een willekeurige tel ling van de stemmen der nolabelen was aangenomen; hoe de wijziging der Grondwet, die in 1870 plaats had zeer onbeteekecend was en hoe na het voorjaar van 1848 de Grond wet den vorm kreeg dien ze thans nog heeft. Daarna ging spreker over tot eenige opmerkingen over de thans aanhangige voorstellen van Grond wetsherziening. Niet zonder aarzeling deed hij dit, vooral nadat zijn col lega, de heer de Beaufort, Maandag 11. te Amsterdam, over hetzelfde ontwerp reeds had gesproken. Allereerst kwam spreker op het kiesrecht en de inrichting der Eerste en Tweede Kamer, en somde hij de bezwaren op tegen het bestaande kiesstelsel, zooals «kunstmatige kie zersteelt» en andere. Maar wat er voor in plaats te stellen? Een aan geboren recht om kiezer te zijn werd door hem niet erkend, even min kan algemeen stemrecht door iemand worden begeerd en bestaat het ook nergens in den striktsten zin des woord. Toch, goed opgevat, ligt het als een ideaal in de Staatsge schiedenis van onzen tijd, waartoe men echter niet dan langzamerhand moet komen. De minister Kappeyne wenschte veel vrijheid aan den gewonen wet gever te laten en zijne redactie vond spreker uitmuntend, al was die mi men in geheel Tyrol er van spreekt, viel Moosbacher daarop in en de boerin voegde er hij En de geheele eerwaarde gees telijkheid uit den omtrek moet er bij "zijn. Jurgen deed van vreugde een sprong, die tegen allen eerbied en alle waardigheid streed en kuste toen den pater onstuimig de hand. -Eerwaarde, dat vergeet ik mijn geheele leven niet! Ik heb het im mers wel gezegd dat een eerwaarde geestelijke alles in orde kan bren gen Leve de jonge meesteres van de Moosbacher hoeve! Een half uur later ondernamen Gerald en zijne vrouw den tocht naar het ouderlijke kasteel. Jovica zat naast den koetsier; hare tranen waren gedroogd en zij zay er recht vergenoegd uit, want Jurgen had natuurlijk vóór den afrit tijd ge vonden om bij haar te komen om haar de heuglijke wending van de nister niet in de gelegenheid zijne plannen ten uitvoer te brengen. Spreker liet een kort overzicht volgen van de geschiedenis van de voorstellen der Siaatscommissie en van de regeering, gelijk zij sedert gedaan en gewijzigd zijn. Zoo kwam hij tot het thans in November door de regeering ge dane voorstel. Velen in de atdee- lingen der Kamer meenden dat dit voorstel tot eene schikking zou lei den, maar toch had men nog vele aanmerkingen op het raadselachtige en dubbelzinnige der redactie. Een goed resultaat kan echter nog wel door het gemeen overleg van de Regeering en de Kamer tot stand komen. Spreker behandelde kortelijk de kwestie van het voorloopig kies reglement en zette uiteen wat het desbetreffend voorstel van de Re geering was. De verschillende mee ningen, die zich in de afdeelingen hadden voorgedaan, o. a. van den wensch om de groote gemeenten ook in districten te splitsen en daar de eischen voor het kiesrecht lager te stellen, werden, vooral wat dit laatste betreft, door spr. uitvoerig behandeld. Wat de Eerste Kamer betreft wenschte hij de verkiezing aan de Provinciale Staten te laten, maar dezen de vrijheid te geven ook bui ten de lijst der hoogst aangeslage- nen te gaan. Voorts zou spreker betreffende de eedskwestie het met de regeering eens zijn, als deze den eisch wilde wegnemen, dat iemand, lid van de Kamer wordende, den eed moetaf- leggen overeenkomstig de gebrui ken van zijn kerkgenootschap. Het zal dan volgens het voorstel zijn: «eed of gelofte.» Nog beter ware alleen «verklaring ot belofte.» en het niet minder prettige geval te vertellen, dat de Moos bacher hoeve slechts een kwartier van het kasteel Steinach verwij derd lag. Het rijtuig rolde snel door het zonnige Etschdal, dat zich thans met den vollen glans zijner schoon heid scheen getooid te hebben om den terugkeerenden zoon en diens jonge vrouw te verwelkomen. De breede hellingen lagen daar door de zon beschenen gelijk één groote wijngaard, die de dorpen gelijk een krans omgaf en zelfs opsteeg tot aan de kasteelen, die overal op de hoogten zichtbaar werden. Schitterend helder stroomde ook de vloed voort en ruischte zijne welkomstzangrondom verhieven zich bergen, hu eens in de verte en door een blauwe waas omgeven, dan weder nabij in het donkere kleed des wouds; en van de hoogste top pen blikte de sneeuw helder neder

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1